Lezing over Euromarkt voor Z.L.M. Kring Tholen en St-Philipsland WALCHEREN CHAUFFEUR UIT STAVENISSE MISKENDE VERKEERSPRINCIPE Vergadering ring Walcheren Hervormde Vrouwengroepen Burgemeestersfeest in Overslag MAANDAG 21 MAART 1960 H H O V I N C i A 1. t4 /i ft /i Vv .S' t; O U li A N 'l b „EUROPESE LANDBOUWVOORSTELLEN" Efficiency is vooral geboden Dr. J. J. B. P. van Lierde, perma nent medewerker van de E.E. G.-commissie te Brussel sprak zaterdagmiddag in café „De Gouden Leeuw" te St.-Maar tensdijk voor de kring Tholen en Sint-Philipsland van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pij over de Europese Economi sche Gemeenschap en de te ver wachten gevolgen daarvan voor de landbouw in Zeeland. Voor dr. Van Lierde aan het woord kwam, sprak de voorzitter van de kring, de heer A. J. Groene- wege een openingswoord, waar in hij er zijn spijt over uitsprak dat slechts weinige leden aan de oproep voor deze vergadering hadden gehoor gegeven. De heer Groenewegen schreef de slechte opkomst toe aan het fraaie weer en de buitengewoon vroege inzaai dit jaar. Alvorens dr. Van Lierde hierna in ging op de jongste landbouwvoorstel len van de Europese commissie en de mogelijkheden, welke voor de Zeeuwse landbouw zullen voort vloeien uit de verwezenlijking van deze plannen, wanneer zij worden goedgekeurd, gaf spreker een helde re uiteenzetting van wat de Europese Economische Gemeenschap nu eigen lijk is en van de ideeën, die er aan ten grondslag liggen. Spreker wees er daarbij op, dat het in de eerste plaats gaat om een vrij goederenver keer tussen de zes aangesloten lan den onderling en de heffing van eën gezamenlijk buitentarief. Om dit te bereiken zal een eind moeten worden gemaakt aan de handelsbelemmeren- de maatregelen, die de landen elk afzonderlijk in stand houden, zoals het heffen van invoerrechten en het vaststellen van contingenten bij de import. De jongste voorstellen van do Euro pese Commissie, waarover het Euro pese Parlement op 28 maart aan staande zijn mening zal geven, be vatten hiervoor een plan. Voorlopig Saat het daarbij om een tiental pro- ukten, hoewel dit aantal kan wor den uitgebreid. Deze produkten zijn tarwe, voedcrgranen, suiker, rund- en varkensvlees, zuivelprodukten, eie ren, pluimvee, groenten, fruit en wijn. Voor een aantal van deze produkten zullen in de toekomst richtprijzen worden vastgesteld. Deze prijzen zul len gebaseerd zijn op de vraag naai de produkten in het grootste con- sumptiegebied, het tekortgebied. De prijzen in de verder van dit tekort- gebied gelegen streken zullen gelijk zijn aan de richtprijzen verminderd met de kosten van het transport naar het consumptiegebied. Deze „dirigistische" politiek wil men bijvoorbeeld doen gelden voor tarwe, voor suiker en voor melk. Voor groenten en fruit, waarbij men voor al kwaliteitsnormen wil laten gelden, voorzien de voorstellen in meer libe rale zin. Voorts wil men het verbouwen sti muleren van die produkten, waaraan een tekort is. Zachte tarwe bijvoor beeld is er voldoende om in de eigen behoefte te voorzien. Harde tarwe wordt echter nog ingevoerd. De ver bouw van dit laatste produkt wil men stimuleren. Bureaus Deze maatregelen zullen uitgaan van Europese bureaux. Zo zullen onder meer een graanbureau, een zuivel, bureau enz. worden gesticht. De fondsen van deze bureaux zullen mid delen betrekken uit de heffingen op geïmporteerde produkten, waarvoor uiteraard het gezamenlijk buitenta rief bestaat. De voorstellen bevatten geen concrete