KIR Tweede Kamer keurde aankoop van vijftig Starfighters goed 2. Globaal overzicht van huurverhoging Albeit Heijn OP DEFENSIEBEGROTING 76 MILJOEN EXTRA TOEGESTAAN PRISMA TWEEDE KAMER NAM HET OP VOOR DR. J. VAN BAAL ikykjf" BRAADKUIKENS en POULARDES 40 EERSTE KAMER BEHANDELT VOORSTEL HUURVERHOGING I To R li OVINOIAL& 6 REU W SB OO O RAN T WOENSDAG 30 MAART 1960 AFGEVAARDIGDEN STEMDEN IN MET KEUS VAN TYPE (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft dinsdag haar goedkeuring gehecht aan do aankoop Aan vijftig Starfighters, de nieuwe gevechtsvliegtuigen A-oor de Konink lijke Luchtmacht. Er is met deze aan schaffing een bedrag van 310 miljoen gulden gemoeid. De Kamer verleende haar toestemming door zich zonder hoofdelijke stemming te Aerenigen met een wijziging Aan de defensiebe groting van 1960. Zij stond op die be groting namelijk een extra bedrag van 76 miljoen ter besteding door de regering toe. Een bedrag A'an f 110 miljoen staat de regering nog ter beschikking uit A orige jaren. Het resterende bedrag komt ten laste van volgende dienstjaren. De C.P.N. en de P.S.P. kregen aantekening dat zij tegen Avaren. Aan deze beslissing ging een debat vooraf, Avaaraan van de kant van de Kamer deelnamen de heren Moor man (k.v.p.), Bakker (c.p.n.), Roos- jen (a.r.), Lankhorst (p.s.p.), Ver meer (p.v.d.a.), Tilanus (c.h.) en Couzy (v.v.d.) en van de zijde van de regering de minister en de staats secretaris van defensie, de heren Vis ser en Calmeyer. Behalve de heren Bakker en Lank horst verenigden alle sprekers zich con amore met het wetsontwerp, om dat zij de aanschaffing van de Star fighters noodzakelijk achtten in het geheel der Westerse verdediging en met het oog op de verplichtingen die Nederland tegenover zijn bondgeno ten heeft aangegaan. Dat nam niet weg, dat hun de grove uitgave aan het hart ging. De keuze \-an de Star- fighter uit de aangeboden vliegtuig typen noemden zij juist. Voor zover er nog enige kritiek was of \ragen waren gesteld, heeft minister Visser die beant woord. Hij verzekerde dat met de beslissing tot aankoop van de vijf- Hogers lonen in Zeeuwse land- en tuinbouw Met ingang van 4 april a.s. In de sociale commissie van de ge- Avestelijke raad A-oor Zeeland van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt OAer een loonsverhoging \-oor de arbeiders in de land- en tuinbouw, zulks met ingang van 4 april a.s. LANDBOUW. De basis-uurlonen \-oor arbeiders van 23 tot 65 jaar in de landbouAV zijn verhoogd met 12 cent per uur, zodat ingaande 4 april de volgende lonen zullen gelden: Vaste vakarbeiders A op weekloon 90.82 per week; vaste vakarbeiders A op uurloon 1.61 per uur; losse vakarbeiders A op uurloon 1.58% per uur; vaste vakarbeiders B op weekloon 87.25 per week: vaste vakarbeiders B op uurloon 1.55 per uur; vaste vakarbeiders B op uurloon welke nimmer in akkoord werken 1.59 per uur; losse vakarbeiders B op uurloon 1.52% per uur; seizoen arbeiders 1.43 per uur; ongeschool de arbeiders 1.24% per uur. Alle tarieven voor in akkoord te ver lichten werkzaamheden zijn met 9 verhoogd. TUINBOUW. De nieuwe lonen in de tuinbouw, waarbij een verhoging \'an 13 cent per uur werd toegepast, bedragen voor arbeiders van 28 tot 65 jaar: Vaste vakarbeiders op weekloon 80.75 per week; losse vakarbeiders op uurloon 1.64 per uur; vaste ge oefende arbeiders op weekloon 76 per week; losse geoefende arbeiders op uurloon l.o4 per uur; vaste on geschoolde arbeiders op Aveekloon 65.25 per week; losse ongeschoolde arbeiders op uurloon 1.33 per uur. De compensatietoeslag huurvei'ho- ging 195« is in deze loonsverhoging verwerkt. Met de toeslag voor de ko mende huurverhoging is geen reke ning gehouden. De genoemde weeklonen zijn uiter aard de zomerlonen. Een ontwerp aanvullende C A.O. voor de periode 4 april1 mei 1960 is bij het college van Rijksbemiddelaars ingediend. f Aftver t entte f Onze „hof"- horioger! Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere- '4 zaak voor hem... de vak- man (hij wil u immers niet 1 alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge tig Starfighters in de toekomst zullen er nog meer worden aange schaft niet A'ooruitgelopen Avordt op de aanstaande defensie nota en op het niveau der toekom stige defensieuitgaven. De defen sienota hoopte de minister spoe dig te kunnen indienen. Het wach ten is op de voltooiing van het gesprek over het prioriteiten schema in het kabinet. Amerikaanse hulp? De bewindsman vertrouwde dat de Nederlandse industrie, die A-oor 710 miljoen aan orders krijgt uit Duits land, dat e\-eneens Starfighters be steld heeft waarbij nog komt het bedrag dat uit de Nederlandse be stelling voortvloeit - in staat «al zijn alle orders op tijd uit te voe ren. Hij begreep, dat niet geringe moeilijkheden overwonnen moeten worden. Minister Visser kon niet ontken nen dat van de besteding van zeer grote bedragen een zekere infla toire invloed uitgaat. Zij bevor dert echter ook de werkgelegen heid. Staatssecretaris Calmeyer recht vaardige de keuze A'an de Star- fighter en zei de praatjes uit de wereld te willen helpen, dat het met de vliegveiligheid van de Starfighter bedroevend gesteld is. Hij noemde dit bedenkelijke ver dachtmakingen. Zij zijn door de feiten gelogenstraft. BEGROTING N1EUW-GUINEA AAN DE ORDE De heer De K, lat drong aan op spoedig zelfbestuur (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer beeft het in haar vergadering van dinsdag duidelijk opgenomen A-oor de oud-gouA-erneur van NieuAV-Guinea dr. J. van Baal, op wie in de beruchte censuurkwes- tïe een blaam geworpen is, doordat in het rapport \-an de eensuureom- mïssie geconstateerd wordt dat hij wel het openen van brieven veroor deeld heeft en ertegen is opgetreden, maar zich er nooit A'an overtuigd heeft, of zijn orders Averden uitge- A-oerd. De heer De Graaf van de K. V.P. zei, dat het hem pijn deed dat dr. Van Baal een A-erdiend verwijt moest treffen, omdat de oud-gouver neur zich overigens een man A-an al lure getoond heeft. De r.-k, afge vaardigde had in het algemeen moei lijkheid met het aanvaarden van de Personeelslid Arbeiderspers werkte voor „krijgslist" TV Naar aanliding van het bericht over liet ontslag, dat de „Arbeiderspers" heeft gegeA'en aan een grafisch me dewerker, A-an wie was vastgesteld dat hij ,het weekblad „tv" druk proeven van radioprogramma's tegen betaling A-erstrekte, heeft de hoofd redactie A-an dit Aveekblad aan\-ullend op haar eerste korte reactie thans een uitvoerige A'erklarïng uitgegeven. In deze erklaring Avordt ouder meer gesteld, dat het verspreiden door de omroepverenigingen A-an onjuiste programmagegevens dit om de redactie \'an. „tAr" te misleiden de redactie van het weekblad heeft genoodzaakt een „krijgslist" te ge bruiken, „uitsluitend met liet doel te controleren, Avelke valse berichten de omroep telkens voor de betreffende uitzenaweek hnd A-erspreid". ïn de verklaring wordt verder ge zegd, dat „de informaties van deze tipgever weinig of geen effect sor teerden en wijl de methode bovendien niet