j Kunstcollectie-Dreesmann wordt 3 i :X' I onder veilinghamer versnipperd KLANKBORD RESERVE-OFFICIER WIL NIET BIJ MOBIELE COLONNES IN OPEN BRIEF RECHTVAARDIG SUBSIDIEBELEID GEVRAAGD MEER DAN 100 GOUDEN TIENTJES GESTOLEN IN ROERMOND BOUWVAKARBEIDERS ZULLEN VANDAAG WERK HERVATTEN DINSDAG 22 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Groot verlies voor kunstbezit Vandaag begint de veiling van de befaamde collectie Dreesmann te Amsterdam. Wanneer vrijdagmiddag voor de laatste maal in de zalen van Frederik Muller en Cie. in de Doelenstraat de hamer van de veilingmeester valt, heeft de unieke collectie op gehouden te bestaan. Dan heeft Amsterdam het „Mu seum voor Amsterdam", dat in een aantal jaren in een stil huis aan de Vermeestraat gevestigd was, verloren. Veiling collectie Dreesmann 7iet rangschikken van kostbaar zilverwerk op de „zilvertafel". Do buitengewone collectie heeft geheel op Amsterdam be trekking. Jarenlang heeft men nauwelijks beseft hoe belang rijk de verzameling wel was. Bijna elke expositie van oude kunst, die in het land werd ge houden, toonde enkele stukken uit de collectie Dreesmann. Nu de collectie compleet in de vei lingzalen van Frederik Muller en Cie. ligt opgetast ziet men pas met hoeveel zorg en ken nis van zaken het kostelijke bezit is bijeengebracht. De fel le protesten, uitgelokt door het voornemen \-an de erven om deze zaken bijeen te laten zijn dan ook begrijpelijk. Zelfs wanneer men er van uitgaat dat het merendeel van de schilde rijenverzameling artistiek bezien niet zo belangrijk is, dan is er nog altijd het historisch en topogra fisch aspect van de collectie. De heer Dreesmann blijkt zijn schil derijen te hebben gekocht om een afgerond beeld te krijgen van de ontwikkeling van de stad. Am sterdam. Naast kleine 17e en 18e eeuwse meesters bracht hij wer ken van de gebroeders Berckhey- de, Emmanuel de Witte, Pieter de Hoogh en Aart van der Neer bij een. Enkele tekeningen en tien et sen van Rembrandt, Bosbooms en Breitners tonen dat het topogra fisch aspect nogal eens voor de kunstzinnige natuur van de ver zamelaar moest onderdoen. De collectie herbergt naast de M schilderijen bovendien een serie voortreffelijke andere kunstvoor- s werpen. Zilversmeedwerk uit het zeventiende en achttiende eeuwse Amsterdam, met figuren als Lut- ma en de Van Vianens, en porse- lein met Frans werk uit de tijd van Napoleon maken de totale collectie verbijsterend volmaakt. Niet te redden 1 Het Nederlandse kunstbezit dreigt een groot verlies te gaan lijden wanneer deze col- s lectie die in een halve eeuw werd opgebouwd onder de vei_ linghamér zal worden versnip perd. Hiervan kan men echter niemand enig verwijt maken. De erven kunnèn moeilijk doorgaan met het brengen van de gróte offers voor de in standhouding van de collectie. De gemeente Amsterdam heeft slechts belangstelling voor en kele onderdelen van de verza meling. Men vraagt zich wel licht af of de staat hier niet had moeten ingrijpen. Maar hoe had dit moeten gebeuren? Nederland kent nu eenmaal niet de elders wel bestaande regel dat deze soort van verza melingen belastingvrij is wanneer ze na de dood van de eigenaar aan een museum wor den aangeboden. Men kan be zwaarlijk voor gevallen als dit uitzonderingen op de bestaande wetgeving maken. In deze situatie is, triest genoeg, de verzameling Dreesmann als ge heel niet te redden. Men kan slechts hopen dat Nederlandse verzamelaars en museumdirecteu ren er voldoende belangstelling voor hebben zodat althans een deel van de verzameling voor ons land behouden zal kannen blijven. Op de besneeuwde velden bij Gannel- H ton in de Amerikaanse staat Indiana liggen de onherkenbaar verwrongen wrakstukken van de Lockheed Elec- tra, die na een ontploffing