Premier de Gaulle niet van plan parlement bijeen te roepen Regering grijpt in bij bouwconflict Brug over 't Kanaal? Vraag naar gezag der meerdere vergaderingen in discussie f KLANKBORD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN GEHOOR AAN EIS VAN KAMERLEDEN President De Gaulle heeft de parlementaire leiders vrijdag meegedeeld, dat hij van plan is de eis tot bijeenroeping van het parlement in buiten gewone zitting van de hand te wijzen. Tien meer dan de voorgeschreveli helft van de Kamerleden hebben bijeenroeping gevraagd om de ontevre denheid over de landbouwpolitiek van de regering te bespreken. De voor zitter van de radicale fractie heeft aan de pers meegedeeld, dat De Gaulle van oordeel is dat de grondwet hem niet verplicht aan de eis gehoor te geven en dat bijeenroeping „politiek ongelegen" komt. Aangezien het parlement zijn re den van bestaan vindt in het wet- geven en in het onderhavige ge val daaraan niet toe zou komen omdat de wetsontwerpen betref fende het gehele landbouwpro bleem niet voor 26 april (de voor genomen datum voor de opening „Niet verplicht volgens grondwet" De Gaulle schrijft het onbetwistbaar te achten dat de gedane verzoeken om bijeenroeping van het parlement in hun geheel genomen het resultaat zijn van pressie van de zijde van leiders van een beroeps-groepering, welke als zodanig volgens de wet in deze geen bevoegdheid en geen po litieke verantwoordlijkheid bezit. Een bijeenroeping van het parlement zou in deze omstandigheden niet stro ken met het karakter van de nieu we instellingen of met de grondwets- regel die elk „imperatief mandaat" verwerpt, aldus meent De Gaulle, De president wijst er vervolgens op dat er sedert het einde van de laat ste gewone zitting van het parlement reeds twee buitengewone bijeenkom sten zijn geweest en wel op voorstel van de regering en om redenen die verband hielden met de gewone wet gevende arbeid of de noodzaak van maatregelen voor de veiligheid van de staat. Het bijeenroepen van een derde en misschien nog meer bijeen komsten om geheel andere redenen zou een voor de functionering van de instellingen ongewenst precedent scheppen. Lente begint aarzelend Dit jaar begint de lente op 20 maart en wel om bijna kwart n voor vier zondagmiddag. In het weer zal het een aarzelend m begin zijn, want de tempera- turen zijn niet zo voorjaars- achtlg als het vorige weekend, M Met een noordoosten wind is de laatste dagen koude lucht naar ons land gestroomd, ver- H gezeld van een hardnekkig H wolkendek, zodat wij maar weinig zonnewarmte opvingen. s Er is nu wat drogere lucht on- derweg en wij maken een s= kans, dat tijdens het weekend H de zon weer gaat doorbreken. M In dat geval kan de tempera- tuur in de middag weer tot ff ongeveer 10 graden Celsius f§ stijgen, maar voorjaarsachtig zal het berin van de lente niet ff zijn. Het blijft vrij rustig met H een zwakke tot matige noord- oostelijke wind en ook zal het voorlopig nog droog weer blij- ven. H ïïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!l)lllllllllllllllll!lllllllllllllllllll]l11il C.A.O. Slot van pag1 met vermijding van vreemde woor den, overeenkomsten opstellen, die voor ieder begrijpelijk zijn Met enige goede wil moet dat moge lijk zijn. Zoals het nu is weten de meeste werknemers die onder een C.A.O. werken, veel te weinig van die overeenkomsten en ze weten nog veel minder van de regelingen in een ander bedrijf dan het hunne. Datzelfde geldt ook voor een aantal werkgevers. Hier kan alleen maar het streven naar de grootste eenvoud uitkomst brengen. Dan zal men er ook gemakkelijker toe komen om eens na te gaan welke