Middelburgse mevrouw Marquinie verzamelt vorstelijke signaturen Hervormde gemeente Goes heeft vele en grootse bouwplannen BELGISCHE MINISTER OVER SCHELDE-RIJN-VERBINDING TAPVERBOD VOOR VLISSINGER IN I960 „UIT DE TIJD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 MAART 1960 „ALS IK NU EENS BRIEFJE SCHRIJF".. Tot nu toe 162 antwoorden op gelukwensen enz. BRIEVEN DIE HET postkan- toor in Middelburg bereiken en geadresseerd zijn aan de Middelburgse mevrouw A. Marquinie-Verkruysse, wor den altijd met bijzondere eer bied en zorg behandeld. Niet, dat de hoofdstedelijke post boden minder attent zijn voor de brieven van de andere tweeëntwintigduizend-en-zo veel burgers, maar die zullen toch stellig geen poststuk ken met koninklijke signatu ren of van eerste premiers in hun brievenbussen gedepo neerd krijgen. Dat gebeurt zelfs in geheel Nederland niet. Want de verzameling vorstelijke handtekeningen en die van belangrijke staats lieden, die mevrouw Marqui nie bezit, is uniek in ons land. Bij belangrijke gebeurtenis sen in het leven van konin gen, koninginnen, prinsen en prinsessen en van de eerste ministers stuurt mevrouw Marquinie een briefje. En dan maar afwachten of er wat terugkomt, want het is nu eenmaal onmogelijk om een handtekening te vragen. Deze Middelburg-se huisvrouw is haar hobby begonnen vlak na de ge boortedag van de Engelse prins Charles. „Als ik nu eens een vrien delijk briefje schrijf naar prinses (nu koningin) Elizabeth en prins Philip, zou ik dan wat terugkrij gen?" vroeg zij'haar inan op een avond. „Probeer het maar eens", antwoordde deze van achter zijn krant, waarop mevrouw Marqui nie onmiddellijk aan het werk toog. Enkele weken later stuurde de Engelse ambassade in Den Haag een vriendelijk briefje terug. Maar dat was de bedoeling niet Kort daarop ging er een brief de deur uit naar koning Leopold van België. Mevrouw Marquinie kwani al een stapje nader tot de konink lijke signatuur, maar met de hand tekening van des konings groot maarschalk was zij toch nog niet tevreden. Dat was pas het geval toen prinses Martha van Noorwe gen ter gelegenheid van haar 50e verjaardag een gelukwens uit Mid- delburg ontving en daarop een bedankje terugstuurde, dat de prinses zelf ondertekende. Echt plezier Toen kreeg mevrouw Marquinie er pas echt plezier in en in de afge lopen tien jaar stuurde zij hon derden brieven, gelukwensen, con doléances enz. de wereld in. Op 162 kreeg zij een antwoord: van koningen, koninginhen, prinsen en prinsessen en staatslieden. Talrijke vorstelijke personen onder tekenden hun dankbetuigingen zelf: prins Ragnhïld van Noorwe gen, prinses Elena, de echtgenote van ex-koning Carol van Roeme nië, die zelfs in het Nederlands antwoordde, de prins van Pruisen en zijn echtgenote, koning Olaf van Norwegen, prinses Maria Pia en prins Alexander, prinses Grace eh prins Rainier van Monaco, en de Nederlandse prinsessen (toen ze nog geen 8 jaar waren, want daarna is het plaatsen van hand tekeningen onder dankbetuigin gen niet meer toegestaan) Irene, Margriet en Marijke. De kroon prinses was jammer genoeg voor mevrouw Marquinie al te oud Elk schrijven wordt in het Neder lands verzonden. Maar dat vormt geen bezwaar voor dé belangrijke geadresseerden. Immers, er kwa men briefjes zelf ondertekend, te rug van Adenauer, Eisenhower, Theodor Heuss, Juan Péron. John Poster Dulles, president de Valera van Ierland, de Oostenrijkse bondskanselier Julius Raab, de huidige Aga Khan, president Nas ser, de Libanese president Chehab, de Portugese Americo Thomas, die zelfs twee kaartjes stuurde, eei-ste minister Verwoerd van Zuid-Afri- ka, mevrouw Gerda Hansen, de echtgenote van de overleden mi nister-president van Denemarken, en van minister Kampmann, de opvolger van Hansen, van