40 PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VOLKSTUINDERS WILLEN OOK RUIMTE IN UITBREIDING WALCHEREN Steradent r no v i n v i a Lb zhmu wsa go u tt an t WOENSDAG 30 MAART 1960 KWEEKLUST MIDDELBURG VERGADERDE In 1960 Karelsgangs- complex voor 't laatst in gebruik De Middelburgse volkstuinders, aan gesloten bij „Kwtreklust", honen, dat 'ictdelburg gezette structuurplan ook "voldoende het gemeentebestuur van Middelburg bij Je uitwerking van het groots op- ruimte vrij te houden voor een volks tuinencomplex. Dit zei de voorzitter van „Kweeklust", de heer M. Kleine- pier, tijdens de vorige week in de Bo- gardzaal gehouden jaarvergadering. Tevoren had de adviseur van de ver eniging, do heer M. Wattel, het be stuur de raad gegeven om nu, terwijl de herziening van het uitbreidings plan voorbereid wordt, een brief naar het gemeentebestuur te schrijven met het verzoek in dit plan een vast com plex met volkstuinen te projecteren. Tevens adviseerde de heer Wattel de volkstuinders inde komende jaren de blik te slaan op dezuidwest zijde van de stad, omdat daar de grootste uitbreiding van Middelburg geprojec teerd is. Van de thans in gebruik zijnde volkstuincomplexen, zo ver volgde de heer Wattel, zal dat aan de Karelsgang dit jaar voor het laatste benut kunnen worden, daar op dit terrein de nieuwe weg naar het kleinindustrieterrein en de riool- afvoerinstallatie gepland zijn. De heer Wattel gaf de Kweeklustle- den tot slot de raad om niet alleen het nut van hun tuinen in te zien voor het kweken van groenten enz., maar er ook eens wat bloemen te kweken. „Probeer vooral de tuinen er netjes uit te laten zien", aldus de adviseur, die opmerkte, dat het meestal wat slordige beeld van deze complexen het grote bezwaar cr te gen is. Hij meende, dat een park achtige aanleg, zoals men die bijvoor beeld in Amsterdam gerealiseerd heeft, veel verbetering zal brengen. 82.000 m2 Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. Antheunisse, bleek, dat „Kweeklust" thans over bijna 82.000 vierkante meter grond beschikt. Bij de Griffioen ligt een complex van 35.700 vierkante meter, in de Karels gang is het gebied ruim 11.000 vier kante meter groot, aan de Segeers- singel bijna 8000, aan de Veerseweg 14.850 en aan de Nadorst ruim 12.000 vierkante. Gemiddeld is er, daar het ledental begin van dit jaar 382 be droeg, 215 vierkante meter tuingrond per lid beschikbaar, hetgeen de heer Antheunisse nog steeds aan de lage kant vond. Voorts memoreerde de secretaris het besluit van de algemene vergadering op 7 november jl. om uit de landelij ke bond te treden, alsmede de droge Advertentie VOOR- zomer, waardoor de opbrengsten van de tuinen niet aan de verwachtingen hebben beantwoord. De secretaris van de grondcommissie, de heer A. Everaars, deelde mee, dat er ondanks het droge weer ten aanzien van de grond in de diverse complexen geen ontevredenheid te memoreren was. Behlave het onafwendbare gevaar van gedeeltelijke of gehele onteige ning van het Karelsgangterrein meende de heer Everaars, dat ver lies van de andere complexen in de nabije toekomst niet te verwachten is. t De tuinen aan de Nassaulaau heeft „Kweeklust" opgeheven. De grond bleef daar zo slecht, dat men die niet langer in pacht kon houden. De leden die daar tuinieren, hebben een ander stuk grond ter beschikking gekre gen, waarvoor enkele leden hun twee de stuk grond moesten afstaan. De heer Everaars was verheugd, dat dit in uitstekende harmonie gebeurd was. Tenslotte verzocht de heer Everaars de leden om