~rr:i: nnfR/IUPIAIC 7EEIIWCE milfHUT SffrfSë PKUVIMiMLC UEUnot tiUUKftm «SStSS Parijs ontving familie Kroesjtsjew vriendelijk maar niet uitbundig „Zeeuws Landjuweel": stimulans voor amateurtoneelverenigingen ZUIDAFRIKAANS ONDERZOEK NAAR SCHIETEN OP NEGERS RUS PLEITTE DADELIJK VOOR „SAMENWERKING BIJ BETEUGELING VAN DUITS MILITARISME" Parijs heeft gisteren aan de Russische premier Nikita S. Kroesj- tsjew, die met een uitgebreid gevolg voor een officieel twaalf daags bezoek aan Frankrijk arriveerde, een vriendelijke maar niet uitbundige ontvangst bereid. Kroesjtsjew van zijn kant was niet in het stralende humeur waarvan hij dikwijls blijk geeft. De Franse autoriteiten hebben veiligheidsmaatregelen genomen als nooit tevoren. Direct na de aankomst op het vliegveld Orly werd de Russische premier, die o.a. vergezeld wordt door zijn vrouw, drie dochters, zijn zoon en schoonzoon, omringd door een aantal Russische en Franse lijfwachten. Na een welkomstwoord van do Franse president sprak Kroesjtsjew over de vraagstukken waarvoor Europa zich geplaatst ziet. „In de Sowjet-Unie en in Frankrijk liggen nog onontplofte bommen en soms hele munitieop slagplaatsen uit de vorige oorlog. Deze leveren nog steeds gevaar voor ons op"4 Langs de route naar de stad, die bewaakt werd door 10.000 man politie^ wachtten circa 80.000 mensen op de open limousine met de Russi sche leider en de Franse president. Enkele uren na het begin van zijn be zoek hield Kroesjtsjew reeds een pleidooi voor Frans-Russische samen werking bij het beteugelen van het Duitse militairisme. zich tot mevrouw Kroesjtsjew om dat tot dusver elke poging om een visum voor haar dochtertje te ver krijgen, was mislukt. Woensdagochtend boden president en mevrouw De Gaulle aan ruim 200 gasten een officieel diner aan. De Russische premier was gekleed in een donkerblauw wandelkostuum met grijze das. Mevrouw Kroesjtsjew droeg een lange zwartzijden avond japon. Er waren slechts weinig toe schouwers toen zij van de Quaï d'Orsay naar het Elysee reden. Daar Sowjetvliegtuigen niet over West-Duitsland mogen vliegen, ging de route van de Iljoesjin met de heer Kroesjtsjew gisteren via Kopenha gen over Denemarken, Nederland, België zonder tussenlandingen naar Parijs. Hij is dus ons hele land over gevlogen. Boven België en Nederland zond hij telegrammen aan de respectieve pre miers mét goede wensen, ook voor hun volken. Minister-president De Quay en zijn Belgische collega Eys- kens hebben daarop met wederkerige groeten geantwoord. Tot delegaties van de Frans-Russl- sche vriendschapsvereniging en de „vredesbeweging" zei hij dat Frank rijk en Rusland de Tweede Wereld oorlog zouden hebben kunnen voorko men als zij het eens hadden kunnen worden over een gemeenschappelijk standpunt:. „Laten wij daar samen voor strijden; wij zijn thans geeste lijk en materieel sterker dan toed. Samen kunnen wij een oorlog tegen houden. Over de Duitse kwestie zei hij: „Het zijn de Fransen die het meest door Duitsland worden bedreigd". Hij zei echter vrienden met de Duitsers te willen zijn. Voorts zei hij te hopen op een „waar schijnlijk spoedige" verdere inkrim ping van de Russische strijdkrachten. In antwoord op een vraag zei de pre mier: „Wij hebben geen enkele on dergrondse kernontploffing teweeg gebracht en wij zijn niet van plan dit te doen. De delegatie van de „vredesbewe ging" bood de Russische gast een model aanv van de orginele me daille met de vredesduif van Pi casso. Tot de aanwezigen behoor de ook de Franse schrijver Jean Paul Sartre. Conflict in menigte Voor de lunch in het Elysee-paleis hadden De Gaulle en Kroesjtsjew een korte bespreking. Zij gaven daarbij hun mening te kennen over de stand punten van beide landen, het belang dat elk hechtte aan de huidige ge beurtenissen en de vooruitzichten voor het wederzijds begrip, zo deelde een Franse woordvoerder mee. Na de lunch legde Kroesjtsjew een krans op het graf van de onbekende soldaat. Toen sommigen riepen „Niki ta. Nikitavrede, vrede", riepen anderen „Zwijg". Later reed Kroesjtsjew naar het fort Mont Valerian buiten Parijs, waar 4500 Fransen