PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REIZENDE STAATSLIEDEN VERMOEID Schipper J. A. Minneboo van de reddingboot zal Veere verlaten BILT MACMILLAR WIL MET EISEMOWER PRATER OVER ORDERHARDELIRGER IR GERÈVE Va ndaag INDONESISCH PARLEMENT DOOR S0EKARN0 SAMENGESTELD NEGERS IN Z.-AFRIKA HOEVEN PASPOORT NIET MEER TE TONEN 202e jaargang - no. 74 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw_: fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 maart '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C., Middelburg. Buieaus: Vllssingen Walstr 58-60, tel. 2355 4 HJn< 1 ol 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (bg.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Nog geen overleg in Washington Adenauer in Japan: „laat me met rust" Kroesjtsjew: te zwaar programma Het afgelopen weekeinde heeft zich gekenmerkt door reizen van staatslieden, die eigenlijk naar rust verlangden. Zo is zaterdag premier Macmillan naar Washington gevlogen om een gesprek te hebben met president Eisenhower. Zondag is het niet tot een bespreking gekomen, Macmillan wilde rusten en heeft slechts enige gesprekken gevoerd met zijn naaste medewerkers. Van daag zafl hij voor het eerst gaan spreken met de Amerikaanse autoriteiten. Bondskanselier Adenauer, die op zijn rondreis thans een bezoek brengt aan Japan vroeg aan de verslaggevers hem met rust te laten. „Ik ben moe en wil echt een dag rusten", zo zei hij. Premier Kroesjtsjew, die zaterdag begonnen is aan zijn rondreis door Frankrijk, verklaarde voor de televisie dat hij zich op zijn eerste dag in Parijs vermoeid had gevoeld, maar dat de hartelijke ontvangst hem moed en kracht had gegeven. Hij klaagde erover dat het programma te overla den was. De prefect in Nimes vertelde aan journalisten, dat de Russische leider zich wat vermoeid voelt en verzocht om inkorting van het reispro gramma. In verband hiermee werd een bezoek aan de markt, waar Kroesj tsjew een prijsstier met de elegante naam „Limousine" te zien zou hebben gekregen, afgelast. De oudste dochter van Kroesjtsjew, Julia, heeft naar verluidt een verkoudheid opgelopen in Bordeaux. Mevrouw Kroesjtsjew ziet er ook wat vermoeid uit. opgewonden was" geworden over de zelfbeschikking van een stam in het grensgebied van Pakistan en Afghanistan, toen hij onlangs Kaboel bezocht. „Ik ben van me ning, dat hetgeen voor deze stam geldt, zeker ook geldt voor 17 mil joen Duitser^ in Oost-Duitsland", aldus de bondskanselier. Frankrijk Premier Kroesjtsjew is zaterdag zijn rondreis door de Franse provincie be gonnen met een bezoek aan de wijn- Het doel van het bezoek, dat pre mier Macmillan aan Eisenhower brengt is om zo mogelijk tot een ge zamenlijke beslissing te komen over de volgende fase in de onder handelingen te Genève over een ver bod van kernwapenproeven. „Wat op deze onderhandelingen gebeurt laan, ja moet, op de gehele toekomst van het mensdom op aarde van invloed zijn, aldus Macmillan. De besprekin gen tussen Macmillan en Eisenhower zullen worden gevoerd In Camp Da vids in Maryland. T okio Bondskanselier Adonauer heeft zater dag op een persconferentie in Tokio verklaard dat men de Russen op de topconferentie een simpele vraag kan stellen, waarop met ja of neen kan worden geantwoord. Deze vraag luidt: bent U bereid in te stemmen met in spectie vanuit de lucht?" Als ze met „neen" hierop antwoorden, dan moe ten wij niet langer hopen op een ont spanning in de wereld", aldus Ade nauer. Gevraagd naar commentaar op Kroesjtsjews verklaring in Parijs dat elke wijziging in de status van O'ost- Duitsland voor eens en vooral uitge sloten is, zei de bondskanselier, dat de Sowjet-premier de afgelopen maanden ongeveer 45 maal verklaard heeft, dat de Sowjet-Unie het recht op zelfbeschikking voor vrije mensen ondersteunt. Dr. Adenauer voegde hieraan toe, dat de Russische leider „tamelijk Zes doden door brand in Amerikaanse boerderij Bij een boerderijbrand in do Ameri kaanse plaats Winthrop is zondag een 46-jarige weduwe met vijf van haar kinderen omgekomen. Slechts een 21-jarige zoon, ontkwam aan de vlammen door uit een raam op de tweede verdieping te springen. Vol gens hem is de brand ontstaan door een defecte oliekachel. Deel van Braziliaanse dam opgeblazen Een deel van de stuwdam in de ri vier de Jaguaribe in de