regelingen in andere dan het eigen beroep bestaan en zich over de regelingen In andere beroepen een oordeel kunnen vormen. Op dit ogenblik is het bouwbedrijf goeddeels stilgelegd door een conflict om een collectieve ar beidsovereenkomst. De grote meer derheid van het Nederlandse volk heeft zich tegen het standpunt van de werkgevers in dit geval de aan nemers gekeerd. Ook al neemt men aan dat dit te recht is geschied en dat de aanne mers een wat al te bochtige weg wil den bewandelen, dan nog blijft het feit bestaan, dat honderdduizenden Nederlander bitter weinig weten van de toestanden in het bouwbedrijf en van de collectieve arbeidsovereen komst in dat bedrijf. Ze oordelen dus in hoofdzaak op ..gevoelsoverwegingen", welke bij zonder sympathiek kunnen zijn, maar die toch" tegelijk gevaarlijk zijn. als ze niet berusten op een zekere mate van feitenkennis. Feitenkennis over c.a.o.'s, evenwel zal alleen maar in tensief verbreid kunnen worden als men de wenk van de Twentse textiel arbeider ter harte neemt BEHOUD DE DIEF. Toen inbreker Naokisji Kirifoe bezig was, van de derde verdieping van een warenhuis te Sapporo, Japan, terug te klaute ren naar de begane grond hij had er 31,40 gestolen durfde hij plotseling niet verder. In paniek riep liij naar voorbijgangers: „Ik ben een dief, maar ik kan niet beneden ko men. Roep alstublieft de politie". KEUKENKENNER. Gevangeniskok Fred Mayo probeerde vergeefs, uit een werkkamp van de gevangenis te St. Petersburg (Florida) te breken. Tot de politiemannen die hem arres teerden zei hij ter verklaring van zijn gedrag: „Ik lustte het eten niet". van de parlementszitting) gereed zouden kunnen zijn, zou de repu bliek niet gediend zijn met een overhaaste bijeenroeping van het parlement aldus president De Gaulle in zijn brief aan Chaban- Delmas, de voorzitter van de Na tionale Vergadering. Belgisch-Nederlandse toneelvoorstelling Op 7, 8 en 9 april a.s. zal de studio van het Nationaal Toneel te Antwerpen een uitwisselingsbezoek brengen aan de academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" in Amsterdam. Een onderdeel van dit bezoek vormt een gemeenschappelijk te geven voorstel ling op 9 april in het nieuwe De La Martheater, die ten deel gewijd zal zijn aan fragmenten uit het werk van wijlen A. den Hertog. De heer Den Hertog heeft tijdens zijn leven veel bijgedragen tot het tot stand komen van dit Belgisch-Neder landse contact. Tevens zullen beide instituten een vergelijkende voorstel ling van eenzelfde middel-Nederlandse klucht geven. (Vervolg van pag. 1 laatste in zijn kwaliteit van minister van justitie ad interim (mr. Beerman is in de West) de vergadering van de ministerraad en begaven zich naar het departement van economische zaken om de heer Nelissen, de voor zitter van de katholieke aannemers- bond, te ontvangen. De heer Nelissen kwam echter in zijn kwaliteit van lid van de raad van bestuur bouwbèdrijf in Den Haag wordt beweerd dat de voorzitter Dura uit kwaadheid weigerde te komen om de rege ring mede te delen dat de aannemers zich met het standpunt van de re gering niet konden verenigen. Daar na werd de ministerraad weer voort- fezet en kon de regering haar hou- ing bepalen. Inmiddels gaf de raad van bestuur bouwbedrijf een communiqué uit waarvan de Inhoud voor de regering beledigend kan worden genoemd. De raad van bestuur blijft overigens be reid, aldus het communiqué, gezien de dringende noodzaak op korte ter mijn een einde te maken aan liet bestaande conflict, nieuwe voorstel len in overweging te nemen. De aan nemers u-achten dus op voorstellen, hoewel zij weten dat de regering niet meer met