tijdens de nazi-bezet ting werden geëxecuteerd. Ook daar legde hij een krans. Knieval voor Nina Mevrouw Kroesjtsjew bezocht met haar drie dochters het Necker- ziekenhuis. Een jonge Hongaarse vrouw doorbrak er de afzetting en viel voor haar op de knieën. Zij stamelde een paar woorden en drukte mevrouw Kroesjtsjew een brief in de hand, voordat dë vei ligheidspolitie op haar neerdook eri haar wegtrok. De Hongaarse was met haar man uit Hongarije gevlucht en had de baby, nu een kind van zes jaar, in Boedapest moeten achterlaten Zij wendde De aankomst, van premier Kroesjt sjew op de luchthaven Orly bij Pa rijs: Met president De Gaulle begroet dè Russische staatsman de belang stellenden. (A.N.P.-telefoto) pillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllHllllllllllllllllllillll^ I Schrik op Orly door fout vliegbericht H Een vliegbericht uit Moskou M heeft de Franse autoriteiten de schrik om het hart doen slaan. Volgens hét bericht zou het vliegtuig waarmee de Rus- sische premier Kroesjtsjew n a= naar Frankrijk vloog, op het vliegveld „Le Bourget" noorden van Parij landen, s Alle maatregelen waren echter getroffen voor het vliegveld „Orly" ten zuiden van de hoofd- fi stad. Duizenden politiemannen H waren rèeds naar „Orly" ge- zonden en langs de route „Or- ee ly"-Parijs waren de meest uit- gebreide veiligheidsmaatrege ls len getroffen en 't gehele ver- loop van de tocht naar Parijs H tot in de kleinste details uit ten en telegrafeerde naar Mos- li kou om opheldering van de woorden „Le Bourget", Het s hoofdkwartier van Aéroflot H telegrafeerde daarop dat het een vergissing was. Het vlieg- tuig met Kroesjtsjew aan H boord had opdracht naar „Or is ly" te vliegen. Het hoofdlcan- H toor had een fout gemaakt doordat het gewoonlijk de vliegtuigen van Aeroflot naar ff „Le Bourget" laat vliegen. lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Jongetje gedood Te Steenwiikerwold is gisteren het bijna twee'jarig zoontje Hendrik van de landbouwer K. Winters in aanraking gekomen met een draai end onderdeel van een landbouwtrek ker. Het kind werd tegen de trek ker geslagen en was onmiddellijk dood. Huwelijksreis prinses Margaret per koninklijk jacht „Britannia" Koningin Elizabeth heeft het koninklijk jacht „Britannia" ter be schikking van haar zuster prinses Margaret gesteld voor haar hu welijksreis met Antony Armstrong-Jones. De perschef van de ko ningin-moeder en prinses Margaret, die dit meedeelde, zei dat de bijzonderheden van de reis nog niet bekend zijn. Dit was een zaak van de prinses en haar verloofde. De „Britannia", een vaartuig dat zonder veel kosten ook als hospi taalschip kan worden ingericht en dat wordt bemand en onderhou den door de Engelse marine, is momenteel in West-Indië. Op 7 april wordt het schip terugverwacht in Engeland. De admiraliteit ver klaarde desgevraagd dat na die terugkeer enig onderhoud, echter niet van ingrijpende aard, noodzakelijk zal zijn voor het schip weer kan uitvaren. Klein incident in ie onlvangsalon op Orly Met instemming van het Elysee was het zo geregeld dat president De Gaulle en minister-president Kroesjtsjew in de ontvangstsa lon van het vliegveld Orly met het gezicht naar de televisiecamera's en ,de verslaggevers zouden spre ken. Toen de Russische minister-president was aangekomen en De Gaulle en zijn gast óp de afgesproken wijze voor de microfoon gingen staan, draaiden zij de rest van de aan wezigen de rug toe. Kolonel Bon- neval, directeur van het kabinet van'de president, greep de micro foon 'eh stelde het apparaat zo op, dat de twee staatslieden hun toe spraken met het gezicht naar de ministers, diplomaten en andere officiële genodigden moesten uit spreken. Dit veroorzaakte een onmiskenbare ontstemming onder de camera mannen van de televisie. Een journalist greep in hij liep naar de microfoon en zette het ding weer op zijn oude plaats. Kolonel Bonneval pleegde daarna spoed overleg met president De Gaulle. Deze liet, na de kolonel te hebben aangehoord, een duidelijk „non" horen, waarop de kolonel de mi crofoon weer verplaatste. Het slot was dat de miljoenen tele