Raad Oosterland: Geen bezwaar tegen toelating nieuwe leden ^vttUóMÏÏSflaarRDNfê Zeeuwse Almanak HANDELSBELANGEN" IN GOES TRAD TOE TOT K.N.M.B. KUNST IN ZEELAND NIEUWE KLEUTERSCHOOL AAN VLISSINGSE BERLAGESTRAAT Agenda P HU V 1 JSI V I A L kj 6 hj hi U W ia C O U U A M T BESLISSING NA TWEE VERGEEFSE VERGADERINGEN Beroepstermijn van acht dagen voordat beëdiging feit wordt Na een verloop van enkele maanden is vrijdagmiddag in de raad van Oosterland voor het eerst weer een besluit gevallen. Dit ge beurde, nadat de twee aanwezige leden van de S.G.P., de heren L. M. Bolle en M. Boogert hadden verklaard, dat zij geen stem ming wensten over het aannemen van de nieuw benoemde raadsleden, de heren M. Stouten (s.g.p.), J. op 't Hof (a.r.) en J. P. van der Maas (gem. bel.). Met een forse liamertik van burgemeester S. W. A. Laurense werd dit besluit bekrachtigd. Een beslissing, waaraan twee vergeefs belegde vergaderingen (woensdag en donderdag) waren voorafgegaan, toen het ver eiste quorum niet aanwezig was. Ingevolge de gemeentewet kon de vergadering vrijdag wel doorgang hebben en konden de ge loofsbrieven van de drie nieuw benoemde raadsleden worden onderzocht door een daartoe ingestelde commissie, bestaande uit de twee aanwezige raadsleden. De stemming om te komen tot deze commissie had als einduitslag, dat de heren Bolle en Boogert twee stemmen op zich verzamelden, die werden uitgebracht door hen bei den Voordat de drie nieuwe raadsleden worden beëdigd, zal in gevolge de gemeentewet een be- roeptermijn van acht dagen moeten verlopen. Binnen deze limiet kun nen de burgemeester en de oude raadsleden, die hun ontslag hebben aangeboden, tegen het in functie treden van de nieuw benoemde he ren protest aantekenen. Nadat de gemeentesecretaris van Oosterland, de heer C. J. Zoeter, de presentielijst had voorgelezen, stelde burgemeester Laurense vast, dat de ze vergadering, ongeacht het aantal aanwezige leden, ingevolge artikel 54 van de gemeentewet, het derde en vierde lid, doorgang kon vinden. Briefwisseling Als eerste punt stond op de agenda de ingekomen stukken. Deze beston den trit een lange lijst van briefwis selingen tussen de voorzitter van het centraal stembureau Oosterland, bur gemeester Laurense en de kandidaten van de lijsten voor het raadslidmaat schap. Zo las de raadsvoorzitter on der meer voor de ontslagbrieven van de vijf raadsleden, die verklaarden, -niet langer met de burgemeester te kunnen samenwerken, de wethou ders M. J. Zeijler en A. L. Bakker en de heren A. Bal (e.h.u.), A. Stout- jesdijk (c.h.ü.) en J. v. d. Sande (p.v.d.a.), in eerste instantie gericht aan de raad en de definitieve ont slagbrieven van de hereii, na correc- C Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nederslraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 tie, gericht aan de voorzitter van de raad. Deze brieven waren gedateerd 2 maart. Waarop burgemeester Lau rense ter verduidelijking stelde: „Vanaf die datum dus bestaan er daadwerkelijk vacatures". Vervolgens somde de burgemeester de verschil lende brieven op, welke zijn uitge gaan naar in totaal zeventien kandi daten, die stuk voor stuk hebben la ten weten, dat zij deze benoeming niet wensen te aanvaarden. De laatste kandidaten van de V.V.D. en de P.v.d.A., die een benoemings brief thuis hebben gekregen, de heren J. A. van den Berge en M. Dorst, hebben de burgemeester tot op heden nog niet van hun beslissing op de hoogte gesteld, zo vertelde de heer Laurense. Do heer L. VV. Boogert, kandidaat voor de C.H.U. heeft al bij voorbaat laten weten, dat hij niet voor een benoeming in aanmerking wenste te