niet meer te bedanken, wanneer het seizoen begonnen is. Uit de bescheiden van de penningmeester bleek, dat het saldo op 1 januari jl. bijna 1800 groot was. MIDDELBURG V ertegen woordi gers hielden wedstrijd in verkeerskennis De afdelingen Middelburg van de Ne derlandse handelsreizigersvereniging cn fie Nederlandse vereniging van christelijke handelsreizigers en han delsagenten hebben elkaar afgelopen week in café-restaurant „Wöhler" op vriendschappelijke wijze bekampt in hun kennis van de verkeersregels. De besturen van beide verenigingen hadden hiertoe besloten om de ver keerskennis van haar leden eens te toetsen en om zonodig de bepalingen weer eens bij te brengen, hetgeen op een zeer prettige wijze geschiedde. Het eerste gedeelte van de avond stond onder leiding van de heer A. de Klerk uit Vlissingen, voorzitter van do N.C.H.V., waarna voorzitter J. Polderman van de N.H.R.V. het tweede gedeelte voor zijn rekening nam. Voor het stellen van vragen had men twee deskundigen, de heren N.V. Eekman en E. J. Glerum van de rijksverkeersgroep Middelburg in de arm genomen, die hun vragen op beide partijen „afvuurden". De stand werd bijgehouden door mej. Glerum. Uit de antwoorden bleek, dat de ver tegenwoordigers op verkeersgebied nog enige bijschaving van hun ken nis konden gebruiken. In een span nende strijd bleek de groep van de N.H.V.R.-ers de sterkste. Met punt liet zij de groep N.C.H.V.-ers achter zich. O.- EN W.-SOUBURG S.T.E.C. voerde „Om de Karashoeve" op Zaterdagavond gaf de toneelvereni ging S.T.E.C. te Souburg in „De Zwaan" haar eerste uitvoering van het toneelstuk „Om de Karashoeve". Een goed bezette zaal kon genieten van dit enigszins dramatische stuk van Ben Heijer. In dit stuk komt de tirannieke figuur van een Macedonische boer naar vo ren, die zich niet ontziet zijn gehele gezin ten offer te brengen om zijn Karashoeve tot nog grotere ontwik keling te brengen, waarbij hij zijn oudste zoon het eerstgeboorterecht ontneemt. De spelers brachten het publiek, mede dank zij de goede voorbereiding van de regisseur, de heer A. C. Jan- sens, een avond met goed toneelspel. Bijzonder expressief was ook het de cor van de hoerenkamer. De heer Iz. Lorier nam de grime van de spelers voor zijn rekening. Het stuk zal nog tweemaal door S.T.E.C. worden opgevoerd. Het bandje „De Flamingo's" hield de bezoekers na deze opvoering nog en kele urntjes bezig op de dansvloer. KOUDEKERKE Ned. Chr. Vrouwen Bond De afdeling Koudekerke van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield haar maan delijkse vergadering. De spreekster voor deze avond was zuster Vooren uit Middelburg met het onderwerp: „Geestelijke volksgezondheid". Óp de volgende vergadering, 26 april, zal de heer H. J. Schoenmaker uit Zou- telande sprelcen. Insigne voor jubilerend C.N.V.-bestuurslid Afgelopen week vergaderden in hotel Walcheren te Koudekerke de afde lingen Zoutelande/Meliskerke en Kou dekerke van de Christelijke Metaal- bond en de Nederlandse Christelijke Bouwbedrijfsbond van het CN.V. Deze bijeenkomst werd op de ge bruikelijke wijze geopend door de voorzitter van de afdeling Koude kerke, de heer J. Harthoorn. Spe ciaal verwelkomde de voorzitter het college van burgemeester en wethou- nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis ff/Wf tabletten voor het 1 kinlgen van «w «mstgebir Steradent reinigt en desinfecteert ders, ds. A. Elshout en de heer en mevrouw Lodder uit Vlissingen. Voor de heer Adriaanse, penning meester van de afdeling Zoutelande/ Meliskerke, had