aangenaam was. de betrokkene na korte tijd werd medegedeeld, dat op deze diensten geen prijs meer Averd gesteld". De hoofdredactie van „tv" herhaalt dat het weekblad A'an de op deze Avij- ze verkregen gegevens geen gebruik heeft behoeven te maken omdat de radiobijlage van het weekblad tel kens reeds gereed was op het tijdstip waarop de gegevens uit de drukproe ven de redactie bereikten. Dievenbende opgerold in Antwerpse haven De Antwerpse politie heeft dinsdag een die\-enbendc opgerold, die de af gelopen maanden voor A-ele miljoenen franken aan de meest uiteenlopende goederen uit de opslagplaatsen in de Antwerpse haven heeft ontvreemd. Een twintigtal daders en helers is gearresteerd. Een grote partij radio ontvangers. horloges en elektrische apparaten kon in beslag worden ge nomen. Ook werd een partij reken machines achterhaald, waarvan de waarde 2500 per stuk is. Handelsreiziger van moord op mej. Nitribitt beschuldigd De 38-jarige handelsreiziger Heinz Pohlmann is gisteren in staat A'an be schuldiging gesteld terzake van de moord op Rosenmrie Nitribitt in ok tober 1957. Zoals bekend was „Rosie" de be roemdste ..lichte vrouw" en wellicht ook de rijkste A'an West-Duitsland. Haar lot is beschreven in twee films en in de gehele wereldpers toen be kend Averd in welke luxueuse omstan digheden zij leefde. Men vond Rosie gewurgd in haar met nertsdekens bedekte Chippendale bed. Het dure antieke meubilair in haar luxueuse flat lag overhoop, kennelijk door een worsteling. Pohlmann was een A'an haar intiemste vrienden. Hij werd op 5 februari 1958 gearresteerd, verdacht van de moord, maar op 31 december weer Arijgela- ten wegens gebrek aan bewijs. Hij ontkende herhaaldelijk dat hij iets te maken zou hebben met Rosie's dood. Maar gisteren werd hij beschul digd A-an de moord en diefstal van 18.000 mark die in haar flat verbor gen waren. conclusies Aan liet rapport, met na me ook Avat mr. Van Beek betreft, die zonder het predikaat eervol ont slagen is, dus eigenlijk oneervol. Was dat nu wel juist? A'roeg de heer De Graaf. Hij deed dat tijdens de behandeling A'an de begroting A'an Nederlands Nieuw-Guinea. De cbristelijk-historische heer v. d. Wetering legde er, Avat de beoorde ling van dr. Van Baal betreft, nog een schepje bovenop. Hij eerde hem als de gouverneur ónder wie Nieuw- Guinea vooruitgekomen is op een wijze als waarvan men in Nederland geen begrip heeft. Van Baal behoort in de historie genoemd te worden als een voortreffelijke gouverneur. Zijn tekortkoming in de censuurkwestie staat in geen verhouding tot zijn gro te verdiensten, aldus de heer Van de W etering. Ook de heer De Kadt van de P.v.d. A. had waardering voor dr. Van Baal, al vond hij dat de oud-gouverneur te recht in het censuurrapport genoemd en gelaakt is. Hij droeg de A-erant- woordelijkheid en heeft de minister onvoldoende ingelicht over Avat er op Nieuw-Guinea aan de gang was. ZELFBESTUUR. De heer De Kadt verlangde dat de re gering een streefdatum zal vaststel len voor de toekenning van zelfbe stuur aan de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea. Als de regering het niet doet, dan zal de Kamer het moeten doen, voegde hij eraan toe. De internationale ontwikkeling eist het. De heer De Kadt verlangde binnen een jaar een Nieuw-Guinearaad en een voorlopige bewindsregeling en binnen tien jaar een volledig aan dc orde stellen van de zelfbeschikking. M Vit de diepvries! panklaar! Zo'n heerlijke, malse poularde, waar u van zult smullen. Spe ciaal voer u gefokte