prijzen. Deze zullen langs de weg der ervaring in de toe komst moeten worden vastgesteld. Ook zullen niet voor alle produkten richtprijzen gelden en voor vele pro dukten zijn geen voorstellen inge diend, omdat daarop door de aange sloten landen niet is aangedrongen. De suiker- en de mclkproduktie echter zullen in do hand worden gehouden en het ligt zeker niet in de bedoeling om de melkpro- duktle te stimuleren, aldus dr. Van Lierde. De rundveeproduktie wil men sti muleren door hoge buitentarieven vast te stellen. Voor eieren en pluim vee zijn alleen buitentarieven voor gesteld. Binnen acht jaar Men hoopt, dat binnen acht jaar de Europese Markt tot stand zal zijn gekomen. Voor de overgangsperiode bestaan andere voorstellen. De heer Van Lierde achtte het zeer waar schijnlijk, dat de „vrij dirigistische" voorstellen van de Europese Commis sie bij de behandeling in het Europe se Parlement, het Economisch en So ciaal Comité en de Europese Raad tamelijk geliberaliseerd zullen wor den. Wat de gevolgen voor de Zeeuwse landbouw betreft, meende spre ker, dat die over het algemeen gunstig zullen zijn. Hij stelde echter nadrukkelijk, dat daar de concurrentie binnen de zes E.E.G.. landen groter zal worden, alleen de efficiënt producerende boer de ze concurrentie met succes zal kunnen voeren. Het is daarom noodzakelijk, dat de boer niet al leen technisch inzicht heeft, maar ook een goede kijk op de markt verkrijgt. Landbouwwerktuigen uit de E.E.G.- landen zullen goedkoper worden, maar die uit de landen er buiten wor den duurder door het hoge buitenta rief. Na de verhandeling van dr. Van Lierde maakten vele aanwezigen ge bruik van de gelegenheid tot het stel len van vragen. Voorzitter Groene- wege dankte spreker tenslotte voor zijn heldere uiteenzetting. Tijdens deze vergadering, waarin de aftredende bestuursleden, de heren B. G. Friderichs, Tholen, J. J. Hage, Poortvliet en C. J. J. Kooijman te St-Annaland werden herkozen en de heer W. C. van Nieuwenhuijzen te St.- Philipsland tot hoofdbestuurslid werd gekozen, sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit, dat op 18 maart het laatste complex van de herverka veling op Tholen kon worden opgele verd. De heer Groenewege pleitte voorts voor grotere samenwerking bij aankoop en gebruik van landbouw machines en voor specialisatie. Aan het slot van de vergadering sprak de heer W. M. J. Trienekens uit Wa gen ingen over het trekker-service reglement. De heer Trienekens wees de aanwezigen op het belang van goe de servicebedrijven en hij drong er op aan om bij de aankoop van een trekker dit te doen onder de bepalin gen van het trekker-service-regle ment. Uitbreiding bejaarden tehuis te Hontenisse aanbesteed Vorige week werd door het architec tenbureau Zantbeek en Schoones in Tontenisse aanbesteed het uitbrei den van het bejaardentehuis „Sint- Antonius" te Groenendijk. De in schrijvingen waren als volgt: Gebr. Van der Poel, Temeuzen f 694.500; gebr. Kriekaart, Hengst dijk, f 704.000; fa. Sprangers, Breda f 760.000; J. P. Nenssen. Venraay f 768.000: fa. Buckcns, Breda f 775.000; gebr. Van Kerkhove-Pau- wels, Kloosterzande f 799.500; gebr. Struijcken, Tilburg f 820.000 en de fa. Albouw, Breda f 828.950. Transport caissons door Kanaal door Walcheren verband met de tewaterlating en transport van caissons zal de •opvaart ln het Kanaal door Wal- ren tussen Middelburg en Veere durende de periode van 27 maart it 15 april a.s. rekening moeten hou den met de mogelijkheid van opont houd als gevolg