Kladderaars aan het werk in Oosterland Psychiaters controleerden bij vele jongeren hun dromen KONINGIN JULIANA BEZOCHT EDE EN WAGENINGEN GETUIGEN A DÉCHARGE SPRAKEN HALVE WAARHEID DINSDAG 22 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROEFKONIJNEN VOOR RUIMTEVAART Belevenissen werden s nachts op taperecorder vastgelegd Meer dan twee jaren lang is een leger van psychiaters en geleerden aan het werk ten behoeve van een der merkwaardigste operaties der geschie denis. De invasie van liet domein der dromen wordt georganiseerd als een militaire operatie met de techniek van de commandotroepen en onder ge bruikmaking van alle bekende middelen van wetenschap en techniek. Honderden vrijwilligers hebben zich hiervoor geleend, deels zonder het te willen. In Amerika zowel als in Frankrijk zijn duizenden jonge mensen op dit gebied als proefkonijn gebruikt uls onderdeel van een „ruimte programma". Enkelen van hen zijn inderdaad gekozen als wereldruïmtckandidaten, maar het merendeel van de experimenten diende alleen de invasie in de droom wereld. Als men ruimtekandidaten verbond met elektrische draden aan slapen en schedel, op borst en rug, dan meenden zij, dat dit bij hun kandidatuur voor de ruimte hoorde. Het hóórde er ook bij, doch in werkelijk verwierven de medici uit deze droomslapen op de laboratorium divan belangrijke gegevens op het bekende terrein van dromen en slapen. De proefpersonen worden tien, twaalf maal per nacht wakker gemaakt en vertellen hun dro men via een microfoon aan een taperecorder voordat zij ze kon den vergeten. Zij verrijkten de wetenschap daardoor niet alleen met belangwekkende gegevens, maar ook met kostbare verhalen uit hun onderbewustzijn. Zij meenden dat dit bij hun examen als wereldruimtevaarder behoor de. AI spoedig bleek, dat men het droom- en slaaponderzoek moest specialise ren. Dokter Calvin Hall werkte voornamelijk met meisjesstudenten, dokter Pacella in New York werd specialist in nachtmerries, dokter Ritter in Brooklyn concentreerde zich op het droomleven van blinden. Geen psychiater heeft ooit zoveel materiaal bijeen gehad, zo oprecht verteld zonder fantasie en terughou ding, zonder leugentjes, zoals bij een psycho-analytisch onderzoek vaak bewust of onbewust het geval is. Ook de medische wetenschap heeft ervan geprofiteerd; het is een bekend feit, dat maagzweren, hart aanvallen en astma bij voorkeur des nachts een hoogtepunt bereiken. Gegevens Uit de dromen kon men daaromtrent vele gegevens afleiden. Nachtmerries duiden vaak op een naderende aan val van kiespijn, hoofdpijn of reu matiek. Naast de Angina pectoris ontdekte men de angina noctumis, een kramp in de hartstreek, die geen enkele lichamelijke oorzaak heeft, maar alleen een psychische. Bij sla pende mensen heeft men spierver- trekkingen geconstateerd en zure af scheidingen, die gevolgen voor het organisme konden hebben. Omge keerd is het mogelijk slapen en dro men te beïnvloeden door bepaalde geneesmiddelen toe te dienen. Lang Hoe vaak hoort men niet zeggen, dat een droom altijd maar enkele se conden duurt? De gemiddelde droom duurt weliswaar acht minuten en er zijn dromen van enkele seconden, maar er zijn ook dromen geconsta teerd die meer dan een uur duurden. Men heeft ontdekt, dat praktisch iedereen droomt, ook de mensen die beweren droomloos te slapen. De oorzaak van die laatste bewering is het feit, dat zij zich niets van hur dromen herinneren, maar de elek- tro-encephalograaf registreert ook bij hen een hevige activiteit. Met het elektro-encephalogrom