me vrouw Roosevelt, die er zich over verwonderde, dat de Middelburgse mevrouw haar verjaardag zo goed onthouden had, van mevrouw Magda Horthy, de echtgenote van de overleden president van Honga rije, kortom, vele groten der we reld stuurden (of lieten dat doen) wel eens een briefje naar het huis in de Middelburgse Zusterstraat. Volhardend Mevrouw Marquinie is volhardend. Ze vraagt er niet om, maar ze wil graag de handtekeningen bezit ten. En even gemakkelijk gaat dat niet altijd. President De Gaulle stuurde een aardig kaartje terug, maar zonder handtekening. Dan maar eens bij mevrouw De Gaulle proberen, dacht mevrouw Marqui nie. Nog eens kwam echter een zelfde kaartje in de bus... Churchill liet zijn dankbetuiging eerst door zijn secretaris onder tekenen. Op zijn volgende verjaar dag kreeg de oude staatsman weer een gelukwens. En het jaar daarop nogmaals hetgeen mevrouw Marquinie overigens ten opzichte van alle vorsten en staatslieden doet. Op Churchills 80ste verjaar dag had zij succes. Hij tekende zelf de dankbetuiging, en het vol gende jaar deed Lady Clmrchill dat. Uit Luxemburg komen immer vrien delijke bedankjes. Maar nog nim mer was er een handtekening bij... Ook ontving mevrouw Mar quinie twee telegrammen, één in antwoord op haar condoléances bij het overlijden van de prinses De Bourbon, het andere bij het over lijden van prinses Ingeborg van Noorwegen. Voor dit laatste tele gram moest mevrouw Marquinie zelfs op een zondagmorgen vroeg haar bed uit... MEVROUW A. MARQUINIE .vorstelijke handtekeningen Momenteel zijn er sinds het begin Aan het jaar alweer zo'u vijftig brieven onderweg Onder an dere naar Seoel, waar president Syngman Rhee 81 jaar geworden is, naar de Dominicaanse president Trujillo, die onlangs getrouwd is, naar kroonprinses Michiko van Japaa ter gelegenheid van de ge boorte van haar zoon, naar leider Kasavoeboe in de Kongo, en naar vele anderen. Geduldig wacht me vrouw Marquinie soms wel twee of drie maanden tot er weer een handtekening aan haar fraaie verzameling, die volgend jaar op de Curiosa in Den Haag te zien zal zijn, toegevoegd kan worden. Rijkspremie voor rusthuis te 's-Heer Arendskerke Het bestuur van de Stichting Her vormde Rusthuizen west Zuid-Beve land is een rijkspremie toegezegd voor de bouw van een bejaardente huis te *s-Heer-Arendskerke. Binnen kort zal de bouw van dit tehuis open baar worden aanbesteed. Het ge bouw zal plaats bieden aan 11 ouden De Stichting Hervormde Rusthuizen west Zuid-Beveland is voortgeko men uit een initiatief van veertien hervormde diaconieën in west Zuid- Beveland. De stichting zal het te huis exploiteren onder garantie van de gemeente 's-Heer-Arendskerke, Italiaanse dankbaarheid voor Jo de Roo Nooit zullen de Italiaanse wie- Ier-enthousiasten en zeker de duizenden bewonderaars van wijlen Fausto Coppi de naam ij van wielrenner Jo de Roo uit Schore vergeten. j Als winnaar van de Ronde van §j Sardinië was hij in het bezit gekomen van de fraaie „Tro- phee Fausto Coppi", een prijs m beschikbaar gesteld door de voorzitter van het Sardinische wieler-district Efisio Corrias, M De Roo besloot het kleinood af te staan aan Angelo-Faustino, zoon van de in januari overle- M den campionïssimo. H Namens De Roo heeft de M Franse renner Jean Forestier vrijdag de trophee in Milaan H aan Fausto's zoon overhan- digd. Angelo-Faustino was vergezeld van zijn oom, Ciu- seppe Coppi. Buitenlandse vraag naar appelen Nog steeds zijn er op de belangrijkste fruitveilingen in ons land flinke aan voeren van appelen. Daarbij zijn Col den Delicious en Jonathan de voor naamste rassen. De efcport be weegt rich nog altijd op een hoog peil. Vooral West-Duitslana kan veel Ne derlandse appelen gebruiken maar ook België en Frankrijk nemen