Invallen door Zuidafrikaanse politie in kantoren van negerorganisaties Duitse boekenwurm staat terecht BRAND BIJ VLIEGKAMPSCHIP ,KAREL DOORMAN' ONDERZOCHT VERHOGING AANTAL OPCENTEN GEBOUWDE EIGENDOMMEN ACHT BRUIDSMEISJES BIJ HUWELIJK PRINSES MARGARET VRUDAG 25 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MAANDAGDAG VAN ROUW Afrikaanse en Aziatische landen willen bijeenkomst Veiligheidsraad De politie heeft donderdagmorgen invallen gedaan in de kantoren van het Afrikaanse nationale congres en andere organisaties van negers. De poli tie strekt haar activiteit uit over het hele land. Bij de invallen in kantoren van negerorganisaties zijn enkele arrestaties verricht* Overigens werden niet alleen invallen gedaan in gebonwen van negerorganisaties en van de Anglicaanse missie te Lady Selborne, maar ook in dat van het congres van democraten, waarvan mensen van verschillend ras lid zijn en het In dische congres van Natal te Pieter maritzburg. De Zuidafrikaanse minister van jus titie, Erasmus heeft donderdag alle bijeenkomsten van ongeacht welke bevolkingsgroep in Johannesburg, Durban, Pietermaritzburg en Kaap stad zonder voorafgaande speciale toestemming verboden. Deze maatre gel, die niet op kerkdiensten en be grafenissen slaat, blijft van kracht tot 30 juni. De dag van rouw, die het Afrikaanse nationale congres voor maandag 28 maart ter nagedachtenis van de slachtoffers van de incidenten van maandag heeft uitgeroepen, zal een dag van algemene staking zijn. De staking is afgekondigd voor alle Afri kaanse arbeiders in geheel Zuid- Afrika. Te Njanga zijn donderdag maar enke le Afrikanen naar hun werk gegaan. De toestand is nog steeds gespannen en volgens leden van een afdeling pantserauto's in Njanga, is de span- Brits-Frans overleg over Kanaaltunnel Woensdag is te Londen van welinge lichte zijde vernomen dat kort na het bezoek van president De Gaulle aan Engeland, in begin april Brits-Fran se onderhandelingen zullen beginnen over de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Gedurende het bezoek zal een ver klaring worden uitgegeven, waarin de regeringen van Groot-Brlttannië en Frankrijk zullen bevestigen, dat zij hun goedkeuring geven aan de plan nen voor de bouw van een Kanaal tunnel Na de ondertekening van een desbetreffende Brits-Franse overeen komst zullen twee maatschappijen worden opgericht, waarvan een de aanleg zal bekostigen, terwijl de an dere het werk zal uitvoeren. De aan leg kosten van de tunnel worden op 100 tot 120 miljoen pond sterling ruim 1100 miljoen gulden begroot. Berlijn geen deel van Russische bezettingszone Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag een reeks documenten en fotocopieën ge publiceerd betreffende het akkoord, waarbij de Sowjet-Unie, de Verenig de Staten en Engeland in 1944 de zo nes vaststelden die door hun strijd krachten in Duitsland zouden worden bezet. Dit deze stukken blijkt dat het gebied van Berlijn nooit deel van de Russische bezettingszone heeft uitge maakt, zoals van Oostduitse en Russische zijde vaak is gesteld. In de overeenkomst die op 12 sep tember 1944 te Londen werd gete kend, staat over Berlijn, dat deze stad is aangewezen als een aparte zone die gezamenlijk wordt bezet. Volgens het begeleidende Amerikaan van één der ondertekenende bezetten de mogendheden zijn gekomen. Amerikaanse functionarissen ver klaarden dat de stukken zijn ge publiceerd met het oog op de 1" top conferentie die op 16 mei te Parijs begint. Bij oversteken dodelijk door auto gewond Op de Rijksstraatweg te Teuge is do ongeveer 60-jarige G. H. Koldenhof, bestuurder van een trac tor met melkwagen, tijdens het over steken van de weg door een passe rende auto aangereden. Hij overleed later in het ziekenhuis te Apeldoorn. Om een lekke band te vervangen