Braziliaanse staat Ceara, is zaterdag opgeblazen. Hierdoor zou het gevaar van een in storting met als gevolg een woeden de stroom, die men niet meer in zijn macht heeft, belangrijk verminderd zijn. Vrijwel alle mensen in de be dreigde gebieden zijn door het leger geëvacueerd. ff viert de Amerikaanse mi- nister van buitenlandse zaken Ch. A. Herter te Washington m zijn 65ste verjaardag. s viert koningin Ingrid van Denemarken te Kopenhagen ff haar 50ste verjaardag. Zestienjarige gooide bom naar synagoge te Gadschen Een zestienjarige jongen, Jerry Earl Hunt, heeft bekend een paraÖinebom te hebben gegooid naar een synagoge in Gadsden, Alabama, en twee men sen die naar buiten kwamen, te heb ben beschoten. Hij had gezegd dat hij wrok jegens twëe joodse jongens koesterde naar aanleiding van een schaakwedstrijd. Hij zou voorts gezegd hebben dat hij kort geleden geprobeerd had een „Hitlerclub" op te richten maar dat hij daarmee met veel succes had. Tijdens de aanslag, die mislukte, wa ren er ongeveer 200 mensen in de synagoge. 0 Het Indische blad „Statesman" meldt dat de natuurkundige Bhowmik van de universiteit van Nieuw Delhi, een nieuw elementair deeltje heeft ontdekt, dat hij de naam „Omega" heeft gege- Schipper J. A. Minneboo aan het roer van de „Maria Carolina Blanken- li eim", de reddingboot, die dit jaar Veere verlaat en in Burghsluis wordt gestationeerd. Schipper Minneboo heeft wel eens minder rustig op deze plaats gestaan: in oliekleding met zuidwester en zeelaarzen en vastge sjord aan zijn schip. Reken maar, dat er dan een zeetje stond bij de „Ban- jaard". stad Bordeaux. De ontvangst van de bevolking was over het algemeen niet uitbundig, maar Beleefd. Behalve kre ten als „Vrede en vriendschap" hoor de men ook „Boedapest" en „Honga rije". tussen de toeschouwers deden zich enige schermutsèlingen voor. De straten van Bordeau waren slechts sporadisch versierd. Tegen Kroesj tsjew gerichte aanplakbiljetten waren bijtijds verwijderd, evenals de kop spijkers die op de weg van het vlieg veld naar de stad waren gestrooid. Zondag bracht Kroesjtsjew een be zoek aan Marseille. De ontvangst die hem deze stad ten deel viel was de uitbundigste en meest vriendelijke tot nu toe in Frankrijk. Kort na zijn aankomst op de prefectuur verscheen hij op het balkon om een ovatie die verscheidene minuten aanhield in ont vangst te nemen. In een rede tijdens de lunch in Nimes keerde Kroesjtsjew terug tot zijn ge liefde thema Russisch-Franse vriend schap tegenover Duits militarisme. Hij herinnerde eraan, dat het gebied van Nimes het centrum was van de Franse ondergrondse strijd, waarbij zich ook 1800. uit Duitse gevangen kampen ontvluchte Russen hebben aangesloten. Voor zijn reis, zo zei hij, had hij veel verzoeken ontvangen om de Fransen te danken voor hun vriendschap tijdens de oorlog bewe zen aan naar Frankrijk gevluchte Russen. In zijn rede gaf hij ook een opti mistisch beeld van de Russische landbouw. Hij voegde eraan toe, dat het voor Rusland van belang is kennis te nemen van de Franse landbouw, die volgens hem be schouwd wordt als behorend tot de beste ter wereld. Vrijdagmiddag heeft premier Kroes- jtsjeio in Parijs aangezeten aan een bankette zijner ere gegeten door de ledén van de parlementaire pers. Na de lunch gaf de premier aan een aantal journalisten zijn handteke ning. Ramp van Fréjus ontstond door breuk in rots Een commissie van onderzoek heeft in een voorlopig rapport verklaard dat de overstromingsramp bij Fré jus. waarbij meer dan 400 mensen omkwamen, te wijten was aan een breuk van de rotsgrond onder de dam van Malpasset. Volgens het rapport waren de berekeningen voor de dam correct en werd de bouw volgens de regels uitgevoerd. VOOR FUNCTIONELE GROEPERINGEN 131 ZETELS Masjoemi niet meer als partij vertegenwoordigd President Soekarno heeft zondag de samenstelling van het nieuwe Indone sische parlement bekend gemaakt. Deze is als volgt: de regeringsgezin de nationalistische partij P.N-I. 44 zetels, de Orthodoxe mohammedaan se Nahdatoel Oelama 36, communis ten 30, de christelijke partij zes. de katholieke partij vijf, het Indonesisch mohammedaans ve#rbond vijf, de Per- ti Moerba één en'de nationalistische partij één. Onder de „functionele groeperingen" heeft het leger vijftien zetels, de ma rine zeven, luchtmacht