kussen sloop Noordoost-Brazilië geteisterd door watersnood REVUE GENIAAL KOEFIEHUISSCHAAK VAN UITDAGER TAL. ADVIES VOOR BURGEMEESTERS OVER 5 MEI-VIERING I960 VAN DER HART EN WILKES NIET BIJ CENTRALE TRAINING „GOED WONEN" VLISSINGEN BESTAAT VEERTIG JAAR Nu een geborduurd bij f 1.60 en 15 Radion- merkjes DINSDAG 29 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT TECHNICI BRAKEN OROSDAM OPEN Meer dan tweehonderdduizend mensen geëvacueerd Noordoost-Brazilië is maandag geteisterd door watersnood. Het gebied waarin de rivier de Jaguaribe stroomt is door president Jnscelino Kubïtschek tot „nationaal rampgebied" verklaard. Meer dan tweehonderdduizend bewoners van de vallei zijn naar hoger gelegen gebieden geëvacueerd. Zeven steden en tenminste tweeëntwintig dorpen werden van de buitenwereld afgesloten. De vallei werd overstroomd door 200 miljoen kubieke meter water t technici een gat maakten in de dam van het Oros-reservoir om de door zware slagregens veroorzaakte druk te verlichten. Er is niets bekend over even tuele slachtoffers, maar aange nomen moet worden dat vele boeren die weigerden hun grond te verlaten, slachtoffer zijn ge worden. Volgens de technici was het openbreken van de Orosdam het beste van twee kwaden. Door deze noodmaatregel is breuk van de dam voorkomen en daar mee de kans op een ramp van nog groter omvang. Oud-commissaris der koningin overleden In dc ouderdom van tachtig jaar is te Arnhem overleden mr, s. Baron van Heemstra, oud-commissaris der koningin in Gelderland. Schelte baron van Heemstra werd op vijf december 1879 te Hillegom geboren. Hij bezocht het gereformeerde gym nasium te Amsterdam en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit aldaar rechtswetenschappen, waarna hij aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zijn doctoraal examen aflegde. In het toenmalige Neder- lands-Indië was hij secretaris der di- rectiè van de K.P.M., later agent van die maatschappij in Singapore en voorts lid van de firma Tiedeman en van Kerchem te Batavia. Van 16 april 1925 tot eind 1945 is baron van Heemstra commissaris der koningin in de provincie Geledrland geweest. Geheim consistorie Mgr. B. Alfrink officieel kardinaal In een geheim consistorie in Vati caanstad heeft paus Johannes de 28ste gisteren zeven nieuwe kardina len gecreëerd, onder wie de 59-jarige mgr. dr. B. J. Alfrink, de r.-k. aarts bisschop van Utrecht en 67ste titula ris van deze bisschopszetel sedert St.- Willibrord, die in de zevende eeuw uit Engeland was overgestoken om de Friezen het christendom te prediken. Onder de nieuwbenoemden zijn ver der de eerste Afrikaanse negerkardi naal, de 47-jarige bisschop van Roe- tabo mgr. Laurian Roegambwa, de eerste Japanner, de 67-jarige mgr. Peter Tostoeo Doi, aartsbisschop van Tokio, en de eerste Philippijn, de 51- jarige aartsbisschop van Manilla mgr. Rufino Santos. De overige drie zijn de 67-jarige aartsbisschop van Bourges in Frankrijk, mgr. Joseph Lefebvre, de 74-jarige mgr. Antonio Baccl, secretaris van de pauselijke breven aan de prinsen, en de 64-jari- ge mgr. Luigi Traglia, plaatsvervan gend vicaris-generaal van Rome. Later werd officieel bevestigd dat de paus nog drie kardinalen „in petto" had gecreëerd. Nadat hij de zeven nieuwbenoemde kardina len had opgenoemd en de formele vraag om dc instemming der kar dinalen had gesteld, voegde hij er aan toe: „Wij hebben besloten nog drie ilustere personen te benoe men tot lid van het heilig college maar wij houden hen in petto". Dat een profeet in zijn eigen land zelden wordt geëerd, dat ondervond ook onze landgenoot Lou van Burg, die eerst voor de Oostenrijkse en toen