P. J. Mol deed goede gooi naar bondsbeker solistenconcours RANG Scheepsbotsing voor Vlissingen de zonnige RANG de msfutpeiftif van dempte iatu). EERSTE KIEVITSEI IN ZEELAND GEVONDEN Dinsdag ook bouwvakstaking in Zeeuws-Vlaamse kanaalzone Agenda PROVINCIALEi ZEEUWSE) COURANT MAANDAG 21 MAART 1960 OP TWEEDE DAG TE MIDDELBURG A.s. zaterdag laatste concoursdag bond Harmonie- en Fanfareverenigingen Op de tweede dag van het solisten» concours, georganiseerd door dc Bond van Harmonie- en Fanfarever enigingen in Zeeland, dat zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg werd gehouden traden voor namelijk de oudere muzikanten op. Dit in tegenstelling tot zaterdag 12 maart, toen voornamelijk de jeugd zich op het podium in de Concert- en Gehoorzaal liet horen. Toch was er nog altijd ongeveer 25 procent jeugd, onder de 59 muzikan ten uit Noord- en Zuid-Beveland, die voor jurylid I'. van Mever uit Rot terdam hun beste muzikale beentje voorzetten. Geen van hen kon echter bogen op een prestatie, zoals die van de heer P. J. Mol van Excelsior uit 's-Heer- Arendskerke, die op zijn tuba in de hoogste ere-afdeling solisten niet minder dan 80 punten met onder scheiding bij elkaar blies. Hiermee doet deze muzikant een heel goede gooi naar de eerste prijs, een beker van de Zeeuwse bond van harmonie en fanfareverenigingen, waarop hij op het solistenconcours van het afge lopen jaar ook beslag legde. Zaterdag a.s. treden de laatste muzikanten op die hem de beker nog kunnen betwis ten. De heer J. "W'elleman. van E.M.M. uit Kortgenc kwam in deze hoogste ere- afdeling solisten tot een eerste prijs mét 79 punten met lof. In deze afdeling werden verder eerste prijzen behaald door: W. van Boven, Excelsior Kloetinge 73 pnt. met lof; W. M. Dingemanse. E.M.M. Kortgene 73 pnt. met lof; W. M. Dingemanse, Excelsior Kortgenc 72 met lof; J. P. den Toonder. Excelsior Kloetinge 71; M. C. Steketêe, id. 69; A van Dam me en J. Huiszoon, beiden van Ons Genoegen Kamperland behaalden 67 punten; C. Rijn, Advendo Wolfaarts- dijk kwam met 63 punten tot een tweede prijs evenals M. Mallekoote van Euterpe uit Heinkenszand, die 60 punten kreeg. Ere-afdeling In de ereafdeling kwartetten kwa men J. P. den Toonder, L. Joosse, H. Keukelaar en M. den Toonder, van Excelsior uit Kloetinge met 69 punten tot een eerste prijs. In de ere afdeling solisten behaalde A. Welle- man, van E.M.M. uit Kortgene met 69 punten een eerste on J. Walhout, van Euterpe uit Heinkenszand met 63 punten een tweede prijs. In de afdeling uitmuntend' duetten behaalden W. AI. Dingemanse en M. Kramer van E.M.M. Kortgene met 66 punten een eerste prijs. In de afdeling uitmuntend solisten werden de punten als volgt verdeeld, eerste prijzen J. de Pundert, Euter pe, Heinkenszand. 70 pnt. A. M. Wondergem, Vooruit, Waarde, 66 M. Sanderse, Excelsior, 's-H.-Arends- kerke, 64 punten. Tweede prijzen kre gen M. den Toonder, Excelsior, Kloe tinge, met 63 en Rie den Toonder, id., met 62 punten. In de eerste afdeling duetten vielen twee eerste prijzen F. Feleus en F, J. Feleus van Oefening en Uitspan ning uit Kattendijke 72 punten met lof en C. van Dammê en F. Ëordui, van Euterpe uit Heinkenszand 70 punten. Eerste afdeling solisten, eerste prijs: M. Schrier, Vooruit, Waarde. 