visiekijkers president De Gaulle en zijn gast zo ongeveer en profil konden zien. Explosie in Japan kostte aan 23 arbeiders het leven Door een explosie van ruim vijf ton dynamiet zijn dinsdagavond bij de Japanse stad Shingu 23 arbeiders die werkzaam waren bij de houw van een dam om het levén gekomen. Zeven personen werden gewond, van wie zes ernstig. De explosie had plaats op het tijdstip dat een ploeg werd afgelost. Tussen de handelshaven en de nieuwe veerhaven te Breskens is ter versteviging vah de waterkering een kunstmatige dui- nenregel aangebracht welke een hoogte heeft van -f- 11 meier N.A.P. bij een breedte van 30-30 meter op de kruin. Door deze beveiliging is ook het landschap en het toerisme gediend.' De enorme hoeveelheden zand, welke voor deze kunstmatige dui nenrij nodig waren, zijn afkomstig van zandplaten in de Wes- terschelde. Met do voltooiing van de „kunstduinen" hoopt men deze zomer gereed te komen. NA HET BLOEDBAD VAN SHARPEVILLE Amerikaanse verklaring leidt tot „bezorgdheid" De Zuidafrikaanse minister-president dr. Verwoerd, heeft woensdag in het parlement meegedeeld dat het kabi net heeft besloten commissies een on derzoek te doen instellen naar de in cidenten in Sharpeville en Langa op maandag. De twee commissies zullen,.naar hij zei, elk één lid tellen, namelijk een raadsheer van het hooggerechtshof. Eén zal een onderzoek instellen naar de gebeurtenissen te Langa en de ander naar die te SharpsviTle en an dere plaatsen in Transvaal. De kwestie van de benoeming van een gerechtelijke commissie voor een algemener onderzoek van de inciden ten is in studie, aldus Verwoerd. Speciale kogels De bisschop van Johannesburg, dr. Reeves, heeft woensdag meege deeld de autoriteiten te hebben ge vraagd waarom een speciaal soort kogels tegen de negers is gebruikt die op de plaats waar zij het li chaam binnendringen een kleine wond veroorzaken maar op de plaats waar zij weer uit 't lichaam komen, een grote wond. Bisschop Bos- en heidebranden Op de Veluwe zijn woensdag bos- en heidebranden uitgebroken, tengevolge waarvan ongeveer vijf en een halve ha jonge aanplant en heide verloren gingen. Brandweerkorpsen werden bij de bestrijding van het vuur ge assisteerd door ongeveer 150 militai ren uit Harderwijk. Nabij de Duitse grens onder de noord-Limburgse gemeente Arcen en Velden, brak woensdag een felle bos brand uit. Ongeveer 10 ha bos ging UNIEKE TONEELCOMPETITIE „Nationaal Landjuweel" naar Zeeuws voorbeeld HET AMATEURTONEEL in Zeeland maakt een bloeiende tijd door! Twee factoren heb ben de laatste jaren een gunsti ge invloed uitgeoefend op de groei en bloei van de Zeeuwse amateurwereld. Enerzijds heeft het „Zeeuws Landjuweel" een voor Nederland unieke to neelcompetitie een positieve bijdrage geleverd in de keiis van de stukken, terwijl anderzijds de onlangs overleden provinci aal toneeladviseur Jan Lemaire Jr. zijn stempel heeft gedrukt op het spelpeil. Zonder tekort te doen aan de vele verdiensten van Jan Lemaire Jr. voor de Zeeuwse toneelwereld, is vooral ook van het „Zeeuws Landju weel" een stimulerende invloed uitgegaan. Veelzeggend is in dit verband het besluit van de landelijke toneel- organisaties om naar het voor beeld van het „Zeeuws Landju weel" een „Nationaal Landjuweel" uit te schrijven, dat voor het eerst in het seizoen 1960-1961 zal worden gehouden. Het bewijst, dat Zeeland op het gebied van het ammateur- toneei hoog slaat aangeschreven in den lande. De topprestaties in deze provincie bevinden zich kwali tatief gezien op ongeveer hetzelfde niveau als de landelijke toppresta ties, hoewel elders aanmerkelijk meer toneelverenigingen zijn die tot de „top" behoren. Organisato risch steekt Zeeland echter alle an dere provincies de loef af. Het „Zeeuws Landjuweel" is in 1953 ontstaan uit de behoefte om blijk te geven van het betere inzicht in de techniek van het toneelspel. Dit be tere peil kon het beste worden aan getoond door het organiseren van een „competitie". Dank zij de medewer king van het provinciaal bestuur werd deze wedstrijd financieel moge lijk gemaakt. Voor het toneelseizoen 1953-1954 gaf zich een zeventiental verenigingen op. De jury, bestaande uit Lou Hoefnagels en Hessel Jongs- ma woonde in dit seizoen één voor stelling van elke toneelvereniging bij. Aan het eind van het seizoen weid de „stand" opgemaakt, waarbij de r.