komen. Toen het moment was aangebroken, dat de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven aan haar werk zaamheden zou beginnen, schorste burgemeester Laurense de vergade ring. Na een kort oponthoud bracht de heer Bolle rapport uit over het onderzoek der geloofsbrieven. Dit luidde, dat er geen bezwaar was te gen de toelating tot raadslid van de drie nieuw benoemde heren. Daar geen der aanwezige raadsleden nog stemming over dit agendapunt wens te, werd overeenkomstig besloten. Twee of drie Overigens vernemen wij nog, dat do commissie van onderzoek der geloofsbrieven niet zou zijn sa mengesteld in overeenstemming met een bepaling uit het regle ment van orde. In dit reglement van orde zou namelijk zijn bepaald, dat deze commissie uit drie leden moet bestaan, terwijl tijdens de vergadering slechts twee leden in deze commissie zitting hadden. Over een datum van beëdiging wilde burgemeester Laurense zich na af loop van de vergadering nog niet uit laten. Hij verklaarde aan verschillen de wettelijke bepalingen te zijn ge bonden en de puntjes daarbij zo nauwkeurig mogelijk op de i te willen zetten. 1) BESLUIT JAARVERGADERING Voorstel met 13 tegen 8 stemmen aangenomen De middenstandsvereniging „Handels belangen" te Goes heeft in de vrij dagavond in „de Landbouw" gehou den vergadering besloten en bloc toe te treden tot de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond. De verga dering nam dit besluit met 13 stem men vóór, 8 tegen en één onthouding. Tevoren hadden de middenstanders uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorstel van het bestuur om te komen tot een reorganisatie van „Handelsbelangen". Een onderdeel daarvan vormde het toetreden tot de K.N.M.B. De voorzitter, de heer I. A. Luteïjn, herinnerde er bij de behandeling van dit punt aan, dat „Handelsbelangen" twee jaar geleden een bijeenkomst heeft belegd, waarop vertegenwoor digers van de K.N.M.B. en de Chris telijke Middenstandsbond het woord voerden over het belang van de mid- VAN ^2(Vin TOT JUBILEREND COLLECTANT „Hervormd Vlissingen", het orgaan van de Nederlands Her vormde Gemeente in Vlissingen, maakt gewag van een bijzonder jubileum. Het betreft de heer J. Marinissen, die zondag 20 maart de dag herdenkt, waarop bij veertig jaar geleden toetrad tot het college van collectanten. Sindsdien is liij een ijverig medewerker van de Hervormde Gemeente. Als secretaris maakte hij gedu rende vele jaren deel uit van het bestuur en met waardering be nadrukt men in het gemeenteblad, dat de jubilaris een rustig collectant is, die zich immer op accurate wijze in de kerk be weegt en op waardige wijze de collectezakjes hanteert. VENTVERGUNNING Het college van burgemeester en wethouders van Sluis heeft de plaat selijke vrouwenorganisaties een waarschuwend schrijven gezonden, waarin de vroede vaderen de bestu ren van de diverse verenigingen vra- HUID Daar zaten ze dan gezellig bij elkaar, dé groep huisvrouwen in een van de Zeeuwse steden. Geboeid luisterden ze naar de spreekster-vcm-de-middag, die de dames wel een uur lang bezig hield over het zo feilloos en subtiel mogelijk verzorgen van de huid. Dui zend en een verschillende middeltjes voor teint, maque en noem maar op, kwamen ter sprake. Ze zagen .zich steeds mooier worden, die dames uit de stad. De pauze na de voordracht kenmerk te zich dan ook door een voor da mesbijeenkomsten ongekende rust.. Dromerig en in de ban van het ge- bodène, staarden de huisvrouwen voor zich uit.