PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aantal opcenten op grondbelasting gebouwde eigendommen verhoogd Landbouwgronden in voormalig Dijkwater voor inzaai gereed POGING K.V.P. IN KAMER OM BEHANDELING VIT TE STELLEN MISLUKT Vandaag... KR0ESJTSJEW PLEITTE VOOR FRANS-RUSSISCH VERBOND PREMIER MACMILLAN VLIEGT ZATERDAG NAAR WASHINGTON 202e jaargang - no. 72 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max.-8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300, P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissmgen Walstr 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Kabinet dreigde met aftreden (Van onze parlementaire redacteur) Er zat spanning in de donderdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer, waar de kort geleden geschorste behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van het aantal opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen eigenlijk herstel van het in 1955 verminderde aantal opcenten en het wetsontwerp om de door de huurverhoging van 1 april te ver wachten hogere opbrengst van de personele belasting aan de gemeenten ten goede te doen komen werd voortgezet. Het viel uiteindelijk nogal mee, want de Kamer nam het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. De beraadslaging was op 10 maart geschorst op verzoek van de minister van financiën, prof. Zijlstra, die met name naar aanleiding van de discus sies over het wetsontwerp betreffen de de grondbelasting er behoefte aan gevoelde zich met de overige leden van het kabinet nader op de situatie te beraden. Op 21 maart schreef mi nister Zijlstra dat de regering een verwerping van dit ontwerp niet met haar verantwoordelijkheid in over eenstemming zou kunnen brengen. En dat zij verder uitstel van de'be handeling ernstig zou betreuren. Al les is donderdag prachtig op zijn pootjes terecht gekomen. Want de motie-Lueas tot uitstel werd verwor pen en de Kamer nam het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aan. Zo liep de zaak met e«n sisser af. Er waren al direct moeilijkheden, toen de voorzitter, dr. Kortenhorst, voorstelde de beraadslagingen over het wetsontwerp voort te zetten. Op 10 maart had dr. Lucas schorsing- gevraagd en ook minister Zijlstra had daarop aangedrongen. De uit- Weer aardbeving in Marokko Vier afgelegen bergdorpen in het At lasgebergte, die reeds zwaar getrof fen waren door de aardbeving welke op 29 februari Agadir verwoestte, hebben dinsdagnacht opnieuw zware schade opgelopen door een krachtige aardschok. Twee van deze dorpen, Oe-Imi-Thiki en Igoerdane, ten noorden van Aga dir, werden volkomen vernield, ter wijl de zuidelijker gelegen nederzet tingen Agnoe en Massa, nabij Tiznit, minder schade opliepen. Van slacht offers is geen melding gemaakt. De weg- en telefoonverbindingen zijn vrijwel geheel vernield. Kikvorsman Lourmais zwom naar Dordrecht De Franse kikvorsman Louis Lour mais is gisteren tegen tien uur in goede welstand in Dordrecht aan gekomen. Omdat men in de Mer- wedestad in twijfel verkeerde om trent het tijdstip van zijn aan komst was de publieke belangstel ling niet groot. Een vertegenwoordigster van de Dordtse V.V.V., mej. S. Nieuwen- huysen bood hem en zijn vrouw als aandenken twee in Oudhollandse kleding gestoken poppen en een spontane kus aan. Lourmais. die kennelijk vermoeid was, stapte snel in een auto om naar zijn hotel te gaan. Gisteren om vijf liur was hij in Gorinchem gestart. De omstandigheden waren ditmaal bijzonder gunstig voor hem. De eb en een flink windje in de rug maakte de 22 km, die tussen Go rinchem en Dordrecht liggen geen al te zware opgaaf voor nem. Met een gemiddelde snelheid van circa iVz km per uur precies zoals was geplanned kwam hij naar Dordrecht afzakken. Bij de Baanhoekbrug bij Sliedrecht werd hij opgewacht door een pa trouilleboot van de rijkspolitie te water, die hem veilig door de druk ke vaart op de Merwede loodste. Tot zover had de politieboot uit Gorinchem hem geëscorteerd. Na Papendreeht zwom Lourmais zo dicht mogelijk langs de Dordtse oever om ten volle te, profiteren van de eb. Hij