DE KERKEN maatschappij PILOOT STORM onivoerd in de stratosfeer In Lausanne wordt oecumenische jeugdconferentie gehouden DUITSE BELANGSTELLING VOOR VERPLAATSBARE KERKEN TRACKERS KUNNEN (NOG) NIET OPSTIJGEN VAN DE K00Y EVEN NADENKEN MAÏZENA DU RYE A dewv s\on<{ op een hier. VRUDAG 25 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de KOMENDE ZOMER: Men verwacht er 1700 deelnemers Een der grootste en meest repre sentatieve vergaderingen van de Europese christelijke jeugd ooit gehouden zal deze zonter plaats vinden. Het is de eerste Oecumenische Jeugd Conferentie in Europa, van 13 tot 24 juli te Laussanne, Zwit serland. Deze twaalf dagen du rende vergadering zal de eerste grote bijeenkomst van Europese jonge mensen van verschillende kerkelijke gezindten en nationali teiten zijn, die ooit onder auspi ciën van de kerken is gehouden. Er zullen 1400 jongeren deelnemen uit meer dan 15 Europese landen en naar schatting driehonderd jongelui uit Azië, Afrika, het Ver re Oosten, het Nabije Oosten, Noord-Amerika en Latijns Ameri ka. Men verwacht dat de Europese groep delegaties uit de Sowjet- Unie en uit verschillende andere Oosteuropese landen zal omvat ten. De asseinblee zal worden gefinan cierd door het Jeugd-departement van de Wereldraad van Kerken in samenwerking met de landelijke oecumenische jeugdraden in Euro pa. In verschillende belangrijke opzichten zal deze bijeenkomst zij het op jeugd-niveau, in ver band staan met de Derde Assem blee van de Wereldraad, die van 18 november tot 5 december 1961 te New Delhi zal plaatsvinden. Zo zal het thema evenals dat van de assemblee te New Delhi lui den: „Jezus Christus het Licht van de Wereld". De organisatoren hebben de hoop geuit, dat het een goed middel zal bjijken om de be langstelling voor de vergadering te New Delhi aan te wakkeren en dat er bij een nieuwe generatie van Europese jongeren een daad werkelijke interesse voor de oecu menische beweging zal worden gaande gemaakt. Hoogtepunten van de jeugdconferentie zijn on der meer de toespraken van voor aanstaande figuren uit de oecume nische beweging. Dr. W. A. Vis ser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad zal de behan deling van het hoofdthema van de assemblee inleiden met een toespraak op de openingszitting van woensdagavond 13 juli. Ande re sprekers on die avond zijn bis schop Jaan Kiivit, hoofd van de Lutherse Kerk van Estland en prof. Henri d'Espine, voorzitter van de raad der federatie van pro testantse kerken in Zwitserland. DRIE GEBIEDEN Een groot deel van de vergader tijd zal men besteden aan het be lichten van drie gebieden v.-n werkzaamheid der kerk. Deze ge bieden zijn met de volgende drie punten aangegeven: 1. De Euro pese Kerken in de hedendaagse wereldsituatie; 2. De taak der kerken in een veranderend Euro pa: 3. De hernieuwing, zending en eenheid van de plaatselijke ge meente. Behalve vertegenwoordigers uit bijna alle Europese landen zullen ook jongelui komen uit Austra lië, Japan, India, Pakistan en de Filippijnen. Het Midden-Oosten zal vertegenwoordigd zijn door jongelui uit Libanon. Van het Afrikaanse contingent komen onder meer jonge mannen en vrouwen uit Egypte, Kenya, de Ivoorkust en Is het christendom voor Afrika te monogaam? Het Christendom kan het in Afri ka niet bolwerken tegen de Islam omdat het vasthoudt aan het mo nogame huwelijk. Deze conclusie heeft de heer Lile Ramsey, voorzitter van een Ame rikaans „Genootschap voor be scherming van het christelijk erf goed", dat protestanten, rooms- katholieken en joden omvat, ge trokken uit de ervaringen die hij op een reis van acht weken door Afrika heeft opgedaan. Kerk en staat doen concessies in Polen Van doorgaans welingelichte zijde te Warschau is vernomen dat de besprekingen tussen vertegen woordigers van de Poolse staat en de Rooms-Katholieke Kerk in Polen hebben geleid tot concessies van beide kanten. Beide partijen zeggen echter de overwinning te hebben behaald. Het