!0I]®H(§[L£\K]§,,n LI NOLEUM Opnieuw kritiek in Terneuzense raad op Waterleidingmaatschappij Zeeuwse Almanak „DE ZON KEERT WEERIN DE B0USSAC-V00RJAARSCOLLECTIE SCHAAPHERDER METPENSIOEN' TE HOEDEKENSKERKE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 25 MAART 1960 {Advertentie.! Klassiek of modern de BELEID BESTUUR AFGEKEURD Wijze van rapporteren raads- vertegenivoordiger veroordeeld Bijna zes maanden nadat de vertegenwoordiger van de gemeen te Terne.uzen bij de N.V. Waterleiding Mij. „Zeeuwscli-Vlaande- ren", de heer B. Vrieling zijn opzienbarend rapport over liet be leid van die maatschappij openbaar maakte, heeft de raad van die gemeente zich donderdagavond voor de eerste maal intensief met deze kwestie beziggehouden. In grote trekken kwamen bij de beschouwingen over deze zaak twee punten sterk naar voren het beleid, zoals dat door de maatschappij wordt gevoerd, geeft inderdaad aanleiding tot kritiek, doch de methode, waarop de heer Vrieling heeft gemeend een en ander naar voren te moeten brengen, werd door verscliillende sprekers sterk afgekeurd. Na langdurige besprekingen besloot de raad zonder hoofdelijke stemming om de jaarrekening over 1959 af te wachten, die zal worden aangeboden met een prae-advies van het college van B. en W. De heer P. J. Huijbrecht (p.v.d.a.) die de rij van sprekers opende, meende dat het sentiment in de heer Vrieling'» rapport een te gro te rol had gespeeld. Maar ontdaan van alle franje bleef er naar zijn mening toch genoeg over ora de juistheid van-het beleid in twijfel te trekken. Hij kon zich volkomen verenigen met de zienswijze van de landsadvokaat, dat de raad van commissarissen de schijn van iets te verbergen te heb ben, moet vermijden. Aan de heer Vrieling vroeg hij, of deze nadere bijzonderheden kon mededelen over: a. de informaties over 't rechtmatig optrekken der presentiegelden van commissarissen tot vierhonderd gul den, b. diens mening over de investe ringen en c. een toelichting op de laatste door de waterleidingmaat schappij verstrekte cijfers, omdat daaruit nog steeds niet blijkt, hoe veel de directeurswoning kost. Ook de heer J. A. de Feijter (c.h.) wilde iets meer weten over de nieuwe bezoldiging van 400 per jaar. Maar ook hij vond de wijze van beleidsvoe ring aanvechtbaar. Zijn fractie ziet de waterleidingmaatschappij als een semieoverheidsinstelling. Niet nieuw Reden waarom hij het fout vindt, dat gevraagde inlichtingen over watertoren e.d. niet verstrekt werden. Overigens vond hij de uit lating, dat de waterleidingmaat schappij op te grote voet leeft, niet nieuw. Wat de leningspolitiek betreft, zei spreker dat hij de ge zichten van de leden van gedepu teerde staten van Zeeland wel eens zou willen zien, als de ge- Advertentie) Koop nu IVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. meente Terneuzen grote bedragen ging lenen om die later om to zetten in dollar-obligaties. De heer M. van Langevelde (a.r.) kon zich niet met het betoog in het rapport van de heer Vrieling vereni gen. Naar zijn mening had deze dat oeslist wel anders kunnen doen. Hij bestreed het gezegde in de raad van commissarissen, ais zou hij als vroe gere vertegenwoordiger der gemeen te nooit naar de kosten van dc water toren hebben gevraagd. Spreker pleit te opnieuw voor het celkenjare opma ken van een begroting door bedoelde maatschappij. Hij was verder van mening, dat meer openbaarheid in de aandeelhoudersvergaderingen deze hele opzienbarende kwestie overbodig zou hebben gemaakt. Het k.v.p.