Marinemensen van smaldeel 1 toonden opofferingsgezindheid Rook die lekkere shag uit de „BLUEY" EN „KELPIE" WAKEN OVER AUSTRALISCHE KUDDEN bekende VRUDAG 25 MAART 1960 PROVINCIALE ZEjEüWSE COO RAN T afgemat trekken we terug naar onze schepen, naar het licht, naar de hap, naar onze kooien bovenal. Het heeft geen zin meer doden op te graven óm ze enkele kilometers verder weer. i'n de stenen rots grond te begraven, Waar de kleine Ahmed vandaan kwam weet Ik niet. Hij was de hele dag bij ons, als een hondje zonder baas. We gaven hem wat sinaasappelen, hij dronk van enze |em-lem, hij at van ons brood. Nu gagn we weg en hi.i blijft alleen achter tussen de doden. Een klein jongetje in een fel rood truitje, HERINNERINGEN AAN HET WERK IN AGADIR Aalmoezenier Th. de Bruin vertelt over zijn ervaringen in „Stella Maris handschoenen vinden geen hou vast meer. De stank is pridrage-, li jk. De mannen dragen verband gaas, in een dettolroplossirig gé- drenkt, voor de mond. Be hitte neemt toe. Miljoenen vliegen vor men een nieuwe plaagep een nieuw gevaar. De "van Jde" heuvel af verstoven D.D.T. brandt op de bezwete gezichten. Zichtbare ontroering heb ik wei nig gezien. Toch zullen twee beel den mij hét hele leven wel bijblij ven. De vader,"die zelf zijn kleine jongen onder hpt puin uithaalde en het lijkje niet wiide "afgeven om weggevoerd te worden. Als een profeet in zijn lange gewaad, stond hij daar temidden van "de Verwoesting, het dodé kind als een offer op de armen. Ook zal ik nooit die man en vrouw kunnen vergeten, die 65 uren sairjén doodsangst ónder het puin hadden doorgebracht ep, eindelijk bevrijd, in dé "Frgpse hospitaaltent vyprdpn binnenge bracht; allé doorgestane ellende pp hun gezicht ingebrand. Zij lié ten elkaar mét de ogen niet los. In de. ambulance-auto grepen zij elkanders hand in een onzegbaar gebaar van liefde. Dit ivarep de zeldzame momenten van ontroe ring en nienselijkheid, Hét is vreemd, de doden maken geen indruk meer. Zij zijn te tal rijk. Donderdagavond. De avond van de twéede dag. of is het langer, veel, veel langer? We trekken weg. De truck laadt ons materieel op, schoppen, bijlen en houwelen, dé lege bus van "het drinkwater. We zochten naar levenden en von den slechts doden. Moe en leeg, Radio-posthoofdkwartier. een lichte plek in het grijs en bruin van het bederf en het puin. Als we weggaan gaat h'j zitten op een brok muur, zijn kleine lijfje schokt van het snikken om dat. hij nü werkelijk alleen is in de vallende avond zonder licht. Terug Vrijdag 4 maart: ..Werkploegen aan de wal door alle instanties teruggetrokken in vérband met mogelijk uitbreken van epidemie. De quartiers sinistrés, waaronder het gedeelte waar de eigen werk ploegen waren ingezet (Founti) out of bounds verklaard". Aan boord van de schepen wordt er harder" gewerkt dan ooit. De sloepen varen driftig tussen de wal en de schépen. 25.000 kg voedsel waren aan dewal ge bracht. Het laatste wat we nog kunnen doen. Eij het vallen van de nacht keren ook de rpaijneji vpn het hoofd kwartier en 'dé verbindingsdienst in dé stad pan "boord terug. Er is niets meer te redden, ér rest alleen nog deze doden ongevaar lijk te maken voor de levenden. De Marokkanen trekken een cor don om de 'stad. Alle schepen liggen stoomklaar. Om 9.25 uur 's avonds wordt een ernstige aardschok gevoeld, ge volgd door een lichte trilling op de schépen Om 23.30 uur'gaat Smal deel I anker op. Het leven keert terug tot z'n nor male proporties, We hebben weer lange tenen