PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad plaatst toestand in Zuid Afrika op zijn agenda Opnieuw afsluiting overstelpende belangstelling voor Veerse Gat ZUIDAFRIKAANSEDELEGATIE PROTESTEERDE IN SPANJE DESERTEERDEN TWEE OPVARENDEN SMALDEEL I Aanslag op Kroesjtsjew verijdeld? PRINSES IRENE MOCHT MOOISTE KEUKENHOF-TULPEN UITZOEKEN 203e jaargang - no. 77 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 mrt. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnira. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van J 125. "„Brfeven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 350300, P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissinger^ Walstr. 58-60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel.-3841Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Geen der leden opperde bezwaar De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heett gisteren de toestand in Zuid-Afrika, waar vorige week 72 negers omkwamen toen de politie schoot op menigten die tegen de „passen" pro testeerden, op de agenda geplaatst. Geen der afgevaardigden der ledenlanden maakte daar bezwaar tegen. Namens Zuid-Afrika, dat niet tot de leden der Veiligheidsraad behoort maar dat evenals India, Ethiopië, Ghana, Pakistan, Guinea en Liberia gelegenheid kreeg aan de be raadslagingen deel te nemen, liet Brand Fourie weten dat hij opdracht had, krachtig te protes- Mobilisatie van burgerwacht; 150 arrestaties; noodtoestand Intussen werd in Zuid-Afrika de mobilisatie van achttien eenheden van de burgerwacht afgekondigd „ter voorkoming of onderdrukking van wanorde lijkheden". De rest van de burgerwacht werd In staat van paraatheid gebracht. Al eerder was voor 80 van de 100 districten van het land de noodtoestand afgekondigd. Vóór het aanbreken van de dag werden meer dan 150 mensen van verscheidene rassen (onder wie blanke voormannen van de liberale oppositiepartij) aangehouden. Om de vrijlating van de be trokken politieke leiders te eisen, begonnen 80.000 negers een mars uit de negerstad Langa in de richting van het centrum van Kaapstad, waar de regering is gevestigd. Premier Verwoerd heeft in het parlement meege deeld, dat de betogers inmiddels naar de negerstad zijn teruggekeerd. De overheir zo zei hij, heeft de toestand overal in de hand. In het halt van Kaapstad hadden militairen met machinegeweren zich, toen de negerstoet naderde, voor het parlement opgesteld en pantserwa gens bewaakten de straten in die om geving en bij een politiebureau. Een menigte, die de aankomst van de stoet afwachtte, ging uiteen toen de politie met een charge met gummi knuppels dreigde. In Langa gebruikte de politie traan gas om een zingende menigte te ver spreiden. In Somerset West, nabij Kaapstad, dreef de politie met gum miknuppels een menigte uiteen die door een politiekordon trachtte te breken. Twee Afrikanen werden ge wond. Koesdalingen De afkondiging van de noodtoe stand in Zuid-Afrika had gisteren een scherpe koersdaling van Zuid- afrikaanse goudaandelen op de ef fectenbeurs te Londen tot resul taat. Ook de aandelen van Zuid- af rikaanse diamantmaatschoppij- en, kopermaatschappijen, finan ciële instellingen en industriële ondernemingen gaven scherpe koersdalingen te zien. Inde Veiligheidsraad De bijeenkomst van de Veiligheids raad werd gehouden op verzoek van de 29 Afrikaans-Aziatische landen, die van oordeel zijn dat de toestand in Zuid-Afrika een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid vormt. De Brit sir Plerson Dixon en de Fransman Armand Berard maakten geen bezwaar tegen behandeling van de klacht, maar waren van oordeel dat niets in het handvest de Verenig de Naties machtigt, zich te bemoeien Een beeld van de goede kwaliteit vee, die was aangevoerd voor de ze vende Paasveetentoonstellingdie woensdag in Oostburg werd gehou den en die een behoorlijke belangstel ling trok. Alleen de varkenshouders lieten vei-stek gaan. Foto P.Z.C.). met zaken die binnen de jurisdictie van een bepaalde staat vallen. De Rus Arkady Sobolew achtte de raad volkomen .onbevoegd. Hij sprak van een brute schending van de men senrechten en een groot gevaar voor de vrede in Afrika. De Amerikaan