heeft men kunnen constateren dat ook huisdieren dromen, net als wilde die ren trouwens. Dieren dromen voor namelijk van datgene wat hun leven beheerst: een wilde jacht, een vlucht voor gevaar, ofvan eten. Dat laatste kan men opmaken uit kauwbewegingen en vloeiend speek sel, het eerste aan de gemaakte ge luiden, die op jachtlust of angst dui den. Kinderen beginnen al zeer jong te dromen; vrouwen dromen meer dan mannen, jonge mensen dro men meer dan oudere. Hoe jon ger men is, des te meer heeft Bejaard echtpaar bij ongeluk omgekomen Op de weg HaaksbergenNcede Is zondag een verkeersongeluk ge beurd, dat aan twee bejaarde men sen het leven heeft gekost. Het echtpaar J. H ter Braak kwam met de bus van de Gelderse tram wegen van familiebezoek in Haaks bergen. Ze stapten uit bij de bus halte even over de provinciale grens, en wilden achter de bus om de weg oversteken. Ze zagen niet dat uit de richting Neede een personenauto naderde. De wagen, die bij het passeren van de bus met gedimde lichten reed en die werd bestuurd door dokter S. uit Haasbergen, kon het echtpaar dat plotseling achter dc bus vandaan kwam. niet meer ontwijken. Beiden werden door de auto gegrepen. De 69-jarige vrouw, mevrouw H. M. ter Braak-Bolster was onmiddellijk dood. De 75-jarige man, die nog tekenen van leven gaf, werd naar het zie kenhuis te Enschede vervoerd, maar overleed eveneens kort na aankomst. Times of Indonesia heeft geen papier meer Dc in de Engelse taal in Djakarta verschijnende „Times of Indonesia" heeft enkele dagen geleden aangekon digd dat zij gedwongen is do uitgave tijdelijk te staken wegens gebrek aan papier. men wensdromen over de toe komst, terwijl oudere mensen bij voorkeur gebeurtenissen uit het verleden beleven. Ontwikkelde mensen dromen actiever dan wei nig ontwikkelden en geschoolden. Velen dromen regelmatig van on enigheid, al dan niet gepaard met lichamelijk geweld. Een ran elke tien mensen droomt in kleuren. Beïnvloeden Men heeft geprobeerd dromen te be- invloeden; dat kan alleen als de proefpersoon reeds droomt. Iemand die droomde zag zijn droom bij een lang aangehouden pianotoon veran deren in het beleven van een aard beving. Een andere dromende proef persoon werd door een lichtstraal geïnspireerd tot een droom van een vallende ster. Een waterdruppel bracht een dromende proefpersoon tot een angstdroom van te verdrin ken. Men kan dus dromen wel be- invloeden, maar niet forceren. De nachtmerrie is vrij zeldzaam, hoe wel twee van elke drie dromen een onprettig karakter dragen. De nachtmerrie is een gevolg van een slechte spijsvertering en dromen wij zen niet op een geestelijke oneven wichtigheid. Het is een bewezen, zij het verras send feit, dat blinden dromen, ook als zij blindgeboren zijn. Hun dro men worden gevormd door gevoels. en geluidsindrukken, iets wat voor de normale dromer een zeldzaam heid is. De typische nachtmerrie van een blindgeborene wordt gevormd door het eenzaam staan temidden van een grote lege ruimte, omgeven door stappen van dieren en aanra king van natte beestensnuiten en ruige pelzen. Een heerlijke droom van een-blinde is een verblijf in een tuin met geurende bloemen en zin gende vogels. Freud heeft een groot deel van zijn werk aan droomstudies gewijd, maar hij beschikte nooit over het materiaal dat zijn heden daagse collega's hebben. Hij deed pionierswerk, waarvan de resultaten noodgedwongen beperkt bleven. De betekenis van dromen heeft al duizenden jaren lang het onder werp van veel studie gevormd. Artemidoros van