braadkuikens met veel prachtig blank vlees en maar weinig been. Verbaast u niet'over de lage prijs, want u weet bet: Albert Heijn maakt u bet leven goedkoper! Heerlijk malse Voor soep en ragout KIPPE-POULET 100 |nm 46 Argentijnse president verliest verkiezingen Het Argentijnse ministerie van bin- uenlandse zaken lieeft de officiële maar A'oorlopige resultaten A'an de zondag gehouden parlementsverkie zingen bekendgemaakt. Deze uitslagen hebben betrekking op 8.278.615 uitgebrachte stemmen. Het aantal ongeldige stemmen bedraagt 73.736. De Volksradicalen kregeu 2.043.728 (24,7 stemmen, de par tij Aan president Frondizi, de In transigente Radicale Partij, 1.775.364 (21,44 stemmen. Het aantal blan co stemmen bedraagt 2.064.838 (24.94 procent). Volgens deze uitslag zijn dc 192 ze tels in de nationale vergadering als volgt verdeeld Volksradicalen 78 zetels (54 gekozen en 24 zittende afgevaardigden; winst 26 Intransigente Radicalen: 108 ze tels (43 gekozen en 65 zittende afge vaardigden) verlies 25. Conservatie ven: 6 zetels (5 gekozen en 1 zitten de afgevaardigde) winst 4. Slot van pag. 3) deze partij geweest, die altijd de huurverhoging heeft tegengehouden. Wat de vervolging van de overtre ders betreft, vroeg de antirevolutio naire senator, waarom de heer Vos niet zijn partijgenoot prof. Samkal- den. die destijds als minister A'an justitie verantwoordelijk was, tot de orde heeft geroepen. Vervolgens A'er- wees prof. Hellema naar een uit spraak van een andere partijgenoot van de heer Vos. namelijk van prof. Kranenburg, die heeft geschreven dat recht alleen mogelijk is als dit geba seerd is op het rechtsbewustzijn van het volk. Welnu, de wet op de blokkering leef de niet in het volk. Staatsrechtelijk bezwaar De C.-H. senator Pollema kwam terug op de kwestie van de late indiening van het wetsontwerp tot huurverhoging bij de Eerste Ka mer. Hij was van mening dat de regering toch nog in moeilijkhe den kan komep, wanneer zij de huurverhoging invoert met ingang van 1 april. De heer Pollema wees hierbij op de wet houdende alge mene bepalingen van het konin krijk van 1829, waarin staat dat geen wet A'erbindend is als zij niet behoorlijk is afgekondigd. Bo\'en- dien bepaalt deze wet dat de af kondiging gerekend wordt bekend te zijn op de twintigste dag na de dagtekening van net Staatsblad waarin de wet is geplaatst. De socialistische mr. dr. J. in 't Veld had nog geen positief oordeel over de juridische bezwaren van de heer Pollema, maar toch geloofde hij dat diens opmerkingen alle aandacht van Looncompensatie van 2% procent Het college van rijksbemiddelaars zal nog deze week een beschikking uitvaardigen Avaarbij met ingang van 1 april de Averkge\rers boi'en de rech tens geldende Ionen een bijslag moe ten uitkeren vau 3% procent. Dit in A-erband met de verhoging van huren en de stijging van de melkprijs met twee cent. Voor de verschillende geineenteklas- scn zijn aan deze bijslag de volgende minima gesteld: Gemeentcklasse 1 per Aveek f4, per ni3and f 17,85gemeenteklassc 2 en 3 per week f3,75, per maand f 16,25; gemeenteklnsso 4 en 5 per Aveek i 3,50, per maand f 15,20. De bijslag moet worden uitbetaald aan in Nederland woonachtige werk nemers van 23 jaar en ouder, met uit zondering van gehuwde vrouwen, die geen kostwinner zijn. Werknemers be neden de 23 jaar, krijgen voorzover zij kostwinner zijn, de bijslag wél. Voor werknemers, die niet in een volledige dienstbetrekking zijn, bedraagt de bij slag 2% procent van het door hen verdiende loon. Voor