66 pnt.; J. Korsuize, Wilhelmina, Colijnspiaat, 65 G. M. den Toonder, Excelsior, Kloetinge, 64 C. van Damme, Eu terpe, Heinkenszand, 64. Tweede prij zen L. van Velzen, Condordia, Krab- bendijke en Iz. Stokman, Apollo, Wissenkerke. beiden met 58 punten. Tweede afdeling solisten, eerste prij zen G. Bos. Excelsior, Kloetinge. 67 pnt. F. J. Feleus, Oefening en Uit spanning. Kattendijke, 65 A. v. d. Guchte, Euterpe, Heinkenszand. 64. Tweede prijzen J. P. Augustijn, Apollo, wissenkerke, 60 pnt. K. J. van Nieuwenhuizeft, E.M.M., Kruinin- gen, 60 J. C. v. d. Hage en J. Bos man, beiden van Ons Genoegen, Nis- se, 58 punten Jan Joosen. Concor dia, Krabbendijke, 57 G. Boot, E.M. M., Kortgene. 56 A. J. Koster, Wil helmina, Colijnspiaat, 55. In de derde afdeling solisten waren enkele muzikanten, die op zaterdag 12 maart verstek moesten laten gaan. Afgelopen zaterdag verzekerden deze zich allen van een eerste prijs Henk Alinnaar. Oefening en Uitspanning. Kattendijke, 66 pnt. Han Cabboort, van dezelfde vereniging, 65; Wim Ba zen. van Excelsior, Kloetinge, 65 en Johan Geluk, van Oefening en Uit spanning uit Kattendijke met 64 pun ten. In deze derde afdeling solisten behaalde afgelopen zaterdag ook J. C. v. d. Vrede van Concordia uit Krabbendijke een eerste prijs met 65 {)unten. Tweede prijzen in deze afde- ingen wer den behaald door C. Wis se, Ons Genoegen, Kapelle en P. J. Vérburg, Wilhelmina, Colijnspiaat, beiden 62 punten K. Beghtel, Ons Genoegen, Kamperland en Wim Bos- schaart, Apollo, Wissenkerke. beiden met 60 punten Dick Meulenberg, Apollo, Wissenkerke. L. Beghtel, Ons Genoegen, Kamperland en J. P. Gel dof van Apollo, Wissenkerke, allen met 59 punten J. Smit, E.M.M., Kortgene. 58 punten. Derde prijzen: Frans Meulenberg, A. Hoogerland, en J. B. Wattel, allen van Apollo uit Wissenkerke respec tievelijk met 53. 52 en 48 punten. Zaterdag a.s., de laatste dag, dat het concours wordt gehouden treden al leen muzikanten uit Walcheren op. VOOR HET EERST Wat nog niet eerder in het bestaan van de hoefijzer-verbinding Sluiskil- Axel-Breda was gebeurd: de auto bus kreeg pech, precies in de Ant werpse ScheldetnnnelDaar, diep onder het Scheldewater brak de cardanas en begon de autobus deze belangrijke verkeersader te ver stoppen. Tunnelpolitie c-n een kraan wagen kwamen er aan te pas om de autobus uit de tunüel te verwij deren. Er werd een nieuwe bus ingescha keld. maar de vertraging, waarmee Breda werd bereikt, bedroeg toch SMAKELIJK. Na een lange grauice winterperiode i-s er dun weer de verfrissende tijd van een licht en sprankelend voor jaar. Tijd van nieuwe ideeën, mon tere actieve mensen in een ver nieuwde natuur. Maar niet alleen de mensen demonstreren na de winter- moede tijd een vaak verbluffende helderheid van geest. In Goes con stateerde een bakker, overigens tot zijn ongenoegen, dat de nieuwbe- g'onnen lente ook de intelligentie van de honden heeft verscherpt. Een kleine bedrijvige cocker spaniel wachtte het gunstige moment, af. Be sloop de bakkerskar en keerde tevre den terug met een mooie zak eier koeken. 