Romance van Prinses Margaret Trouwring werd gemaakt uit een blok Wales-goud WOENSDAG 30 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT fAdvertentie IV Toelage van ruim f 150.000 per jaar OP EEN STRALENDE DAG in dit vroege voorjaar opende de secretaris van de koningin de privé kluis van H.M. in Buckingham Palace en nam daar een fraaie doos uit, be kleed met rose Marokkaans leer. Toen hij deze doos open de, lag daar binnen op een bed van fluweel een brok ruw goud, goud voor de trouw ring van prinses Margaret... Goud, dat daar omstreeks twaalf jaar op zijn bestem ming had liggen wachten. Hoewel het kopen van een ring voor de bruid normaal het voorrecht is van de brui degom, is dit in de koninklij ke familie anders. TOEN KONINGIN Elisabeth de voorbereidingen trof voor haar eigen huwelijk, bood een juwelier, die niet meer in zaken was, haar een blok goud aan. Hij vertelde haar, dat dit de rest was van een origineel blok Wales goUB, waar uit indertijd de trouwring van de koningin-moeder was vervaar digd. De koningin was verrukt met dit geschenk, waaraan boven dien een bijzondere herinnering kleefde en zij riep uit: „Er is zelfs genoeg voor twee ringen. We kunnen een stuk bewaren voor Margaret!" Koningin Mary, de koninklijke prinses en de hertoginnen van Kent bezitten allemaal trouwrin gen, waarvan het goud gedolven werd in de mijnen in de bergen van Wales. Het is echter ge woonte, dat de bruidegom binnen in de ring een persoonlijke in scriptie laat graveren. En voor Antony Armstrong-Jones, die trots is op het feit dat zijn voor vaderen sinds twintig generaties uit Wales afkomstig zijn, moet het wel een bijzonder prettige ge dachte zijn een ring van puur Wales goud aan de vinger van zijn bruid te weten. Robijn ■Het feit, dat Tony Jones geen dia manten koos. maar een. juweel van een robijn voor zijn bruid, de robijn die vanouds een symbool is van liefde en rechtschapenheid, bewijst, dat hij het tegen de leden van de koninklijke familie kan opnemen, waar het aankomt op kennis van de symboliek. Wanneer meneer Armstrong-Jones Buckingham Palace zal betreden en zijn vakkundige blik zal laten gaan over de portretten van alle beroemde voorouders van prinses Margaret, zal zelfs de meest kri tische hoveling het ermee eens zijn, dat hij als de eerste dood gewone Britse burger, die sinds vijfhonderd jaar kans zag een zo hoog geboren koninklijke vrouw te huwen, toch eigenlijk geen „ge woon" man is. Blauwbaard Zo'n vijfhonderd jaar geleden is dat nog eens gebeurd. De man die toen als gewoon burger een ko ninklijke vrouw huwde, was Owen Tudor... ook in Wales geboren. Een zoon van hem regeerde later als Hendrik VII die de vader was van de beruchte blauwbaard Hen drik VIII. Voorbeelden uit de laatste tijd zijn onder andere de koningin-moeder, die een gewoon burgeres was toen zij huwde met de latere koning George VI en nu is zij zeker zo koninklijk als de andere leden van de koninklijke familie. De enige vergelijkbare romance was die, toen prinses Patricia, de klein dochter van koningin Victoria, ka pitein Alexander Ramsay in Ca nada ontmoette en haar hoge rang liet varen om in een huwe lijk met hem mevrouw Pat Ram say te worden. Toch was vreemd genoeg haar huwelijk het eerste van de moder ne koninklijke huwelijksplechtig heden in Westminster Abbey. Tot dan toe werden de huwelijken rustig en bescheiden in de ka pel van Buckingham Palace of in de vergulde koninklijke kapel van St.