voor de Duitse televisie triomfen moest oogsten, vóórdat hij met zijn succesvolle spelletje „Iedere mi nuut een kwartje" óók voor onze Nederlandse T.V. een kans kreeg! Lees het avontuurlijke le venvan deze beminnelijke artiest De volgende week in: e€n blad waar pit in ill rkvm*. Tijdens een spoedzitting van het ka binet noemde president Kubitschek de schade aan eigendommen en oog sten in 't getroffen gebied „catastro faal". Gevreesd wordt dat erosie de grote vallei voor de toekomst onbruikbaar zal maken. Van regeringswege is een inentingscampagne begonnen ter voorkoming van het gevaar van epi demieën, vooral tyfus. Baldadige jongelui drongen confectiefabriek binnen Baldadige jongelui hebben vermoede lijk gedurende de avonduren een gat geslagen in een stuk hardboard, waarmee een raam van het pakhuis van de Zeeuwse Confectie Fabriek aan de Noordsingel te Bergen op Zoom was dicht gemaakt. Dedaders zijn daarna in het pand geweest, want het elektrische licht was aangedraaid en kerstboomversie ringen, die hier lagen opgeslagen, waren door elkaar gegooid. Voor zo ver kon worden nagegaan werd niets vermist. EU WE VOOR BOTWINNIK Wereldkampioen had weinig overwicht (red. drs. M. C. Verburg) De boeiende tweekamp tussen wereld kampioen Botwinnik en Tal levert twee soorten commentaar op, die res pectievelijk voor de eerste en voor de tweede gunstig zijn. Euwe trekt partij voor Botwinnik. Deze zou in de remise-partijen net te kort zijn geschoten om winst te behalen. Zijn strategische opzet domineert de in genieuze tactische wendingen van Tal. Deze visie is geforceerd. In de eerste plaats heeft Botwinnik maar weinig overwicht gehad. Inderdaad zijn de meeste partijen wel strate gisch van makelij, maar daarin blijkt de uitdager zijn mannetje te staan. Tal speurt voortdurend naar avon tuur, zonder evenwel zijn remise dekking prijs te geven. Gebeurt dit laatste een enkele keer, zoals haast in de derde partij, dan is zijn tac tische capaciteit nog in staat remise te bereiken. Verschillende keren is Botwinnik voorts in tijdnood gema noeuvreerd en nog steeds durft hij Staatssecretaris B. Roolvink heeft maandag in Terneuzen de beschutten de werkplaats geopend. Hij deed dit door de sirene in werking te stellen. Hier bekijkt de staatssecretaris (mid den) een wandversiering. Links de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten en rechts burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen. (Foto P.Z.C.). niet op grote complicaties in te gaan, zelfs als hij positioneel voor staat. Daarin erkent hij zijn meerdere. In de vierde partij stond Botwinnik iets beter maar hij ontweek op de 13e en 17e zet alle scherpte. Schaakana- lyst mr. E. Straat sprak van een be nauwende omzichtigheid. In de vijfde partij liet Tal (wit) het op een stelling aankomen waarin hij na lang aarzelen van een stukoffer afziet. Hij moet dan in de verdediging gaan, maar houdt een ruime remise-marge achter de hand. Zo gezien zou men overdreven kunnen stellen dat Tal tussen een groot aantal remises weinig kans op verlies en af en toe kans op winst heeft. De zesde partij is voor dit laatste een „bewijs". Met wit speelt Botwinnik weer zeer voorzichtig. Twee kleine onnauwkeurigheden (15. Tbl en 19. Kh2) zijn voldoende om de atmosfeer te laden. Een zwakke zet (21. Tal inplaats van 21. a3) wordt beant woord met een fantastisch stukoffer (21Pf4) van Tal. Het verloop van de partij wettigt het vermoeden dat zijn tegenstander deze geniale koffiehuiszet niet heeft voorzien. Tal schroeft hem vast en met ook nog een pion meer is er geen ontkomen meer. De „jonge garde" juicht om het spel van Tal. De leerboekjes