van deze werkzaam heden. MIDDELBURG Schoorsteenbrandje werd met 1 straal geblust Zondagmiddag tegen kwart voor zes werd de Middelburgse brandweer gealarmeerd voor een schoorsteen brandje bij de fam. S. in de Span jaardstraat. In de schoorsteen had zich roet opgehoopt, dat vlam had gevat. Met één straal van de hoge drukspuit de brandweer was met de hoge en lage drukspuit uitgerukt hadden de spuitgasten het vuur vlug geblust. Met de ramonneur werd de schoorsteen hierna gevegged VLISSINGEN Extra vergoeding voor christelijk u.l.o. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor het bestuur der vereniging voor christelijk uitgebreid lager on derwijs ten behoeve van de chirste- lijke u.l.o.-school een bedrag van 6184,31 uit te keren als extra ver goeding over het vijfjaarlijkse tijd vak 1948 tot en met 1952. Dit zal geschieden onder bepaling, dat het bedrag het exploitatietekort over dit tijdvak, groot 570,24 bestreden mag worden uit de vergoeding over het tijdvak 1958 tot en met 1962. Bijzondere Noden Vlissingen verleende zeven maal hulp De Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Noden te Vlissin gen heeft in het afgelopen jaar ze ven maal een verzoek tot hulpverle ning ontvangen, en kunnen inwilli gen, aldus het jaarverslag. Het aan- tul verzoeken lag in 1958 lager. De kasmiddelen zijn nog voldoende om in de toekomst op bescheiden wijze hulp te blijven verlenen. Het administratieve werk van de com missie geschiedde op het kantoor van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Het kassaldo van de commissie bedroeg aan het eind van het vorig jaar f 1969,69. De com missie bracht in 1959 zeven rappor ten uit. Benoeming assistente schoolartsendienst Tot. assistente van de schoolartsen- dienst Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland (West) is benoemd mej. J. A. Kosten te Vlissingen. AAGTEKERKE Jaarvergadering N.C.V.B. Onder leiding van de presidente, me vrouw P. Vos-Schout, hield de N.C.N. B.-afdeling Aa^tekerke haar 5e jaar vergadering in het verenigingsgebouw „Amicitia". Behalve de gobruikelijkt jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse, werd de avond gevuld met declamaties van de dames C. Bakker-v. d. Broeke, S. Minder- houd-Kesteloo en J. Visser-Louws, en kele liederen op zeer verdienstelijke wijze ten gehore gebracht door oen dameskoortje, gevormd door enkele leden, een inleiding over „Een vrouw zoals U en ik" van mevrouw C. Bos- selaar-de Buck en tot besluit het ta bleau „De gelijkenissen". In de pauze boden de afgevaardigden van naburi ge zusterverenigingen hun gelukwen sen aan en sprak de vroegere presi dente, mevrouw G. Willemse Breu- kink uit Middelburg de leden toe. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereni ging thans 26 leden telt. De volgende vergadering werd vastgesteld op 26 april. WESTKAPELLE Damwedstrijd De damclub D.E.S. tc Westkapelle speelde voor haar onderlinge compe titie dc volgende wedstrijden Gevorderden: P. HengstR. Gabriël- se 2-0; P. HengstJ. Brasser 0-2; J. v. Rooi jenJ. Houmes Wz. 2-0; K. HoumesJ. Houmes Az. 0-2; R. Ga- briëlseP. Hengst 0-2; K. Houmes J. v. <tooijen 2-0; R. GabriëlseJ. Houmes Az. 0-2. Beginners: J. GabriëlseJ. v. Rooll- en 2-0; K. RoolseW. Lievense 2-0; J. de WitteH. van Rooi jen 1-1; L. de Witte—P. de Witte 2-0; P. de Witte— W. Lievense 2-0; J. HuiszoonH. v. Rooijen 2-0; K. RoelseJ. v. Rooi jen 0-2; J. SlmonseJ. Gabriëlse 2-0; J. de Witte—L. de Witte 2-0. OOSTKAPELLE Ouderavond o.I. school De oudercommissie