PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B0UWC0NFLICT NOG NIET OPGELOST Vandaag begint steimactie Zeeuwse oesterproef blijft uit, maar de Belgen werken door BILT Werknemers denken aam uitbreiding 00K UITKERING VOOR NIET GEORGANISEERDEN BEN G0ERI0N HAD IN LONDEN BESPREKING MET MACMÏLLAN Monument in Marcinelle VLIEGTUIG VERONGELUKT IN VERENIGDE STATEN: 62 DODEN TWEEDE FRANSE ATOOMPROEF WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK TE OOSTENDE IN VOLLE GANG 202e jaargang - no. 66 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brie en of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300. P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20. Temeu2en. Brouweiijstraat 2. Zierlkzee, red. tel 2425. adm. tel. 2094. (Van onze Haagse redactie) De hier en daar levende hoop, dat het bouwconflict donderdag tot een oplossing zou worden gebracht, is niet verwezenlijkt. Na een urenlange bespreking donderdagmiddag op het departement van economische zaken tussen minister De Pous, staatssecre taris Roolvïnk en de voorzitters van de drie aannemersbonden, de heren Dura, Nelissen en Stamhuis, zei de heer Dura bij zijn vertrek van het departement, de toestand somber in te zien. Ove rigens weigerde hij elk commentaar. De heren Nelissen (kath. aannemersbond) en Stamhuis (chr. aannemersbpnd) weigerden eveneens- iets over het onderhoud te zeggen, terwijl ook de woordvoerder van het departement, namens de minister, geen enkel commentaar kon leveren. Uit bevoegde bron vernamen wij intussen dat de voorzitters van de 3 aannemersbonden zich in eigen kringen beraden over hetgeen tijdens de besprekingen op het departement naar voren is ge komen en dat tot een oplossing van het conflict zou kunnen leiden. week voor het geschil geen oplossing wordt gevonden de stakingsleiding zich opnieuw zal beraden over een uitbreiding van de actie. De president van de Haagse recht bank, aldus de heer Brandsma, heeft de werkgevers duidelijk een uitweg gewezen uit het conflict. Verder bestreed de heer Brandsma de stelling van de aannemers, dat met de uitvoering van de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf op de lopende werken voor hen een be drag zou zijn gemoeid van 50 è,v60 miljoen gulden. De heer Brandsma zelf kwam tot een bedrag van nog geen 18 a 19 miljoen gulden. Afgewezen De landelijke stakingsleiding heeft Donderdagmorgen was de minister raad in speciale zitting bijeengeko men om de situatie onder ogen te zien, die is ontstaan na de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. Witsen Elias, in het kort geding, dat de aannemers tegen de staat en het college van ïijksbemiddelaars hadden ingesteld. In zijn uitspraak had de president de aannemers het advies gegeven de ontwerp-C.A.O. te ondertekenen onder protest en met behoud van al hun rechten. Dit zou inhouden, dat de aannemers bij de gewone rechter tot in hoogste instantie gaan procederen over de vraag of de staat het recht heeft de risico-regeling in de con tracten met de opdrachtgevers buiten werking te stellen. Tijdens de speciale vergadering van de ministerraad zou de vraag onder ogen zijn gezien of de regering kan instemmen met het ondertekenen van de C.A.O. onder voorbehoud. Na de ministerraad, die van tien uur tot kwart over twaalf duurde, werd door een woordvoerder van het departe ment van economische zaken mede gedeeld, dat de ministerraad zich op basis van het bekende regerings standpunt en gehoord de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, heeft beraden over een zo snel mogelijke beëindiging van het bouwconflict. Tijdens een gesprek met oen aantal journalisten in het gebouw van de Tweede Kamer, heeft de voorzitter van de stakinzsleiding, de heer C. Brandsma, verklaard, dat als deze Oesterproef In België zo blijkt lit een artikel van een onzer redacteuren op deze pagina wordt de bestudering van kansen voor een oesterteelt bij Oostende met kracht voortgezet. Er is daar een samenwerking ontstaan tussen het particulier initiatief, de wetenschap en de overheid, waardoor in