PAGIM Kinderloos" vakantie houden kan wel eens nodig zijn TROTS T- Ook poes heeft verzorging nodig - ZWITSAL ALS U MOE BENT EN HET ER AF KAN: ~Oan ozotito aavtejen voor GOED WONEN" M' HOEST UW KIND...? D1 VRIJDAG 25 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Tiende Huishoudbeurs in Amsterdam In het RAJ.-gebouw te Amsterdam wordt van 28 maart tot en met 6 april voor de tiende achtereenvolgen de maal een Huishoudbeurs gehou den. Vele „oude bekenden" zullen in de R.A.I.-hallen exposeren, maar daarnaast zijn er verscheidene be drijven, die voor de eerste maal hun produkten op de Huishoudbeurs to nen. Woninginrichting, verwarming en vrijetijdsbesteding nemen een voorname plaats in op de beurs, er zal een speciale jeugddag worden ge houden (op 31 maart), er zijn wed strijden, zoals een „Doe het zelf- competitie" tussen vertegenwoordi gers van diverse bedrijven, en een wedstrijd in het beschilderen van paaseieren (die op de jeugddag wordt gehouden) De opening van de beurs heeft dit maal plaats op de vooravond van de 'Zo zien Engelse ontwer pers de voorjaarsmode: links een mantel van Worth, gemaakt uit bruingestreepte wollen stof, gegarneerd door 'n brede losse wildieren ceintuur. Middeneen geruit kostuum in de los se vloeiende lijn, met sjaalkraag, laag geplaat ste dubbele knoopslui- ting en plooirok; het ■modél is van Cavanagli. Rechts een kostuum van Michael, waarvan het jasje een garnering van dwarsnaden heeft, die in de rok herhaald wordt. Drie voorbeelden van Engelse mode, waaruit weer eens duidelijk wordt, dat. men in Groot- Brittannië misschien minder fantasie- op nio- dègebiedten toon spreidt dan in Parijs, maar daarentegen altijd er voor zorgt dat de mode een vrouwelijke en uiterst draagbare inslag heeft. (Van een medewerkster) Kunt U soms ook zo moe zijnNergens meer zin in hebben, 't liefst- in een stoel neervallen en het huis maar laten voor wat het is Zelfs de gewone dagelijkse afwas lijkt dan een onover komelijk karwei, het klaarmaken van de tafel voordat de kinde ren uit school komen gebeurt met trage handen, en moeizaam buigen we ons over de op te maken bedden. En de vrouw met de baan, die 's morgens de deur achter zich dichttrekt, voelt zich op zulke momenten alsof de lange dag al voorbij is, terwijl al die uren nog voor je liggen Om dan aan vakantie te denken. Heerlijk! Te spelen met de gedachte niet te moeten, niet te hoeven, niet te ditten, noch te datten. Vrij zijn; een week, veertien dagen of misschien nog langer je van al die verplichtingen ont slagen te weten! Voor een bepaalde categorie vrouwen betekenen die va kantiedagen beslist niet een „er eens helemaal uit zijn" en met soms een lichte jaloezie kijken ze naar hun vriendin, die wél zorgeloos vakantie kan gaan houden of naar de vrouw met de baan buitenshuis, „want die kan dat toch maar allemaal doenMaar ja als je schoolgaande kinderen hebt, dan Danzijn er toch nog wel vei'- vooral voor de huisvrouw vakantie dat do verschillende wederzijdse bezigheden beiden zeer opeisen. Een vakantie met de kinderen „de deur uit" kan dan een belevenis worden, ee nelkaar herontdekken. Het voor twee of drie weken stil geworden huis kan zoveel rust geven, dat men er weer een jaar, oftewel tot de volgende vakantie tegen kan. 