der o.I. school te Oostkapelle belegde dezer dagen de jaarlijkse ouderavond waarvoor goede belangstelling bestond. Na het openingswoord van de voorzitter der oudercommissie, de heer W. van Nieuwenhuijzen hield de directeuc van de technische school uit Middel burg, de heer J. Huisman een cau serie over de mogelijkheden van het technisch onderwijs. Hierop volgde 'n drukke en geanimeerde bespreking. Het hoofd der school, de heer A. C. van Dijke hield een warm pleidooi alle krachten samen te bundelen om het leerlingental der school omhoog te brengen. Hierna werd koffie ge presenteerd en maakten de aanwezi gen van de gelegenheid gebruik in de school het werk en de vorderin gen der leerlingen te bezichtigen. SEROOSKERKE (W.) Feestelijke bijeenkomst N.C.V.B. Woensdag hield de N.C.VJ3. afdeling Serooskerke een zeer drukbezochte feestelijke bijeenkomst, onder leiding van de presidente mevrouw De Dreu- Toorenaar. De secretaresse, mevrouw JobseJobse, bracht haar jaarver slag uit. Hieruit bleek, dat het leden tal nog steeds toeneemt en thans 135 leden bedraagt. De penningmeeste resse, mevrouw L. KoddeMeijers, kon in haar financieel overzicht mel ding maken van een batig saldo. Een koortje, samengesteld uit de leden, zong met orgelbegeleiding van me vrouw Reijnierse enkele liederen, Mevrouw MuizelaarGeluk droeg een humoristische voordracht voor en mevrouw WattelWondergem decla meerde enkele gedichten. Enkele da mes voerden een schetsje op, getiteld „Het Chineesje". Ook het werk en doel van de N.C.V.B. werd origineel uitgebeeld, waarbij elke provincie vertegenwoordigd werd. Mevr. Stroo- Meijeres had een aantal bijbelse raad sels samengesteld, welke door de aanwezigen moesten worden opgelost. Mevrouw JoziasseTheunc sloot de ze zeer geslaagde avond. Ledenvergadering chr. bouwvakarbeiders Dezer dagen hield de Chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnij verheid in de bovenzaal van het ver enigingsgebouw te Serooskerke (W.) een ledenvergadering, die wegens ziekte van de voorzitter onder leiding stond van de vice-voorzitter. Het N.C.B.-hoofdbestuurslid, de heer Van der Leij, hield een bespreking over de water-, spoor- en wegenbouw. In verband met de staking in de bouwbedrijven kwam ook de nieuwe C.A.O. ter sprake. Uit de vergade ring kwamen stemmen naar voren, die meenden in dit geschil weer de dupe te zijn. De heer Van der Leij gaf hierop een duidelijke uiteenzet ting van de stand van zaken. De op komst der leden was zeer goed. ZOUTELANDE Ouderavond chr. school Vorige week hield de Prinses Irene school te Zoutelande haarjaarlijkse ouderavond in het verenigingsgebouw Middendorp. Deze druk bezochte ouderavond stond onder leiding van ds. J. v. Dullemen. Na het openingswoord van de voor zitter *raf mej. A. Samuelse een over zicht van alles wat er zo al in de eerste klas gebeurt. In de pauze werd druk iet werk der leerlingen te bezichtigen. Hierna sprak het hoofd der school, de heer H. J. Schoenmaker. Hij drong er bij de ouders op aan hun kinderen met hun vragen op te vangen. Men kan van de jeugd niet verwachten dat ze de rechte weg gaan als ze die niet zien gepersonifieerd in het dagelijks leven van hun ouders, aldus spreker. Jaarvergadering geitenfokkers De geitenfokvereniging „Ons Belang" hield te Boudewijnskerke haar alge mene jaarvergadering onder voorzit terschap van ae heer J. Maljaars. De jaarverslagen getuigden van een actief verenigingsleven. Als bestuurs leden werden herkozen de heren J. Maljaars en C. van