-James gesloten. Toen prinses Margaret haar verloving aan de koningin bekendmaakte, was de familiekapel vernietigd door bom men, de koninklijke kapel was nog in reparatie en werd West minster Abbey, de prachtige tem pel van het gemenebest voor het eerst sinds 900 jaar grondig ge ïnspecteerd. Wat doet Tony ZOUDEN MARGARET en Tony bij hun huwelijk in» de beroemde glazen koets rijden en zo hun sprookje op een echt sprookjes achtige wijze zien vervuld? En zou de eenvoudige Jones ge adeld worden, zoals luitenant Phi lip Mountbatten hertog van Edin burgh was geworden, graaf van Merioneth en baron Greenwich? Het is de vraag of een graafschap hem zou opwerken tot de gehuw de staat die zijn moeder verkreeg hij haar tweede huwelijk als gra vin van Rosse. Achter de specu latie hlijft het feit dat een ko ninklijke bruidegom nooit ver hoogd wordt door extra waardig heden tot de avond van zijn hu welijk. De charmante Antony Armstrong-Jones besloot zijn be roep als fotograaf op te geven, maar de mist die hangt over de praktische zijde van zijn toe komst is nog niet opgetrokken. Over geld gesproken, de staatsr toelage van prinses Margaret van £6000 per jaar zal bij huwelijk worden verhoogd tot 15.000 en haar verloofde heeft zijn deel ge- erfd van het fortuin van 60.000 dat nagelaten is door zijn groot vader. Spitsvondige lieden zinspe len erop, dat de vooruitziende ko ningin Mary misschien een voor ziening heeft getroffen voor de bruidsschat van haar kleindochter in haar testament. Maar de prin ses heeft zeker een groot fortuin geërfd van haar vader en is een van de rijkste vrouwen in Enge land. Ingewikkelde wet Van meer direct belang is dat ko ningin Elisabeth haar officiële toestemming voor het huwelijk van haar zuster tot een van haar eerste plichten maakte bij het her vatten van haar werk na de ge boorte van haar jongste zoon. In een slechte bui kondigde koning George H een ingewikkelde wet af om de huwelijksaffaires van zijn kinderen en kleinkinderen te con troleren de koninklijke huwe lijkswet waaraan het parle ment sindsdien koppig de hand heeft gehouden bij de liefdeshisto ries van zijn nakomelingen. Wandeling in het Windsor-park Koninklijke drama's Prinses Margaretkw am kortge leden in botsing met de huwe lijkswet toen ze met Peter Townsend wilde trouwen. De ko- nipgin, als „beschermster van het geloof" kan geen huwelijk toe staan met eep gescheiden persoon en alleen liet parlement kan een weigering ongedaan maken. Beletsel? Aan de andere kant kon de „R.M.A." zoals de koninklijke familie de wet noemt geen be letsel vormen toen Pamela Mount batten in het begin van dit jaar haar binnenhuisarchitect David Hecks trouwde. De wet heeft geen bemoeienis met de nakomelingen van prinsessen die in vreemde fa milies zijn getrouwd. In zekere zin beging de koningin moeder een overtreding, toen zij de verloving van Margaret aan kondigde vanaf Clarence House voor koningin Elisabeth officieel haar toestemming had verleend. Maar de familie had het in Sand- ringham al grondig besproken en de gang van zaken uitgestippeld. Eigen ontwerp OM TE BEGINNEN besprak het jonge paar serieus de mogelijk heid te breken met de conventie en de bruidsjapon te laten ontwer pen door een veelbelovend jong ontwerper die hierdoor roem en fortuin voor zijn leven zou ver werven. Tony, die ook mode ontwerper is geweest, en Marga ret schetsten naar hun eigen ideeën een trouwjapon, vergeleken de tekeningen, lachten, verscheur den ze en begonnen opnieuw. Aan de andere kant vroeg het de mede werking van een sedert lang ge vestigd kledingmagazijn. dat thans op hoogspanning werkt om in volle geheimhouding een stra lend en waarlijk koninklijk bruidstoilet te vervaardigen. Norman Hartnell bijvoorbeeld nam niet minder dan 385 mensen in dienst toen hij de bruidsjapon van de tegenwoordige koningin ontwierp en hij werd gewaar- ken steunt op een eeuwenoude tra ditie. De „Princess Royal", de tante van de koningin, trouwde feitelijk als eerste in de volle State Abbey in 1922. Historische grond ST.-MARGARET'S, de Parijse kerk van Westminster, met de bijzondere bekoring van haar klokken; de kapel van St.