Pieter Ocké te Hoek: de rest is bijzaak RICHTLIJNEN AAN GEMEENTEN VOOR HUURVERHOGING ENORM SPAARBEKKEN VOOR ZOET WATER IN BRAAKMAN Moeder INDONESISCHE VROUW DREEF WEKENLANG OP ZEE ROND ZATERDAG 19 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE REST is bijzaak" zegt Pieter A. Ocké te Hoek en hij meent het. „Ik ben hoofd van de openbare lagere school A in Terneuzen. Dat is mijn boterham. De rest is bijzaak". Dat klinkt keihard, als ge zegd door een man, die on derwijzer is „om den broo- de" en voor wie de rest inder daad bijzaak is.... iwlzziwie figuren m kleine j2eewwse gemeenschappen In Hoek, en sinds kort ook een beetje in Terneuzen, weet men wel beter. De heer- Ocké is een voor treffelijk onderwijsman, die na de schooluren tijd vindt voor een aan tal „bijzaken". En deze al even voortreffelijk behartigd als do be langetjes van zijn leerlingen Het was in 1933 dat men in Hoek vond, dat Pieter Ocké maar voor zitter moest worden van het plaat- selijke muziekkorps „Elk naar zijn krachten". Dat was in die dagen een passende benaming, want zo hoog lagen die krachten niet. Pie ter Ocké moest daarin maar eens verandering brengen. Mééblazen was uitgesloten, dat zou de krach ten nog verder omlaag hebben ge haald. De nieuwe voorzitter speelde een heel klein beetje viool, maar daaraan had het korps niets. Toch zou de heer Ocké een eerste viool gaan spelen. Het lukte hem zonder zelf een noot te blazen het korps omhoog te stuwen. Het werd een boeiende vereniging, evenals „Crescendo" dat onder zijn leiding werd. Achter de naam „Crescendo" verbergt zich het zangkoortje van Hoek, dat de voorzitter wel als werkend lid kende en nóg kent. Achter de groene tafel was hij een gewaardeerd voorzitter, in 't koor is hij nog altijd een gewaardeerde bas. Voorzitter van liet koor is hij dus niet meer. De heer Ocké is, hoewel nog steeds in Hoek woonachtig, begonnen zijn functies over te dragen. Hij werkt sinds oktoberl958 in Ter neuzen en wellicht zal hij zich hier ook vestigen. Of hij het er minder druk door heeft gekregen? Het ziet er niet naar uit. Hij is nog altijd voorzit ter van de muziekbond in Zeeuwsch-Vlaanderen sinds 1946 en bestuurslid van de pro vinciale afdeling van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfa regezelschappen en juist enkele weken geleden heeft men hem voorzitter gemaakt van de harmo nie „Terneuzen" en van de muziek school Terneuzen en omstreken... Zo raakte de tweeduizend zielen tellende kom van Hoek langza merhand een van zijn markante fi guren kwijt. „Meester" Ocké, de man, die 't vertrouwen van de hele dorpsgemeenschap genoot waar het de organisatie van dorpsfees ten betrof, de man, die schoolreis jes organiseerde, waarvan vooral de ouderen van Hoek konden smul len In 1958 nog, stippelde hij 'n school reisje naar Gelderland uit. Er gin gen honderd ouders en belangstel lenden mee, die zich de ganse dag gedroegen als kinderen, die een schoolreisje maken Pieter Ocké genoot het meest. Van de geslaagde organisa tie. Ocké houdt van organise ren. Daarom was hij in Hoek de promotor van tal van festiviteiten, bracht hij met „de muziek" sere nades bij verlovingen en bruilof ten. Niet dat hij zich uitsluitend met dergelijke meer opgewekte zaken bezighield. Ook het ernstiger ambt van secretaris-kerkvoogd van de hervormde kerk werd hem toever trouwd: in 1935. Deze functie be kleedt hij nog steeds. Tot vorig jaar was hij ook secretaris-pen ningmeester van de „bijzonder neu trale" kleutcrschoolverenïging. Pieter Ocké hóórt bij Hoek en men heeft zijn vertrek naar Terneuzen zeker betreurd. En Ocké heeft het er uitstekend naar de zin.Van waar dan dat vertrek naar Terneu zen Vanwege het verse bloed. „Je moet niet te lang op dezelfde plaats blijven" is zijn mening, „vernieuwing