Sluijs en als afge vaardigde naar de algemene verga dering werd gekozen de heer P. J. Kleinepier. Het voorstel om met de bokken rond te rijden werd met 4 te gen 17 stemmen verworpen. De heer K. Kleinepier hield hierna een lezing over de drachtigheid van de geit. KOUDEKERKE Bindingsavond Rode Kruis Dinsdagavond werd in hotel „Wal cheren" te Koudekerke een bindings avond georganiseerd door de colonne Koudekerke van het Rode Kruis- korps onder voorzitterschap van de heer I. A. van Houte. Op deze avond werden de pas behaalde eenheidsdi ploma's E.HJB.O. uitgereikt aan de dames F. Aarnoudse, M. de Buck, M. Karelse, A. van Maurik, J. Scherpe- nisse en J. Simonse en de heren M. Bazen, J. den Boer, H. Kcsteloo en M. J. Wisse. Mevrouw Touw-Roelse en mejuf frouw J. Clowting ontvingen een on derscheiding voor hun 20-jarige ver bintenis bij het Rode Kruis en de he ren L. Stoos, J. K. Gideonse en A. van Welsum voor hun 10-jarige ver bintenis. Diploma's en onderscheidingen wer den met een toepasselijk woord uitge reikt door de voorzitter van de plaat selijke Rode Kruis-afdeling, burge meester J. L. Dregmans. Verdere me dewerking aan deze avond verleende de goochelaar-mentalist Mystic-Mar- Officiële publikaties VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op vrijdag 25 maart 1960, des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van de ge meenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuize. MIDDELBURG. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op woensdag 6 april 1960 des voormiddags te 9.30 uur, gelegenheid bestaat tot kosteloze inen ting en herinenting toegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd benden de 2 jaar als de meest geschikte voor inen ting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en ge boortedata der kinderen is het gewenst dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medgebracht. Middelburg, 19 maart I960. KANTONGERECHT THOLEN „Leswagen kon niet achteruitlopen" „Een schoolkind weet tegenwoordig dat verkeer van rechts voorrang heeft", de kantonrechter te Tholen, mr. W. E. van Vloten maakte tijdens de vrijdagmiddag gehouden strafzit ting met deze opmerking duidelijk, dat hij de handelwijze van electri- cien B. A G. uit Stavenisse op 20 februari aan het kruispunt Stoofdijk- Veerweg aldaar bijzonder Vreemd vond. G., die al acht jaar autorijdt, had de auto van de van rechts nade rende koopman A. J. van 13. uit St.- Maartensdijk geen voorrang verleend en zo een aanrijding veroorzaakt, waarhij nog een flink bedrag aan schade in rekening te brengen viel. In zijn getuigenverklaring liet LJ. duidelijk blijken, dat hij de bocht ter plaatse goed kende en daarom juist extra voorzichtig te werk ging. Hoe wel G. tegenover de politie had ver klaard. dat hij veronderstelde met een kruising met een onverharde zij weg tc doen te hebben, gaf hij ter zitting zijn fout volkomen toe. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, eiste te gen G. een boete van 25. te ver vangen door 5 dagen hechtenis. Om dat de kantonrechter in deze zaak een aantasting van een grondregel van de verkeersveiligheid zag, maak te hij er 30, subs. 6 dagen van. Een aangehouden zaak was die tegen de Halsterse chauffeur P. C. V., die op 12 november van het vorige jaar op het kruispunt even voorbij de Thoolse brug in aan rijding was gekomen met een mi litaire leswagen. Bovendien werd hem ten laste gelegd, dat hij deze wagen geen voorrang had ver- Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: C. Schuiling—Meulmeester, z.