PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuidafrikaanse negers dreigen met algemene staking tegen passen Brand in pakhuis eist 20 doden Tholen brengt nieuw leven in stichting eilandgemeenschap BILT ERASMUS BESCHULDIGT CONGRESPARTUEN VAN .REGIME VAN TERREUR" Vandaag... KR0ESJTSJEW IN IJLTEMPO DOOR KATHEDRAAL VAN REIMS 203e jaargang - no. 76 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde eD P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 maart '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C., Middelburg. Vllsstngen Walstr 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b g.g I of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 Cbg.g. adv. 2234); Oost burg, G. P de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red. tel 2425. a dm. tel. 2004. Spanning in Zuid-Afrika Het pan-Afrikaanse Congres heeft de regering van Zuid-Afrika dinsdag verzocht het passenstelsel af te schaffen. „Anders zal zij zich gesteld zien voor een algehele staking door de negers", zo werd gezegd. „Er kan geen vrede in dit land zijn zolang niet geheel voldaan is aan de eisen van de inheemsen. De actie voor het afschaffen der persoonsbewijzen duurt voort maar het is een geweldloze strijd. Ons advies aan de negers is niet naar hun werk te gaan en thuis te blijven als dit gevraagd wordt. Zo zul len mogelijke moeilijkheden worden voorkomen". In de verkla ring, die was ondertekend door William Jolobe, werd de schuld voor de aanval van maandagnacht van ongeorganiseerde ele menten gegeven aan de regering. Intussen verklaarde de Zuidafrikaanse minister van justitie Francois Erasmus gisteren in liet parlementair debat over een wet waarmede do regering beoogt het Afrikaanse Nationaal Congres en het pan-Afrikaanse Congres te verbieden, dat de regering van plan is een eind te maken aan „hun regime van terreur". Hij beschuldigde deze partijen van handelingen die aan revolutie grenzen. Ze vormen volgens hem een kleine coterie van terroristen die een barbaars regime van terreur voeren tegen de wil der vredelievende Afrikanen. Hij zei dat deze twee partijen samen 70.000 leden hebben, een klein percentage van de Afrikaanse bevolking. In veie plaatsen hebben de negers dinsdag het werk hervat na een dag van rouw over de 72 slachtoffers van de onlusten, een week geleden en een avond van geweld, waarbij twee niet- blanke politiemannen zouden zijn omgekomen. In het havengebied van Kaapstad staakten echter 50.000 van de 60.000 niet-blanke arbeiders. In Welkom op de goudvelden van Amusement Het Eurovisiesongfestival is ach ter de rug en honderdduizenden mensen in Europa hebben geluis terd en gekeken naar de „uitverko ren1'' zangers en zangeressen van vlotte, populaire liedjes. Er is een aardig niet geheel nieuw grapje over zulke „songs". Wanneer een dame kan zingen, dan zingt ze een lied. Als ze een beetje kan zingen dan zingt ze een „chanson" en als ze helemaal niet kan zingen dan zingt ze een „song". Daar lacht men dan om, want de on beduidendheid van de „song" is in dat grapje leuk getypeerd, maar er gens wordt aan de „song" onrecht gedaan, want de makers van dat soort amusementslied willen helemaal geen hoogmuzikale zangkunst bren gen en ook geen geestig „chanson" bieden aan een Klein publiek van spitse fijnproevers. Ze willen een vrij onschuldige ont spanning brengen aan honderdduizen den, die in een vrij ogenblik plezier wensen te beleven aan een vlot melo dietje en een half betekenisloze, half kolderieke tekst. Deze honderdduizenden mensen heb ben in hun vrije ogenblikken niet al tijd de lust om de hoge toppen van de „echte" cultuur te bestijgen. Hier openbaart zich een tegenstel