PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verenigde Staten laken geweld tegen negers in Zuid-Afrika Aanleg van jachthavens in de Zandkreek niet entameren BILT AANTAL SLACHTOFFERS GESTEGEN TOT 66 Scherts Namen van jongste Britse prins Andrew Albert Christian Edward B0UW-C.A.0. GOEDGEKEURD PRIJZENBESCHIKKING WERKT J BELEMMERINGEN VOOR HET SCHEEPVAART VERKEER 202e jaargang - no. 70 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 mrt. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300, P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssmgen Walstr. 58-60, tel..2355 4 lijnen tb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. LIBERALE KRITIEK IN PARLEMENT TE KAAPSTAD Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dins dag verklaard, dat de Verenigde Staten „het tragische verlies aan mensenlevens" als gevolg van maatregelen die maandag in Zuid-Afrika tegen betogende naturellen zijn genomen, betreuren. Volgens de verklaring betreuren de Verenigde Staten geweldda digheid in welke vorm ook. Zij spreken de hoop uit, dat de natu rellen in Zuid-Afrika in staat zullen zijn met vreedzame midde len genoegdoening te verkrijgen voor gerechtvaardigde grieven. Bij het uitgeven van de verklaring heeft het Amerikaanse ministerie bij monde van de woordvoerder Lincoln White gezegd, dat het gewoonlijk geen commentaar levert op binnenlandse zaken in landen waarmee het normale betrekkingen onderhoudt. Maar in dit geval moest het wel uiting geven aan zijn leedwezen. De politie in Langa bij Kaapstad heeft dinsdag opnieuw het vuur ge opend op een menigte Afrikanen. Drie Afrikanen werden gewond. In het dorp wordt zwaar gepatrouil leerd. Later was het weer rustig in het dorp. In de andere centra van onlusten op maandag was het rustig. Ook daar houden uitgebreide politie- versterkingen de wacht. Volgens de jongste cijfers van de po litie zijn bij de ongeregeldheden van maandag 66 Afrikanen omgekomen en 186 gewond. In Johannesburg werden 132 mensen gearresteerd, onder wie twee functio narissen van het Pan-Afrikaanse congres, die voor de rechtbank zullen moeten verschijnen op beschuldiging van opruiing. Over het algemeen was het rustig in deze stad. In Kaapstad bleven vele Afrikanen van hun werk In Rotterdam heeft ene dr. J. Lunlng Prak een betoog gehou den, waarin concentratie van industrie binnen de Randstad Hol land als het hoogste goed werd ge prezen en de spreiding daarbuiten werd voorgesteld als een verwerpe lijke zaak, zo melden althans de ver slagen van de bijeenkomst waarin de heer Luning Prak heeft gesproken. Na het lezen van deze prikkellectuur heeft men de neiging om verbaasd te glimlachen; „Meneer Prak schertst zeker?" Uit alles wat hij gezegd heeft krijgt men enigszins een indruk van 'de man, die dit allemaal zo duidelijk heeft verklaard: een principiële te- gen-de-draad-instrijker. Iedereen roept tegenwoordig om spreiding, spreiding en nog eens spreiding; wel nu, dat is voldoende aanleiding voor de heer Luning Prak om een „con- centreerder" te worden. Vandaar, dat hij concentratie van allerlei activitei ten in de Randstad als een probaat middel aanbeveelt. Maar bij enig doordenken kan men slechts herhalen: meneer schertst... Waaruit die schertst blijkt? In de eerste plaats uit een wat al te gemakkelijk gebruik van een woord als „planoloog", een functionaris die geen genade kan vin den in des heren Praks ogen. Wat hij precies onder planoloog verstaat is namelijk niet helemaal duidelijk; vermoedelijk wil hij met dit woord aanduiden al diegenen, die plannen