't Gebeurt ook vrij veel, dat vader en moeder, die hun kinderen goed verzorgd we ten, er met z'n tweeën op uit trek ken. Zo'n paar weken zonder kin deren samen is vaak al evenzeer een gebeurtenis, waar men met het grootste genoegen een jaar lang aan kan terugdenken. eigenlijke openingsdag. Op 27 maart zal de echtgenote van de minister van binnenlandse zaken, mevrouw H. A. Toxopeus-Ufkens, de officiële opening verrichten tijdens de pauze van een speciaal Huishoud beurs-jubileumconcert in het Am sterdamse Concertgebouw. Tailleurblouse of hemdje? De tailleurblouse, dat traditionele kledingstuk, heeft jarenlang op een blouse geleken. Meestal was het een overhemdblouse, soms (bij een bij zonder gekleed tailleur) was het een avondblouse zonder mouwen en met een vierkante hals, waarin men uit dineren kon gaan. De nieuwste tail leurblouse echter lijkt op een kami zooltje, mouwloos en met een diepe ronde halsuitsnijding. Ook aan dit modesnufje zal de vrouw wel weer wennen en misschien zien we over een aantal maanden geen andere .tailleurblouses meer. Op dit ogenblik echter is de onvermijdelijke reactie op het zien van zo'n tailleurbloesje de gedachte, dat de draagster per vergissing niet helemaal aangekleed de deur is uitgelopen... Wie tot iedere prijs met de mode wil mee doen, koopt (of maakt) dus een tail leurblouse, die op een hemdje lijkt. Wilt U liever niet zo heel erg opval len, houd dan voor alle zekerheid het oude bloesje nog maar even in ere. (Advertentie) OP MIJZELF Ik ben er trots op dat ik tenslotte een be-, sluit nam - cn mij aansloot bij- de miljoenen moderne jonge vrouwen die aan Tampax de voorkeur geven! Die ene belangrijke beslissing heeft mü een nieuwe, optimistische kijk gegeven op „die dagen" Ze heeft mij zo'n vrijheid van. geest en beweging gegeven - dat ik nu bijna helemaal kan vergeten dat er verschil bestaat tussen de dagen van de maand! Geen last meer van Verband en gordelgeen irritatie geen geur! Tampax inwendige sanitaire bescher ming is onzichtbaar en wordt niet IflllMM gevoéld als het op zijn plaats zit. Hetiszogemakkelijkin te brengen, fa""*™ •te verwisselen en weg te doen. Reserves zijn gemakkelijk weg te stoppen. Leer zelf liet wonderbare verschil kennen dat Tampax maakt - in houding, in zelfvertrouwen! Neem - evenals ik - het besluit om over te gaan op Tampax Door miljoenen be vonden als de betere, de moderne methode! Verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en speciaalzaken in twee absorptiegraden. ^Regular f. 1,50, Super f. 1,75 per doos, met Nederlandse' gebruiksaanwijzing. Als u een proefverpakking wenst, zend dan 50 ets aan postzegels aan Tampax, Groen burgwal 54, Amsterdam C tot OZCtitV Wanneer het U onverhoeds mocht overvallen dat U een vergade ring van louter vrouwen krijgt toe te spreken, dan behoeft U zich eerder zorgen te maken over uw voordracht improvisatietalent en spraaktechniek dan over uw on derwerp. Want wat dat betreft bent U gegarandeerd onder de pannen met een boekbespreking. Nu zal ilc U dienaangaande niet een breedvoerige handleiding verschaf fen. In zo kort bestek is dat ook niet wel mogelijk. Maar wel eist de eer lijkheid dat ik U van te voren deug delijk waarschuw. Want een boek bespreken betekent nog iets anders, diepers, moeilijkers dan het naver tellen van het verhaal en een waar derend preekje over de „bedoeling". Men moet een bepaald boek kunnen plaatsen niet alleen in zijn tijd maar ook in het oeuvre van de auteur en in de stroming waarvan dat oeuvre weer een onderdeel is. Men moet voldoende begrip hebben van de techniek van het schrijven om een bepaald boek op zijn kwali teiten te kunen schatten van compo sitie en stijl. Men moet genoeg men senkennis en levenservaring bezitten om datgene wat men van het per soonlijk leven van de auteur weet, te kunnen aanwenden als objectieve be oordelingsfactor bij het werk, en dat zonder enige vooringenomenheid. Aiefist een qoèi) boek Uitgevonden door een dokter - nu gebruikt door miljoenen vrouwen l De Stichting Propaganda Woning- Schaf niet alleen dingen aan die inrichting heeft haar jaarlijkse U. mooi vindt, beproef ook of ze „Tiendaagse voor de Woninginrich- praktisch zijn. Un!