mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WM Sowjet-concessie in kernproeven-overleg Polder Walcheren verhoogde - discussie - presentiegelden na VERGEEFS TOPGESPREK OVER STAKING Anika Lotte was oerwoud ingevlucht voor reddingsschip Conflict in bouwvakken spitst zich toe BASIS VOOR VERDER OVERLEG WEGGEVALLEN Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok 25 0601 Per reSel met een r, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300, P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Tijdens liet „topoverleg" over het bouwconflict, dat zaterdag duurde van omstreeks elf uur 's morgens tot ongeveer lialf twee 's middags en na een onderbreking nog van drie uur tot onge veer half zes, is gebleken dat de Raad van Be stuur Bouwbedrijf niet bereid is mee te werken aan enigerlei oplossing zolang hieraan de voor waarde is verbonden dat afstand wordt gedaan van de contractuele bepalingen met betrekking tot het doorberekenen van de verhoogde Ionen voor de lopende werken, „zodat (aldus een com muniqué van het ministerie van economische za ken) de basis voor een verder overleg was weg gevallen". Aan dit topgesprek werd van regeringszijde deelgenomen door de ministers De Pous (econo mische zaken), Toxopeus (justitie ad interim) en Van Rooy (sociale zaken)Voorts waren aan wezig de voorzitters der centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. De centrale stakingsleïdïng te Utrecht heeft za terdag bekendgemaakt dat met ingang van he den de staking wordt uitgebreid met bouwobjec- ten in Gorinchem, Dordrecht, Zwijndrecht, De venter, Alkmaar, Gouda en Roosendaal. Voorts ligt het in de bedoeling om in enkele delen van het land enkele belangrijke wegenbouwobjecten „lam te leggen". Als gevolg van de steunacties die vorige'week zijn gevoerd ontvingen georganiseerde stakers tien gulden extra. Ook werd de volledige kinder bijslaguitkering verstrekt, in tegenstelling tot de week tevoren, toen slechts een deel daarvan kon worden uitbetaald. Prof. De Quay over gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel In een rede voor het district 's Hertogenbosch van de K.V.P. zei de minis, ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, zaterdag na gewezen te hebben op de noodzaak van zowel verantwoordelijkheidsbesef als spelregels bij de huidige decentralisatie van het beleid, met betrekking tot het bouwcon flict, „dat sommige groeperingen die verantwoordelijkheid nog niet kun nen dragen". Hij betoogde dat daarom het stelsel als zodanig nog niet verkeerd mag worden genoemd. In het slotcommuniqué van liet over leg tussen ministers, werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers op het ministerie van economische za- "ken werd onder meer gezegd: „Tij dens dit gesprek werd van de zijde der centrale organisaties de moge lijkheid geopperd dat deze een voor stel tot oplossing van het conflict zouden doen, gebaseerd op de sugges tie, gedaan door de president van de Haagse rechtbank in het door hem in kort geding onlangs gewezen von nis". Hierop volgde de alinea waarin werd meegedeeld, dat gezien de hou ding van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf de basis voor een verder over leg was weggevallen. „Geen nieuws Van de zijde van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd na een zaterdagmiddag gehouden spoed vergadering gezegd dat het „top overleg" geen enkel nieuw ge zichtspunt had opgelevei'd. „Niet tegenstaande de druk, welke ook heden weer op de Raad van Be stuur Bouwbedrijf werd uitge oefend, zonder dat hierbij nieuwe argumenten werden aangevoerd, blijft de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, mede gesteund door een stroom van telegrammen uit de afdelingen van de betrokken werkgeversorganisaties, op het standpunt staan dat de aanne mers niet vrijwillig afstand kun nen doen van hun eenmaal ver kregen contractuele rechten. Al leen op basis van handhaving van die rechten is de Raad van Be stuur Bouwbedrijf bereid het ad vies van de president van de Haagse rechtbank op te volgen". Gelaten afwachten „Wij wachten nu rustig en gelaten