maken. Een econoom bijvoorbeeld, die zich met een ontwikkelingspro ject bezighoudt, wordt in deze op vatting plotseling tot „planoloog" verheven (of verlaagd), ook al zou de man zich volstrekt niet bemoeien met de ruimtelijke vormgeving. Hij maakt een plan voor een stichting van fabrieken in Tjietjerksteradeel of Klaaskinderenkerke en dus: plano loog Wanneer een wetenschappelijk ge vormd man zich van dergelijke onge nuanceerde begrippen bedient, dan moet toen wel worden geconstateerd: hij schertst. De planoloog (de vage creatie dus van de heer Luning Prak) vergeet de mens aan te zien, voor hem geldt slechts het domme aantal, zo heeft spreker voorts uitgeroepen. En ook hieruit blijkt, dat hij het niet ern stig heeft gemeend. Want bij allerlei spreidingsprojecten staat juist de mens centraal. In de eerste plaats om de bewoonbaarheid van de Randstad niet in gevaar te brengen en in de tweede plaats om de bewoonbaarheid van het gebied daarbuiten te verho gen. Nog een derde punt, waaruit de sub tiele humor van de geachte spreker blijkt: in de internationale economi sche strijd hebben we maar twee grote troeven, Rotterdam en Amster dam, zo betoogde hij. Weer zo'n kos telijk voorbeeld van chargeren, waar een toneelspeler jaloers op zou wor den. Dit standpunt gaat immers vol komen voorbij aan de grote mogelijk heden, die ook andere zeehaven°;c- bieden in Nederland hebben, en het negeert tevens de grote industriële centra buiten de Randstad. Nog maals: meneer Pralc schertst. Aan het slot van zijn toespraak stelde de geachte spreker, dat er geen reden ls om de toekomst somber in te zien. Hoewel het prettig is, dat hij dat nog even heeft gezegd was het een overbodige mededeling. Want de heer Lunmg Prak heeft met zijn subtiele concentratie-grapjes al le' sombere gevoelens doen verdwij nen. Gelukkig is er nog humor in Neder land. weg en is de toestand nog gespannen. Sidney East, lid van de commissie voor inheemsen van de gemeenteraad van Kaapstad, werd in Langabe groet met geroep van „Wij willen Kier geen Europeanen". „Regering moet aftreden De Zuidafrikaanse liberale partij heeft de regering verzocht af te tre den na het geweld op maandag. De voorzitter, Peter Brown, verklaarde dat premier Verwoerd en zijn rege ring niet In staat zijn, de vraagstuk ken van een gemengde gemeenschap te behandelen. Hij achtte het niet voldoende dat de premier aftreedt, maar meende dat het noodzakelijk is dat de blanken in het algemeen spoe dig een andere houding aannemen. „De huidige gang naar chaos zal niet worden tegengehouden tenzij blank Zuid-Afrika zich ervan bewust wordt dat er slechts een stabiele toestand zal zijn wanneer zij een politiek voe ren van vrijwillige uitroeiing van rassendiscriminatie in iedere sector i gen zijn 'handtekening van ons nationale leven". plaatst. Twee functionarissen van het Pan- Afrikaanse congres, Abednego Ngco- no en Hlatsjwajo, werden in Durban veroordeeld tot vijf pond boete, subs, drie weken gevangenisstraf, wegens het niet dragen van hun persoonsbe wijs, dat de bewegingsvrijheid be perkt. Zij weigerden te verklaren dat zij schuldig of onschuldig waren en zeiden: „De wet die wij zouden heb ben overtreden, werd gemaakt zon der onze toestemming of zonder ons te raadplegen". Het Pan-Afrikaanse congres zal zich tegen de beperkende bepalin gen tegen de Afrikanen blijven verzetten, zo heeft de woordvoer der, Jolobe, verklaard. Hij zei dat de leden opdracht hadden gekre gen alle geweld te vermijden. (Zie slot pag. 3 kol. 4) Veerboot kapseisde: 18 kinderen verdronken Achttien