-George, Windsor en de Chapel Royal vor men alle een passende achter grond voor een koninklijk huwe lijk. Koning George V stelde voor het eerst in dat zijn dochter zou trouwen in de Abbey, omdat de ceremonie zou worden bijgewoond door een onmetelijke menigte, die getuige wilde zijn van het schit terende schouwspel van de bruids processie. De heilige roem van de Abbey steunt op haar bijzondere positie als „koninklijk en uitverkoren". Dat wil zeggen, zij heeft geen bis schop en nehoort alleen aan de soeverein. De bruid die knielt' voor haar altaar, knielt ook naast het graf van Edward de Belijder, de enige in de koninklijke familie die heilig is verklaard. Van Wil lem de Veroveraar tot Elisabeth II zijn koningen hier gekroond. De beenderen van de voorouders van prinses Margaret van Wind sor zijn verzameld onder de vloer. In de moderne koninklijke fami lie trouwde de hertogin van Glou cester in de charmante Chapel Royal van St.-James's Palace, op leidingsinstituut voor koorknapen. Haar ligging nabij Buckingham Palace doet niet veel afbreuk aar. de opstelling van de processie. Het was hier dat prins Albert wachtte op zijn bruid, koningin Victoria, en van zenuwachtigheid zijn handschoenen liet vallen. Ortho doxe legerofficieren vonden het afschuwelijk, dat hij het uniform van een Brits veldmaarschalk droeg. Een van de belangrijkste facetten van Antony Armstrong-Jones als bruidegom is. dat bij vrijge steld van militaire dienst doordat hij in zijn jeugd aan kinderver lamming leed - - misschien de eer ste koninklijke bruidegom zal zijn die in burger trouwt. Koningin Mary koos ook de ko ninklijke kapel, maar mishaagde sommige toeschouwers omdat ze. inplaats van een bruidssluier, slechts een strook chiffon droeg van twee duim breed. De tegen woordige koningin-moeder, toen Elisabeth Bowes-Lyon. handhaaf de het oude gebruik van de sluier, maar was zo in de war, dat ze haar handschoenen achterliet. Gevaarlijke groet EXTRA ZORGEN baart het tra ditionele schouwspel als de bruid van het balkon van het paleis af de menigte moet toewuiven. Het balkon is namelijk niet berekend op een groot aantal personen. Het werd voor het eerst gebruikt op 4 augustus 1914, Voor alle zeker heid controleert een hoffunctiona ris nauwgezet de gewichten van de leden van de koninklijke fami lie als ze zich naar het zwakke bouwsel begeven. Tot op heden waren alle konink lijke bruiden geneigd om duizelig te worden. Zij moeten immers, om door de menigte gezien te worden, een kleine verhoging be klimmen en als ze zo op het bal kon verschijnen is de balustrade lager dan de architect bedoelde. Bij de gemiddelde huwelijken be staat het ontbijt gewoonlijk uit sandwiches en bruidstaart. De koningin ontving twaalf taarten, de grootste was een kunstwerk, nog hoger dan de koningin zelf en vertoonde de portretten van de bruid en bruidegom plus een klei ne voorstelling van de drie ko ninklijke residenties. Bepaalde fa miliegezegden worden met suiker letters op het grondvlak geschre ven. Op Margarets bruidstaart zal het motto van de Armstrong- Jones „A noddo Duw a Noddir" „To support God is to be sup ported" staan geschreven in het Welsh. V er gunning Prinses Margaret is van plan het voorbeeld van haar familie te vol gen en als elke koninklijke bruid té trouwen met speciale vergun- De verlovingsring met robijn schuwd, dat als de details bekend werden, de japon niet zou worden gedragen. Voor H.M. de tekening met de bijbehorende schetsen voor de bruidsmeisjes bekeek, keurde de koningin met typische onzelf zuchtigheid eerst de japonnen voor de bruidsmeisjes, alvorens zij haar goedkeuring gaf aan het ont werp voor haar eigen japon. Prin ses Margaret vertoont precies de zelfde edelmoedigheid. Hertogin adviseert BIJ HET OPLOSSEN van haar bruidsproblemen zocht prinses Margaret ook het advies van haar tante, de hertogin van Kent. Tan te Marina's huwelijk in de Abbey was het eerste dat per radio uit gezonden werd in het gemenebest. Het wasv óór de tijd van de T.V. en een speciale stoel was van Buckingham Palace