zette bij'het Groot- hoof d te Dordrecht weer voet aan wal met 976 km van de 1000, die hij voor zijn rekening had genomen achter de rug. H. D. Louwes ontving zilveren broodmand De lieer H. D. Louwes, voorzitter van het landbouwschap, heeft gisteren tijdens een drukbezochte bijeenkomst in Den Haag de „zilveren broodman 1959" van de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten ontvangen. Sinds 1959 kent de vereniging deze onderscheiding jaarlijks toe aan een Nederlander, die zich naar baar oor deel bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied van de voedsel voorziening. gangspunten van de heren waren échter volkomen verschillend. Er is toen inderdaad geschorst én de vraag was nu, of de motie-Lucas daarmee automatisch vervallen was. Ligt die motie ln de ijskast of in het graf? ziedaar het dilemma waarvoor de Kamer stond. Men kwam er niet uit en bij de inlei dende besprekingen meende de heer Lucas het beste te handelen door zijn motie maar in te trekken dan had men daar geen hartzeer meer over - doch er meteen bij te vertellen, dat hij onmiddellijk 'een gelijkluidende motie zou indienen, als de beraadsla gingen over het wetsontwerp zouden beginnen Minister Zijlstra zette uiteen, dat uit huurverhoging van 1957 en uit de verhoging die op 1 april a.s. Ingaat, een duidelijke rendementsverhoging voor eigenaren voortvloeid. Dat is de aanleiding geweest om nu de grond belasting te verhogen. Hij voegde eraan toe, dat de huren van de nieu we huizen zo hoog zijn, dat bij het optrekken van de huren van de oude woningen tot dit peil het verband met de kostprijs van die oude wonin gen verloren dreigt te gaan. Vooral voor de oude huizen is hét rendement zodanig geworden, dat liet herstel van de grondbelasting op het peil van 1955 gerechtvaardigd is, vond hij. Dr. Lucas handhaafde zijn motie, die daarna verworpen werd met 50 te gen 78 stemmen. Voor stemden de K.V.P., de C.P.N., de S.G.P., de heer Biewenga van de A.R.P. en de da mes Kuipor-Struyk en Van Someren- Downer en de heren Sehuitemaker en Van der Veen van de V.V.D., De Kamer stond toen voor' de taak het wetsontwerp af te han delen. Zij verwierp bij' zitten en opstaan alleen de P.v.d.A^ de C.P.N., de P.S.P. en de S.G.P. wa ren voor een amendement van de socialistische oud-minister van financiën de heer Hofstra om de verhoging van de opcenten op de grondbelasting, die het wetsont werp brengt rechtstreeks- ten goe de te doen komen aan de gemeen ten. Zonder hoofdelijke-stemming nam de Kamér een amendement- Hofstra aan om gedurende de ja ren 1960 tot 1965 huizen en be drijfspanden, die na 31 december 1959 klaar gekomen zijn, niet on der de verhoging der grondbelas ting te laten vallen. Voordat de Kamer over het wetsont werp betreffende de grondbelasting stemde zei prof. Romme van de K. V.P. dat naar het oordeel van zijn fractie de minister het uiterste mid del dreigen met een kabinet.crisis ten onrechte had gehanteerd, dat (Zie slot pag. 3 kol. 2) ...is het 150 jaar geleden, dat Oisterwijk door een hevige brand werd get.eisterd. ...herdenkt Griekenland onafhankelijkheidsdag. zijn Lentezon in de lunchpauze dat bete kent een gulden rust in het hart van 7vp.rtp.rlrr.nrt nn rt.p. Amsterdamse Dam. „NAAR DE BARRICADES" Opnieuw sprak hij zich uit tegen Duits militarisme De Russische premier is donderdag hartelijker ontvangen dan tot nu toe het geval was tijdens zijn hezoek aan Parijs. Bij zijn aankomst bij het stadhuis voor een ontvangst juichten en zongen tienduizend mensen hem toe. De wachtenden in het koude, re genachtige weer waren meest arbei ders met rode en rood-wit-blauwe ro- zettes in het knoopsgat, pp, de ontvangst pleitte Kroesjtsjew Voor een Frans-Russisch bondgenoot schap als noodzakelijke voorwaarde oré de veiligheid van beide landen te verzekeren. Hij wilde geen scheuring teweeg brengen in het Franse bond genootschap met Engeland en de Verenigde Staten, zei hij. Opnieuw sprak hij zich uit tegen het „Duitse militarisme" een thema dat hij tot nu toe in al zijn toespraken heeft aangeroerd. Hij zei dat het „gevaar lijk is dit