schijnt dat er voorlopig een ontspanning is ingetreden tussen kerk en staat. De gemengde commissie voor het overleg tussen Kerk en staat heeft twee subcommissies gevormd, één ter bespreking van de belasting aanspraken van de staat pp de Kerk en de andere voor overleg ovei' de positie van de kerkelijke eigendommen in de vroegere Duit se gebieden in het westen van Po len die door de staat zijn genaast. In kringen van rooms-katholie- ke leken werd vernomen dat de Kerk de verzekering heeft ge kregen dat geen verdere be perkingen worden overwogen van het godsdienstonderwijs op Poolse scholen. De heer Ramsey verklaarde bij te rugkeer in New York dat de christelijke krachten samen mid delen moeten zoeken om „een man aanvaardbaar te maken Ook als hij maar een vrouw heeft". Wanneer het christendom niet de visie en de breedheid van opvat ting heeft om de Afrikanen in hun huidige omstandigheden te aanvaarden, zal het Afrika ver liezen en Afrika zal dan elke kans op vrijheid verliezen", aldus de heer Ramsey. Vier bekroonde ontwerpen voor verplaatsbare kleine kerkgebou wen, die voor drievierde tot de helft goedkoper zijn-dan niet- verplaatsbare kerken van gelijke grootte, zijn het resultaat van een prijsvraag voor architecten en aannemers, uitgeschreven door de Evangelische Kerk in het Rijnland. Van de negenenveertig ingezonden ontwerpen heeft de jury be halve de vier bekroonde ontwerpen nog drie andere voor aan koop uitgekozen. De kleine kerken, die men in serie kan bouwen, zullen plaats bieden aan 150 kerkgangers, een levensduur van minstens veer tig jaar hebben en zonder grote plaatselijke investeringen in die tijd bestand zijn tegen twee veranderingen van standplaats. De kosten van de vier bekroonde ontwerpen liggen, met inbegrip van interieurinrichting en montage, tussen 38.000 en 85.000 D.Mark. Voor een gewone, niet-verplaatsbare kérk van gelijke grootte rekent mén met een prijs van DM 150.000. Uit tientallen geïnteresseerde gemeenten in het Rijnland alsmede uit overige delen van de Westduitse bondsrepubliek zijn al verzoeken om na dere inlichtingen binnen gekomen. Bussum protesteert tegen strafmaatregel Do gemeenteraad van Bussum heeft bij de behandeling van de gemeente begroting met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin de raad zijn verbazing en ontstemming uitspreekt tegen ae strafmaatregel, die de vorige minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, minister Witte, de gemeente Bussum had op gelegd. Deze strafmaatregel bestond uit het opschorten van premie voor de pre miewoningen. De minister had dit gedaan, omdat de raad van Bussum had besloten geen grond te verkopen in de „Wester Engh" bestemd voor de bouw van zestien woningen voor de stichting „woningbouw gerefor meerde kerken". Bij de discussie werd er op gewezen, dat deze col lectieve straf voor een gemeente doet denken aan de bezettingstijd, toen men ook collectieve straffen oplegde voor iets wat één persoon bedreven had. (Advertentie) de opzienbarende nieuwe handcreme voor waarlijk verzorgde, fraaie handen. NERTZANE zó actief dat cm crème per keer al ruim vol doende Is voor belde handen. f 2M pep royale tube. met NgVtZUtiegéért schoonmaakhanden nieuw opsporingsvliegtuig te zwaar Marine hoopt op droog weer (van onze Haagse redactie) Bij de vlieg-teehnische dienst van de Koniklijke Marine op het marine vliegkamp de Kooy bij Den Helder worden thans 3 S-2-F onderzeeboot- opsporingsvliegtuigen „traskers" ge assembleerd. Per schip zijn deze voor Nederland nieuwe machines uit de Verenigde Staten aangevoerd. Terwijl men nu in de werkplaatsen druk be zig is de toestellen in elkaar te zet- zen; zullen de trackers van de Kooy kunnen opstijgen De Trackers, die de Avengers en de Neptunes van de marine zullen ver vangen, wegen namelijk maar liefst 10 ton en dit is bepaald te veel voor de thans behoorlijk drassige grasmat van de Kooy. Bij de marine-staf hoopt men, zo vernamen wij, dat