elke week heel wat af. In de eerste week van maart werden ruim 2 miljoen kg appelen geëxpor teerd waarvan naar West-Duitsland 1351 ton, België 393 ton en Frankrijk 248 ton. Frankrijk heeft vooral be langstelling voor de Golden Delicious. De veilingprijs van dit ras ligt voor de klasse 1 thans van 1 tot 1.10 per kg. Jonathan klasse 1 grote maat wordt op de Nederlandse veilingen verkocht voor prijzen van 80 tot 85 cent per kg. Bij de peren zijn er nog slechts stoof peren te koop. Voor de St. Remy be taalt de handel op de veilingen tussen 36 en 40 cent per kg. PREDIKANTEN ONTVOUWEN PLANNEN Jeugdgebouw, kerk en wijkcentrum DE HERVORMDE GEMEEN- TE te Goes heeft vele en grootse plannen voor de toe komst... Om gelijke tred te kunnen honden met de na oorlogse groei van de stad, is het noodzakelijk, dat in de verschillende nieuwe wijken tal van voorzieningen worden getroffen. Op het program ma staan de bouw van een jeugdgebouw, een nieuwe kerk met werkruimte, restau ratie van de Grote Kerk met vervanging van het orgel en de aanstelling van een vierde predikant. Vele van deze plannen zijn reeds in een ver gevorderd stadium en zullen wellicht binnen enkele jaren gerealiseerd worden. Tijdens een gesprek met de drie f laatselijke hervormde predikan- en, ds. C. Metselaar, ds. J. W. hervormde kerk noodzakelijk ge worden. Op dit ogenblik is het zo, dat de kerkeraad van de gerefor meerde kerk welwillende de Ooster kerk heeft afgestaan voor diensten van de hervormde gemeente. 11 Tot voor een jaar hielden de her vormden in Goes-oost hun diensten in de aula van het christelijk ly ceum aan de Bergweg, maar deze zaal bleek op den duur te klein om het steeds groeiend aantal kerk- angers' op te vangen. Met de hui- ige oplossing een hervormde kerkdienst in de gereformeerde Oosterkerk zijn arie predikan ten al zeer tevreden. Wanneer echter binnen een aantal jaren het uitbreidingsplan zuid met rond duizend woningen wordt ge realiseerd, zal men in oost of in zuid toch een nieuwe hervormde kerk moeten bouwen. Bij deze kerk zal tevens ruimte moe ten komen voor het wijkwerk. De eerste financiële aanloop is er al. De hervormde gemeente Goes krijgt de helft terug van het door haar gemeenteleden gestorte be drag voor de landelijke kerkbouw- actie. Dat betekent een bedrag van rond 10.000. In eerste aanleg denkt men aan een centrum in Goes-oost, zo vertelden ons de drie predikanten. In zuid zuilen echter metterjaren ook voorzieningen no dig zijn. Hoe een en ander verwe zenlijkt zal worden, hangt nauw samen met de toekomstige uitbrei ding van Goes. Nieuw orgel De Grote of Maria Magdalcna kerk is inmiddels aan een restauratie toe. Dat geldt piet name voor de con sistorie. De plannon hiervoor lif gen gereed; net wachten Coenraad en ds. F. N. M. Nijssen, is ons het bouwprogramma ont vouwd. Urgent is de stichting van een jeugdgebouw. Dank zij tal van acties, die in de loop der jaren zijn gevoerd, is hiervoor reeds een be drag beschikbaar van rond 100.000. Als de plannen doorgaan zal de (oude) ambachtsschool aan de Westwal te Goes eerlang het centrum worden van het hervormd jeugdwerk. De school zal echter aanzienlijk gerestaureerd en ver bouwd moeten worden alvorens de Goese hervormde jeugd er haar in trek in kan nemen. In het schoolgebouw zou tevens onder gebracht Kunnen worden het ker- kekantoor en een wijkcentrum voor Goes-centrum en Goes-west. Op dit ogenblik staat het evenwel nog niet vast of de hervormde ge meente mettertijd en dat is een kwestie van ongeveer een half jaar de beschikking krijgt over de oude ambachtsschool. Is dat laatste niet 't geval, dan ko men de nieuwbouwplannen voor het jeugdgebouw weer uit de kast. Indertijd heeft de Her vormde Gemeente Goes een strook ojood aangekocht nan Een andere