PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING GRIJPT IN BIJ B0UWC0NFLICT Reusachtig zoetwaterreservoir in Braakman SPOEDIG BINDENDE REGELING MET PRIJSSTOP NEDERLANDSE PILOTEN TOCH NIET NAAR DE KONGO? AMERIKANEN VERBOLGEN OVER NEDERLANDSE REACTIES 202e jaargang - no. 67 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cènt. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 maart '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 26 cent per regel met een minimum van 1-25. „Brie en of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546): Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwetljstraat 2, Zierlkzee, red, tel 2425, adm. tel. 2094. Aannemers blijven halsstarrig (Van onze Haagse redactie) DE REGERING ZAL INGRIJPEN IN HET BOUWCONFLICT nu de aannemers halsstarrig blijven weigeren zich te gedragen naar de regels van het loon- en prijsbeleid. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat spoedig waarschijnlijk reeds maandag het bouwbedrijf een bindende loonregeling zal worden opgelegd, waarbij de lonen met vijf procent worden verhoogd. Deze bindende loonregeling zal gepaard gaan met een prijsstop, zodat de aannemers de verhoogde Io nen niet kunnen doorberekenen. Het is nog niet zeker of de prijsstop zal worden opgelegd krachtens de prijsopdrijvings- en ham- sterwet van 1939, of dat de regering hiervoor een aparte noodwet bij de Staten-Generaal zal indienen. Oplegging van een bindende loonrege ling met verhoging van- de lonen met vijf pro cent, zal voor de werknemersorganisaties reden zijn om het werk te hervatten. Vandaag centrale organisatie bij minister De Pous Vanmorgen om ongeveer elf uur zal minister De Pous op zijn departement de voorzitters van de zeven centrale organisaties van werkgevers en werk nemers ontvangen. Deze ontvangst heeft niet de bedoeling opnieuw overleg te plegen, maar heeft meer het karakter van een beleefdheid ten opzichte van de centrale organisaties, die aan de vooravond van het conflict bereid waren te voldoen aan het verzoek van de regering hun bemiddeling te verlenen onx de werkgevers in het bouwbedrijf te bewegen zich te gedragen naar de regels van het loon- en prijsbeleid. De regering zal de voorzitter thans opening van zaken geven van alles wat er in de afgelopen dagen is ge schied en waaruit zal blijken, dat de zaak vastzit, zodat ingrijpen niet meer te vermijden is. Het is heel goed mogelijk, zo vernamen wij, dat de regering dinsdag in de Tweede Ka mer die dan speciaal bijeengeroe pen wordt een verklaring zal af leggen. Betalen De werkgevers willen de C.A.O. te kenen en dan een proces tegen de staat beginnen, omdat zij van oor deel zijn dat de staat hen geen ver bod van doorberekening als zijnde in strijd met het tussen de aannemers en hun opdrachtgevers gesloten con tract, mag opleggen. De aannemers willen daarom in een aanvullend con tract voor de lopende werken de be paling opnemen, dat wanneer de staat in het ongelijk zou worden ge steld, zij de werknemers alsnog het r.ietr-doorberekende loon van de opdrachtgevers konden vorderen. De regering op haar beurt, heeft er geen enkel bezwaar tegen, dat de aannemers naar de rechter lopen. De regering stelt zich op het standpunt tekenen van dc C. aannemers een proces beginnen tegen de staat. Wordt de staat in het ongelijk ge steld, dan hebben de aannemers tegenover de staat een recht op terugvordering van het bedrag aan C.A.O. De toch wel heel ongelukkige sta king in het bouwbedrijf heeft nog eens opnieuw de aandacht gevestigd op de betekenis van de collectieve arbeidsovereenkomsten en op de moeizame weg, die men bij het vaststellen van zulke overeenkom sten moet gaan. Eerst wordt er lang durig onderhandeld