Regering tegen uitstel ontwerp grond- en personele belasting Plan voor super-werf in Antwerpen STUUR BEVRIJDINGSKAART AAN KONINGIN JULIANA Margriet is nog zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! BOEKVERKOPERSBESCHIKKING ONWETTIG VERKLAARD BELGISCH VIJFTIENJARENPLAN VOOR OPENBARE WERKEN WOENSDAG 23 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 BRIEF VAN MINISTER VAN FINANCIËN Tweede Kamer zet donderdag geschorst debat voort De leden van de Tweede Kamer zijn telegrafisch opgeroepen voor een openbare vergadering, welke donderdag des namiddags te één uur zal aanvangen. Aan de orde zal worden gesteld de verdere behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en tot wijziging van de personele belasting. De beraadslaging over deze ontwerpen is in de vergadering van 10 maart op verzoek van de regering geschorst. In een brief aan de Tweede Ka mer schrijven de minister en de staatssecretaris van financiën: „Het nadere beraad heeft de re gering geen aanleiding gegeven haar standpunt, dat harerzijds in de schriftelijke en mondelinge ge- dachtenwisseling met de Kamer naar welke wordt verwezen nader zakelijk is gestaafd, te ver laten. Een verwerping van het desbetreffende wetsvoorstel zou de regering dan ook niet met (Advertentie) STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOIHOUDEND haar verantwoordelijkheid in overeenstemming kunnen bren gen". „Gezien het nauwe verband met de huurmaatregelen bijft de regering van oordeel ook al kan zij een ge- dachtengang die aan een uitstel ten grondslag ligt wel verstaan dat voor een verschuiving van de behan deling van het thans aanhangige wetsvoorstel inzake de grondbelas ting naar een later tijdstip geen vol doende grond bestaat. De gevolgen welke verbonden zouden zijn aan zulk een uitstel tot het na jaar van 1960 versterken haar in de ze opvatting. Immers zal herstel van het op centenniveau anders dan ter gelegenheid van de huurverho ging op sterkere psychologische be zwaren stuiten. Bovendien zullen, indien niet spoedig een aanvang wordt gemaakt met de aanslagregeling voor. 1960, de aan slagen in de grondbelasting over 1960 eerst ongeveer te gelijkertijd met de aanslagen over 1961 kunnen worden uitgereikt. Dit gevolg moet voor de contribuabelen bijzonder on wenselijk worden geacht en uit in vorderingsoogpunt, en in verband met de eisen van het rechtsverkeer, waarin, bij transporten van onroe rend goed, de notaris zorgt voor af rekening van de grondbelasting tus sen partijen naar tijdsgelang. De regering zou zulk een uitstel van de behandeling van het desbetreffen de wetsontwerp, ook al zou dit tot de in het Kamerdebat gesuggereerde tijdsduur beperkt blijven, dan ook ernstig betreuren". De minister en de staatssecreta ris verzoeken de Kamer de beslis sing betreffende de grondbelas ting niet uit te stellen, doch thans op zo kort mogelijke termijn zo wel het bij haar ingediende voor stel van wet tot wijziging van de grondbelasting als het voorstel van wet tot wijziging van de per sonele belasting verder te behan delen. BELGISCH-NEDERLANDSE COMBINATIE Terrein voor tien bouwdokken Borgemeester en schepenen van Antwerpen hebben dezer da gen in principe concessie aan een BelgischNederlandse combinatie verleend, die het plan heeft op een terrein van vijftig hectare in het indus triegebied van Zandvliet, een grote werf voor supersclie- pen te stichten. In theorie wordt reeds aan schepen van 150.000 ton gedacht, een grootte waarover in de scheepsbouwwereld tot dus ver nog niet gesproken is. Men wil echter bij de oprich ting van deze werf een zeer wijde blik in de toekomst werpen. Binnenkort zal in Antwerpen de maatschappij worden opgericht onder de naam „Chantier Naval Beige" (Chanabel). Er wordt mo menteel nog angstvallig geheim gehouden, welke groepen zowel NEDERLAND OP DERDE PLAATS Actie ten bate van de vluchtelingen H.M. de Koningin, beschermvrouwe van het Nederlands Comité Vluchte- lingenjaar, heeft goedgevonden dat alle Nederlanders haar persoonlijk een bijzonder bewijs van hun blijd schap over de bevrijding in 1945 zen den. Het nationaal comité heeft hier toe een bevrijdïngshaart ontworpen, voorzien van het adres van de ko ningin