af wat de regering ons oplegt en we zullen dat zonder enige complicatie nakomen", zo deelde de heer J. Du- ra Dzn, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, het A.N.P. za terdagavond mee. De heer Dura zei te hopen dat, mocht het tot een bin dende loonregeling komen, de bedra gen daarvan dezelfde zullen zijn als die van de C.A.O., die onder normale omstandigheden op 1 maart zou zijn ingegaan. De aannemers zijn iedere dag bereid die bedragen te betalen als het werk hervat wordt. Gevraagd naar zijn mening over een eventuele prijzenbeschikking ant woordde de heer Dura, aan te nemen, dat zo'n beschikking op rechtvaar, digheidsgronden zal berusten. „Daar hebben we toch een regering voor", zo zei hij. Als er aannemers zouden zijn die te veel verdienen, dan zullen deze het te veel verdiende moeten af staan, zo zei de heer Dura, die eraan toevoegde bereid te zijn te laten con troleren of er inderdaad zulke aan nemers zijn. Uitdrukkelijk bleef de heer Dura stellen dat de regering ten onrechte wil ingrijpen in bestaande contrac ten. De regering zou eigenlijk tegen ons moeten procederen, zo zei hij. Niemand denkt volgens hem aan de duizenden kleine ondernemers, die uitsluitend in loonarbeid werk ver richten zoals bijvoorbeeld het leggen van dwarsliggers voor de spoorwe gen, onderhoud van de gebouwen der genie, onderhoud van de kanalen en waterwegen voor rijkswaterstaat enz.; en die allen jaarcontracten heb ben en afstand zullen moeten doen van de risicoregeling in die contrac ten. Ontevreden ongeorganiseerd en Ongeveer 350 ongeorganiseerde bouwvakstakers zijn zaterdagmiddag SCHEEPSRAMP IN TIMORZEE Anika Lotte, die vorige week vol ledig uitgeput is aangetroffen op het eiland Batnurst, 80 km ten noord westen van Darwin aan de noordkust van Australië, heeft blijkens de ge gevens waarover men nu beschikt een vreselijk avontuur achter de rug. Anika, die op het ogenblik Avordt verpleegd in het ziekenhuis van Dar win, heeft eerst met 21 anderen in een Indonesische vissersboot, de „Semengat Baroe" vijf weken hulpe loos rondgedreven in de Timorzee, nadat tijdens een zware storm tus sen de eilanden Koepang en Roti de mast overboord was geslagen. In de ze afschuwelijke weken zijn twaalf opvarenden bezweken van honger en dorst en uitputting onder de bran dende zon. De rien overlevenden spoelden tenslotte aan op het eiland Bathurst. Hier wisten zij zich in leven te hou den met krabben en plantenwortels, tot zij na twee weken werden ont dekt en een reddingschip arriveerde. Anika had zo'n angst voor alles wat zee en schepen was gekregen, dat zij het oerwoud invluchtte toen het red dingschip in zicht kwam. De negen anderen werden door het schip weggevoerd en zij bleef een zaam achter, zich nauwelijks in le ven houdend met wat het bos haar aan eetbaars verschafte, tot zij na verloop van twee weken in volkomen uitgeputte toestand werd gevonden door een inheemse patrouille die was uitgezonden om haar te zoeken. Zij is daarna met een vliegtuig naar het ziekenhuis van Darwin overgebracht. in gebouw Sint-Eavo te Haarlem bij een geweest om hun ontevredenheid uit te spreken over de lage "uitkering. Besloten werd een telegram te zen den aan het centraal stakitfgscomité te Utrecht met verzoek de uitkering met ongeveer 20 te verhogen. Dins dag zal men opnieuw bijeenkomen om de dan ontstane toestand te be spreken. Verwacht wordt dat dan antwoord op het telegram is binnen, gekomen. Vliegtuig stort neer in Columbia38 doden In Columbia zijn zaterdag 38 perso nen bij een vliegtuigongeluk om liet leven gekomen. Een tweemotorig toestel van de Columbiaanse lucht vaartmaatschappij SAM. van liet type Curtis, dat van het eiland San Andres op weg was naar Medellin, stortte ten noorden van laatstge noemde stad neer, waardoor van de 45 inzittenden er 38 het leven ver loren. Van de zeven mensen, die het ongeluk overleefden, hebben er vijf verwondingen opgelopen. Alle inzit tenden waren Columbianen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door het feit, dat het wrak terecht was gekomen in een moerassig gebied, dat door zware