is goed, dan komt er vers bloed, met nieuwe ideeën, nieuwe initiatieven. De migratie van de heer Ocké was niet zo ingrijpend. Er liggen tussen Terneuzen en Hoek nog geen vijf kilometersOok dat heeft zijn reden. Pieter Ocké, in 1903 te Zuidzande geboren, opgegroeid in Breskens en opgeleid aan de „nor maalschool" te Oostburg, is Zeuws-Vlaming tot in zijn vinger toppen. Hij werd een keer benoemd in Zut- Khen, en een keer in Hilversum, laar beide malen was de binding aan Zeeuwsch-Vlaanderen sterker. Ocké ging niet. En Zeeuwsch- Vlaanderen behield er een goed on derwijzer mee De stap naar Terneuzen viel hem zelfs zwaar. De intimiteit van Hoek, die kleine dorpsgemeen schap, die veel gemeen heeft met een wat grote familie, lag hem bij zonder. Ocké houdt van Hoek en dat heeft hij met zijn bijdrage aan het gemeenschapsleven getoond. Hij vergat daarbij de „boterham" niet, het onderwijs. Als de kinderen de lagere school verlieten, beijverde hij zich voor een gang naar h.b.s., m.uJ.o. of an der onderwijs, althans een richting die de jongen of het meisje lag en zou aankunnen. Als er leerlingen waren met capaciteiten voor een. h.b.s. stond Pieter Ocké er op, dat ze een dergelijke opleiding zouden volgen. Dan was de rest inderdaad bijzaak ALS ONTWERP WORDT AANGENOMEN Nu reeds beginnen met voorbereidingen Indien het in behandeling zijnde wets ontwerp tot wijziging van de huurwet door de Eerste Kamer wordt aangeno men, zullen de huurprijzen van diver se categorieën woningwetwoningen met ingang van 1 april 1960 een ver hoging ondergaan. In een circulaire heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid de gemeente besturen enige richtlijnen voor deze huurverhoging doen toekomen met het verzoek reeds thans met de voor bereidende werkzaamheden te begin nen, opdat indien het aanhangige ontwerp kracht van wet verkrijgt de huurverhoging inderdaad op I april kan worden toegepast. De be doelde circulaire dient als ongeschre ven te worden beschouwd indien mocht blijken, dat bij de Eerste Ka mer overwegende bezwaren tegen do voorgestelde huurverhoging bestaan en zij dus geen doorgang kan vinden. De huurprijzen van de voor 5 mei '45 tot stand gekomen woningwetwonin gen zullen met 20 procent worden verhoogd. Deze verhoging geldt ech ter in beginsel niet voor de woningen, waarvan de huurprijs naar gelang van de klasse van de gemeente waarin de woningen zijn gelegen niet hoger is dan 9, 8, 7, 6 en 5 per week. Indien deze woningen blijkens verkla ringen van de huuradviescommissie aan de gestelde kwalitatieve eisen vol doen en in een goede staat van onder houd verkeren, zal de huurverhoging echter wel toepassing vinden. De huurverhoging van 20 proeent zal ook gelden voor de woningwetwonin gen, die in de eerste jaren na de Twee de Wereldoorlog zijn tot stand geko men en waarvoor steun volgens de beschikking bijdragen woningwet- bouw 1948 is verleend. Voor de wo ningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de bijdragenre- gelingen 1950 (bouwjaren 1950 tot heden) geldt het volgende: Indien de huurprijs is verhoogd in het kader van de algemene huurver hoging van 1 augustus 1957, dan wordt deze huui-prijs automatisch met 20 procent verhoogd. De huurprij zen van de woningen welke niet in het kader van de algemene huurverhoging van 1 augustus 1957 zijn verhoogd, dienen nu te worden opgetrokken, al thans voor zover zij op 1 april onder het huurniveau van vergelijkbare wo ningen zullen liggen. Als vergelijkbare woningen komen alleen in aanmerking de woningen waarvan de huurprijs op 1 april auto matisch zal worden verhoogd. Bij de vergelijking dient rekening te worden gehouden met de woninggrootte, het woongerief, enz. De mate van huur verhoging voor deze groep woningen staat in eerste Instantie