lagere-schoolkinderen en 'n vrouw van middelbare leeftijd zijn gisteren verdronken toen een veer boot op de Tsjioekang nabij Hsintsjoe in het noorden van Formosa kap seisde. De kinderen 13 meisjes en vijf jon gens, waren allen op weg naar hun school. Volgens de politie was de boot overbeladen, waarbij bovendien nog een krachtige wind kwam. De poli tie redde 19 kinderen. Kinderen veroorzaakten brand in Apeldoorn Een brand die zondagmiddag een grote loods aan de Adelaarslaan te Apeldoorn van de glashandel Lom- mers ten Bruggink heeft verwoest, is na thans uit het onderzoek door de politiek is gebleken, ontstaan doordat de 8-jarige J. G. L. en de 7-jarige W. K. bij de loods een vuur tje hebben gestookt. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat de kinderen ze niet meer konden doven. Toen zij zagen dat de loods gevaar liep, zijn ze hard naar huis gehold. De totale schade be draagt 20.000. ZELFDE AMBTELIJKE BEHANDELING ALS ANDEREN BOUWCONFLICT BEËINDIGD Werk werd met enige stagnatie hervat Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren de C.A.O. voor het bouwbedrijf goedgekeurd. De waar nemend voorzitter van het college, mr. J. Hcusdens, burgemeester van Vlaardingeu, lieeft er gistermiddag tussen vijf en half zes in Vlaardin- onder ge- In de Staatscourant van gisteren was een Prijzenbeschikking- Bouwbedrijf 1960 opgenomen welke ondertekend De beschikking bepaalt dat de ren geschiedt na 22 maart 1960, niet noger mag zijn dan hetgeen de opdrachtgever aan de aanne mer is verschuldigd, verminderd met de hierin begrepen verhoging van de kosten, die voortvloeien uit na 29 februari 1960 goedgekeurd of algemeen verbindend verklaar de bepalingen van collectievear beidsovereenkomsten of na die da tum bindend vastgestelde regelin gen. Dé beschikking geldt voor bouwwer ken op het gebied van de burgerlijke en utiliteitsgebouw en van de grond-, water- en wegenbouw. De herstel- lings- en onderhoudswerken zijn hier tevens onder begrepen. In bijzondere gevallen kan de direc teur-generaal van de prijzen afwij kingen van de bovenstaande bepaling toestaan. Dit geldt met name ten aanzien vau de op 29 februari 1960 reeds in uitvoering zijnde doch op 1 september 1960 nog niet opgelever de bouwwerken, indien blijkt, dat de hoogste ingevolge bovengenoemde be paling toelaatbare prijzen niet vol doende zijn om de noodzakelijke ex ploitatiekosten van de betrokken on derneming te dekken. De beschikking treedt in werking met ingang van heden. Het grootste deel van de bouwvak kers die de afgelopen veertien dagen hebben gestaakt, heeft gisterochtend het werk hervat. Hier en daar trad enige stagnatie op, doordat er bouw vakarbeiders waren, wie het nieuws dat de staking was opgeheven, niet tijdig had bereikt. Formulier voor goedkope melk en vitaminen De jongste zoon van koningin Elizabeth van Groot-Brittan nië heeft dinsdag de namen ■Andrew Albert Christian Ed ward gekregen. Zijn eerste naam v,*as die van zijn grootvader wijlen prins Andreas van Griekenland. Prins Andreas was de vader van de hertog van Edinburgh. De tweede naam van de baby is die van zijn andere grootvader, koning George de zes de van Groot-Brittannië. De twee andere zijn van zijn bet-over grootvaders koning Christiaan de Tiende van Denemarken en ko ning Edward de Zevende van Groot-Brittannië. Een ambtenaar van de burgerlijke stand heeft de namen van de prins ingeschreven in hetzelfde register waarin ook de gegevens staan ver meld van alle andere kinderen die sedert 1 januari in zijn district Cax- ton Hall, zijn geboren. De