Staatssecretarisstaatstelevisie ligt niet in bedoeling Demonstratie bij „De Schelde" met nieuwste dieselmotor regering zoekt wegen voor toneelspreiding deel van kunstcollectie dreesmann verkocht KLANKBORD WOENSDAG 23 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUW B B COURANT De Frame kikvorsman Louis Lonr- mais, die dinsdagochtend in Nijme gen te water ging voor de etappe naar Tiel van zijn duizend-kilometer- tocht de Rijn af, is op de Waal bij de monding van het Maas-Waal-kanaal met zijn vrouw gehuldigd door een deputatie uit Cuyck. De foto: De historische figuur Jan van Cuyck reikte aan het echtpaar Lourmais vetleren medailles uit. KAMER IN HET VAGE GELATEN OVER COMMERCIËLE T.V. (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Schol ten, heeft zich er dinsdag in de Eerste Kamer, waar hij een aantal afge vaardigden moest beantwoorden, die verleden week over de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1960 het woord hadden ge voerd, angstvallig van onthouden om ten aanzien van de commerciële tele visie en de voetbaltoto met positieve uitspraken te komen. In het algemeen was hij vaag. In het bijzonder was de staatssecretaris dit ten aanzien van enkele onderwerpen, waarvoor bij de Nederlandse be volking veel belangstelling bestaat. Hij ging in feite niet pp de reclame- televisie in. Het ligt niet in de bedoeling om tot een staatstelevisie te ko men, zo verzekerde hij. De staat heeft zich te onthouden van het oefenen van invloed op de radio- en televisieprogramma's. Wel heeft de regering de plicht acht te slaan op nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen. An ders wordt zij voor conservatief gehouden. Niet uit het oog mag worden verloren wat het volk verbindt, vond hij. wees de staatssecretaris af. Het zou een enorm gebouw eisen met veel personeel. De voordelen zouden niet tegen de kosten opwegen. Toneelspreiding Wat de kunst betreft zei liij, dat de commissie voor de cultuurspreiding op het ogenblik onderzoekt wat ge daan kan worden aan de vertikale en horizontale toneelspreiding. Het denkbeeld om voor de subsidiëring De staatssecretaris verdedigde uit voerig het door hem gevoerde beleid bij het ingrijpen in het door de N.T.S. aan het A.N.P. verleende monopolie om in de studio's te fotograferen. Hij betoogde dat de heer Schuttenhelm, die enige tijd geleden tot voorzitter van de N.T.S. is benoemd en daar voor werkzaam was als hoofdambte naar van O., K. en W. geen vertegen woordiger is van het departement. Hij ontvangt ook geen instructies van het departement. De staatssecretaris handhaafde zijn bezwaren tegen de vertoning óp het T.V.-scherm van de film „Kringloop" van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, omdat deze film niet geschikt is voor de televisie en daarvoor ook niet gemaakt is. Hij was niet ongevoelig voor de uit de Kamer geuite verlangens om voor de radio en de televisie het recht van antwoord te erkennen. Het advies hierover is nog niet ont vangen. De staatssecretaris be greep, dat aan het zogenaamde droit de reponse moeilijkheden ver bonden zijn. Geen armoedemonstratie Op de kwestie van de voetbaltoto ging hij niet in, omdat de indiening van de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de lo- terijwet voor de deur staat, de open bare behandeling ervan dus niet lang meer op zich zal laten wachten en de minister van justitie dan de eerstaan- gewezene is om het wetsontwerp te verdedigen. Hij kon zich voorstellen, zo zei hij, dat men meer had verwacht dan wat de sportnota aan beleidsdaden van de centrale overheid aankon digt. Zij bestaat echter niet uit sluitend uit beleefdheidsbetuigin gen en schouderklopjes, zoals de heer Van Hulst heeft beweerd. Ook ontkende hij tegenover deze christelijk-historische afgevaardig de, dat de sportnota een indruk wekkende demonstratie van armoe de is. Overigens zal over de nota gesproken kunnen worden als zij in openbare behandeling