Lodge zei dat bespre king van de kwestie nog geen inmen ging in een binnenlandse aangelegen heid betekent. teren tegen behandeling van de kwestie, die naar de mening van zijn regering een schending van 't Handvest der Verenigde Naties betekent. De Verenigde Naties moeten, zo zei hij, de eer bied voor de mensenrechten bevorderen, maar kunnen niet als een boven-nationaal lichaam op treden. Formeel verlieten de Zuidafrikaanse ge delegeerden na zijn woorden uit protest de zaal; in werkelijkheid gingen zij naar de plaatsen, die worden gebruikt door diplomatieke waarne mers. Fourie heeft meegedeeld, aan zijn rege ring verdere instructies te zullen vragen. Zuidafrikaan De Zuidafrikaanse afgevaardigde Fourie betoogde in zijn protestrede onder meer, dat in andere delen van de wereld de laatste tijd ook wel on lusten waren voorgevallen waarbij mensenlevens verloren gingen. Waar om had men juist Zuid-Afrika uitge kozen Een splintergroep van extremisten was volgens hem enige tijd geleden begonnen demonstraties te organise ren tegen het dragen van persoons bewijzen. In Sharpeville hadden de betogers een dreigende houding aan genomen. Toen de politie poogde, enkele betogers te arresteren, werd zij beschoten. Zij had teruggeschoten uit zelfverdediging en om erger te voorkomen. De regering betreurde het verlies van mensenlevens, maar de zaak moest worden gezien tegen een achtei'grond die buiten Zuid- Afrika aan slechts weinigen bekend was. „Mijn regering meent dat de jaarlijkse bespreking van het rassen vraagstuk in ZuidrAJTrika sinds 1946 de verhoudingen daar heeft hel pen toespitsen. En de toestand zal nog erger worden als de huidige be spreking in de Veiligheidsraad de agitators in Zuid-Afrika zal aanmoe digen. In dit geval zal de schuld bij de Veiligheidsraad liggen", aldus de Zuidafrikaanse afgevaardigde. „HUN SCHIP ACHTERZEILD" (In Barcelona niet aan boord teruggekeerd) (Van onze Haagse redactie). Twee bemanningsleden van het Ne derlandse Smaldeel I, te weten een korporaal van de „Overijsel" en een matroos-machinist 3e kl. van de „De Ruyter" hebben in Barcelona „hun schip achterzeild", zoals dat in ma rinerennen heet. Dat wil zeggen: zij zijn niet van passagieren teruggeko men en de schepen zijn zonder hen vertrokken. De schepen brachten vo rige week een bezoek aan Barcelona. Daar inmiddels meer dan tweemaal 24 uur verstreken zijn sedert het tijd stip dat zij aan boord terug hadden moeten zijn, en zij zich ook niet bij de autoriteiten hebben gemeld, wor den zij thans uls deserteurs be schouwd. Andersluidende berichten, als zouden er in totaal acht man van Smaldeel I niet van verlof zijn teruggekeerd terwijl een man zich bij de Neder landse consul gemeld zou hebben, zijn onjuist. Dit werd meegedeeld door de marinevoorlichtingsdienst. Men deelde nog mede, dat opvarenden 'wanneer zij te laat van verlof bin nenkomen, doch zich binnen 2 x 24 uur of zo het schip vertrokken is binnen 48 uur bij de autoriteiten melden, disciplinair gestraft worden. Men beschouwt hen dan nog niet als deserteurs. Het Smaldeel I, dat en kele weken geleden oefeningen in de Middelandse Zee heeft onderbroken om in Agadir hulp te verlenen, heeft nadien nog aan een grote oefening in N.A.V.O.-verband deelgenomen. Na afloop van deze oefening werden bezoeken gebracht aan Gibraltar en Barcelona. Het smaldeel is thans on derweg naar Nederland. Het wordt tussen 2 en 4 april hier verwacht. In Parijs is de ex-sergeant majoor Jean-Jacques Delmas gearresteerd, die naar Parijs was gekomen met een koffer met handgranaten. De politie tracht te achterhalen of hij van plan is geweest Kroesjtsjew te vermoorden. Delmas is al de vorige week donder dag beschuldigd van staatsvijandige activiteit en net overtreden van de wapenwet. De politie van Montauhan, waar Delmas gisteren kwam, had aan de Parijse politie meegedeeld, dat Delmas had rondverteld dat hij Kroesjtsjew wilde vermoorden. Op hem zijn briefjes gevonden met bij zonderheden over de beraamde aan slag, aldus de politie. Vliegdekschip met auto's Het Amerikaanse vliegdek- s schip „Essex" is uit Florida in New York aangekomen zonder H vliegtuigen maar met dertig n personenauto's op