ambtenaar bracht in dit geval het register mee naar het huis van de jonggeborene, het Buckinghampaleis. Verwacht wordt dat de prins de titel Hertog van York zal dragen. De ambtenaar vau de burgerlijke stand overhandigde de vader een af- Vandaag voor het eerst worden foto's gepubliceerd van de op 19 februari j.l. geboren Engelse prins. Op deze afbeelding ziet men koningin Elizabeth met prins An drew in de armen. De koningin droeg bij deze gelegenheid een rode zijden japonhet. prinsje was gekleed in witte kant. schrift van de geboorteakte en twee formulieren voor goedkope melk en vitaminen en voor inschrijving van het kind bij een arts van de nationale dienst voor de volksgezondheid. Dit krijgen alle pasgeboren baby's in Groot-Brittannië. Verwacht wordt dat de prins op paaszondag wordt gedoopt. Prinses Soraya heeft in een buiten- wijle van Miinchen een huis gekocht. In april zal zij haar nieuwe achtka- merwoningdie haar bijna vijf ton heeft gekost, betrekken. Drie gewonden door explosie te Rotterdam Gistermiddag heeft zich in het pand van een automobielbedrijf aan de Gustoweg te Rotterdam een ontplof fing voorgedaan, waardoor drie per sonen werden gewond. De 82-jarige chef-monteur A. P. Kooiman kon na behandeling naar huis worden ver voerd, maar de bouwvakarbeiders J. Kool en C. Bakvis uit Rotterdam moesten met ernstige brandwonden aan handen en gelaat in een zieken huis worden opgenomen. Onder de bedrijfsruimte werden holle pijpen de grond ingeperst Een paal was 19.5 meter de grond ingedreven, toen hij naar men thans vermoedt bij methaangas terechtkwam. Het gas moet door de holle pijp in de werk ruimte gestroomd en daar ontploft zijn. De materiële schade is gering. Bioscoopstaking in België definitief De voorzitter van de Belgische hond van bioscoopdirecteuren heeft dins dagavond in Brussel medegedeeld dat definitief tot een sluiting van de bioscopen tussen 25 en 31 maart is besloten. Deze „staking" is bedoeld om de aandacht te vestigen op de naar de mening van bioscoopeigena ren onevenredig zware lasten, die in België op de bioscopen drukken en die te zwaarder drukken, doordat de ontvangsten in de afgelopen jaren on der meer als gevolg van de televisie aanzienlijk zijn verminderd. Het aan tal bezoekers per jaar is volgens een opgave van de Belgische bioscoop bond van 140 miljoen teruggelopen tot ongeveer 90 miljoen in het lopen jaar. ifg-e- RIJKSWATERSTAAT SCHREEF GED. STATEN ZULLEN OVER ENKELE ja- ren de plezierjachten bij tiental len uitzwermen over de Zand kreek en het Veerse Gat? Deze vraag is plotseling actueel geworden door een brief, die de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de provincie Zeeland, ir. J. H. v. d. Burgt aan het college van Gedeputeerde Staten heeft verzonden. Ir. V. d. Burgt is van mening, dat het geen aanbeveling verdient de aanleg van jachthavens in de Zandkreek te entameren. Wél acht hij dit mogelijk in het ge bied ten westen van ""lere. De brief van de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat komt juist op een ogenblik, dat steeds meer tekening begint te komen in de recreatieplannen voor de Zand kreek. Nog onlangs besloot de ge meenteraad van Kortgene tot de aan- leg van een AV-> ha grote jachthaven ten oosten van de veerdam, waar na verloop van enkele jaren niet minder dan 400 jachten een ligplaats zou den kunnen kiezen. Het raadsbesluit dient nog goedgekeurd te worden door Gedeputeerde Staten van Zee land. Is dat het geval, dan zal onmid dellijk daarna met de aanleg van de jachthaven worden begonnen. In zijn brief aan