voorstellen komt en dat haar standpunt ongewijzigd blijft. Niet enthousiast Hoewel het opleggen van een bin dende loonregeling met verhoging van de lonen het einde van de sta king zal betekenen, is men in de klingen van de werknemersorgani saties niet enthousiast hierover. Al is men uiteraard verheugd dat in dat geval de arbeiders weer aan de slag kunnen, waardoor hun in komsten aanmerkelijk hoger zul len zijn dan het bescheiden sta- kingsgeld, voelt men zich teleur gesteld. Immers het opleggen van een binden de loonregeling houdt alleen een ver hoging van het loon in met vijf pro cent. De andere verbeteringen van de nieuwe C.A.O. gaan echter niet door. De werknemersorganisaties erkennen echter, dat het algemeen belang thans een krachtig optreden van dë rgee- ring eist. Bovendien kunnen de werknemers zich niet tegen het op leggen van een bindende loonregeling verzetten. Op het ogenblik zijn onge veer 35.000 bouwvakarbeiders in staking, dat is een zesde deel van het totale aantal bouwvakarbeiders. Invrijheidstelling van Berends herroepen Bij beschikking van 11 maart heeft do minister van justitie de voor waardelijke invrijheidsstelling van A. Berends herroepen. Zoals bekend, weril do voorwaarde lijke invrijheidsstelling op 6 janua ri 1960 geschorst op grond van het ernstig vermoeden, dat Berends een der hem opgelegde bijzondere voor waarden, te weten, dat hij zich niet in de provincies Gelderland en Ovcrijsel mocht vestigen noch zich daar mocht ophouden, had overtre den. Het Inmiddels naar zijn gedragingen na de invrijheidstelling in medio de cember 1959 ingesteld onderzoek heeft geleid tot de bovengenoemde herroeping. Deze houdt in. dat de tenuitvoer legging van de opgelegde vrijheid straf zal worden voortgezet, doch behoeft niet te betekenen, dat deze straf volledig zal worden ondergaan. Ook na herroeping van een voor waardelijke invrijheidstelling blijft de mogelijkheid bestaan, dat reclas sering te gelegener tijd onder ogen zal worden gezien cn dat. zo de voor uitzichten daarop gunstig worden beoordeeld,, tot hernieuwe voorwaar delijke invrijheidstelling zal worden overgegaan. Werk van mijn te Coalbrook hervat Het werk in de Clydcsdalemïjii in Coalbrook in Or*njc Vrijstaat, waar in januari 435 i «werkers de dood vonden, is vrijdag hervat. Van het oorspronkelijke aantal van 8000 mijnwerkers waren er slechts 200 aanwezig. Velen dachten dat de mijn na de ramp definitief gesloten zou worden, vooral toen- de regering opdracht gaf het werk te staken na een onderzoek van een ingenieur van de veiligheids dienst. Maar 24 uur na deze opdracht werd de leiding échter, toestemming gege ven het werk voort te zetten met in achtneming van een aantal nieuwe veiligheidsmaatregelen. Over enige dagen zal de kikvorsman Louis Lourmais zwemmend de Duits- Nederlandse grens passeren. Wie weet wat hem in Nederland aan ge rechten wordt voorgeschoteld. Aan de Duitse Rijn houdt de minnaar van het koude neater het nog op worst en wijn. Prof. ir. J. Th. Thïjsse: Systeem dijkcontrole wordt verbeterd (Van een onzer verslaggevers) Na de overstromingsramp van Tuin dorp Oostzaan zullen in het systeem van dijkcontrole ongetwijfeld verbe teringen worden aangebracht. Of een totale reorganisatie van het in acht eeuwen opgebouwde systeem noodza kelijk zal zijn, kan ik thans nog niet beoordelen, aldus prof. ir. J. Th. Thijsse, hoogleraar te Delft en rap porteur voor het parket Amsterdam inzake de ramp Tuindorp Oostzaan. Het was mijn taak als rapporteur de oorzaak van de dijkdoorbraak vast te stellen en voorts diende ik zo mogelijk aan te geven hoe de ramp voorkomen had kunnen wor