komt, zo kondigde liij aan. Sport en lintjes Do regering heeft oog voor dc verle ning van koninklijke onderscheidin gen aan excellerende sportbeoefe naars. Aan de andere kant dient men te begrijpen, aldus mr. Scholten, dat men zich geruime tijd op het gebied van de sport bewogen moet hebben om voor een onderscheiding in aan merking te komen. Het bezit van een enkele Olympische medaille is daar voor onvoldoende. In antwoord op een opmerking van de liberale mevrouw Schouwenaar- Franssen zei de staatssecretaris dat de regering begrip heeft voor de moeilijkheden van de vier in Neder land bestaande noodlijdende circus sen. De kwestie is zelfs in de minis terraad besproken. Er is bovendien contact gezocht met de Vereniging van Nederlandse Circussen. Afge wacht moet worden of de besprekin gen resultaat hebben en of bepaalde maatregelen mogelijk zijn. De staatssecretaris achtte met de Kamer matiging in de gedetailleerde persverslagen over criminele rechts zaken gewenst. Aan de andere kant wilde hij ook de goede kant van zul ke verslagen niet over het hoofd zien. Zij kunnen de aandacht vestigen op dingen, waarvan jongemensen het be staan niet kennen en ze kunnen af schrikken. Het denkbeeld van een „depot legal" van de verplichting om van alles wat in Nederland gedrukt wordt een exemplaar aan de staat af te staan De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat op de 4V2 pet 25-jarige obligatielening 1960/2 groot 100 min. tegen de koers van 98 pet, waarop maandag de inschrij ving open stond, tot een zodanig to taalbedrag is ingeschreven, dat bij de toewijzing een zeer belangrijke re ductie zal moeten worden toegepast. MUIS. Mevrouw Berta Luvielle in Avellino was haar poes kwijt. Na lang zoeken vond zij het dier in de kelder tussen allerlei oude rommel. De poes was moeder geworden. Be halve vier baby-poesjes vond me vrouw Luvicllo echter ook zeven pas geboren muizen, die even gretig dron ken als de poesjes. Mevrouw Luviello wilde de muisjes weghalen, maar moeder poes stak dreigend haar klau wen uit en begon te blazen. van het toneel de verhouding van 50 tegen 50 in plaats van 40 tegen 60 aan te honden voor bijdragen van de rijksoverheid en van de standplaats gemeente wees hij af. Het gezelschap „Ensemble" Is ge subsidieerd onder meer wegens zijn verdiensten voor het televisietoneel. Aan het gezelschap „Studio" kon hij geen hoger subsidie verstrekken. Een nota over het gehele kunstbeleid, waarom de socialistische afgevaar digde mr. Cammelbeeck had ver zocht, achtte de staatssecretaris in dit stadium niet opportuun. De zaak is te veel in ontwikkeling. De Eerste Kamer nam de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen, nadat uitvoerig was gere pliceerd en gedupliceerd, z.h.s. aan. Vervolgens begon de Kamer met de behandeling van de begroting van sociale zaken. Mr, J. van Bruggen (c.h.u.) sprak over de nieuw opge treden minister en staatssecretaris. De staatssecretaris begroette hij met diens bedrevenheid in de Tweede Ka mer in herinnering te brengen. In de Tweede Kamer wordt gekegeld, zo zeide mr. Van Bruggen. In de Eerste Kamer ligt liet anders. Daar wordt meer geschaakt en ge-whist. Spr. bracht de interpellatie-Suurhoff in de Tweede Kamer in herinnering. Minister Van Rooy hield toen de boot af en liet het woord aan de staatsse cretaris. Dat was, vond mr. Van Bruggen, geen gelukkig debuut, maar aan de andere kant achtte hij de aanval-Suurhoff over het loonbe- leid weinig elegant. Tenslotte besprak prof. Querldo (arb.) de volksgezondheidskwestïe. De beraadslagingen worden vandaag voortgezet. (Van onze correspondent) Onder de enorme belangstelling, ook uit het buitenland is gisteren bij Frederilï Muller en Cle. in de Nieuwe Doelenstraat te Amster dam, de veiling begonnen van de veel besproken kunstverzameling van wijlen de heer M. W. J. R. Dreesmann. Vierenveertig scliil- derijen, tekeningen en etsen gin gen gisteren onder de