triomf van GRIEPERIG?] ketsen W^raf President William Tubman wekte Liberia uit honderdjarige dommel ZWITSALETTEN 2)e e{eur s\owd PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Vele mutaties te verwachten bij toneelgezelschappen op een (lier 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 MAART 1960 ERTS UIT HET OERWOUD Verstand en motor van zijn land Liberia heeft drie „bronneu van natuurlijke rijkdom". De rub berplantages, waarvan de eerste en de grootste de grootste ter wereld in 1924 door de Amerikaanse onderneming „Fi restone" werd aangelegd, voorts uitgestrekte ertslagen, die se dert 1951 geëxploiteerd worden en tenslotte, niet minder be langrijk dan deze schatten, het heeft een president, die niet al leen de ziel, maar tegelijk ook het verstand en de motor van Liberia is: William V. S. Tub man. Na de verkiezing' van president Tub man, zo schrijft Marion Dönhoff in „Die Zeit", begon de modernisering van Liberia. In 1944 kwam hij aan de macht en het land ontwaakte Uit een dommel, die bijna honderd jaar had geduurd. Er was geen enkele moderne straat. Het binnenland kon men slechts per draagstoel bereiken langs paden, waarop de dragers ach ter elkaar moesten lopen. Enkele jaren geleden nog waren de straten in de hoofdstad Monrovia gedurende de regentijd bijna onbegaanbaar. Geen enkele straat was geasfalteerd. Pas in de Tweede Wereldoorlog werd er een haven gegraven en werd een vliegveld aangelegd, omdat Monrovia een steunpunt der geallieerden was. 's Lands inkomsten bedroegen in 1944 nog niet eens vier miljoen gulden. Thans bedraagt het budget circa negentig miljoen. Wanneer de ertsproduktie er zijn zowel Amerikaanse ais Duitse en Zweed se concessies dit jaar op gang komt, zal dit bedrag waarschijn lijk deze zomer verdubbeld zijn. Niet altijd heeft Liberia evenredige inkomsten uit de buitenlandse con cessies gehad. In de eerste jaren is men niet helemaal correct behandeld. William Tubman heeft de zaak even wel op zeer elegante manier recht gezet. Lening In 1951 liet hij aan de hoofdstraat van Monrovia een gedenkteken plaatsen: „Van de dankbare bevol king voor haar president, die er in slaagde, vijftien jaar eerder dan was voorzien, de Amerikaanse lening van 1926, die vernederend en worgend op de economie van het land drukte, te rug te betalen". De Amei-ikanen be taalden voor hun concessie namelijk niet een gedeelte van de winst, maar verstrekten eenvoudig een lening; een lening, die bovendien een hoge rente opbracht. De nieuwe Ameri- cent van de winst aan Libena uit, terwijl bovendien vijf van de elf ze tels in de raad van toezicht door Li- berianen worden bezet. Ook de Duit se onderneming heeft een dergelijke overeenkomst gesloten. Midden in het duistere oerwoud, waar over zeer grote afstand slechts enkele dorpen liggen, om geven door een paar rijstvelden, waar men op een enkele hectare tot tweehonderd verschillende boomsoorten telt, heeft do Dnitse maatschappij „Demlico" een open plek gekapt en een kamp inge richt. Dat is het begin. Over enke le jaren zal het er uit zien als op de Amerikaanse concessie „Bomi jaarlijks do twee en drie miljoerij ton erts geproduceert wordt. Voorvaderen President Tubmans voorvaderen ar riveerden in 1834 uit de Amerikaanse staat Georgia in Liberia. Twaalf jaar nadat de „Elizabeth" met de eerste 88 vrij geworden slaven naar het Afrikaanse vaderland voer. De te ruggekeerden, die zich voornamelijk langs de kust vestigden, brachten een „Amerikaanse levenswijze" mee, waardoor zij door de inheemse stam men in het binnenland bijna als in dringers werden beschouwd. Presi dent Tubman is eigenlijk de eerste president, die beide groepen dichter bij elkaar heeft gebracht. Doch nog steeds wordt de kust strook, die in „staten" verdeeld