Aantrekkelijk plan voor zwembad Zeeuwse Almanak win een prijs met doe thee aan tie grote wedstrijd „KANAALZONE VERDIENT MEER AANDACHT VAN DE OVERHEID" SCHOLINGSDAG IN GOES VAN ZEEUWSE P.V.D.A.-VROUWEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vv UüaN ül/Ao Belgische douane hield boter tegen De Belgische douane boekte de laatste dagen in de strijd tegen de smokkel weer enkele belang rijke successen. Onder de ge meente Zelzate, vlakbij de Ne derlandse grens, werd een Ne derlandse auto met 600 kg boter aangehouden en in de gemeente St.-Pauwels werd een Belgische auto met 800 kg boter in beslag genomen. In beide gevallen wis ten de bestuurders in het nach telijk duister te ontkomen. Botsing Op het kruispunt Wilholminastraat- Burg. Ysebaertstraat te Sint-Jan- steen, kwam de bromfietser H. uit Heikant, in botsing met een perso nenauto, bestuurd door de heer R. uit Sint-Jansteen. H. moest met een ge broken dijbeen worden opgenomen in het ziekenhuis te Sluiskil. Mej. Lina Bom te Yerseke slaagde te Breda voor het examen kosiumière. (Advertentie Revllac Is dè verf voor zelfschllders! Tijdens het schilderen vloeit Revllac soepel en gemakkelijk uit de kwast tot een spiegelglad en streeploos oppervlak. Revilac garandeert een onovertroffen dekkracht en een ongeëvenaarde hechting. Vraag Uw Revilac- handelaar inlichtingen over de Revilac-wedstrijd met kans op fantastische prijzen! Extra grote bus voldoende voör ca. 15 fn2 O- revifac -jww mee II DROST - VERF - VENLO (Slot van pag. 1 dacht, als een ideaal oord voor de zonnebaders. De ruimte tussen de bassins en de ligweide zal worden be bost. Aan de andere zijde van het grote bassin voorziet het plan in een com plex dienstgebouwen, zoals perso- neelskamers voor dames en heren, een badmeesterskamer, een E.H.B.O.- gebouwtje, een bergplaats en een verdiepingswoning voor de beheerder van het gehele complex. HOOFDGEBOUW. Het hoofdgebouw van deze moderne recreatiégelegenheid krijgt een to taallengte van 36 meter en zal be- 8taan uit drie verdiepingen en een grote kelder, met onder meer berg ruimte voor de restaurateur. Op ao begane grond van dit gebouw komen 48 wisselcabines voor heren, een speciale verkleedbox met douches voor jongens en een uitgebreide gar derobe. Een soortgelijke indeling krijgt de eerste verdieping, die geheel voor de dames wordt ingericht, met ook weer een speciale meisjesafdeling, De bovenste verdieping van dit hoofdgebouw wordt ingericht als restaurant met buffet, en keuken. En een uitgestrekt open terras van waar men n prachtig uitzicht krijgt op het zwembad, de naaste omgeving en.,., de Westerschelde! Naast brede trappen .wordt het gebouw voorzien van een kleine lift. Naast het hoofdgebouw bevindt zich de ingang met een Voorhofje, kassa gebouwtjes en een kantoor. Aan de oostzijde van het complex komt een ruime parkeergelegenheid. Hebben deze plannen, die in de afge lopen jaren door tal van oorzaken steeds naar een later tijdstip wer den verwezen, nu inderdaad kans om te worden gerealiseerd? „Een gerede kans zelfs", aldus bur- Advertentie) VAN tot E.E.G.-EXCURSIE Mejuffrouw M. Geluk (26) te Axel is een van de 27 prijswinnaars en -winnaressen van de opstelwedstrijd, die de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam vorig jaar ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum uitschreef. De onder werpen Vóór de wedstrijd waren „Hoe kunnen wij beter samengaan om in do toekomst zelf sterker te staan" voor de jongens en „De boerin en de landbouwcoöperatie" voor de meisjes. Er werden 65 opstellen ingeleverd, waaronder slechts vijf van meisjes. Drie van deze vijf meisjes wonnen echter een prijs, bestaande uit een veertiendaagse excursie door de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. De eerste studiereis wordt in het tweede deel van juni gemaakt. De volgende is in 1961 gepland. Na 1961 hoopt het Centraal Bureau nog drie van dergelijke studiereizen te organiseren. „BONAFIDE" Het