-Ze droomden hun teint steeds mooier, hun uiterlijk, steeds jeugdiger. Toen kwam een vriendelijke ober met een groot blad vol koppen kof fie en thee en liet de dames kiezen. Een gezette huisvrouw bekeek de verfrissingen met een ernstige en zeer zorgelijke blik. ,.Zou dat wel goed zijn voor de huid vroeg ze haar vriendin een beetje angstig. Maar de vriendin, minstens zo gezet, huldigde toch ruimere opvattingen „Och" verklaarde ze met een ernstige grijns, „als het maar lekker is..." gen er bij de leden op aan te drïn- Een, dat men voorzichtig is met het open aan de deur. Het is B. en W. van Sluis gebleken, dat er kooplieden rondgaan, die niet bonafide zijn en die niet over een ventvergunning be schikken, aldus dit schrijven. De Sluise dames is dan ook gevraagd onmiddellijk do politie te waarschu wen, wanneer hen iets wordt aange boden door venters zonder vergun ning. ZELDZAME VANGST. Kantonnier F. den Braber te St.- Philipsland, deed een zeldzame vangst. Hij ving een volwassen snotolf, ook wel bekend onder de naam „snotwolf". Weinig Zeeuwse hengelaars zullen de snotolf wel eens in levende lijve hebben ge zien, daar deze vissoort in deze wateren maar zelden wordt ge signaleerd. Een jong exemplaar wordt in de voorjaarsmaanden wel eens in Ne derland gevangen. Volwassen exem plaren echter zelden. In Zeeland is slechts één vangst bekend, namelijk uit Vlissingen. De heer Den Braber bracht de vis naar het hoofd van de school tc St.-Philipsland, de lieer Boone, die de vangst naar Barend Zwerfmans stuurde. Deze meent, dat de snotolf van het vrouwelijk ge slacht was. gezien de donkere vin nen. De wetenschappelijke naam van de vis luidt Cyclopterus Lumpus L. KLEUTERSCHOOL Zoals bekend zal in Biervliet ten oosten van de Braakmanlaan een christelijke kleuterschool worden gebouwd. Dezer dagen is op deze plaats een aanvang gemaakt met het bouwrijp maken van de grond. De plek wordt machinaal geëga liseerd en men verwacht, dat zeer binnenkort met de eigenlijke bouw zal worden begonnen. denstanders om zich bij een stands organisatie aan te sluiten. Het resul taat was echter vrijwel nihil. „Het is nodig, dat wij als „Handelsbelangen" in de „top" zijn georganiseerd", al dus voorzitter Luteijn. Wijzende op de vele moeilijkheden, die de laatste jaren zijn gerezen in de gelederen van de vereniging, verklaarde hij, dat „Handelsbelangen" thans niet mèer bestuurbaar is. In de discussie, die over het voorstel volgde, lieten verscheidene midden standers hun licht over deze zaak schijnen. Nadat verschillende moge lijkheden waren besproken en ieder er het zijne van had gezegd, werd/het voorstel in stemming gebracht met het reeds vermelde resultaat. In ver band met toetreding tot de K.N.M.B. werden de voorstellen om een nieuw bestuur tc kiezen en tot reorganisatie van het actiefonds over te gaan, Van de agenda afgevoerd. Bij de aanvang van de vergadering had voorzitter JLuteijn een kort ope ningswoord gesproken, waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over de matige opkomst. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. v. d. Linde, bleek, dat het ledental in 1959 met 36 was afgenomen tot 144. Fi nancieel had de vereniging een vrij behoorlijk jaar. Diverse schulden kon den worden afbetaald. De glasverze kering had in 1959 met een verlies gewerkt van rond 900. Besloten werd de in 50 jaar niet gewijzigde tarieven te verdubbelen. Van de zijde van het bestuur van de verzekering i werd medegedeeld, dat naar een nieuwe opzet gezocht zal worden voor de verouderde statuten en polissen. De heren G. M. Broekstra en J. Hol- j lestelle werden herkozen in het be- stuur van de glasverzekering. In de rondvraag bracht de heer J. de Kruyter namens de vergadering dank aan het bestuur, dat in de moeilijke jaren leiding heeft gegeven aan „Handelsbelangen". en de OLYMPISCHE SPELEN? Lees dan de grote LEXINGTON I advertentie iri dit blad op pag. 20 *B*B*B*B*B*B*«!