het dek be- vestigd. Marinefunctionarissen deelden verbaasde vragenstellers mee dat het schip voor reparatie M naar New York was gekomen eh dat de auto's eigendom wa- s ren van bemanningsleden, die =- „als morele factor" toestem- ming hadden gekregen hun auto's mee te nemen. De vlieg- tuigen bleven in Florida achter hangende de reparatiewerk- zaamheden op de marinewerf van Brooklyn. De bemanning was gewaarschuwd dat, als tij- dens de reis oorlog' zou uitbre- ken, de auto's ov«rboord zou- M den gaan. limn Weer Franse atoombomproef? De Franse regering heeft de lucht vaart meegedeeld, dat bet vliegen over het gebied in de Sahara, waar Frankrijk atoomproeven neemt, ver boden is met ingang van heden te 04.45 uur. Een soortgelijke waarschuwing is 'gögeven voordat Frankrijk zijn eer ste atoombom tot ontploffing bracht. Functionarissen van de Franse com missie voor kernenergie hebben ver klaard. dat een besluit over de da tum van de tweede proef hoofdzake lijk van politieke aard zou zijn. Als de proef nu doorgaat, valt zij samen met de terugkeer van Kroesjtsjew van een rondreis door de Franse pro vincie. In Rambouillet bij Parijs zal hij zijn besprekingen met De Gaulle voortzetten. Politieke waarnemers in de Franse hoofdstad hadden gedacht dat De Gaulle de tweede kernbomproef tot na het vertrek van de Sowjet-pre- mier op zondag zou uitstellen. In technisch opzicht heeft verder uitstel nadelen, omdat de grote hitte die vanaf midden april in de Sahara heerst, een grote handicap is voor de technici op het proeftèrrein. De elektriciens op de Amerikaanse luchtmachtbasis Vandenberg, in Califo- nië, zijn in staking gegaan, om aan loon eisen kracht bij te zetten. Door hun dctie Is onder meer het werk op de afdelin gen. waar de raketten van het type Atlas en Titan worden vervaardigd, tot .stilstand gekomen. Nadat zij het buiten officieel had geopend Gisteren is Keukenhof te Lis- se geopend voor het nieuwe seizoen. Om ongeveer twee uur hadden zich honderden school kinderen, getooid met oranje strikken en sjerpen, ervoor verzameld. Een hunner, de ne genjarige Hannie Montagne, leerlinge uit de derde klas la gere school, bood prinses Irene bij haar aankomst bij „De Keukenhof" een bouquet gele harcissen met dubbele oranje kelk aan. Prinses Irene werd ontvangen door de burgemeester van Lis- se en voorzitter van „De Keu kenhof", mr. Th. M. J. de Graaf en de commissaris van de koningin in Zuid-HollancT, mr. J. Klaasesz. Op het terrein van „De Keukenhof" werd de raad van beheer van de ten toonstelling aan Hare Konink lijke Hoogheid voorgesteld. De opening„geschiedde in het grote kassencomplex, waar mr. De Graaf een toespraak hield. Hij zag in het bezoek van de prinses een overtuigend bewijs van de voortgaande be langstelling van ops vorsten huis voor „De Keukenhof". Hij duidde erop, dat „De Keuken hof" nauw verwant is met de economie van. de bloembollen streek, maar dat de financiële betekenis er-van is uitgegroeid. Hoog gewaardeerde Prinses Irene, staande te- bloeiende tulpen in de-kas, werd verzocht uit 750 soor ten een aantal te zoeken, dat door de bloembindster mejuffrouw Else Veldwijk tot een bouquet werd ge bonden. De prinses zocht juist die bloemen uit, die in de bloembollenmarkt hoog gewaardeerd staan te we ten: „Orange fire", de witte dubbele tulp „Engelen burcht", de oranje-rode „Do ver". de rode, geelgerande Iellebloëmige „Aladin", het zusje daarvan „Queen of Sheba", de gele „Bellona", de oranje-rode „Oxford", de gele „Golden Hind", de roodachtige violette met purperen gloed „First La dy", de lila, witgerande „Pandion", de lichtscharla- ken cerise getinte „Advan ce" en de oranjeachtige „Dutch princess". Bij het aanvaarden van dit bouquet verklaarde prinses Irene „De Keukenhof" voor ge opend. Hierna wandelde het gezel schap langs de grote vijver naar het paviljoen voor bloem schikkunst, waar bloembinder G. Kriest uit Leiden vliegens vlug een bloemstukje vervaar digde van filsia, forsythia en chionodoxa. Daai-na 'gebruikte het gezelschap de thee in het restaurant. Foto: H. K. H. Prinses Irene werd tijdens de rondgang over het ter rein begeleid door burgemeester midden van uitbundig mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse. Vlissinger zorgt voor betere voorlichting „SOMS VOEL IK me de chef van een toeristenbureau....", be kende vorig jaar een water- staatsingeiiieur, die zijn handen vol had aan de afsluiting van het Veerse Gat, maar die dage lijks een zee van tijd moest mis sen om een stroom van bezoe kers te ontvangen en rond te leiden! En het ziet er naar uit, dat de publieke belangstelling rond het spectaculaire werk in het Veerse Gat iu de komende vakantiemaanden nog overstel- pender zal zijn dan in het top jaar 1959 Want nu al stromen aanvragen van officiële instanties, scholen, verenigingen, bedrijven en toeris tenbureaus binnen bij rijkswater staat en bij de particulieren, die rondvaarttochten organiseren! Vorig jaar al was die massale be langstelling een probleem voor rijks waterstaat. „Natuurlijk, de Neder- landse belastingbetaler heeft het recht te zien hoe zijn geld besteed wordtzei toen de heer W. Met- zelaar, hoofd van de voorlichting van de Deltadienst-rijkswaterstaat, „maar anderzijds moet het werk toch ook ongestoord kunnen door gaan". Geen wonder dus, dat rijks waterstaat zich alleen kan bezig houden met „officiële bezoekers": waterstaatstechnici en autoriteiten uit het buitenland, Kamerfracties... Maar ook de leerlingen van de lage re technische school uit Breda, een huisvrouwenvereniging uit Dordrecht leden van een Rotterdamse reisclub en duizenden individuele toeristen uit Duitsland, België, Frankrijk en En geland om zo maar wat groepen te noemen willen het werk graag van dichtbij zien. Is die mogelijkheid er inderdaad? Wel, al die toeristen konden vorig jaar terecht bij een tweetal particu liere rondvaartdiensten: één vanuit de werkhaven tussen Veere en Vrou wenpolder en één vanuit de Veerse haven. Weinig vertrouwen.... Een instantie als de Nederlandse Spoorwegen heeft echter weinig vertrouwen in de rondvaartdienst, die vorig jaar door een rederij vanuit de haven van Veere onder nomen werd Vorig jaar waren er dagtochten van de N.S. naar Walcheren: per trein naar Middelburg, een bezoek aan „Miniatuur", een rondrit over Wal cheren en tenslotte een rondvaart naar de werken in het Veerse Gat. Voor deze tocht ging de N.S. letter lijk en figuurlijk in zee met de rede rij, die een vaartuig uit de Veerse haven liet vertrekken. Ook voor de zomer van 1960 heeft de N.S. de Walcherse dagtochten weer op het programma genomen, echter zonder de tocht met de rond vaartboot! „Waarom is dit belangrijke onder deel ditmaal niet in de dagtocht naar Walcheren opgenomen?", vroegen we aan een woordvoerder van de N.S. Uit het antwoord, bleek, dat er vorig jaar talrijke klachten binnen- N.S. niet meer „in zee" met rondvaartdienst... stroomden over het niet varen van de boot vanuit Veere. over de wei nig nauwkeurige dienstregeling en over het feit dat er met veel tc klei ne boten gevaren werd! Dit alles gaf de N.S. aanleiding de rondvaarten uit de dagtochten voor 1960 te schrappen. Wel wijst deze instantie op de mogelijkheid een tocht met de rondvaartboten te maken. Prijzenswaard ig Zijn er nu voor dit jaar op ruime schaal particuliere initiatieven on dernomen om de enox-me belangstel ling op tc vangen en in goede banen te leiden? „Ja", antwoordde burge- ïneester A. de Kam van Vrouwen polder en hij wees op de zijns in ziens prijzenswaardige initiatieven van de Vlissingse meubelhandelaar Fi-ans Boel, die vorig jaar reeds een rondvaartboot liet vertrekken uit de werkhaven tussen Veere en Vrou- wenpoldei-. Deze ondernemende Vlissinger begon reeds in 1958 met een rondvaart dienst: een reddingssloep met een dieselmotor, waarin 35 toeristen langs de drie-eilanden-werken ge- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Geldig tot hedenavond ENKELE VERSPREIDE OPKLARINGEN. Aanvankelijk hier en daar mist, ove rigens enkele verspreide opklaringen maar plaatselijk ook een regenbui. Dezelfde middagtemperaturen als woensdag of iets hogere. In het noor den van het land matige oostelijke wind, elders zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. ZON EN MAAN 1 apxil Zon op 6.16 onder 19.13 Maan op -9.05 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1