hamer door. Na een, naar later geconcludeerd kon worden, kalm begin kwam als vierde 6tuk in veiling liet 113 bij 99 cm grote shcilderij: „De burgemeesterskamer" van Pieter de Hoogli, een uit 1767 daterend doek van ongewone kracht en schoonheid. Boven de schoorsteen in de burgemeesterskamer is een schilderij van Ferdinand Bol afge beeld. Het bracht de verrassende prijs van 185.000 gulden op. En daarmee de hoogste prijs van gisteren. Er is reeds meer dan een miljoen gul den omgezet. Een Haagse kunst handelaar was koper van dit „pie ce de resistance". Even later kocht het Scheepvaartmuseum te Amsterdam voor 48.000 gulden „Dit zeeman" van Reynier Nooms, een gezicht op Amsterdam vanaf het IJ, tussen de Admiraliteits- werf en de Zandhoek, anno 1661. Het was een fancyprijs vergeleken met die, welke betaald werd voor het doek van Thomas de Keyser, voorstellende het „gilde der goud smeden" (94.000 gulden) en die voor Aert van der Neers „De Oude Schans met de Montelbaens- toren (85:000 gulden) waarop zo vlot werd geboden, dat een ogen blik werd gedacht dat de ton wel overschreden zou worden. Die ton werd wel even later bereikt met het „Huwelijkstafereel" van Jan Steen (110 bij 82 cm 102.000 gulden) en „De beurs van Amsterdam" van Emanuel Witte (een doekje van 49 bij 47 cm) dat 125.000 gulden opbracht en aangekocht werd door de stich ting Willem van der Vorm te Rot terdam. Vol interesse bekeken de deskundigen ook het bedieningspaneel van de machtige dieselmotor. De twee tekeningen van Rembrandt brachten de uiteenlopende prijzen van 9000 en 81.000 gulden op en zijn etsen varieerden in prijs van 1900 tot 29.000 gulden. Ai viel maar van enkele veilingnummers na te gaan wie de kopers werden, er bleek wel gisteren, dat de unie ke collectie, zoals er tot nog toe maar weinig aan de markt geko men zijn in ons land, verstrooid wordt. Amsterdam heeft een goe de kans gemist om een histori sche collectie van deze stad in eigen huis te houden. V.S. laken geweld tegen negers in Zuid-Afrika CSlot van pago 1 „Het is onze bedoeling ons in gro ten getale te laten arresteren tot de industrie daarvan hinder zal ondervinden door gebrek' aan mankracht. Wij zullen niet ophou den voordat de persoonsbewijzen worden ingetrokken. Wij vragen de regering in het vervolg geen geweld meer te gebruiken tegen niet-bewapende mensen. Onze strijd is een geweldloze strijd". Nikwe, de secretaris-generaal van het Nationaal Afrikaanse Congres, dat weigert deel te nemen aan de ac tie van het Pan-Afrikaanse congres, omdat het 't tijdstip slecht gekozen acht, verklaarde dinsdag dat de ver ontwaardiging van de Afrikanen te gen de recente beperkende maatre gelen volkomen gerechtvaardigd is. Premier aan het woord Premier Vcrwoerd heeft dinsdag ver klaard dat de onlusten van maandag op geen enkele wijze reacties tegen de apartheidspolitiek van de regering kunnen worden genoemd. In de afgelopen maand zijn er derge lijke moeilijkheden in Belgisch Kon go, de Kameroens, Njassaland en an dere landen geweest, zo zei hij. Zuid- Afrika was zo gelukkig dat het ge spaard was gebleven voor ongere geldheden van de omvang als die in andere landen. De argumenten van hen die vastbe sloten zijn de Nationale Partij tot aftreden te krijgen en vooral de pers berichten die gericht zijn op sensatie boven al het andere, hadden onder de Afrikanen een geest van verzet te weeggebracht, aldus de premier. Kikvorsman in Tiel Na circa 7 uur te hebben gezwommen is de Franse kikvorsman, Louis Lour mais, dinsdagmiddag in Tiel aange komen. Hij kreeg in de loop van de middag gezelschap van zijn vrouw, die ook te water ging. Vandaag ver volgt de Fransman zijn tocht naar Gorinchem, waar hij omstreeks vier uur kan worden verwacht. INTERNATIONALE BELANGSTELLING Steeds meer mogelijkheden Minder gewicht en groter vermogen Dinsdagmiddag vier uur vingen monteurs aan met het afbreken van de grootste Dieselmotor, die tot nog toe bij „De Schelde" te Vlissingen en in Nederland werd gebouwd. Het woord „afbreken" klinkt wat hard. Vooral omdat enkele uren tevo ren dat voortreffelijke werk stuk bezichtigd en bewonderd werd door een internationaal gezelschap van technici en scheepvaartmensen, die grote belangstelling hadden voor het proefdraaien van deze motor. Dat afbreken betekende dan ook in werkelijkheid alleen maar: demonteren. De motor wordt namelijk straks inge bouwd in de 32.000 tons tanker „Barendrecht", die bij „De Schelde" aan de afbouwkade ligt. Het gaat hier om een enkelwerkende tweetakt dieselmotor met drukvul- ling voor directe koppeling aan de scheepsschroef. Het nominale ver mogen door deze machine ontwikkeld bij 119 omwentelingen bedraagt 15.600 apk. Deskundigen Een zestigtal gasten, van wie de meesten per speciale trein naar Vlis singen waren gekomen, werd dins dagmorgen te half twaalf ontvangen in het Scheldekwartier door de direc tie van de Kon. Mij. De Schelde en een groep Schelde-ingenieurs. Onder de gasten bevonden zich behalve tal van Nederlanders ook Belgische, En gelse en Duitse deskundigen. De onder-directeur, ir. J. H_ Mulock Houwer, sprak een begroetingswoord. Hij deelde mede, dat de nieuwe 12 ci linder R.D. 7G motor gedemonstreerd zou worden en dat voorts een gedeel te van het bedrijf aan de gasten zou worden getoond. De nieuwe motor zal dienst doen als voortstuwings werktuig voor de tanker „Baren drecht", die in aanbouw is voor de Phs. van Ommeren N.V. te Rotter dam. Het besluit om in deze tanker een dieselmotor te laten inbouwen werd eerst genomen nadat de voor- en na delen tegenover die van een stoom turbine-installatie waren afgewogen. Dat de beslissing viel ten gunste van de dieselmotor hield in belangrijke mate verband met het gunstige brandstofverbruik. De toekomst De heer Mulock Houwer kon ove rigens mededelen, dat inmiddels sedert het type R.D. 76 werd ge lanceerd reeds de mogelijkheid is gebleken om dank zij de laatste ontwikeling op het gebied van de drukvulling het vermogen nog te doen stijgen van 1300 pk per ci linder tot 1500. Dezelfde 12 cilin der motor zal in de naaste toe komst, en dan voorzien van wa- tergekoeldc inplaats van oliege- koelde zuigers, niet 15.600 maar 18000 pk als vol-last vermogen leveren. Spreker wees de belangstellenden nog op een aantal tekeningen, die ter bezichtiging waren, en die gelegen heid boden om vergelijkingen toe te passen met andere bekende motorfa brikaten. Cijfers De thans gereedgekomen motor is samengesteld uit rond 45.000 onder delen. Krukas en stuwas wegen teza men rond 110 ton, terwijl de com pleet gemonteerde motor een gewicht heeft van ruim 700 ton. Daaruit blijkt hoe spectaculair de ontwikke ling van de langzaam lopende diesel motor is geweest. Bouwde „De Schelde" 80 jaar geleden *j motoren, die een pk leverden tegen- 1 over 100 tot 125 kg gewicht, thans wordt een pk geleverd tegenover 40 tot 45 kg gewicht. Spreker nitte de verwachting, dat in de toekomst met dit motortype nog lagere ge- wichtscïjfers zullen worden bereikt. Na deze inleiding volgde de demon stratie met de nieuwe motor en voorts waren de genodigden in de Het Wereldgebeuren Azucar Wilson Bonsai met de paplepel ingegoten. Zijn vader, Stephen Bonsai, was een juweel van een ver slaggever, die door „The New York I Herald Tribune" telkens als er zich een revolutie voordeed, naar Zuid- en i Middenamerikaanse staten werd ge stuurd om de Noordamerikanen van I de verhalen te laten smullen. Vijf jaar voor Philips geboorte „versloeg" Stephen bijvoorbeeld de opstand die een einde maakte aan de Spaanse tirannie op Cuba. De Spaans-Ameri kaanse oorlog brak uit. toen tijdens deze opstand het Amerikaanse pant serschip „Maine" in Havanna explo deerde. Philip, die vroeger reeds in Havanna gewerkt heeft als employé van de Amerikaanse Telefoon- en Telegraaf Maatschappij en als vice-consul, werd daar na Fidel Castro's machts overneming 1 