regenval was getroffen. Bij een ander vliegtuigongeluk, in het oosten van Columbia, kwamen zes mensen om het leven. „AAN DE DREMPEL VAN LAATSTE FASE" Bereid tot een onderzoek naar kleine explosies De Sowjet-delegatie heeft zaterdag ochtend op de Geneefse conferentie voor verbod van kernwapenproeven een verdrag voorgesteld warbij alle kernwapenproeven worden gestaakt, ook de ondergrondse die seismische schokken met een kracht van 4,75 of hoger veroorzaken, zoals door de Ver. Staten op 11 februari is voor gesteld, aldus is officieel in Genève bekendgemaakt. De Sowjet-Unie aanvaardt eveneens het Amerikaanse voorstel voor een gemeenschappelijk program van on derzoek en proefnemingen van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en Enge land, doch alle verdragspartijen moe ten zich dan volgens haar tevens ver binden om gedurende dat onderzoek geen kernontploffingen teweeg te brengen die seismische schokken met In het Belgische stadje Marcinelle is zondag een monument onthuld ter nagedachtenis van de honderden mijnwerkers, die zijn omgekomen bij de verschrikkelijke ramp in de mijn Bois Du Cazier. Het bronzen beeld van een mijnwerker van de hand van de Italiaanse beeldhouwer Benzo Vi- cholin rust op een voetstuk, samen gesteld uit blokken steen, geschon ken door tien landen waaronder Ne derland. De foto geeft een beeld van de plechtigheid. (Telefoto A.N.P.) NIEUWE COMMISSARIS BEËDIGD Begroting 1960 goedgekeurd. De commissarissen van de Polder Walcheren krijgen in het vervolg meer presentiegeld. Aldus werd op voorstel van het dagelijks bestuur zaterdag tijdens de algemene vergadering van de polder besloten. Maar voor het besluit genomen was, moest er nog flink was gediscussieerd worden; er was zelfs een stemming nodig. Een der commissarissen, mr. Th. Portheine, was zelfs tegen de verhoging van f 10.tot f 15.Mr. Portheine ver klaarde het ambt van commissaris als een ereambt te beschouwen. Hij kon zeker akkoord gaan met een kleine vergoeding voor tijdsverzuiin, maar hij zag geen enkele reden om dit bedrag te verhogen. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz Wilde ook maar liever het eerder vastgestelde bedrag handhaven. Hij verklaarde het heel prettig te zullen vinden om f 5.meer te ontvangen, maar gezien de hoge lasten, die op de ingelanden gelegd worden, meen de hi] dat de polder toch moet bezui nigen. „Dan moet uw vei'gadering beslissen over géén presentiegeld of het be drag in overeenstemming brengen met hetgeen andere colleges per zit ting ontvangen", stelde de voorzitter van het dagelijks bestuur, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, daar op voor. Ook ir. J. P. Berdenis van Berlekom achtte aansluiting bij het geen in Nederland de usance is, de beste oplossing. Maar zou de verga dering daarmee niet akkoord gaan, dan had de heer Berdenis van Ber lekom liever geen presentiegeld. Het voorstel van het dagelijks be stuur werd vervolgens in stemming gebracht. Wanneer het verworpen zou worden, zou ir. Berdenis van Berlekom een voorstel indienen om het presentiegeld geheel af te schaf fen. Zover kwam het echter niet, want de algemene vergadering nam het bestuursvoorstel met 22 tegen 8 stemmen aan. Tegen stemden de he ren Portheine, van der Feltz, P. J. Abrahamse, E. G. Lindenbergh, jhr. ir. H. L. Boogaert, A. de Buck, mr. J. A. Dumon Tak en Z. Maljaars. Begroting I960 Nadat jhr. Rutgers 'n uitvoerige toe lichting gegeven had ging de verga dering zonder hoofdelijke stemming akkoord met de volgens een nieuw model opgemaakte begroting voor 1960. Mr. Portheine achtte onder meer een bezuiniging op de post „rei zen buiten Walcheren" noodzakelijk. De voorzitter wees de commissaris er evenwel op, dat er de afgelopen ja- ï-en veel meer contact is ontstaan tussen de waterschappen, zowel voor het dagelijks bestuur als voor de technische'dienst. Toen de bunkeropruiming" langs de Walcherse kust ter sprake kwam, wilde mr. Van der Feltz gelijk ook maar de watertoren van Domburg opruimen. „Dat wordt niet door het rijk betaald", verklaarde de voorzit ter, waarop de heer Van der Feltz