\ S. J. de Kraker—Mesker, z.; M Llek— Joosse, z.: A. S. Maas—Wlssekerke, z: J. W. Jongmans—Tabak, d.; M. C. M. Poppe—Boer, d.; B. J. H. Visser—Brou wer, d.; C. A. Stroo—Klaaijsen, z.; N. Elderkamp—v. d. Meule, z.; D. de Lange v. <1. Pol, z. Ondertrouwd: E. Th. Kal, 21 Jaar en A. Verhulst. 21 jaar; K. S. A. Meijer, 24 jaar en J. de Bakker, 21 jaar; J. W. Spaeter. 26 Jaar en F. W. P. Kooper, 17 Jaar. Getrouwd: C. P. Boer, 28 Jaar en J. J. Zweedijk, 31 jaar; P. de Waal, 24 Jaar en S. Y. Th. J. Warren, 21 Jaar; M. P. Meu- lenberg, 26 jaar en E. Vermeulen, 24 jaar; A. Krijger, 19 jaar en E. M. Wijg- man, 24 jaar; M. J. Marijnlssen, 24 jaar en B. M. Verdammen, 41 jaar. Overleden: P- Brasser, 81 jaar, e. van C. Labruyère; A. A. Dagelinckx, 73 jaar e. van G. J. Braun; J. Goedbloed, 79 jaar, e. van F. Looljse; J. C. Keim, 52 Jaar; S. Pattist, 63 Jaar, e. van G. P. A. Tei leman; M. P. Langen, 70 Jaar, e. van H. P. v. d. Heiden. Marktberichten VEILING ZUTD-HOLL. EILANDEN. 13 maart. Andijvie 7282, spruiten I A 79—1.08, II A 36—77, I B 57—86, II B 25— 51. witlof I A 64—78, II A 46—73. I B 6369, II B 4664, veldsla 1.401.70, spi nazie I 66—78, II 53—72, peen C 29—35, alles per kg; sla 9—18 per stuk: stoofsla 63. per kg.; radijs 1932, per bos: boe renkool 28—30, sjalotten 2833. prei I A 801.01, II A 7737. I B 7785, rode kool I A 56. groene kool II A 4348, uien ge schild 13—16, C 10—22, D 24—31, alles per kg. peterselie 1418, selderij 211, beiden per bos. De heer P. E. Hooyer hield lezing over buürt- en clubhuiswerk Waar gaat het om in buurt- en club huiswerk was de vraag, waarmee de dames van de ring Walcheren van de Hervormde Vrouwengroepen zich op hun laatst gehouden bijeenkomst in het Hervormd Kerkcentrum aan het Koorkerkhof te Middelburg- zich bezighielden. Voor een deskundige voorlichting over deze zaken zorgde de heer P. E. Hooyer, leider van het clubhuis 't Trefpunt te Middelburg. Hartelijke huldiging zilveren jubilaris De meest zuidelijk ge legen gemeente van Zeeland, het 297 zielen tellende plaatsje Over slag, heeft zaterdag met een groots feest het feit gevierd, dat haar eerste burger, do heer G. C. E. M. Die- riek, zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Do jubilerende burge meester, die in Koe wacht woont, werd des morgens onder een erepoort, aan de grens der gemeente opge wacht, waarna het ge zelschap zich onder aanvoering van het feestcomité naar de r.k.-kerk begaf (in het Belgische Overslag), waar te zijner ere een plechtige H. Mis werd gehouden. Om 11 uur volgde een receptie ten gemeente huize waar de eerste burger werd toege sproken door wethou der Ach. de Clerck, die hem namens de ge meentenaren een fraai cadeau aanbood. Ver der kon spreker mede delen dat de commis saris der koningin in Zeeland, jhr mr. A F. C. de Casembroot, tot zijn grote spijt ver hinderd was en zich daarom had moeten beperken tot het zen den van een gelukste legram. Ook in de middaguren was er een druk be zochte receptie op het gemeentehuis, waarbij ook tal van Belgische gezagsbekleders en vrienden van burge meester Dierick hun gelukwensen kwamen aanbieden. Namens de Oost- Zeeuws-Vlaamse bur gemeesters werd de jubilaris toegesproken door burgemeester mr, F. J. Schlüter van Graauw en Lengen- dam, die hem een fraai horloge aanbood. Na mens het Wit-Gele Kruis werd het woord gevoerd door burge meester M. A. B. Puy- laert van Zuiddorpe en namens het gemeente- personeel van Koe wacht waarvan de heer