tussen werkge vers en werknemers. Dat heet al thans zo, maar in werkelijkheid on derhandelen vrijwel uitsluitend des kundigen van de twee partijen. Het gaat om gesalarieerde bestuur ders met grote ervaring op het ge bied van collectieve arbeidsovereen komsten en voorts om juridische en economische adviseurs. Zijn de partijen het eens geworden en is in vergaderingen van werk gevers en werknemers de goedkeu ring gehecht aan het resultaat van de onderhandelingen, dan wordt de overeenkomst voorgelegd aan de rijksbémiddelaars, die ook bijzonder deskundig zijn en die alles nog eens zorgvuldig naproeven. Op die wijze groeite zo'n collectieve arbeidsovereenkomst uit tot een voortreffelijk stuk werk, waarin juridische termen, economische be grippen en sociologische omschrijvin gen en tal van vreemde woorden (die toevallig in de mode zijn) kwistig zijn rondgestrooid. Meestal komen er nog tabellen in voor, die onmisbaar zijn voor de loon- berekening, maar die een leek toch maar liever niet moet hanteren zon der deskundig advies, want dan ont staan er velerlei vergissingen. Het gevolg van dat alles is, dat maar heel weinig mensen zo'n overeen komst begrijpen. Kort geleden haalde men uit een vragenbus in een van onze gr ote Nederlandse textielfabrieken een briefje met daarop geschreven „Waarom zijn de collectieve arbeids overeenkomsten alleen maar begrij pelijk voor de werkgevers Bij het oplezen van die vraag in een bijeenkomst 'ontstond een kleine storm van instemmend ge lach. Maar de vragensteller, die zo nadruk kelijk de werkgever noemde, zou vreemd opkijken, wanneer hij zou controleren hoeveel werkgevevs de collectieve arbeidsovereenkomsten grondig kennen. Er zijn namelijk dui zenden werkgevers, die er precies even moeizaam mee worstelen als de werknemers. Ook voor hen zijn die overeenkom sten bezwaarlijk te begrijoen zonder speciale studie en toelichtingen zonder het volgen van een „collectie- ve-arbeidsovereenkomsten-cursus' k eze vorm van „bedrijfswetge- ving" is thans in Nederland zo ïvrijnd, dat het tijd is om de vraag te stellen kan dat nu niet wat eenvoudiger? Kan men niet met vermijding van allerlei juridisch, eco nomisch en ander „vak"-jargon en D' (Zie slot pag. 3 kol1) op hef Zo. Wegenwachter vangt leeuw niet-doorberekende lonen. Het ver schil tussen regering en aanne mers is dus, dat de regering zegt: bij" ongelijk van de staat, terugvor dering van de staat en niet van de opdrachtgevers. Zoals de aannemers willen: terug vordering van de opdrachtgevers zou, aldus het standpunt van de regering, in strijd zijn met het loon- en prijsbeleid. Vrijdagmiddag onderbraken minister De Pous en minister Toxopeus, de (Zie slot pag. 3 kol. 2) Zeven arbeiders omgekomen in onderaardse gang Zeven Italiaanse immigranten waren in Canada bezig met laswerk- zaamheden en het aanleggen van bui zen in een gang onder de nabij To ronto stromende rivier de Don, toen er brand ontstond in een elektrische kabel. In de gang ontstond grote hit te, terwijl zich schadelijke gassen ontwikkelden. Twee arbeiders zijn om het leven ge komen, terwijl onder zeer moeilijke omstandigheden werkende reddings ploegen erin geslaagd zijn twee inge- slotenen te bevrijden. In de gang werd gewerkt aan het aanleggen van een hoofdwaterlei- dingsbuis. Het aan te voeren water is bestemd voor buitenwijken van To ronto. Drie redders zijn bij hun reddings pogingen bijna om het leven geko men. Twee hunner verzetten zich niettemin heftig, toen zij tegen hun wil weer naar de oppervlakte werden gebracht. Vrijdagavond had men alle hoop voor de drie nog opgesloten arbeiders op gegeven. (Eén had zich weten te red den, een ander werd bewusteloos te ruggevonden en een derde was reeds dood