Ephese, een Griekse droomuitlegger uit de elfde eeuw, wist al dat dromen vaak het omgekeerde betekenen. Hij wist ook al wat moderne droomuitleggers bevestigen dat men geen dromen kan üit- lëggen zonder alles te weten over gevoelsleven en geestelijke ach tergrond van de betrokkene. Waarschuwende dromen zijn al eeuwenlang bekend; hun betekenis heeft men nu onderkend als toneel stukjes, dio door ons onderbewust zijn worden geregisseerd, om een waarschuwing te geven. Hiervan zijn tal van frappante voorbeelden aan te voeren. Wie heeft ooit ge droomd, dat hij viel? (Wie niet?) Dergelijke dromen zijn zo algemeen, dat men ze kan opwekken door een plotseling geluid. Oplossing De Franse wiskundige Lambert Q loofde niet aan dromen, tot hij we kenlang zwoegde aan een alge braïsch vraagstuk, dat hij niet kon oplossen. Op een nacht zag hij de hele oplossing in twee dozijn letters en cijfers in een droom voor ogen en de volgende ochtend lag de op lossing klaar om te worden opge schreven, in zijn geest. De Franse accountant Meyer worstelde weken lang met een niet kloppende boek houding van een automobielfabriek, tot hij op een nacht de fout rood onderstreept in een droom zag. Het bleek de oplossing voor zijn pro bleem te vormen. Dergelijke geval, len zijn talrijker dan men meent. Zij moeten ook al eeuwen bekend zijn, want het „Slaap er een nachtje over!" is al een oud gezeg de. De droomexperts hebben uit hun tal rijke experimenten dan ook als eerste resultaat een goede raad te melden; Als U problemen of moei lijkheden hebt, denk er eens rustig over na en in negen van de tien gevallen komt de oplossing in de slaap tot UI Wees dns zuinig op uw dromen: zij zijn kostbaarder dan U vermoedt- Koningin Juliana heeft maandag een bezoek gebracht aan Ede en Wage- ningen. In Ede bezichtigde zij de streekwerkplaats voor minder valide arbeidskrachten Rit op sleepwagen In het Nederlands Scheepsbouwkun dig Proefstation te Wageningen be zichtigde de koningin de werkplaats, waar scheepsmodellen van parafine worden vervaardigd. Hier stonden ook enkele houten modellen, zoals in de zeegangstank worden gebruikt. In de cavitatietunnel bevond zich een super-caviterende schroef voor zeer snel varende schepen (meer dan 50 knopen). De hoge bezoekster maakte in het binnenvaartlaboratorium een rit op de sleepwagen mee. Het koninklijk bezoek werd besloten met een de monstratie van het model van een snelzeevrachtschip in de zeegangs tank. De golfopwekker kwam in be weging en de koningin maakte ook met de sleepwagen in dit basin een vaart. „De vluchtende mens In de aula van de landbouwhoge school werd haar later het eerste exemplaar overhandigd van het boek „De vluchtende mens". De vereniging Unitas Studiosorum Vadae heeft de uitgave van dit boek ter hand genomen als on derdeel van de viering van het vijfde lustrum. De baten van de verkoop van dit boek komen ten gunste van de stichting Neder lands Comité Vluchtelingenjaar 1959-1960 en het Universitair Asielfonds. Kikvorsman Lourmais zwom Nederland binnen Gisteren te ongeveer 17.20 uur Is de Franse kikvorsman Louis Lourmais bij Lobith ons land binnengezwom- men. Hij werd bij zij entree om zwermd door bootjes van rijkswater staat, de douane, spidoboten en par levinkers. Te Lobith ging hij aan land en werd hij verwelkomd door verschéïdene figuren. Hij kreeg rode tulpen aangeboden alsmede een mandje zoivelprodukten. Na een fles melk leeggedronken te hebben begaf hij zich weer te water om in de rich ting Nijmegen zijn tocht te vervol gen. Hij zal