in de lucht brandend neerstortten. Alle 63 inzittenden van het toestel vonden bij deze ramp de dood. AMBTENARENGERECHT DEN HAAG „Beslissing op loze argumenten" liiiiiiiiiniiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiitM Amerikaans vliegtuig boren Cuba neergeschoten Maandag hebben Cubaanse strijd krachten bij Mantanzas een Ameri kaans toeristenvliegtuig neergescho ten. Met het vliegtuig zouden ex-ko lonel Lazaro Damsomontedino en drie leden van zijn gezin Cuba ver laten, aldus is officieel bekendge maakt. Een van de twee Amerikaanse pilo ten van het toestel is door mitral- leurvuur gewond. De twee inzitten den van het vliegtuig en de Cubanen die poogden het land tc ontvluchten zijn gearresteerd. Het toestel was in Florida opgestegen. DOOR PROTESTANTEN OP NED. N.-GUINEA „Gelijke mogelijkheid voor allen" In een open brief aan de minister van binnenlandse zaken vragen 23 leden van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nederlands Nieuw-Guinea om „een rechtvaardig subsidiebeleid" ten aanzien van de vestiging van scholen aldaar. „Bij haar subsidiebe leid voor het onderwijs zal de rege ring er zich van moeten onthouden om door middel van gouvernements subsidie een onevenredig grote steun te geven aan de Rooms Katholieke Kerk In haar arbeid op Nicuw-Gui- nea." Als er naast de vier bestaande pri maire middelbare scholen (n.l. de zendingsscholen te Hollandia en te Manolcwari, de r.-k. school te Hol landia en de openbare P. M. S. te Sorong) een vijfde nodig is, zal deze school volgens de ondertekenaars aan de zending moeten worden toegewe zen. Indien dit geschiedt, zijn de kansen op voortgezet onderwijs voor leerlingen afkomstig van de protes tantse z.g. voedingsscholen nog geenszins gelijk aan die van de leerlingen van de rooms-katholieke voedingsscholen. In de brief wordt voorts onder meer opgemerkt dat de enige aanvaardba re maatstaf voor de subsidiepolitiek van de regering is: gelijke mogelijk heden voor allen. De enige basis is volgens de brief: abituriënten van HOBBY. De zwaargewicht worstel kampioen van Scotland Yard heeft eindelijk zijn hobby onthuld. Hij maakt bruidsjaponnen. Eric Harvey, 37 jaar oud, zegt er van: ,.Ik ben geen Christian Dior, maar ik doe het net zo slecht." KOEIEN. De politie van Oldham in Engeland ontdekte in de kelder van Eric Lilly drie levende koeien, toen zij de bewoner van het pand wilde verhoren omtrent gestolen goederen. Lilly verklaarde tegenover de rech ter dat hij de koeien gekocht had en in zijn kelder had ondergebracht wegens de kou. Volgens dc politie zijn het gestolen koeien. Lilly werd voor nader onderzoek aangehouden. Een functionaris gaf hem de verze kering dat de beesten tijdens zijn af wezigheid zouden worden verzorgd. zendings- en missiescholen dienen gelijke kans te hebben op voortgezet confessioneel onderwijs en niet, zoals thans het geval is, 48 voor het protestantse kind en 67 voor het rooms-katholieke kind. Zou de mis sie voor een tweede primaire mid delbare school subsidie krijgen, dan zou dit laatste percentage 82 bedra gen. De open brief is ondertekend door 21 Nederlanders en 6 Papoea's. De „Raad voor de zending van de Nederlands Hervormde Kerk" deelt mee met instemming kennis te hebben genomen van de open brief. Het verheugt de raad dat de ondertekenaars van voormelde brief zijn standpunt onderstrepen ten aanzien van de subsidiëring der room-katholieke primaire mid delbare school te Hollandia en ten aanzien van het subsidiebe leid van het gouvernement in hef algemeen. Overigens stelt de raad voor de zending het op prijs, te verklaren dat deze open brief in Hollandia werd geschreven zon der zijn medewerking of medewe ten. Voorzitter N.V.V. heeft zièkenhuis verlaten De voorzitter van liet