SAMENWERKING OP LOSSE SCHROEVEN Basis Camina was reeds in gereedheid gebracht (Van een speciale verslaggever in Leopoldville) De komende onafhankelijkheid van Belgisch Kongo heeft de samenwer king, welke België en Nederland voor de opleiding van hun militaire piloten hebben aangegaan, op losse schroe ven gezet. Het besluit om een deel van ue gezamenlijke training op de op vijftienhonderd kilometer ten oos ten van Leopoldville liggende basis Camina te doen plaatsvinden, is voor lopig opgeschort en de mogelijkheid bestaat, dat het geheel zal worden herroepen. In het licht van de huidige omstandigheden achten de Belgen de ze zaak te delicaat om haar, zonder overleg met de nog te vormen nieuwe regering door te voeren. Een en ander vernamen we in Leo- poldville. waar de staf van de Belgi sche luchtmacht in Kongo gevestigd is. We hoorden er ook, dat de basis Camina al in gereedheid was ge bracht om het gezamenlijke trai ningsprogramma uit te voeren. De samenwerking, welke België en Nederland inzake de opleiding van hun militaire piloten beoogden, kwam hierop neer, dat er, ter besparing van H De 2ï-jarige A.N.W.B.-wegen- wachter M. J. Venrooy uit Rhenen sag, toen hij een res- |f taurant aan de rijksweg tj H Leersum passeerde een jonge n leeuw, die zich via het terras sen weg naar de vrijheid baan- m H tie. Hij bedacht zich niet lang sprong van zijn motor-zijspan- combinatie, greep het dier in tie manen en leverde het keurig p af bij de ontdane eigenaar, de H restaurateur. De foto toont de kranige wegenwachter met zijn voor Nederland toonderlij- In ke vangst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Luchtmachtofficieren in Indonesië gearresteerd Volgens „Antara" heeft het hoofd van de inlichtingendienst, kolonel Siswadi meegedeeld,, dat een aantal luchtmachtofficieren is gearresteerd, als gevolg van de straaljagerbeschie tingen op de presidentspaleizen in Djakarta en Bogor op 9 maart. De kolonel heeft verklaard dat de of ficieren zullen worden berecht. Het is de eerste maal dat kolonel Siswa di heeft laten blijken dat de beschie tingen het werk warep van een rebel lerende beweging, die het hoofd kwartier heeft op het eiland Celebes. Hij zei, dat het noodzakelijk is de ac tiviteiten van de opstandigen te be strijden die, geholpen door „andere anti-republikeinse elementen" sabote ren en een psychologische oorlog voe ren. zouden worden samengevoegd. De ele mentaire opleiding van de straalja gerpiloot zou zowel in België als in Nederland plaatsvinden. De tweede fase het leren vliegen in Trainers van het type Fuga. zou onder Bel gische leiding in Kongo worden uit gevoerd en de derde fase het ope rationele deel onder Nederlandse leiding in Nederland. De datum waarop de eerste Ne derlandse leerling-piloten in Kon go werden verwacht, was op 1 juli van dit jaar gesteld. De Ronde Tafel Conferentie te Brussel be sliste de vorige maand echter, dat dit ook de eerste dag zal zijn, waarop de nieuwe Kongolese re gering met haar werkzaamheden zal beginnen. P.Z.C.-zaterdagnummer De veertiendaagse streekrepor- tage, die men vindt op pagina 7, is ditmaal gewijd aan de a.s. H Boekenweek. Aan zeven Zeeu- wen vroegen wij welk boek zij M het liefst lezen. Verder in dit 20 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer o.m.: „Stemmen uit de Ker ken". pag. 3; Markante figuren in kleine Zeeuwse gemeen schappen (pag. 9); Boekbe sprekingen en kunst (pag. 13); Radio- en T.V.