en hun dog ma's en vertakte varianten zijn ïn diskrediet. Tal speelt incorrect schaak, zo zeggen zijn tegenstanders. Het lijkt onweerspreekbaar maar ook onweerlegbaar Scholieren planten bomen op Schouwen-Duiveland Vandaag zal een begin word ~i gemaakt met het aanplanten van bomen langs de provinciale n wegen van het in 1953 zo zwaar getroffen eiland Schou- wen-Duiveland. De eerste 100 bomen zullen door de leerlingen van de lagere scholen te Zierik- M zee worden geplant. Ook in de ff andere gemeenten op het eiland zullen de leerlingen op s de lagere scholen in deze boom- plantactie worden betrokken, m IllllllllllllllllllllllllM N.R.V.-reis naar Jordanië niet open voor joden (Van onze Haagse redactie) In „Reizen en trekken", het orgaan van de Nederlandse Reisvereniging, heeft de N.R.V. een reis naar Jorda nië geannonceerd, waarbij wordt ver meld, dat niet door joodse deelnemers kan worden ingeschreven. „Reizen en trekken" zegt hierover dat „De reis wordt uitgevoerd in samenwer king met Inter-Church-Travel, Lon den, die reeds veel ervaring heeft in „pilgrimages" naar Palestina. Het spijt ons, dat de Jordaanse voor schriften het deelnemen van joden aan deze reis onmogelijk maken: ie dere deelnemer dient bij de aanvraag voor visum dc verklaring in te zen den, dat hij/zij christen is. Naar aanleiding van kritiek, die feuit is op het organiseren van eze reis, zei de heer J. Panman, de algemeen directeur van de N. C.R.V. onder meer „iedereen, die naar Jordanië reist, moet een der gelijke verklaring tekenen. Wij organiseren de reis nota bene in samenwerking met een Engelse christelijke organisatie. Het zou onbillijk zijn, indien men ons hier over verwijten zou maken. Wij zijn volkomen neutraal en hebben geen andere interesse, dan het or ganiseren van reizen. De Neder landse Reis Vereniging is de eni ge - organisatie, die in Nederland nog reizen organiseert voor ritu ele joden. Daar mogen U als geen jood bent en ik ook niet aan deelnemen. Dit wordt ons toch evenmin verweten. Aldus het commentaar van de heer Pan man. IN CONCERTZAAL MIDDELBURG Vooral jeugd er actief aan laten deelnemen In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg is maandagmiddag een ver gadering gehouden, waarin gespro ken is over de viering van het 3e be vrijdingslustrum op 5 mei a.s.. Deze bijeenkomst werd geleid door de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en zij werd bijgewoond door talrijke Zeeuw se burgemeesters en bestuursleden van plaatselijke Oranjeeomités enz. Nadat de commissaris der koningin deze vergadering geopend had, gaf de heer Ben Groeneveld, directeur van het bureau Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960, enkele richtlijnen aan voor deze bevrijdings viering, waarbij hij adviseerde om met name de ejugd actief eraan deel te laten nemen. „Wij moeten de jeugd duidelijk ma ken, dat het Nederlandse volk het in de wrede jaren van de Tweede We reldoorlog bijzonder moeilijk heeft gehad, ja, zich zelfs op de rand van de afgrond heeft bevonden", aldus de heer Groeneveld. Daarom zal het Nationaal Comité in de morgenuren van de 5e mei een nationaal jeugd- appel houden op de Dam te Amster dam. Van elke provincie zal een de putatie jongeren uitgenodigd worden; ook uit Zeeland rekent men op een groep van ongeveer 50 jongens en meisjes, die alle jeugdgroeperingen zullen vertegenwoordigen. Voorts vroeg de heer Groeneveld pogingen in het werk te stellen om ook plaat selijke centrale jeugdappels te hou den. Voorts verschijnt een in opdracht van het Nationaal Comité te schrij ven 5 mei-spel voor de schooljeugd, dat „Hoe de rompmannen uit het sprookjesbos