*B*B*B*B*M*B*B*B*B*B*B*B*B*B*a*B*n*B*B*B*B*B*»*B*n*B*H*H*QAB* Roomboter in brand In de St. Albertpolder bij Sas van Gent is een bestelauto, be laden met roomboter, van de dijk gereden en in brand gevlo gen. De brandweer van Sas van Gent moest er aan te pas komen om deze niet alle daag se brand te blussen. Kennelijk heeft het in de bedoeling ge legen de boter naar België te smokkelen, want de bestuur der had ijlings het hazepad gekozen, terwijl in de auto een groot aantal „kraaiepoten" werd aangetroffen. Hoe groot de lading geweest is kon uiteraard niet meer wor den vastgesteld. De douane neeft de zwartgeblakerde auto met de boterresten en een in 3e nabijheid gevonden onge schonden doos met tien kg bo- cer in beslag genomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Jubilea in april bij „De Schelde" Ook in april zullen weer verschil lende werknemers bij de Koninklijke Mij. „De Schelde" een jubileum vie ren. Veertig jaar in dienst zijn de heren W. J. Heijjigger (rep. afd. v. derden), H. L. Maas (personeelsza ken) beiden op 19 april en P. Sinke (montage en stelpl.) op 27 april. Vijf entwintig jaar werkzaam bij hét be drijf zijn de heren A. Geelhoed (af bouw timmerfabr.) 2 april, P. Keev- semaker (zware plaatwerkerij), 13 april, S. Davidse (plaatwerkerij), 23 april, L. Kloosterman (gereedschaps- werkpl.) 24 april, J. Batus (schilders werkplaats), 29 en H. Mommaas (elektrieienswerkplaats), 30 april. Gift uit Australië voor Kerkbouwactie De contactman van dc kerkbouw actie 1959 der hervormde gemeente te Vlissingenis zeer tevreden over de bijdragen, welke tot nu toe zijn ont vangen. Een gift, die het vermelden waard is, kwam uit Australië. Een ge- emigreerd lidmaat, die Zeeland blijk baar nog niet vergeten is, zond vijf entwintig gulden. Deze week was de 'stand voor wat Vlissingen betreft f 30.302,46. De actie is echter nog niet afgesloten. Benoeming districtshoofd Arbeidsinspectie Met ingang van 1 april is de hoofd inspecteur-directeur van de Arbeid, de heer ir. J. A. Berdemis aangewe zen als hoofd van het vierde district der Arbeidsinspectie ter standplaats Utrecht. In de plaats van ir. J. A. Berdenis is ir. K. M. C. Peeren aangewezen als hoofd van het tweede, district der Arbeidsinspectie met als standplaats Breda. Promotie Leidse universiteit De heer H. van de Vijver uit Sluis, thans geneesheer-directeur van het rooms-katholiek ziekenhuis te Heer-, len. promoveerde woensdag aan de rijksuniversiteit te Leiden als doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Vega en simpaticus". Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 8, 9 en 10. VWAV\VW6\VVN\VVV\\VV Bachs Johannes-Passion Vlissingse Orkestvereniging o.l.v. Jan Kuiler. De Vlissingse Oratoriumvereniging gaf gisteravond in de Jacobskerk een uitvoering van Bachs Johannes-Pas sion, een uitvoering waarvan wij drie aspecten in het bijzonder willen be spreken, namelijk interpretatie, tech nische kwaliteiten en vocale solisten. Vooraf echter een algemene opmer king: met deze vertolking heeft de Vlissingse Oratoriumvereniging een opmerkelijke prestatie geleverd, een uitvoering die tot de beste van deze vereniging gedurende de laatste ja ren behoort. Nu eerst de Interpretatie. Jan Kui ler heeft deze Johannes-Passion geen duidelijk stempel gegeven: men kon niet zeggen, dat net een uitgespro ken romantische uitvoering was, maar evenmin dat met opzet en bij voortduring soberheid werd betracht. Kuiler benaderde dit werk vanuit