deze avond een bij zonder feestelijk tintje, daar deze 25 jaar lid was van het C.N.V. Bondsbestuurder Lodder reikte de jubilerende heer Adriaanse het bonds- insigne uit en prees hem voor zijn grote activiteiten. e voorzitter van de afdeling Zoute lande/Meliskerke, de heer Brasser, feliciteerde eveneens de heer Adriaan se met dit jubileum, waarbij hij te vens mevrouw Adriaanse in de hul diging betrok door haar een bloem stuk aan te bieden. Hierna sprak de heer Lodder over het onderwerp „Alles of niets", waar bij hij zijn gehoor voorhield om al les van Christus te verwachten en niets van de wereld. Tot slot van de avond werd er een film over het le ven van Ludwig van Beethoven ver toond. Faillissement Op 23 maart is het faillissement uit gesproken over mevrouw C. M. Lam- bregtsPorreij, voorheen te Uzen- dijke, thans wonende te Aardenburg. Rechter-commissaris is mr. T. W. Attema, curator mr. F. K. Adriaanse te Middelburg. WESTKAPEILE Vergadering Groene Kruis en Christelijke wijkverpleging In het hervormd jeugdgebouw te Westkapelle kwamen het Groene Kruis én de christelijke wijkverple ging onder voorzitterschap van dr. M. Huygens in vergadering bijeen. De secretaris deelde in zijn jaarver slag mee dat het ledental weer met elf was gestegen. De jaarrekening werd met een batig saldo afgesloten. De meeste gelden waren besteed aan de wijkverpleging en het wijkge- bouw. Zuster Bakkers legde in het afgelopen jaar 4349 bezoeken af. In het bestuur van de christelijke wijk verpleging werden herkozen M. de Witte en C. Louws. Ds. Bom zal de plaats van ds. Dondorp innemen. In het bestuur van het Groene Kruis werd de heer J. Hendrikse gekozen. Mejuffrouw I. Vogelpoel, dietiste van het Voorlichtingsbureau voor Voe ding, sprak over het onderwerp „Voe ding en Gezondheid". Mede aan de hand van een tekenfilm werd de juis te voedingswijze aangetoond voor het kind, de volwassene en de ouder wor dende mens. Het geheel werd zeer leerzaam en overzichtelijk behandeld. Advertentie Q cent i/oordeel 1441. Alles leek prima in orde te zijn. De rockets joe gen geheel volgens plan naar het ver voor de Rapier uitvliegende doelwit, ter wijl de radiografische be stuurder poogde de aanval te doen mis lukken door de Thunder bolt allerlei bokkesprongen te laten maken door het luchtruim. Het mocht niet baten. Meedogenloos boor den de rockets zich in de romp van de gedoemde ma chine. Er volgde een ver blindende lichtflits, toen de Thunderbolt met een gewel dige klap explodeerde. En toen gebeurde het... De automatische bestu ring had de Rapier onmiddellijk na het lossen van de rockets omhoog moeten doen schieten, maar om een onverklaarbare reden bleef het toestel rechtdoor vliegen. Bliksemsnel schakel de Storm de robotpiloot uit en nam zelf de besturing over. Doch het was reeds te laat! Met een scheurend geluid boorde de spitse neus zich door de rondvliegende wrakstukken van de Thunderbolt. Een serie vreselijke schokken smakte Arend heen en weer in de kleine cockpit en op hetzelfde moment wist hij, dat de trotse Rapier verloren was VLISSINGEN Genoeglijke feestavond van „De Posthoorn" De buurtvereniging „De Posthoorn" in Vlissingen heeft haar leden zater dag in het Concertgebouw een feest avond aangeboden, waarvoor veel be langstelling bestond. De hoofdschotel van het programma werd gevormd door de opvoering van „De Zwarte Monnik een toneel spel in twee bedrijven. Het stuk werd opgevoerd door de toneelgroep van de buurtvereniging, die zich op voortref felijke wijze van haar taak