PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Plan voor internationale controle te Genève door Westen ingediend Meer risico voor Schouwse grondspeculanten door „wettelijke mogelijkheden de BILT RVS Z0RINEERST OVEREENSTEMMING DAN PAS CONTROLE IN GAMP DAVID EISENHOWER EN MACMILLAN BIJEEN ZUIDAFRIKAANSE ARBEIDERS ROUWDEN OM HUN DODEN 203e jaargang - no. 75 Dagblad uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Dirèctle P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties traax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssmgen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b .g 1 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zlerikzee, red tel. 2425. adm tel Eerste taken omschreven Het Westen lieeft maandag op de ontwapeningsconferentie in Genève een voorstel voor internationale controle ingediend. Het plan omschrijft de eerste taken van de internationale organisa tie voor ontwapening, die het Westen ingesteld wil zien in de eerste ontwapeningsfase. De volgende tien taken worden ge noemd 1. De organisatie moet tevoren in kennis worden gesteld van het op laten van satellieten. Zij verza melt de gegevens van bestaande waarnemingsstations. 2. Het vestigen van een centrum voor het ontvangen van inlichtin gen over de sterkte aan wapenen en personeel. S.Het controleren van de plannen voor vermindering van strijd krachten en conventionele bewa pening. 4. Het verzamelen en controleren van de gegevens der verschillende, landen over hun militaire begro tingen. 5. Voordat er overeenstemming wordt bereikt over het verbieden van ruimtevoertuigen met midde len tot massale vernietiging, moet er een stelsel komen voor het con troleren en opsporen van ruimte- satellieten. 6. De organisatie moet van te vo ren in kennis worden gesteld van het lanceren van lange-afstands- raketten. 7. Het controleren van vermindering in de produktie van splijtbaar ma teriaal voor militaire doeleinden. 8. De controle op het overdragen van overeengekomen hoeveelhe den splijtbar materiaal voor niet- militaire doeleinden. 9. Het vaststellen van de manier waarop de militaire operaties van Duitser voorzitter Europese parlement Het Europese parlement is maandag zijn derde levensjaar ingegaan met een Duitse voorzitter, de 55-jarige christen-democraat Hans Furler. Hij is maandagochtend gekozen met 68 tegen 44 stemmen voor de liberale kandidaat Martino, een vroegere Ita liaanse minister van buitenlandse za ken. Er werden drie blanco stemmen uitgebracht. De socialisten hadden geen kandidaat gesteld. Er ging een warm applaus op toen bij de stemming de aftredende Fran se voorzitter, Robert Schuman, zich naar de stembus begaf. Niemand twijfelde eraan, dat dit een triest ogenblik was voor deze grote Europeaan, die op 9 mei 1950 met zijn beroemd geworden verklaring de stoot heeft gegeven tot de oprichting der E.G.K.S., de eerste der drie Euro pese gemeenschappen. Zijn gezond heidstoestand liet de laatste tijd veel te wensen over en belemmerde hem ten zeerste bij de uitoefening van zijn functie. Zijn christen-democrati sche fractie had daarom besloten Furler kandidaat te stellen en heeft Schuman tot raadgevend voorzitter willen benoemen, doch hij heeft kort af voor deze eer bedankt. belangrijke landen na hun toetre ding tot een verder verdrag voor internationale ontwa worden gecontroleeri in bewapening en personeel en 10. Het controleren van verminderin gen in bewapening en personeel en het scheppen van middelen voor •otere bescherming tegen onver- aanvallen. Het plan werd uit naam van Ameri ka, Engeland, Frankrijk, Canada en Italië ingediend door de Italiaan Ca- valetti. Hij zei dat de voorgestelde internationale organisatie voor de ontwapening zal worden gekoppeld aan de Verenigde Naties. De Rus Zorin zei dat het plan naar zijn mening niet alleen con trolemaatregelen inhoudt. Verder was het hem opgevallen, dat er geen concrete ontwapeningsmaat regelen worden genoemd. Hij blijft op het standpunt, dat er eerst overeenstemming over ontwape ning moet zijn. Daarna was de controle aan de beurt. Het Westen is voor de omgekeerde volgorde. Tot overeenstemming' over de volgorde kwam men ook maandag niet. BESTUDERING RUSSISCH VOORSTEL Hoop op overeenstemming tussen Oost en West President Eisenhower en pre mier Maemillan zijn