Jacht op Duits slagschip deed hele wereld de adem inhouden 1* JO FIBBE net meisje. MELT 8 F li OVlNClALE ZEBU WBE COURANT MAANDAG 21 MAART 1960 CHURCHILL ZEI: SINK THE BISMARCK" De „Bismarck" mocht niet ontkomen (Van een onzer redacteuren) Mei 1941: Engeland staat met zijn rug tegen de muur. Geheel alleen zet het de strijd voort te gen het militair nog machtige Duitsland van Adolf Hitler. In militair opzicht heeft de oorlog Engeland overrompeld. Het heeft enorm veel in te halen en het wordt bovendien geteisterd door de Duitse luchtaanvallen. Engeland heeft materiaal no dig, veel materiaal, dat moet tomen van de andere kant van de Atlantische Oceaan. De kon vooien met materiaal moeten, koste wat kost, Engeland berei ken, andere konvooien, nu met soldaten aan boord, moeten naar Noord-Afrika, waar de Duitse en Italiaanse legers naar het westen oprukken. schermutseling waarschijnlijk hot einde van do „Bismarck" ingeleid. Want een Britse torpedo heeft daar bij een oliebunker van het Duitse slagschip getroffen, waardoor het olie verloor en tenslotte verplicht was naar Brest op tc stomen voor repa ratie. De film In de film „Sink the Bismack" vormt de strijd tussen de com mandant van de „Bismarck", ka pitein ter zee Lindemann, en cs- kadercommandant admiraal Glln- ther Ltitjens de een in de eer ste plaats zeeman en verantwoor delijk voor zijn schip, de tweede vooral de fervente nazi, die zijn land een zege wil melden de dra matische tegenhanger van hetgeen zich in Londen, in de commando kelder van dc admiraliteit af speelt. Wat aan boord van de „Bis marck" gebeurde kan men slechts benaderen, de zenuwslopende, be angstigende strategie, die in die kelder werd gevoerd, kon aan de hand van de beschikbare gegevens worden gereconstrueerd. Premier Winston Churchill had ge telefoneerd: ..Sink the Bismarck... hoe U het doet is uw zaak, maar... vernietig dc Bismarck". Er moest een schip vernietigd worden, dat zoek was, nadat het de „Hood" tot zinken had gebracht. Iedereen wist, dat het ontkomen van de „Bismarck" een Fouten Er worden aan beide zijden fouten gemaakt. Britse vliegtuigen bijvoor beeld bestoken met torpedo's hun eigen kruiser ..Sheffield", maar door een foutieve afstelling van de projec tielen wordt een onheil afgewend. Tenslotte echter schieten torpedo's de „Bismarck" kreupel. Het roer komt muurvast te zitten en de snel heid loopt terug tot tien mijl. Lüt- jens hoopt op de Luftwaffe, maar die komt niet opdagen. Enkele honder den adelborsten aan boord van de „Bismarck", kinderen nog, moeten straks in Duitsland de glorie van de vloot verkondigen. Zij komen om tus sen gloeiend staal en kokende golven. Want hot net rond de „Bismarck" wordt steeds dichter aangehaald. Als luchttorpedo's het schip verder heb ben gehavend, wordt het tenslotte door de „King George V", varend op zijn laatste brandstof, afgemaakt. Honderdvijftig overlevenden van de tweeduizend opvarenden werden op gepikt. Hitlers vlaggesehip is vernie tigd, een van de grootste bedreigin gen voor de Britse oorlogvoering is uit de weg geruimd. De vrije wereld juicht, te meer omdat de ondergang van de „Hood" een verschrikkelijke indruk had gemaakt. De Duitse kran ten melden: „De „Bismarck" een of fer van de overmacht. Het schip streed tot de laatste granaat". Zó ging de „Bismarck" ten onder. Eén schip kon deze konvooien een do- delijko slag toebrengen: het slag schip „Bismarck". De „Bismarck" was op dat ogenblik het machtigste slagschip ter wereld: sneller dan welk ander oorlogsschip, met een vuurkracht, die niet kon worden overtroffen. De Duitsers hadden dit achip „achter de hand" gehouden. Tot mei 1941 bleef het in dc beschermen de Deense wateren. En zonder iets te doen bracht het de Britten toen al onnoemelijke schade toe het bond namelijk dc Britse thuisvloot in Scapa Flow aan de Noordzee, terwijl de Duitse duikboten haast ongestraft een verschrikkelijke slachting kon den aanrichten onder de voor Enge land bestemde konvooien. Tot elke prijs moesten de Britten het uitbre ken van de „Bismarck" naar de At lantische Oceaan voorkomen. Drama en epos Op '21 mei 19-tl begon een drama en tegelijkertijd een epos in de Britse maritieme geschiedenis dat nooit vergeten zal worden: de „Bismarck" voer, geholpen door nevel en laaghangende wolken, uit de Bergen Fjord naar buiten. Wat daarop volgde is spannender, dan welk verzonnen vernaai ooit en het herleeft in de dezer dagen uitge brachte film „Sink the Bismarck" „Breng de Bismarck tot zinken" die thans in roulatie is In de Ne derlandse bioscopen. Deze film heeft geen concessies gc- daan aan het publiek: zij volgt op de voet. rechtlijnig, de gebeurtenissen in die laatste week van mei 1941, die tenslotte, na vreselijke Britse verlie zen. leidden tot de ondergang van Hitlers trots, het slagschip, dat hij zo kort tevoren met gebral te water had gelaten. Een Noorse agent had de ..Bismarck" en de slagkruiser „Prlnz Eugen" ge rapporteerd, toen zij door hei Katte gat voeren. Hij boette met zijn leven voor dit bericht. Onmiddellijk stuur den de Engelsen vliegtuigen uit om de situatie te verkennen. De schepen waren weg uit Bergen zij werden pas de 24ste mei door de kruiser „Suffolk" verkend in Straat Dene marken. ten westen van IJsland, va rende in de richting van de noorde lijke Atlantische Oceaan. De radar van de „Suffolk" bewees onschatbare diensten, maar kon niet voorkomen, dar toen de slagkruisers „Hood" en „Prince of Wales" de strijd aanbon den met de ..Bismarck", de Britse marine een verschrikkelijke neder laag leed. Een granaat van de „Bis marck" veroorzaakte aan boord van de „Hood" een explosie, waardoor het schip binnen enkele seconden in de golven verdween. Slechts drie man overleefden de ramp. De „Prince of Wales" werd zwaar beschadigd. De „Suffolk" verloor het contact met de Bismarck". Toch heeft deze eerste ramp voor Engeland betekende. In die kelder werden door de leider van de operationele afdeling, commander Ralhp Allan B. Edwards, nu admi raal Sir Ralph Edwards, onvoorstel bare risico's genomen, die echter no dig waien om het enorme gevaar van een vrij rondvarende „Bismarck" af te wenden. De „Bismarck" moest in de oceaan worden teruggevonden, want ook het radarcontact was verloren gegaan. Een adembenemende jacht volgde. Eerst op beide schepen, later, nadat admiraal Liitjens de „Prinz Eugen" naar Brest had gezonden, alleen op het slagschip, dat door olieverlies toch langzaam maar zeker op de kust aan moest koersen. De „Bismarck" wordt teruggevonden. Negenentwin tig uur is het schip zoek geweest. Wanneer het is teruggevonden, zet de „King George V" de achtervol ging in, met onvoldoende brand stof.:. de „Ark Royal", het in Gibral tar liggende vliegdekschip, wordt te hulp geroepen. Weer neemt de ma rineleiding een enorm risico door dit schip weg te halen uit de omgeving van Noord-Afrika, waar Rommel op trekt naar het westen. Vliegtuigen van het type „Swordfish", volkomen onvoldoende voor deze harde strijd, worden ingezet tegen de „Bismarck". Verschrikkelijk is de slachting onder de jonge vliegers. De „King George V" komt steeds dichter bij een brand stoftekort. Het contact mag niet ver loren gaan. Ademloos volgt de hclo wereld de strijd. De mensen in de commandokelder in Londen komen niet meer uit hun kleren. Ze weten niet nieer of hot ochtend, middag of nacht is. Zc weten nog maar één ding: als de „BisniarcK" niet vernietigd wordt vóór de „King George V" wegens brandstofgebrek moet terugkeren, is alles verloren. Want wanneer de „Bismarck" Brest weet te berei ken en gerepareerd, samen met de „Scharnhorst" en de „Gneisenau" uitvaart, heeft Duitsland de supre matie op dc Oceaan. Bussum kreeg straf van minister Witte Bij de behandeling van de gemeente begroting van Bussum, werd de me dedeling gedaan dat de vorige minister van bouwnijverheid, ir. Witte, vorig jaar bij wijze van straf aan de gemeente Bussum gedurende een bepaald tijdvak geen bouwpremie hoeft verleend. Zijn opvolger, de hui dige minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, verleende met in gang van november «eer de bouw premie. Deze mededeling gaf de burgemees ter van Bussum, de heer J. C. Has pels, als antwoord op een vraag