de muziek en ontleende daaraan de mo gelijkheden om (met name In de tur- ba-koren) bepaalde accenten te leg gen. Zijn muzikale geweten behoed de hem voor overdrijvingen, zowel naar de sobere als naar de expres sieve kant. Slechts in één opzicht zou men kunnen stellen, dat hij zich beperkin gen had opgelegd, namelijk in de koralen. Zij werden vrij strak gezon gen, terwijl hier dynamische accen ten vrijwel geheel werden geweerd: een gemiddelde sterkte werd con stant volgehouden. Merkwaardig was overigens, dat in de koralen het fond van de bassen in de turba- koren duidelijk vrijwel ontbrak. Opvallend was dat bijvoorbeeld in ..Ach grosser KÖnig", waarin de ge figureerde bas zelfs door de andere stemmen werd verdrongen! Deze laatste opmerking evenwel brengt ons op het tweede onderdeel van deze bespreking, namelijk de technische kwaliteiten van deze uit voering. Wat het koor betreft: het Grondonderzoek voor bouw u.t.s. te Vlissingen Binnenkort zal het schetsplan voor de bouw van een industriehal in Vlis singen, bestemd voor de tijdelijke huisvesting van de gemeentelijke u.t.s., gereed zijn. Voor het gereedmaken van het bestek en het opstellen van een kostenraming is het nodig, dat eerst een grondonderzoek wordt in gesteld. Het Vlissings college van B. en W. stelt de raad nu voor ten be hoeve van dit onderzoek een krediet van 3500 gulden te verlenen. In mei mandolineconcours in Kruiningen Kruiningen is 26 mei aanstaande het trefpunt voor de Nederlandse man dolin evereniging en,. Op die datum wordt in deze Bevelandse plaats na melijk het Nationaal Mandoline Con cours gehouden. De voorbereiding berust bij de mandolinevereniging „Kruiningen", die thans reeds druk in de weer is om op de concoursdag als uitmuntend gastvrouw voor de dag te kunnen komen. Voor de lief hebber van dit genre snaarmuziek zal op 26 mei in Kruiningen ongetwij feld weel te genieten zijn. weerde zich voortreffelijk, waarbij opvallend was dat de mannenstem men minder in de verdrukking kwa men als gewoonlijk bij dit koor het geval is. Dit nu was te danken aan de versterking van een tweetal man nenkoren, het Vlissingse en het Mid delburgse Mannenkoor. De felle, be wogen koorgedeelten, waarin de op standige joodse volksmenigte is ver- beed, werden met name uitstekend gezongen. Vooral de sopranen en in mindere mate de tenoren wa ren van goed gehalte, terwijl hun geluidsvolume binnen de noodzakelij ke perken bleef. Toch waren er in het geheel hier en daar slordigheid jes: onzuivere en ongelijke inzetten in sommige koralen, minder goed klinkende thematische accenten in de mannenstemmen. Het orkest de versterkte Vlissing se Orkestvereniging speelde over het algemeen lofwaardig. Maar er was één nadeel, een vrij groot na deel zelfs, namelijk dat het in de be geleiding van sommige aria's véél te sterk was. Als voorbeeld daarvan moge worden genoemd de bas-aria „Eilt ihr angefochtnen Seelen". Zo wel de solist als het koor was hier magnifiek: dit gedeelte werd licht en met een kleme toon gezongen. Maar de sterk geladen en luid- gespeelde strijkerspartij was hier in de toonladder-figuren veel te sterk. Jammer! Het was niet nodig ge weest! Tenslotte de vocale solisten. De Vlis singse Oratoriumvereniging had met het merendeel daarvan een uitsteken de keuze gedaan. Tegen alle traditie in willen wij in de eerste plaats noe men de vertolker van de kleine par tijen en de bas-aria's, Henk Kroes. Een zanger, wiens stemmiddelen klein van volume zijn, maar wiens grote muzikale intelligentie dit be zwaar volkomen ophief. Twee voor beelden van zijn eminente werk: de aria „Betrachte meine Seel", gezon