'De spaniel vervoegde zich met de zak koeken bij twee bevrien de hondjes uit de buurt. Gezamelijk openden ze de zak en vonden zes goudgele koeken. Zonder ruzie verdeelde de spaniel de zes koeken eerlijk over de drie aan wezigen. Even later vond de woedende bak ker een uiterst tevreden smikkelend gezelschap twee stoepen verder dan de plaats van de diefstal Ale de nieuwe lente de honden zelfs had le ren spreken, zou de bakker, aan de verstandige hondenogen te zien, be slist niet zo hard hebben geschol den. nog tweeeneenhalf uur. De vervoersonderneming liet zich echter van de goede zijde zien en zorgde er voor, dat de passagiers met taxi's hun reisdoel alsnog kon den bereiken. VERJAARDAG. Vandaag, maandag, viert de lieer M. Krijger te Bruinisse zijn ze ventigste verjaardag. De heer Krijger heelt op kerkelijk en maatschappelijk terrein velerlei activiteiten ontwikkeld. Zo dient hij al meer dan een halve eeuw het zondagsschoolwerk In 3925 werd de heer Krijger diaken en later ouderling en president kerkvoogd van de hervormde ge meente in Bruinisse. Ook werd hij voorzitter van de afdeling Zeeland van de vereniging van kerkvoog dijen en afgevaardigde naar de ge nerale synode van dc Hervormde Kerk. Thans is hij van deze synode lid van het breed moderainen. Het aantal functies, dat de lieer Krijger voorts in provinciale ver enigingen en commissies op kerke lijk en maatschappelijk terrein be- kleedt, is groter dan het aantal kruisjes, dat hij vandaag voor zich laat aftekeuen VERJAARDAG II. Een bijzondere jarige telt a.s. woensdag ook Sint-Philips- land. Dc oudste inwoonster, me vrouw de wed. M. Beurkens, viert dan haar 97ste verjaardag. VERRIJKT. Het Axelse Oudheidkundige museum, de „Boerenkamer" die tn de bene denverdieping van het gemeentehuis is ondergebracht, Is de laatste we ken weer met diverse aanwinsten verrijkt. Zo werden uit particulier bezit ontvangen een antiek geweer met kruitmaat, een boterkop met spaan, botervorm, manden, een wieg, een oude stenen „brodertjes- panen verschillende portretten. WESTERTOREN. Op uitnodiging van de gemeente Amsterdam geeft do Goese stads- beiaardier, de heer W. L. Hart- hoom, a.s. dinsdag concerten on dc carillons'van Wcstertoren en Munt. Met een zware klap, welke tot ver in de omgeving hoorbaar was, botsten zaterdagavond omstreeks kwart voor elf op de rede van Vlissingen twee Duitse schepen op elkaar. De aanvaring ontstond toen het 1882 brt. metende Duitse m.s. „Anni Nü- bel" van de Emder Dampfer Kompa- nie A. G. Emden juist op de haven kwam om bij de S.H.V. te bunkeren, terwijl op hetzelfde moment uit de richting Antwerpen het Duitse m.s. „Gutenfels" van de Deutsche Dampf- schiff Ges. „Hansa", Bremen (6804 brt.) naderde. Bij de aanvaring liep de „Anni Niibel", zoals op dc foto te zien is, een ingedrukte voorsteven op. Het schip dat op weg was van Pirae us, is zondagavond weer naar zee vertrokken. De „Gutenfels", die aan bakboord ter hoogte van luik 1 een gat van anderhalve meter hoven de waterlijn kreeg, heeft na voor anker te zijn gegaan op de rede, zondagmorgen dé reis naar Rotterdam vervolgd. (Foto P.Z.C.). Zomerdag N.C.L.B. in Zierikzee Vertegenwoordigers van de Neder landse Christelijke Landarbeidersbond waren zaterdag bijeen te Goes ter be spreking van de werkzamaheden voor de N.C.L.B. in de komende zomer. De vergadering stond onder leiding van hoofdbestuurder M. D. den Hol lander te Goes. Besloten werd de zo merdag op donderdag 23 Juni a.s. te Zierikzee te houden. Twee hoofdbe stuurders zullen tijdens deze bijeen komst het woord