verjaagd werden" heet en geschreven is door de onderwij zer Jan Meilof. De jeugd van de hoogste klassen der lagere scholen ontvangt een speciaal boekje, zoals dus ook reeds in Middelburg gebeu ren zal, nu de raad daartoe besloten heeft. De heer Groeneveld vroeg voorts de medewerking van de burgemeesters en plaatselijke comités om er voor te zorgen, dat om 8 uur 's morgens alle klokken worden geluid en dat daar na de vlaggen uitgestoken worden. Mijnals, Henk Groot, Prins en Muller wél Voor de centrale training van het Nederlands A-elftal, die woensdag 30 maart en vrijdag 1 april a.s. in het stadion „De Vliert" in Den Bosch wordt gehouden, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Doelverdedigers: De Munck (DOS) en Pieters Graafland (Feyenoord); achterspelersKerkum (Feyenoord), Kuys (NAC) en Wiersma (PSV); halfspelers: Klaassens (Feyenoord), Kraay (DOS), Muller (Ajax) en Mijnals (Elinkwijk)voorspelers: H. Groot en Prins (beiden Ajax), Van der Kuil (PSV), Van der Linden (DOS), Moulijn en Rijvers (beiden Feyenoord) Voor de spelers van het Nederlands B-elftal staat nog één centrale trai ning op het programma, en wel op woensdag 30 maart welke zal worden gehouden in eombinatie met die van de A-spelers. Voor deze traning zijn uitgenodigd: Bouwmeester (NAC), Franssen (GV AV), C. Groot en Swart (beiden Ajax), Van Heeswijk (Blauw-wit), Heynen (WV) en Jongbloed (DWS/ A). De spelers van Sparta en Fyen- oord, die voor deze training in aan merking kwamen, zijn hiervan vrij gesteld, aangezien zij zullen uitko men in door hun clubs reeds vastge stelde wedstrijden. Sparta speelt woensdag 30 maart in Londen tegen Glasgow Rangers (kwart-finale Eu ropese beker) en Feyenoord komt op diezelfde datum in Parijs uit tegen Stade Frangais voor het toernooi om de vriendschapsbeker. Voor de spelers van het Nederlands amateurelftal zijn trainingsbijeen komsten vastgesteld op dinsdag 29 en donderdag 31 maart a.s. Voor de ze trainingen, die eveneens in „De Vliert" in Den Bosch worden gehou den, komen de volgende spelers in aanmerking: doelverdedigers: Lagar- de (Emma) en Van der Lee (HFC), achterspelers: Van Campen (UW), Kruitbosch (Gouda) en Meijers (Sparta); middenspelers: Bolhuis (Oosterparkers), Burgers (DWV), Van Ierland (Willem II) en Mul (NAC); voorspelers: Bouwman (HF C), Hainje (Heerenveen), Ten Hoo- pen (Quick H), De Kleermaeker (Vi tesse). Ligbregts (Excelsior) en Uytermerk (Blauw-wit). AANSTAANDE DONDERDAG Receptie in „Britannia" Het is a.s. donderdag veertig jaar ge- ledeu, dat de toenmalige Vlissingse S.D.A.P.-afdeling en Vlissingse Be- stuurdersbond de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" slichtten. Na dc eerste vijf jaren voorbereidend werk te hebben verricht, kon eerst met bouwen worden begonnen. Het eerste complex, dat werd gebouwd, was een gedeelte van de Scliuitvaartgracht, Nijverheidstraat en Boncdijkestraat, spoedig gevolg door andere com plexen. Juist voor de oorlog, in maart 1940 kwam het complex Boncdijke straat en Ravesteijnplein gereed'. In de oorlog kwamen de complexen van Goed Wonen goed door de bom bardementen heen. Velen uit de stad zochten zelfs bij familie of kennis sen daar huisvesting, omdat men meende, dat in „Goed Wonen" het veilig wonen bleek. Evenwel met de inundatie kwamen alle benedenwoningen in het zoute water te staan, met welk euvel en de nare gevolgen thans nog wordt gekampt, om de woningen goed be woonbaar te houden. Bij de beschie ting van Vlissingen voor de bevrij ding op 3 november 19444 werd ech ter grote schade aangericht aan het woningbezit. Grotendeels werd deze schade, ondanks dat het zeewater nog door de