PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Resolutie in Veiligheidsraad vraagt Z-Afrika rassendiscriminatie te beëindigen Provinciale raad voor de volksgezondheid adviseert op uitgebreid terrein BILT MILITAIREN OMSINGELDEN LANGA EN NJANGA PREMIER MACMILLAN IN ENGELAND TERUGGEKEERD j Ruil van auto's j Vand aag EXPEDITIE NAAR CARSTENSZ- GEBERGTE IN NIEUW-GUINEA 203e jaargang no. 78 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 april 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25.- .Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 259300. P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 Hjnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 42S4 <b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red tel 2425 aden tel. 2094. Ingediend door Afrikaans- Aziatische landen Met de steun van de Afrikaans-Aziatische groep heeft Ecuador gisteren bij de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin aan dit lichaam der volkerenorganisatie verzocht wordt een be roep op Zuid-Afrika te doen zijn rassendiscriminatie te beëindi gen. Tevens wordt aan secretaris-generaal Dag Hammarskjöld verzocht „praktische schikkingen" te treffen met de Zuidafri- kaanse regering, en daarvoor aan de raad verslag uit te brengen. Deze resolutie, die werd ingediend door José A. Correa, ambas sadeur van Ecuador, is liet resultaat van veel praten achter de schermen, dat geleid heeft tot verzachting van de oorspronke lijke wens dat Zuid-Afrika door de raad aan de kaak zou wor den gesteld en dat zonodig scherpe diplomatieke en econo mische maatregelen tegen dit land worden genomen. De Brit sir Pierson Dixon verklaarde dat Engeland het recht van elke regering erkent om in haar eigen land de wet en de orde te handhaven. De Veiligheidsraad moet deze kwestie dan ook benaderen met een strikte inachtneming van de grenzen, waarbinnen hij zijn opvatting kenbaar kan maken. Hij drong er op aan geen stappen te doen, die de toch al zo ge spannen toestand in Zuid-Afrika nog erger kan maken. De Fransman Armand Berard verklaarde dat het Franse volk bijzonder geschokt was door de „tragische gebeurtenissen" in Zuid-Afrika. Rassendiscriminatie is iets dat Frankrijk en de Franse gemeenschap niet kennen. Het Franse volk wenst daarom vurig dat er maatregelen genomen worden om een herhaling van „dergelijke tragische incidenten" te voorkomen. Het Pan-Afrikaanse congres heeft donderdag de Verenigde Naties tele grafisch verzocht de Zuidafrikaanse regering niet langer te erkennen. Het congres drong aan op erkenning van „een voorlopige regering van het land". Volgens het telegram dat is onder tekend door vice-secretaris William Jolobe, dient een vorlopige regering de meerderheid van de Zuidafrikaan se bevolking te vertegenwoordigen De Verenigde Naties dienen algeme ne verkiezingen waarbij elk mens één stem uitbrengt te gelasten en vast te stellen wanneer de verkiezin gen gehouden moeten worden. De waarnemende voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres Oliver Tambo, heeft Zuid-Afrika heimelijk verlaten om de zaak van de niet- blanken in Zuid-Afrika voor de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties te verdedigen. De Zuidafrikaanse politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag: nog 34 leden van het Afri kaanse Nationale Congres in hech- Na het protest Het diep te betreuren bloedbad, dat vorige week werd aange richt in het Zuidafrikaanse plaatsje Sharpville, heeft aanleiding gegeven tot veel protest in de Wes terse wereld. Protest tegen het te snel hanteren van dodelijke wapens en protest tegen de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Ook in