PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer weinig enthousiast voor Benelux Unie- verdrag Temeuzen heeft aantrekkelijk plan voor open zwembadcomplex de BILT ALGEMENE KRITIEK OP BELGISCH STELSEL VAN MINIMUMPRIJZEN WESTEN BLUFT VASTBESLOTEN IN KWESTIE-BERLUN Vandaag.. 202e jaargang - no. 64 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 maart '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brie-en of adre* bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300, P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2, Zterikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Hoewel geen gevaar voor afstemmen (Van onze parlementaire redacteur) Met weinig enthousiasme heeft de Tweede Kamer zich dinsdag gezet aan de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie. Algemeen keurde men de wijze af, waarop België in de afge lopen jaren, door toepassing van het stelsel van minimumprijzen de Nederlandse land- en tuinbouw schade heeft berokkend. Prof. dr. I. Samkalden (p.v.d.a.) betoogde, dat de Benelux in 1960 een ander gezicht, een ander beeld vertoont dan in 1945. Eu het beeld van 1960 wordt minder gewaardeerd dan dat van 1945. Toch kreeg men dinsdagmiddag niet de indruk, dat het verdrag de eindstreep niet zal halen, al behoort het niet tot de onmogelijk heden, dat de debatten van dinsdag en vandaag enkele tegen stemmers zullen opleveren. Minister Luns verheugde zich erover de indruk te hebben, dat de overgrote meerderheid van de Kamer het verdrag zal goedkeuren. Algemeen leeft het besef, dat de samenwerking in de Benelux zo ver is voortgeschreden, dat een weg terug niet meer mogelijk is. Daarom uitten alle afgevaardig den zich bij al hun kritiek in po sitieve geest. Men beperkte zich door er bij de regering, die in ruime mate was vertegenwoor digd, erop aan te dringen al haar invloed aan te wenden om de Benelux ook in de praktijk tot een levende werkelijkheid te maken. Dat heden ten dage aan de sa menwerking in de Benelux veel ont-, breekt, daarvan getuigde mr. F. J. F. M. van Thiel (lt.v.p.), die van oordeel was dat het in de drie landen nog schort aan een zeker elan. De heer Van Thiel, later op dit punt bijgeval len door prof. Samkalden, was het niet eens met de regering, die in de memorie van antwoord had gesteld dat de raadgevende interparlementai re Beneluxraad geen taak heeftin het constitutionele vlak. Volgens de heer Van Thiel heeft de regering de plicht aan de raad advies te vragen ten aanzien van verdragen en over eenkomsten. De heer Van Thiel be sloot zijn rede met de verklaring dat de overgrote meerderheid van zijn fractie voor het verdrag zal stemmen. De heer A. W. Biewenga (a.r.) sprak Gezien de gezichten achter de rege ringstafel boeide het Benelux-debat in de Tweede Kamer af en toe niet helemaal. V.l.n.r.: minister mr. dr. Chr. J. M. A. van Boog van sociale zaken en volksgezondheid; staatsse cretaris dr. H. R. van Houten van buitenlandse zaken, minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse za ken, premier prof. dr. J. E. de Quay, prof. dr. Zijlstra (financiën) en mi nister mr. V. G. M. Marijnen van landbouxo en visserij. de hoop uit dat het de regering zou gelukken de in zijn fractie aanwezige verontrusting enigszins weg te ne men. De AJt._fractie stemt in met de geest van samenwerking, zoals die in het verdrag tot uiting komt, maar onze bezwaren gelden vooral de landbouw. De heer Biewenga gaf enkele cijfers over de invoer en uit voer van landbouwprodukten, die het bewijs leveren dat de uitvoer naar België van Nederlandse land- en tuin- bouwprodukten steeds afneemt'. Dit feit maakt het voor ons wel moeilijk, aldus de heer Biewenga, aan de goed keuring van het verdrag mee te wer ken. Voor de heer Biewenga was het een raadsel dat de vroegere regerin gen het Belgische stelsel van mini mumprijzen nebben aanvaard. De re sultaten van de jongste ministerscon ferentie op 20 februari te Brussel ge houden, hadden de bezwaren in land- bouwkrïngen niet weggenomen, aldus betoogde de A.R.