-raadslid, de heer W. J. Weterings, stelde daarentegen, dat uit de diverse rapporten duidelijk was gebleken, dat er niet tegen de statu ten en voorschriften was gehandeld. Hij had verder geen bezwaar tegen kritiek, maar die moet dan naar zijn mening volgens het normaal burger lijk fatsoen worden geuit. De uitdrukkingen door de heer Vrieling gebezigd, had hij van een beschaafd en ontwikkeld mens niet verwacht. Hij veroordeelde het, dat in het bewuste rapport mensen zijn aangevallen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen en zelfs daarbuiten groot aanzien hebben verworven. Hij sprak de hoop uit, dat de waterleidingmaatschappij die prestaties, grenzende aan het ongelofelijke heeft verricht, volle dig zou worden gerehabiliteerd. Burgemeester Tellegen had gedacht, dat nu, na bijna zes maanden, van sentimenten wel geen sprake meer zou zijn geweest. Tot de heer Huy- brecht zei de voorzitter, niet te we ten in hoever men eigenlijk aanmer kingen kan maken op het beleid van een N.V.-bestuur. Het niet geven van inlichtingen, aldus mr. Tellegen, tot de heer De Feijter, klopte niet hele maal. Door zijn rapport voortijdig openbaar te maken, heeft de heer Vrieling namelijk de maatschappij daartoe geen gelegenheid gegeven. De gehele gang van zaken, had de burgemeester zeer betreurd. Volgens de heer Vrieling (wd) ont brak de motivering om het presentie geld van de commissarissen eerst op (Zie slot pag. 7 kol. 5) Automobilist uit Kapelle reed door na aanrijding Boeten van 100,en drie maanden niet achter stuur Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom moest zich donderdagmorgen verantwoorden J. v. d. V. uit Kapelle- Biezelinge, die op 2 januari van dit jaar op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom een vrij ernstige aanrijding liad veroorzaakt. Hij was op een stilstaande auto gereden, schade f 2200. Na de aanrijding was hij doorgereden. Dc officier van justi tie noemde het feit zeer ernstig. Hij eiste tegen v. d. V. een geldboete van £100 subs. 20 d. en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. Bij verstek werd hij tot deze straf veroordeeld. *VWWW*W\WW\*\*\*\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10 Koelkast werd te warm Waarschijnlijk door kortslui- ting is donderdagmorgen vroeg s m brand ontstaan in een koelkast H in de bijkeuken van restaurant „De Pool" aan de Opril-Grote Markt te Goes. Door kordaat optreden van de eigenaar, de §1 heer J. Bliek, die het vuur met een koolzuursneeuwapparaat bestreed, werd erger voorko- men. Toen de heer Bliek de n brand ontdekte, hadden de deu- ren en de trap in de bijkeuken j§ reeds vlam gevat. De brand- H weer heeft tenslotte het Vuur in de koelkast geblust. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Gascilinders verhit bij brand te Sas van Gent De brandweren van Sas van Gent en de daar gevestigde Centrale Suiker Maatschappij hebben donderdagmor gen door brand verhitte gascilinders nat moeten houden om ontploffingen te voorkomen. Bij een kraan van de C.S.M. aan de Westkade was brand uitgebroken doordat vonken van een lasapparaat op de rubber slang wa ren gevallen, die met de gascilinders was verbonden. Het gelukte de brandweerlieden de vuurhaard te be teugelen en de gascilinders voor ont ploffing te behoeden. Kleurrijk mode-evenement in Goese „Korenbeurs" De jaarlijkse terugkerende voorjaars- modeshows van het Franse katoen- concern Boussac zijn altijd de moei te van het bekijken waard. Niet al leen vanwege de stoffen die er ge toond worden, maar ook omdat de Franse mannequins haar modellen zo sierlijk en schijnbaar moeiteloos voor het voetlicht brengen. De Boussac- shows die gistermiddag en gister avond onder auspiciën van het mode huis „Poley" in „De Korenbeurs" te Goes werden gegeven, vormden op deze laatste regel geen uitzondering, waarbij nog komt dat de Boussac- stoffen van dit voorjaar uitzonderlijk mooi genoemd kunnen worden. De ontwerpers hebben blijkbaar ge heel afgedaan met de weliswaar op vallende, maar toch wel wat erg op de originaliteit afgestemde dessins •an enkele jaren geleden. Men zoekt VERTROUWDE FIGUUR VERDWIJNT VAN FEESTELIJKHEDEN Drukte dagen zijn aangebroken voor de leden der feest- en Oranjecomité's, die zich tot taak hebben gesteld van de der tigste april en de vijfde mei bij zonder feestelijke dagen te ma ken. Zo heeft bijvoorbeeld het feestcomité in Kruiningen be sloten op Koninginnedag de