Ambonezenwoonoord Westkapelle wordt deze week opgeheven Prima kwaliteit op Goese paasveemarkt Zeeuwse Almanak INSTRUCTIEVE MODEMIDDAG NEDVER. VAN HUISVROUWEN Agenda 2 PRO V I N G I A LB ZEEUWSE COÜRANT WOENSDAG 30 MAART I960 BOUWVALLIG KAMPEMENT Maar 67 leden van P.N.M.S. gekant tegen verhuizing naar Pietersberg Het Ambonezenwoonoord le Westkapelle wordt opgeheven Dit besluit is door het commissariaat Ambonezenzorg om twee redenen genomen: de bouwvalligheid Ann het kampement en het verzoek van de Partij Nasional Maluku Salatan waartoe de meeste gezinshoofden in het kamp beho ren een apart kamp voor de leden van deze organisatie in te richten. Daartoe heeft men het kamp te Pietersberg in Drente verbouwd, de plaats, waar morgen, donderdag tien gezinnen, in totaal 67 mensen naar zullen vertrekken. Het blijkt thans echter, dat de P.N.M.S.-leden bezwaren heb ben tegen deze verhuizing en niet vrijwillig willen vertrekken De bewoners van het kamp, die niet tot de PJOf.S. behoren, vier gezin nen met in totaal zestien mensen, vertrekken reeds vandaag, woensdag. feheel vrijwillig naar het kamp te erooskerke op Walcheren. Voor de verhuizing van a.s. donder dag ziet het er echter naar uit, dat de overheid maatregelen zal moeten nemen om deze ordelijk te laten ver lopen. Volgens twee leidende figuren uit dc P.N.M.S., de heren M. Maclisa en F. Lebakabessie, die tot de bewoners van het kamp Westkapelle behoren heeft het commissariaat Ambonezen- zorg liet kamp Pietersberg aangewe zen als „doorgangskamp". Daartegen hebben zij geen be zwaar, mits voor lien in dit. kamp dezelfde voorwaarden zullen gel den als in het kamp te Westkapel le. „Komt men hieraan tegemoet", aldus deze P.N.M.S.-Ieiders, „dan zullen wij vrijwillig vertrekken". Zoals bekend "stellen dc leden van de P.N.M.S. zich op het standpunt, dat zij als militair naar Nederland zijn gekomen en voor de tijd. dat zij hier op hun terugkeer naar de Molukken wachten, door de regering dienen te worden verzorgd. Zij weigeren dus in Nederland te werken. De steun, die zij van de regering ontvangen wordt niet gekort, zoals bij andere, niet bij de P.N.M.S. aangesloten Ambonezen het geval is, als zij werk weigeren. Het commissariaat Ambonezenzorg geeft echter een geheel andere visie op het standpunt, dat de P.N.M.S.- groep in Westkapelle ten opzichte van de verhuizing inneemt. Volgens deze lezing willen zij alleen naar Pietersberg, als dit kamp zou worden aangemerkt als „doorgangs kamp", hetgeen betekent: vrije voe- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nedersbaai 19 - Middelburg Tel 01180-2962 ding, kleding, zakgeld en brandstof fen. Indien de regering dit zou doen, zou dit een stap terug betekenen. „Uitgeleefd" Voorts wees men er van de zijde van het commissariaat Ambone zenzorg op, dat de behuizing in Pietersberg beter is dan in de Zeeuwse woonoorden en zeker dan die in het „uitgeleefde" woonoord te Westkapelle. Een „uitgeleefd" kamp. inderdaad. De grond, waarop het staat, is in het streekplan Walcheren aangeduid als agrarisch gebied en het is zeker niet uitgesloten, dat het kamp binnen af zienbare tijd onder slopershanden zal vallen en de grond inderdaad deze bestemming zal krijgen. Zo is het niet uitgesloten, dat de „barakken- commissie" de dienst der domeinen opdracht zal geven het kamp eigendom van de regering te ver kopen. Er bestaat natuurlijk dan nog de mogelijkheid, dat gemeente of particulieren het kamp zullen kopen en dat het na een grondig herstel jeugdherberg of althans een aan de recreatie dienstbaar object wordt. Maar gezien de kosten, die hieraan verbonden zouden zijn, zal het hier voor niet storm lopen Het kamp, in 1946 gebouwd, werd het eerst gebruikt voor mensen van dijkherstel en wederopbouw. Nog voordat het Ambonezenwoonoord werd, richtte de stichting „Het vier de prinsenkind" er een vakantiekamp in en maakte ook dc dienst herver kaveling gebruik van het kampe ment. In december 1954 werden