gisteren in Camp David hun belangrijke be sprekingen begonnen over een tegenvoorstel op het plan van de Sowjet-Unie tot uitbanning van proeven met kernwapens. De beide staatsheden waren per helikopter vanaf „Het Witte Huis" in het door bergen omslo ten Camp David aangekomen. Eisenhower had er een jaar ge leden reeds een ontmoeting met Maemillan en ontving er in sep tember 1959 premier Kroesj- tsjew. In een voor de aanvang van de be sprekingen uitgegeven verklaring zei den Eisenhower en Maemillan te ho- gen dat een overeenkomst tussen lost en West over de stopzetting van atoomproeven, de impuls zou zijn tot overeenstemming op het breder ter rein van de reductie en de controle der bewapening. Nadat Eisenhower en Maemillan had den geposeerd voor fotografen las de president een korte verklaring voor over het karakter van hun besprekin gen. Het hoofddoel ervan is een beschou wing van de stand van zaken op dit ogenblik in Genève. Voorts zullen de president en de premier de verschil lende aspecten bestuderen van het jongste Russische voorstel en wat voor betekenis het heeft voor de vrije wereld. De president verklaarde dat hij en zijn gast zich bewust waren van de noodzaak van het bereiken van een overeenkomst met de Russen inzake stopzetting van de proeven met kern wapens. Beide staatslieden krijgen vandaag gezelschap van vice-president Ri chard Nixon en minister van buiten landse zaken Herter. Kanunnik Kir mocht Kroesjtsjew niet verwelkomen Premier Kroesjtsjew is de zesde dag van zijn staatsbezoek aan Frankrijk een half uur later begonnen na be richten dat hij meer rust wilde heb ben op zijn vermoeiende tocht door de provincies. Hij bezocht maandagochtend enkele scholen en het gebouw van de medi sche faculteit in Marseille. Daarna maakte lii.j een boottocht door de haven. Kanunnik Kir, burgemeester van Dijon, had van de aartsbisschop van Lyon, kardinaal Gerlier, opdracht ge kregen zich te onthouden van een persoonlijk verwelkomen van pre mier Kroesjtsjew bij diens bezoek aan de stad. Kardinaal Gerlier verklaar de, voor zijn vertrek naar Rome voor bijwoning van het geheime con sistorie, aan „La derniere heure Lyonnaise": „voor tallozen vertegen woordigt Kroesjtsjew 't regime dat de gevangenzetting en de dood van duizenden priesters en leken heeft veroorzaakt alleen omdat zij hun godsdienst uitoefenden". Hij voegde hier aan toe: „de orde komt, zo ge wilt, van Rome. Hij komt niet van Lyon". Kanunnik Kir is gisteren laat uit Dljon vertrokken en blijft gedurende het bezoek van Kroesjtsjew uitstedig. Dr. ir. F. Q. den Hollander schonk portret aan museum Het personeel van de Xederlandsche Spoorwegen heeft als laatste af scheidsgeschenk aan zijn op 31 de cember 1958 afgetreden president, dr. ir. F. Q. den Hollander, een door Sierk Schroedcr van hem geschilderd Sortret aangeboden. Dit geschiedde oor de waarnemend voorzitter van het afscheidscomité mr. D. H. C. Itt* mann, districtschef te Rotterdam, in het Nederlands spoorwegmuseum in Utrecht. De korte plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de voorzitter van de regionale comités (district chefs van de N.S.) en de raad van toezicht op het museum. Dr. den Hollander schonk het portret geëxposeerd. De voorzitter van de raad van toezicht ir. J. Lohmann, president der N.S., sprak een dank woord. Hij zei, dat het portret de beeltenis zal bewaren van een man, die zowel voor de N.S. als voor het museum uitzonderlijke verdiensten heeft. Arbeiders in scheepsbouw willen 40-urenweek Leiders van vakbonden van arbei ders bij de scheepsbouw van tien landen, waaronder Nederland, heb ben zaterdag te Hamburg een confe rentie van drie dagen besloten met een resolutie waarin wordt aange drongen op een werkweek van vijf dagen met veertig werkuren. 