Averknemers, \vier loon niet is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling en die meer dan f 12.000 per jaar verdienen, bestaat geen verplichting de loonbij- slag uit te keren. Onder genoten loon wordt verstaan vast tijdloon, garantieloon, tarief- verdienste, proauktiepremies en an dere met de arbeid of met prestatie verband houdende loonbestanddelen. INGEWIKKELDE ZAAK Handleiding van volkshuisvesting (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft het Avetsont- werp tot wijziging van de Huurwet het ontwerp, dat voor een groot aan tal woningen de huren met 20 procent verhoogt gisteren in behandeling genomen en men mag A'erwachten dat zij het aanvaardt. Hoe wordt de situatie dan Moet ik huurverhoging betalen en zo ja. hoeveel Zo zal iedere huurder zich wel afAragen. Die Araag is uiterst moeilijk te beant woorden, aangezien de huurverhoging A-an vele factoren afhankelijk is. De ATaag is zelfs zo moeilijk te beant woorden, dat de experts aan bet de partement -van volkshuisvesting en bouwnijverheid in I)en Haag op het mei 1945 is afgebouwd, dan zult U 20 procent meer huur dienen te be talen, tenzij de huur van uw wo ning niet hoger is dan 1' 9 per week in een eerste klasse gemeente, f 8 in een tweede klasse gemeente, f 7 in een derde klasse gemeente, f 6 in een vierde klasse gemeente en f 5 per week in een vijfde klasse gemeente. Bewoont U een huis, waarvoor U per week dit bedrag of minder verschuldigd bent, dan wil dit nog niet zeggen, dat U be slist geen hogere huur behoefde te voldoen dan tot dusver. Wanneer namelijk de huiseigenaar tegenover de daarvoor aangewezen autoriteiten op een bevredigende wijze aantoont, dat hij de aan U verhuurde woning in 'n uitsteken de staat gehouden heeft door het aanbrengen van verbeteringen en door een goed onderhoud, dan kan hem toegestaan worden de huur te verhogen. 1-Iet hangt, als U een huis van f 9 of minder per week in de eerste gemeenteklasse en van f 5 of minder per week in de vijfde gemeenteklasse bewoont, dus van de onderhoudstoest.and van uw huis en vau de activiteit van uw huis eigenaar af. of U meer huur zult moeten gaan betalen. ogenblik gezamenlijk bezig zijn met <iê samenstelling van een brochure, waarin liet wat, het hoe en het Avaar- om van de komende huurA'erhoging uiteengezet worden. Deze brochure zal in de eerste helft van april voor een gering bedrag vermoedelijk zal dat een kwartje zijn aan de postkantoren en bij de boekhandel te koop zijn. Uit deze bro chure zal iedere nuurdcr met enige r,„,.Tt studie de wetenschap kunnen putten -■ of ook hij in aanmerking komt voor de betaling van een hogere huur. Ook bij de huurverhoging van 1 augustus 1957 moest een geschriftje van het de partement van A'olkshuisvesting en bouwnijverheid de weg door de uiterst ingewikkelde materie wijzen. De bes te raad, die wij geven kunnen is deze brochure te kopen en goed te bestude ren. Wilt U globaal weten, dat U boven het hoofd hangt, dan volgen hier de voor naamste punten uit de huurverho gingsmaatregelen. VOOROORLOGSE WONINGEN i.; Woont y in een'Jluis, dat vóór. 5... vooroorlogs huis van een hogere huur dan f 9 per week in de eer ste gemeenteklassc. enz. U komt dan In aanmerking voor de 20 procent huurverhoging clan bestaat er een kans, dat U toch niet de volle 20 procent be hoeft te voldoen, als U de huurad viescommissie aantoont, dat uw huis verwaarloosd is en lang niet meer het woongenot biedt, aat U er redelijkerwijs van had mogen verwachten. Het initiatief daartoe moet dan van U uitgaan. Het aan hangig maken van uw verzoek om niet voor de huurverhoging of niet voor de volle huurverhoging in aanmerking te komen kost een be paald bedrag. NA OORLOGSE WONINGEN 3. Als U in 'n na-oorlogs huis woont, dan wordt in het algemeen de huur eveneens met 20 procent verhoogd. Hier moet echter enig onderscheid gemaakt Avorden. 