er de eer ste Ambonezen gehuisvest, ongeveer honderd mensen. Enkele jaren later, in augustus '56 kwamen er nog eens honderd Ambonezen bij. Reeds in september van het vorig jaar, toen 120 mensen vanuit Westkapelle naar Medemblik vertrokken, was de ophef fing van liet kamp „in zicht". GOEDE AANVOER Burgemeester reikte de prijzen uit Hoewel de zon schuil ging achter een donker wolkendek is de traditionele paasveemarkt en -tentoonstelling, dinsdag op de Beestenmarkt te Goes gehouden, in alle opzichten gestangd. De aanvoer was groter dan voorgaan de jaren en de kwaliteit van do die ren overtrof de verwachtingen. In to taal werden 75 stuks vee aangevoerd, waarvan er vele voor een goede prijs in andere handen overgingen. De haii- del was levendig en zelfs waren er handelaren uit Italië, Frankrijk en België, die niet met lege handen naar i huis gingen. De burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlls, als voorzitter van VAN lil TOT VOGELBESCHERMING De leden van de r.-lc. padvin- dersgroep „St.-EIoy" in Oost burg hebben rond het natuurre servaat „Het Grote Gat" waar schuwingsborden geplaatst. Dit karwei geschiedde onder auspi ciën van de AVest-Zeeuws- Vlaamse vogelbesehermings- wacht „Het Duumpje" en onder leiding van de heer J. J. Ver poorten. De borden maken de wandelaars er op attent, dat aan de oevers van „Het Grote Gat" een groot aantal vogels broedt. Men hoopt, dat dit de rust van deze vogels zal waar borgen en hen zal beschermen DIEF.' Er hing en gespannen sfeer in het dorp Ovdelande. Op straat lette men bijzonder goed op, men slak de kop pen bijeenDIEFfluisterde men. En het teas nog een brutale diefstal ook.' Er waren aardappelen gestolen, en de dief had het bestaan de lege kist op klaarlichte dag terug te bren gen. J „Wie - vroegen dc dorpelingen zich (ingstig af. Ze bekeken elkaar met wantrouwen. De spenrhondgeleider werd erbij ge haald. De schrandere hond snoof be dachtzaam aan de kistconcen treerde zich, en stevende dan met de neus bij cle grond, vastberaden op het huis van en der buurtbewoners af... Doodse stilte. In spanning volgde men de pientere hond. En wa.arom liep de hond naar dat huisWel, daar woonde een andere hond. Er ■volgde een ontmoeting en ze schenen het saampjes goed met elkaar te kunnen vinden, die honden. Inmiddels kicamen er schokkende feiten aan het licht. De man die meende dat hij bestolen was, ivera ■van het tegendeel overtuigd toen hij zag dat alle aardappelen nog aanwe zig waren. Die kist had hij slechts op een andere plaats gezet. En daaraan had hij echt geen seconde meer ge dacht.. Die lege kist f die was met eens van hem. Die was van een sta pel van de buurman komen afrollen. Er heerst weer rust, in Oudelande. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. tegen eierzoekende bezoekers. De borden konden worden ge plaatst door de medewerking van de eigenaars en pachters van de grond rond de kreek. Inmiddels hebben de eerste broedgasten zich al rond het water „genesteld". De kluten zijn al vrij groot in aantal, ter wijl voorts een zeldzame gast is waargenomen, namelijk een le pelaar. Waarschijnlijk is deze vorstelijke vogel echter op door reis naar een broedplaats elders in Nederland. GYMNASTIEKVERENIGING De algemene sportvereniging „W.H. S." te Sint-Annaland bewijst het al gemene aspect van haar karakter door de beoefening van een nieuwe sport mogelijk te maken. De gym- nastiekbeoefenlng is namelijk nieuw voor W.H.S. en men heeft besloten een afdeling voor de turnsport op te richten. Vanavond komen de initia tiefnemers bijeen en zij verwachten, dat vele liefhebbers van de gymnas tiek in die vergadering aanwezig zullen zijn, zodat men spijkers met koppen zal kunnen slaan. De bijeen komst is om 8 uur in het dorpshuis waar besloten zal worden hoe men de zaak zal aanpakken, wanneer de eer ste oefenavond kan worden gehouden enz. Waarschijnlijk zullen verschillende problemen zich voordoen, maar men hoopt, dat de gedachtenwissc- ling levendig zal zijn en vruchten af zal werpen. Het voornaamste is, dat er belangstelling bestaat. ZEILSPORT Van de gymnastiek naar de zeilsport is een enorme stap. Het is de stap van St.