kampeerterrein „Bonafide" te Renesse heeft zich in de kring „ge schaard". In de kring van kampeer terreinen, aangesloten bij de Nedor- landsehe Reisvereniging, wel te ver staan. Tot de2e „kring" behóren ver der terreinen in Roosendaal, Drunen, Doorn, Velden (L,.), Velp, Lochem, Wapenveld, Assen, Doornspijk, Wa- APPLAUS Dè 50-jarige man, werkzaam bij een bedrijf in Vlissingen, was in de wol ken met zijn gratificatie. Hij aarzel de even bij hét bedenken van een nuttige bestemming voor liet geld en wendde dan zijn schreden resoluut naar zijn geliefkoosd verfrissings oord. Het duurde niet lang of de kleine man zag zijn omgeving zich vaag verdubbelen. Hij genoot. En Velen met hem, want het was een vrijgevig man, die 50-jarige. Toen de vreugde op een hoogtepunt was gekomen was het traditionele moment der huzarenstaaltjes aange broken. „Ik kan nog op mijn handen slaan' blufte het mannetje, en hij durfde er best een glaasje om te verwedden. Moeten we zien", riepen de overige gasten, en sleepten een stoel dichter bij waarop de man zijn kunststuk zóu moeten verrichten. Een van hen hield de stoel bij de leuning vast. Er viel een diepe stilte. Het mannetje plantte de handen op de stoel en kwam moeizaam maar keurig tot de gedurfde handstand. 'Een donderend applaus barstte los. Kwalijk voor het mannetje was dat de stoelvasthouder in zijn enthousias me begon mee te klappen. ..Het kwam nogal hard aan", vertélde het mannetje toen hij een dag of wat later met een groot verband om zijn hoofd weer op het werk verscheen. geningen. Appelscha. Het zijn alle maal „toeristische kampeerterrei nen", dusdanig gekozen, dat zij niet verder dan een dag reizen per auto, maar ook per Fiets, van elkaar ver wijderd liggen. De beheerders ver strekken over de kringterreinen fol ders en informeren ten behoeve van hun „klanten" of er op de andere terreinen plaats is, wanneer hen dit wordt verzocht. DKElSCHOIt STRAAT Het bestuur van do woningbouw vereniging „Onze Woongemeen schap" te Rotterdam hoeft ter ge legenheid van haar tiénjarig be staan een aantal nieuwe straten ill do Wijk Pendrecht genoemd naar plaatsen, die in februari 1953 door do overstromingsramp wer den getroffen. Een der straten werd „Dr ei schor straat" gedoopt en in verband met deze naamge ving had men burgemeester en mevrouw Vermeulen van Drei- sehor uitgenodigd liet tienjarig bestuun bij te wonen. De eerste burger en burgeres van Dreischor bezichtigden in de Dreischorstraat enkelo woningen. JEUGDORKEST Het jeugdorkest van de Zierikzeeso Muziekschool is door de N.C.R.V. uit genodigd voor do microfoon op tc treden. Het zal de tweede radio-uit zending van dit orkest worden. Dit maal zal men de „Miniatuursymfo nie" van Jurriaan Andriessen uitvoe ren. De datum van de uitzending is nog niet bekend. (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA NV Nrderciraai 19 - Middelburg - Tel. 011B0-2962' De maquette voor het nieuwe open zwembad te Tentetteen geeft een fraai beeld van de indeling. A is het wedstrijdbad met zes banen, B het ondiepe bad, C het kleuterbad, D waadbakken met douches, E zand bank voor de kleuters F hoofdge bouw met restaurant, complex dienstgebouwen, H ligweide en I par keerterrein. N.V.V.-BESTUURDERS TERNEUZEN: „Ontwikkeling der streek vraagt ernstige studie" Tijdens de jubileum-jaarverga dering van de N.V.V.-Bestuur- dersbond Terneuzen, maandag avond gehouden in het jeugdge- bouw „De Schakel", kon voor zitter J. M. Hamelink meedelen dat het aantal leden in het afge lopen jaar is gestegen van 1585 tot 1701. Secretaris P. J. Huybreclit gaf een uitvoerig overzicht van de politieke gebeurtenissen in Ne derland, over het verschil van mening met de huidige regering betreffende de loonvorming en over het woning- en huurpro- bleem. Als oorzaak van de grote werkloos heid in Zeeuwsch-Vlaanderen noemt het vci'slag de mechanisatie In de illandbouw en de voltooiing van de UW( gemeester rar. P. H. W. F. Teilegen in