zeven, politie vijf, boeren 25 en arbeiders 25. Soekarno zei dat, zoals eerder mee gedeeld, de algemene verkiezingen voor het partijdeel van het parlement voor het einde van 1962 zullen wor den gehouden. De president zond op 5 maart het zit tende, gekozen parlement naar huis, omdat het niet genoegzaam samen werkte met de regering en omdat naar zijn zeggen de samenstelling ervan de eenheid van de staat in gevaar bracht. Het' nieuwe parlement telt 261 leden, van wie er 130 behoren tot politieke partijen en 131 tot de z.g. „functionele groepen", arbeiders, het leger, stu denten e.a. Bij de huidige reorganisatie van het parlement verdwijnt 'de Masjoemi met zes splinterpartijen, van het to neel. Twee leiders van de Masjoemi hebben echter zitting gekregen in de groep van de studenten en die van de arbeiders. De communistische partij verliest 2 van haar 32 zetels in het oude parlement. ALS VOORLOPIGE MAATREGEL over de waardigheid van de mens. In Londen is zondag een grote demonstratie gehouden. De spoedvergadering van de Veilig heidsraad die op verzoek van de Afri kaansAziatische landen dinsdag de ongeregeldheden in Zuid-Afrika zou behandelen is op verzoek van Zuid- Afrika 24 uur uitgesteld. De premier van Zuid-Afrika, dr. Vër- woerd, heeft er bij de blanken in Zuid-Afrika op aangedrongen niet vooringenomen jegens de negers te worden of vijandige gevoelens tegen hen te gaan koesteren na de onlusten van enkele dagen geleden. Op een massabijeenkomst in Meyerton, die reeds enige maanden geleden was ge pland en niet werd gehouden naar aanleiding van de huidige situatie,, zei hij, „de zwarte massa's van Zuid- Afrika verdienen dit niet". Ik ken ze in alle delen van het land. Ze zijn rustig en loyaal aan de regering en het bestuur. Hij zei. dat slechts klei ne groepen de oorzaak zijn van de moeilijkheden. De blanke is zo, vervolgde hij, op velerlei wijze de bewaker van de negers geweest. Verder zei de minister-president dat oplossing van arbeidsproblemen ïu Zuid-Afrika, waaronder het probleem van de rasverschillen veel gemak kelijker zou worden indien in Zuid- Afrika de republiek zou worden uit geroepen. Wie weet zal Zuid-Afrika misschien nog dit jaar een republiek worden, aldus Venvoerd. Storm van protesten houdt aan De Zuidafrïkaanse politie heeft za terdag in Pretoria bekendgemaakt dat zij de negers niet meer zal vra gen hun persoonsbewijzen te tonen. Het dragen van persoonsbewijzen zal weer verplicht worden gesteld, zo deelde de minister van justitie mee, als de toestand weer normaal is. Hij is van plan vandaag bij het parle ment een wet in te dienen tot een verbod v congres, gres en andere nationalistische orga nisaties. Do minister deelde ook me de dat het verbod van openbare bij- eenkomsten in. ;Transvp.al ea Natal tot eind juni van kracht blijft. In diverse landen zijn zaterdag en zondag betogingen gehouden tegen het optreden van de politie in Shar- peville, waar 78 negers om het leven kwamen. Zo hebben onbekenden het gebouw van de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag met groene verf beklad. Aan de linkerkant van de voordeur stond in grote letters het woord „moordenaars" geschre ven. In Amsterdam hebben zaterdagmid dag vele honderden een stille pro testomgang gemaakt. In groten ge tale voerden zij op papier, karton en katoen leuzen mee. De Nederlandse politieke Jonge- rencontactraad heeft gisteren in Utrecht een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd met afschuw kennis te hebben geno men van de bloedige gebeurtenis sen in Zuid-Afrika, die zij het ge volg achten van een politiek, die in strijd is met de opvattingen NOG DIT JAAR NAAR BURGHSLUIS Een nieuw station voor de „Maria Carolina Blankenheim" Naarmate de aanleg van de dam in het Veerse Gat vordert, na dert ook de dag, waarop voor de vissers van Veere het uur van afscheid zal slaan. De dag, waarop Veere van karakter zal ver anderen en het vismijnbedrijf geen toeristen meer zal trekken. Vóór dat gebeurt zal waarschijnlijk reeds een andere figuur van de waterkant Veere hebben verlaten: schipper Jan A. Minneboo van de reddingboot „Maria Carolina Blankenheim". Schipper Minneboo is een geboren Veerenaar, die hoewel hij ineer van de wereld heeft gezien, dan alleen het eiland Walcheren, zijn ge boorteplaats verkiest boven welke