ter beoorde ling van het gemeentebestuur, dat daartoe strekkende voorstellen aan (Slot van pag. 1) ervoor dat doorsijpeling van water als het ware onmogelijk is geworden. In het bekken komt een maxi mum waterstand van 4.25 meter plus NA.P. De bouwkosten van N.AT. De bouwkosten van het het proef spaarbekken bedragen 320.000, terwijl de totaalkosten tot aan de waterlevering uit dit bassin op pl.m. ƒ700.000 komen. Miljoen kubieke meter Rekening houdend met een proefsta dium waarin de juiste methode van zuivering dient te worden onderzocht, zal het proefspaarbekken worden uit gebreid. Het tweede stadium bestaat uit de uitbreiding van het proefbekken tot een groter bekken van 250.000 tot 350.000 kubieke meter, terwijl uit eindelijk wordt gestreefd naar twee bekkens, elk met een nuttige inhoud van rond 1 miljoen kubieke meter. Dit komt dan in het zogenaamde „Axelse Gat", een oostelijke arm van de Braakmanpolder. De Waterleidingmij. Zeeuws-Vlaan- deren is tot deze plannen gekomen omdat de toeneming van het water verbruik in dit gebied steeds om ver groting van de produktie vraagt, welke niet meer gevonden kan wor den in het uitbreiden van de bestaan de waterwinplaatsen in Sint-Jansteen en Clinge. Daarom heeft men naast het aangaan van een overeenkomst voor levering van belangrijke hoe veelheden zoet water door de „Natio nale le Waterleiding Maatschappij te Brussel" dit plan opgesteld. Dit plan beoogt het jaarlijks tot afstro ming komende zoet water van de hogere Belgische gronden voor dit doel aan te wenden. Een gelukkige omstandigheid is, dat het in de regenperïoden uit België afstromende water van zo danige kwaliteit is. dat het voor de zoetwaterproduktic kan worden benut. Zuiveringsgebouwen Het opvangwerk met pompgemaal is geprojecteerd langs het Isabel- larigaal, ten noorden van de Graaf- jansdijk. Het proefspaarbekken za: echter voorlopig worden gevuld met water uit het wingebied Sint-Jan steen. Vandaar ook de grote spoed bij de totstandkoming van dit werk. omdat het bekken gevuld moet zijn voordat Sint-Jansteen weer op vole kracht moet gaan draaien om aan de normale zomerconsumptie te kunnen voldoen. Aan de zuidzijde van het bekken is ruimte gereserveerd voor de bouw van voor de zuivering van het water nodige werken, pompstationgebou wen en andere dienstruimten. Tijdens de persbijeenkomst, waarop deze plannen werden ontvouwd, deel de directeur ir. G. P. M. Dikötter nog mee dat hopelijk reeds in september van dit jaar zal worden begonnen met het plaatsen van een zinker in de Westerschelde om bovendien drinkwater uit West-Noord-Brabant (omgeving Ossendrecht) aan te voe ren. Deze zinker zal worden gelegd, te beginnen tussen Waarde en Bath en uitkomend in de gemeente Honte- nisse, benoorden Paal. Deze aanvoer wordt voorlopig geschat op 1 miljoen kubieke meter per jaar, naar be hoefte op te voeren tot 2 miljoen ku bieke meter. Behalve door verschillende vertegen, woordigers van de uitvoerende maat schappijen en industrieën, werd de Advertentie) Baby-huidje rTBABYDERMP0EDERZ,lF bijeenkomst onder meer bijgewoond door de leden van G.S., de heren A. Schout en M. J. van Poelje, ir. G. Snip van het bureau bijzondere wei ken van provinciale waterstaat, ir. M. J. Spoel-Feuerstein, directeur N.V. Waterleiding Maatschappij Zuid-Be veland en drs. M. C. Verburg, direc teur van het E.TJ. Na afloop van het bezoek aan de werken sprak het G,S,-lid de heer A. Schout namens het provinciaal be stuur van Zeeland zijn gelukwensen uit met dit spectaculair werk, dat hij van groot belang acht voor de in dustrie en bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen. NA EEN STORM VOOR DE KUST VAN TIMOR Ook in een oerwoud raakte zij verdwaald Een 33-jarige Inodensische vrouw, die wekenlang op zee had'rond