één der laatste vergaderingen van de gemeenteraad. „De aanleg is nu meer dan ooit, dringend noodzakelijk geworden omdat het oude instrnctie- badje aan de „nieuwe slnis" moge lijk nog dit jaar ten prooi Valt aan de kanaalverbreding. Hij acht het daarom onvoorstelbaar, dat het rijk de zich zeer snel uitbreidende ge meente Terneuzen, verstoken laat blijven van een zwemgclegenheid in besloten water. De kosten voor aanleg van dit open zwembad zijn op do gemeentebegro ting voor 1960 geschat op één mil joen gulden. Men rekent er op .dat B voor liet werk een zeer belangri.jk«i«vederopboüw. Het niet opvangen van D.A.C.W.-subsidic zul worden v.nbe-vhe te verwachten arbeidsreserve door .Vet scheppen van blijvende werkge legenheid, aangepast aan het ontwik kelingsniveau van vrijgekomen ar beidskrachten, Wordt aangemerkt als een enorm verzuim. Het pendelen naar Rotterdam, dat in vele gevallen de gemiddelde ar beidstijd heeft verhoogd van 48 tot 78 uur, doet in het verslag de vraag stellen of dit nog wel verantwoord is. Het bestnur stelt zich dan ook voor oni deze waag voor to leggen aan het verbondsbestuur. Deze zomer geen „Taptoe Delft" in Goes §g De Goese V.V.V. is er niet in geslaagd de „Taptoe Delft" de- f| ze zomer naar Zeeland to la* f§ teil komen. M Zoals bekend moest de V.V.V. H n een garantiebedrag van 7000 H bijeen brengen. Dank zij do steun van middenstandsvereni- M gingen in Goes en muziek- s korpsen op Walcheren en Zuid- H Beveland heeft men wél aan H deze voorwaarde kunnen vol- doen, maar toen de financiële H aspecten eenmaal geregeld wa- s ren, bleek de „Taptoe Delft" M geen enkele avond meer be- m schikbaar te hebben. De V.V.V. s streeft er thans naar deze tap- ff toe volgend jaar mei of juni doorgang te doen vinden in Goes. n iiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer spreekt te Kapelle Op 21 maart zal de protestants- christelijke werkgemeenschap ln de Partij van de Arbeid een bijeen komst beleggen in het sportgebouw te Kapelle. Op deze bijeenkomst die 's avonds om acht uur aanvangt zal spreken, jhr. mr. T. A. J. W. Scho rer, Zeeuws Statenlid cn tevens Ud van dc Eerste Kamer. Het onder werp van do lezing zal zijn „1-Iot christelijk-sociaal beleid". Kritiek Voorts is men van mening dat een kleine noot van kritiek aan het adres van de provinciale overheid wel op haar plaats is. „Niemand zal het ons kwalijk nemen", zo vervolgt het ver slag, „indien wij verklaren onB te er geren over de aandacht die de over. heid schenkt aan het zgn. Sloeplan. Wij mogen wel zeggen al haar aan dacht en dat, terwijl Zeeland over een gebied beschikt dat nu al rijp is voor de plannen, die men met het Sloe koestert, een plan dat vele mil joenen zal gaan kosten alvorens het is gebracht in een staat waarin de Zéeuws-Vlaamse kanaalzone nu reeds verkeert!" Voor wat betreft de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen wordt een aantal punten opgesomd, dat naar de mening van het bestuur aan een ernstige stu die toe is, t.W. a. Hoefijzerverkeer vla Ahtworpen met overig Nederland, b. Een snellere verbinding van West- naar Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, c. Een onderzoek naar de tarieven van de beide autobusmaatschap- pijen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Busdiensten met speciale tarieven en vertrektijden, afgestemd op het werknemersvervoer naar de ka naalzone, IN „DE PRINS VAN ORANJE" Bevolkingsgroei en -spreiding besproken Op de dinsdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden scholings dag van dc gewestelijke vrouwen commissie Zeeland van de Partij van de Arbeid hebben do besturen van de groepen in Zeeland zich bezonnen op het vraagstuk van bevolkings groei en bevolkingsspreiding In on» land. Over dit onderwerp hield 't P.v.d.A.