bij de algemene beschouwingen van de fractieleider van de V.V.D., ir. T. de Maaré, de burgemeester was er bij toeval achter gekomen, want de mi nister had het nimmer medegedeeld. Bij onderzoek in Den Haag bleek dat de straf was opgelegd naar aanlei ding van een raadsbesluit, waarbij de verkoop van grond in de Westereng aan de stichting huizenbouw van de gereformeerde kerk was verworpen. De minister had aan deze stichting reeds premie toegezegd voor de bouw van 16 woningen. De verwerping van dit voorstel door de raad heeft in het gehele land stof doen opwaaien. Schadevergoeding van Duitsland voor Grieken West-Duitsland zal op grond van 'n te Bonn getekend verdrag met Grie kenland schadevergoeding ter waar de van ongeveer honderd miljoen gulden betalen voor Griekse slacht- óffers van het naziregime. Met leedwezen geven wij kennis van het plotse ling overlijden van onze oudste vertegenwoor diger, de heer ANTON" SCHADE. op de leeftijd van 63 jaar. Gedurende vele jaren heeft hij zijn beste krach ten in dienst van onze firma gesteld en wij zullen altijd een goede herinnering aan hem blijven bewaren. Ten Kate Slijper C.V. Amsterdam. Amsterdam, 18 maart 1960. Lammetjes in de lenteliever in de luwte ZEVEN MINUTEN over half vier was het, toen on ze fotograaf zondagmiddag dit -plaatje in de omge ving van „Westhove" bij Domburg maakte. Het tijd stip waarop, zoals de weerkundige medewerker za terdag schreef, de lente van I960 sou beginnen. Maar het was guur zondagmiddag en de drie bolletjes wit te wol minden de luwte aan de voet van een oude kastanje. Drie witte bolletjes tegen de bruine bast van een oude boom. En ma schaap zit er bij alsof ze zeggen wil: dat hebben we tvel eens beter meege maakt.... Drie lammetjes in de lente, liever in de luwte. Ernstige bemoeilijking van de aan koop van natuurreservaten wordt ge vreesd. Naast strikte handhaving der planologische bestemmingen zullen krachtige maatregelen tegen deze grondspeculatie nodig zijn. Eisenhower tot Kroesjtsjew Amerika levert bondgenoten geen kernwapens In welingelichte kringen te Washing ton heeft men zaterdagavond mee gedeeld dat president; Eisenhower een brief aan Kroestjsjew heeft ge schreven, waarin hij te kennen geeft dat de Ver. Staten op het ogenblik niet van plan zijn kernwapens aan hun bondgenoten te leveren. Dc brief is een antwoord op het schrijven van Kroestjsjew aan Eisen hower, waarin de Russische premier de president gewaarschuwd zou heb-g ben tegen hef leveren van dergelijke" wapens aan de Navo-bondgenolfcn van de Ver. Staten. Men meent in deze kringen dat Kroestjsjew Eisenhower in zijn brief erop gewezen heeft, dat Rusland, zo de Ver. Staten kernwapens aan hun bondgenoten gaan leveren, moeilijk nog verzoeken om kernwapens van zijn bondgenoten van de hand kan wijzen. Kroesjtsjew zou hier in het bijzonder aan communistisch China gedacht hebben. Eisenhower zou Kroestjsjew van zijn kant duidelijk hebben gemaakt dat de Ver, Staten wetten hebben, die het toevertrouwen van kerngeheimen aan bondgenoten onmogelijk maken. Natuurbeschermers: treedt op tegen grondspeculatie In de zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaarlijkse al gemene ledenvergadering van do Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, heeft do ondervoorzitter, de heer M. A. Rel- nalda in zijn openingswoord gezegd, dat de wijzigingen die zich in de loop der eeuwen In net Nederlandse land schap hebben voltrokken, in geen en kel opzicht zijn te vergelijken met de adembenemende ontwikkeling die wij thans doormaken. Het Deltaplan zal zelfs het aangezicht van een ge hele provincie doen veranderen. De natuurbescherming zal moeten trach ten deze ontwikkeling bij te houden. Spreker zei dat ieaer verslappen van de aandacht, iedere onachtzaam heid het verlies kan betekenen van waarden, die van onvergankelijke betekenis zijn voor ons volk In het door de directeur, mr. H. P. Gorter, uitgebrachte jaarverslag wordt medegedeeld, dat de vereni ging in het afgelopen jaar kennis heeft gemaakt met de „windhandel" in recreatiegebieden. Deze gebieden hebben tot ver over onze grenzen een faam verworven. Men biedt gron den te koop aan voor soms het 25- voudige van de werkelijke waarde. Farah niet met sjah mee naar Europa Een woordvoerder van het hof van de sjah van Perzië heeft zondag officieel bevestigd dat keizerin Farah een ba by verwacht. In hofkringen meent men te weten, dat de baby eind oktober of begin november zal worden geboren. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de kei zerin de sjah zal vergezellen bij dc officiële bezoeken die hij in mei aan België, Oostenrijk en Zweden zal brengen. Keizerin Farah heeft zondag, voor het eerst sinds haar huwelijk met de sjah, een radiorede gehouden Ter ge legenheid van het Perzische oudejaar richtte zij zich tot de Perzische vrou wen met de aanspoirng om met* ver dubbelde krachten mee te helpen om van Perzië een modern land te ma ken. De sjah gaf in hetzelfde programma een overzicht van de vorderingen van het afgelopen jaar- Heden overleed, na een kortstondig lijden, on ze lieve moeder, be huwd- en grootmoeder ELISABETH GEERTSE, weduwe van Pieter Geene, In de ouderdom van 72 jaar. J. Geene. D. S. C. Gèeno Mol. Ellen. Vlisslngen, 19 maart 1960. Singel 45. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 23 maart u.s., vertrek Singel 45 12.45 uur. De overle dene ligt opgebaard in het ziekenhu-'s „Beth- esda". Algemene kennisgeving. Heden is, na een lang durige ziekte, van ons heengegaan onze ge liefde zuster, behuwd zuster en tante NEELTJE LENA DEURWAARDER, weduwe van Jacobus Hendriksc, in de ouderdom van ruim 75 jaar. Familie Deurwaarder Familie Hendrikse. Souburg, 19 maart '60 Condoleantie-adres Van Doornlaan 12. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 23 maart a.s Vertrek Van Doorn laan 12 des namiddags te 2 uur. Heden overleed, in het Gasthuis te Middel burg, onze lieve, zorg zame moeder, behuwd- cn grootmoeder, mevr. TANNETJE DE VISSEIt, weduwe van MARINUS STEIJN, in de ouderdom van 78 jaar. Middelburg: A. Steijn. E. H. Steijn— Verhoeff. J. Steijn. En kleinkinderen. Middelburg, 18 maart 1960. Rozenstraat 52. Dc begrafenis zal plaatsvinden dinsdag a.s. te 14 uur, op de algemene begraaf plaats. Heden overleed zacht kalm in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissin- gen, onze geliefde zus ter. schoonzuster en tante, mej. JOHANNA DE JONGE. in de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, Familie De Jonge. 's-Heer-Abtskerke, 19 maart 1960. De begrafenis zal plaatshebben op D.V. dinsdag 22 maart a.s. om 12 uur te 's-Hecr- Abtskerke. Algemene kennisgeving. Heden is geheel onver wachts van ons heen gegaan, onze lieve vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder KLASINA VERHEUL, geboren Mes, op de leeftijd van 70 jaar. Souburg: P. Verheul. Middelburg: V. M. Visch— Verheul. C. Visch. Arnhem N. Sturm Verheul. P. G. Sturm. Hilversum: P. Verheul. En kleinkinderen. Souburg, 19 maart '60. Paspoortstraat 15. Liever geen bezoek. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 22 maart a.s. Vertrek Paspoortstr. 15 des namiddags te 2 uur. BEKENDMAKING. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht op Walche ren te O.- en W.-Souburg maakt bekend, dat de aan besteding betreffende het bouwrijp maken van plan „Nagelenburg", 3e gedeelte, bestek no. 224 te O.- en W.- Souburg, welke gehouden zou worden op dinsdag 22 maart 1960, tot nadere aan kondiging geen doorgang zal vinden. O.- en W.-Souburg, 21 maart 1960. Stationsrestauratie in Vlissingen vraagt veilig zelfs voor de geziehtshuid. Aangenaam geparfumeerde ontharlngscrème. Makelaarskantoor „VLISSINGEN" vraagt te koop ééngezinswoning. Badhuisstraat 93 ben., Tel. 2369. De curator in het faillisse ment van Fr. Schauwaert, boekhouder en belasting consulent. Bankertstraat 10, Axel, heoft heden ter grif fie van de rechtbank te Middelburg en van het kan tongerecht te Terneuzen nedergelegd de enige uitde- lingslijst, welke aldaar 10 dagen kosteloos voor de schuldeieera ter inzage zal liggen. Hulst, 18 maart 1960. Steenstraat 35. De curator, Mr. I-I. B. I,, de Rechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8