vanochtend uit Nijmegen vertrekken en langs Cuyck komen. Daar zal hij uit net water komen omdat Jan van Cuyck, een zestiende eeuwse ridderfiguur hem de vetleren- medaille van Cuyck zal uitreiken. De ridder zal gebruik maken van een waterfiets om de kikvorsman tege moet te gaan. Met dit vaartuig zal hij ook een demonstratie geven om de aandacht te vestigen op de wen sen van zijn stad inzake een haven. f Gouverneur van Florida grond van billijkheid in negereisen Gouverneur Le Roy Collins van de zuidelijke Amerikaanse staat Florida heeft zondagavond in een rede voor radio en televisie gezegd dat er een grond van billijkheid schuilt in de aanspraak van de negers of dezelfde behandeling als de blanken in open bare eetgelegenheden. Collins kondigde aan, dat hij een ge mengde adviescommissie voor de ras senkwestie zal benoemen en spoorde de gemeenten aan hetzelfde te doen. In de tekst die de gouverneur van te voren aan de pers had verstrekt, stond dat eetgelegenheden waarin de negers niet op voet van gelijk heid worden bediend, naar zijn me ning beter niemand kunnen bedie nen. Deze zin liet hij echter in zijn toespraak weg. Roy Wilkins, secretaris van de Ver eniging tot Behartiging van de Be langen van Gekleurden, heeft zondag voor de televisie verklaard, dat de kwestie van de burgerrechten een grote sociale crisis is, waarbij 45 miljoen mensen betrokken zijn, maar dat de federale regering handelt als of het gaat om de een of andere ziek te in de grondnotenoogst. Naar zijn mening dient president Elsenhower even hard te strijden voor de gelijk berechtiging van de negers als voor zijn begroting, de hulp aan het bui tenland en andere zaken. Kostganger verwondde hospita met bijl Tijdeps een korte, felle ruzie heeft maandagmiddag een 44-jarige mar- kiezenmaker in een kleine etage-wo ning aan de Naaldwijksestraat in Den Haag, een aanslag gepleegd op zijn hospita, de 46-jarige mevrouw L. van der P.-S. Met een bijl sloeg hij de vrouw op het hoofd. Daarna poogde de man de hand aan zichzelf te slaan door zich met een schaar aan de hals te verwonden. De oorzaak van de ruzie was de ma nier van optreden van de aanstaande schoonzoon van de hospita. De vrouw accepteerde de houding van deze jongeman, waarover haar kost ganger zich nogal opwond. De kost ganger slingerde de vrouw een reeks verwijten naar het hoofd en greep in een vlaag van drift, toen zijn woorden blijkbaar hun uitwerking misten, een bijl. Zwaar bloedend viel de vrouw op de grond. Korte tijd la ter werd ze zo aangetroffen door familieleden die op bezoek kwamen. De kostganger die zijn misdaad ont dekt zag trachtte daarna de hand aan zichzelf te slaan. Zowel de hospi ta als de kostganger werden in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Oppasser Henlc Nijdam in de Am sterdamse dierentuin Artis heeft op het ogenblik de zorg over de opvoe ding 'van drie verstotelingendie men in de vrije natuur wel nimmer bijeen zal zien. Het zijn een hangbuik zwijntje van zes weken, een Manga- bye-aapje van ff maanden en een leewtje van drie-en-een-halve maand alle drie liefdeloos in de steek gelaten door de moeder. GESCHROKKEN VAN VONNIS Verklaring voor politie werd herroepen Niet minder dan drio getuigen a décharge zijn gistermiddag op ern stige wijze door de president van het gerechtshof te Amsterdam onderhou den over hnn in eerste instantie voor de poliite afgelegde verklaringen die neerkwamen op: „Het belangrijk ste heb ik juist niet gezien". Deze getuigen waren daarom in eerste aanleg door de politierechter