het weer droog blijft en dat de grasmat stevig genoeg zal worden om een verant woorde start te doen uitvoeren. Indien het enigszins mogelijk is, zal men vliegen. Uiteraard met zo min moge lijk belasting. Is het risico toch te groot, dan zal men genoodzaakt zijn de toestellen in grote stukken over water te vervoeren naar de basis Leeuwarden, vanwaar de Trackers naar hun basis Valkenburg zullen vliegen. Ook denkt men aan de moge lijkheid van het transport over de weg naar schiphol, hetgeen uiteraard spe ciale maatregelen vereist. Uitspraak ia Texelse benzine-affaire De Alkmaarse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee vliegers en twee vliegveld- employé's op het vliegveld Texel, die veertien dagen geleden terecht stonden wegens verduistering van in totaal 7000 liter vliegtuigbenzine ten nadele van de N.V. Aero-Contractors in Den Haag. Bij dit bedrijf waren zij in dienst. De chef op het vliegveld Texel, M. J. P de G. tegen wie zes maanden met aftrek was geëist, werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De grondwerktuigkundige C. P. S. tegen wie vijf maanden met aftrek was geëist werd veroordeeld tot 103 dagen met aftrek, waarvan 30 dagen voorwaardelijk, de vlieger M. van der D., tegen wie de eis luid de drie maanden voorwaardelijk en een geldboete van 400 gulden, subsi diair twee maanden werd tot 400 gulden boete veroordeeld. Zijn colle ga J. P. C. J. van V., tegen wie één maand voorwaardelijk met een boete van 200 gulden was geëist, subs. 30 dagen, werd veroordeeld tot 200 gul den boete. 0 Bij Camden, ïn de Amerikaanse staat Alabama, is een autobus met schoolkin deren door een goederentrein gegrepen, waardoor zes kinderen het leven ver loren en veertien werden gewond. 9 Richard Carrington, directeur van het bestuur van het Amerikaanse Hearst- concem, is na een langdurige ziekte fn Los Angeles overleden. Hij is 70 Jaar geworden. HOOG EN LAAG WATER 26 maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 1.19 2.01 2.16 2.26 1.34 1.61 2.19 2.48 3.14 -t- nap uur meter 13.52 2.18 14.17 2.32 14.55 2.46 15.34 1.59 15.47 1.92 -nap uur meter 7.48 2.31 S.19 2.48 8.52 2.61 8.21 1.88 8.36 2.13 1nap uur meter 20.01 1.96 20.32 2.13 21.06 2.26 20.47 1.45 21.09 1.70 P.T.T. stelt telefonische berichtendienst in (Van onze Haagse redactie) Binnenkort zal de P.T.T. proeven ne men om to komen tot het instellen van een telefonische berichtendienst. De voorbereidingen zijn reeds in een gevorderd stadium. Het zal evenwel nog minstens een' jaar duren voor men door de telefoon het laatste nieuws kan vernemen. Als het ge beurt zal dit nieuws vermoedelijk door het A.N.P. worden geleverd. Het principe van de berichtendienst kan worden vergeleken met de tele fonische melding van het weerbe richt. Op een geluidsbandje of plaat wordt het laatste (radio)nieuws op genomen. Na het draaien van een be paald nummer krijgt men het nieuws opgediend a raison van vier cent per gesprek. (Advertentie) 1437. Iedereen was natuur lijk buitengewoon enthou siast over de verrichtingen van de Vesta en ook piloot Storm zwaaide ontwerper Buck niets dan lof toe. De machine bezat dan ook uit zonderlijke kwaliteiten, maar het was wat je noemt een benzine „vreter". In zijn hart was Arend echter allesbehalve tevreden. Het leek allemaal zo zinloos, ter wijl ergens in de woestijn op een plek, die alleen hem bekend was, de geheimen verborgen lagen die niet al leen de luchtvaart met reu zensprongen vooruitzouden helpen, doch zelfs de veelbesproken ruimtevaart tot een realiteit zouden kunnen maken voor de mensheid. In zekere zin leek het zelfs onverantwoordelijk, dat hij die geheimen achterhield, terwijl iedere dag zijn leven in gevaar verkeerde. Was het eigenlijk niet absurd met het bekendmaken van de Valeron-plannen te willen wachten tot er geen politieke spanning en oorlogsdreiging meer tussen de naties zou heersen? Dat was immers een utopie! De verantwoorlijkheid drukte zwaar op Arends schouders en dikwijls kon hij lange tijd in diep gepeins verzonken zitten. Soms was hij zwijgzaam en zelfs kort aangebonden. Sandra, die wel begreep met welke moeilijkheden haar verloofde te kampen had, trachtte hem dan altijd weer wat op te monteren. Puzzle nr. 576: 1 jaarboeken; 6 et labora: bekende spreuk; 7 kunsttan den in echte wortel; 11 tijdperk; 12 gesloten; 13 muzieknoot; 14 ten be drage van; 15 eind; 17 gelofte; 19 titel van bep. geestlijke; 21 plaats o.d. Veluwe. 