den, zo deelde prof. Thijsse ons mee. Over de inhoud van het rapport kon de Delftse hoogleraar hangende het gerechtelijk onderzoek uiteraard nog niets meedelen. Men mag bepaald niet concluderen, dat ik van mening ben dat het huidi ge systeem van dijkcontrole in Ne derland in zijn algemeenheid ondeug delijk is. In bepaalde gevallen is het uiteraard onvoldoende wanneer een controlerende instantie zich beperkt tot „over de dijk wandelen en de toestand in ogenschouw nemen". De huidige toestand wil ik op sommige punten zeker niet ideaal noemen, maar men moet zich wel minstens tweemaal bedenken, alvorens tot al gehele reorganisatie over te gaan", aldus prof. Thïjsse. Sir Anthony en lady Eden zijn op het Londense vliegveld teruggekeerd na een vakantie op de Bermuda's. De Engelse oud-premier zag er ge bruind en weer fit uit. Hogere Ionen werden toch doorberekend (Van onze Haagse redactie) Het ministerie van economische zaken onderzoekt op het ogenblik enkele ge vallen, waarin de loonsverhoging, in strijd met de gegeven richtlijnen van de regering, toch in de prijzen wordt doorberekend. Met name is het de partement op het spoor gekomen van een doorberekening in een scheeps- bouw-bedrijf. Evenals in het bouwbe drijf, is het bij de bouw van schepen gebruikelijk, dat in het contract een risico-clausule wordt opgenomen. Het departement wijst er echter op, dat van een algemeen onderzoek geen sprake is, maar dat het hier een en kel incidenteel geval betreft. Ook is het departement bezig met een onder zoek van enkele gevallen van doorbe rekening in de grafische industrieën. Met name zouden sommige drukkerij bedrijven de hogere lonen in de prij zen hebben doorberekend. De voorzitter van de Franse ver- keersbond, Gallienne, heeft vrijdag op ccn persconferentie te Parijs een plan onthuld voor de bouw van een brug over het Kanaal, die het graven van een Kanaaltunnel overbodig zou maken. De verbinding zal zowel voor het spoorwegverkeer als voor het wegverkeer moeten worden in gericht. Deze brug zal 33 kilometer lang moeten worden met overspanningen van 225 tot 600 meter die op be tonnen pijlers zullen rusten. Het brugdek zal vijftig tot zeventig meter boven het wateroppervlak worden gebouwd zodat de grootste schepen ongehinderd kunnen pa; ren. De kosten worden beraamd op 2,5 miljard gulden, dat is bija een mil jard meer dan de prijs van een spoorwegtunnel. De industrie in Frankrijk en Groot- Brittannië zou er echter meer mee zijn gediend. De bouwtijd wordt ge schat op vier jaar. STEMMEN UIT DE KERKEN Kwestie die de protestantse kerken bezighoudt „Ik wil nooit of le nimmer gehoorzaam zijn aan een kerkelijke vergade ring. Dat vind ik nu zo'n hiërarchisch denkbeeld, dat ik er niet over uit kan, dat zo iets geplaatst wordt in de Zeeuwse Kerkbode en in een ker kelijk orgaan in bet algemeen." .Aldus citeert prof. dr. H. Ridderbos een verder niet met name genoemd gereformeerd predikant. Voor het gezag Aan een kerkeraad wil deze herder wel buigen, aange zien deze, naar zijn mening nog steeds de hoogste kerkelijke vergadering is. „Gehoorzaamheid aan een kerkelijke vergadering! Aan do synode! Aan de classis! Nooit en te nimmer!" Zo besluit do ons onbekende pre dikant dau zijn geëxalteerde ontboezeming. „In onze dagen hebben vele men sen het erg moeilijk met de meer dere vergaderingen en hun ge zag." Hoe komt dat? Wanneer we het wél hebben, vindt dit nu toch wél mee zijn oorzaak in het feit dat de generale synode van de vorige zomer de z.gJi. ver vangingsformule, die een van de oorzaken was van de splitsing tussen synodalen en vrijgemaak- ten, weer heeft ingeslikt. Dat heeft