in Alkmaar niet gehoord. Deze ver oordeelde op grond van voornamelijk twee andere getuigenverklaringen de 48-jarige visser A. P. uit Den Helder, ondanks diens hartnekkïge ontken ning, tot een maand gevangenisstraf wegens mishandeling en bedreiging met doodslag op 30 november 1958. Die zaterdagnacht was er ruzie ont staan in een café op de Bassingracht in Den Helder. P. zou een opperman met een jas in het gezicht hebben geslagen en deze, nadat hij had ge roepen „Ik zal je verzuipen" in het Helders Kanaal hebben getrokken. P. zelf kon ternauwernood uit 't wa ter worden gered. De opperman wist vrij gauw op de kant te komen. P. had die avond vrij veel bier gedron ken. Enkele toeschouwers van het ge beurde schrokken achteraf zoda nig van het vonnis, dat ze zich op verzoek van de raadsman, mr. H. Jonker, als getuigen a décharge in hoger beroep voor het gerechtshof beschikbaar stelden. Doch de pre- „WIJ WILLEN ZEIJLER..." Joelende jeugd trok door dorp Oosterland heeft een rumoerig weekend achter de rug. De sporen daarvan waren maan dag op niet minder dan twin tig plaatsen in het dorp te zien met leuzen als „Wij wil len Zeyler", „Weg met de S.G.P.", „Weg met Lauren- se", „Liever Molotov dan Op 't Hof", Op deze nadrukkelij ke manier hebben enkele kladderaars hun misnoegen over de huidige gang van za ken in de gemeente, onom wonden naar voren gebracht. Met blauwe en witte verf kalkten zij in de nacht van zondag op maan dag op tal van plaatscu letters van grote afmetingen op een win kelpui, op stoepen, op muren van huizen en schuren en op de straat stenen. Het was een stille demon stratie, die eerst in de morgen uren haar uitwerking kreeg en waaraan een luidruchtige zater dagavond was voorafgegaan. oen trok namelijk een joelende menigte jongelui door het dorp, die tegen het middernachtelijk uur de zaak danig op stelten zét te. Tevoren hadden zij wat ontevreden rondgehangen in een van de cafés, waar zij reeds de gehele avond hun verontwaardiging hadden ge uit over het feit, dat burgemeester S. VV. A. Laurense, aan de eige naar van een ander café tot twee maal toestemming tot het geven van gelegenheid tot dansen had geweigerd. Rond elf uur verliet de langzamerhand opgewonden ge laakte jeugd het café. Toen rijpte het plan om aan het verlangen naar dansvermaak kracht bij te zetten. Onder het zingen van zelf gecompo neerde liederen ging het eerst naar dc woning van burgemeester Laurense. „Wij willen Zeyler" was het refrein, waarmee de jeugd de tuin van de ambtswoning be trad. Joelend en uitdagend schreeuwend trokken zij enkele minuten lang een cordon rondom liet huis, waarbij zij onder andere een papier, waarop een bouwver ordening werd bekendgemaakt, versnipperden en de papierresten door de tuin verspreidden. Met dezelfde liederen brachten de jon gelui een „serenade" aan oud wethouder M. J. Zeyler. Met kalk zijn in de nacht van zater. dag op zondag ook enkele leuzen- schrijvers bezig geweest. Tegen, over de oud-gereformeerde kerk vond men zondagmorgens de woorden: „Weg met de S.GR." aangebracht en op een schuur aan het eind van de Molenweg was een zelfde leuze ten opzichte van de AR. ncergeklad. De gemeente- j werkman kreeg van burgemeester Laurense opdracht de resultaten van de rumoerigheden in het dorp j zo spoedig mogelijk te verwijde- ren. Een karweitje, dat zo onge- veer een gehele zondagmorgen in heslag nam, waardoor de betrok- j kene, die ook koster ia van de her- sident van dit hof was bijzonder slecht te spreken over de halve waarheid die deze getuigen