en van de tekst„Op de vijf tiende verjaardag van de bevrijding wil ikuwe majesteit mijn blijdschap betuigen te leven in een vrij Nederland. Mijn grote dank baarheid voor deze vrijheid wil ik graag tegenover uwe majesteit tot uitdrukking brengen in deze gave voor de vluchtelingen, opdat ook mijn dank straks zal doorklinken in de harten van hen, die in dit We- reldvluchtelingenjaar I960 onze hulp nog zo hard nodig hebben". Het bedrag van de op deze kaart geplakte postzegels komt ten goede aan de vluchtelingen. Met ingang van 4 april verschijnt een serie van twee vluchtélingenpostzegels, één van 12 cent met een toeslag van 8 cent en één van 30 cent met een toe slag van een dubbeltje. De opbrengst van deze vluchtelingenzegels koint volledig ten goede aan het comité. De kaart, die dank zij de medewer king van gemeentebesturen en pro vinciale actiecomités straks overal in den lande verkrijgbaar zal zijn, kost vijf cent. Het Nederlands comité hoopt dat deze nationale bevrijdingsmanifesta tie ten bate van de vluchtelingen zal slagen, doordat zoveel mogelijk Ne derlanders kaarten zullen sturen naar paleis Soestdijk met zoveel mo gelijk vluchtelingenzegels. Koningin Juliana zal persoonlijk, vermoedelijk op of terstond na 5 mei, de opbrengst van deze manifes tatie bekendmaken en het bedrag namens het Nederlandse volk aan heV| comité overhandigen. Het is de bedoeling dat met de ver zending van de kaarten wordt be gonnen na 25 april a.s. Nederland heeft tot dusver in dit vluchtelingenjaar in totaal 5.560.000,bijeengebracht, dat is 0,487 per inwoner. Hiermee staat ons land op de wereldranglijst op de derde plaats achter Noorwegen 2,- per inwoner) en Zweden 0,595). Daarna volgt Zwitserland met rond 48 cent en Engeland en Nieuw Zee land met beide 0,445. van Nederlandse als van Belgische zijde hierbij betrokken zijn. Wel schijnt het, dat de Neder landse deelname voornamelijk uit technische medewerking zal be staan. Reeds maandenlang liepen hierover onderhandelingen tussen de stad Antwerpen en de betrokken com binatie. Daar ook buiten België hiervoor ongetwijfeld interesse zou zijn geweest, werd tot dusver over een en ander het diepste stil zwijgen bewaard. Intussen is bekend geworden, dat de concessie gaat om een terrein van 50 ha, even voorbij de Boudewijn- sluis, tussen de rechter Sclielde- oever en het ontworpen lcauaaldok Zandvliet. Het zou de bedoeling zijn om de scheepsbouw te ver richten in droogdokken, dus niet op hellingen. Er is ruimte voor de aanleg van niet minder dan tien dokken. De te bouwen schepen zouden dan via de nieuwe sluis van Zandvliet de ter plaatse reeds bredere Schelde kun nen bereiken, zodat het smalste deel van de rivier, in de nabije omgeving van de stad Antwerpen zelf, kan worden gemeden. In Antwerpse kringen, waar dit be richt uiteraard met grote voldoe ning is ontvangen, wordt erkend dat de Westerschelde reeds moei lijk bevaarbaar is voor supersche pen van een grootte, zoals deze thans in de vaart zijn. Men neemt thans in de vaart zijn. Men meent echter wel, dat het met nog uit te voeren baggerwerken en dergelij ke, mogelijk moet zijn zeer grote, in Antwerpen gebouwde schepen over de rivier naar zee te loodsen. In Nederlandse scheepsbóuwkrin- gen zijn de berichten nogal scep tisch ontvangen. Vier pelotons van de Middelburgse COAK zijn dinsdagmiddag de his torische abdij binnengerukt. COAK-kolonel Potteboom leende de bijna 200 soldaten een klein half uur uit. aan de organisatoren van het „klank- en lichtspel". Toen de sol daten na enige 'tijd weer tevoorschijn kwamen, wisten de spel-technici hoe lang de rondleiding van een gezél schap in het kader van het spel zou moeten duren. Op de foto trekken de gesloten gelederen de kloostergang binnen. (Foto P.Z.C.) Moord in België werd opgehelderd De Antwerpse politie is er in ge slaagd de geheimzinnige moord op te lossen, die in de nacht van 8 januari van dit jaar is gepleegd in de St.