- Statenlid C. Hoek uit Goes, in ver band met ziekte van do spreker voor deze middag, drs. Th, J. Westerhout, een inleiding. Hij noemde de bevol kingsgroei en -spreiding een levens vraagstuk, dat aan de dag van van daag ook elders in de wereld tc con stateren valt. In Nederland, aldus do heer Hoek, is de bevolking ln de laat ste vijftig jaar gegroeid met 92%. Het staat daarmee het hoogst geno teerd in West-Europa. In Frankrijk bijvoorbeeld was deze groei ln een halve eeuw slechts cên procent. Dc inleider wees erop, dat het gemiddelde aantal mensen per vierkante kilometer in ons land 321 bedraagt. Voor de Randstad Holland bedraagt dit cijfer niet minder dan 2400. Hij zag voor wat bevolkingsspreiding betreft 'n taak voor rijks-, provinciale en plaatselijke overheid. Ook de par tijen en de vakbeweging dienen deze ontwikkeling te „evorderen. Nader ging spreker in op do ver schillende Zeeuwse problemen, die verband houden met bevolkingsaan was en -spreiding. Hij belichtte o.m. de industrialisatiepolitiek. Tevens schonk hij in zijn rede aandacht aan het Deltaplan, het Sloeplan, de Indus trialisatie in de kanaalzone, do re creatie, de werkgelegenheid enz. In de discussie, dié Op zijn rede volgde, werd nog dieper op doze problemen ingegaan. In de ochtendvergadering, die onder leiding stond van mevrouw A. de Priester-Gubbels. werden de werkzaamheden der vrouwengroepen besproken. e. Geschikt maken van plattelands gemeenten als woonkern voor de kanaalzone-werknemers. f. De kanaalzone onder één bestuur, g. Een snelle ontsluiting van het Braakmangebied als recreatieoord voor do kanaalzone. Secretaris I'. J. Hnybrecht werd bij acclamatie herkozen. Verder had een groot aantal mutaties en herbenoemingen plaats in de ver schillende commissies en vertegen woordigingen. Do jaarvergadering, die in liet teken stond van het 15- jarig bestaan, werd besloten met een vertoning van dia's over Oud- Terneuzen, toegelicht door de heer A. Ysebacrt. Drie Oosterlanders namen benoeming tot raadslid aan Oude raad moei hen in vergadering toelaten Nadat burgemeester S. W. A. Lau- rense van Oosterland op benoemings brieven tot raadslid aan zeventien kandidaten van de P.v.d.A., de G.H.ÏJ. en de V.V.D. categorisch een nega tief antwoord had ontvangen, heb ben tiiuns de heren M. Stouten (s.g.p.) J. op 't Hof (a-r.) en J. P. v. d. Haas (gemeentebelangen) la ten weten, dat zij hun benoeming tot lid van do raad aanvaarden. Toen de kandidatenlijsten van de P.v.d.A., do C.H.U. en de VV.D. wa ren uitgeput, is burgemeester Lau- rense als voorzitter van het cen traal stembureau Oosterland, zoals bekend, overgegaan tot het toeken nen van zetels aan de S.G.P., de A.R. en de partij Gemeentebelangen. Van de heren M. Dorst (p.v.d.a.) en J. v. d. Berg (v.v.d.), de laatst be noemde kandidaten van deze partij en, is nog geen antwoord binnenge komen. Artikel 54 van do gemeente wet schriift nu voor. dat de raads leden. die hun benoeming hadden aan vaard, zullen moeten worden toege laten door de oude raad in een daar toe belegde vergadering, waar meer don do helft van leden aanwezig dient te zijn. Men verwacht even wel dat de oude raadsleden op een dergelijke vergadering niet zullen verschijnen. De burgemeester is ver plicht deze oproep ter vergadering tot driemaal toe uit te schrijven, tel kens met een tussentijd van 24 uur. De derde keer kan de raad dan over deze zaak beslissen, oök wanneer er minder dan de helft van de leden aanwezig is. Hetgeen zou neerkomen op een vergadering met de twee nog zittende S.G.P.-raadsleden. de heren M. Boogert en L. M. Bolle. Do houding van dc gemeentenaren ten opzichte van do nieuwe ontwikke ling is niet onverdeeld. De oppositie partijen nemen de nieuwbenoemde raadsleden van A.R., S,G,P. en Ge meentebelangen hun beslissingkwa lijk. Ook in kringen van de partijen zelf staat men vaak niet positief te genover het besluit van de laatst aangezochte heren. Automobilist gewond bij botsing te St.-Philipsland Omstreeks kwart voor acht dinsdag ochtend deed zich op do rijksweg bij St.