militarisme aan te moedi gen". Voorts pleitte hij opnieuw voor een vredesverdrag met Duitsland en voor zijn ontwapeningsplan. Parijs huldigde hij als de wieg van de Rus sische staat omdat Lenin daar ge woond had. Eerder op de dag had Kroesjtsjew zijn eerste lange gesprek met de Franse president, dat slechts door twee tolken werd bijgewoond. Dit on derhoud op het Elysee-paleis duurde een kwartier langer dan was voorzien namelijk twee uur en een kwartier. Volgens Franse woordvoerders gin gen beide leiders diep in op de hui dige vraagstukken met name op de Duitse kwestie. Het overleg zal van daag worden voortgezet. Dan zullen ook enkele ministers aanwezig zijn. Na afloop van zijn gesprek met De Gaulle zag de Russische leider er- verre van opgewekt uit. Intussen voerden op de Quai d'Orsay beide ministers van buitenlandse za ken besprekingen. Na een rustpauze van drie kwartier was Kroesjtsjew aan een lunch de gast van premier Debré in diens ambtswoning, hotel Matignon. De revolutionaire kreet „Naar de barricades" heeft een nieuwe bete kenis gekregen tijdehs het Russi sche bezoek aan Parijs. Want via de barricades hebben de Parijze- naars de enige mogelijkheid een glimp van de Russische leider of althans van zijn auto op te van gen. Overal waar hij gaat heeft de politie barricades opgei-icht, waarachter voetgangers zich moe ten terugtrekken. middag de algemene beraadslaging over de wetsontwerpen tot wijziging van de grond- en personele belasting voortgezet Foto: De heer Lucas aan het woord: Koning Boudewijn in oktober naar Parijs In Brussel is donderdag officieel meegedeeld, dat koning Boudewijn op 17, 18 en 19 oktober op uitno diging van president De Gaulle een officieel bezoek aan Parijs zal bren gen. Aanvankelijk zou de Belgische vorst dit bezoek eind juni afleggen. Aan genomen wordt, dat deze datum is verschoven om koning Boudewijn in staat te stellen op 30 juni aanwe zig te zijn bij de overdracht van de soevereiniteit aan Kongo. Verwacht wordt, dat hij daartoe in gezelschap van eên aantal Belgische ministers naar Leopoldstad zal reizen. VOOR GESPREK MET EISENHOWER Nader beraad over Russisch voorstel Premier Macmlllan vliegt zaterdag naar Washington om met president Eisenhower van gedachten te wisse len over de jongste fase van de Ge- neefse onderhandelingen inzake een staken van de proeven met kernwa pens, zo is donderdag te Londen be kendgemaakt. Naar van doorgaans betrouwbare zijde wordt vernomen, zullen de re- DRIE OUDE HAVENTJES DROMEN OVER VERLEDEN.... EVEN BUITEN DREISCHOR, aan de noordkant van liet lang zamerhand geheel in cultuur ge brachte voormalige Dijkwater, breekt een terpachtige „puist" de wijde blik over het vlakke land. Drie haveloze gebouwtjes daarop tekenen zich als wat vreemde uitsteeksels tegen de strakblauwe voorjaarslucht af: een afgedankt gemaaltje, een functieloze weegbrug en een loods. Het zijn de laatste resten van het vroegere havenplateau van Beldert, waaromheen acht jaar geleden nog een seizoenbe- drijvïgheïd heerste van ladende en lossende schepen met aard appelen en bieten. Nu gooien werklieden van de Nederlandse Heidemaatschap pij er honderden schoppen zand achter elkaar tussen hier en daar overgebleven stukken be ton: de oude kademuren, waar aan vroeger bij ruw weer bin nenschepen een beetje onrustig lagen te sjorren. Even verderop grommen drag lines over de kale uitgestrekt heid met in de directe nabijheid af en aan rijdende lorries. De Herverkaveling Schouwen-Dui- veland is hier in de noordweste lijke punt van het nieuw gewon nen land bezig de laatste hand te leggen aan een kavel bouw land. En daarmee nadert het werk van de Cultuur Technische Dienst zijn definitieve eind op het eiland. Wanneer de egalisa tiewerkzaamheden in dit Duive- landse gebied tot het verleden behoren, komt het moment van vertrek! De kadastrale Ruilver- kavelingsdienst, die zich meer toelegt op de administratieve en adviserende kant van het werk, zal evenwel op Schouwen- Duiveland voor de verdere af wikkeling van de zaken nog wel enkele jaren nodig hebben. Aan de oude stroomgeul van