had K. de melkwagen opgevijzeld met een dommekracht, die hij had geleend bij een bedrijf aan de andere zijde van de weg. Nadat de melkwa gen weer gerepareerd was werd de dommekracht teruggebracht. Toen hij terugging naar zijn tractor heeft K. bij het oversteken van de weg waanschijnlijk niet goed uitgekeken. ning donderdag nog toegenomen. Dui zenden Afrikanen zijn de straat op te gaan praten, aldus Loethoelie, die een van de verdachten in de verraad zaak is. De vertegenwoordigers van 29 Afrikaanse en Aziatische landen bij de Verenigde Naties hebben donderdag op een spoedvergade ring besloten, te verzoeken om „een onmiddellijke bijeenkomst" van de veiligheidsraad ter bespre king van de onlusten in Zuid- Af rika. Pet besluit van de Afrikaans- Aziatische groep is eenparig geno men. Vrijdag komt de groep weer bijeen om een brief aan de veilig heidsraad met het bewuste ver zoek te tekenen. De Afrikaanse leider Loethoell heeft donderdag bij de hervatting van de verraadzaak te Pretoria gezegd dat de negers een aantal stakingen zullen uitroepen om de regering tot onder handelingen met de leiders van de Afrikanen te dwingen. Uit puur eigen belang zullen de blanken de regering er wel toe bewegen met de negers Geen commentaar van Nederlandse regering (Van onze Haagse redactie) Hoewel regeringen van verscheidene westelijke landen w.o. de Noorse in bewoordingen die aan duidelijk heid niets te wensen over laten uit drukking hebben gegeven aan hun ontsteltenis over het bloedbad in Zuid-Afrika, geeft de Nederlandse re gering er dc voorkeur aan haar oor deel thans niet publiekelijk uit te spreken. Do woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gaf ons op onze vraag om commen taar te kennen, dat van de kant van de regering geen commentaar wordt gegeven. Wij hebben eftiter aanleiding om aan te nemen dat de Nederlandse rege ring in hoge mate ongerust is over deze nieuwe ontwikkeling in het dra matische gebeuren in de Unie. Poli tieke waarnemers in Den Haag zijn zelfs van oordeel, dat het bloedbad in Zuid-Afrika en de houding welke de regering-Verwoerd daartegenover heeft aangenomen, vermoedelijk tot gevolg zal hebben dat de Nederland se delegatie in de volgende algemene vergadering van de Verenigde Naties zich niet meer zal kunnen veroorlo ven liaar stem te onthouden aan een resolutie welke de rassenpolitiek van dé Zuidafrikaanse regering 2al ver oordelen. Tweede Kamer Aan het begin van de donderdag ge houden vergadering van de Tweede Kamer heeft do fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Burger, aan de voor zitter, dr. Kortenhorst, gevraagd of hij reeds contact met do regering heeft gehad over de reacties, die eventueel van haar zijn te verwach ten op de recente gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Dr. Kortenhorst antwoordde, dat hij graag zou voldoen aan het verzoek, dat in de vraag van mr. Burger be sloten lag en dat hij bij de minister president zou informeren of stappen van de regering tegemoet gezien kunnen worden. Het antwoord van prof. De Quay zal hij aan de Kamer meedelen. EEN MATROOS VERDRONK Verwarring over rookverbod De marineraad onderzocht gisteren de mogelijke oorzaken van de brand bij Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" op 24 augustus van het vorige jaar. Een hoeveelheid drijven de benzine vlak bij het schip, dat op de Maas in Rotterdam gemeerd lag, vatte vlam. Eén van de opvarenden, de 23-jarige matroos A. H. Jansen nit Rotterdam wilde zich veilig stel len door in het water te springen. Hij verdronk. Twee andere matrozen raakten gewond. De eerste getuige was de comman dant van de „Karei Doorman", ka pitein ter zee J. G. Stegeman uit Wassenaar, Hij verklaarde dat er al tijd bij het Iaden en lossen van ben zine op het gehele schip een