ï ooeevllltoo "kamers hen u st°cI Sal^vanmeubeSen™ok S weer met bijzondere zorg waren in- V001 uw Postuui öemakkelijk gericht; misschien zelfs heeft de „Tiendaagse" U de oplossing voor 9 Zet geen zware meubels in een een bijzonder „woonprobleem" aan kleine ruimte: ze zullen U gaan ver- de hand gedaan. moeien en benauwen. Woonproblemen: vele mensen tobben ,T ermee in deze tijd van vernieuwing Vraag bij het aanschaffen van wo- op het gebied van de meubelkunst nin£te*?«l (gordijn, kleden. meubel- De volgende raadgevingen zijn nut- stof) altijd naar de juiste remigmgs- tig voor iedereen die een probleem niethode. heeft op te lossen: 4 Richt nooit een kamer zo mooi in, Verwen uw woning met goede din- dat ze niet volop kan worden ge- gen en zij verwent U met rust en bruikt: dat betekent verlies aan gezelligheid. woonruimte. - Koop niet overhaast, kijk eerst Vaak zal men zelfs voor het feit ko men te staan, dat karakter en ge aardheid van een auteur door zijn werk volkomen gemaskeerd worden, alsof de schrijver het boek gebruikt om een geestelijke status te berei ken die hij nog niet bezit. lang en veel. Doe nooit een ander na, maak uw eigen keuze: wat bij een ander past kan U vreemd staan. TTr van de Ned. Kampeerraad, hetgeen Wat zo n kmderyakantie gaat kos- een zekere garantie betekent voor ten? Dit hangt natuurlijk inde eerste aard to«,,Mfng en accommodatie, plaats van het kamp af. Maar voor 5 een goede vakantiegelegenheid kan De vele vakantiegelegenheden in ons worden gerekend op zo'n acht tot land zijn nu eenmaal niet beschermd tien gulden per dag En wat dan een en we zeiden het al: ook hier schuilt echt goede gelegenheid is Voordeel- kaf onder het' koren. Maar een „Vei- den kunnen wij daarvan natuurlijk lig Tehuis" voldoet in ieder geval aan 'lijk geven, maar zo U eens zou bepaalde voorwaarden. Die huizen en schillende mogelijkheden om al die vaak in vele opzichten onmisbaar is. ffSe?laats let en ODhetbla Jw-wiUe meisie? én^ongensvaïzo'nzes iaar dagelijkse zorgen eens van zich af Als we nu één van die mogelijkhc- eerste plaat:sU°P»Wauw-wrtte meisjesea J vefschiUende -elegenhl- te gooien Want juist die als maar den, namelijk hethuren van een huis- schild met de woorden „Veriig Te af terwijl verscmil^en^|eiegenhe dag-in-dag-uit bezig zijnde huis- je of bungalow nemen, dan hoor ik nameiiik onder vangen kinderen ont vrouw is er zo vaak nodig aan toe direct verschillende moeders reage- namelijk onaer (vrijwillige) controle vangen. eens echt helemaal uit te rusten, gewoon lui te zijn of door een fik se wandeling eens een gezonder moeheid in de benen te voelen dan na een dag huishouden. Ons eigen land biedt in dit opzicht heel wat kansen. Want wist U, dat er niet minder dan ;o'n vierduizend gelegenheden in ons ren met een „dan ben ik nog de hele dag in de weer". Daar komt het in de praktijk dan ook vaak op neer. Nu komt U met bliken (die U ter besparing nu al vast blikje per blikje zoiult kunnen inslaan!) een héél eind en U hoeft toch ook niet elke dag een complete warme maaltijd op tafel te toveren. Houd bij het kiezen van kleuren de harmonie in het oog: kakelbont maakt uw woonruimte onrustig en kleiner voor het oog. Doe niet alles tegelijk in de schoon maaktijd, maar help als het even kan, aan een spreiding van werk zaamheden voor de vakman, die kar weitjes voor U moet doen. U wordt buiten de drukke weken bovendien sneller geholpen! en zal zich verder zorgvuldig moeten hoeden voor persoonlij'- lijke voorkeur of afkeer in die zin, dat men een boek volledig en fair aan het woord laat, en zien uit sluitend afvraagt of de auteur er be vredigend in geslaagd is op een eer lijke en gewetensvolle wijze zijn be doelingen te realiseren. Niet, of hij een of andere situatie of levensloop heeft uitgebeeld die appelleert aan uw egien overtuiging of morele prin cipes. Men gaat dus, al besprekende, met een