vond, dat het toch maar beter was om niet op polderkosten de toren omver te halen. Aan het slot van de begrotingsbehandeling werd voor zitter en administratie dank ge bracht voor deze overzichtelijk opge stelde begroting. Voorts werd de re kening over 1958 goedgekeurd, ter wijl het dagelijks bestuur gemach tigd werd om kasgeldverplichtingen aan te gaan tot een maximum van f 2 miljoen. Enkele voorstellen be treffende grondverkoop en -verpach ting leverden evenmin moeilijkheden op. Aan het begin van de vergadering werd de overleden commissaris, de heer J. C. Biaupot ten Ca te, die vorig jaar overleed, herdacht. Bijna 20 jaar is hij commissaris van de polder geweest. Jhr. Rutgers van Rozenburg schetste hem als een beminnelijk ie mand. die steeds probeerde tegen stellingen te overbruggen. Hierop nam de vergadering enkele ogen blikken stilte in acht. In zijn plaats werd deze vergadering beëdigd mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, die reeds eerder griffier en voorzitter van de polder was. De heer Van Lynden is de tweede oud voorzitter, die tot deze functie be noemd werd. De voorzitter heette de nieuwbenoemde commissaris harte lijk welkom, waarbij hij verzekerde het bijzonder op prijs te stellen dat mr. Van Lynden zijn langdurige er varing ter beschikking van de polder wil stellen. een sterkte van 4,75 of minder ver oorzaken, aldus het communiqué. De Amerikaanse afgevaardigde heeft elf februari j.l. voorgesteld alle ondergrondse kernontpioffin- fen van een grotere kracht dan ,75 te verbieden; beneden deze grens zouden zij moeten worden toegestaan. De Russische afvaardiging heeft negen dagen geleden geantwoord dat zij het Amerikaanse voorstel zou aanvaarden, indien het louter om controle ging en er geen proe- men met kernwapens van een sterkte van meer of minder dan 4,75 zouden worden genomen. De Russische afgevaardigde Tsarap- kin verklaarde zaterdag op een pers conferentie in Genève dat men bij de voorbereidingen van een verdrag, waarin alle kernwapenproeven zou den worden verboden, „aan de drem pel van de laatste fase" stond. Hij verduidelijkte dat de Sowjet- Unie bereid is om met Engeland en Amerika te zoeken naar middelen om kleine ondergrondse ontploffin gen te lokaliseren, doch op voorwaar de dat op basis van vrijwilligheid van die kleine ontploffingen zal wor den afgezien. Als dit onderzoek is geëindigd (in het verleden is van Russische zijde als mogelijke duur ervan twee tot drie jaar genoemd) zou de overeen komst voor verbod van de grotere kernwapenproeven moeten worden aangevuld met een akkoord voor de kleine ontploffingen. Reacties Do Sowjet-afgevaardigde sprak van een „belangrijk compromis". Zijn Amerikaanse en Britse ge sprekspartners, Wadsworth en Orms- by-Gore, vonden het voorstel „zeer belangrijk". Zij zegden toe dat zij het nauwgezet zullen bestuderen. Waarnemers spreken van een „aan zienlijke concessie". Volgens hen heb ben de Russen kennelijk hun houding van „alles-of-nïets" opgegeven ten gunste van een geleidelijke benade ring van een verbod. De drie-mogendhedenconferentie over het verbod van kernwapenproeven duurt reeds 16 maanden. Diploma tieke waarnemers trekken de voor de hand liggende conclusie, dat het nieuwe Sowjet-plan gunstig zal wer ken op de sfeer van de komende top conferentie tussen Oost en West. Geldig tot hedenavond OOSTELIJKE WIND. Koud en bewolkt weer, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 22 maart Zon op 6.39 onder 18.56 Maan op 4^)0 onder 13.26 Op het ministerie van economische zaken in Den Haag heb ben de ministers van binnenlandse zakenmr. E. H. Toxopeus, tweede van links), van economische zaken, -J. W. de Pous (derde van links) en van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Chr. J. M. A. Van Rooy (vierde van links), zaterdag ochtend in verband met de bouiostaking overleg gepleegd met de voorzitters van de vier centrale werkgeversorganisaties en die van de drie werknemersvakcentralen. De foto geeft een overzicht van de vergadering, welke nog geen oplossing op leverde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1