kweet. Het stuk speelt zich af op een kasteel in Engeland, waar na de dood van de oude kasteelheer zijn neef William en het personeel een onbezorgd le ventje leiden, omdat Williams broer, een Amerikaanse vleeskoning, die het kasteel eigenlijk bad geërfd van zijn oom, er geen belangstelling voor heeft. Maar plotseling wil de vlees koning wel zijn intrek in het kasteel gaan nemen. Hij is echter niet erg welkom, omdat het rustige bestaan van de bewoners ernstig in gevaar zou komen. Zij besluiten, de nieuwe eigenaar zo snel mogelijk weer te la ten vertrekken door hem te zeggen, dat het slot erg vochtig en ongezond is. De butler schaft zich hiervoor „jicht" aan. de rentmeester lijdt aan „bronchitis" en de vrouw van de but ler is over haar zenuwen heen, omdat zij telkens het spook van het kasteel, een zwarte monnik, ziet. Met deze argumenten trekken zij de vijand tegemoet, die cr van onder de indruk komt en nadat 2 dames van het gezelschap zijn flauwgevallen bij het zien van de zwarte monnik ook werkelijk de aftocht wil blazen. Maai de dochter van de vleesmagnaat laat zich hierdoor niet imponeren en maakt tenslotte de bewoners van het kasteel aan het schrikken door zélf voor spook te gaan spelen. Het slot is dan een happy end tussen de doch ter en neef William De heer De Leeuw leverde een goede prestatie als Perkins, de butler. Even eens goed spel kwam van mejuffrouw Van der Hoeven in de rol van Betty, de dochter. De heer Straver was een verdienstelijke neef William. De an dere medespelenden sloten zich goed bij dit drietal aan. Na de pauze werd in vlot tempo een gevarieerd caba retprogramma" voor het voetlicht ge bracht. De avond werd geopend door de voorzitter van de buurtvereniging de heer A. van Zutphen. Na afloop bleef men nog bijeen op een bal. Auto kwam in boising met geparkeerde wagen Maandagmorgen kwam de heer R. B. uit Vlissingen op de Antwerpsestraat te Bergen op Zoom in aanrijding met een geparkeerde auto van de heer T. N. uit Bergen op Zoom. R. B. die in de richting van de Vier Winden reed, wilde zijn wagen afremmen in ver band met voor hem rijdend verkeer. Hij slipte en reed tegen de geparkeer de auto. Beide wagens liepen schade op. „Doe Open" Dg gezamenlijke jeugdverenigingen te IJzendijke hebben een actie gevoerd voor de vluchtelingenhulp „Doe open". De opbrengst was f 139,43. LEZERS SCHRIJVEN Kwestie Oosterland Naar aanleiding van liét ingezonden stuk over Oosterland, ondertekend door C. Alewijnse, gaarne het vol- :ende. De jeugd van Oosterland is !oor omstandigheden bij de affaire betrokken geraakt. Van chantage in Oosterland is geen sprake. Men legt zich alleen niet neer bij een beslissing van de overheid, hetgeen meer voorkomt. Het voorbeeld van de kruideniers pockets moge U ten voorbeeld strek ken. Tot slot merkt U op: Wanneer de regering heeft geoordeeld moet dc kous voor „ons" af zijn! Indien U met „ons" het Nederlandse volle bedoelt zouden we thans leven in een ideale maatschappij, zonder rechtspraak. Dat is helaas nog niet het geval. Dan moge ik U er nog op wijzen, dat de raad van Oosterland en van iedere gemeente deel uitmaakt van de over heid en dat de raad volgens de grond wet aan het hoofd van de gemeente is gesteld. In het 1 licht van deze wetenschap kan ik uw opmerking over persoonlijk beiang dat boven algemeen belang zou gaan dan ook allerminst begrij pen en verwijs ik die naar het land der fabelen. Oosterland. H. v, d. W. FEUIl'l'ETON dewr s\owd leut* stond op een Iz'xer... ie Door BERKELEY OKAY ongemakkelijke