Dierick ook bur gemeester is) door de gemeentesecretaris, de heer A. A. Gèe- rards, die hem een vul pen overhandigde. Ook mevrouw Dierick werd met cadeaus en bloemen in de hulde betrokken. In het bij zijn van alle plaatse lijke verenigingen bracht de fanfare van Overslag de heer Die- riek een serenade. In de middaguren begaf de jubilaris zich onder de boogschutters, om het eerste schot te los sen in een te zijner ere gehouden ru hietwed- strijd De feestdag werd besloten met een groot bal. Deze betoogde, dat de spanningen tussen de situatie in het gezin en de maatschappelijke samenleving voor de jeugd haast ondraaglijk zijn, om dat de ouderen zich niet aan de ver anderde omstandigheden kunnen aan- Het gaat er. zo vervolgde de heer Hooyer. in het clubhuis niet om de kinderen van de straat te houden, maar om hen te behouden tegen het dreig hen 1 ide nihilisme. Vaak ieruit te halen. zelfs om Door automatisering, technisering en verkorting van de werktijd zal de vrije-tijdsbesteding het probleem der toekomst voor de jeugd worden. Niet alleen voor da jeugd, maar ook voor de ouders zijn de clubs belang rijk. Adviezen over de kinderen, over opvoeding, beroepskeuze en practi- sche vragen zijn hier van grote waar de voor het werk. Het buurthuiswerk beoogt culturele ontplooiing en heeft ten doel de stadsbevolking tot zelf werkzaamheid en verantwoordelijk heid te stimuleren". Daarvoor is per soonlijke en sociale vorming nodig, die het clubhuis 't Trefpunt wil ge ven". aldus de heer Hooyer. Het buurthuiswerk met als centrum het buurthuis wil een ontmoeting zijn tussen verschillende mensen, in een ongedwongen sfeer en gelegen heid geven tot groepsactiviteiten en vertrouwelijke gesprekken. Hiernaast vindt men in ieder buurthuis het jeugdwerk. Eerder op deze bijeenkomst waren de huishoudelijke zaken afgehandeld Tot lid van het bestuur werden gekozen mevr. Don en mevr. Van Velzen. Mevr. Van Velzen hield haar benoeming echter nog in beraad. Voorts werd er van gedachten gewis seld over de provinciale Toogdag, die misschien in Gent wordt gehou den. Aan het slot van de middag dankte de presidente, mevr. Oosthoek uit Westkapelle, de ringpenningmeeste- resse, mevr. Harmsen-van de Meene uit Middelburg, die wegens haar ver trek naar Goes haar functie neerleg de. leend en dat de aanrijding was ontstaan, toen de militaire leswa gen bij het kruispunt een „eindje achteruitliep." Vooral om dit laatste te bestrijden was de chauffeur van deze leswagen, de korporaal der eerste klasse A. J. V. uit Halsteren ter zitting versche nen. Hij vertelde, dat de leswagen na enig bijremmen op het kruispunt tot stilstand was gekomen om voorrang te verlenen aan een uit tegenoverge stelde richting naderende bus. De vrachtauto van V. kon toen achter langs verder, maar raakte de leswa gen. De korporaal toonde de onmo gelijkheid aan van het „achteruitlo pen" en beweerde plotseling een klap te hebben gehoord, toen dc vrachtauto zijn leswagen aan de achterzijde schampte. Ook de wacht meester der rijkspolitie A. de B. uit Tholen verklaarde dat V. niet ver genoeg naar rechts was uitgeweken. Hetgeen hij aantoonde aan de hand van schuifsporen. De officier eiste tegen V. 25 subs. 5 dagen en de kantonrechter vonniste bij verstek conform Een zelfde boete werd bij verstek op- gelegd aan chauffeur I. K. B. uit ud-Vossemeer, die bij het achter uitrijden op een voor het openbaar verkeer openstaand terrein de auto van koopman J. van D. had geraakt. Bovendien werd hem de betaling van een vordering van 50 opgelegd. Thuis van school Dat ook de leerplichtwet niet met zich laat spotten ondervond de heer M. E. S. uit St.