hadden verteld tegenover de politie in Den Helder. Vooral toen een hunner de 23-jarige scheepsmaker D. V„ zijn verklaring voor de politie vrijwel geheel herriep en nu tot verbazing van het hof onder ede vertelde dat P. de opperman niet had bedreigd, zoals hij zelf had gezien en dat P. de man niet had geslagen en met hem opzettelijk in het water was gesprongen. Deze verklaring werd nauwgezet op papier vastgelegd. De scheepsmaker moest het stuk terstond ondertekenen. De procureur-generaal zei dit stuk te zullen zenden naar de officier van justitie in Alkmaar met de medede ling of deze wellicht termen aanwe zig acht om tot vervolging van de getuige over te gaan. Het hof wees het verzoek van de raadsman, om de zaak vanwege de vele tegenstrijdige verklaringen te rug te verwijzen naar de rechter commissaris, af. Daarna werd beslo ten de zaak aan te houden voor het horen van een gisteren niet versche nen getuige a charge, een andere visser. Het hof gelastte medebren- ging van deze man op de zitting van 25 april a.s. Schelpenvissers vonden „schat" (Van onze verslaggever) De schelpenvissers Sok en Paap uit Noordwijk dachten donderdag- vormde kerk. deze zondagmorgen- taak niet kon vervullen. Ook maandagmorgen hebben verschil lende bewoners geprobeerd, de met verf aangebrachte leuzen te verwijderen. Wat lang niet overal even gemakkelijk ging. De Rijks politie van de groep Bruinisse stelt naai- de gehele gang van za ken een onderzoek in» Op meer dan twintig plaatsen in de gemeente Oosterland hébben „kak kers" hun misnoegen over de huidige gang van zaken in de gemeente „op schrift gesteld". Dit winkelpand werd voorzien van de leuze „Leve Zey ler", waarmee maar één man kan worden bedoeld: de afgetreden wet houder M. J. Zeijler..... (Foto P.Z.C.). middag aan het Bloemendaalse strand de vondst van hun leven gedaan te hebben, ruim 40.000 gulden aan bankbiljetten van 10, 25 en 100 gulden. Weliswaar klets- net en soms zwaar beschadigd maar toch duidelijk nog herken baar. Over een afstand van 100 meter langs de vloedlijn hadden ze het geld maar voor het oprapen. Niet helemaal gerust erop or het wel zuivere koffie was hebben ze in hun woonplaats de politie ervan op de hoogte gebraent. Die nam contact op met de Bloemendaalse recherche. Twee dagen later had die het bankbiljettenmysterie uit de doeken gedaan. Geen valse munter bleek er de hand in hebben maar „slechts" een slordig werkende fotograaf, die voor een reclamebureau een stunt foto moest maken van een man, „badend" in bankpapier. Na de opnamen waren zoveel „valse" briefjes verstrooid dat men het te veel moeite vond er achteraan te hollen. De Bloemendaalse recherche heeft tegen de betrokkenen proces-ver baal opgemaakt. Weliswaar wa ren het slechte exemplaren voor- en achterkant droegen het zelfde beeld en de biljetten waren niet genummerd maar in een klein winkeltje zouden ze tegen schemerdonker wel voor echt uit gegeven kunnen zijn, verklaarde de korpschef van Bloemendaal. De officier van justitie in Haarlem, mr. Bredius, denkt er blijkbaar hetzelfde over. De Britse ambassade te Eonn heelt namens de Britse minister van defensie Watkmson haar verontschuldigingen aan minister van defensie Strauss aangebo den, omdat Watkinson in een recent Ba- gerhuisdebat over defensiekwesties had gezegd, dat een Britse beroepsmilitair evenveel waard was als drie Westdull- so rekruten. Strauss nam het niet zo ernstig op. Hij zei dat hij niet zo'n ..ge voelig plantje'? was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11