N.V.V., de heer D. Roemers, heeft zaterdag na een geslaagde maagoperatie te hebben ondergaan het ziekenhuis verla ten. H (Van onze Haagse redactie) H Kan 'n reserve-officier van de Iucht- doelartillerie worden overgeplaatst H naar het korps mobiele colonnes, zonder dat hij hiertoe zelf een ver- zoek doet? Om deze vraag ging het H gisteren voor het ambtenarengerecht H in Den Haag, waar de ï-es. Ie luite- nant der artillerie J. B. A. uit Delft tegenover de minister van defensie H zeer positief met de vinger op de wet g§ stelde: dit is niét mogelijk. Gebeurt s dit toch, aldus klager, dan wordt in H strijd met de wet gehandeld. Hij ver- zocht voorts zijn overplaatsing naar de mobiele colonnes nietig te verkla- M ren, zodat hij zijn verdere dienstver- plichtingen bij het korps Inchtdoel- artillerie zal kunnen blijven vervnl- H len. M In de afgelopen jaren zijn vele reser- ve-officieren met groot verlof inge- deeld bij het korps mobiele colonnes, Deze indeling bevredigde lang niet allen, maar niemand ondernam claar- m tegen actie. Dat deed de luitenant A. H wel. f§ Op het eind van zijn relaas con- cludeerde hij na uitdrukkelijk te hebben gesteld dat hij overtuigd is ran de noodzaak van de mobie- le colonnes en dat hij waardering heeft voor de taak van het korps, dat er volgens zi jn mening sprake is van een beslissing, waardoor hij wordt geschaad in zijn eer als artillerie-officier en in zijn bevor- deringsbelangen, aangezien zijn geschiktheid voor de artillerie on herroepelijk teloor moet gaan. Deze beslissing kwam volgens hem neer op een verkapte over plaatsing, en was genomen omdat de personeelsvoorziening bij de mobiele colonnes niet bij de inde ling van dienstplichtigen wordt geregeld. Zo moeten beleidsfou ten, zo betoogde hij, immers wor den gedekt. De basis ervoor bestond echter uit loze argumenten. De praktijk heeft bewezen dat op basis van vrijwilligheid gemakkelijk in de behoeften kan worden voorzien. Voorts sprak hij van een beslis sing welke dwingt tot veranderen van uniform (marine en lucht- „LATER KOMEN WIJ ZE HALEN EN BETALEN" Juwelier kreeg bezoek van vingervlug paar Bij de juwelier P. Lenssen aan de Bergstraat te Roermoud vervoegden zich zaterdag tegen de middag een goed geklede man en \touw die be langstelling aan de dag legden voor gouden tientjes. De 61-jarige winkelier had beiden al eerder in de winkel gehad toen zij kwamen informeren naar bepaalde kostbare artikelen die hij echter niét voorradig had. Hij verwees hen toen naar een antiquair. Ditmaal wensten zij echter een mooie halsketting te doen samenstellen van gouden tien tjes en wel die gouden munten waar op de beeltenissen voorkwamen van koningin Wilhelmina en Koning Wil lem 1. De juwelier stalde toen zijn voorraad gouden munten uit en hielp zijn klanten met uitzoeken. Toen men er na een half uur genoeg ver zameld had die nodig waren voor de halsketting werden deze uitgezochte munten apart gezet. Men zou ze later op de dag wel ko men afhalen en dan tevens betalen. Toen de man de de vrouw geruime tijd na het afgesproken tijdstip nog niet kwamen opdagen begon de ju welier argwaan te krijgen. Hij ging alles nog eens goed na en kwam daar bij tot de ontdekking dat hij meer macht), tot het aanbrengen van onderscheidingstekenen van een korps waartoe men niet behoort, tot in wezen strafbare handelin gen, hetgeen bewijst dat hier mis bruik van bevoegdheid is ge maakt. „Cri de coeur' Voor de minister van oorlog trad de heer T. W. A. Snelders op. Deze licht te de contra-memorie van de minister toe en merkte onder meer op dat men een functie waarvoor men bij een wapen is opgeleid niet bij dat wapen behoeft te vervullen. Voorts gaf de heer Snelders een kort overzicht van de opzet der mobiele colonnes. Aanvankelijk