-afgcvaardigde. TIJDENS ZWAAR STORMWEER Vliegdekschip van zeesleepboot „Zeeland" losgeslagen Ook „Zwarte Zee" had met slecht weer te kampen In het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan, waar sinds eind vori ge week zwaar stormweer met wind kracht 10 tot 11 woedt, is de sleep- vei'binding tussen de IJmuidcnse zee- slccpboot „Zeeland" en het vliegdek schep „Saginaw Bay" (7800 ton) op 13 maart verbroken. De „Zeeland" van N.V. bureau Wijs muller te IJmuidcn is met deze sleep onderweg van Boston naar Rotter dam, waar het vliegdekschip ge sloopt zal worden. De sleep vertrok op 6 maart uit Boston. Het weer werd in de loop van dinsdagmorgen beter, zodat de kapitein van de „Zee land" hoopte gisteren een nieuwe verbinding tot stand te brengen. Aan boord van de ronddrijvende „Sa ginaw Bay" verblijven acht runners, die het allen goed maken. De „Zee land" heeft de scheepvaart in de noordelijke Atlantische Oceaan op 'n positie ongeveer 500 mijl ten zuid oosten van Kaap Race op New Foundland verzocht ruimte aan liet ronddrijvende vliegdekschip te verle nen. Ook de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst uit Rotterdam, die met het vliegdekschip „Kasaan Bay" onderweg is van Boston naar Hamburg, had te kampen met het slechte weer. Ook dit vliegdek schip was losgeslagen. Maar de „Zwarte Zee" had gisteren om ze ven uur nabij de Spaanse kust weer kans gezien vast te maken. Monument voor l december divisie De „Band oud-strijders 7-december- divisie" heeft het initiatief genomen een passend divisiemonument op te richten, dat op 7 december 1960 te Schuarsbergeu zal worden onthuld. Het ontwerp is reeds gereed. Een urn met aarde van het ereveld Men- teng Poeloe zal zichtbaar in het monument worden opgenomen. De uitvoering van de bouw zal geschie den door het huidige 7 december ge niebataljon. Deze voortvarendheid is betracht in de overtuiging, dat ook het finan ciële gedeelte (de kosten van mate rialen, beeldhouwwerk, urn enz. wor den geschat op 12.000) verzekerd is via bijdragen. Schelde-Rijn Het Schelde-Rijnvraagstuk werd dinsdag ook besproken. De Kamer had daartoe besloten op verzoek van de K.V.P.'er de heer W. P. G. Assmann, daarbij gesteund door mr. Burger, de socialistische frac tieleider, hoewel deze kwestie niet bepaald een Benelux-aangelegen- heid is. In de avondvergadering be toogde de heer Assmann, dat door een oplossing van het Schelde-Rijn vraagstuk ook de belangen van Zuidwest-Nederland zullen worden fediend. Driemaal is een oplossing innen bereik geweest. Een goede oplossing zou, aldus de lieer Assmann, ook in Westeuropees verband moeten worden toegejuicht. De kwestie van de waterwegen in het algemeen besprekend, constateer de de heer Assmann, dat dit vraag stuk nu op weg: is naar een oplossing. De kwesties van de opheffing van de Stop van Ternaaien en het kanaal Temeuzen-Gent zijn opgelost. De K.V.P.-afgevaardigde vroeg wanneer het tractaat aan de Kamer zal wor den overgelegd. Hij hoopte op een geruststellende verklaring van de re gering, dat Nederlanders niet zullen worden geschaad in een zaak die van belang is voor België. Weer interpellatie over bouwconflict? (Van onze parlementaire redacteur) Er bestaat grote kans dat nog deze week in de Tweede Kamer opnieuw een interpellatie zal worden gehou den over het bouwconflict. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Bur- ter, zinspeelde hierop toen hij dins-,, agmiddag. aan het begin van de Kamervergadering, de voorzitter5. - vroeg de mogelijkheid open t<* J'-!' Ion om nog deze week op de bouw- '•A",ncr' staking terug te kunnen komen. De heer Burger wilde er nu in afwach ting van de uitspraak in het kort geding, niet veel van zeggen, maar voor hem was deze zaak, na de inter pellatie-Van Mastrigt van de vorige week, niet afgedaan. Voorzitter Kortenhorst was van mening dat er deze week ruim te genoeg is op de agenda van de Kamer voor een eventuele inter pellatie over het bouwconflict. Kussende schilderes De 28-jarige Suzanne Dwinger, die in Diisseldorf woont, zal de vol gende maand „schilderijen" expo seren die zij heeft tot stand ge bracht door met dik aangezette lippen, en met behulp van vier soorten lippenstift, doeken te be- kussen. De variaties in kracht van dit kussen bepalen de kleurtoon. Het mag niet verrassend heten dat de jongedame, die zegt oprecht ar tieste te zijn, zelfs een aantal van op deze wijze gemaakte uitingen heeft verkocht, al is er voor haar vorm van „schilderkunst" dan nog geen naam gevonden die op „is me" eindigt. Voor een doek van een meter in het vierkant moet Suzanne Dwin ger ongeveer zevenhonderd maal kussen. Als het doek voldoende bekust is behandelt ze het met een fixatief waardoor de Iipafdrukken voor