is, rechtstreeks door regeringsambtena ren bestuurd, terwijl de stammen, die de drie provincies in het binnen land bevolkten, nog hun opperhoof den kiezen. In feite bestaan in Liberia nog steeds twee werelden. Monrovia met zijn universiteit (ruhn 300 studenten) en zijn talrijke kerken vele denominaties zijn vertegen woordigd: Methodisten, Baptisten, Adventisten, Anglicanen, Presby terianen en zijn duidelijk bur gerlijke maatschappij aan de ene kant en daar tegenover de dorpen en gehuchten in Eet oerwoud, waar de medicijnmannen nog de belang rijkste rol spelen. Men vraagt weieens of Liberia, dat met Ethiopië de enige Afrikaanse staat is, welke sedert een eeuw on afhankelijkheid geniet, in zijn ont wikkeling niet bij de koloniale ge bieden is achtergebleven. Het staat vast, dat de „infrastructuur" minder is. Er zijn minder straten, scholen, ziekenhuizen, energiebedrijven. Het achterland is minder ontsloten. Maar daar staat tegenover dat Liberia een evolutionaire ontwikkeling mee maakt zonder politieke ressentimen ten. In Liberia vindt men bovendien 9 Een speciale commissie van de Raad van Europa, belast met de vereenvoudi ging van de douaneformaliteiten aan de grenzen van de vijftien landen van de Raad van Europa, heeft aan het minis tercomité van de Raad een aantal maat regelen voorgesteld die op 1 juli zouden kunnen worden ingevoerd. een grotere welvarende bovenlaag der bevolking. Er zijn meer acade misch gevormden dan in de koloniale gebieden en dat is in deze tijd zeer belangrijk. Vele jonge staten ontbrak het niet in de eerste plaats aan kapitaal als wel aan leidinggevende krachten op administratief en technisch gebied. Dat is er ook de oorzaak van dat Is raël met zijn „intelligentie-over schot" zo'n grote rol speelt aan de westkust van Afrika. In plaats van eieren geld gevonden (Van onze correspondent) Drie Amersfoortse knapen: Jacob Hendrik de Vries, Cor Staal (bei den 11) en Peter Terschegget (12), op zoek naar eendeëieren vonden in plaats daarvan een zilverschat. ongeveer 200 gulden in zilvergeld (rijksdaalders, halve guldens, kwartjes en vierkante stuivers). Deze schat zat in een klein houten kistje, dat, toen een der jongens er per ongeluk op trapte, uiteenviel. Rechercheurs hebben de brokken (het slot bleek wonderlijk genoeg nog te werken) meegenomen om de zaak nader te onderzoeken. Al hef geld was nog van voor de oorlog. Het kistje werd gevonden vlak naast een rioleringsbuis. onder wat fras. Vooralsnog neemt men aan. at het hier om geld gaat, wat voor de Duitsers is verstopt, maai de mogelijkheid is toch niet hele maal uitgesloten, dat de circa 200 gulden de buit zijn van een lang geleden gepleegde inbraak. Advertentie) NOBEL - ZUIVER - TROUW De hoogste prijs, op een Londense veiling ooit voor een schilderij gebo den, viel' gisteren bij Sothéby in New Bond Street, bij de veiling van het schilderij ,JDe heer en mevrouw An drewvan Gainsborough, Een mil joen driehonderdduizend gulden was de fabelachtige som welke voor het werk dat eerst een dertigtal jaren bekend is geboden werd. Men neemt aan, dat het een huwelijks geschenk van de schilder aan het echtpaar was. Gang van zaken bij N.S. aanzienlijk verbeterd In 1959 ls de situatie van de Neder- landsclie Spoorwegen aanzienlijk ver beterd. Na de inzinking van 1958, waarin slechts een winstsaldo werd gemaakt van 245.000 tegen 8.496.000 in 1957, waren de eerste maanden van 1959 nog maar matig. De tweede helft van Tiet jaar was echter uitgesproken gunstig. Dit heeft ir. J. Lohmann, president-direc teur van de Nederlanasche Spoorwe gen, verklaard in een interview met het weekblad „De zakenwereld". Hij zeide dat het reizigersvervoer weliswaar geen. grote .sprongen maakt, maar dat het goederenver voer boven 1058 is