gedreven en vervolgens nog een maand in het oerwoud van een eiland in de Stille Zuidzee, is gis teren in Darwin aangekomen. De vrouw Anke Lotte, die ondanks de vreselijke ontberingen en er varingen, in „verwonderlijk goe de" conditie verkeert, aldus haar dokters, vertelde dat zij door haar belevenissen dermate in de war was geraakt, dat zij drie weken geleden wegrende toén zij mensen zag, die haar juist aan het zoe ken waren. Haar beproeving begon, toen de vis sersboot waarin zij met nog 21 andere landgenoten tijdens een storm voor de kust van Timor, on klaar raakte. Toen de storm was gaan liggen dreven zij hulpeloos rond onder een verschroeiende zon. Zij zag 12 van haar mede passagiers van dorst en zonne steek sterven, Vijf weken later en 500 mijl verder, kwam de boot, de Semengal Baroe op de kust van liet eiland Bathurst, voor de noordkust van Australië terecht. De tien overlevenden begaven zich aan wal en trokken door het bos van het dunbevolkte eiland. Daar raakten Anika en een oudé man verdwaald, maar de hoofdgroep bereikte een missiepost op noordelijk deel van het eiland. De oude man werd binnen enkele uren gevonden, maar van Anika was geen spoor. Maandag werd zij eindelijk door een groep inboor lingen gevonden en op een draag baar zestig mijl verder naar de missiepost gedragen. Vandaar werd zij per vliegtuig overge bracht naar een ziekenhuis in Darwin. Anika vertelde dat zij van bladeren en water had geleefd tijdens haar tocht door het bos van Bathurst. Enkele dagen nadat zij van haar metgezellen was afgedwaald had zij een politieboot gezien die op zoek was naar haar. „Be rende het bos in omdat ik na mijn ervaring in de Timorzee, bang was voor boten. De doktoren verklaarden dat Anika nog zeer opgewonden en verward is. Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in de zo mer nogal eens met een schaarste aan zoet water kampt, krijgt bin nen afzienbare tijd een enorme zoet waterreservoir. In de Braakman is vien inmiddels met de eerste fase van het omvangrijke plan begonnenHier wordt namelijk een proef bassin met een nuttige inhoud van 55.000 kubie ke meter aangelegd. Inmiddels is een stuk grond ter grootte van 18.000 vierkante meter uitgegraven tot een diepte van 1.50 meter. Dit toekomsti ge „waterdal" wordt omgeven door dijken met een kruinhoogte van 6.25 meter boven N.A.P. Arbeiders zijn momenteel bezig dit „dal" water dicht te maken met ragdunne plas tic vollen, die slecht 0J5 mm dik zijn Waar de banen elkaar gedeeltelijk overlappen is een kleefstof aange bracht en met behulp van een auto band „walst" een werkman de twee naast elkaar liggende banen aan elk aar.,.. (Foto P.Z.C4, minister ter goedkeuring zal voorleg gen. Zolang de door het gemeentebestuur voorgestelde huurverhogingen niet zijn goedgekeurd, dragen zij een voor lopig karakter. Er dient derhalve re kening te worden gehouden met een eventuele afwijkende beslissing van de minister. De huurprijzen van noodwoningen ge bouwd na de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog en later blijven in beginsel gehandhaafd op die welke op 31 maart I960 gelden. De gemeen tebesturen kunnen echter, indien daartoe aanleiding bestaat, de minis ter verzoeken de huurprijs te verho gen. De hogere huurprijs mag in dat geval van 1 april af in rekening wor den gebracht, zij het dat deze huur prijs een voorlopig karakter draagt, zolang de minister de verhoging niet heeft goedgekeurd. De huurverhogingen worden bere kend over de zogenaamde kale huurprijzen en derhalve niet over de in de totale huur begrepen ver goedingen voor de levering van wa ter, het gebruik van geiser of boi ler, onderhoud van gemeenschap pelijke tuinen, verlichting en schoonhouden portieken, glasver zekering, enz. De huurverhoging wordt voorts