houding iedere bewe ging verhinderde. Dit was het eind. De Smith-methode! De ironie van het lot had de man, die dit met hem uit gehaald had, naar Conquest Court doen komen onder de naam Smith! Behalve het geluid van het water hoorde Norman de voordeur dicht slaan. Met een schok drong het tot hem door, dat de gehele episode niet langer dan drie minuten geduurd had. En de moordenaar was al weg. Met uiterste wilskracht dwom>; Nor- man zich, kalm te blijven. Hij was alleen. Er was geen mogelijkheid, dat er hulp zou opdagen. Het idee alleen al. dat er gevaar zou kunnen dreigen, had hij belachelijk zitten maken en Joy zou zeker niet komen. Deze .laat ste gedachte trof hem het pijnlijkst. Ze zou vast en zeker niet komen! Er zou niemand komen! Niemand! Nou ja, als hij te lang wegbleef, zou ze wél komen... maar dan zou het te laat zijn. Hij had nu al het gevoel of zijn lon gen zouden barsten. Hij had diep adem gehaald .toen hij onder de op pervlakte verdween. Maar hoelang zou hij op die kostbare hoeveelheid lucht kunnen teren? Hij wrong en draaide zich en voor de eerste keer in. zijn leven kreeg hij bewondering voor'de afdoende Smith-methode. Hij schrok bij de ontdekking, dat zijn HOOFDSTUK XV Toen Joy alleen v/as, duurde het niet lang of haar twijfel kwam terug. Ze hadden weliswaar een klein menings verschil gehad, maar nu Ncrman weg was. had ze toch geen rust. Haar oog viel op de loper, die hij op tafel had gelegd. Zo liep er heen en pakte hem op. Het zou dwaas zijn om naar nummer 502 te gaan en het gesprek te storen. En toen... De twijfel in haar groeide. Als haar voorgevoel nu eens juist was? Ze was praktisch nooit ongerust als haar man weg was, maar nu kon ze niet stil blijven zitten. Ze keek op haar horloge. Hij was twee minuten weg. Nee. meer dan twee en een hal ve minuut. Hij was nu in de flat, in gesprek met Charles Brownley. Ze zou nog vijf minuten wachten en dan aan de deur gaan luisteren. Dat kon nooit kwaad. Het eigenaardige is, dat wanneer de twijfel eenmaal opgekomen is, hij zich niet laat verjagen, maar tenslot te verstikkend werkt. Dan komt er zorg bij, zodat het tijd wordt er iets aan te doen. Dit proces voltrok zich ook.aan Joy. Een minuut later begon zij zich al lerlei angstaanjagende dingen in het hoofd te halen. Ze zag Norman voor zich, met de loop van een pistool tus sen zijn ribben... Norman, hulpelpos op de vloer liggend, neergeslagen met een ploertendoder... Norman, die zich in hevige pijn heen en weer wen telde met een Oosterse dolk tussen zijn schouderbladen... Norman, ver moord en met zijn hoofd in een gas- oven gelegd... „Joy", zei ze woedend tegen zichzelf, „je bent stapelgek! Alsof Norman zich zo maar zou laten overrompelen! Idioot gewoon!" Toch bracht de intuïtie haar tot ac tie. Ze rende naar dc lift en ging naar de vijfde verdieping. Toen ze uit de lift stapte, kreeg ze een man in het oog, die aan de andere kant van de gang net de hoek omging. Hij droeg een beige regenjas en een slappe hoed. Ze zag alleen zijn rug. Het kon de rug van Charles Brownley zijn. Maar net kon net zo goed de rug van iedere andere man zijn, die slank en ongeveer 1.75 meter lang was. Het viel Joy op, dat de man zo haastij verdween. Waarom ging- hij die hoe) om De lift was halverwege de Ze ging naar nummer 502, deed sleutel in het slot en trad binnen. Die pe stilte. Haar hart stond bijna stil. „Norman!" riep ze met doordringen de stem. Stilte... Nee, helemaal stil was het niet. Ze hoorde wat verder weg het geluid van plassend water. Wat moest