korte tijd reeds gunstige resulta ten werden bereikt. Een dergelijk verschijnsel mag in ons land niet worden genegeerd, zeker niet in deze dagen, waarin een beslissing moet worden genomen over de „oester- proef". Men weet waarom het gaat: de oes terproef houdt in de aanleg van een bassin en een inlaatwerk voor zout water in en achter de nieuwe dijk door het Veerse Gat. Er wordt over het al of niet doorgaan van dit ex periment reeds jaren gepraat, doch het schijnt dat er pas nu een beslis sing kan worden genomen. Een rap port van de Deltadienst, waarop reeds lang werd gewacht, is thans namelijk gereed en door minister Korthals aan zijn ambtgenoot van landbouw en vis serij overhandigd. Zodra dit stuk is bestudeerd kan de ministerraad uit maken of deze proef die veel geld zal kosten door kan gaan of niet. Het rapport is (nog) niet open baar. Maar er wordt daarover zoveel gepraat, dat zo langza merhand de inhoud toch wel bekend is. En alles wijst er nu op, dat rijks waterstaat niet zeer enthousiast is over dit project en een zucht van verlichting zóu slaken als op al dan niet objectieve gronden tot afwijzing kon worden besloten. Men wil er daar niet aan. Gelukkig overigens, dat de beslissing niet bij de Deltadienst ligt. Wie wel beslissen moet is de. minis terraad. En in Zeeland hoopt men nog altijd, dat de regering zal be sluiten een vroeger door minister Mansholt namens het toenmalige ka binet gedane toezegging te honore ren. Dan zou dus de proef er komen. Nu men in België de oesterteelt en het kunstmatig kweken van oesters zo energiek ter hand neemt, is dit misschien een reden te meer voor on ze regering een positieve beslissing te nemen. Onze zuiderburen zien wel kans zonder zeearmen oesterteelt te bedrijven. Moet nu Nederland zijn grote praktische ervaring en weten schappelijke kennis op het gebied van .schaaldieren eenvoudig over boord goo'en omdat de zeearmen wor den afpvsWen? Het E:Vsrhe voorbeeld bewijst, dat oesterteelt ook zonder zeearmen mo gelijk is! Het wordt tijd, dat de re gering nu eindelijk eens over de oes terproef een duidelijk woord spreekt. officieel stelling genomen tegen een verklaring van de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura. Daar de stakingsleiding van de mededeling van de heer Dura allen via de radio kennis heeft ge kregen en haar dus-geen andere in terpretatie van de bedoelingen van de werkgeversorganisaties ter beschik king staat, neemt de stakingsleiding aan, dat de werkgeversorganisaties slechts bereid zijn onder de door haar gestelde voorwaarden de in de nieu we C.A.O. geregelde arbeidsvoor waarden toe te passen, zonder dat deze C.A.O. door partijen is onderte kend en door het college van rijksbe middelaars is goedgekeurd. Het aanbod van werkgeverszijde, al dus de verklaring van de stakingslei ding beteeknt derhalve dat de ar beid zou kunnen worden hervat tegen niet-goedgekeurde, dat wil zeggen onwettige arbeidsvoorwaarden, het geen onaanvaardbaar moet worden geacht. Inzake het werkgeversstand punt betreffende de toepassing van de risico-clausule is en blijft de sta kingsleiding van oordeel, dat deze aangelegenheid door de werkgevers organisaties zelf moet worden opge lost. Er is voor de stakingsleiding dan ook geen enkele aanleiding om op de door de werkgeversorganisaties gestelde voorwaarde in te gaan. Steun De drie vakcentrales, het N.V.V.. de K.A.B. en het C.N.V., hebben niet minder dan vijfendertigduizend inza- melingslijsten naar de plaatselijke afdelingen gezonden met net verzoek alle werkenden In het bedrijfsleven tot deelname aan de steunactie, die vandaag begint, te bewegen. Dit werd medegedeeld op een donder- ARABISCHE LANDEN PROTESTEERDEN „Bezoek was niet officieel" Kort nadat op het ministerie van buitenlandse zaken een aantal for mele protesten van Arabische rege ringen waren ontvangen, heeft pre mier Macmillan gisteren de Israëli sche premier Ben Goerion ontvangen en met hem langdurig geconfereerd over do toestand in het Midden-Oos ten. Ook de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd was aanwezig bij de besprekingen op nummer 10 Downingstreet. Na afloop van de be sprekingen werd geen communiqué uitgegeven. Toen Ben Goerion gisteren op Lon den Ail-port arriveerde waren in Londen studerende Arabische jonge ren aanwezig om met spandoeken te protesteren tegen Engelse wapenle veranties aan Israël. En namens de Rappe mouwenhanden plakken in de oesterloods te Oostende de Zeeuwse saaioesters op palen, die daarna in het bassin toorden gehangen, waar de schelpdieren verder kunnen uit groeien. (Foto P.Z.C.) Arabische landen overhandigde de Libanese ambassadeur in Londen op het ministerie van buitenlandse za ken een protest tegen het bezoek van Ben Goerion aan Engeland, waarop de onderminister, John Pro- fumo, hetzelfde bescheid gaf als zijn Amerikaanse ambtgenoot bij een eerdere gelegenheid: Ben Goerions bezoek is niet officieel. Laat in de ochtend had Ben Goe rion in de ambtswoning van de En gelse premier Hugh Gaitskell en de liberale leider Jo Grimond ontvan gen. Na de lunch volgden de bespre kingen met Macmillan en Selwyn Lloyd en enkele hunner adviseurs. dag te Den Haag gehouden persconfe rentie, die onder leiding stond van de heer C. J. van Mastrigt, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond. De heer Van Mastrigt wees er met nadruk op dit om misverstand te voorkomen dat deze actie niet is ingezet, omdat er geen voldoende geld in de stakingskassen zou zijn. Inte gendeel, aldus de heer Van Mastrigt, er is geld genoeg. Met het geld dat op de lijsten wordt ingezameld, hoopt men in staat te zijn tot suppleties op de reglemen taire uitkeringen aan de stakers. Ook niet-georganiseerden krijgen een bepaalde uitkering, niet alleen omdat deze een belangrijke groep vormen, maar ook omdat de actie zich niet al leen richt tot de georganiseerde ar beiders, doch tot het gehele Neder landse volk. Het is een actie ran de werkenden voor de stakers. De eerste grote gift is al binnen, namelijk 25.000 gulden van de Centrale Arbei ders Verzekeringsbank. Voor de verdeling van de Ingekomen gelden zoekt men nog naar een ver- delingssleutel. In ieder geval zal de verdeling plaatshebben in overleg met de drie bouwvakarbeidersbonden. Geringe verhoging van radio-activiteit In verband met berichten heh-effende een waarschuwing van het Westduit- se bondsministerie voor kernzaken tegen het gebrnik van regenwater of drinkwater tengevolge van een ver hoogde radioactiviteit kan worden meegedeeld, dat hier te lande het verloop van de radioactiviteit in de lucht en in het water steeds zorg vuldig wordt gevolgd. Sinds de Franse kernproef in de Sa hara is in Nederland een zeer geringe verhoging van de radioactiviteit ge constateerd. Deze verhoging is zo ge ring, dat er generlei reden voor on gerustheid behoeft te bestaan bij ge bruikers van regenwater als drink water en anderen. Aldus deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee. Quiz-winnaar voor examentje gezakt Een Amerikaan, die eens 264.000 dollar heeft gewonnen §1 in een vraag- en antwoord- s H wedstrijd voor de televisie, is donderdag gezakt voor een examen voor volksteller, een M baan waarvoor dertien dollar per dag wordt betaald. H De Amerikaan, Terry Nadler, M H legde de proef af met ongeveer vijftig kandidaten en onder H de ogen van een menigte ver- M slaggevers en fotografen. Later zei hij: „Ik was ner- veus. Er waren zoveel men- sen". Hij zei drie of vier j| maanden nodig te hebben om H dit te boven te komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Zondag a.s. zal in Marcinelle dit monument worden onthuld. Het is opgedragen aan alle mijnwerkers, die bij het vervul len van hun taak zijn overleden of daarvan de blijvende gevol gen ondervinden. In het gedenkteken staan de namen vermeld van de landen, die de oprichting van het mo nument mogelijk hebben ge maakt. Door het verongelukken van een Lockheed Electra van de Northwest Airlines zijn donderdag nabij Teil City in de Amerikaanse staat Indiana 62 'mensen om het leven gekomen, al dus is in officiële kringen vernomen. Er bevonden zich 56 passagiers