niet berekend over de extra huur wegens na 9 mei 1940 aangebrachte verbete ringen, een in de huurprijs begrepen bedrag voor een centrale verwar- mings- en een liftinstallatie en ten slotte niet over een eventueel in de huurprijs van naoorlogse woningwet woningen begrepen verhoging in ver band met duplexlnrichting. Portugezen kopen zes Friendships (Van een speciale verslaggever in Leopoldvill) Binnenkort kan Fokker een order verwachten van de Portugese lucht vaartmaatschappen D.T.A. en Deta, resp. in het Westafrikaanse Angola en het Oostafrikaanse Mozambique opereren. De onderhandelingen, wel ke al in een vergevorderd stadium zijn, betreffen de aankoop van zes „Friendships", die het volgend jaar geleverd znllen moeten worden. Dit vernamen wij in Leopoldville, waar het demonstratieteam van Fok ker dezer dagen arriveerde om de „Friendship" voor te vliegen. De driekoppige bemanning en de twee technici zomede enkele heren van de verkoopafdeling, maken momenteel een tournee door Afrika, die op 29 februari j.I. is begonnen en onge veer half april zal eindigen. Op het programma staan onder meer Ma rokko, Monrovia, Ghana, Nigeria, Belgisch Kongo, Angola-landen, die terwijl we dit schrijven reeds zijn afgewerkt, en Zuid-Afrika, Mozam bique. Rhodesia. Kenya, Soedan, Lv- bië en Tunis. Voor Belgisch Kongo maakt de „Friendship" weinig kans. De Sabe na, die daar de voornaamste lucht- verbindingen onderhoudt, vliegt er met DC-3's en DC-4's verouderde typen die door Brussel zijn afgedankt en zal binnenkort een aantal Con- vairs krijgen. Een kleine mogelijk heid is evenwel nog aanwezig, dat de Belgische luchtmacht fokker „Friendship"-transporttoestellen be stelt, evenals de Nederlandse lucht macht al heeft gedaan. Het Belgisch luchtcommando hier heeft zich zeer lovend over de kwaliteiten van de machine uitgelaten, doch de uitein delijke beslissing ligt in Brussel. Twee kinderen gewond door ontploffing Twee kinderen van de Duitse schip per Anton L. Cerr uit Leinenlielm zijn gisteren ernstig gewond toen zich een ontploffing voordeed aan boord van het Rijnschip „Haniel Ku- rier", dat aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam ligt. De zesjarige Leisabeth en de twee jarige Rainer waren met hun moe der in een badhokje op het achter dek, dat verwarmd werd uit de ma chinekamer door een overdrukketel, die ook als boiler dienst deed. Toen de moeder even een baddoek ging halen draaide een van de kinderen een kraan open, waardoor te grote druk in de ketel ontstond. Er volgde daarop een ontploffing. Beide kinde ren liepen door de ontsnappende stoom tweede graads brandwonden op. Spanning werd voor radio- en t.v.-toestellen te veel M Tientallen radio- en televisie- toestellen zijn vrijdag in Char- M leroi het slachtoffer geworden van Ie stroomsterkte waarmee H gewoonlijk trams worden p voortbewogen. Deze ongebrui- H kelijke aansluiting kwam tot p stand door het losraken van p een bovengrondse elektrische p kabel in een van de hoofdstra- ten van Charleroi, die daarna p door een passerende vrachtauto werd meegesleurd en in contact p kwam met de bovenleiding van de tram. p De met vonkengeknetter ge- p paard gaande gevolgen waren p catastrofaal, niet alleen voor p de talrijke radio- en televisie- P p ontvangers, die plotseling onder p een zesvoud van de normale spanning kwamen te staan, p maar ook voor de elektricitcits- p meters, in de woningen, die evenmin tegen deze overvloed P p waren bestand. Het verkeer in p de bewuste charleroise straat werd geruime tijd gestremd. p Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. p liniiiifiiiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiifliiiiiHiiiiiiiiiniiiiiniiiifiiiiiiiiiifliiiiiiif

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11