9 Oud-president Truman staat op ge spannen voet met de Amerikaanse Ver eniging voor de lotsverbetering van men sen van gekleurd ras. De vereniging heeft Truman verweten dat hij onlangs op een persconferentie over de sit-down-demon- stratie van negers in eethuizen gezegd had dat de negers zich als goede burgers moeten gedragen. „Als iemand mijn winkel zou binnengaan en zou trachten het zakendoen te verhinderen, dan zou ik hem eruit gooien", had Truman ge zegd. DEMONSTRATIEF VERBRANDEN VAN PASSEN m Kaapstad De Afrikaanse arbeiders zijn gisteren grotendeels van het werk weggeble ven uit rouw voor 80 negers, die vori ge week in Sharpeville werden ge dood. In Johannesburg was het ab sentisme tachtig procent, in Kaap stad vijfennegentig procent. De di recteur van de afdeling niet-Euro- Sese zaken van de slad Johannes- urg schatte dat rond tachtig procent van de industrie-arbeideïs van het werk was weggebleven. Op hun be stelauto's gebruikten de warenhuizen Europeanen. Op bouwterreinen lag het werk vrij wel algemeen stil. Onder de getrof fen bedrijven waren er van vitaal belang. In het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad werden operaties ver schoven omdat de verpleegsters nodig waren voor ondergeschikte karwei tjes. De melk- en krantenbezorging moest drastisch worden beperkt en tal van zaken sloten hun deuren. Het niet algemene karakter van de blijf-thuis actie werd toege schreven aan de verwarring, die ontstond doordat orders uitgingen van zowel het Afrikaanse Natio nale congres als het meer extre mistische Panafrikaansè congres. In Kaapstad, in het hart van de stad, zijn maandagavond weer onge regeldheden uitgebroken, waarbij de politie van gunimiknujjpels en traan gas gebruik maakte om een menigte Afrikanen uiteen te drijven. Er vie len slachtoffers maar bijzonderheden zijn nog niet bekend. Naar schatting duizend Afrikanen hielden een beto ging. De menigte begon bussen en auto's met stenen te bekogelen. De politie schoot als teken van waar schuwing in de lucht. Vervolgens trad zij met gummiknuppels en traangas op om de mensen te ver spreiden. Er waren eveneens ongeregeldheden in drie Afrikaanse steden nabij Jo hannesburg. Ten minste een Afri kaanse politieman werd volgens de eerste berichten gedood en verschei dene gewond, Gemeentepersoneel werd uit alle drie de plaatsen geëva cueerd. Cafés werden in brand ge stoken en stenen gegooid naar trei nen en auto's. In een der steden, Du- be, werd de kerk van de Nederduits gereformeerde missie door Afrikanen ïn brand gestoken. Het gebouw brandde af, aldus een mededeling van de politie. Een menigte viel een politiebureau aan in Moroka, dat in de buurt van Dube ligt, en in Mea- dowlands. Een bioscoop in Brussel vermeldt als hoofdfilm „Bioscoopstaking". Tot SI maart zullen de bioscopen in België gesloten blijven uit protest tegen de hoge belastingen. De eige naars vinden exploitatie niet meer lonend. Prijs was voor staatsbosbeheer te hoog NOG ALTIJD WOEKERT ill de duinstreek van Schouwen-Dui- veland liet kwaad van wilde, speculatieve grondaankopen Dat hebben de ervaringen weer eens geleerd, die staatsbosbe heer in de afgelopen maanden in dit uitgestrekte recreatiege bied heeft opgedaan! Tever geefs heeft deze rijksdienst na melijk getracht gronden aan te kopen in de Schouwse duin streek: vrijwel alle gebieden, die staatsbosbeheer op het oog had, waren reeds in handen van de grondspeculanten Reeds vorig jaar kreeg staatsbosbe heer ook in Zeeland opdracht om de zogenaamde „vroongronden" de schrale, maar prachtige weidegron den langs de duinen aan te kopen. Zoals overal In Nederland was ook hier het doel van deze aankopen de, natuurgebieden zoveel mogelijk on gerept te behouden. In de Schouwse duinstreek ging het vrijwel uitslui tend om gronden, die buiten de be- bouwingsgebieden van de uitbrei dingsplannen vielen. Geen bouwgrond dus... en bovendien hebben deze schrale weidegronden en armelijke landbouwgronden ook agrarisch wei nig waarde. Wel of niet „wild".,.. Niettemin onderhandelde staats bosbeheer tevergeefs Van deze rijksdienst kan men immers moei lijk verwachten, dat „opgeboden" wordt tegen do prijzen, die de spe culanten bieden! Landbouwkundig bezien ligt de waarde van deze gronden beslist niet hoger dan 1000 gulden per hectare en daar van ging staatsbosbeheer dan ook uit bij de aankooponderhandelin gen. Als men echter weet, dat de speculanten bereid zijn liet twin tig- of dertigvoudige van deze prijs te betalen (20.000 tot 30.000 gul den dus), dan is het duidelijk, dat staatsbosbeheer slechts uitzonder lijk een voet aan de grond kreeg, letterlijk en figuurlijk Die ervaringen van staatsbosbeheer stemmen dus beslist niet overeen met ministeriële antwoorden op vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (p.v.d.a.), vorig jaar schriftelijk ge steld. De ministers