andere woonplaats dan ook. Toch gaat hij uit Veere weg. Waarschijnlijk omdat de liefde voor zijn schip iets sterker is dan de genegenheid, die hij voor het oude havenstadje koestert. De reddingboot moet naar Burghsluis, heeft de maatschappij besloten. En dus gaat schip per Jan Minneboo mee. Niet bezield van een laaiende geest drift, want Burghsluis heeft weinig aatrekkelijks voor deze zeeman in kant is weg te slaan. „Burghsluis", zo kant is weg te slaan. „Burgsluis", zo zegt hij, „heeft geen echte haven. Er komen vrijwel geen schepen". Er is dus geen bedrijvigheid, die de wnter- Icant in Veere zo aantrekkelijk maakt. Bovendien - en dat is voor schipper Minneboo zeer belangrijk - de woning, die de Koninklijke Zuid-Hollandse Redding Maatschappij voor hem laat bouwen, komt in Haamstede te staan. Dat is op, vrij grote afstand van de nieuwe steiger, hetgeen betekent dat de schipper niet zo vlug meer - zoals hij gewoon is - vóór het ontbijt naai de reddingbopt zal wandelen om met een paar putsen zeewater „schoon schip" te maken, zo&\s dat in de ter minologie van de zeeman heet. Dat wil niet zeggen, dat schipper Minneboo nu in de put zit. Hij heeft wel voor hetere vuren en ho gere zeeën gestaan. Ook in Haam stede hoopt hij snel vrienden te maken. Hetgeen deze gemoedelijke figuur weinig moeite zal kosten. De gemoedelijkheid heeft schipper Minneboo waarschijnlijk van z'n voor ouders uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De schipper van „Veere's reddingboot" komt namelijk uit een vissersfamilie, die indertijd haar steentje heeft bijge dragen tot de roem van Philippine als mosseldorp. Een dam in de Braakman verdreef deze mosselvissers uit hun woonplaats, zoals nu een dam in het Veerse Gat schipper Minneboo weg jaagt uit Veere. Colijnsplaat „Eigenlijk was ik liever met de vissers naar Colijnsplaat gegaan", peinst de „kapitein", zoals men hem in Veere met goedmoedige scherts, maar ook met respect vaak noemt. Aan die uitspraak herkent men zijn belang stelling voor de visserij. Bovendien: „Ik ga nu m'n visje missen", want, wie dicht bij het vuur zit.... Officieel is nog niet bekend, wan neer de J\Iaria Carolina Blanken heim" van station zal veranderen. De woningen in Haamstede moeten nog worden gebouwd - dezer dagen zou de raad van Haamstede be slissen over een verzoek van de K.Z.H.R.M. om bouwgrond - en de steiger is naar men verwacht, pas eind augustus gereed. De plaats, waar de steiger wordt ge bouwd is reeds enige tijd geleden be paald. De reddingboot heeft toen Burghsluis met een bezoek vereerd en met een deskundige van de rijkswa terstaat en de inspecteur van de red dingmaatschappij heeft men 't meest geschikte punt uitgezocht. „Er staat (Zie slot pag. 2 kol. 4) „Operatie Rijn nul graden" voltooid Louis Lourmais, oud-kapitein van de Franse commandotroepen, is za terdag aan de Parkkade te Rot terdam aangekomen. Zijn laatste traject was hij in IJsselmonde begonnen. Deze aankomst bete kende voor hem het einde van een ruim 1000 km lange zwemtocht, die achttien dagen duurde en wél ke hij op 8 maart in Schaffhausen begon. Op enkele trajecten werd hij door zijn vrouw vergezeld. Deze „operatie Rijn nul graden" zal de derde en laatste training zijn vóór zijn grote experiment in het ijskoude water van de Poolzeeën, zo verklaarde de kikvorsman voor zijn vertrek. Met deze tocht wil hij erop wij zen, dat het voor de naaste toe komst van het grootste belang is de „voedselkelder" van de ijszeeën te onderzoeken. Bovendien, zo zei de heer Lour mais, sterven er ieder jaar dren kelingen in de koude zeeën. Toch is het volgens hem mogelijk een groot aantal mensenlevens te red den dank zij een speciale uitrus ting, waarmee liet in het ijskoude water uit te houden is. Zijn voorgaande experimenten wer den gehouden in december 1958, toen hij de Canadese rivier de Fraser veroverde, waarbij hij 1000 km in 17 dagen zwom in ijskoud water en in april 1959, toen hij de St.-Laurensrivier, bedekt met ijsschotsen, zwemmend afzakte. VERWACHT... Geldig tot hedenavond NOORDELIJKE WIND Vrij veel bewolking met «plaatselijk enige regen. Matige, langs de Wad den vrij krachtige noordoostelijke wind. Koud weer. ZON EN MAAN 29 maart Zon op 6.23 onder 19.08 Maan op, 7.30 - onder- 21.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1