ling, die bij de toenemende drang naar amusement de laatste tijd weer heel wat pennen en schrijf machines in beweging heeft ge bracht. Zo heeft een weekblad ernstig ge klaagd over het peil van het amuse ment gedurende net nu bijna afgelo pen winterseizoen. De radio en de televisie moesten het in het bijzonder ontgelden. Uitdrukkingen werden gebruikt als „goedkope Tol", ergerlijke smakeloos heid", „laag bij de gronds" en „ern stige schade aan de geestelijke ge zondheid van ons volk". In een ander blad werd beweerd, dat het amusementspeil nog steeds daalt, omdat men alleen maar de smaak volgt van het grote publiek. In weer andere bladen moest de film het ont gelden. Men diskwalificeerde het amusement, omdat het te weinig kunstzinnig en te weinig intellectueel was. Jntussen doet zich het verschijnsel voor, dat vele amusementsuitingen, die geen genade vinden in de ogen van de critici bij het grote publiek bijzonder worden gewaardeerd. Dat bleek kort geleden toen voor de Nederlandse televisie een klucht werd opgevoerd, die was geschreven door een bekende figuur uit het Am sterdamse amusementsleven. Zo maar een echte klucht. Alle officiële en kritiekenschrijvende minnaars van de schone kunsten spraken er verfoeiend over. Maar uit het grote publiek kwa men daartegen de protesten los. Men had om die klucht hartelijk gelachen en men vond dat die televisieklucht nu juist een toneelstuk was, zoals er meer opgevoerd moesten worden. Daarmee demonstreerde zich duide lijk de kloof tussen de kunstenaars met hun aanhang en de grote massa van het ontspanningzoekend publiek. Die kunstenaars cn hun vrienden de critici - bekommeren zich niet om wat het publiek wil. Zij hebben eigen maatstaven en zij verachten gewoon lijk het publiek. Het wil ons ech ter voorkomen, dat noch de leiders (Zie slot pag. 3 kol. 1) Oranjevrijstaat waren do politic auto's maandagochtend met rode verf besmeerd. Op ae auto's en op de mu ren van het gerechtsgebouw waren de initialen van bet Afrikaanse Na tionale Congres A.N.Z. aange bracht. Ook waren leuzen geschilderd zoals „Weg met de Nationale Partij" en „Geen passen meer". Derde huis voorgesteld Zuid-Afrika's oudste en meest in vloedrijke negerblad deed dinsdag de suggestie een derde huis aan het parlement toe te voegen, waarin de niet-Europeanen verte genwoordigd zouden zijn. In de huidige volksraad en senaat heb ben alleen blanken zitting. In een hoofdartikel van „Zabantoen- doe" werd gezegd „De neger vraagt een stem in de regering van zijn land. Hij levert een bijdrage aan de industrie, de mijnen en het zakenle ven, dus aan de economie van het land en stemrecht in een afgelegen reservaat is niet voldoende. In een derde huis van afgevaardigden zou den de verschillende groepen, negers, Aziaten en kleurlingen, vertegen woordigd kunnen worden door leden van hun eigen ras. Dit huis zou op zijn beurt naar verhouding afgevaar digden kunnen kiezen om zitting te nemen in de wetgevende vergadering van de unie. Deze afgevaardigden zouden ook niet-blanken zijn en als groep voldoende in aantal om ver moedelijk het machtevenwlcht tussen de blanke partijen te kunnen bewa ren. Aldus zouden zij in de gelegen heid zijn invloed uit te oefenen op de wetgeving die hun volk aangaat en een stem hebben bij het bestuur van hun land". RAMP IN GLASGOW Vaten whisky explodeerden Bij een brand in een pakhuis vol whisky in de haven van Glasgow zijn in de nacht van maandag op dins dag 18 mensen om het leven geko men. Het waren 18 brandweerlieden en vijf andere brandbestrijders. De brandweerchef Martin Chadwick verklaarde, dat de slachtoffers on middellijk zijn gedood, na de eerste explosie van de whisky. Een