Gedeputeerde Sta ten schrijft ir. V. d. Burgt uit publi- katies in de pers vernomen te heb ben, dat het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot aanleg van een grote jachthaven in de Zandkreek ten oosten van de veer dam te Kortgene. Voorts heeft hij vernomen, dat er plannen bestaan voor de aanleg van kleinere jachtha vens langs de Zandkreek. Scheepvaartverkeer Naar aanleiding hiervan merkt ir. V. cl. Burgt op, dat de Zandkreek onderdeel uitmaakt van de vaar weg van Vlissingen door het Ka naal door Walcheren naar Rotter dam en het Rijngebied. Momen teel is het scheepvaartverkeer langs deze vaarweg niet druk, doch het is geenszins denkbeeldig, dat bij het tot ontwikkeling ko men x an het Zuïd-SIoe als indus triegebied en na de eventuele tot standkoming van een kanaalver- bindiiig tussen het Zuid-Sloe en de Zandkreek, de scheepvaart aan zienlijk zal toenemen, schrijft hij. In verband met de hinder, die naar ir. V. d. Burgt meent de doorgaande A'aart op belangrijke vaarwegen on dervindt A'an plezierjachten, is hij van oordeel, dat het geen aanbeve ling verdient de aanleg van jachtha vens in de Zandkreek te entameren en zulks te beperken tot het gebied ten westen van Veere. Tot zover het schrijven van de hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat in de grovincie Zeeland. edeputeerde Staten van Zeeland hebben deze kwestie nog in onder zoek, zo vernamen wij verder. Zij hebben zich hieromtrent nog geen mening gevormd. Wél hebben Gedeputeerde Staten in middels een afschrift van de brief van ir. v. d. Burgt om advies toege zonden aan verschillende instanties, o.m. aan de bestuursleden van de recreatïecommissïe „Het Veerse Meer", waarin o.a. alle acht burge meesters van de gemeente rond de Zandkreek en het Veerse Gat zitting hebben. Desgevraagd verklaarden ons verscheidene burgemeesters hun standpunt in dezen nog niet te heb ben bepaald. Inmiddels vernamen wij, dat de recreatïecommissïe in haar vergadering van 13 april a.s. de brief van ir. V. d. Burgt zal bespreken. Er zal na afloop van dezo vergadering een antwoord worden opgesteld, dat naar Gedeputeerde Slaten zal worden verzonden Twee doden bij autobotsing Dinsdagavond zijn op de rijksweg Amsterdam-Het Gooi nabij Dieren een man en een vrouw om het leven gekomen bij een botsing tussen twee van tegengestelde richting komende personenauto's. De wagen, die in de richting Amsterdam reed, botste met vrij grote snelheid op de linkerzijde van de weg frontaal tegen de uit Amsterdam komende andere auto, waarin zich 3 personen bevonden. Een dame en een heer, vermoedelijk afkomstig uit Zutphen waren op slag dood. Een derde inzittende, ook een dame, is evenals de bestuurder van de andere auto naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Londense ondergrondse j was zijn huis p Een 62-jarige Londenaar, Wil- ff liam McCiülough, heeft acht Hl maanden in de ondergrondse spoorweg van Londen ver- toefd die hij tot zijn huis ge- maakt had, aldus heeft de po- iitie dinsdag een Londense rechtbank meegedeeld. s De politie had hem al enige H H tijd gezocht en maandag trof ff zij hem aan in een trein op een zijspoor. |eê McCullough reed aanhoudend f§ in de ondergrondse treinen. Hij M had geen geld en geen werk H en had in acht maanden tijds ff niet in een bed geslapen. H De rechtbank sprak McCuI- s lough vrij en gaf hem vijf gul- £E den uit de armenkas. VERWACHT.. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 24 maart Zon op Maan op 6.34 onder 19.00 5.15 onder 15.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1