Nederland werd veel beroering gewekt en dat ligt voor de hand, want er is een nauwe band tussen Nederland en Zuid-Afrika. Er is stamverwantschap, er is cul tuurverwantschap en bovendien is Zuid-Afrika een emigratieland voor Nederlanders. Misschien zullen daar om de protesten uit Nederland wel iets zwaarder wegen bij de Zuidafri kaanse regeerders, dan de aanmer kingen uit landen, waar men het minder goed meent met de Zuidafri kaners. Wanneer tegen iets geprotesteerd wordt, dan ligt het voor de hand, dat er gevraagd wordt om wordt aangesneden. Dat nu is voor zo'n concreet geval als het bloedbad van Sharpville altijd moeilijk. Men moet dan in een be oordeling trMp" mensen, die te Sharpville de verant woordelijkheid üiot.gen op r.Lji.i. ue ogenblikken moesten doen of moes ten nalaten. Meestal worden in zo'n geval hon derden getuigen gehoord. Tegenover de klachten stellen de politie-functi- onarissen hun beleid en zij beroepen zich op instructies en op wettelijke voorschriften. Gewoonlijk zakt zo'n proces dan weg in het afwegen van wederzijdse emo ties en van wederzijdse fouten, welk afwegen uiteindelijk doodlooot in een juridisch debat, dat nauwelijks enige bevrediging schenkt aan de proteste renden. Het heeft dus weinig zin om deze zaak tot in de finesses te laten uit zoeken. Daar ging het ook niet ln hoofd zaak om bij de protesterenden. Waar het wel om ging, dat was het gevoel van onbehagen over de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika- In de Westerse wereld leeft heel sterk de gedachte, dat het volkomen verkeerd is een mens op grond van zijn huidskleur of on grond van zijn nationaliteit beoaalde rechten al gemeen menselijke rechten te ont zeggen. Het is onjuist om iemand al leen maar op grond van zijn huids kleur een lager loon te betalen, of een andere rechtspraak op hem toe te passen, of zijn vrijheid van bewe gen te beknotten enz. Dat vast te stellen is heel eenvou dig, maar heel wat moeilijker is het deze grote principes in praktijk te brengen in landen, waar mensen van meer dan één ras moe ten samenleven. Men staat dan voor het feit, dat men een „staat" of een samenleving moet opbouwen uit mensen, die een sterk verschillende beschavingsgrondslag hebben, meestal verschillende -talen spreken, dikwijls in gescheiden groe pen of wijken bijeenwonen, an dere godsdiensten beleiden en ook een ander rechtsgevoel hebben. Er zijn op de wereld wel enkele kleine voorbeelden te noemen van zulke „gemengde" samenlevingen, maar in het algemeen moet worden vastge steld, dat niemand een geheel bevre digende oplossing weet voor het sa menleven van grote groepen, die tot een verschillend ras behoren. Men streeft er naar in de Verenigde Sta ten en toch knelt het daar óók. Ln het verleden zijn deze problemen opgelost door verdrijving van het zwakkere ras, door overheersing met geweld, door koelbloedige vernieti ging, door een massale uittocht enz. (Zie slot pag. 3 kol. 1) tenis genomen, terwijl de roerige woonoorden Langa eri Njanga om singeld zijn door drieduizend mili tairen. Ook zijn verscheidene leden van het Pan-Afrikaanse congres en twee andere groepen van niet- blanken gearresteerd. In Johan nesburg zijn invallen gedaan in de bureaus van het Afrikaanse Na tionale Congres en het Indische Congres van Transvaal, Afrikanen die na half acht donder dagochtend Langa en Njanga niet hadden verlaten, moeten er blijven. Ongeveer duizend negers hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid de woonoorden voordien te verlaten. Rondom de twee plaatsen staan oj) elke dertig meter militairen van wie een aantal met machinepistolen is uitgerust. Vrachtauto's met levensmiddelen werden