-Annaland naar Westkapelle, waar burgemeester Th. de Meester voor de jongensclubs van de C.J.M.V. over zeilen en wat daarbij komt kij ken sprak. De heer De Meester ver toonde hierbij een interessante film strook. Zeeland bezit uitgestrekte water vlakten, maar slechts betrekkelijk weinig zeilers. De Zeeuwse Stromen zijn uan ook niet bepaald het meest geschikte terrein voor de beginners in de zeilsport. De Scheldemondingen liggen open voor de westenwinden en dat maakt de zeilvaart niet gemak kelijk. Voor getramde zeilers is het evenwel een mooi gebied. Wellicht heeft de lezing van de heer De Mees ter ook In Westkapelle belangstel ling gewekt voor deze fraaie sport. de regelingscommissie, reikte de prij zen uit. Hij deed dat met een toepas selijk woord tot de verschillende prijswinnaars. Tot algemeen kam pioen werd uitgeroepen een os van C. Schrooijen uit wouw, die daar mede zijn goede indruk van vorig jaar bevestigde. Kampioen os werd een dier van de firma Willems uit Roosendaal. Een rood-bonte vaars van de heer C. Schrooijen ging in deze categorie met de titel strijken, terwijl een vaars van de firma Willems beslag legde op de titel bij de zwart-bonte. Uitslagen De uitslagen van de keuring waren als volgt Ossen IA prijs: J. Machielsen, Wouw; 1B: slagerij Simmers, Zierik- zee; ereprijs: c.v.v. D. A. van Nieu- wenhuize, Nieuwland; ereprijs: Kon. Mij. De Wilhelminapolder; le prijs en ereprijs: J. Sinke, Goes; IB: firma Willems, Roosendaal; ereprijs en IA en 1B prijs: G. M. Geluk, Sint-Maar tensdijk; ereprijs B: c.v.v. J. Hage, Seherpenisse; ereprijs A: fa. Schooij- en; IA prijs: A. Broos, Breda; ore- prijs A: M. Berrevoets, Zierikzee; 1B prijs: c.v.v. C. Kuypers, Ouwerkerk. Koeien: 1B prijs: G. Scheele, Hoek; ereprijs: A. Broos, Breda; le prijs: Kon. Mij. De Wilhelminapolder; ere prijs: firma Willems, Roosendaal. Schotten: ereprijs: c.v.v. P. Schout, Biggekerke. Vaarzen: IA en 1B prijs: G. M. Ge luk, Sint-Maartensdijk; ereprijs en le prijs: c.v.v. E. de Korte, Boude- wijnskerke; le prijs: c.v.v, A. v. Vloet, Wolfaartsdijk; 3 ereprijzen c IA prijs: C. Schrooijen, Wouw; en prijs en IA prijs: J. L. M. Geluk, St.- Maartensdijkereprijs: fa. Willems, Dikbillen: ereprijs B: c.v.v. P. Schout Biggekerke; ereprijs B: fa. Plas- schaert, Graauw; 1B prijs: M. D. J. Berrevoets, Zierikzee. Pinkossen: ereprijs: J. Berrevoets, Zierikzee. Vetgemeste kalverenle prijs en ere prijs: gebr. Van Mierloo, Someren: ereprijs en eerste prijs: P. de Winter, Oss. Slachtvarkens: ereprijs en IA prijs: fa. Krijger, Goes; ereprijs en tevens kampioen varkens: gebr. Karelse, Schor e. Biggen: ereprijs en le prijs: gebr. Krijger, Goes; ereprijs en le prijs: gebr. Karelse, Schore. Vette schapen: ereprijs en le prijs: gebr. Krijger, Goes. Fokschapen: le prijs: gebr. Krijger. Goes. (Advertentie) Op de fiets... fijne vacantia'. Advertentie t U gaat zelf-schilderen? Goed idee! Maar doe het met Revilac dè verf voor zelfschlldersl Met Revilac bereikt U In minder tijd met minder moeite een beter resultaat; een spiegeN glad, streeplo.os, schitterend oppervlak. Extra grote bus voldoende üc- voor ca. 15 m2 0- Vraag Uw Revilac- handelaar Inlichtingen over de Revilac-wedstrijd met kans op fantastische prijzen! jfaatil mee DROST - VERF - VENLO Zeeuwse fruitpachters hadden goed jaar Zaterdagmiddag hield de bond van Zeeuwse fruitpachters in hotel „De Zwaan" te Kapelle onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer J. Sinke te Kapelle haar algemene vergadering. Een speciaal woord van welkom richtte de heer Sinke tot de landelijk voorzitter van de bond, de heer Th. de Vos en secretaris, de heer J. v. d. Lichte. Met een minuut stilte, herdacht men het onlangs overleden lid, de heer Jac. Eversdijk. In zijn