en het weekeind op zee is een ramp. ONONTBEERLIJKE STEVN VOOR DE HERDERS (Van qnze Australische correspondent) De hond en de herder vormen in Australië de combinatie, die ruim 150 miljoen schapen, die het land telt bewaken en in kudden hij elkaar houden. De volgorde is juist: de hond en de herder, want de herder geeft slechts commando's aan de hond, voor wie het weinig verschil maakt of hij nu 5 of 5000 schapen moet leiden. Het betekent voor de hond alleen wat harder rennen en dat is slechts een vermaak. Australië heeft twee verschillende soorten hon den, de sheep-dog voor het drijven van schajKuicn de cattle-dog, wiens taak het is de koeien en kalveren hij eikaa?- te honden. Zijn zijn beiden hun gewicht in goud waard voor hun ei- ge naar, qje door óëp kond ni in steps drie mannen met paarden kan uit sparen. Met de naani „bluey" wprdt in Australië 'de cattle-dpg aange duid. „Blueys" kan men wel iswaar ook in dé stad aantreffen, maar dat zijn die honden die hun ..roeping door geboorte" ontrouw zijn geworden, want de echte „bluey" hoort thuis op de cattle- stations". de boerderijen, waar hij duizenden koeien onder zijn hoede heeft. Vooral bij dé grote trek heeft hij een belangrijke taak, wanneer de kudden vaii het pin- nenland naar de slachterijen wor den gedreven. Het is 'aan de „bluey" te danken, dat de drijvers 's nachts rustig kunnen slapen, want de bonden lioüden dan de kudde bijeen. Over het algemeen is het gekef van de hond voor een rebellerende koe al genoeg om naar de kudde terug te keren. Is dit niet het geval dan zal de bluey net zo lang voor het beest rond te draaien en tegen hem op springen tot hij ervan overtuigd is dat een pijnlijker maatregel noodza kelijk is. Voor de hond echter zover is, dat hij een kuddé mag bewaken heeft hij een langdurige en zorgvuldi ge training ondergaan, want vaij na ture is hij allesbehalve vreedzaam en gemakkelijk. De echte eattie-dog is een kruiding van verschillende" rassen, "zóali" tic- Schotse „collie", de „dalmatié'réri dé zeer gevreesde „dingo". In de loop" der jarèn heeft" men deze cattle-dog in zijn opleiding zuiver "géhoiideh," want een hond, die van de standaard af wijkt kan niet méér vqor het'werk ge bruikt worden. Baargm'is er ook een speciale „breed-standard" vastge steld: de hond moet goed gepropor tioneerd zijn met niet te zware poten en een sterk gespierd lichaam heb ben. dat bovendien geschikt is voor snelle bewegingen. Verder moeten tanden „grijpen als een schaar", e beroemde tegenhanger voor de „bluey" is de Kelpié, de hond. die de kudden bijeénhpiidt. Zij zijn als het ware de sergeants-majoor van de schapen-farms. Reeds vroeg komt deze natuur in de hond boven, want al spoedig toont de jonge Kelpie grote belangstelling voer hetgeen er op de boerderij gebeurt, waarvan de eenden en kippen dan vaak het slacht offer worden. De Kelpie slaat dan aan het „rounden". De opleiding van de sheep-dog kost heel wat meer moeite dan die van de bluey, Er is dan ook een uitgebreid trainingsprogramma en een soort exa men samengesteld, waaraan de hond moet voldoen. Dit is: 1 stoppen van het opjagen bij een bepaald signaal; 2 onmiddellijk naar de baas terugke ren op commando; 3 in een boog om de kudde heen rennen om een ver dwaald schaap terug te brengen; 4 het drijven van de' kudde in de rich ting, die de baas wenst. Verder leert hij het schaap op de hiel te volgen, alle soorten van comman do's te hegrijpen en zonder orders in te grijpen als hij dit nódig acht. Zelfs