langslapers om kwart voor acht met een reveille vanaf de toren te wekken. Na deze vrolijke dagopening de jeugd is dan al lang op, want die moet om negen uur voor het gemeen tehuis zingen, laat men het aan ie ders smaak over, hoe men de ochtend besteden wil. Maar 's middags is er VIER Het kleine meisje In Middelburg be oefende het pianospél met een geroel- dig enthousiasme. Ondanks haar jeugdige leeftijd maakte ze enorme vorderingen en het was dan ook iets geweldigs voor haar om met haar eveneens pianospelende vader een soepel en met vaart gespeeld quatre- ■mains te vertolken. Eerst was het haar niet hélemaal duidelijk, een quatre-mains, maar na een explicatie van haar vader wist ze dan wat dat betekende. Kort geleden meende dc vader dat hij zijn kleine muzikale dochter maar eens mee moest nemen naar een mu ziekuitvoering van andere kinderen. Het meisje was erg onder de indruk van het gebodene en toen er twee meisjes een duet voor blokfluit speel- den. raakte ze bijzonder enthousiast.. „Kijk pa, daar heb je nu. een quatre- mains voor blokfluiten!", riep ze stralend uit. TOT een optocht met praalwagens en ge kostumeerde groepen. Voorts wordt door gekostumeerde elftallen een voetbalwedstrijd gespeeld. 's Avonds trekt een lichtstoet door de gemeente. Muziek- en zanguitvoe ringen completeren het'programma. Vijf mei wordt '8 morgens een inter kerkelijke herdenkingsdienst gehou den. Deze dienst vangt om half tien aan. 's Middags zijn er volks- en kin derspelen cn 's avonds trekt weer een lampionoptocht door de straten. VEILIG VERKEER De afdeling Renesse van het Ver bond voor Veilig Verkeer belegde een contactavond in het Dorps huis, waar een aantal filmpjes werd vertoond door de filmdienst van een oliemaatschappij. Het muziekkorps „Luctor et Emergo" zorgde voor de muzikale omlijs ting en hoe kan het anders opende de bijeenkomst met de verkeersmars „Kijk uit" van ly Schootemeijer. i Wil- De films, welke men vertoonde, had den achtereenvolgens betrekking op het lucht- en het wegverkeer. De eer ste beelden gaven een indruk van de ontwikkeling van de luchtvaart van de eerste prille pogingen af tot het huidige straaltijdperk. Een andere historische rolprent, getiteld „Toen en thans", toonde de totstandkoming en ontwikkeling van het motorsport evenement, de T.T.-races in Assen. Na de pauze kwam dan de auto-toer- sport aan de beurt. Met de vertoning van de film „Alpen-rallye 1958" werd het filmprogramma besloten. „Luc tor et Emergo" onder leiding van de heer J. H. Blom blies het slot aan de bijeenkomst. SERENADE De oud-directeur van het muziekge zelschap „Accelerando" te Sint-An- naland, de heer M. P. Lamooy, krijgt vandaag (vrijdag) bezoek van de le den van zijn muziekgezelschap, die hem en zijn echtgenote een serenade komen brengen in verband met hun veertienjarig huwelijksfeest. „Acce lerando" heeft lange tijd onder lei ding van de heer Lamooy gewerkt. 1 J. Almekinders gaat van 1 verdiende rust genieten r— en vertrouwde figuur langs f— de polderwegen in Hoede- f§ kenskerke. Baarland en Kwadendamme gaat verdwijnen... p Het is Johannes Pieter Almekin- ders, de schaapherder van Hoede- kenskerke, die vandaag vrij- dag 65 jaar wordt en op 1 april H aanstaande van een welverdiende H rust gaat genieten. Neen, het is beslist geen één-aprilmop!" Als de lopende zaken zijn afgewikkeld, zet ik er onherroepelijk een punt H achter," vertélde ons" schaapher- der Almekinders, die bijna 50 jaar de „wit-gewolde kudde" heeft op- j§ gepast. ts het geen mooie tijd om er I mee te stoppen?, merkte hij op. Vijftig jaren heeft hij de s kudde gehoed en in die periode heeft hij slechts een enkele dag vrijgenomen. De pet diep over de ogen getrokken en een herderstok nonchalant in de hand, staat Al- mekinders in gedachten verzonken s naar zijn meer dan 80 schapen M te kijken. Het zal een hele veran- dering voor hem worden, maar de Hoedekenskerkse schaapherder meent, dat de tijd van gaan is gekomen. et zijn staat