- Augustinus kliniek in Wilrijk bij Antwerpen. Het slachtoffer was een Belgische stewardess van een scheep vaartmaatschappij, de 35-jarïge Ma ria Senecaut uit Antwerpen, die le vensloos en met brandwonden over dekt in haar half verkoolde bed in een kamer van het ziekenhuis werd gevonden. Een 22-jarige fabrieksarbeider uit Lier, die al eerder werd aangehouden maar over een alibi beschikte legde, na een ondervraging van acht uur, een bekentenis af. Hij verklaarde op de avond van de moord via een ladder, die voor herstellingswerkzaamheden tegen het gebouw stond, de kamer van Maria Senecaut te zijn binnen gaan, nadat zij het raam voor hem had geopend. De ontmoeting was volgens hem echter op een twist uitgelopen. Het slachtoffer had een steen gegrepen om hem daarmee te dwingen haar kamer te verlaten. Hij had echter de steen kunnen bemachtigen en de vrouw daarmee op het hoofd ge slagen. Hij ontkende echter daar na het bed in brand te hebben ge stoken. Ook de politie acht het niet onmogelijk, dat de oorzaak van de brand'een tijdens de wor- stelling gevallen sigaret is ge weest. De politie is op het spoor van de moordenaar gekomen door een broe kenklem, die in de kamer van het slachtoffer werd gevonden en waar van hij het tweede exemplaar bleek te bezitten Bovendien werd zijn fiets in de "buurt van het ziekenhuis fevonden. De dader, die voor zijn ezoek aan het ziekenhuis met vrien den een aantal café's had bezocht, is getrouwd en heeft twee kinderen. Omroepverenigingen contra Weekblad T.V. Voor het gerechtshof te Arnhem zijn gisteren de pleidooien gehouden in het hoger beroep, dat de omroepver enigingen hebben aangetekend tegen het tussenvonnis, dat de president van de rechtbank te Arnhem, mr. J. II. Smits, op 2 januari heeft gewezen in het kort geding, dat de omroepver enigingen tegen het Weekblad T.V. aanhangig hadden gemaakt. Zoals bekend betwisten de omroep verenigingen het Weekblad T.V. het recht de radio- en televisieprogram ma's te publiceren. Bij het tussen vonnis in kort geding had d'e presi dent van de rechtbank te Arnhem be paald, dat met de publikatie van de televisieprogramma's de auteursrech ten van de omroepverenigingen niet waren geschonden. Om te onderzoeken of de in het week blad T.V. gepubliceerde radiopro gramma's kunnen worden beschouwd als-een „bewerking, die in haar ge-! heel als een nieuw, oorspronkelijk werk moet worden aangemerkt", be noemde mr. Smits een commissie van deskundigen. De deskundigen zijn niet tot een on derzoek gekomen, omdat de omroep verenigingen van het tussenvonnis in hoger beroep gingen. Voor de om roepverenigingen pleitte gisteren mr. dr. P. J. Witteman. Het pleidooi voor het Weekblad T.V. werd 'gevoerd door mr. A. G. Maris uit Den Haag. CASSATIEBEROEPEN VERWORPEN „Reglement voor handels verkeer onverminderd van kracht" De Hoge Raad heeft gisteren verwor pen de cassatieberoepen tegen arres ten van de gerechtshoven te Arnhem en Den Haag, waarbij de boekverko persbeschikking van 1959 onwettig is verklaard. Deze beschikking stelde het bedrijfsmatig verkopen van boe ken afhankelijk V3n voorafgaand ver lof der overheid. Hetgeen vooral in greep in de verkoop door niet-boek- handelaren van de z.g. pocketbooks. In beide zaken heeft de Hoge Raad overwogen dat ingevolge art. 2 van de vestïgingsbeschibkmg boekverko- VANOUDENHOVE GROTE ACHTERSTAND Twaalf miljard voor- betere infrastructuur De Belgische minister van openbare werken en wederopbouw, Van Au- denhove, heeft dinsdag in het parle ment een 15-jarenplan aangekondigd voor het uitvoeren van openbare werken, waarmee een bedrag zal zijn gemoeid van ongeveer 160 miljard frank (12 miljard gulden). Minister Van Audenhove betoogde in een rede in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers, dat België een belangrijke achterstand heeft op gelopen bij de openbare investeringen en noemde een van de gevolgen, dat buitenlandse industrieën zich tot an dere landen hebben gewend voor het vestigen van fabrieken. In het bijzonder noemde de minister drie projecten van het 15-jarenplan: het moderniseren van de Antwerpse haven, de aanpassing van de Belgi sche binnenwateren aan de moderne tonnenmaten en het aanleggen van een net van moderne autosnelwegen. Van Audenhove zei in zijn rede, dat terwijl de Belgische nabuurlanden hun infrastructuur aan de ontwikke lingen hebben aangepast, België zijn eigen industrie een extra last heeft opgelegd, die steeds zwaarder op de kostprijs begint