voeren. Ooit aan de ontspanning zal aandacht worden be steed. Na de bijeenkomst zal een rondrit over Sehouwen-Duiveland worden gemaakt. (Advertentie) i Het eerste kievitsei in Zeeland is ge vonden. De veertienjarige ulo-scho lier Pim de Blaey uit Kapelle, zoon van een landbouwer, was zaterdag morgen zo fortuinlijk het ei te vinden. Vanmorgen zal het om half twaalf op de provinciale griffie te Middelburg worden overhandigd aan de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot. Vakcentrales in Goes bespraken bouwvakstaking Steunactie voor verhoogde stakingsuitkering Zaterdagmiddag vergaderden do plaatselijke besturenbonden van N.V. V.. K.A.B. en C.N.V. te Goes onder voorzitterschap van de heer D. van Loon in verband met de inzamelings actie voor de stakende bouwvakkers. De voorzitter zette uiteen dat het doel van de actie is, de georganiseerde bouwvakarbeiders een aanvulling te geven op de uitkering, waarop zij vol gens het reglement van dc bouwbe- drijfsbonden recht hebben. Het is de bedoeling dat de aangesloten leden van de gezamenlijke vakcentra les in de komende week allen worden bezocht t>m op een intekenlijst hun bijdrage te geven. De voorzitter riep allen op om deze actie te doen slagen, omdat deze staking nu niet meer een zaak is van de bouwvakarbeiders al leen. De verdeling van de gelden zal lande lijk worden geregeld. Land „honger" in Yerseke Dat er onder de jonge boeren g en tuinders ook wel interesse is voor kleine stukjes grond, g bleek bij de dezer dagen ge- g g houden verpachting van een H klein stukje grond van het =j g burgerlijk armbestuur to Yer- g seke. Hiervoor hadden zich H niet minder dan 8 gegadigden g aangemeld. Het bestuur zag g g hiervoor geen betere oplossing g s dan het lot, waarbij de heer g M. Butijn Cz. de gelukkige g H pachter werd. flll!l!!l!!lllll!]ll!lllllll!ll!llllll!llllllll!ll!l!!lllllllllll!ll!>llllll!ll!lllllllllll Oudste mannelijke Zeeuw te Yerseke overleden S. Paauwe bereikte leeftijd van 101 jaar Te Yerseke is zondagmorgen overle den de oudste mannelijke inwoner van Zeeland, de heer S. Paauwe. Hij be reikte de leeftijd van 101 jaar. Provinciaal bestuur C.J.V. in Goes bijeen Tijdens de zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van het provinciaal be stuur van de C.J.V., die onder leiding stond van de heer T. Wijtman uit Mid delburg, werden diverse verenigings aangelegenheden besproken. Definitief is thans vastgesteld het pro gramma voor de op de tweede paas dag in Zierikzee te houden bondsdag. In de ochtenduren is er een gezamen lijke kerkdienst en tijdens de middag vergadering zal de vereniging uit 's- Gravenpolder voor het voetlicht tre den met het blijspel „De privé-secre- Aanstaande zaterdag en zondag wordt in Goes een weekend gehouden voor de leiders en leidsters van de C.J.V. Deze zomer, wellicht de eerste week in augustus, zal in Leusden een Zeeuwse kampweek worden gehouden. Op 7 mei a.s. is er in Kapelle een ont- moetingsdag voor leiders en leidsters. Het ligt voorts in de bedoeling een basiscursus te organiseren in het sei zoen 1960-1961. Speciaal zal op deze cursus aandacht worden geschonken aan het werk onder jongeren beneden 16 jaar. Nieuw bodecentrum in Goes-Noord Tijdens de zaterdagmiddag In „Slot Ostende" te Goes gehouden vergade ring van