wens van do hervormde jfemeente is cle nnnst.ellin? van een twee dagen per week In Goes. Ook nemen de drie wika's veel werk uit handen van de predikanten, maai de behoefte aan een vierde predi kant blijft. Het zal echter mintens twee jaar duren alvorens het aan tal predikantsplaatsen wordt uit gebreid. Op verschillende terreinen is in middels al een reorganisatie doorgevoerd. Zo heeft met een jaar geleden de min of meer verplichte hoofdelijke omleg af geschaft. Daarvoor in de plaats is gekomen een vrijwillige bij drage. Toen is gebleken hoe groot de offervaardigheid van de gemeenteleden is: de ver plichte bijdrage bracht jaarlijks 43.000 op, de vrijwillige niet minder dan 63.000. Ook diverse acties hebben flink wat geld in het laatje gebracht, o.m. de actie voor het jeugdgebouw en de landelijke kerkbouwactie. De stijgende lijn is ook te zien in de opbrengst van de verschillende col lecten. Mede dank zij de grote of fervaardigheid van dé gemeentele den heeft men de zitplaatsen in de Grote Kerk kunnen vrijgeven. Voorts is het kerkblad van Goes opgenomen in Hervormd Neder land. Ook dat is een aanzienlijke verbe tering, want meer dan ooi tevoren krijgen de gemeenteleden nu een inzicht van hetgeen er leeft bij het hervormde bevolkingsdeel vf-.n Ne derland. Daar staat tegenover, dat f Advertentie) In het Scheveningse Kurhauspavil- joen heeft de Belgische minister van verkeerswezen de heer P. W. Segers een referaat gehouden over -vraag stukken van vervoerpolitiek in zijn land. Hij deed dit op uitnodiging van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg te Brussel. Over de binnenscheepvaart zei minister Segers onder meer, dat de Schelde-Rijnverbindïng thans grote betekenis zal krijgen voor België zowel als voor Nederland. Het is niet meer de verbinding Antwerpen-Lo- bith, maar een modern kanaal van Amsterdam via Brabant naar Ant werpen, Brussel en Charleroi met vertakkingen naar Rotterdam en de Duitse grens, passend in de Europe se structuur. Van het verkeer via Hansweert is' thans reeds 41 procent Benelux-verkeer. Mede gezien de vemieuwingsaanpak in Antwerpen lijkt het minister Se- §ers gewenst zonder verder uitstel it vraagstuk op te lossen. Wellicht is er in het technische kader der Del tawerken gelegenheid de Schel- de-Rijn-verbinding te verwezenlij ken. Nodig is in het enorme Noord- zee-havencomplex ruimte te schep pen voor een moderne vloot met duwvaart. De gezamenlijke belangen zijn groot, aldus minister Aanbod van uien wordt minder Reeds geruime tijd zijn de uien wat kilo's betreft het belangrijkste pro- dukt bij de export van Nederlandse tuinbouw produkten. Gedurende de maand februari werden wekelijks tus sen 3% en AYa miljoen kg uien ge ëxporteerd. Daarbij was Engeland steeds de voornaamste afnemer. In de eerste week van maart is de uitvoer echter terug gelopen tot ruim 2,7 mil joen kg. Vooral de export naar Frank rijk was in deze week heel wat min der dan de laatste tijd meestal het geval was, terwijl ook het aandeel van Engeland terugliep. De voorraden zijn thans overal sterk teruggelopen. In de komende tijd moet dan ook op een snelle verminde ring van het aanbod worden gerekend. De prijzen hebben de laatste tijd nog al wat schommelingen vertoond. Ze zijn echter steeds heel wat beneden het peil van oktober-november 1959 gebleven, hoewel het dieptepunt van begin februari wel spoedig werd over wonnen. Toen waren de prijzen van de export geschikte middelkwaliteit uien per kg betaald. Onder invloed van het warme weer was deze week de vraag wat kleiner, terwijl er steeds meer partijen komen welke niet langer bewaard kunnen blijven. Op de Zeeuwwse en Zuidhol landse uicnveilingen werd in het be gin van deze week voor de middel kwaliteit 13-14 cent per kg betaald. Dat