gestegen. FIEN DE LA MAR WEER OP HET TONEEL? Maart: maand van nieuwe contracten (.Van onze Haagse redactie) Op 28 maart eindigt de op 8 maart begonnen termijn, waarbinnen de Ne derlandse toneelgezelschappen be sprekingen voeren met hnn eigen ac teurs, voorzover die in dienst zijn op jaarcontract. Na die datum weten de gezelschappen definitief, welke ac teur» willen blijven en wie elders een engagement willen zoeken. Inmiddels is van een aantal Nederlandse ac teurs bekend geworden, dat zij zullen veranderen van gezelschap, dan wel of niet meer zullen spelen in het komende seizoen. De Haagse Comedie verliest Coen Flink, terwijl Elisabeth Andersen het komende seizoen niet zal optreden, 1439. Het was eigenlijk al gebeurd voordat het goed en wel begonnen was. In fracties van seconden, na het afvuren van de rockets joeg de Rapier brullende over het doelwit omhoog naar de veilige ruimte daar boven, om niet door rond vliegende brokstukken van het ontplofte doel getroffen te worden. De explosie-gol ven deden het toestel hevig schokken en enkele ogen blikken had piloot Storm de machine niet in zijn macht. Wel, met het gronddoel had de Rapier zijn nut reeds be wezen. Hierna zou de bewegende schietschijf aan de beurt komen. Het vliegende doelwit, een oude onbemande Thunderbolt, en het „moeder"-vliegtuig, een viermotorige Boeing B-17, bevonden zich reeds hoog in de lucht. Terwijl Arend zijn machine in recordtijd tot ver boven hen uit deed klimmen, zocht hij radiocontact met de andere piloten. „Hallo Boeing? Hier Rapier XP-1. Bevindt mij 1000 voet boven U. Alles gereed voor tweede rockot- proef. Wacht op uw O.K.-teken. Over! „Hier Boeing. Begrepen Rapier. Geef mij en kele seconden om veilighèidsafstand te nemen. Lees U op 12 uur hoog achter mij... Nu alles gereed hier. Go ahead, Rapier. Maar neem alsjeblieft niet de verkeerde op de korrel! Out!" omdat zij een baby verwacht. Zij blijft echter wel aan het gezelschap verbonden. Bij het Rotterdams To neel gaan definitief weg Leo de Har- togh en Ton van Duinhoven. Coba Keiling heeft verzocht niet meer vast geëngageerd te worden zij wil het wat kalmer aan gaan doen maar wel zou zij bij het Rotterdams gezelschap gastrollen vervullen. Het zelfde is het geval met Ina van Faas- sen. Ook zij blijft gastrollen spelen bij het Rotterdams Toneel. Van drie acteurs is zeker, dat zij de Nederlandse Comedie (Amsterdam) verlaten: Ramses Shaffy, Joop Ad miraal en Magda Janssen, die dit jaar haar 60-jarig toneèljubileum viert. Het Arnhemse gezelschap „Theater" verliest Anny de Lange, Wim van Kouwenhoven, Siem Vroom en John de Freese, die terugkeert naar de hoorspelkern van de Neder landse Radio Unie. Het staat wel vast, dat Anny do Lange naar de Haagse Comedie gaat. Wij konden geen bevestiging krijgen van het bericht, dat Leo de Hartogh ook bij het Haagse gezelschap komt. Zeker is wel, dat Luc Lutz, die op het ogenblik zonder vast engagement is, □aar Rotterdam gaat. FIEN DE LA MAR NAAR „ENSEMBLE" Het zuidelijk toneelgezelschap „En semble" tenslotte, dat het komend seizoen zal optreden onder directie van Karl Guttmann, verliest een groot aantal acteurs en actrices, te weten: Lo van Hensbergen en zijn vrouw Liane Saalborn, Manfred de Graaf, Rie Gilhuys, Ton Kuyl, Marij ke Bakker, Bob Goedhart, Miep van den Bergh, Marjon Gobau, Ab Ab- spoel en Ad Noyons. Het gezelschap maakt zich over deze massale uit tocht niet ongerust. De directie is ervan overtuigd, dat men het komend seizoen, wanneer geheel zelfstandig wordt opgetreden, weer met een goed tableau de la troupe kan komen. Vermoedelijk zullen Yoka Berretty, Maxim Hamel, Ton van Duinhoven en na tien jaar afwezigheid van het „grote toneel" Fien de la Mar op de spelerslijst van „Ensemble" voorkomen. Hoe de