straten stroomde, pro visorisch hersteld, om zodra het wa ter weg zou zijn, huisvesting te ver lenen aan de grotendeels geëvacueer de bevolking. De bovenwoningen leenden zich daar uitstekend voor. Het duurde echter nog een hele tijd, eer de benedemvonin gen weer in gebruik konden worden genomen, daar eerst de woningen grondig van modder moesten wor den ontdaan en de nodige herstel werkzaamheden moesten geschieden. Na de oorlog Na de oorlog werd weer gebouwd. Zodra dit mogelijk bleek werden 139 woningen aan de Leeghwater- straat en Calandstraat gebouwd. Ook kon een gedeelte van de zo genaamde „Witte Wijk" in exploi tatie worden genomen, later ge volgd door het bouwen van wo ningen aan de Irislaan en Jan van Gooyenlaan en het verder volbou wen van de Bonedijkestraat met flatwoningen. Thans heeft de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" iets meer dan duizend woningen in exploitatie, vier winkels, een bedrijfspand en een fietsenstalling. Daarnaast exploiteert de woning bouwvereniging nog een badhuis aan de Bonedijkestraat. Daar vele wonin gen in de loop der jaren van douches zijn voorzien, loopt de belangstelling voor dit badhuis terug. Een sluitende exploitatie is niet meer mogelijk. Het gemeentebestuur van Vlissingen acht het echter wenselijk dat de badin richting blijft bestaan. Daarom wordt in het exploitatiete kort voorzien door financiële bijdra gen van de gemeente. Het afgelopen jaar werden 34.860 baden genomen. Het aantal ingeschreven leden be draagt thans 1415, waarvan er on geveer duizend een woning in huur hebben. Ruim driehonderd leden staan op de „kandidatenlijst" voor een woning. „Goed Wonen" heeft mo menteel twaalf personeelsleden in dienst. Van het bestuur is de heer A. C. van de Velde, voorzitter, het langste in functie, n.l. 37 jaar terwijl de heer A. Daarne, penningmeester, meer dan 25 jaar bestuurder is. De woningbouwvereniging is aange sloten bij de Nationale Woningraad. De heer Van d. Velde bekleedt in deze raad de functie van hoofdbestuurder. Ook is.de vereniging aangesloten bij de Vlissingse Federatie van Woning bouwverenigingen en De Stichting 1952, welke woningen op het z.g. Eiland en Gravestraat exploiteert. RECEPTIE Het bestuur houdt ter gelegenheid van dit jubileum op 31 maart de dag van oprichting 's middags van vier tot zes uur een receptie in „Bri tannia". Aan de 100 leden zal ter gelegen heid van dit jubileum in de week voor en na de viering een traktatie worden thuisbezorgd. Vervolgens gaf de heer Groeneveld nog talrijke suggesties over feeste lijke activiteiten, zoal3 bijvoorbeeld sportdemonstraties, een bevrijdings maaltijd en -spel, een gondelvaart, een bevrijdingsvuur, voordrachtmid dag van verzetspoëzie, een program ma voor de rijpere jeugd, die dat ge heel zelfstandig zou moeten samen stellen. Ook wees de heer Groeneveld nog op het spel „Sleutels der vrij heid" van J. H. W. Veenstra met mu ziek van Cor Lemaire, waarin tal van culturele organisaties kunnen mee werken. In de pauze konden de aan wezigen een tentoonstelling bezichti- f;en van allerlei materiaal, dat bij eestelijkheden gebruikt kan worden. Landelijk organiseert het Nationaal Comité 's middags van 5 tot 6-uur een bijeenkomst in het Concertge bouw te Amsterdam, die zal worden uitgezonden via radio en televisie. De heer Groeneveld verzocht de aan wezigen bij het opstellen van de feestprogramma's rekening te houden met deze bijeenkomst. (Advertentie) Voor slechts krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - eer *d op-Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BH UW LEVERANCIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3