rivier van vuur stroomde over de gehele breedte van de straat naar het havengebied toen brandende whisky uit het laaiende pak huis vloeide. Dit gebeurde na een reeks explosies die de ene muur na de andere deed instorten. Bij elke ex plosie schoten de vlammen hoog op en bereikten de vonken hoogten van honderden meters. Volgens brandweerlieden zijn onge veer 40 van hun collega's gewond ge raakt. Toen zij voor het eerst het roodstenen gebouw hadden bereikt, had het vuur zich reeds verspreid naar de reusachtige whiskyvaten. Enkele kleine explosies gingen de grote explosie vooraf. Deze deed het gebouw als door een bijl getroffen, uiteensplijten. Het dak vloog de lucht in en vlammende vaten whisky werden als kanonsko gels de lucht in geblazen. Enkele honderden toeschouwers gil den en sloegen op de vlucht. De 13 brandweerlieden kwamen om het leven toen zij door een vallende muur werden verpletterd. Zij bevonden zich op een nieuwe brandweerwagen en slechts een van de bemanning bleef ongedeerd omdat hij weggewandeld was om een waterslang aan een kraan te bevestigen. Hij viel flauw, toen hij zijn collega's onder het vallend puin zag omkomen. Weer twee moeders naar geëmigreerde kinderen Het reisfonds „Wij komen" heeft wederom twee moeders in de gele genheid gesteld haar naar Australië eëmigreerde kind.eren te bezoeken. >e blmde mevrouw J. Karstens, thans enigszins herstellende van heimwee, gaat naar haar zoon. Haar arts ziet hierin het beste ge neesmiddel. Voor deze reis verleent ook de gemeente Blaricum medewer king Mevrouw W. Schiffers uit Hil versum gaat naar haar ernstig zie ke dochter. De rijkspostspaarbank heeft nu meer dan 2000 spaarboekjes voor het reisfonds „Wij komen" uitgegeven. Tijdens zijn verblijf in Marseille heeft -premier Kroestjtsjexv drie scho len bezocht. Het jongetje, dat de Rus sische staatsman in de „Chave"- school bloemen had aangeboden werd door de premier omhoog getild. Ike en Macmillan zijn het eens President Eisenhower en premier Macmillan hebben dinsdag bekend- genaakt, dat zij bereid zijn met een kort moratorium voor kleine onder grondse kernproeven in te stemmen, mits er eerst een verdrag betreffende alle ontdekbare proeven wordt gete kend en men regelingen treft voor een gezamenlijk onderzoek met de Sowjet-Unie inzake het ontdekken van ondergrondse ontploffingen van geringe omvang. De twee staatslieden gaven hun ver klaring uit, nadat zij twee dagen in het van de buitenwereld geïsoleerde l uitenhuis van de Amerikaanse pre sident te Camp David van gedachten haden gewisseld. Volgens deze ver klaring kwamen zij overeen, de Sow jet-regering uit te nodigen on verwijld mee te werken bij het op zetten van een gezamenlijk onder zoek. t Veertig mensen hebben lichte verwon dingen opgelopen toen op de wag van Turijn naar Milaan bij Novare een band van hun autobus sprong. De chauf feur verloor de macht over lift stuur, waarna de bus slipte en omsloeg. verricht prinses Irene te 1 Lisse de officiële opening van Ej de bloemententoonstelling 1 „Keukenhof". is het 60 jaar geleden, dat de Tweede Kamer met 50 tegen 49 stemmen de leer- plichtwet aanvaardde, die in M juli d.a.v. van kracht werd. n llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Er blijken voor de voetbalpool van zondag 27 maart nog twee gegadig den te zijn. Het zijn twee broers, de heren E. en W. Studer uit Amster dam, die samen een formulier heb ben ingestuurd. In één kolom hébben zij vijftien punten gehaald. Dp broers hebben een confectiezaak ou/t de Overtoom. Dinsdagmiddag vlèrd de zaak wegens poolvreugde Links de heer E. Studer, rechts de heer IV. Studer. WEER REDE OVER DUITSE DREIGING Onder de indruk in