definitieve sa menstelling van dit gezelschap zal zijn, staat echter net zo min vast als van de andere gezelschappen. FEUILLETON Door BERKELEY GRAY 33 „Hoe kun je dat zeggen, terwijl je weet dat elke politieagent naar me uitkijkt? Terwijl al de vrienden, die ik de laatste tien jaar gèmaakt heb, we ten dat ik Robert Archer ben?" „Ik kan dat zegen, omdat het uit eindelijk allemaal ten goede zal ke ren," antwoordde Conquest prompt. „De man. die Elsie Watts vermoord heeft moet op het ogenblik op van de zenuwen zijn. Hij zal zeker 'n fout maken, een stommiteit begaan hij zal proberen té slim te zijn. En dan zal ik hem te pakken krijgen, Hay- ward. Snao je dat dan niet? En als ik hem te pakken heb, wordt niet alleen de moord op Elsie Watts, maar ook die op Barbara Marris opgehelderd. Dan zul je in staat zijn openlijk onder je eigen naam voor de dag te komen." T.Deksels!" fluisterde Miles. „Dat heb ik nooit meer durven hopen! Meen je dat, Conquest?" vroeg hij gretig. „Geloof je heus, dat deze schoft zien zal "u-galopperen?" „Dat doen ze uiteindelijk allemaal," zei Norman vol vertrouwen. Hij zag er echter niet zo gerust uit, toen hij bij Joy terugkwam. „Ik ben er in geslaagd de arme vent een beet je gerust te stellen, Pixie, maar het is me wel een mooi zaakje," zei hij zon der omwegen. „Het is gemakkelijk genoeg te zeggen, dat hij zich geen zorgen moet maken en dat alle moor denaars proberen tè slim te zijn. Maar als je het geval nuchter bekijkt, wat kunnen we dan doen Wat moe ten we beginnen als deze speciale moordenaar juist slim genoeg is? Als hij zich niét vergaloppeert?' „Daar zat ik ook net over te den ken." zei Joy zorgelijk. "Je hebt een grote verantwoording op je genomen, Norman, en dit soort zaken ligt je niet Wees nu eens eerlijk, geloof je heus dat de oplossing bij Ronnie Webb te vinden is?" „Ik weet het heus niet, ouwetje," bekende Conquest. „Maar op het ogen blik is hij onze enige kans. Ik ga hem opzoeken, misschien kan ik hem in 't nauw drijven. Als hij niet schuldig is, zal ik dat gauw genoeg merken. Als hij het wel is, dan zal De telefoon begon te rinkelen. „Ja?" zei Norman. „Met Conquest. Ja, natuurlijk? Wat is er aan de band?" Hij legde zijn band over de hoorn. „Broeder Charles." mompelde hij. „Dat kon wel eens belangrijk zijn." De stem aan de andere kant was inderdaad de vriendelijke, bezorgde stem van Charles Brownley. „Het is erg dringend, Conquest." zei hij, met zorg z'n woorden kiezend. „Ik moet U onder vier ogen spreken en ik kom. liever niet bij U thuis. Dat zou te veel de aandacht trekken. Weet U een plek, waar we elkaar kunnen ont moeten? Ik moet U iets vertellen, wat ik onmogelijk in het bijzijn van mijd vader en Valerie kan doen." „Waar bent U op het ogenblik „In een telefooncel in Piccadilly. Ik ben direct na uw vertrek met de auto naar Londen gegaan," zei Charles op zijn afgemeten manier. „Mijn-va der weet 'er niets van en 'ik heb zelfs Valerie niet in vertrouwen genomen. Maar als ik het goed begrijp, doet u moeite Miles te helpen en cr is iets, v/at u beslist moet weten". „Kunt u dat nu niet zeggen?" „Wat zegt u? Door de telefoon? On mogelijk!" zei de ander ontdaan. „Ik kan ook niet naar uw woning toeko men, die naar ik begrepen heb de bo venste verdieping van een flatge bouw is, omdat de portier mijn naam te weten zou komen." Ziin stem kreeg een bittere klank. „Ik vrees, dat die nu in elke krant voorkomt. Ik moet dus oppassen." •„Geef dan do naam Edward Smith „Ja, dat is gemakkelijk genoeg, maar dan zou het toch een bezoek aan uw huis blijven, en uw naam kan ieder moment met deze zaak in verband ge bracht worden," zei Charles bezorgd. „Ik kan dat risico niet nemen. Con quest. Zelfs een ontmoeting in een restaurant zou te gevaarlijk zijn. Ik