openingswoord wees de heer Sinke er op, dat 1959 voor de fruitpachters een goed jaar Is geweest. Het jaar verslag van de secretaris-penning meester, de heer M. Verbeem te Ove- zande maakte eveneens melding van een goed jaar. Onder meer kon het jaar worden afgesloten met een ba tig saldo. Namens de financiële com missie bracht de heer G. Jacobs uit Kloetinge verslag uit. Bij de be stuursverkiezing werden de heren C. Veerhoek, Wemeldinge; W. Harinck, Goes en J. Sinke en H. Landman bei den te Kapelle, herkozen. Tot voorzit ter werd wederom gekozen, de heer C. Eversdijk te Kapelle. Als lid van het hoofdbestuur werd herkozen, de heer M. Verbeem te Ovezande. De landelijk voorzitter, de heer Th. de Vos uit Bunnik lichtte vervolgens de mogelijkheid tot dispensatie-aanvra ge voor ontheffing van veilplicht uit voerig toe. Frisse duik in de buurt van Zierikzees zwembad H Aan de „verkeerde" kant van s dc dijk bij het zwembad „De Val" te Zierikzee heeft zich dezer dagen de eerste, zij het §g onvrijwillige bader gemeld. In §f een hoekje van de veerhaven m daar zijn al enige tijd enkele ij jongelieden bezig met het in s elkaar timmeren van een vlot. En vorige week zaterdag was H het zover gekomen, dat men s het nieuwe vaartuig eens op s zijn zeewaardigheid wilde be- n proeven. Alles was klaar voor H de vaart en men behoefde al- leen nog maar in te stappen. En dat laatste juist ging niet zo erg voorspoedig. Pardoes tuimelde het dochtertje van een M van de veerhavenbewoners bij H deze manoeuvre het toch wel H bar frisse Oosterscheldewater in. Onmiddellijk trokken hel- pende handen haar weer op het droge. Men heeft toen maar |f H even van de proefvaart afge- zien tiiiiiiiiiiiiiiMii Hearing grenswijziging drie Z.-Bevelandse gemeenten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben voor vrijdag 1 april a.s. in het dorpshuis te Kruiningen een ver gadering belegd waar de gemeente raden van Krabbendijke, Kruiningen en Waarde gelegenheid krijgen om bezwaren en wensen naar voren "te brengen ten aanzien van het ontwerp van wet tot wijziging van de gren zen van deze gemeenten. Deze grens wijziging is noodzakelijk geworden door de uitgevoerde herverkavelings- werken in ait gebied. Vijf schepen aan de grond bij Walcheren Als gevolg van hot slechte zicht ge raakten dinsdagmiddag nabij Wals oorden de vaartuigen „Damco 208", „Maria", Voortshuizen", „Mafie Je- ne" en „Lisorar" aan de grond. Later ip de dag, bij opkomend water, kon- len de schepen op eigen kracht weer vlot komen en de reis vervolgen. Sloop drie woningen te Middelburg De directeur van gemeentewerken Middelburg heeft dinsdag aan besteed het slopen en opruimen van drie woningen aan de Nieuwe Vlis- singseweg te Middelburg, waardoor de Maasstraat in de Stromenwijk kan worden doorgetrokken naar de Nieuwe Vlissingseweg. Het betreft hier de panden 226, 228 en 230, waarvoor de sloopaanbeste- ding als volgt luidt: firma F. L. F. C. Hoorniek te Middelburg, koopprijs materialen 2988, sloopkosten 800, aan de gemeente te betalen dus 2188; C. Westdorp te Goes, resp. voor 2700, 1000, en 1700; J. A. Jeroense te Sint-Annaland, resp. voor 2500, 1000 en 1500; firma Sturm en Dekker te Oostkapelle, resp. voor 1005, 300 en 705. Gisteren werd in Goes weer de tra ditionele paasveemarkt gehouden en ook nu icos hiervoor uwer een druk ke belangstelling. (Foto P.Z.C.). Drukbezochte show in „De Burg" te Middelburg (Van onze redactrice) De afdeling Middelburg van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen heeft de modevoorlichting eens in een andere vorm willen gieten dan in de geijkte modeshowvorm, en heeft daartoe contact gezocht met een drietal Middelburgse zaken die bij de mode-voor-de-vrouw nauw be trokken zijn. Het resultaat van dit contact werd een Instructieve „mo demiddag", gisteren in hotel De Burg gehouden en druk bezocht door leden van de afdeling Middelburg, terwijl ook do afdeling Vlissingen vertegenwoordigd was. De