is weer enkele centen per kg min der dan een week geleden. Drielingen worden thans verkocht voor ongeveer 10 cent per kg. men de kerkelijke berichten van de omliggende dorpen tevergeefs zal zoeken. Velen voelen dit mis schien als een gemis, maar het is niet onmogelijk, dat mettertijd de „dorpen" ook in Hervormd Neder land hun „nieuws" zullen kunnen plaatsen. De verbetering is dan in alle opzichten compleet! Do drie hervormde predikanten van Goes zijn er zich van bewust, dat de hier naar voren gebrachte plan nen niet op korte termijn verwe zenlijkt kunnen worden. In de loop van een tiental jaren zullen de meeste plannen toch wel aan uit voering toekomen, zodat de Her vormde kerk van Goes dan over een in alle opzichten goede outilla ge zal beschikken! ervoor lig- n is slechts op het benodigde geld. Voorlopig blijft de toestand nog bij het oude, want Monumentenzorg heeft de eerste twee jaar geen geld voor dit karwei. Binnen vijf jaar, zo menen de predi kanten, zal ook het uit 1648 date rende orgel, met do l'raaie Turkse kap. door een nieuw instrument worden vervangen. Het huidige or gel blijft echter zijn plaats behou den in de kerk. Het ligt in de be doeling het nieuwe instrument aan de zijde van de Korte Kerkstraat te plaatsen. Tevens zal overwogen worden de kansel tegen een van de pilaren te plaatsen, zodat men de kerk binnenkomende niet meer te gen de achterzijde van de kansel aankijkt. Vierde predikant de Keizërsdijk om" daar jeugdgebouw te stichten. Nieuwe kerk En het zich steeds uitbreidende Goes is de bouw van een nieuwe gemeente is de aanstelling van een vierde predikant. Het aantal doop- en belijdende leden bedraagt mo menteel rond 7000, waarvoor slechts drie predikanten beschik baar zijn. Wel werkt de hervormde predikant van Wilhelminadorp NOG ALTIJD beeft Vlissingen een „tap- verbodTijdens de kermisweek vanat de 3c maandag in juli tot de daaropvolgende zon dag), op nieuwjaarsdag en op koninginnedag is dat verbod van kracht. Het Vlissings college van B. en \V. meent nu echter, dat het „tap- verbod" voor Vlissin gen „uit de tijd" is en daarom stellen zij voor de algemene politie verordening zo te wijzi gen, dat in deze stad een matig mens iedere dag zijn vrijheid waard Tot nu toe was het ver boden tijdens de ker misweek. nieuwjaars- dag en koninginnedag sterke drank te ver strekken „in een voor werp, dat minder dan drie deciliter inhoud heeft". Dat betekende dus, dat er alleen bier en zogenaamde „long drinks" gebruikt moch ten worden. Alleen in de „toegankelijke lo kaliteiten" met een ho telvergunning geldt het tapverbod niet. Al in 1920 werd dit tapverbod ingesteld. „Maar nu zijn de om standigheden sterk ge wijzigd", schrijven B en W. „Door de toene- ning van het aantal ontspanningsmogelijk heden sport, radio, televisie, gezelschaps- reizen bestaat er bij de bevolking geen be hoefte meer om zich bijvoorbeeld in de ker misweek „eens flink uil te leven" en excessen komen dan ook bijna niet meer voor", aldus het college. Ook menen B. cn VV.. dat dit tapverbod scha delijk is voor de naam, die Vlissingen als con- gresstad heeft. Boven dien kan het tapver bod voor de toeristen hinderlijk zijn. Op grond van dit alles willen B. en \V. het tapverbod kwijt, welis waar „voorhands bij wijze van proef". Een minderheid in het college van B en W wil het tapverbod hand haven. België van zijn kant gaat meer soepelheid betrachten bij het vast stellen van de vrachten voor het binnenscheepvaartverkeer. Op be- aaide voorwaarden woédt volgen- e week het binnenscheépvaartver- voer voor eigen rekening vrijgege ven. Minister Segers wenst geen ordeloze concurrentie tussen de E.enelux-zee- havens. Een gezonde samenwerking, die tot evenwicht leidt, staat hem voor ogen, mede gebaseerd