de bodenvereniging „De Be- velanden", zijn enkele mededelingen gedaan over het nieuwe bodecen trum in Goes. Het wachten is thans op nadere voor stellen van B. en W., zo werd gesteld. Momenteel is de situatie zo, dat het bodecentrum rond de Grote Kerk in Goes is gelegen, hetgeen vele moei lijkheden met zich meebrengt. Er bestaan plannen om een geheel nieuw bodecentrum te stichten in Goes- Noord aan de Zaagmolenstraat. Zo lang van de zijde van het Goese ge meentebestuur nog geen definitieve voorstellen zijn gedaan, zal realisering van het nieuwe bodecentrum op zich laten wachten. Marinecommandant provincie Zeeland Naar wij vernemen zal de comman dant maritieme middelen Zeeland, de kapt. t. zee J. A. Agelink van Renter- gem per 1 juli a.s. de marinedienst met pensioen verlaten. In de ontstane vacature zal worden benoemd de kapt. t. zee F. Bruijn, thans stafofficier in Den Helder. Spoedeisende vergadering raad Kapelle Hedenavond om half acht zal de raad van Kapelle in spoedeisende 2itting bijeenkomen. De agenda bevat een tweetal punten, namelijk het aan gaan van een vaste geldlening groot 140.000.terwijl B. en W. de raad verder voorstellen tot aankoop over te gaan van de woning Dijkwelse- straat 45 en ruiling van dit perceel tegen het perceel Dijkwelsestraat 27. Deze ruiling houdt verband met het feit dat laatstgenoemd pand te zijner tijd moet verdwijnen in verband met de doortrekking va de Vijverstraat, die op dit punt aansluiting moet ge ven op de Dijkwelsestraat. Notarisbenoeming te De thans overledene is vele tientallen jaren mosselbeurtvaarder geweest in Yerseke. Met een eigen schip voer hij de mosselen naar Brussel, Mechelen en Gent. De heer Paauwe handelde op latere leeftijd in palen voor de af scheiding van de oester- en mossel percelen. Hij was de tachtig reeds ver overschreden, toen hij nog regelmatig zijn vrachtjes palen per fiets ging op halen. Op 31 januari van het vong jaar vierde de heer Paauwe zijn hon derdste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan kreeg hij o.m. een bnef van de secretaresse van prinses Beatrix. Tijdens de receptie op zijn honderdste verjaardag werd hij o.a. gelukgewenst door de waarnemend commissaris der koningin in de provincie Zeeland, ge deputeerde C. Pnilipse. ZEEUWSE R.-K. ONDERWIJZERS KWAMEN IN GOES BIJEEN Volgend jaar 50-jarig bestaan van afdeling De afdeling Zeeuwse Eilanden van de Katholieke Onderwijzersbond verga derde zaterdag in „De Korenbeurs" te Goes. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer P. J. D. van den Dries uit Goes de z.g. schoolverlaters- actie ter sprake. Deze actie omvat c m voorbereiding van de jongens die do lagere school verlaten. De leiding hiervan berust bij kapelaau Kroon uit Vlissingen. De voorzitter herinnerde eraan, dat de afdeling volgend jaar het vijftig- Met ingang van dinsdag a.s. zal de bomvvakstaking in Zeeland worden uitgebreid. De stakingsleiding heeft namelijk besloten ook de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaandcren hieronder te doen vallen. De voornaamste objecten welke worden stilgelegd, zijn de uitbreidings werken bij de L'Azote en de cokesfabriek te Sluiskil en voorts de woning en scholenbouw te Temeuzen, Vanmiddag zal er in „Pays Bas" te Temeuzen door de stakingsleiding van N.V.V., C.N.V. en