gen in een verstilde, meditatieve stijl, en voorts de aria „Mein teurer Hei land", magnifiek vertolkt, evenwich tig en getuigend van een grote affi niteit jegens deze Bach-muzlek. Ove rigens: koor en orkest waren in deze aria ook op hun best. Mevrouw Co- lette-de Vries verving uitstekend de plotseling ziek geworden Heieen Ver- kley, Watty Krap bleek ook nu weer een alt van grote allure, subliem vooral in de aria „Es 1st vollbracht". Peter de Vos zong de Christus-partij Uitstekend, doch de tenor Han de Févre was gisteravond niet erg op dreef: zijn Evangelisten-vertolking was week en had weinig karakter Ook zijn zang in de aria's bleef beneden de maat, met name in „Ach mein Sinn". Tenslotte moet nog in prijzende zin worden vermeld het clavecimbelspel van mevrouw Maclaine Pont, die geen gemakkelijke taak had, omdat zij alle recitatieven moest begelei den: het bleek namelijk onmogelijk het kerkorgel te gebruiken. De belangstelling voor deze uitvoe ring was vrij groot, hoe\vel de kerk niet geheel bezet was. De K. Vlissingen leent 175.000 gulden Dc N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten in Den Haag heeft een geldlening van 175.000 gulden aan geboden voor de financiering van di verse in uitvoering zijnde kapitaal- werken van geringe omvang. Deze lening heeft een looptijd van 25 jaar, een koers van 97 procent, een rente van 4'/a pet en een aflossing van 25 jaarlijkse termijmen. Het college van B. en W. stelt de raad voor deze lening te accepteren. Maandag 28 maart wordt de nieuwe Prin ses Wïlhelminaschool aan de Berlagestraat te Vlissingen officieel ge opend. Deze nieuwe aanwinst van de vere niging voor christelijk kleuteronderwijs te Vlissingen is een bij zonder riant gebouiotje geworden, modern zo wel qua exterieur als qua interieur. De school omvat twee grote werklokalen en een achthoekig speello kaal, dat men ook met achthoekig glaspaleis- je" zou mógen betite len. Alles in de nieuwe school totaalopper vlakte 250 vierkante meter is (uiter aard!) even fris en fleurig. In de beide speellokalen zijn speel- keukent.jes, maar de school is ook een ech tekeuken en een ka mer voor dc hoofdleid ster rijk, evenals de no dige toiletten en sani tair. De bouwkosten liggen rond de honderdduizend gulden. Het bureau Steen en Tuinhof te Vlissingen verzorgde de architectuur. De in- spectrice van het kleu teronderwijs, mej. A. E. G. van Waesberge, zal de school op 'ge noemde datum 's mid dags om half drie ope nen. (Foto P.Z.G.) VANDAAG. Middelburg Schouwburg: Eiland der verschrikking, 20 uur, 11 jaar; Elec tro: Das Drelmüderlhaus, 19 en 21.15 uur, a.l.; Conc,. en Gehoorzaal: so- llstencoucours Bond van Harmonie- en Fanfare verenigingen In Zeeland, 10 uur; Gouden Poorte: adsplranten- avond Medioburgum, 20 uur. Vlissingen Luxor: Jantjes op Tahiti, 19 en 21 jiur; Alhambra: Hier bin ich —hier bleib ich, 19 en 21 uur, a.l.; Concertgebouw: A.G.V. met „Als de klok waarschuwt, 19.45 uur; Britan nia: contaktavond Zuid-Molukse stu denten, s.v. „Jong Ambond" en ..Door de Eeuwen Trouw", 20 uur; Scheldekwartler: toneelavond perso- neelsver. „Dc Schelde", 20 uur. Goes Grand: The nun's story, 19 uur, 14 Jaar; Korcnburs: vergadering afd. Zeeuwse eilanden K.O.B., 10 uur- MORGEN. Middelburg Schouwburg: Eiland der verschrikking, 20 uur, 14 jaar; Elec tro: Das Dreimaderlhaus, 15 30. 19 en 21.15 uur, a.l. 'lissingen —Luxor: Jantjes op Tahiti 19 en 21 uur, a.l. Zeebonken. 15 uur. aJ.; Alhambra: Hier bin ich—hier bleib Ich, 15, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: The nun's story, 15 en 19 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2