gehaald, op dat de vier jaar oude Margaret gemakkelijk zou zitten bij het eerste huwelijk dat ze in haar le ven bijwoonde. De hertogin van Kent was ook de eerste konink lijke bruid die het bijgeloof trot seerde en groen koos voor haar kostuum voor de huwelijksreis en het is een triest feit dat ze min der dan acht jaar later op trieste wijze weduwe werd. Verslag De reportagestaven voor de tele- vi siezendersf i lm journaaldiensten en radio-omroepen, die allemaal het huwelijk van prinses Marga ret willen verslaan, werpen op hun beurt problemen op en scheppen nieuwe, onvermijdelijke conflic ten tussen de behoefte aan' ge heimhouding en de toenemende vraag van een bewonderende we reld. Terwijl ik schrijf, draait de pa piermolen van politie en ver voersorganisatie, breken anderen zich het hoofd over het verbijste rende vraagstuk van de straatver siering en de voorbereidingen voor de huwelijksreis per koninklijk jacht met alle formaliteiten voor de havens waar zal worden aan- Glazen koets VREEMD GENOEG was het juist het oudste en meest romantische vervoer, in casu de romantische glazen koets, die haast het ge heim van prinses Margarets ver loving deed uitlekken. Van de vier voornaamste ceremoniële rij tuigen en koetsen in de konink lijke stallen wordt alleen de gra cieuze glazen koets getrokken door twee paarden. Het logge kroningsrijtuig vraagt een acht span. De eeuwenoude Ierse staats- koets die gebruikt wordt voor de opening van het parlement, vergt vier opgetuigde paarden. De staatslandauer, die voor de Ascot- races gebruikt wordt, vraagt vier Windsor Greys. Toen de adjudant van de kroon dus de Cleveland Bay Horse Society vroeg om twee voortreffelijke paarden net een paar dagen voor de verloving werd afgekondigd was het dui delijk dat hij' alleen de trouw koets op het oog had. Het nieuws van de koninklijke ge beurtenis lekte uit en veroorzaak te een zenuwachtige opwinding. De twee paarden, Angela en Li lian, die voor het nuwëlijk van de koningin waren gebruikt, genie- tén nu van een welverdiende rust in de stoeterij van Windsor, ze zijn te oud om dienst te doen. De Ierse staatskoets, zo genoemd om dat hij ontworpen was door een vooraanstaand koetsbouwer uit Dublin, wordt soms gebruikt door koninklijke bruiden op hun reis naar de Abbey. In elk geval wordt de glazen koets met de myste rieuze streling van zijn verborgen fluorescerend licht door net gelukkige paar gebruikt voor de tocht naar de kerk. Prinses Margaret wist natuurlijk dat de voorkeur voor Westminster Abbey voor koninklijke huwelij ke natuurzuivere heerlijk, verkwikkend... ning. Dit vergt de afgifte van een indrukwekkend manuscript, bijna een meter lang en haast net zo breed, door het hoofdkwartier van de aartsbisschop van Canterbury. Daar zijn de namen van bruid en bruidegom op gecalligrafeerd. De man, die deze tekst zal tekenen, is de heer H. J. Fischer, een be trekkelijk jonge man, begin veer tig, maar hij heeft dit handwerk beoefend sinds hij 14 jaar oud was. Met het enorme vierkante zegel van de „Court of Faculties" wordt de vergunning eerst voor de ko ningin geplaatst. Een tweede mooi versierd document, de geschreven koninklijke toestemming, wordt dan getekend door hare majesteit persoonlijk onder het grote zegel van het koninkrijk. Waar zal het jonge paar wonen? Nieuwsgierig buigen zich de hoof den van de hoffunctionarissen over de beschikbare lijst van leeg staande residenties, vleugels van paleizen, jachthuizen en villa's, die aan de koningin behoren en waaruit het paar vrij kan kiezen. Een koninklijk huwelijk wordt onvermijdelijk gadegeslagen door de gehele wereld. Toch, temidden van alle praal zijn er slechts twee jonge mensen die rustig hun eed afleggen ten overstaan van de kerk: „Ik, Margaret, neem U, An tony..." Mrs. HELEN CATCHCART Copyright P.Z.C.) (Slot volgt)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3