K.AJ3. een bijeenkomst met de betrokken bouwvakar beiders worden gehouden. jarig bestaan zal vieren. In de com missie Van voorbereiding voor de ko mende feestelijkheden werden be noemd de heren H. Arnoldus te Mid delburg en G. Heeren te Vlissingen. De secretaris van de afdeling, de heer H. Busé uit Vlissingen, werd herko zen. Vervolgens hield de geestelijk ad viseur van de afdeling, pastoor van Eekelen uit Yerseke een vijf-minuten- speechje over het humanisme. Be sproken werden verschillende voor scellen, die ter kennis van het hoofd bestuur van de bond zullen worden gebrachtaandacht van het hoofdbe stuur zal gevraagd worden voor de positie van de gepensioneerden in ver band met dc gestegen kosten van le vensonderhoud en de komende huur verhoging; een betere aanpassing van de catechismus aan de psyche van het kind; meer uniformiteit in de schrijf methoden. Voorts werden vilf afgevaardigden benoemd voor de algemene diocesane vergadering. Besproken werd in deze vergadering het z.g. pla -Verhalle om te kómen tot een verdere spreiding van de middenstandscursussen ten plattelande. De vergadering was van oordeel, dat er geen mogelijkheden aanwezig zijn dit plan te verwezenlij ken. In de middagbijeenkomst hield mej. W. Donders van het missionair vor mingscentrum te Ubbergen een inlei ding over het onderwerp „Katholieke geest - misslegeeat - wereldgeest". In de vacature ontstaan door het af treden van de heer J. L. Verhagen als notaris te Vlissingen, is bij Koninklijk Besluit van 10 maart benoemd de heer H. Beyer, kandidaat-notaris te Soest en thans woonachtig; te Soest- dijk. Oefentoren voor B.B. in Vlissingen Nu de noodwachtplicht is ingevoerd, is de bezetting van de organisatie Be scherming Bevolking aanmerkelijk uitgebreid, .zo schrijven B. en W. van Vlissingen de raad. Zij bestaat thans uit acht ploegen. Teneinde deze ploe gen zo efficiënt mogelij te kunnen op leiden dient men te beschikken over een zogenaamde oefentoren. De kosten van de bouw der toren wór den geraamd op achthonderd gulden. Daarvoor willen B. en W. nu een kre diet beschikbaar stellen. De kosten kunnen bestreden worden uit de hoge re rijksbijdrage, die ontvangen zal worden als gevolg van de uitbreiding van het aantal noodwachters. Motorrijder reed te Hulst tegen autobus Zondagmiddag rond vijf uur is de motorrijder L. de Al. uit het Belgi sche de Clinge in de Gentsestraat te Hulst op een stilstaande autobus ge reden, die de dienst HuistAntwer pen onderhoudt. Bij de botsing liep de motorrijder een dubbele been breuk en vermoedelijk ook nog een dijbeenbreuk op. De doktoren J. F. J. M. Casparie en J. A van Lierop verleenden de eerste hulp. Het slacht offer werd per ambulance naar 't r.-k. ziekenhuis te Hulst overgebracht. Het schijnt, dat het ongeval te wij ten is aan onvoorzichtigheid van de motorrijder. VANDAAG. Middelburg Electro: Das DrelmSderl- haus, 19 en 21.15 uur, a.l.; Schouw burg: Eiland der verschrikking, 20 uur, 14 jaar: Schuttershof: Jaarver gadering A .R.-kiesvereniging „Ne derland en Oranje", 20 uur. Vlissingen Luxor: Jantjes op Tahiti, 20 uur, 8.1.: Alhambra. Hier bin Ich— hier bleib Ich, 20 uur, a.l.; Concert gebouw: heropvoering van „Rooie Sien", 20 uur. Goes Grand: The nun's story, 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2