-k. toneelvereniging „St, Joseph's Ghesellen" te Hulst zich als eerste klasseerde. De vereniging legde daar mee beslag op het door het provin ciaal bestuur van Zeeland beschik baar gestelde wisselvaandel. Het jury rapport over de toneelvoorstelling van St. Joseph's Ghesellen sprak van een .verheugende rehabilitatie" van het Zeeuwse amateur-toneel, hetgeen zo ongeveer de hoogste lof is, die men kon geven! Het „Zeeuws Landjuweel" mondt uit in de Zeeuwse Culturele Dag, die voor het eerst in de zomer van 1954 is gehouden. Op deze wapen schouw van de Zeeuwse kunst en cultuur heeft de Hulster toneel vereniging het in het „Landjuweel" bekroonde toneelstuk op de plan ken gezet. Telkenjare worden de prijzen van het „Zeeuws Landju weel" op de Zeeuwse Culturele Dag uitgereikt, waarbij de winnaar het bekroonde toneelstuk heeft opge voerd. Winstpunten Het eerste „Landjuweel" wierp reeds rijke vruchten af. De „toneeldraken", die vooral op het Zeeuwse platteland een laatste schuilplaats hadden ge vonden, werden opgespoord en dank zij de medewerking van de toneel verenigingen verjaagd. Dat was het eerste winstpunt. In de loop der jaren (Zie slot pag. 2 kol. 5) Reeves die om een gerechtelijk on derzoek naar de schietpartij in Sharpeville verzocht, stelde de vraag nadat hij in een ziekenhuis gewonde negers had bezocht. Ambassadeur ontboden Zuid-Afrika heeft woensdag officieel zijn bezorgdheid geuit over de ver klaring van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken over de onlusten in Zuid-Afrika. Het ontbood daartoe de Amerikaanse ambassa deur Philip Crowe. Het „State Department" deed dins dag de ongebruikelijke stap een ver klaring uit te geven waarin gezegd werd dat de Ver. Staten geweld in elke vorm betreuren en hopen dat de naturellen in Zuid-Afrika in staat zullen zijn met vreedzame middelen genoegdoening te krijgen voor recht matige grieven. De regering van de Unie achtte het volgens minister van binnenlandse zaken Eric Louw noodzakelijk haar bezorgdheid te uiten over het feit dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken machtiging gaf tot de verklaring aan de pers „zonder zich eerst op de hoogte te stellen van de volledige feiten (die onder werp waren van een gerechtelijk on derzoek) over de aanvallen van vele duizenden Bantoes op een kleine poli tiemacht aan wie de taak was toever trouwd recht en orde te handhaven". Dodental 71 Officieel Is dinsdagavond in Kaap stad meegedeeld, dat er bij de onlus ten van maandag in de omgeving van Johannesburg en Kaapstad 67 negers zijn doodgeschoten en 182 gewond. Dinsdag zijn vier gewonden overle den, zodat het aantal doden 71 is. De voorzitter en de secretaris van het Pan-Afrikaanse congres, So- bukwe en Leballa, en elf andere Afrikanen zijn woensdag te Jo hannesburg voor de rechter ge leid op beschuldiging van oprui ing. De openbare aanklager, Roninson, verzocht de rechter, De Vos, de mannen tot zaterdag in voorlo pige hechtenis te laten blijven. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZONNIG Droog en zonnig weer met opnieuw iets hogere mïddagtemperaturen. Zwakke tot matige, in de middag tij delijk vrij krachtige oostelijke wind. ZON EN MAAN 25 maart Zon op 6.32 onder 19.01 Maan op5.45 onder 17.04 Provinciale Zeeuwse Courant. HUI Mm G U IB B SËJ «J B fl BW fg {A {3 «8 K tfLJj H wfl mm. Minim, p. advertentie 4.—. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. orlT„a p8 ,"S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN v6™ J 0„, per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300. P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissmgen Walstr 58-00. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 o! 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red. tel 2425. ao:n. te. 2Qf4. Russische premier niet zo stralend als anders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1