rookver bod bestaat. Op 24 augustus, toeij benzine werd geladen, had de abcd- officier, luitenant ter zee van de tech nische dienst der tweede klasse A. Govers zelfstandig zonder overleg slechts een rookverbod opgelegd voor enige moten en de open dekken. Het hoofd van de machinekamer, ka pitein-luitenant ter zee van de tech nische dienst A. Mantz, die op 24 au gustus met verlof was, vertelde als getuige dat op 27 juni daarvoor ben zine was afgegeven aan een tanker. Dat was geheel afgesloten gebeurd. Die keer had men ook slechts een gedeeltelijk rookverbod uitgevaar digd. Hij zei dat de vliegtuigmetaal bewerker der eerste klasse J. W. Jon ker op 24 augustus op een aanleg- ponton bij het laden van de benzine op de uitkijk had gestaan. Eerst kwamen enige keren een beetje ben zine uit de ontluchtingsbuizen en daarna een dikke straal. Telkens had Jonker gewaarschuwd maar de tan ker had daarna de opdracht tot door- pompen gekregen. De president vond de wijze waarop die orders geven werden te huisbak ken en te veel routine. Er was daar door, zo meende hij, te lang doorge- pompt na het alarm van Jonker. Luitenant ter zee van de technische dienst der tweede klasse A. Govers. verklaarde als getuige dat hij uit een gesprek met overste Mantz de indruk had gekregen dat de kwestie van het rookverbod in juni besproken was. (Slot van pag. 1) hier geen sprake was van een politie ke zaak, dat de ingeslagen weg ver keerd is en dat het vervolgen van de ze weg ongetwijfeld tot grote moei lijkheden zal leiden. Ondanks de bezwaren zou de K.V.P. echter om redenen van landsbelang voor het ontwerp stemmen. Na deze scherpe verklaring, die in de Kamer enige verwondering baarde, deelde ook de heer Schuitemaker van de V. VJ3. mee, dat hij zijn stem aan het wetsontwerp zou geven. De Kamer nam het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de C.P.N. en de S. G-P. tegen waren, aan. Op gelijke wijze verenigde de Ka mer zich met het wetsontwerp tot wijziging van de personele belas ting. De heer Hofstra van de P.v. d.A. boekte hierbij een succesje. Hoewel de staatssecretaris van fi nanciën, dr. v. d. Berge, beweerde dat de Kamer goed zou doen het niet aan te nemen, accepteerde zij ananiem een amendement-Hof- stra om de druk van de personele KAPPER GAAT VOOR. De zeven tigjarige mevrouw Sadie McGrath werd dezer dagen in Toledo (in de Amerikaanse staat Ohio) door een auto die haar aanreed zo toegetakeld, dat de behandelende politieman haar het advies gaf. zich naar een dokter te spoeden. „Komt niets van in", zei de krasse dame, „ik heb een afspraak met de kapper en ik ben niet van plan om die af te zeggen". ONTTAKELAAR. Jerome Colwell kwam zich bij de politie van Long Beach in de Amerikaanse staat Ca- lifornlë, erover beklagen, dat een dief accessoires had doen verdwijnen van zijn auto, die hij twee maanden lang op een plaats geparkeerd had laten staan terwijl hij in de gevangenis een straf uitzat voor het onttakelen van auto's. Grote boerderij te Berkum door vuur verwoest De grote boerderij van de landbou wer M. Ittersum te Berkum (ge meente Zwollerkerspel) is in dc nacht van woensdag op donderdag door brand vrijwel geheel verwoest. Het vuur, dat moet zijn ontstaan in de paardenstal, greep zo snel om zich heen. dat de levende have niet meer kon worden gered. Twee paar den, vier koeien, acht vaarzen en een aantal varkens kwamen in de vlam men om. Do schade wordt geraamd op enkele honderdduizenden guldens. Het bedrijf was tegen brand ver zekerd. belasting zodanig te regelen dat deze belasting door de huurverho ging niet stijgt en men op zijn belastingbiljet dus hetzelfde be drag terugvindt als tot dusver. Hij had gemeend na het gesprek met overste Mantz dat de veiligheldsbe- palingen van het roken enigszins ver minderd