-Annaland, die we gens ziekte van zijn vrouw een leer plichtige dochter drie maanden lang van de huishoudschool had thuisge houden. Zowel de officier als de kan tonrechter toonden bijzonder veel be grip voor de precaire situatie, die in het gezin van S. was ontstaan en adviseerden hem langs een andere weg voor deze moeilijkheden een op lossing te zoeken. De officier eiste tegen S. 100. subs. 20 dagen, waarvan 90 (18 dg.) voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Nadat mr. Van Vloten S. de verzekering had afgedwongen binnen een wéék de leerplictlge doch ter weer naar school te sturen von niste hij tenslotte met 75. subs. 15 dagen, waarvan 70 (14 dagen) voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Werken aan wegen in Tholen aanbesteed De NederlandBche'Heidemij. te Arn hem heeft namens de Herverkave lingscommissie Zeeland, vrijdagmor gen in hotel „Zeeland" te Tholen in het openbaar aanbesteed het aanleg gen, verbeteren en verharden van dammen met bijbehorende werken in de blokken B. C, E en L. De volgen de firma's echreven in: Gebroeders Moerland, St.-Annaland 468.900; J. van Vossen en K J. Moerland. St.-Annaland 471.000; W. van Vossen en zn., St.-Annaland 489.000; N.V. „Zeeland", Middel burg 489.949; N V. Razenberg, Bre da 490 000; J. D. Janse, Middelburg f 498.000; Fa. Jasper van 't Verlaat en zn., Hardinxveld-Giessendam 507 000; W. Bastiaans, Halsteren 525.777. Bromfietser na ongeluk in ziekenhuis opgenomen Zaterdagmiddag rond vijf voor half twee gebeurde in de Segcersstraat te Middelburg een botsing tussen twee bromfietsers, toen één van hen, de Middelburger J. A. K.. plotseling af sloeg. Deze reed door de Segeersstraat in de richting van de kaai, achter een grote autobus, die hem het uitzicht benam. Desondanks sloeg hij zonder uit te kijken af om de St.-Barbara- gang in te rijden. Van tgenovergestel- de richting naderde echter de brom fietser J. K. uit Nieuw- en Sint-Joos- land. die niet meer kon uitwijken. Bij de aanrijding kwam de Middelburger zo ongelukkig te vallen, dat hij be wusteloos bleef liggen Per ambulance werd hij naar het Gasthuis gebracht. Beide bromfietsen werden beschadigd. Graansilobouu) te Axel-Sassing De Coöp. Aan- en Verkoopvereniging ,Oost Z.-Vlaanderen" te Terneuzen, heeft bij het Axelse gemeentebestuur een aanvraag ingediend voor het op richten enz. van een bewaarplaats voor granen op hc industrieterrein te Axel-Sassing. Het ligt in de be doeling in deze bewaarplaats 17 elek tromotoren te plaatsen voor de di verse werkzaamheden. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Franse taal- en letterkunde mej. M G. Hoveijn uit Goes. Overplaatsingen bij P.T.T. De heer F van Loenhout. employé 1 bij het P.T.T-kantoor te Yerseke, is met ingang van 1 april a s. m gelijke functie overgeplaatst naar Middel burg. Per zelfde datum wordt de heer De Hulster, thans werkzaam op het P.T. T.-kantoor te Goes overgeplaatst naar Yerseke. Benoeming maatschappelijk werkster „Pro Juventute" Mej. A. J. Oom te Yerseke is in vaste dienst benoemd als maat schappelijk werkster bij „Pro Ju ventute" ln Zeeland. Scheldebank keert negen procent dividend uit Tijdens de jongste algemene verga dering van aandeelhouders van de N.V Scheldebank te Zierikzee is be sloten wederom onveranderd negen procent dividend uit te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3