boek geen debat aan uit levens beschouwelijk oogpunt. Men aan vaardt het zoals het daar ligt, ook en zelfs als het een levenssfeer uit beeldt waartegen eigen gemoed en overtuiging in verzet komen. Erskine Caldwell mag in „Een ak ker voor God" al een stel bijzon der primitieve, amorele en acul- turele personages tot leven hebben geroepen dat legt voor de beoor deling van zijn boek geen gewicht in de schaal. Want het gaat er niet om wie hij beschrijft, maar allereerst hoe en waarom hij hen ten tonele voert. Is dit „hoe" op een volstrekt helde re, springlevende en knappe manier geschied, dan rest de vraag uit welk oogpunt deze utbeelding heeft plaats gehad. Is deze bedoeling zuiver be langstelling, deernis of zelfs de wens om te choqueren ten einde een slape rige onverschilligheid wakker te schudden of enkel een onvolwas sen welbehagen aan groezelige situa ties en verdierlijkte wezens? Is hij geabsorbeerd door zijn eigen personages en hun daden en conflic ten, of schrijft hij welbewust met één oog gericht op dat gedeelte van het lezerspubliek, dat vooral met ge waagdheden en desnoods onsmake lijkheden te vangen is? In het laatste geval is zijn boek por nografie, in het eerste een kleine wrange comédie humaine die aan het slot onverwacht in een tragedie over- glijdt. Kunnen restjes vlees vis, soep, toma tenpuree e.d. bewaard worden in de blik jes, waarin ze verpakt zijn geweest? Het Voorlichtingsbureau voor de voeding zegt „nee" op deze vraag, en adviseertom zulke restjes maar liever in schaaltjes of pannetjes te bewaren. moeten we daar (helaas) direct bij vertellen, dat ook hier wel enig kaf onder het koren schuilt, zodat men eieren, een stevige soep mét brood en U schiet al een eind in de goede rich ting. Waarom zoudt U echter niet netsje htuis, 111 dit geval aan de deur van de bungalow, bezorgd krijgt? 't Kost natuurlijk meer, maar als U bijv. met z'n zessen bent, komt T.7 met een naar kleinere kinderen best iet vier bussen uit. kostbare vrije dagen door te brengen. Maar ook voor gezinnen zijn er aar dige vakantieverblijven, die niet eens altijd aan de prijzige kant behoeven te zijn. En al zou het U nu wat kos ten, al moet U er wellicht zuinig voor zijn om die paar weken vrijheid 1 te kunnen veroveren, 't hoeft heus Een andere mogelijkheid, dje de Jaat;- niet meer bewezen te worden dat ste jaren steeds meer in de belang stelling komt te staan is de kinderen naar een kamp, een pension of een boerderij te laten gaan. Nu zijn er heel wat moeders zo heeft de praktijk wel geleerd die dat in hun hart niet helemaal prettig vin den. Hebben ze het er wel goed, hoe zou 't eten zijn, verdwalen ze niet, krij gen ze hun glas melk wel op tijd...? Toch lean het zo goed zijh eens van juist deze zorgen ontslagen te zijn. In dit drukke, gehaaste leven is het immers in menig gezin zo, dat de man en de vrouw weieens van elkaar kunnen-yervreemden, door- Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KJNDER HONING SIROOP ke huisdier, houdt om haar eigen gang te gaan. Zij wenst uit te gaan en thuis te komen, wanneer zij zin heeft, te eten wanneer zij trek heeft, te slapen wanneer haar dit invalt. Mede door al deze gewoonten lieeft zij de reputatie gekregen, een uiterst gemakkelijk huisdier te zijn, waarnaar men geen omkijken lieeft. Poes redt zich wel Inderdaad, poes redt zich wel... maar hoe zelfstan dig zij ook is, een bepaal de mate. van aandacht en verzorging heeft ze toch evenzeer nodig als haar medeviervoeter, de hond, al laat zij niet altijd mer ken dat ze die aandacht en verzorging op prijs stelt. Heeft U er bijvoor beeld wel eens aan ge dacht, dat poes ook be hoefte zou kunnen hebben aan een borstelbeurt Langharige en exotische katten hebben vanzelf sprekend. pen dagelijkse behandeling met kam