-Philtpslund een ongeval voor, waarbij do bestuurder van een per- sononauto uit Steenbergen vrij ern stig werd gewond.. De personenauto, bestuurd door de heer Th. van M. uit Steenbergen, reed op de rijksweg en kwam in botsing met een vrachtauto, die van de Oostdijk kwam. De vracht auto werd bestuurd door de heer H. uit St.-Annaland. Dc botsing was zo hevig, dat de personenauto in de sloot terechtkwam. De heer Van M. werd vrij ernstig gewond. Meiuf- frouw C. G. uit Den Heen, die naast hem zat, werd door glasscherven in het gezicht gewond. Dokter Menger verleende eerste hulp en liet belden naar hot ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoeren. De heer H. kwam met de schrik vrij. De personenauto werd zwaar beschadigd. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 7, 10 en 15 J. Traas te Nieuwdorp overleden Maandag is in Nieuwdorp op 67-ja- rige leeftijd overleden de heer J. Traas. De heer Traas was 33 jaar ouderling van de Nederlands her vormde kerk. Hij was begiftigd met de orde van Oranje Nassau in zilver. De overledene bekleedde in het ver enigingsleven ln Nieuwdorp verschil lende functies. Zo was hij onder meer voorzitter van de plaatselijke afdeling van de N.C.L.B., de C.H.U.- kiesvereniging, penningmeester van het Groene Kruis en bestuurslid van diverse andere verenigingen. De heer Traas was in Nieuwdorp een populai re figuur. Dc begrafenis is bepaald op vrijdag a.s. B. en W. van Sluis willen grond geven aan kerken College tegen opheffing woonruimtewet 1947 B. en W. van Sluis stellen de raad donderdagavond voor, gunstig te be slissen op hot verzoek van do kerken om gratis grond beschikbaar to stel len op de hoek ZuiddijkstraatSint- Jacobsstraat, voor do bouw van een vijftal woningen voor bejaarden. Hierdoor zou de huur van deze huis jes op een aanvaardbaar peil ge bracht kunnen worden. Het college Is van mening, dat ln aanmerking moet worden genomen, dat do kerken indertijd de gronden aan het voor malige Slnt-Jans Kerkhof ook gratis aan de gemeente beschikbaar hebben gesteld. De raad zal verder worden gevraagd, of de bestrating van het nieuwe ge deelte in dc Zuiddijkstraat, waar 24 woningen zijn gezet, in eigen beheer of door derden moet worden aange legd. B en W. stellen voor om te advise ren, dat do woonruimtewet nog niet buiten werking kan worden gesteld. De agenda vermeldt ook een voorstel om een halve cent subsidie per inwo ner te geven aan dc u.t.s, tc Terneu zen. waar twee leerlingen uit Sluis studeren. B. en W. merken hierbij op, dat de samenstelling van het be stuur van deze u.t.s. niet geheel juist is. De u.t.s. is een onderwijsinrichting voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en van de 15 bestuursleden van de school is er slechts één afkomstig uit het westelijk gedeelte. Anderhalf jarig knaapje in Hansweert verdronken In een onbewaakt ogenblik is het 11 jarig zoontje van do fumlllo S. te Hansweert woensdagmorgen in een naast de woning gelegen rioolwater- afvoerput tereent gekomen cn ver dronken. Het knaapje moet het roostor op de put hebben weggetrokken waarna 't voorover in de put is gevallen. Toen de moeder het Kind miste, toog men onmiddellijk op onderzoek uit. Een buurvrouw vond het jongetje in de rioolwaterafvoerput. Dokter J. C. Arends hoeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, maar hij slaag de daar niet in. Het knaapje heeft ongeveer een kwartier in dc put ge legen. (Advertentie) altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES f I i t s 9 n da piin weg VANDAAG Middelburg—Electro: Dwars door de hel, 20 uur, 14 Jaar. Schouwburg: feestavond Arbeider* Kunstkring, 20 uur. Schuttershof: feestavond vereniging voor veilig verkeer,20 uur. Wöhler: filmavond Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde, 20 uur. Vlissingen—Luxor: Gangstervijand no 1, 20 uur. 18 Jaar. Alhambra: The nun's story, 20 uur, 14 Jaèr. Goes—Grand: De schat der Watusl, 20 uur, 14 Jaar. Prins van Oranje: modeshow Goese Ehowuomblnattc, 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2