was het de bedoeling de Bescherming Bevolking op basis van vrijwilligheid op poten te zetten. Dit lukte niet en aanvulling op militaire basis was toen nodig. Hij had uit het betoog van de heer A. slechts een cri de coeur kunnen be luisteren. Van een overplaatsing in de zin der wet was geen sprake en in de ministeriële beslissing school niets oneervols, zo zei hij. De zitting werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de mobiele co lonnes, onder wie de algemeen in specteur, tevens commandant van de M. C., de generaal-majoor W. de Boer, van het commando L.TJ.A. en van de militair juridische dienst. Formatiepoging Segni mislukt De demissionaire Italiaanse premier professor Segni, die heeft gepoogd een op centrum en linkse partijen (socialisten en republikeinen) steu nende regering te vormen, heeft maandag tegenover president Gron- chi verklaard hier niét toe In staat te zijn. Gronchi had Segni gevraagd met zijn kabinet de lopende zaken te blijven behartigen en te pogen een nieuwe regering te vormen. Segni's oude, op zijn eigen christen democratische centrumpartij en en kele rechtse partijen steunende rege ring, trad 24 februari jl. af, nadat de liberalen, die vonden dat Segni's kabinet een te linkse koers begon te varen, hun steun aan de regering onttrokken. Zijn poging, om nu een op centrum en links steunende regering te vor men, had hem kritiek bezorgd van leden van de christen-democratische rechtervleugel. Enkelen zijner critici vrezen een scheuring in de partij. De christen-democraat Fernando Tambroni, die in zijn partij onder „midden-links" wordt gerangschikt, heeft zich bereid verklaard te pogen een regering te vormen. Tambroni was minister van financiën en begro tingszaken in do afgetreden rege- ring-Segni. dan 100 van zijn voorraad gouden tientjes miste. Het juiste aantal weet hij zelf niet. Aangezien hij wel moest aannemen dat liet deftig uitziende vingervlugge paar toch niet meer zou komen op dagen deed hij aangifte bij de politie. Deze zoekt thans naar deze man en vrouw die zich van de Duitse respec tievelijk Franse taal bedienden. Zij zijn ook bij andere Roermondse ju weliers geweest doch zonder succes. Het Wereldgebeuren Bewegend beeld Thomas LeRoy Collins is wat de Amerikanen noemen een ..tele vision personality" iemand die het goed doet op het televisie scherm, een geboren televisiescher mer. In zijn manier van doen lijkt hij een tikkeltje op wijlen de zanger Ezio Pinza, die ook grijzende slapen met hem gemeen had. Maar zijn ambt is heel wat minder artistiek dan dat van Pinza; tenzij men de po litiek. als „de kunst van het mogelij ke", op één lijn zou willen stellen met de edele zang. Collins maakt als gouverneur van het zuidelijke lid der j Verenigde Staten, Florida, gaarne van het verbindingsmiddel der tele- visie gebruik. Hij heeft ervaren, dat het letterlijke „inprenten" via het beeldscherm hem beter afgaat dan welke andere methode ook om de on derdanen te beïnvloeden. Zondag heeft de Floridasc gouver neur alom in de Verenigde Sta ten van zich doen spreken door dat hij in een rede voor radio en tele visie blijk gaf van een aanmerkelijke politieke zwenking. Weliswaar had hij de naam, in de rassenkwesties die de gemoederen in zijn staat zozeer in beweging plegen te brengen, een soortement middenkoers te varen, maar in de praktijk kwam het er toch meestal op neer dat de zaak bleef zoals zij was. De gouverneur, een kruidenierszoon die zich met gro te wilskracht en intelligentie tot ad vocaat had ontwikkeld voordat hij in de politiek ging, heeft zich een mees ter getoond in het vinden van juri dische uitvluchten. Het doorvoeren van de uitspraken, die Amerika's op perste gerechtshof tot opheffing van de rassenscheiding heeft