januari 1959 Ameri kaans ambassadeur. Het nieuws van deze week is, dat Bonsai, na van 22 januari jongstleden af „voor overleg" in de Verenigde Staten te zijn ge weest, kon terugkeren naar de Cu baanse hoofdstad. Inmiddels is op 4 maart j.l. een nieu we seheepsexplosie gebeurd, waar door de Franse „La Coubre", geladen met uit België afkomstige wapens, uiteengereten werd. Terwijl Bonsai terugkeerde, was de Cubaanse atmos feer nog vervuld van de aantijgingen, dat voor die ramp, waarbij 70 men sen gedood en 200 gewond werden, de verenigde Staten verantwoorde lijk zijn. Amerika's minister van buiten landse zaken Christian Herter had tot dusver er een stokje voor gestoken, dat toegegeven werd aan Bonsais gepopel, naar Havanna terug te keren. Hij was van mening dat het weinig zin had de ambassa deur, hoe vakkundig die ook mag zijn en hoezeer die ook de Spaanse lands taal van Cuba beheerst, bij de Cu baanse autoriteiten te laten aanklop pen. Vóór Bonsals vertrek naar de verenigde Staten hadden de mannen van de landhervormende dictator Fi del Castro immers geen enkele ge neigdheid tot overleg getoond. De Verenigde Staten konden Castro blijkbaar alleen nog maar tot zonde bok dienen en als afleidingsmoge- lijkheid voor binnenlandse moeilijk heden. Maar vorige week deden zich gebeurtenissen voor, die door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken konden worden uitge legd als een teken van een mogelijke, ditmaal niet revolutionaire, omme keer in de betrekkingen. Cubaanse autoriteiten hadden de Amerikaanse zaakgelasterde, Daniël M. Braddock, ontvangen om met hem te praten over de schadeloosstelling voor Ame- ikaanse bedrijven in Cuba, die door het landhervormingsplan worden ge troffen. onsal heeft Intussen zijn Spaans kunnen bijhouden in. de conversatie met Maria, de Spaanse dienstmaagd die zijn vrouw en hij jaren geleden meebrachten uit Spanje. (In Spanje hebben dc heer en mevrouw Bonsai elkaar voor het eerst ontmoet zij als vakantie gangster, hij als telefoonemployé). In telefoontjes en in directe gesprek ken zal hij in de komende tijd zeker trachten, zo krachtige en zo tacti sche Spaanse volzinnen te construe ren, dat de betrekkingen tussen Cu ba en de Verenigde Staten wat opge kalefaterd worden. Misschien zal hij achter de schermen niet met stroop, maar wel met suiker werken, want de economische wisselwerking tussal beide landen wordt voornamelijk door de Cubaanse suïkerleveranties bepaald. Cuba heeft tot dusver de grootste suikerquota aan de Verenigde Staten geleverd van alle landen ter wereld: bijna een derde van het verbruik in de V. S. En tegen een prijs die, ter ondersteuning van de Cubaanse economie, altijd enkele centen per pond boven de wereld marktprijs heeft gelegen. In Wash ington wordt nu beraadslaagd over een wijziging in de suikerwet, waar door de president de bevoegdheid krijgt, het mes te zetten in de in voerquota. Cubaanse autoriteiten hebben de veonderstelling geopperd, dat de Verenigde Staten met dit quotazwaard van Damocles willen trachten, Cuba weer naar hun hand te zetten. President Eisenhower heeft daartegenover gesteld, dat het nodig zou kunnen zijn, suiker van el ders te betrekken als de gebeurtenis sen in Cuba de voorziening van de Verenigde Staten in gevaar zouden brengen, en dat de wetswijziging daartoe dient. Hoe dit zij. het staat wel vast, dat Bonsai in zijn Spaanse conversatie vaak het woord azucar (suiker) zal moeten gebruiken. B FIDEL CASTRO Bonsai keert terug 9 In bet kader van de studie die wordt gemaakt van de mogelijkheid om voor de landen van de Raad van Europa een conventie op de produktse en handel van ,x. uc wijn en andere alcoholische dranken te felegeulieid een deel van het Schelde- ontwerpen, zal op 4 en 3 april as te ednjf en ook de in afbouw zijnde Straatsburg een conferentie van deskun- tanker „Barendrecht'' te bezichtigen, digen worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5