dë eeuwigheid bewaard blij ven. Spoedig verdrag voor bouw van Kanaaltunnel Volgens de Dailey Express bestaat thans bij Engeland en Frankrijk be reidheid een verdrag te sluiten dat het particulier initiatief zal toestaan de Kanaaltunnel te gaan bouwen. Deze situatie zou zijn bereikt, nadat De Gaulle constant druk had uitge oefend op de Britse regeling. De Ka naaltunnel zou een van de belang rijkste onderwerpen zijn die aan de orde zijn gekomen tijdens de bespre kingen die tijdens het afgelopen weekend tussen De Gaulle en Mac- millan zijn gevoerd. Prins Bernhard in ons land teruggekeerd Z.K.H. Prins Bernhard is gisteren met de regerings-Dakota terugge keerd van zijn bezoek aan Parijs. Een hofauto bracht de leden van het gevolg van Schiphol naar Soestdijk. Prins Bernhard en zijn secretaris, dr. F. A. de Graaf, begaven zich naar restaurant Aviorama op de Amster damse luchthaven om de lunch te gebruiken. In de middaguren begaf de prins zich naar Amsterdam. VERKLARING EISENHOWER-ADENAUER: Ook economische integratie besproken De Westduitse bondskanselier, Ade nauer, heeft na een conferentie van bijna twee uur met president Eisen hower gezegd dat hij voldaan is over het feit dat de westelijke bondge noten vastbesloten zullen zijn in de kwestie-Berlijn. Paul Saldou, tenor van de Opéra Co* mique in het begin van deze eeuw is maandag te Toulouse overleden. Hij trad onder meer op in La Bohème en Madame Butterfly. Hij was een vriend van de componist Puccini. tin. een gezamenlijks verklaring zei- 1 ride leiders te „geloven dat de Clientngsuitwisseling tot een verdere Coördinatie van de standpunten der beide regeringen in een aantal gemeenschappelijke vraagstukken heeft geleid". De president en de bondskanselier herhaalden hun vastbeslotenheid om hun inspanningen voort te zetten om de hereniging van Duitsland in vre de en vrijheid te bereiken. Zij waren het er verder over eens dat het behoud van de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn en haar recht op zelfbeschikking aan elke toekomstige overeenkomst over de stad ten grondslag moeten liggen. Voorts werd o.a. gesproken over de huidige ontwapeningsbesprekingen in Genève en de Europese economische integratie. Over de Europese economische inte gratie werd gezegd: „De president herhaalde dat de Amerikaanse rege ring de doelstellingen van de Euro pese gemeenschappen en een verster king van de atlantische economische samenwerking steunt". Beide leiders waren ingenomen met het vooruitzicht „dat de Verenigde Staten en Canada spoedig nauwer met de Europese landen samen zul len gaan in een nieuwe organisatie voor Europese economische samen werking". k is het 150 jaar geleden, dat het M Nederlands gebied bezuiden de Waal en Merwede (t.w. Bra- bant en Zeeland) bij Frank- p rijk werd ingelijfd; ls het 40 jaar geleden dat Istan- boel door de geallieerden werd ls het 375 jaar geleden, dat de p bekende Nederlandse volksdich- ter en toneelschrijver Gerbrand Adriaens-zoon Bredero te Am- sterdam werd geboren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tijdens hun bezoek aan de Verenigde Staten hébben bondskanselier Ade nauer van de Duitse bondsrepubliek en premier Ben Goerion van Israël in New York besprekingen gevoerd. „GEREDE KANS" VOOR VERWEZENLIJKING Het wachten is op de rijksgoedkeuring In de Terneuzense „Oesterput" lieeft de Nederlandse Heide Maatschappij een begin ge maakt met het egaliseren van gronden, waarop het toekomsti ge, gemeentelijk zwembad met bijbehorende recreatiegelegen heden zal worden aangelegd. Het plan dat momenteel op de rijksgoedkeurïng wacht, omvat de aanleg van een aantal zwem bassins, een uitgestrekte lïg- weïde, een speelgelegenheid voor kleuters, een complex dienstgebouwen en een hoofdge bouw van drie etages met kleed gelegenheden en een restaurant met terras. Het geprojecteerde hoofdbassin vol doet geheel aan de eisen van een wedstrijdbad met zes zwembanen. Het heeft een lengte van 50 meter en een breedte van 22 meter. Aan één der lange zijden van dit bad komen twee springplanken van resp. 3 en 1 meter noogte. De diepte onder deze planken bedraagt 3,25 meter, terwijl de gemiddelde diepte van dit hoofd bassin 1.50 meter bedraagt. Het tweede bad, met een waterpeil van 1,50 meter, boven N.A.P. is aan de kanten ondiep gehouden, met een waterhoogte variërend van 40 tot 90 cm. Dit bassin krijgt een