en borstel nodig, maar ook de gewone kortharige huiskat mag gerust elke dag even geborsteld wor den mits dat maar met een zachte borstel ge beurt. Anders glipt poes onder uw handen vandaan en ziet U haar de rest van de dag niet terug. Met zo'n dagelijkse bor stelbeurt wordt voorko men, dat het dier tijdens het zich wassen teveel losse haren naar binnen krijgt, die het onvermij delijk na enige tijd ergens op karpet of vaste vloer bedekking deponeert. Een onhebbelijke gewoon te van poes kan het knab belen aan kamerplanten en bloembladen zijn. Des kundigen beweren, dat dit terug te voeren valt op voornoemd euvel van het (ongewild) consumeren van losse haren: de kat zou groen eten om die losse haren weer kwijt te raken. Sommige poezen, laten planfe en ploem mefe rust, wanneer ze regelma tig wat rauwe, groene groente krijgen; er zijn exemplaren, die waarlijk wild zijn op wat fijnge sneden rauw lof, andijvie Sommige hebben liet lie ver dan melk, wanneer men ze laat biezen. Ja, poes redt zich wel... maar zonder aandacht en verzorging- kan ze toch of sla. Op dit punt kunt U beslist niet. Dat zouden natuurlijk de smaak van speciaal die „kattelief- uw kat even testen: het is hebbers" eens moeten be- mogelijk, dat liet diertje denken, die straks, wan- er met opgetrokken neus neer de vakantie aan- omheen loopt! Heel gezond voor poes is ook een soort „vitaminen- Soeder" dat in blikjes In e handel wordt gebracht en elke dag door liet eten kan worden gemengd. Het voorkomt bijv. haaruitval en het dof worden van de vacht van het poezebeest. En heeft U wel eens ge merkt dat veel poezen breekt, zonder gewetens bezwaren poes voor tien of veertien dagen buiten de deur zetten. Wanneer poes in die vakantiedagen niet verwildert of voor goed „onderduikt", redt ze zich waarschijnlijk door links en rechts op roof uit te gaan. En nóg waar schijnlijker zullen uw naaste buren met dit poeselijk gedrag maat: graag drinken?, matig Ingenomen kljn, it zijn altegader overwegingen die een gehoor, dat zo graag „een mooi boek" hoort bespre ken, wel heel onparlementair in de oren zullen klinken. Want „een mooi boek" is voor vele vrouwen nog al tijd synoniem met „een goed boek" in die zin, dat men eigenlijk een in romanvorm gehulde predikatie wenst aangeboden te krijgen. Van een boekbespreking moet men iets kunnen „opsteken", men moet er als het ware door gesticht en bemoedigd worden. Wat uiteindelijk hierop neerkomt, dat men het eigen menselijk ideaal beeld gestalte gegeven, de eigen overtuiging opnieuw bevestigd ziet. En, als toegift dat men een bedding heeft gevonden voor het opgekropte verdriet dat men als vrouw nu een maal van nature met zich meedraagt. Een vrouw zitten de tranen dikwijls boog', het leven is zo vaak in lijn recht contrast met de hooggestemde verwachtingen der jeugd maar wie durft het aan om zo'n persoonlij ke teleurstelling in tranen uit te barsten Hoe weldadig is in zo'n geval een boek, dat „je niet met droge ogen kunt lezen": 'nog altijd de hoogste lof uit een vrouwenmond. Het zijn alle aandoenlijke en be grijpelijke overwegingen maar met een boekbespreking hebben zij niets te maken, Een boek kan criant slecht zijn, ook al be schrijft het de levensloop van een zelfopofferende moeder. En het kan weergaloos goed zijn, al is de hoofdpersoon een beroepsmoor denaar of een prostituée. Terwijl U hieruit ook weer niet moet conclude ren dat het uitbeelden van de zelf kant absolute voorwaarde is voor het scheppen van literatuur. In dat geval hadden schrijvende in specteurs van de zedenpolitie de bes te kans op onsterfelijkheid. Maar dat een boekbespreking een uiterst moei lijke cn vakkundige aangelegenheid is, zult U nu wel van mij willen aan nemen. SA8B2A»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9