4. Bewoont U een na-oorlogse wo ningwetwoning en is uw huur bij de algemene huurverhoging op 1 augustus 1957 de hoogte ingegaan, dan wordt de huurprijs nu weer automatisch met 20 procent ver hoogd. Werd de huur van uw wo ning echter niet op 1 augustus 1957 opgetrokken, dan gebeurt dat op 1 april a.s., althans voor zover de huur op die datum beneden het huurniveau van vergelijkbare wo ningen ligt. Als vergelijkbare wo ningen komen alleen in aanmer king de woningen waarvan de huurprijs op 1 april a.s. automa tisch zal worden verhoogd. De mate van huui'veihoging voor deze groep woningen staat In dc eerste plaats ter beoordeling van het ge meentebestuur, dat daartoe strek kende voorstellen aan de minister ter goedkeuring dient voor te leg gen. 5. Bent U de huurder van een parti culiere woning, die met rijkssteun volgens een der sedert 1950 van kracht gewórden premieregelingen is gebouwd en die bij de algemene huurverhoging van 1 augustus 1957 in huur is verhoogd, dan zal de komende huurverhoging van 20 procent eveneens op uw woning van toepassing zijn. 6. Bewoont U zo'n huis, dat op 1 au gustus 1957 echter niet in huur verhoogd werd, dan zal de huur prijs daarvan vermoedelijk uitgaan boven de huurprijs van vergelijk bare woningen na de komende huurverhoging. Kr bestaat dan thans geen aanleiding de huur to verhogen. Ligt evenwel de huur prijs lager dan de met ingang A'aA 1 april 1960 verhoogde huurprijs van vergelijkbare huizen, dan zal de minister bereid zijn dc huur van uw huis te verhogen tot het huur- peil van vergelijkbare huizen met op 1 april 1960 verhoogde huur prijs. Uw huurverhoging zal in dat geval een percentage tussen 1 en 20 kunnen bedragen. De eigenaar die zo'n huurverhoging wil invoe ren moet daartoe vóór 1 juli 1 het een verzoek indienen bij het ge meentebestuur. 7. Bent U de bewoner van een nood- Avoning, die gebouwd is na de Tweede Wereldoorlog, dan zal uw huur niet worden verhoogd. Niet temin kunnen de gemeentebestu ren, indien daartoe aanleiding be staat, de minister verzoeken dc huurprijs te verhogen. de minister verdienen. Beter ware het geweest, aldus de heer In t' Veld. wanneer de minister zich al in de Tweede Kamer bereid had getoond de ingangsdatum te verschuiven. Was de heer In 't Veld van oor deel dat de huiseigenaren in de watten worden gelegd, de liberale heer De Vos van SteenAvijk meen de dat dit altijd met de huurders is gebeurd. Ook onder de huiseige naren zijn er die in financiële moeilijkheden zitten. Overigens had het wetsontwerp de liberale senator zeer teleurge steld. De regering heeft niet de gelegenheid genomen het pro bleem grondig aan te pakken, waardoor we nog altijd varen in het zog van de A'orige kabinetten. Liever was het de liberale senator geweest indien een algemene wet was ingediend, waarbij de invoe ring van kleinere huurverhogin gen bij algemene maatregel A'an bestuur mogelijk was geweest. Instemming Instemming met de wetsontwerpen kwam»er van de heren Reyers (c.h.) Rottinghuis (k.v.p.) en Elfferich (a.- r.). De heer Reyers was het echter niet duidelijk, Avaarom in het kader van deze huurverhoging de grond- en personele belasting A'erhoogd moeten worden. De heer Rottinghuis vroeg welke invloed op de bouwprijzen uit- gaat van de gestegen grondkosten. 