Toxopeus en Korthals waren namelijk van me ning, dat niet van een „wilde" ont wikkeling kan worden gesproken... En zij waren bovendien van mening dat de ontwikkeling in de hand kan vorden gehouden Deze ministeriële uitlatingen liepen evenmin parellel met de me ning van een burgemeester nit de Schouwse westhoek, een autoriteit dus, die zeer dicht bij liet vuur zit. „Het is met de grondspeculaties er ger dan men in het algemeen in den Onteigening dreigt „wilde" kopers met grote verliezen.... WWVVW*VWwVW*WW\*V lande denkt", zei hij korte tijd na dat het ministeriële antwoord bekend was gemaakt Fikse winst De ervaringen van staatsbosbeheer en de wetenschap van enkele Schouw se burgemeesters zijn er dus voldoen de bewijs voor, dat er inderdaad op frote schaar speculatieve grondaan- open in de Westhoek zijn gedaan... Al die speculanten hebben slechts één doel voor ogen: een fikse winst te halen uit him peperduur gekochte gronden. En dat zal pas gebeuren als die gronden de nog hogere prijzen inderdaad waard zijn; met andere woorden: als de gronden, waarop nu nog niet mag worden gebouwd, voor bebouwing worden vrijgegeven. En de speculanten hebben geduld: vijf, tien of nog meer jaren... Veel belangrijker dan de specula tieve aankopen zelf is dus de vraag of de speculanten nog eens hun zin krijgen: woning-, bungalow- of ho- telbouw op hun grond? Pas dan dreigt het gevaar, dat de duin streek zoals op vele plaatsen in België volgebouwd wordt Maar dat kan, zo menen de ministers Toxopeus en Korthals „in de hand worden gehouden". Zij zijn er na melijk van overtuigd, dat de rijks-, provinciale en gemeentelijke over heid „voldoende wettelijke mogelijk heden hebben om ongewenste toe standen te voorkomen". Bij deze „wettelijke mogelijkheden" hadden de ministers vooral het oog op de gemeentelijke uitbreidingsplan nen en op streekplannen, die zoals bekend de ruimtelijke ordening rege len. „En met name voor een gebied als de Schouwse westhoek", zo ver telde ir. M. de Vink van de Provin ciale Planologische Dienst in Middel burg ons, „regelen deze plannen de (Zie slot pag. 2 kol. 3) Met grote belangstelling volgen de Moscovieten op het bord aan de Tverslcei Boulevard in Moskou de verrichtingen van de schaakmeesters Tal en Botwinnik. Premier van Nieuw Zeeland naar Nederland De premier van Nieuw Zeeland, Nash, die begin april naar Londen zal reizen ter bijwoning van de ge menebestconferentie, zal voorts o.a. een bezoek brengen aan West-Duits- land, Denemarken en Nederland. Hij zei de ernstige gevolgen voor Nieuw-Zeeland van de voorgestelde landbouwpolitiek der Europese Eco nomische Gemeenschap te zullen Be spreken. In het centrum van het nieuwe ge deelte van Jeruzalem wordt de eerste wolkenkrabber van Israël gebóuwd met dertig verdiepingen waarin kantoren, winkels, een schouwburg en een bioscoop zullen worden ingericht. Onaangenaam lentexeer H (Van onze weerkundige M E medewerker)f| H Reeds zondag begon met een noordelijke tot noordoostelijke wind koudere lucht het land H binnen te stromen. Deze kou- dere lucht is reeds tot Noord- Frankrijk doorgedrongen en E oolc in onze omgeving blijft de temperatuur beneden normaal. ee Aan de grond komt een noord- s oosten wind voor, maar in de hogere luchtlagen is de wind zuidwest. Hierdoor kon een H zwakke regenstoring gisteren onze omgeving binnendringen, M waardoor er in Zeeland op de s meeste plaatsen 4 a 5 mm re- gen viel. In dit weertype komt nog niet veel verandering. Van Zuid-Scandinavië uit breidt zich een zwak hogedrukgebied in H zuidelijke richting uit, met als |f M gevolg, dat er later wat meer H opklaringen kunnen voorko- y men. De temperatuur zal de M H eerste dagen van deze week voor maart beneden normaal blijven. De regenkansen nemen H weer af, zodat het over liet al- E gemeen droge karakter van de lentemaand nog voortduurt. |f IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI VERWACHT. Geldig tot hedenavond NOORDOOSTELIJKE WIND. Veel bewolking met- hier en daar wat regen. Matige, langs de Waddenkust vrij krachtige noordoostelijke wind. Koud weer met middagtemperaturen van omstreeks 5 graden aan de kust tot 10 graden in liet zuidoosten van het land. ZON EN MAAN 30 maart Zon op 6.21 onder 19.10 Maan op 7.58 onder 22.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1