1 jongensnaam; 2 rekening; 3 arti kel; 4 niet vroeg; 5 ongaarne; 7 stijf; 8 jongensnaam; 9 Europeanen; 10 dichterbij; 15 van een; 16 verrichtte, maakte; 17 stekelig zoogdier; 18 buts, beschadiging; 20 Friese jon gensnaam. (Advertentie) spaar de wikkels voor 6 nieuwe series s p rook j es-bo rd u u r kaartes maakt Uw groenten zo lokker. FEUILLETON Door BERKELEY GRAY 31 „Ja, Precies gelijk. Iemand, een on bekende, belde Scotland Yard op en vertelde waar het lijk gevonden kon worden," zei Conquest. „Die persoon deelde de politie ook mee, dat Miles Hayward Robert Archer is, de man die tien jaar geleden uit Broadmoor ontsnapte. De politie ging naar Miles' huis in Hampstead, maar hij ont kwam. De wastafel in de badkamer zat vol bloederig water." „O wat erg!" fluisterde het meisje nauwelijks hoorbaar. „Dat is dan het slechte nieuws," zei Norman, terwijl hij haar arm ste viger vastpakte. „Laat de moed niet zakken ik ben ervan overtuigd, dat Miles het slachtoffer is van een zorg vuldig opgezette valstrik. De politie heeft hem nog niet te pakken, en.." „Ik moet steeds maar aan die ar me Elsie denken," zei Valerie doods bleek. „Ik wist niet, dat er zulke af schuwelijke dingen konden gebeuren... Waarom juist Else? Ze was dikwijls een dwaas, dom kind, maar..." „Ik zal je vertellen, waarom Elsie vermoord werd," zei Sir Montague ruw. Hayward ging hier in 'n bijzon der slechte stemming vandaan. De be kentenis, die hij me gedaan had, had gevolgen die hij zich niet had kunnen dromen. Woedend, omdat hij zich ge dwarsboomd voelde, ging hij laat in de avond naar je flat in Londen en trachtte zijn gemene attenties aan je meisje op te dringen. Toen ze daar niet van gediend was, kreeg hij een aanval van waanzin." „Leugens riep Valeric. „Gemene, afschuwelijke leugens! Ik geloof er geen woord van. Mr... deze heer... heeft gelijk." Ze koek Norman strak aan „Miles is het slachtoffer van 'n laaghartig komplot." Sir Montague sloeg krachtig met zijn hand op de leuning van zijn stoel. „Het heeft geen zin deze onplezierige scène voort te zetten," zei hij kort. „Het is pijnlijk voor vreemden en ik moet U Mr. en Mrs. Conquest ver zoeken te vertrekken. U zult wel be grijpen, dat uw aanwezigheid een fa miliekwestie als deze er alleen maar moeilijker op maakt." „Kalm aan, Sir Montague," ant woordde Norman. „Ik zou nog graag een paar wagen stellen. Misschien kunnen uw dochter en uw zoon mij helpen," Ik?" vroeg Charles verwonderd. „Ik ben bang dat ik er niet toe in staat ben, hoewel ik het graag zou doen." Valerie, die diep had staan naden ken, mengde zich onverwacht in het gesprek. Zij wierp een boze, vijandige blik op haar vader. „Ik weet waarom Miles zijn belof te verbrak en U gistermiddag inlicht te," zei ze ademloos. „Het was 'n plo- selinge impuls. Jarenlang had hij een grief tegen U gekoesterd. Hij kon niet vergeten, hoe oneerlijk U hem hebt behandeld toen hij veroordeeld werd. Dat vertelde hij mij en ik geloof hem absoluut. Hij weet, dat je nooit iets om me gegeven hebt," ging ze opge wonden verder. „O het is wel degelijk waar! Charles is altijd je lievelinge tje geweest." Ze wierp een snelle blik op haar broer. „Niet dat het me iets kan sche len. Jullie beiden hebt zoveel dingen femeen. Maar ik ben jaren later ge- oren en er werd naar mij niet ver langd. Moeder hield van mij, maar dat heb jij nooit gedaan. Miles wist dat en kon de verleiding niet weer staan..." „Zwijg barstte haar vader uit. „Deze hysterische