en Eisenhower wil immigratie vergroten President Eisenhower heeft donder dag het congres verzocht, de huidige wetgeving inzake de immigratie zo danig te wijzigen, dat het jaarlijkse quotum van 154.000 immigranten voor de Verenigde Staten op ongeveer 300.000 per jaar gebracht wordt. De president stelde tevens maatregelen voor om ongeveer 30.000 politieke vluchtelingen of statenlozen, die zich thans in de V.S. bevinden, in de Ame rikaanse bevolking te doen opgaan. zes bemanningsleden aan boord van het toestel. Stoffelijke resten lagen over een grote afstand verspreid. De eerste berichten van ooggetuigen duidden erop dat het toestel met een militair straalvliegtuig in botsing was gekomen maar er is geen tweede vliegtuig gevonden. Wat een vallend vliegtuig scheen is waarschijnlijk een vleugel van de Lockheed, die op weg was van Minneapolis naar Miami. Van gezaghebbende zijde in Parijs is vernomen dat dinsdagochtend vroeg in de Sahara een tweede Franse atoombom tot ontploffing zal wor den gebracht. Wanneer de weersomstandigheden ongunstig zijn zal de proef woens dagochtend worden genomen. Zoals bekend begint Kroesjtsjew woensdag zijn bezoek aan Frankrijk. TERWIJL in Zeeuwse kringen i onderzoekingen, die beogen de nu al meer dan twee jaar wordt oestercultuur van onze zuider- gewaclit op de ministeriële be- buren nieuw leven in te blazen. schikking over liet al of niet doorgaan van de oesterproef in liet Veersegat, is er in België gestart met een aantal experi menten en wetenschappelijke België's enige oesterbedrijf van de N.V. Halewijck in het grote bassin te Oostende kreeg een flinke financiële sub sidie van de staat om dit jaar is de kweek aan stokken voort te zetten op groter schaal dan ooit tevoren en een door de minister van landbouw gevormde com missie heeft met inschakeling van het zeewetenscliappelijk in stituut en een bioloog van de Gentse universiteit, het weten schappelijk onderzoek met kraclit en enthousiasme ter Iiand genomen. België ziet bij het welslagen van de groot scheeps praktijkproeven goede mogelijkheden voor een verdere herleving van de oestercultuur, die vóór de Eerste Wereldoor log van Knokke tot aan Nieuw- poort een belangrijke brou van bestaan vormde. Toen we dezer dagen een bezoek brachten aan het Belgische oesterbe drijf, was het er een en al bedrijvig heid. Tientallen rappe vrouwenhan den waren in de loods doende om de dertig ton zaaioesters, die in Yerseke werden aangekocht, met cement op de groenharde vierkante palen te plakken. Een kolossaal karwei: 45 tot 60 tweejarige oestertjes per paal op zeven a acht centimeter afstand van elkaar geplakt. Twintigduizend oesters per dag, en zo twee maanden lang. De heren Halewijck, die nu door de financiële steun van de Belgische staat erkenning van hun pioniers- werk kregen, zullen dit jaar achttien en half duizend palen met oesters in het bassin hangen, meer dan het dubbele van vorig jaar. Het ministe rie van landbouw financierde de aan koop van het nieuwe materiaal en maakte het ook mogelijk dat het in de bezettingsjaren sterk vervuilde bassin kan worden schoongemaakt. De modder was namelijk een aan trekkelijke verblijfplaats voor de slipper en andere natuurlijke vijan den van de oesters geworden. Uit het diepste cleel van het bassin werd nu door de modder een kanaal naar de sluis werken gegraven. Offensief In de korte vorstperiode van fe bruari werd vervolgens de beslis sende slag althans dat hoopt men aan alle oestervijanden toegebracht. Op advies van de we tenschapsmensen liet men het bassin geheel leeglopen en wat toen noch aan parasieten achter bleef, kwam bloot te liggen om zo een prooi van de vorst te wor den. Ook alle ia het bassin zelf uit de broedval gekweekte oesters misschien wel een half miljoen, zo schat men werden aan deze (Zie slot pag. 5 kol. 2) VERWACHT... Geldig tot hedenavond NOORDOOSTELIJKE WIND Veel bewolking, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 19 maart Zon op 6.46 onder 18.51 Maan op 1.12 onder 10.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1