waren. Luitenant ter zee tweede klasse R. Hintzen, die destijds officier van de wacht was, verklaarde dat hij niet had geweten dat in het orderboek-commandant een rook verbod was opgenomen. Hij had het orderboek nog niet gelezen. Daarna werd de vliegtuig-metaal bewerker der eerste klasse J. W. Jonker gehoord. Hij had de schip per van de tankboot steeds ge waarschuwd als er benzine uit de uitluchtïngsleiding stroomde. Hij had het begin van de brand ge zien kleine vlammetjes, die snel op hem afkwamen. De marineraad zal te zijner tijd uitspraak doen. Vuur teisterde bos- en veengebied In Eerde onder de gemeente St.-Oe- denrode en Veghel woedde gisteren een hevige bosbrand, die veroorzaakt werd door met vuur spelende kinde ren. Vijf hectare bos en heide werd in korte tijd een prooi der vlammen. De brand, die om half twee uitbrak werd door brandweerkorpsen uit Veghel, Schijndel en St.-Oedenrode bestreden. De brandweer was tot vier uur in actie. In het veengebied van zuid-oost Drente ontstonden ook enige branden, die aangewakkerd dooi de sterke wind zich vrij snel uit breidden. De brand, die gister avond hoofdzakelijk woedde te Klazienaveen-Noord was tot ver in de omtrek door zijn rode gloed zichtbaar. De brand werd bestre- 7» Londen demonstreerde een groep meest jonge mensen tegen het gebeurde in Sharpeville in Zuid-Afri ka door op Trafalgar Square, waar het „Zuid-Afrika Huis" gevestigd is, op het trottoir te zitten. Na verloop van enige tijd werden de demonstran ten door politiemannen verwijderd. Pocketboeken bij kruideniers Een Nederlands-Belgische uitgeverij, die zich destijds had gespecialiseerd op het gebied van pocketboeken voor de verkoop in kruidenierszaken, voert nu onderhandelhigen voor een nieuw distributiesysteem voor de verkoop van pockets bij kruideniers. De bedoeling is, zo deelde de directeur van de Nederlands-Belgische onder neming mee, een soort grossierderij in boeken op te zetten ten behoeve van de kruideniers. Volgens de ini tiatiefnemer zou voor dit plan grote belangstelling bestaan bij de Neder landse uitgevers van pocketboeken. Deze uitgevers zouden, nu de Hoge Raad heeft bepaald, dat de verkoop van boeken in kruidenierswinkels niet kan worden verboden, over deze kwes tie in onderhandeling zijn met de of ficiële boekhandel. De initiatiefnemer, die destijds zelf enige titels in zeer grote oplaag had laten drukken voor distributie via de kruideniers, verklaarde ons nog. dat gebleken is, dat voor deze verkoop een zeer groot assortiment wordt ver eist. Geen enkele uitgever zal een der gelijk assortiment alleen kunnen ver zorgen, zodat het plan alleen kan wor den gerealiseerd wanneer een groot aantal uitgevers aan de uitvoering meewerkt. den door de brandweren uit Em- men, Emmercompascuum, en Kla- zienaveen. De vlammen vonden een gretig voed sel in de kurkdroge turf. De brand weerlieden beperkten zich dan ook hoofdzakelijk tot het nathouden van de nog bestaande turfbulten. Volgens ramingen waren gisteravond reeds 20 miljoen turven in vlammen opge gaan. H Prinses Margaret heeft de namen F7 bekendgemaakt van acht meisjes tussen de zes en twaalf jaar, die tijdens de plechtigheden van haar H huwelijk met Anthony Armstrong Jones op 6 mei als bruidsmeisjes zullen fungeren, p Prinses Anne (9 jaar) staat bo- H venaan op de lijst en na liaar vol- gen Marilyn Wills (oud 12 jaar, dochter van majoor en de honora- p -bele mevrouw Wills) Annabel Rho- des (8 jaar, dochter van de heer en de honorabele mevrouw Rho- H des) lady Virginia Fitzroy, (6 jaar, dochter van de real en coun- tess van Euston) Sarah Lowther (6 jaar, dochter van de heer en mevrouw Lowther) de honorabele Catherine Vesey (6 jaar, dochter van burggraaf en burggravin de Vesci en een nichtje van de stief moeder van de bruidegom) lady