gedaan, werd zo op de lange baan geschoven. Op de scholen van Florida is van „gemengde" klassen nog geen spra ke; negers mogen er echter overal in de bussen zitten wanneer die door „zwarte districten" rijden zoiets vooruitstrevends wordt nog niet in alle zuidelijke staten vertoond als zij zich maar op staanplaatsen ach ter in de bus verzamelen wanneer de bus door een „blank district" rijdt. Misschien maakt de gouverneur nu meer dan vroeger ernst met de wei eens door hem verkondigde opvat ting, dat „er een middenweg gevon den moet worden tussen segregatie (rassenscheiding) en de-segregatie (opheffing van de rassenscheiding), die misschien aanvaardbaar, zo niet geheel bevredigend, zal zijn voor de voorstanders van beide opvattingen". Hij zei zondag tenminste, dat er een grond ran billijkheid schuilt in de aanspraak van de negers op dezelfde behandeling als de blanken in open bare eetgelegenheden. Collins kondig de aan. dat hij een gemengde advies commissie voor de rassenkwestie zal benoemen en adviseerde de gemeen ten, hetzelfde te doen. Meer dan duizend negers in de zuidelijke staten bevinden zich in arrest omdat zij hebben deelgenomen aan sitdownbetogingen in cafetaria's. Verscheidene cafeta ria's daar zijn slechts toegankelijk voor blanken; in zeer vele andere mogen blanken zitten maar moeten negers met een staanplaats genoegen nemen. De arrestaties zijn een ge volg van een door de negerleiders ontketende actie, om zich in zulke gelegenheden niets van de voorschrif ten aan te trekken en „down" te zit ten en als men niet wordt bediend, rustig te blijven zitten. In Suffolk heeft een cafetaria-exploitant een oplossing gekozen die ieder bevre digt: hij verwijderde alle stoelen en krukken zodat nu alle klanten moeten staan. Maar elders wordt alleen tot arrestaties overgegaan. De demon straties beperken zich niet tot eetge legenheden: in Memphis (Tennessee) kregen het afgelopen weekeinde 41 negers ieder een boete van 350 dollar (ruim 1200 gulden) wegens „drei gende ordeverstoring, lanterfanten en wanordelijk gedrag De beboeten waren twee bibliotheken voor blan ken binnengestapt en weigerden weg te gaan toen men hun geen boeken ter inzage wilde geven. Dit bibliotheekgeval is symbolisch voor de hele actie: de negers wensen zonder discriminatie te worden behandeld en toegang te ver krijgen tot de bronnen waaruit ook de blanken kunnen putten. Dat dit streven de laatste jaren steeds scher pere vormen aanneemt, is onder meer toe te schrijven aan het feit, dat de wereld door de steeds meer verbreide media als de radio en de door gouver neur LeRoy Collins zo op prijs ge stelde televisie al maar kleiner wordt; dat ieder ziet hoe anderen le ven en zichzelf zijn. waarbij het de negers in de zuidelijke staten van Noord-Amerika wél moet opvallen dat hun zwarte broeders in Afrika steeds meer zelfstandige naties be ginnen te vormen Television personality LeRoy Collins heeft begrepen, dat het geen zin heeft ,om in dit „bewegende beeld" star te blijven staan. Slot van pag. 1 goeding in te krimpen, die 2 cent per uur bedroeg en verhoogd zou worden tot 4 cent per uur. Beslo ten werd deze gereedschapsver goeding op 2 cent te handhaven. Dit betekende een inkrimping van 0.25, hetgeen praktisch inhoudt gegeven een aantal van 40.000 timmerlieden, die alleen deze ge reedschapsvergoeding krijgen dat de werkgevers 40.000 gulden in hun zak kunnen houden. Maar hiermee was men er nog niet, want van de 0.3 procent was dus nog maar 0.25 procent af, zodat nog een inkrimping van 0.05 pro cent moest worden gezocht. Deze 0.05 procent vond men door de bij drage voor het regenverlet, die van 80 op 90 cent per week zou stijgen, op 80 cent te houden. De werknemersafgevaardigden waren door deze gang van