van dienst be hoort hij tot de „oude gar de" van schaapherders. De laatste jaren is hun aantal steeds minder geworden in Zeeland, want weinig jongeren voelen er nog voor dag in dag uit met de schapen op pad te gaan. Niet ech ter Johannes Almekinders. Alle polderwegen tussen Hoedekens- kerke. Baarland en Kwadendam- IM me kent hij op zijn duimpje. Hon- derden, ja duizenden keren heeft hij met zijn kudde langs dezelfde m wegen gedwaald. Het gaat hem wel aan het hart zijn kudde te moeten afstaan. „Als ik er nu niet mee ophoud, komt er het mis- schien nooit meer van," merkte n hij op. n Schaapskooi D3 schaapskooi van de heer Al- mekinders hij beheert die H voor een handelaar uit Goes staat een eind buiten Hoede- m kenskerke aan de weg naar Kwa- dendamme. Op het ogenblik, dat wij daar arriveerden, was Alme- binders juist bezig een vijf en- twintigtal schapen in een vee- wagen te laden. Sprekende over j§ het aanstaande afscheid van de schaapherder, werd schertsend opgemerkt, dat de heer Almekin- §i ders nu wel in aanmerking za! m komen voor een vetleren medaille! „Dat is niets voor mij", kaatste de schaapherder de bal terug. H „Geef mij maar een pakje pruim- m tabakvoegde bij er aan toe. Al zal het afscheid van de heer Almekinders met wei- nig officieel vertoon ge- paard gaan, de inwoners van de drie dorpen in de Zak van s Zuid-Beveland zullen deze vertrouwde figuur met zijn 1| bruine herdershond en zijn kudde schapen missen. Want zo en-passant hield de heer Al mekinders ook altijd een oog je op de eigendommen van do hoeren in de omtrek. Zelf heeft hij het enkele malen meege maakt, dat een schaap werd gestolen. Hij is er nog trots op, dat hij er het zijne toe hij heeft kunnen dragen, dat de daders werden opgespoord! (en vindt!) thans inspiratie in de ont werpen diepzee- en jungleflora en in schilderijen van bekende Franse meesters; daarnaast zijn er klassieke ruitjes en strepen in een groot assor timent van kleuren. Die kleuren zijn hoogst zorgvuldig afgewogen en dik wijls in knappe combinaties ver werkt. Tijdens de shows van gisteren die als steeds in hoog tempo en tegelij kertijd toch als het ware geruisloos verliepen kon men verscheidene opvallende details in de kleding op merken: een wit piqué halsbies bij voorbeeld, die doorliep langs het die pe V-vormige rugdécolleté van een japon die met een „vruchtendessin" was bedrukt; re asymmetrische slui ting en garnering van een geel deux- pièces. dat wel speciaal voor het zeer donkere type vrouw ontworpen leek. De hoogblonde vrouw daarentegen bleek fascinerend te kunnen zijn in een japon met hardblauwe en groene strepen op wit fond. Vooral de combinaties zwart-wlt en grijs-wit hebben vele geslaagde dessins opgemerd; een chemisier in cirkelmotief en een strapless ja pon van zebra-gestreepte randstof waren hiervan goede voorbeelden. Nog meer opvallende details: een op de rug sluitende bolero bij een japon in exotisch groen-blamv bloemdessin, grote kragen die aan de achterzijde langs een diep V- décolleté tor in de taille lopen, wit te blezen en strikjes op een jeug dige oranjerood gebloemde japon. Van sommige stoffen waren alleraar digste bijpassende hoedjes gemaakt; En na de pauze zagen de (verrukte) toeschouwsters nóg 'n serie exotische japonnen en complets, waarvan de modellen dikwijls op Spaanse en Oosterse motleven geïnspireerd wa ren: een hooggesloten groene japon met rode rozen, waarover een met rood gevoerde tuniekjas werd gedra gen, fraaie zwarte avondmantels met geraffineerde kragen en plooiverwer- king, en tenslotte een smetteloos-wit bruidstoilet. Het motto van deze col lectie „De zon keert weer" bleek wel bijzonder gelukkig gekozen! Cirkelmotieven, dilavijls in zwart witte en grijs-witte kleurencombina ties, komen veel voor in de Boussac- collectie van dit voorjaar. Zoals uit deze foto blijkt, lenen ze zich uitste kend tot verwerking in de klassieke chemisier. (Foto P.Z.C. Ongelukkige val Het dochtertje van de fam. W. te