dat betekenen? Een dergelijk geluid moest uit de badkamer komen, fu wist ze, dat er iets niet klopte. Charles Brownley had hier moeten zijn, in diep gesprek met Norman ge wikkeld. Ze wist, dat de man die zij in de lift had gezien, uit deze flat was gekomen, tóen zij in de lift van boven kwam. „Normail!" schreeuwde zij weer. Ze rende door de zitkamer en via een korte gang naar de badkamer. Daar stond ze stil, alsof ze tegen een onzichtbare muur was opgerend. Ze keek vol afschuw naar de inhoud van het bad. Zij was er het type niet naar, ook maar een seconde te verspillen aan manoeuvres, die andere meisjes in een soortgelijke situatie zouden uit halen. Na dat ene onderdeel van een secon de, waarin ze als verlamd was ge weest, kwam ze direct tot actie. Haar oog was op 'n afgedankt scheermesje gevallen, dat op de gla zen plaat boven de wastafel lag. Een geluk, dat de afwezige huurder het daar had gelaten... want zonder dit hulpmiddel had zij misschien kost bare minuten moeten verspillen met het zoeken naar iets, waarmee het touw kon worden doorgesneden. Twee snelle bewegingen en het touw was door. Norman's voeten vielen zwaar op de bodem van het bad. Ze vloog naar de andere kant en rukte aan de verchroomde handle, die de afvoer ontsloot; bijna tegelijkertijd trok zij aan de deken, die om Nor man's schouders zat en haalde zijn hoofd boven water. „Goed gedaan, Pixie!" zei een hese, verstikte stem uit de deken. „Jij bent het zeker?" „Norman!" hijgde ze. „Ik daclit, dat je dood was!" „Niet helemaal, lieveling, maar veel scheelde het niet. Je bent een beetje laat, zie je. Je moet je gewoonte om zo precies op tijd te komen eens ver anderen." Ze kon wel huilen van opluchting, toen ze hem op zijn karakteristieke, spottende toon hoorde praten. Ze wist, dat het maar een haar had ge scheeld. Ze greep weer naar het scheermesje ditmaal hanteerde zij het voorzichtiger en sneed de de ken open. Conquest's hoofd werd zichtbaar zijn gezicht zag er do delijk vermoeid uit. Hij kon slechts met moeite ademhalen. „Sorry", mompelde hij. „Mijn Jongen weet zelf niet waarom. Heb ik het niet gezegd...?" „Je mag voor mijn part honderd keer zeggen, dat je gelijk had, ouwe- tje", viel hij haar berouwvol in dc rede, „Ik heb het gevoel, of ik een halve dag in dat rotbad heb gele- fen! Nog even voordat je kwam. acht ik dat ik er geweest was. Ik had het geen tien seconden meer uit gehouden! Ik zal je voorgevoelens nooit meer negeren. Precies op tijd, Pixie!" Hij ging moeizaam en pijnlijk staan, terwijl liet laatste water gorgelend door de afvoerpijp verdween. Hij was ~ig steeds in de doorweekte deken huid en als de situatie niet zo ern- zijn een beetje uitgeput." Probeer maar eens drie minuten lang je adem Zc keek hem met vochtige ogen aan. „Norman! Wat is er gebeurd? Ik ben bijna direct hierheen gekomen. Ik stig was geweest, zou hij beseft heb ben. hoe mal hij er uitzag. „O!" riep Joy plotseling. Ze had zo vol aandacht naar zijn ge zicht gekeken, dat ze het touw, dat zijn armen tegen zijn zijden hield, niet had opgemerkt. Weer gebruikte zij het scheermesje; het touw zakte omlaag. Voorzichtig en vol tederheid t trok ze de deken weg en liet hem als j een doorweekte massa in het bad val len. Toen sloeg ze haar armen om Conquest heen en klemde hem tegen zich aan, terwijl de tranen over haar gezicht stroomden. „Ilc ben nog maar net op tijd geko men!" fluisterde ze. „Kalm aan, ouwetje! Weet je wel, dat je je doornat maakt?" (Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18