reeds bepaalde gevolgen gehad. Er zijn reeds een paar vrijgemaakte predikanten ge weest die daarna hun kerkver band hebben verlaten en het blijkt mogelijk te zijn dat er plaatselijk hier en daar een gesprek plaats vindt. Wanneer mensen, die met elkaar 5n Prof. Ridderbos heeft de laatste we- i ken in 't „Gereformeerd Weekblad" j nog al veel over kerkrechtelijke za- ken geschreven in verband met het gezag van de meerdere vergaderin gen: zoveel, dat sommige lezers hem te kennen hébben gegeven dat hij nu maar eens over iets anders moet gaan schrijvci). Hij is echter van oordeel daarmee te moeten door gaan. Er worden door heel wat le den van de gereformeerde kerken in dit opzicht, naar het oordeel van de ze hooggeleerde, heel wat knollen voor citroenen verkocht, al weet hij dat het menigmaal geschiedt uit een zekere toegeeflijkheid, maar op deze wijze verzwakt de zaak al meer. „Er moeten noodzakelijk onder enkele verzakkende percelen een paar hei palen geslagen worden." conflict liggen, bereid zijn met elkaar te praten, is dit in ieder geval een ontspanning in de gespannen ver houdingen, ook al komt er niet di rect iets uit. Ook in de kerkeraden heef men na het besluit van de ge nerale synode wederom gesproken over de situatie van een vijftien ja ren geleden en daar is de vraag ge steld: als de generale synode nu een stap terug zet, moeten wij het dan ook niet doen? Een paar weken ge leden hebben we kunnen lezen het communiqué dat is verstrekt door de kerkeraad van de gereformeerde kerk te Voorthuizen, waar indertijd als predikant stond dr. H. J. Jager, nu hoogleraar te Kampen bij de vrij- gemaaktcn. Na te hebben vermeld dat de Vervangingsformule terzijde is gesteld en na te hebben verteld dat de kerkeraad „zich voor de regel des geloofs inzake de leer der kerk aangaande genadeverbod en doop zal houden aan hetgeen de Drie For mulieren van Enigheid daarover uit spreken", vervolgt dit communiqué: „Overwegende dat het grote struikel blok is weggenomen, dat de oorzaak werd van de veiwijdering van dr. H. J. Jager en de Raad, een verwijde ring, die tenslotte leidde tot de schor sing van dr. H. J. Jager, omdat deze meende de leeruitspraken van de Ge nerale Synode als onschriftuurlijk en de schorsingen als onrechtvaardig te moeten bestrijden spreekt uit, dat Ixarerzijds thans het bezwaar is weg- (Zie slot pag. 4 kol. 3) Het Wereldgebeuren Krakeel t acques Chaban-Delmas zit nu als I voorzitter van de Franse Natio- nale Vergadering met de handen in het haar. President Charles de Gaulle heeft hem gistermiddag laten weten, geen aanleiding te zien tot bij eenroeping van het parlement. Dat zal een opgewonden krakeel ge ven in het Franse parlementaire ha- nehok. Niet minder dan 287 haan tjes-de-voorsten hadden immers aan Chaban-Delmas brieven geschreven waarin zij een buitengewone zitting gewenst verklaarden. Dat de brieven bus van de voorzitter zo volgepropt werd, bewees hoezeer de afgevaardig den onderling en met de buitenwacht voeling houden, ook wanneer de Ka mer op reces is. De buitenwacht die in dit geval pressie oefende, werd ge vormd door de bijster ontevreden Franse boeren. En de députés die zo'n ongewoon gelijkvormige corres pondentie-activiteit aan de dag leg den, waren dan ook voor het grootste deel uit agrarische delen van De Gaulles land afkomstig. De (gaullistische) grondwet van de Vijfde Republiek zegt, dat een buitengewone zitting moet worden uitgeschreven, wanneer de helft plus één van de leden der Na tionale Vergadering daarom vraagt. Aan die voorwaarde is ruimschoots voldaan 277 briefjes in Chaban-Del mas' bus zouden voldoende zijn. De