Rose Nevill (9 jaar, dochter van de markies en de markiezin van Abergavenny) en Angela Nevill (12 jaar, dochter van lord en lady Nevill). Het zal de tweede keer zijn dat Erinses Anne bruidsmeisje is. Zij eeft zich reeds van die plicht ge kweten tijdens het huwelijk van lady Pamela Mountbatten met de binnenhuisarchitect David Hicks. lilllllllllllllllllllllllUlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilUlllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllll Dit is de serie eomerzegels I960, zoals deze vanaf 23 mei a.s. in de verkoop zal worden gegeven. De zegels zijn gewijd aan Nederland se bloemen: V.l.n.r. de tulp „La Princesse" in grijs, groen en rood; een Gaspel doorn in rose, groen en geel; een witte waterlelie in blauw groen en geel: een slanke klaproos 'in bruin achtig geel, rood en groen en een blauwe zeedistel t» geel, groen en blauw. Tc Güttingen is donderdag de rechtszaak begonnen tegen de 50- jarige Joachim Krüger, een boek handelaar die zich enkele malen heeft uitgegeven als agent van de Westdnitse geheime dienst. Men heeft hem diefstal van boeken tot een totale waarde van 20 miljoen mark ten laste gelegd. Daarmee is Krüger waarschijnlijk de bedrij ver van de grootste boekendiefstal in de geschiedenis van de misdaad. Tc Bayreuth had Krüger een be drijfje dat zich gespecialiseerd had op de handel in oude boeken eu partituren. Als er van zijn tal rijke buitenlandse relaties een. verzoek om een bepaalde leveran tie was binnengekomen ging Krü ger een man met een zeer be schaafd uiterlijk naar de bibli otheek waar hij het gevraagde boek aanwezig wist. Hij ging er dan in zitten lezen, soms urenlang en maakte vele notities. Door dit optreden is het geen enkele biblio thecaris ooit opgevallen dat Krü ger na verloop van tijd met het gevraagde boek bij zich het ge- bouw uitwandelde. Hij beschikte over middelen om de merken van de bibliotheken te verwijderen en leverde de boeken, als dat gebeurd was, aan zijn bui tenlandse opdrachtgevers, die er natuurlijk aanzienlijke sommen voor moesten neertellen. Tot in Japan zijn dergelijke „leveran ties" achterhaald. Krüger had verschillende adres sen in West-Duitsland waar de politie voorraden kostbare en dure boeken heeft aangetroffen. De man liep tegen de lamp toen hij van een bezoek aan Oost-Ber- lijn terugkeerde met een vracht wagen vol boeken. Hij had ze ver zameld in de tijd van een jaar, door als professor te poseren en lange tijd door te brengen in een leeszaal van de Oostduitse staats bibliotheek. Toen gisteren zijn berechting een aanvang nam verzocht Krüger dc zaak achter gesloten deuren te be handelen, „wegens de noodzaak welke de geheime dienst oplegt". De rechtbank weigerde. Krüger heeft verklaard dat hij ia Oost- Berlijn gewerkt heeft voor de Westdnitse geheime dienst, meer speciaal onder supervisie van Keinhard Gehlen „de man zonder gezicht". Gehlen is de hoogste functionaris van de Westduise in lichtingendienst. Het Wereldgebeuren Zware kost Dudley Shclton Sfcnanajakc. die deze weck het premierschap van Ceylon veroverde, heeft in de verkiezingscampagne slag moeten le veren naar twee kanten, en wel te gen „de linkerzijde", waartoe doc trinaire marxisten, trotzkistcn en communisten behoren, en tegen de evenals zijn eigen Verenigde Natio nale Partij als „conservatief" be stempelde Vrijheidspartij. ..Links" kreeg een gevoelige klap die het niet alleen aan het redenaars talent van Senanajake moest wijten, maar ook aan de communistisch - Chinese leider Moa tse Toeng. Het brute Chinese optreden van vorig jaar in het boeddhistische Tibet, waar vooral ook de boeddhistische kloosters het moesten ontgelden, werd vanzelfsprekend in de verkie zingscampagne aangegrepen om de boeddhistische meerderheid van de Ceylonese bevolking (en ook de Hindoe-minderheid) te waarschuwen voor communisten en meelopers. De strijd op de andere flank was minder eenvoudig: men kon eigen lijk alleen maar kritiek spuien op de ongeregeldheden tijdens het vorige bewind, dat slechts door afkondiging van de staat van beleg het hoofd bo ven water had kunnen houden. Se nanajake nam daarbij het risico, dat dit argument zou werken als een boemerang, want wat zijn Verenigde Nationale Partij van 1948, toen Cey lon onafhankelijk werd, tot 1956 had vertoond, was nu ook niet bepaald een regeringsbeleid om enthousiast over naar huis te schrijven. De Vrijheidspartij heeft echter nau welijks een heroep op de kiezers ge daan, hun hoofd te pijnigen met zulke vervelende dingen uit lang ver vlogen jaren. Zij bepaalde zich voor namelijk ertoe, de wenende weduwe van de in september van het vorige jaar door een boeddhistische monnik omgebrachte premier Bandaranaike in de schijnwerpers te plaatsen. Haar beroep op menselijk medeleven re sulteerde in een zeteltal van 46. Maar Senanajake's Verenigde Nationale Partij stak haar met haar criticaste- righeid de loef af: die mag zich op vijftig zetels nestelen. Deze (zeer betrekkelijke) over winning is niet alleen toe te schrijven aan de tactiek en de vurigheid van de verkiezingscam pagne, maar ook aan een familie- factor: dat het een loot van de fa milie Senanajake was, die als aan voerder optrad, Dudley's vader was al tijdens het Britse bewind een voor aanstaand politicus. Hij fungeerde onder meer als minister van land bouw en werd na de afkondiging van de onafhankelijkheid premier. In 1952 maakte hij een dodelijke val van een paarderug en toen moest zoon Dud ley, inmiddels op zijn beurt minister van landbouw geworden, hem onver wachts als regeringsleider opvolgen. Dudley schreef twee maanden later al gemene verkiezingen uit, die hij rijke lijk won, maar al spoedig viel hij uit de gratie door de regeringssubsidie op rijst op te heffen, waardoor de prijs voor de (doorgaans arme) consu ment Verdrievoudigd werd. Links wreekte zich met een algemene sta king; acht mensen werden in die periode door. het leger en door de politie doodgeschoten. In oktober 1953 trad Dudley af omdat hij last had van een nerveuze aandoening in de spijsvertering. Het premierschap was toen te zware kost voor hem geworden. Hij trok zich terug op de achterste rij in het parlement. „Nu kan tenminste niemand van achter mijn rug naar mij steken", zo luchtte hij zijn gemoed in een ge sprek met een vriend. Dudley Senanajake's volgelingen zeggen, dat hun leider toenter tijd met zijn 41 lentes misschien te jong was om een zo zware last als de regering van een zo „jonge" staat op zijn schouders te torsen, en dat zijn activiteit in de verkiezings campagne heeft bewezen, dat hij nu „een ander mens" is. Dudley Sana- najake, die zijn intelligentie heeft aangetoond toen hij in Engeland met succes natuurkunde en rechten stu deerde, zal er echter goed aan doen, te trachten een krachtige coalitie te vormen. Zijn partij, die in vroeger jaren de absolute meerderheid had maar in de Senanajakeloze periode op acht zetels terugviel, heeft zich nu weliswaar aanzienlijk hersteld, maar met haar vijftig zetels is zij toch ver in de minderheid het totale aantal parlementsleden is 151). Zou den de partij van Bandaranaike's we duwe en die van Dudley Senanajake hun verschillen in politieke nuances kunnen overbruggen (de Vrijheids partij is progressiever en nationalis- tischer dan de Nationale) dan zou Ceylon regeerbaar worden. Probeert Dudley het met zijn partij alleen te doen, dan begint misschien het ge fundeerde gevoel, dat men hem van achteren wu steken, opnieuw in hem te knagen. DUDLEY SENANAJAKE ,..e.en ander mens..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3