toegelaten. Donderdag zijn de gevolgen van de staking van neger arbeiders duidelijker voelbaar ge worden voor de bevolking. Er werd minder brood gebakken en voor de (Zie slot pag. 3 kol. 4) Oproep Stichting van de Arbeid voor 30 april en 5 mei De Stichting van de Arbeid heeft aan de centrale organisaties, die deel van de stichting uitmaken, een oproep gezonden inzake vrij geven op 30 april en 5 mei 1960. „Met instemming van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties is dit jaar besloten tot een bij zondere viering op 5 mei van de be vrijdingsdag. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet in verband hiermede langs deze weg een beroep op de werkgevers om daar waar economi sche en technische omstandigheden zulks niet belemmeren de in him dienst zijnde wèrknemers dit jaar zo wel op koninginnedag als op 5 mei 1960 vrijaf te geven met behoud van het voor hen geldende loon", aldus de oproep. NA BESPREKINGEN IN CAMP DAVID Vandaag verklaring in Lagerhuis Premier Macmillan is donderdag van zijn besprekingen met president Ei senhower in Camp David naar Enge land teruggekeerd. Hij zei dat de be sprekingen „een werkelijke stap voorwaarts" betekenen, hoewel er nog veel werk te doen blijft. Een duidelijk antwoord op vragen betref fende de „volledige overeenstemming" die hij en Eisenhower bereikt zouden hebben, ging hij uit de weg met de opmerking, dat hij waarschijnlijk vandaag een verklaring in het Lager huis zal afleggen. Over het akkoord betreffende de kernproevenstop zei hij. dat hiermee drie dingen bereikt weiden: de huidi ge stand van zaken werd zo Kind verdronken De driejarige Frans den Hollander uit Geldermalsen is gisteren in het water van de Linge geraakt en ver dronken. Vriendjes kwamen de moe der vertellen dat hij was gaan zwemmen, waarop zij onmiddellijk naar het water ging, waar zij haar zoontje verdronken en reeds drijven de aantrof. |llllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll| Toen het Russische gezelschap i| gisteren uit Rouaan vertrok, s reed het in 26 Citroen DS 19 n auto's. Maar toen het, na de H bezichtiging van de Renault- jg H fabrieken te Flins, zijn reis M vervlogde reed het in 26 Re- n nault „Fregates". Commentaar van een der Rus- H sen: „Maar goed dat we de H Vespa-fabriek niet hebben be- zichtigd". 7- Want in dat geval zouden de Russen wellicht op scooters naar Parijs moeten gaan lll!!llllll!lllllll!litllllllllll!llllllll!llllllllllillllllllll!lllllllllllillllilllll!ll¥ eenvoudig mogelijk aangegeven, er werd een praktische weg aangewezen om te komen tot een slot in de besprekingen over de kernproeven en de Russische regering werd uitgenodigd voor een gezamen lijk onderzoekprogram, dat eventueel kan leiden tot een toeneming van de controletechniek ook voor kleine proeven, en daarmee tot een algemene overeenkomst met volledige controle. Compensatiebijslag huurverhoging In de staatscourant van gisteren is opgenomen de beschikking van het college van rijksbemiddelaars betref fende de l'ooncompensatie van 2,5 pro cent voor de huurverhoging 1960. Blij kens de tekst treedt de beschikking in werking met ingang van het loon- tijdvak, waarin 1 april 1960 valt. (De tekst van de beschikking is reeds enige dagen geleden onder voorbe houd door rijksbemiddelaars gepubli ceerd. is het 100 jaar geleden, H dat duizenden society-dames en -heren te Londen zich lie- m ten beetnemen door zich naar m de Tower te begeven, aldaar informerend waar de niet 77 H bestaande „Witte Poort" was. Zij wilden daar de plech- 7 tigheid bijwonen van het 77 „wassen der witte leeuwen", H waarvoor zij een exclusieve, van een ambtelijk zegel voor- 77 77 ziene uitnodiging