grootste lengte van 39 meter en een grootste breedte van 26 meter. Naast deze bassins worden waadbakken en dou ches aangebracht. De kleuters zullen hun hartje kun nen ophalen in één der hoeken van dit fraaie recreatieoord, waar voor hen een speciale afdeling zal worden ingericht. Zij krijgen de beschikking over een grillig gevormd kleuterbad met een grootste leengte van 17 me ter en een grootste breedte van 16 meter. Om de pret te verhogen wordt in dit badje een fontein aangebrach. De diepte van dit bassin varieert van Een tekening van de binnengevél van het hoofdgebouw bij het nieuwe open zwembad te Temeuzen. In dit hoofdgebouw zullen de afdelingen voor dames en heren boven elkaar gelegen zijn. Deze afdelingen zullen elk Zf8 wisselboxen, garderobes en aparte verkleedboxen met douches voor meisjes en jongens bevatten. De hoogste verdieping wil men inrich ten als restaurant. Hieraan zal een dakterras verbonden zijn, vanwaar men een fraai uitzicht op de omge ving zal hebben. 20 tot 40 cm. Naast dit bad is een zeer ruime zand bak geprojecteerd, met een grind- paadje om de bak te betreden en een miniatuur-speelvijvertje. Rondom de ze kleuterafdeling worden banken geplaatst waarop de moeders en natuurlijk ook de vaders een oog je in het zeil kunnen houden op ae gedragingen van hun kroost. Ten westen van de beide grote bas sins is een uitgestrekte ligweide ge- Zie slot pag. 2 kol. 1 Ontwapenings- overleg te Genève begonnen Op de ontwapeningsconferentie die vijf communistische en vijf westelij ke landen dinsdagmiddag in Genève openden, zijn de ontwapeningsplan nen der twee partijen al dadelijk vrij onverzoenlijk tegenover elkaar ko men te staan. De Amerikaanse de legatieleider Frederick 31. Eaton ver-, klaarde, kennelijk doelend op Kroesjtsjew's voorstel tot een totale en algemene ontwapening binnen vier jaar zonder eindeloos gepraat over controle, dat het een bedrieg lijke daad zou zijn om op deze con ferentie „een of ander grootscheeps maar hol ontwerp, een ambitieus, maar niet onder controle vallend plan of een of ander program met een onrealistisch tijdschema" te on dertekenen. Het moet een uitvoer baar, praktisch plan zijn, zei hij, waarvan elke stap te controleren is. Walerian Zorïn, het hoofd van de Russische afvaardiging, las eerst een brief voor van premier Krocsjtsjew, waarin diens ontwapeningsplan werd aang&pre^en als het meest veilige on betrouwbare middel om oorlogen uit te bannen. Op de eerste vergadering, die twee uur duurde, werden inleidende toe spraken gehouden door delegaties van alle tien deelnemende landen: Amerika, Engeland. Frankrijk, Ca nada, Italië, Rusland, Polen, Tsjecho- Slowakije, Roemenië en Bulgarije. Vandaag zullen de gedelegeerden in besloten zittingen bijeenkomen. De gemeenschappelijke commis sie voor internationale zaken van de Wereldraad van kerken en de internationale zendingsraad heeft dinsdag aan alle tien delegaties op de ontwapeningsconferentie te Genève een brief gezonden, waar in een beroep op de afvaardigin gen wordt gedaan „om i*edelijke risico's te nemen" teneinde de im passe te kunnen doorbreken. Koudere lucht stroomt b innen p Zeker een winterjas was het H gisteren in het uiterste noorden p van ons land kouder dan in de p zuidelijke provincies. In Lim- H burg en Brabant werd nog 16 p graden, in onze omgeving 14 graden Celsius gemeten. Met ff een krachtige noordoostenwind drong belangrijk koudere lucht uit Scandinavië via de Wadden- p zee het noorden van Nederland p binnen. In DenHelder en op de Waddeneilanden kwam het p kwik niet hoger dan 6 graden. Met de noordoostenwind dringt deze koudere lucht verder naar ons door, zodat de temperatuur vandaag ook in onze omgeving al enkele graden lager zal blij- p ven. De neerslagkansen blijven klein, zodat maart nog steeds p een zeer droge maand blijft. In p de komende dagen moeten wij op wat kouder lenteweer reke- p nen, waarbij de temperatuur ook overdag beneden de 10 p graden zal liggen. p "lïiiiiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiillillliiiiiiiiiilliillllllillliiiiliilllllllllillliÜTl VERWACHT. Geldig tot hedenavond MINDER ZONNIG Veranderlijke bewolking en droog weer. Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind. Lagere tempe raturen dan gisteren. ZON EN MAAN 17 maart Zon op 6.51 onder 18.47 Maan op onder 8.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1