te drukken, doordat de concurrentie in de landen, waar de infrastructuur de vooruitgang wel op de voet heeft gevolgd in een gunsti ger positie verkeert. „Nederland dankt aan het feit", al dus illustreerde de Belgische minis ter zijn betoog met een voorbeeld, „dat zijn voortbestaan een voort durende overwinning is in de strijd tegen de zee, een waarlijk uitzon derlijke zin voor nationale tucht, die zich weerspiegelt in de uitge breide investeringen in dat land". Hij wees er hierbij op, dat Neder land 630 km autosnelwegen heeft tegen België slechts 200 km en dat Nederland beschikt over 1616 km waterwegen voor schepen van 1350 ton tegen België slechts 376 km. Zorgen Minister Van Audenhove betoogde voorts, dat er weliswaar redenen zijn om zich te verheugen over de huidige economische toestand in België, doch dat het eveneens zeker is, dat er re denen zijn om zich zorgen te maken voor de toekomst. Hij noemde drie factoren, die de eco nomische toestand in België beïnvloe den: Dc radicale omschakeling van de Belgische kolenindustrie zal België beroven van de rijkdommen, die de opbrengst van de kolenmijnen ge ruime tijd heeft uitgemaakt; De onafhankelijkheid van Kongo zal België voor netelige vraagstuk ken plaatsen en zware offers ver gen; De Europese Economische Ge meenschap zal een afzetgebied van 160 miljoen inwoners openstellen, waarvan echter alleen de besten zullen kunnen profiteren. I persbedrijf 1958 de uitoefening van dit bedrijf waaronder blijkens art. 1 lid 1 is te verstaan het bedrijfsma tig aan anderen dan wederverkopers verkopen van boeken in het alge meen is verboden zonder vergunning van de Sociaal Economische Raad. De uitoefening van zulk een bedrijf aldus de Hoge Raad strekt om boeken en overeenkomstige voort brengselen van de drukpers onder het publiek te verspreiden. Deze wijze van verspreiden is bij uitstek ge schikt om de in art. 7 der grondwet gewaarborgde vrijheid door de druk pers gedachten en gevoelens te open baren, te dienen. Dienvolgens mag het boekverkopers- bedrijf van overheidswege aan geen andere regeling worden onderworpen dan een zodanige, welke de vervul ling van die dienende taak onverlet laat. Dit laatste is bij de onderhavige regeling niet het geval, nu voor de vestiging van het bedrijf een vooraf gaand verlof wordt voorgeschreven. De „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" heeft het volgende ter kennis gebracht van de erkende uitgevers en boek handelaren: „Door de uitspraak van de Hoge Raad heeft de v es tig ïngsb esoh ik ki ng haar geldigheid verloren. Formeel be vindt ons vak zioh weer in een si tuatie, zoals deze bestond vóór 29 november 1958, de datum waarop de vestigingsbeschikking in werking trad. Onder de werking van de vesti gingsbeschikking is het aantal erken de verkooppunten voor het boek met 386 toegenomen, dat is 28 pot. van het totale aantal, dat op 29 november 7958 1366 bedroeg. De erkenningen voor deze nieuwe ver kooppunten zullen uiteraard worden gehandhaafd. Omtrent een verantwoorde uitbrei ding van het aantal verkooppunten voor het pocketboek buiten de kring van de boekhandel zal binnen vier maanden een op organisatorische wij ze voorbereid voorstel tot wijziging van het reglement aan de algemene vergadering van de vereniging ju 1-i a.s.) worden voorgelegd. Er wordt intussen met de meeste nadruk op gewezen dat het regie- mént voor het handelsverkeer on verminderd van kracht is zodat slechts de lijst van erkende boek handelaren van de vereniging het antwoord geeft op de vraag aan wie pocket- en andere boeken door de erkende uitgevers, importeurs en grossiers met korting mogen wor den geleverd". Intrekking beschikking boekverkopersbedrijf '58 Gezien de arresten van de Hoge Raad van gisteren betreffende de vesti gingsbeschikking boekverkopersbe drijf 1958 heeft de staatssecretaris van economische zaken gisteren aan de commissie adviezen vestigingsre gelingen van de Sociaal-Economische Raad omtrent de intrekking der be schikking advies gevraagd. Tevens heeft hij aan die commissie meege deeld, dat de adviesaanvrage omtrent het vestigingsbesluit als ingetrokken moet worden beschouwd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7