hadden ont- 77 H vangen. Het ambtelijk zegel bleek de afdruk van een six- §7 pence te zijn. De auteur van ff deze bijzonder geslaagde april- grap is nooit ontdekt Illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OP ZOEK NAAR KOPER EN GOUD Kobaltonderzoek bij Hollandia en Sorong (Van onze Haagse redactie) De Oost-Boreo Maatschappij te Scheveningen en de Freespart Sul phur Company te New York hebben van het gouvernement van Neder lands Nieuw-Guinea een zogenaamde opsporingsvergunninp gekregen, om in het Carstenzgebergte een onder zoek in te stellen naar de aanwezig heid van koper en goud aldaar. Een daartoe uitgeruste expeditie, die on der meer uit drie Amerikaanse en twee Nederlandse geologen zal be staan, zal medio april van de zuid kust van Nieuw-Guinea af naar het onderzoekingsterrein vertrekken. Men verwacht na ongeveer vier maanden op het punt van uitgang te rug te kunnen zijn. Als dragers zul len enige tientallen Sansaforezen uit de Vogelkop de tocht meemaken. De ze Papoea's hebben vorig jaar deel genomen aan de doorsteek van de Si- bilvallei naar Hollandia. Voorts hoopt men er op, zich onderweg van de medewerking van de plaatselijke bevolking te kunnen verzekeren. DERDE KEER Het is niet de eerste keer, dat een expeditie naar het Carstenszgebergte trekt. In 1911 deed Wolleston er onderzoekingen en in 1936 is de ex peditie Colijn er aan het werk ge weest. Daarbij is duidelijk aan het licht gekomen, dat er ter plaatse sprake is van rijke koperhoeveelhe- den. Of er ook andere mineralen ge vonden zullen worden is niet hele maal zeker, hoewel men er nauwe lijks aan twijfelt ook goud aan te zullen treffen. Het ligt echter in de bedoeling van de expeditie vooral na te gaan of het koper exploitabel zal zijn. De moeilijkheid bij een even tuele exploratie zal volgens de reeds beschikbare gegevens vooral gelegen zijn in de afvoer. Voorts stellen de Oost-Borneo maat schappijen, Müller en Co, de Neder landse Handelmaatschappij en Uni ted States Steel Corporation een on derzoek in naar de aanwezigheid van nikkel en kobalt in het Cycloopge- ber<rte bij Holland en op Waigeo, ten westen van de oliestad Sorong. Dit onderzoek, waarvoor reeds een ver gunning is verstrekt, zal ongeveer twee maanden in beslag nemen. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd een mijnvergunning aan te vragen om vervolgens met de exploratie te beginnen. Van een eventuele exploi tatie van het kobalt zal pas over eni ge jaren sprake kunnen zijn. Een en ander uiteraard onder voorbehoud, dat het vooronderzoek gunstige re sultaten oplevert. Foto boven: Philip Kgosana, regio naal secretaris van het Pan-Afri kaanse Congres, arriveert hier aan het hoofd van de colonne van meer dan een mijl lang in de stad, gade geslagen door negers op de trottoirs. Foto ondereen pantserwagen bij het parlementsgebouv) in Kaapstad. Straalbommenwerper boven Little Rock ontploft Tenminste vijf mensen zijn donder dag 0111 het leven gekomen, doordat een Amerikaanse straalbommenwer per van het type B-47 hoven Little Rock, de hoofdstad van de staat Ar kansas, ontplofte. Onder do slachtof fers bevonden zich drie inzittenden van het vliegtuig. Een vierde lid van de bemanning wist zich met zijn val scherm te redden, maar hij heeft zware brondwonden opgelopen. HUUR VERHOGING AFGEKONDIGD Thans zijn staatsbladen verschenen, ter afkondiging van de volgende wet ten en besluiten: Wet tot wijziging van de huurwet (huurverhoging) Wet opheffing Grootboek Woning verbetering. Voorts het besluit wijziging van het huuradviescommissiebesluit, wijzi ging van het besluit bijzondere huur prijzen en het besluit richtlijnen ex art. 12 a van de huurwet (richtlijnen voor het afgeven van verklaringen door de huuradviescommissies. Directrice dokter E. M. Staab verzamelt talrijke gegevens voor deze adviezen TUSSEN DE INSTALLATIE van de provinciale raad voor de volksgezondheid en liet huidige moment zijn amper zes maan den verlopen, maar in deze korte periode zijn al tal van „stek ken gestoken" om deze raad nauwkeuriger aangeduid als het bureau van de raad aan de Loskade 27 te Middelburg, waar mej. dokter E. M. Staab de scepter zwaait te maken tot een ont moetingscentrum voor alle organisaties, die de gezondheidszorg van de Zeeuwse bevolking bevorderen. De provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland de eerste van de 11 provin ciale raden in 011s land, die is geïnstalleerd is bepaal niet ingesteld, omdat de diverse particuliere instanties en verenigin gen, werkzaam op bet gebied van de Zeeuwse volksgezondheid, zich niet naar behoren van bun taak kweten. Minister Suurhof herinnerde im mers tijdens de installatie van de centrale raad voor de volks gezondheid aan het prachtige werk, dat de kruisverenigingen in het bijzonder en ook de ande re verenigingen verrichten. De minister verklaarde toen ook, dat aan het particulier initiatief moet overgelaten worden wat het beter of even goed als de overheid kan doen. De instelling van de provinciale raad werd echter noodzakelijk omdat er behoefte bleek te be staan aan een coördinerende in stantie, in dit geval een bureau dus, waar gegevens verzameld worden met betrekking tot de Zeeuwse volksgezondheid .en waar zowel de overheid als het particulier initiatief uit kunnen „putten", indien zij adviezen no dig hebben. De adviserende functie van de raad en het bu reau blijkt wel duidelijk uit de vier belangrijke taken stimulering1 en advisering van de gezondheidszorg in Zeeland, bevordering van de coördinatie op het gebied van de volksgezondheid, advisering over de verdeling van rijkssubsidies, en samenwerking met andere organi saties, die de bevordering van de volksgezondheid voorstaan. Elke maand bijeen De adviezen, stimulansen enz. worden gegeven door de provinciale raad. Elke maand komt dit 22 leden tellen de college, evenals het 6 leden tellen de dagelijks bestuur, bijeen ter be spreking van de diverse vraagstuk ken op het gebied van de volksge zondheid. Tijdens één der laatste al gemene bestuursvergadering werden onder meer besprekingen gewijd aan de subsidiëring van het opleidingsin stituut voor kraamverzorging in Zee land, de minimum-eisen van hygiëne op de kampeerterreinen, werden ad viezen uitgebracht over het beleid bij de revalidatie in onze provincie, «vet de goedkeuring ten aanzien .van de bouw van een consultatiebureau in één der Zeeuwse gemeenten. Vraagstukken en adviezen dus van de meest uiteenlopende aard en daar bij zal de raad zich nog bewegen op een bijzonder uitgebreid terrein van onderwerpen: gebrekkigenzorg, werk plaatsen voor minder validen, zieken- vervoer, drankbestrijding, schoolge- neeskunde, kinderhygiëne, moeder- schapszorg, bestrijding van astma, reuma, kanker, t.b.c. en epilepsie, de verhouding huisarts-kruisvereniging en wijkverpleegster, de positie van de gemeentearts, bejaardenzorg enz. De adviezen, die de raad uitbrengt, (Zie slot pag. 5 kol. 1) .'.v. Geldig tot hedenavond ZWAKKE WIND. Af en toe opklaringen en op enkele plaatsen een regenbui. Aanvankelijk in hoofdzaak in het zuidwestelijke gedeelte van het land plaatselijk mist. Dezelfde tempe/aturen als don derdag of iets hogere. Zwakke wind voornamelijk uit oostelijke richtin gen. 2 april ZON EN MAAN Zon op Maan op 6.14 9.43 onder 19.15 onder &M1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1