zaken zeer in de wiek geschoten. Vooral do heer Van Eibergen van de Chr. Bond van Werknemers luchtte zijn hart tijdens de schorsing van de vergadering te genover dé talrijke journalisten op onverholen wijze: „Het vaderland is. nu gered", zo schimpte hij bitter. Herstel, zo merkte hij scliamper op. Met dit al duurde de bijeenkomst op het departement, die om vier begon, tot 's avonds ruim acht uur. Op dat moment werden de deuren van de grote vergaderzaal geopend en kwa men werkgevers en werknemers met lachende gezichten te staan tegen over de journalisten om hun blijd schap te uiten dat de staking ten ein de was. Alleen de demissionaire voor zitter en secretaris van de Chr. Aan nemers- en Patroonsbond, de heren Stamhuis en Stapelkamp, konden de C.A.O. niet tekenen, omdat zij eerst door een ledenvergadering daartoe gemachtigd moeten worden. Het be stuur van de Chr. Aannemersbond was namelijk vorige week door een algemene ledenvergadering tot af treden gedwongen, omdat het meren deel van de chr. aannemers zich niet kon verenigen met de bereidverkla ring van het bestuur de nieuwe bouw- C.A.O. toch te ondertekenen. „Rechtvaardig geregeld De heer J. Dura Dzn, de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf en de meest omstreden figuur in het bouw conflict, zei verheugd le zijn „dat de zaak op de meest recht vaardige wijze was geregeld". Het belangrijkste vond hij dat er door do prijzenbeschikking geen indivi duele afstand is gevraagd van de ri sico-clausule. De heer Dura was er van overtuigd dat do verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf niet geschaad zullen blijken te zijn door het conflict. Oolc de heer J. van Eibergen, de voorzitter van de Chr. Bond van Werknemers in het 'Bouwbedrijf sprak zijn vertrouwen uit dat de verhoudingen niet geleden zullen heb ben. De werkgevers aldus de heer Van Eibergen. hebben heel goed be grepen dat wij elkaar nodig hebben. Hij hoopte voorts dat dit conflicct een les is geweest. Het is thans voor de vijfde maal, dat de arbeiders de risico-regeling tegen zich vinden, hoewel de bouwvakarbeiders geen in zicht mogen hebben in de economi sche leant van het bouwbedrijf. In dit verband hoopte de heer Van Ei bergen dat het zal komen tot de in voering van de P.B.O. in de bouwnij verheid en dat de werkgevers zullen beseffen, dat het niet alleen gaat om „samenwerken", maar ook om „sa. men-weten". De prijzenbeschikking zal waar schijnlijk reeds vandaag in de Staatscourant verschijnen. Van de zijde van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd gisteravond mee- gedeeld, dat over de materiële in- oud van die beschikking bi.i tie werkgevers nog niets bekend is. Nog dit jaar zegels van 24 (Van onze Haagse redactie) De P.T.T. zal trachten nog dit jaar te bewerkstelligen, dat het posttarief voor brieven van 20 tot en met 100 gram van 25 eent op 24 cent wordt gebracht. De minister van verkeer en waterstaat heeft dit reeds toegezegd tijdens de behandeling van de P.T.T.- begroting in do Tweede Kamer. De moeilijkheid is echter, dat voor deze ogeschijnlijk eenvoudige wijziging welke echter wel een belangrijke in komstenderving kan betekenen het^postreglemcnt moet worden ge- Daar dit postreglement een algemene maatregel van bestuur is, is de wijzi gingsprocedure een vrij langdurige aangelegenheid. Over het algemeen „verzamelt" de P^.T. bij voorkeur een aantal wijzigingen, die dan in één keer behandeld kunnen worden. De verlaging van het tarief voor brieven met één cent zou voor het publiek een aanzienlijke vereenvoudi ging met zich mee brengen, omdat men dan met zegels van slechts één „eenheid", namelijk de postzegel van 12 cent, kan uitkomen tot een ge wicht-van 100 gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5