-rubriek (pag. 14); Feuilleton (pag. 17); De kinderkrant' plus puzzelrubriek (pag. 19) en „Zeeuwen in de Middeleeuwen" (pag. 4). liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiN GEWEIGERDE LANDINGSRECHTEN VOOR K.L.M. In Congres algemeen instemming met weigering gekomen op de afwijzing door Amerikaanse regering van het ver zoek om nieuwe landingsrechten voor de K.L.M. op de westkust, heb ben in Amerika een opschudding verwekt die thans nog niet bedaard Toen de pogingen om landingsrech ten te Los Angeles te verkrijgen voor de tweede keer op niets waren uitgelopen heeft de Tweede Kamer het Amerikaanse besluit afgekeurd. Verschillende leden van de Ameri kaanse senaat zijn verbolgen geraakt over de Nederlandse reacties, en in het Huis van Afgevaardigden heeft de democraat Oren Harris, die voor zitter is van de commissie voor de buitenlandse handel de Nederlanders zelf beschuldigd van „lobby-ing". „Ze waren er niet tevreden mee de kwes tie langs bestaande diplomatieke ka nalen te bespreken. Ze hebben in Amerika een reusachtige propagan da- en pressiecampagne gevoerd." Harris zei te menen dat een motie van afkeuring hiervoor op zijn plaats was. En zelfs suggereerde hij dat Amerika zijn huidige luchtvaart overeenkomsten met Nederland moest opzeggen in verband met de Nederlandse houding. De democratische senator Warren Magnuson, voorzitter van de senaats commissie voor de handel, heeft ver klaard „de methoden welke zij (de Nederlanders) gebruikt hebben en de druk die zij nebben uitgeoefend" diep te betreuren. De republikeinse senator Styles Bridges verklaarde: „Ik kan de enorme pressie die men heeft opge bouwd om de KLM. van landings rechten te voorzien, niet goedkeu ren". De beslissing van buitenlandse zaken om de Nederlandse verlangens niet in te willigen heeft over het alge meen instemming gevonden in beide Huizen van het Amerikaanse Con gres. Het merendeel der volksver tegenwoordigers gelooft dat Ameri ka meer dan goedgeefs is geweest met het verlenen van landingsrech ten aan buitenlandse luchtvaart maatschappijen en dat het tijd wordt om te gaan denken aan de belangen van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen. Geen zuinigheid meer in zomer Het bekende, jaarlijkse zomer- advies van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuws- Vlaanderen" om „in verband met de aanhoudende droogte, de uiterste zuinigheid met water te betrachten", zal binnen afzien bare tijd wellicht tot het verle den behoren! Om dit „advies" uit te bannen heeft de maatschappij een plan ontworpen om in de Braakman- polder een spaarbekken aan te leggen met een nuttige inhoud van 2,5 miljoen kubieke meter, dat in de jaarlijkse regenperiode zoveel water verzamelt, dat in de droge zomerperiodes voldoen de voorhanden is. Met de verwe zenlijking van dit plan zal de produktie van rond 3 miljoen kubieke meter water per jaar opgevoerd kunnen worden tot 8 miljoen kubieke meter. De to- taalkosten van dit plan worden geraamd op 15 miljoen gulden. De eerste fase van het plan is mo menteel in volle uitvoering en om vat de aanleg van een proefbassin met een nuttige inhoud van 55.000 kubieke meter, waaraan men op 8 februari is begonnen en dat op 14 april aanstaande in gebruik zal worden genomen! Dat voor dit spectaculaire werk een tijdsbestek van slechts negen weken is uitgetrokken is voor een belang rijk deel te danken aan uitgebreide proefnemingen in Arnhem door het Ingenieursbureau Bish en Partners, in samenwerking met de N.V. Hol landse Draad- en Kabelfabriclc (Dra- ka), het instituut T.N.O. en de Ne derlandse Heide Maatschappij. Het resultaat van deze onderzoekingen was van dien aard dat men onmid dellijk met groot materiaal aan dit karwei kon beginnen. Een stuk terrein tussen de Kleine Stellepolder en de Loze Schorweg, )VVW^VvVNA^VVVVVVVWVV> Zomervoorraad van 2,5 miljoen kubieke meter VWV\*AAAA/WV\A«\VVVVV\^' ter grootte van 18.000 vierkante me ter werd uitgegraven tot een diepte van 1.50 meter en omgeven door dij