'e compensatie achtte deze afge vaardigde sociaal aanvaardbaar. Af schaffing van de blokkering juichtte de heer Rottinghuis toe. Met dit laatste stemde ook de heer Elfferich in. al wilde hij een woord van kritiek laten horen ten aanzien van hen, die geweigerd hebben deze wet na te le ven. Vandaag zal minister Van Aartsen antwoorden. Classificatie Zeeuwse gemeenten Voor zover wij thans hebben kunnen nagaan geldt in Zee land de volgende gemeenteklas- sificatic bij het bepalen van de nieuwe huurgrens A'oor wonin gen. die vóór 1945 zijn afge bouwd. Derde klas: Middelburg en Vlissiugen. Vierde klas: Axel, althans het deel begrensd door de lijn. be ginnende bij 't driegemeenten- punt Stroodorp en lopende in zuidelijke rienting langs de grens Axel-Westdorpe tot aan dc Sasdijk bij Zwartenhoek; deze dijk volgend in noordelij ke richting tot aan de Axel- schc Sassing: de Aveg over dc Sassing volgend in oostelijke richting tot de tweede zijweg links; vervolgens langs deze zijweg in noordelijke richting langs „Schapenbout" tot aan het Spuipacl, Avaar de grens met Terneuzen wordt bereikt; langs deze grens naar het wes ten tot het uitgangspunt. Voorts Breskens, Goes, Hoek, het deel van Hoek althans, dat begrensd wordt door een lijn, beginnende, bij het snijpunt van de gemeentegrens Terneu- zen-Hoek met de Schelde en lopende in westelijke richting langs de dijk van de Nieuwe Neuzenpolder tot het Paradijs, vervolgens langs de Lovenpol- derscweg tot de Molendijk, de ze dijk in westelijke richting volgend tot de weg langs de Withof: vervolgens langs laatstgenoemde weg" tot de Binnendijk en de Binnendijk volgend naar het oosten tot de grens met Terneuzen. Verder het gedeelte van Koudekerke, dat aan Vlissingen grenst, na melijk de bebouwing langs de weg Vlissingen-Koudekerke tot aan het punt, waar de Boksweg ~p genoemde weg uitkomt. 'ot de vierde klas behoren te- vens Oostburg, Oost- en VVest- Souburg, Sluis, Zlerikzee, liet H industrieel gedeelte van Sas van Gent, hetgeen neerkomt op Sas van Gent met uitzonde- ring van de St.-Pieterspolder, dc Verdronken Polder en de Grote of Oude Polder; A'erder H Terueuzcn met uitzondering van de Visartpolder, de Seyd- likpolder, de Oude Vogelschoor- polder en de Remoorterenpol- der en voorts A'alt in klasse vier Wcstdórne, althans het deel grenzend aan Terneuzen en Sas. van Gent, onderver- deeld in het deel westelijk van het kanaal, omvattende de Nieuw Vogelschoorpolder, de Papeschoorpolder en de Ghel- linckpolder. het deel oostelijk van liet kanaal en ten noorden van de rijksgrens en begrensd door de lijn beginnende bij de rijksgrens langs de Zuidpol- H der naar het noorden lopend; vervolgens langs de oucle s grens lussen We'stdorpe en Zuiddorpc tot de Kreek in de Canisvlietpolder: langs deze kreek tot de uitmonding in de H Molenkreek en verder langs de Peitkreck tot aan de brug in die kreek; vandaar in weste- I! lijke richting langs de straat- weg naar de Jansdijk; deze volgende in noordoostelijke rienting tot aan de grens van H Westdorpe mot Axel bij Zwar- tenbroek; vervolgens langs de- H ze grens in westelijke richting tot aan de grens van Terneu- zen en deze volgend tot het driegemeentenpunt bij Stroo- s dorp. H Alle Zeeuwse gemeenten of de- len \'an Zeeuwse gemeenten, s die hierboven niet genoemd zijn zouden in klasse vijf val- ij len. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 16