president stelt, dat zo'n zitting in strijd zou zijn „met de geest van de bestaande bepalingen en regelingen met het toezicht waarop ik ben be last". Hij heeft er geen geheim van gemaakt, dat het hem tegen de borst stuit het parlement bijeen te roepen onder pressie van een groep die er buiten staat. De parlementsleden die zich voor het „doorgeven" van deze pressie hebben geleend, denken er ongetwijfeld anders over. Zijn het hun „parlementaire" handtekeningen niet, die door De Gaulles besluit wor den verscheurd Wil Chaban-Delmas een trouwe gaullist blijven, dan zal hij nu zijn vaardigheid in het olie op de golven gooien moeten tonen. Chaban-Delmas diende in de Tweede Wereldoorlog als mili tair. Hij bracht de opleiding in praktijk, waaraan hij in 1939 op de krijgsschool van St. Cyr was begon nen. Tevoren had hij rechten gestu deerd en na de capitulatie van Frank rijk koppelde hij de studie in finan ciën aan de organisatie van het fi nanciële comité der verzetsbeweging. Later fungeerde hij als verbindings man tussen de geallieerde troepen, de verzetsbeweging in Frankrijk en de strijdmacht van De Gaulle in Al giers. In De Gaulles eerste regering, direct na de oorlog, was hij secreta ris-generaal van het ministerie van voorlichting. Sedertdien heeft hij in de Vierde Republiek tal van minis tersposten vervuld. In het kabinet- Gaiflard (november 1957 tot april 1958) kon hij zijn militaire scholing en ervaring weer toepassen als mi nister van defensie. Zijn rol bij de gebeurtenissen van mei 1958 in Al gerije is nooit helemaal duidelijk ge worden. Hij stuurde toentertijd de heer Delbecque die tot zijn staf be hoorde naar Algiers. Delbecque was daarna weldra een sleutelfiguur in het „Comité voor openbaar welzijn" aldaar. Chaban-Delmas' gaullisme staat tot dusver buiten alle twijfel. De Gaulle heeft gisteren in zijn brief aan Chaban-Delmas eraan herinnerd, dat de wetsontwer pen betreffende het landbouwpro bleem niet voor 26 april (de voorge nomen datum voor de opening van de parlementszitting) gereed kunnen zijn. „De republiek zou niet gediend zijn met een overhaaste bijeenroeping van het parlement". Zeker zou de regering-Debré en indirect ook de president met zo'n vergadering niet worden gediend. Aanvaarding van een motie van afkeuring moet onder de gegeven omstandigheden niet on mogelijk worden geacht waarbij voor De Gaulle slechts een schrale troost gelegen zou zijn in de grote verschillen van inzicht tussen de critici. De agrarische parlementsleden zouden de spreektrompet zijn van de boeren, wier ontevreden heid is gebaseerd op de omstandig heid, dat de regering de automatische toepassing van het algemene prijs indexcijfer voor de vaststelling van de landbouwprijzen verwerpt. Daarnaast is de uiterst rechtse vleu gel in het parlement nog steeds be ducht voor het „liberalisme" van De Gaulles politiek in Algerije. De leider der socialisten, Guy Mollet, tot nu toe een der steunpilaren van De Gaulle, heeft daarentegen in een opsommin van punten waarop kri tiek mogelijk was ook De Gaulles „dubbelzinnigheid" in de Algerijnse kwestie genoemd. Mollet wees op de tegenspraak tussen De Gaulles uit latingen voor en tijdens zijn reis langs militaire posten in Algerije. Al met al staat wel vast, dat Chaban- Delmas een aantal roerige parl-e mentszittingen te leiden krijgt, ook wanneer De Gaulle (zoals sommigen verwachten) intussen zou besluiten de grondwet zodanig te wijzigen dat een regering niet meer door een college als het door hem geleide naar huis kan worden gestuurd. CHARLES DE GAULLE *_geen extra zitting.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5