ken met een kruinhoogte van 6.25 nieter boven X.A.P. Om liet water tussen deze dijken op te sparen, moesten uiteraard bodèm en talud waterdicht worden gemaakt, waarvoor men een in Europa gloed nieuw procédé heeft uitgedacht. De bodem wordt simpelweg afgedekt met kunststoffolie (een soort plastic van 0,15 mm dik) dat wordt aangebracht in banen van 100 meter lengte en 2</2 nieter breedte, die heel eenvoudig uitgerold kunnen worden. Do erva ring heeft uitgewezen dat hier geen druppel water kan doorsijpelen. Op deze waterdichte „vloerbedekking" wordt 30 eni grond gestort. Dit alles gaat zo snel in zijn werk dat in 10 dagen tijds de hele bodem van het proefspaarbeliken wordt afgesloten. Op het dijktalud aan de binnenzijde van het waterreservoir wordt een bitumineuze isolering aangebracht, bestaande uit één onderlaag licht en twee lagen zwaar asfaltvilt, in rol len van 17 meter lengte en 1 meter breedte. Zowel de folie op dc bodem, als het vilt tegen de taluds, zorgt (Zie slot pag. 9 kol1 Het wordt lente Kijkt U maar naar de kalender of naar de Keukenhofwaar de eer ste narcissen hun kleurenpracht reeds tentoonspreiden: de lente na dert met rasse schreden. KORTE PREDIKATIE Overdenking over Mattheus 26 S6—16. ER IS EEN GOD. Wanneer de Heer de mens de op dracht geeft te waken en te bidden, ffl), dan lijkt dit in volkomen te genspraak te zijn met dat, wat er even later volgt: „slaapt nu maar en rust" .'io). En dit is ook zo. En ik zou verder willen gaan en. zeggen: God zij dank is dit zo. Er zijn al zo veel levens geleefd. Er zijn al zoveel ideeën door mensen gepropageerd, waarvoor %oeer zovelen hun levens hebben gegeven. Er is in de wereld geschiedenis al zoveel gestreden. En, wat is er bereikt t Waken en bidden, ■maar de verantwoorleijkheid is zo groot, de last is zo zwaar. De op gave, maar wat moeten wij er meet Wat wij als mensen zo broodnodig hebben, is een leider, die ons met vaste hand tussen de moeilijke klip pen van het leven doorhelpt, een aan wie wij ons geheel kunnen toe~- vertrouwen. En het leven brengt ons tot deze zekerheid, dat het niet zo eenvoudig is om staande te blijven. Welnu, en dit is nu het Evangelie: De last wordt ons van de schouders genomen, er is er één, die het kan en wil. Waar wij het niet tot het einde bréngen, gaat Hij het voor ons doen. Vreemde zaak, dat Evangelie. Maar schreeuwt het leven niet om deze vreemde zaak, en heeft de mens er wel ooit genoeg van om dit te mogen horen? De opdracht van het waken en bidden verandert in het slaapt en rust. Dit klinkt door, waar de mens allerlei verdovings middelen slikt, omdat het leven te zwaar is. Eén houdt er over U de wacht. En dit is niet anders, dan te erkennen: er is een God die regeert. Maar een God, Die dan na de voor waarde voor het volmaakte geluk gesteld te hebben: heb God lief en uw naaste, waakt, ep zelf op uit trekt om het te volbrengen, Die zelf voor de mens de doodsstrijd gestreden heeft. Die zelf wacht en waakt en de palmtakken van de overwinning ons door zijn verdienste in de han den geeft. Slapen: ja wij mogen met die gerustheid in het leven staan en werken en ook vechten, met de volle overgave, waarmee een klein kind zich in de armen van de moeder nes telt: o bezwaard zijn wij door de he melse Vader. Wat een bevrijding, wat een rust te weten, Wie God is. IJzendijke. G. van Evert. VERWACHT... Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Droog weer met toenemende kans op opklaringen. Zwakke vrind uit oos telijke richtingen. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 20 maart Zon op 6.44 onder 18.53 Maan op 2.16 onder 11.16 21 maart Zon op 6.11 onder 18.54 Maan op 3.12 onder 12.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1