champagnekelders Vrij velen hebben dinsdag de regen getrotseerd om Kroesjtsjew bij zijn aankomst bij het stadhuis van Reims te begroeten. Eerder op de dag had de Russische premier Verdun en Douaumont bezocht. Na de lunch die de Russische gast op het stadhuis van Reims werd aangeboden, hield hij een rede. Hij zei dat Frankrijk vele Duitse invasies heeft gekend. Opnieuw sprak hij over „de wraak- lustige machten in West-Duitsland" en zei hij „dat de overblijfselen van de oorlog moesten worden verwij derd". Er zal, zo betoogde hij, een vredesverdrag met Duitsland moeten worden gesloten. Als de Russische pogingen geen resultaat zullen heb ben, zal de Sowjet-Unie een afzon derlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland sluiten, zo herhaalde hij. Deze verklaringen gingen gepaard met felle aanvallen op bondskanselier Adenauer. Daarna bezichtigde Kroesjtsjew in ijltempo de kathedraal van Reims. De ramen en gotische kunst ,deed' hij in tien minuten. Hij besteedde weinig aandacht aan wat de gids, de stadsarchitect, over dit beken de gotische bouwwerk vertelde. De kerkelijke autoriteiten lieten zich, overeenkomstig de opdracht van het episcopaat, niet zien. Belofte aan een kind Bij het monument in Verdun heeft Kroesjtsjew een klein meisje beloofd alles te doen om te zorgen dat zij nooit een oorlog meemaakt. Het kind stond in Russische boerenkledij en met bloemen in de hand tussen de menigte. Toen Kroesjtsjew haar zag, ging hij naar haar toe en wenkte ae journalisten mee te gaan. „Mijn heer Kroesjtsjew", zei het meisje in brokkelig Russisch, „maak dat er vrede is in de wereld". Kroesjtsjew haalde het kind naar zich toe en zei: „Wij zuilen alles doen wat we kun nen om te maken dat er vrede is in de wereld en dat kinderen zoals jij nooit zuilen weten wat oorlog is". OVERKOEPELEND ORGAAN VOOR VERENIGINGEN Plannen voor het aantrekken van speciale vormingsleider HE'_ GAAT do Stichting Gemeenschap „Eiland Tholen" nog niet in alles voor de wind. De gedachte om te komen tot een actieve en effectieve geza menlijk aanpak van do verschillende culturele en maatschappelijke moge lijkheden en problemen heeft zich tot op heden nog steeds niet omvriK- baar kunnen wortelen in het centrum van de belangstelling bij de Thoolse bevolking. Dat demonstreert zich onder meer in het feit dat een apparaat van de stichting, het „Holland Huis" te Scherpenisse een uitstekende vergader- en ontspanningsgelegenheid, ongeveer in het geografisch mid delpunt van het eiland bij diverse evenementen nog altijd niet het aan tal geïnteresseerden trekt dat zowel gebouw als het gebodene dan verdie nen. En dit gemis voelt men op het eiland al geruime tijd. Daarom wordt op het ogenblik al het mogelijke ged van de stichting te brengen. Een initiatief, dat onmiddellijk in ver schillende „kampen" weerklank heeft gevonden. Aan het begin van deze maand heeft burgemeester mr. A. J. van der Hoeven vertegenwoordigers van ongeveer dertig verenigingen op getrommeld voor een „ondernemen de" vergadering. En dat gebeurde niet zonder succes! Er is toen breed voerig van gedachten gewisseld over de verschillende mogelijkheden, waardoor het verenigings- en orga nisatieleven in de stad wat meer ge activeerd zou kunnen worden, waar de meest aantrekkelijke uitgangs punten voor een en ander liggen en wat de meest gunstige manier van financieren van dit alles zou zijn. Ie principe hebben de verenigings afgevaardigden hun daadwerke lijke steun tijdens deze eerste bij eenkomst reeds toegezegd. Eu het is niet bij deze belofte gebleven. Aan het begin van deze week had burgemeester Van der Hoeven al van ongeveer tien verenigingen een officiële toezegging