weet, dat ik een opvallend uiterlijk heb en minstens een van die ellendige kranten heeft mijn foto afgedrukt. Ik zou direct herkend worden. Ik vraag me af „Ja?" „Ik vraag me af," herhaalde Charles na enige aarzeling, „of er niet een flat in het gebouw leegstaat?Conquest Court is groot; ik zou gewoon kunnen vragen, of ik een flat kan zien en daar..." „Ja," zei Norman goedkeurend. „Er staan op het ogenblik geen flats leeg, maar er zijn cr altijd een stuk of twee, die gemeubileerd verhuurd wor den. Als de bewoners naar het buiten land zijn of zo. Ik zal u zeggen, wat u doen moet. Ik weet toevallig, dat nummer 502, op de vijfde verdieping beschikbaar is. Ga over een minuut of tien naar de portier en zeg dat u Edward Smith bent. Als hij u in de flat heeft gebracht, moet u zeggen dat u iets wilt opmeten of iets derge lijks zodat u alleen wordt gelaten. Precies over een half uur zal ik op de deur van nummer 502 kloppen. Dan hebt u ruimschoots dc tijd. Niemand komt te weten, dat Ik er geweest ben en wc kunnen volkomen vrij praten. Wat denkt u er van „Schitterend," zei Charles gretig. „Hartelijk dank, Mr. Conquest. Dat is een pracht oplossing. Nummer 502 Edward Smith over een half uur. Dank u". Hij brak het gesprek af en Norman zat even diep na te denken. „Ik vraag me af, waarom broeder Charles zo opgewonden doet!" peins de hij hardop. „Waar is deze maskera de goed voor, als hij me zijn verhaal net zo goed op Hawk's Cross had kun nen vertellen Het moet wel Iets heel bijzonders zijn." „Als ik ook maar een beetje mensen kennis heb,"zei Joy, nadat ze op de hoogte was gesteld van het gesprek, „denk lk dat Charles Brownley je niets zal kunnen vertellen, dat de moeite waard is. Het is gewoon voor- de-gek-hóuderij. Die halve zachte? Hij doet me denken aan een drome rige kamergeleerde, die met zijn hoofd in dc wolken loopt. „Dat bewijst alleen maar, domme eend, dat je een bijzonder gekke op vatting hebt over kamergeleerden," zei Conquest uitdagend. „Geloof me, die knapen zijn slimme, harde weten schapsmensen, zo scherp als een scheermes." „En toch zien sommigen van die lui er halfzacht uit," zei Joy obstinaat. „Net als Charles." Ze zweeg en er kwam een diepe rimpel op haar knap pe gezichtje. „Je kan natuurlijk niet altijd op het uiterlijk afgaan Maar „Wat is er aan de hand?" „Ik vraag mevaf...'.~, Norman! Er schiet me iets te binnen," zei Joy ademloos. „Charles ziet er dromerig en halfzacht uit. Goed. Je zou denken, dat hij geen ruggegraat heeft. Ak koord. Maar als onder die uiterlijke schijn nu eens een uitgeslapen, harde mentaliteit school? Als hij eens de de moordenaar was?" „Pixie, liefje," zei hij vriendelijk. „Ik vind het niet erg, dat je af en toe eens zit te leuteren; maar je moet het niet te gek maken." „Waarom het geleuter is om te ver onderstellen, dat Charier. Brownley de moordenaar zou kunnen zijn? Ik §:eef toe, dat het op het eerste gezicht idioot lijkt, maar daarom moeten we toch wel op onze hoede zijn. Als die lege-flat-bekijkerij nu eens een val strik is? Wie heeft het voorgesteld? Charles?" „Ja..." „Zie je wel! En als hij je nu eens be leefd glimlachtend laat passeren en dan zos duim koud staal in je rug steekt? Dat is heus niet zo'n toer, als je er niet op verdacht bent." Conquest keek haar medelijdend aan. „Arme zielepiet, het hele idee dat Charles bij dit ingewikkelde zaakie betrokken zou zijn. is te gek om los te lopen. Hij zou doen! Hij verdenken.' lopen. Hij zou geen vlieg kwaad Jj j8 wei de laatste, he ik z „Allicht!" zei Joy triomfantelijk. „Heb je dan nooit detective-verhalen felezon De minst verdachte persoon lijkt altijd de boosdoener te zijn. Ik geef toe, dat Charles er niet naar uit ziet—..." Wordt- vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12