het in november 1954 afgesloten Dijkwa ter liggen nóg twee oude haventjes te dromen over jaren van meer be drijvigheid. Bij Stevenslois herin neren een paar hopen kasseien en een verdroogde vaargeul aan die tijd. Enkele kilometers verder oost waarts bij „De Staart", het voor malige haventje van Sirjansland, is niet veel meer dan een afgeslo ten vijver overgebleven' op de plaats, waar enkele jaren geleden schippers hun lading innamen. Herverkaveling op punt van vertrek Het Dijkwater is dus van een vaar weg veranderd in een gebied, dat on geveer zestig' hectare weldra vrucht baar bouwland heeft opgeleverd en waarvan rond negentig hectare door Staatsbosbeheer bestemd zal worden voor een natuurreservaat met beplan tingen en vogelbroedplaatsen. Gezond compromis „Op deze manier hebben wij een ge zond compromis gevonden voor een stuk grondgebied dat als een compen satie kan worden beschouwd voor het geen bij de Schelphoek is verloren gegaan", zo vertelde ohs de heer G. Homan, landmeter van de Kadastrale Herverkavelingsdienst te Zierikzee. Oorspronkelijk was het plan het Dijkwater in zijn geheel tot een na- tuurresei'vaat om te toveren. In land- bouwkringen was men niet zo geluk kig met dit voornemen. Men zag op deze manier ettelijke tien tallen hectares cultuurgrond verloren gaan voor een eiland, dat daarom in verband met de herverkaveling eigen lijk zat te springen. Na een vrucht baar overleg werd een gunstige over eenkomst verkregen tussen Staats bosbeheer en de bij de landbouw be trokken diensten en organisaties. Met het gevolg, dat in 1958 met het object Dijkwater een begin kon wor den gemaakt. In het kader van het verschaffen van werkgelegenheid gingen aanvankelijk bij Sirjansland en bij Dreischor de spaden met handkracht in de grond. Omdat dit nogal ophield, stapte men langzamerhand over op een machinale bewerking. Zo werden waterlopen gegraven, dij ken afgegraven, wegen aangelegd, waaronder een nieuwe rechtstreekse verbinding van Sirjansland naar Dreischor. en zeven kavels voor de inzaai van landbouwgewassen ge schikt gemaakt. Waarmee de betrok ken boeren inmiddels een begin heb ben gemaakt. Industrieterrein Praktisch alle kavels worden als het ware omringd door een nog wat dras sig en naakt uitziende strook grond, waarover Staatsbosbeheer zeggen schap heeft. Het gaat dan ook vaalt in hoofdzaak om repen tussen de oude *(Zie slot pag. 5 kol 3) geringsleiders zich beraden over hun antwoord op het voorstel dat de Rus sen vorige week zaterdag hebben ge daan. Zoals gemeld stelde de Sowjet- delegatie te Genève toen voor, on middellijk een verbod op alle kern proeven, met uitzondering van onder grondse ontploffingen van geringe omvang, af te kondigen. Intussen zouden de kernmogendheden vrijwil lig moeten afzien van het nemen van ondergrondse kernproeven van gerin ge omvang, hangende een gezamen lijk internationaal onderzoek naar de mogelijkheden om dergelijke proeven te ontdekken. In welingelichte kringen in Lon den is men van opvatting, dat Macmillan de Amerikaanse presi dent zal trachten te overtuigen, dat het noodzakelijker is tot een overeenkomst, hoe onvolmaakt ook, te komen. Men acht het niet onmogelijk, dat Macmillan zal pleiten voor aanvaarding van het Russische voorstel waarin enkele wijzigingen aangebracht zouden kunnen worden. De Britse premier zou van oordeel zijn, dat een weigering van de zijde van de westelijke mogendheden rampzalig zou zijn, zowel met het oog op de betrekkingen met het oos ten als met het oog op de wereldopi nie. De snelle totstandkoming van een akkoord op de Geneefse confe rentie over het staken van kernwa penproeven zou, aldus meent men in Londen, de topconferentie op de goe de weg helpen en een geschikt kli maat scheppen voi tieke regelingen. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met aanvan kelijk enige regen, voornamelijk in het midden en zuiden van het land en in het noorden nog opklaringen. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN maart Zon op Maan op 6.30 onder 19.03 6.12 onder 18.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1