in zijn brievenbus. Zodat dus binnen niet al te lange tijd kan worden over gegaan tot de oprichting van een overkoepelend verenigingsorgaan, dat de naam stadsgemeenschap zal krijgen. Er zal dan wederom een vergadering worden belegd, een bestuur worden gevormd en geïnstalleerd en dan kunnen de eerste werkzaamheden beginnen. Stimulerend steentje Wanneer al deze beginformaliteiten achter-da rug zijn, zal men contact zoeken met de ook in de andere plaatsen op het eiland op te richten „dorpsgemeenschappen" om zo een stimulerend steentje bij te dragen aan de stichting gemeenschap „Ei land Tholen". Bij dit alles houdt onder meer burgemeester Van der Hoeven zich steeds het zo frappante voorbeeld van een dergelijk uitste kend werkende organisatie in de Bommelervvaard voor ogen, waarheen enkele Tholenaren enige tijd geleden een excursie hebben gemaakt. Daar ook zagen zij het resultaat, dat een vormingsleider in een streek kan he reiken. Zodat al spoedig het plan rijp te om ook voor Tholen een dergelijke organisator aan te trekken. Deze man zou zich geheel kunnen wijden aan de moeilijkheden, waarmee verenigingen op cultu reel en maatschappelijk terrein te kampen hebben en welke vaak on gekende moeilijkheden er voor de ze instellingen binnen handbereik liggen. Het werk van een vor mingsleider kan bovendien over de eerste drie jaren voor 80 door het Rijk worden vergoed, terwijl daarna de subsidie tot on geveer 40 terugloopt. Wat dus aan financiële lasten overblijft moet door de overkoepelende or ganen worden bekostigd. Waarmee.de afgevaardigden meteen bij de financiële kant van de zaak aangeland waren. Dc beleidslijn, die (Zie slot pag. 4 kol. 3) Champagne Kroesjtsjew bezocht niet zijn gevolg ook de kelders van een der beste champagnesoorten in Epernay. Daar gaf bij voor het eerst toe, dat Frank rijk iets had wat men niet zal vin den in de Sowjet-Unie. „Ik ben ge weest in de wijnkelders van de Kan- kasus", zo zei hij, „maar zoiets als hier heb ik nog nooit gezien". Watersnood in Brazilië eist 1000 levens Plaatselijke autoriteiten in de door de overstroming geteisterde gebieden van Brazilië hebben meegedeeld, dat er meer dan duizend doden te be treuren zijn. Volgens waarnemers zijn er echter meer slachtoffers. Zij wezen erop dat circa 250.000 mensen, die in de vlakte bij de rivier de -Jaguaribe woonden, voor het woedende water, dat tengevolge van de dambreuk bij Oros het land overstroomde,, ge vlucht zijn en dat velen van hen op heuvels en daken van huizen op hulp wachten. De vlakte is zo langzamerhand één reusachtig meer geworden. Het wa ter dringt op naar de stad Aracati aan de kust van de Atlantische Oce aan, waar, ondanks de waarschuwin gen van de autoriteiten, nog steeds een 4000 mensen zich niet willen la ten evacueren. Limosoro, dat 50.000 inwoners telt. staat helemaal blank. Tachtig mensen hebben hier hun toe vlucht gezocht in de toren van de kerk, het enige gebouw dat nog droog staat. Circa 1000 mensen zit ten te Fortuin op de daken van de huizen, angstig uitkijkend naar hulp. In Umbeiro treft men eenzelfde si tuatie aan: overal mensen op de da ken van de huizen. Helikopters en :n hebben verschillende ma len opblaasbare bootjes uitgeworpen maar door de krachtige stroom ble ven deze buiten het bereik van de slachtoffers. Het water van de Ja guaribe begint langzaam te zakken. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VRIJ KOUD. Veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot vrij krach tige wind tussen oost en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 31 maart Zon op 6.18 onder 19.11 Maan op 8.30 onder 23.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1