zal de hond in béi'gspleten afdalen om verdwaalde schapen bij de kudde te rug te brengén. De Kelpies nemen in Australië dan ook volledig de taak van de inlandse hoeders over. Deze Gift van Goeree aan Rampenfonds In het hoofdkantoor van het Rode Kruis te Den Haag hebben gistereu de burgemeesters van Ooltgensplaat en Dirksland, de lieren W. M. van der Harst en II. Bos namens de be volking van liet eiland Goeree aan de vice-voorzitter van het nationaal rampenfonds, Mr. VV. F. Schokking een cheque aangeboden. Dp cheque vertegenwoordigde een waarde van f 24.227.Reeds eerder was op het gironummer van het Rode Kruis een bedrag van f 12.000,ge stort zodat de totale gift van de éilandbevolking f 36.600 bedraagt. djenen thans als belangrijke helpers op de farms en herstellen beschadig de afzettingen. Maar het echte werk wordt toch gedaan door de hond en daarom wordt deze ook het eerst ge noemd, want hij is zelfs niét door de mechanisatie te verdringen. Het maandblad „Stella Maris" heeft in een extra-editie een arti kel en foto's opgenomen, van de vlootaalmoezenier Th. de Bruin, waarin een beeld wordt gegeven van de hulp, die de Nederlandse Koninklijke Marine heeft geboden aan de zo zwaar getroffen haven stad in Marokko, Agadir. Vloot aalmoezenier De Bruin vertélt aan het begin van zijn verhaal dat de commandant van Hr. Ms. „De Ruyter", kolonel Réeser, door de scheepsomroep beheerst en af gemeten meedeelt dat Agadir door een aardbeving is getroffen. Het smaldeel heeft opdracht hulp te bieden. Hij verwacht dat ièdér bet uiterste zal geven. Hoofden van dienst worden bij eengeroepen "in de hut van dé eer ste officier,"medische dienst, gees telijke verzórging en technische staf. De te nemen maatregelen worden besproken. Equipes wor den samengesteld. Medisch en technisch" materieel wordt bijeen gebracht. Een continu luister- dienst voor de Franse uitzendin gen uit Rabat over Agadir wprdt ingesteld. Inmiddels trekt het schip een lang wit spoor dóór de kalme zee. Trillend en kreunend jagen 80.000 p.k. deze 1Ö.0OÖ ton door het water. Hr. Ms. „Limburg", „Drenthe", en „Gelderland" ploegen achter the big ship; het buiswater slaat hoog over de boeg. Hr. Ms. „De Bitter" kan het niet "bijbénen. Samenwerken We zullen samenwerken met de Fransen en we slaan ons hoofd kwartier op nabij het hunne in het midden van de stad. Het lijkt, een duivelse grap. dat dit ligt op een plein vóór het gebouw der „Travaux publics", der „Openbare werken", waarvan alleen de n™- ren nog oyereind s.taan. Deze commandopost, waar zich ook de verbindingsdienst inricht met zijn zend- en ontvangapparaten, is omringd door stapels schoppen, houwelen en kruiwagens. De Fransen hebben de stad in sec ties verdeeld, zij werken hoofdza kelijk in de Europese wijk. waar zich de meeste van hun landgeno ten bevinden. Wij krijgen de Ara bische wijk Founti toegewezen een dicht bevolkt stadsdeel langs de haven, gebouwd tegen de hel ling die "oploopt naar de Kasba o.p de héuyeltop. Aan de landings- stèiger heerst een koortsachtige bedrijvigheid, sloepen voeren werkploegen en materieel aan van alle schepen. Vóór het vijf uur is, zijp 3GÖ van onze mannen aan het werk in Founti. Twee medische plpegen ep vier artsen assisteren tijdens de bergingswerkzaamhe den. De mannen graven eu ruimen in een waanzinnig tempo. Eén haalt een hoek van een glaapniat vrij, het' tempo wordt nog opgevoerd, na een uur- zwoegen komt er een vrquw van onder "het puin, zij ligt als een bescherming over