presidente van de afdeling Mid delburg, mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst, gaf in haar ope ningswoord het doel van deze middag nog even nader aan: men wil niet al leen de kritische zin van de koopster ontwikkelen, maar ook een steeds beter begrip scheppen tussen koop ster en verkoper. Het modehuis Baars-Sijbrants, schoe nenmagazijn „De Arend" en leder huis „Bijou" waren de medewerkende modezaken op deze bijeenkomst. Van elk dezer firma's hield een vertegen woordiger een „modieus praatje", en zo vernamen de toeschouwsters eerst vele bijzonderheden over de nog al tijd spitse en slanke schoenleest, waarover misverstanden blijven heer sen: deze Italiaanse leest die op het eerste gezicht smal aandoet, biedt in de praktijk meestal breedte genoeg ook aan de niet-zo-smalle voet. Naast de Italiaanse leest is de ge makkelijke wandelschoen er nog: buigzaam, dikwijls in moderne kleu ren. En Italiaanse hak behoeft niet altijd ultra-hoge hak te betekenen; vijf, zes en zeven centimeter zijn dit voorjaar gangbare hoogten. Vervolgens kregen de toeschouwsters een blik achter de schermen van de mode: de lange weg die de kleding aflegt alvorens in de garderobe van de cliënte te belanden, werd bespro ken evenals de voorbereiding die de modedetaillist treft bij het samen stellen van zijn collecties kleding en hoeden. En tenslotte kon men een en ander leren omtrent de tassenfabrl- cage. waarbij vermanende woorden klonken aan het adres van die vrou wen die haar tassen plegen te „ver moorden", door ze veel te vol te stoppen waardoor niet zelden de beu gel breekt. Het gedoceerde werd hierna ln de praktijk gebracht door een manne quin die een aantal kostuums met de daarbij passende accessoires toonde: jacquard-geweven Zwitserse pakjes, een tricot zomerjurkje voor koele dagen in een beige-rose tint. een ma rineblauw wollen japon met linnen- effect, een sportief Harrlstweed en semble, bestaande uit een klassiek /ANW/AWvWMVvVVVW Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 3, 4, 5, 8, en 16. Klassiek tweedensemble voor grotere maten, bestaande uit een getailleerd kostuum met losse wijde mantel. Een vilten cloche-hoed werd gedragen bij dit ensemble, dat te zien was tijdens de modemiddag van de afdeling Mid delburg van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Foto P.Z.C.). tailleur met lange wijde mantel, een sportieve tweedrok waarbij jumper- tjes in diverse pastelkleuren werden getoond. De mogelijkheden van ver schillende accessoires bij eenzelfde kostuum werden ook zoveel mogelijk belicht. Als experiment is deze modemiddag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ongetwijfeld geslaagd. Een volgende keer, wanneer de toe schouwsters wat gewend zijn aan deze vorm van „mode tonen", zullen er wellicht meer vragen uit het pu bliek komen, waardoor de instructie ve mogelijkheden van dit soort bij eenkomsten uiteraard beter tot hun recht zouden komen. Er waren nu trouwens al diverse vragen van toe schouwsters, voornamelijk op sclioe- nengebied, waaruit bleek dat er meer vrouwen met schoeiselproble men tobben dan men wel zou den ken. Welterusten Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neem dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde len falen Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. VANDAAG. Middelburg Electro Les quatre cents coupe, 20 uur. 18 jaar; Gouden Poor- te: feestavond junioren „Zeelandia", 19.30 uur: Bogardzaal: filmavond Ned. ver. tot bescherming van dieren, voor jeudnatuurwaehters, 19 uur; Neder lands Koffiehuis: chr. metaalbedrijfs- bond, 20 uur. Vlissingen Luxor: Tien seconden van de hel. 20 uur, 18 Jaar; Alhambra: Tarzan's verborgen schat, 20 uur, 14 Jaar; Concertgebouw: uitvoerir g „Con Amore", 20 uur. Goes Grand: De tijger van Eschnapur, 20 uur, 18 jaar; Landbouw; vergade ring Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant' unde, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2