Axel reed met haar flets in de Zee straat te Axel tegen een geparkeerd staande auto op. Het kind moest voor de behandeling van de vrij zware vleeswonden worden overge bracht naar het ziekenhuis tc Sluis kil. KUNST Concert Zeeuws Instrumentaal Ensemble op Noord-Beveland KORENBEURS, KORTGENE Voor het Nutsdepartement Noord- Beveland gaf een trio uit het Zeeuws Instrumentaal Ensemble een concert in de Korenbeurs te Kortgene. En het werd een allergenoegelijkste avond: de drie musici vertelden allerlei in structieve zaken over hun instrumen ten, toonden bovendien nog enkele oude „speeltuigen", speelden voorts met kennelijk plezier oude kamer muziek voor blaasinstrumenten en tenslotte ook een belangrijke fac tor! luisterde het publiek aandach tig en toonde veel waardering. Het euvel van de avond was overi gens wel in de publieke sector gele gen: er waren helaas maar weinig belangstellenden naar deze avond ge komen, terwijl men toch met name van de zijde van de amateur-blazers grote interesse had mogen verwach ten. Maar het pleit voor de leden van het trio Henk de Wit, fagot, Cees van de Berg, hobo en Henk van der Vliet, fluit dat zij zich niet lieten beïnvloeden door het geringe getal, doch speelden alsof zij een kamer muziekavond gaven in het Rotter damse Boymans voor een uitgelezen gezelschap. Hun programma bestond uit werken van Bach, Vivaldi en Fasch voor de pauze en daarna speel den zij muziek van Haydn, Mozart, Debussy en Röntgen. Hoboïst Van den Berg en fagottist De Wit zijn hier geen onbekenden, maar wel was dat het geval met Henk van der Vliet. Deze fluitist is sinds enige tijd verbonden aan dc Zeeuwse Muziekschool en naar zijn eerste „podium-optreden" in Zeeland werd met enige belangstelling uitge keken. Welnu, Van der Vliet heeft een uitstekende entree gemaakt: zijn spel is gedistingeerd en muzikaal hetgeen o.a. bleek in Debussy's Sy rinx. Tevens viel zijn aandeel in het instructieve gedeelte van de avond te roemen. Het trio speelde dus alsof het in Boy mans concerteerde. Deze plaats wordt hier vermeld, omdat de leden van het trio ondanks de Zeeuwse naam van hun ensemble in Rotter dam hun domicilie hebben. De vraag is nu: wat dient de kritische-reaktie te zijn na zulk een „Boymans-con- cert"? Wij geloven, dat met name gesignaleerd moet worden het feit, dat niet in alle werken echt ensem- blespel werd bereikt. Io de drie In venties van Bach, waarmee het pro gramma begon, was dat zeker het geval niet. En in een Sonate van Fasch eenzelfde verschijnsel: wel een redelijk samenspelen, maar geen écht samenspel. Daarentegen werd een Suite voor fluit en hobo van Louis Hotteterre bijzonder knap gespeeld: dit was werkelijk intelligent musice ren. Waardering diende er ook te be staan voor de vertolking van een trio van Röntgen, bijzonder grappige mu ziek, die een geslaagd slot van deze avond vormde. Samenvattend derhal ve: een trio, waarvan de individuele leden, over kwaliteiten beschikken, doch dat nog tot grotere homogeni teit kan groeien. Henk Stam, de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, leidde het concert met een instructief praatje in. De voorzitter van het Nutsdepar tement, burgemeester A. A. Schuit, opende en sloot de bijeenkomst met een korte toespraak. De K. (Advertentie) Héél iets anders, héél iets nieuws! Zwitsers kaas-reccptcnboekjc gratis bij 2 dozen Gerberkaas- fijnste kaas uit Zwitserland vandaag. Middelburg Electro: Dodende llefd» 19 en 21.15 uur. 18 jaar; Schouwburg: Boem. de superman van de marine, 20 uur. a.l. Schuttershof: buurtver eniging Nieuw Middelburg. 20 uur. Wöhler: verkeersavond N.H.R.V. en N.C.H.V., 20 uur. Vlisslngen Luxon Gebrandmerkt, 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: Ieder meisje weet het, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Mier hln ich—hier blelb ich, 20 uur, a.l. Prins van Oranje: lezing prof. dr. Dankbaar voor „In Dienst der Kerk", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2