op weder zijdse specialisatie. Wellicht kunnen de economische functies mede op grond van het grote industriële ach terland worden afgebakend, zo vindt hij. Belgische delegalie voor Schelde-Rijn benoemd De Belgische minister van buiten landse zaken, de heer Wigny, heeft de leden benoemd van de delegatie die met Nederland besprekingen zal voeren over de Sclielde-Rijnverbin- ding. Het zijn baron De Gruben, voormalig ambassadeur in Bonn, de heer Willems, secretaris-generaal van het ministerie, van openbare werken, de heer Malderez, secretaris-gene raal van het ministerie van verkeers wezen en de heer Erkens, directeur bij het ministerie van buitenlandse zaken. Minister Wigny heeft in de senaats commissie voor buitenlandse zaken medegedeeld, dat de besprekingen binnenkort zullen beginnen. Winkels in Koudekerke zomers langer open Gezien de snelle ontwikkeling als bad plaats, die Koudekerke sinds 1952 heeft doorgemaakt, acht liet college van B. en W. het thans noodzakelijk, dat er enkele wijzigingen in de win kelsluitingswet worden aangebracht. Ook omdat gebleken is, dat in de zomermaanden handhaving van het wettelijk sluitingsuur tot de onmo gelijkheden behoort. In 1952 stelde de raad vast, dat kap pers- en tabakswinkels van maandag tot en met vrijdag tot acht uur 's- avonds geopend mochten blijven, om dat de bevolking, die in de land- en tuinbouw werkzaam is, doofgaans niet voor zes uur een dergelijke win kel kan bezoeken. Intussen moet thans ook aan andere factoren aandacht worden geschon ken. zoals de badgasten Dit blijkt alleen reeds uit de ruim 126 000 ge registreerde overnachtingen van bad gasten in het afgelopen seizoen, al dus het voorstel Het college stelt de raad thans voor, de zondagssluiting voor de kampwinkel op het kampeer terrein „Dishoek" van 9 tot 11 uur op te heffen; de bestaande regeling voor kappers- en tabakswinkels te hand haven alle overige winkels mogen in de maanden juni, juli en augustus geopend blijven tot 19 uur. Alleen de winkel op het kampeerter rein „Dishoek" en die op het zomer woningenterrein „Vebenabos" mogen respectievelijk geopend blijven tot 20 en 22 uur. Bij dit voorstel stippen B. en W nog aan, dat over deze wijzigingen overleg' is gepleegd met de plaatselijke win keliersvereniging „Samenwerking" en dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg om advies is gevraagd Beide konden met het voorstel instem men. Nisse kan Woonruimtewet nog niet missen In de vrijdagavond gehouden verga dering van de raad van Nisse is net nieuwe raadslid, de heer J, Slabbe- koorn (Uerv. kiezers) beëdigd. Ver volgens sprak de raad zich uit tegen een voorstel van de minderheid van B. en W. om de minister van volks huisvesting mee to delen, dat Nisse de woonruimtewet 1947 niet langer noodzakelijk acht. De raad was het absoluut niet eens met dit minder- heidsvoorstel en besloot de minister dan ook te schrijven, dal de woon ruimtewet nog niet kan worden ee- mist. Verder ging men akkoord met het voorstel om het dorpshuis, dat thans in aanbouw is, over te dragen aan de Stichting Dorpshuis Nisse. Een voorstel tot wijziging van de politie verordening inzake het laten weiden van stieren werd door B. en W. in getrokken. De raad gaf rijn goed keuring aan de verkoop van 150 vier kante meter tuingrond achter de be graafplaats aan de heer G. Kramer en gaf tevens zijn fiat aan een wij ziging van de begroting 1959 Een benzine- en oliemaatschappij vei leen de men vergunning om een benzine pomp in de gemeente te plaatsen te- gen een vergoeding van 10 per jaar. »e raad ging ook akkoord met een voorstel van B en W. om de minis ter van binnenlandse zaken om een verhoogde uitkering uit het gemeen tefonds voor 1960 te vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8