uitbarsting is ner gens goed voor, Valerie. Probeer je te beheersen." Een ogenblik zag het er naar uit, alsof ze hem fel van repliek zou die nen, maar toen Joy 'onverwachts haar armen om haar heen sloeg, barstte zij in snikken uit. „Goed zo, Pixie," zei Norman goed keurend. „Bemoei je maar even met haar. Een flinke huilbui zal haar goed doen." Hij wendde zich tot Char les. „Wat weet U van Ronnie Webb?" vroeg hij hem op de man af. Charles keek hem door zijn grote bril niet-begrijpend-aan. „Ronnie Webb? Ik begrijp er niets van." Hij fronste zijn voorhoofd. „Wat heeft Ronnie Webb ermee te ma ken?" „Misschien een heleboel. Daar pro beer ik juist achter te komen. W£t weet U van hem?" „Ik mag hem niet," zei Charles zon der meer. „Tic verafschuw die vent. Dat heb ik altijd gedaan. Hoe Val het ooit in haar hoofd heeft gehaald hem onder haar vrienden te rekenen, is me 'n raadsel. Maar, ja..." Hij haalde zijn schouders op. „Val is altijd anders geweest. Ze? heeft me eens meegenomen naar zijn flat; ik houd niet van de manier waarop hij blijft doordrinken en mijn zuster borrels tracht op te dringen. Ik geloof, dat hij van goede familie is en dat hij 'n be hoorlijk inkomen heeft... Maar naar mijn smaak is hij veel te gek op nachtclubs en sterke drank." „U bent dus wel eens in zijn flat geweest? Kunt U me zijn adres op geven?" „Ja, dat denk ik wel..." Charles trok zijn gezicht vol rimpels. „Kil- grew Chambers, Berkeley Street. Het nummer ben ik vergeten. Het is zo'n vrijgezellenflat. Zal wel erg duur zijn." Hij zag er uit of hij er niets van begreep en zei toen: Maar wel verdraaid, U denkt toch niet dat Webb..." „Ronnie vroeg Valerie, die met een betraand gezicht opkeek. „Hij was er ook gistermiddag en hij was erg dronken. Hij zei beledigende dingen tegen Miles en ik ben erg kwaad op hem geweest. Ik ken hem al jaren, maar ik mag hem niet. Ik beschouw hem als een vervelende lastpost... O, maar U denkt toch niet... Dat is toch te gek!" „Deze hele scène is te gek," snauw de haar vader. „Mr. Conquest, ik hoop dat U mijn wenk begrepen hebt?" Hij keek Norman met zijn bijziende ogen aan. „Ik hoop, dat ik U niet nog maals zal moeten verzoeken te ver trekken. U bent hier niet welkom." „Welkom of niet Sir Montague, ik blijf tot ik meer gegevens over Ron nie Webb heb gekregen," zei Conquest onverstoorbaar. „Als ik onbeschoft mag lijken, dan ben ik niet de enige. Ik weet precies, hoe U over mij denkt, dus ik neem het U absoluut niet kwa lijk, wanneer U denkt dat ik de at mosfeer bederf." Hij wendde zich tot Valerie die hem nog altijd stond aan te kijken alsof ze niet van zijn hou ding begreep. „Gistermiddag hebt U Ronnie in de ze kamer gebracht, niet? Dat weet ik —het doet er niet toe, hoe ik daar achter ben gekomen."- „Ja," zei Valerie verbaasd. „Ja, dat is waar." „U liet hem hier achter om nuchter te worden?" „Ja," Ze schrok. „Ik deed de deur op slot..." „Uw vader vond deze op slot toen hij met Miles hier kwam om onge stoord te kunnen praten," vervolgde Conquest. „Met andere woorden, ik heb reden om aan te nemen, dat Ron nie zich hier ergens verstopt had, toen Miles zijn onthullingen deed. Ronnie heeft dus gehoord, dat Miles Robert Archer is." „O!" stamelde Valerie, haar ogen groot van schrik. „Behalve uw vader is Ronnie dus de enige persoon, die het geheim ge hoord kan hebben," vervolgde Con quest vastberaden. „Ronnie is verliefd op U en hij haat Miles... misschien zag hij plotseling een kans schoon Miles uit de weg te ruimen." „Vervloekte nonsens, Conquest, en dat weet je best,"zei Brownley ver achtelijk. „Wat een idee. Die jonge dwaas heeft veel te weinig ruggegraat om een meisje te vermoorden met het doel... Het is te gek om over te praten. Als Webb Hayward in moei lijkheden had willen brengen, behoef de hij alleen maar naar de politie te gaan en deze zou dan weldra Hay- ward's ware identiteit ontdekt heb ben." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13