baai- drie kinderen. De man, die het zijn groepscommandant komt mel den. ziet géel-grijs, dan kan hij zich niet meer inhouden en geeft over. Even later zie ik hem weer aan hét werk. De lijken worden benedén aan de weg neergelegd. Hét is nog maar een begin. Van nu af heeft iedere groep zijn melding. Hier komt een Kring mensen te voorschijn, kennelijk op het moment van de vamp rond eep tafel gezeten. Daar wordt een man in een scheerstoel uitge graven, de barbier naast hem. Mensen in slaaphouding, het hoofd op de arm. Een man en een vrouw op een matras, vier kinde ren in wat eens het slaapvertrek was. Mensen, die elkaar beminden en de dood niet meer scheiden kon. Er komen brancards tekort, de doden rijen zich beneden op straat aaneen, Voldoende vervoer ont breekt. Dodén. alleen maar do den... Ik sta naast een jonge knul, ik zie nog de verbazing, de afkeer op zijn gezicht terwijl hij als ver steend staat te staren naar de mensenhand op zijn schóp, dan glijdt hij langzaam onderuit. Toch is dit alles nog niet het 'ergste. Het is het einde van slechts de eerste dag. Gedwongen door de duister nis keren de werkgroepen naar boord terug, waar zij aan dék nog" grondig worden ontsmet. Een grijze mist heeft de stad èh de zee toegedekt. Aan boord van Hr. Ms. „De Ruy ter" houdt de aalmoezenier nu een kerkdienst, het is Aswoens dag. Duidelijker zal het wel nooit geweest zijn, dat de mens maar stof is en tot stóf zal wederkeren. Hij draagt de H. Mis op voor de- slachtoffers. Doorwerken De mensen van de commandopost, van de verbindingsdienst en een groep" mariniers voor bewaking, blijven aan de wal. Alleen één ploeg van Hr. Ms. „Gelderland" is nog aan het werk. Zij werden op verzoek van het Franse hoofd kwartier met snijbranders naar een bioscoop gedirigeerd, waarin zich onder het puin nog drie le venden moesten bevinden. Zij werken door bij het schijngèl van een te zeldzaam' liehtaggregaat. Met hun branders," houwelen en schóppen én bebloede handen maken zij een kanaal door het beton en ijzer. Om 22.30 uur heb ben zij 'contact mpt de ingeslote- nen, kunnen zelfs wat voedsel en drank dóórgeven. Om 22.30 om stort de gang in. Om half één ke ren zes map terug naar de „Gel derland". Nog geen resultaat. De rest werkt door tot zij in de vroe ge morgen door de Fransen wor den afgelost. Nog steeds geen re sultaat... In het hoofdkwartier betrekken de mariniers onder het bevel van hun kapitein de wacht. De verbim dlngsdienst onderhoudt, ook nu in de nacht, het contact tussen de wal én het schip. Van een dekzeil en wat rondhout hebben zij een tent gebouwd. Een lqnge paal dient als vlaggemast. Hun avond eten is er bij ingeschoten, bij de Fransen organiseren zij wat brpod, corned bééf en een fles wijf). Later op de ayond slapen zij óm beurten, in hun dekens ge rold op de grond. Om 22 uur be gint de grond weer te trillen, om middernacht rommelt en beeft de Donderdagochtend. Bij het aan breken van de dag gaan opnieuw 6QÖ man bergingsploegèn aan wal. Er hangt nu boven de stad de bitter-zoete lucht van het bederf. Het is weer hetzelfde beeld: een tweede Pompei van mensen, zon der enige waarschuwing getrof fen door de dood. Alleen hier niet een barmhartige verstening, maar eeri voortgaande ontbinding van vermorzelde en gézwollen licha men. Hét" werk van de medische opruimingsdienst wórdt érger dan weerzinwekkend. Door epidermo lysis laat de huid Iqs én de gummi Hr. nis. de Ruyter VoUc zee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10