Klanken uit de ether Onstuimig boek blijft boeien: „Bijkei voor de kinderen5' Eurovisie songfestival wordt in Royal Festival Hall gehouden ore h, ledereen vindt MütS even lekker Van en voor de boekenplank WOENSDAG 16 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Het vijfde Eurovisie Songfestival zal op dinsdag 29 maart in het Royal Festival Hall to Londen worden gehouden. Het festival zal des avonds van 9.00 tot 10.1*5 door de televisie worden uitge zonden. Niet minder dan veertien televisie-stations zullen deze wed strijd om het beste Europese lied voor miljoenen ldjkers op het scherm brengen. De uitzending zal namelijk behalve door de Ne derlandse Televisiestichtiug ook worden overgenomen door Oos tenrijk (ORF), Brussel-Frans en België Vlaams (NIK). Denemar ken (DSR), Frankrijk (RTF, Duitsland (ARD), Italië (RAI), Luxemburg (CLT), Monaco (RM C), Noorwegen (NRK), Zweden (SRT) Finland, (YLE) en Zwit serland. De tijd, die is uitgetrokken voor het presenteren van een liedje is bepaald op drie en een halve mi nuut. In elk deelnemend land zal een jury, bestaande uit tien per sonen, gereed zitten om aan elk liedje een aantal punten toe to kennen. Zij mogen echter geen punten toekennen aan het liedje, dat door een landgenoot wordt gezongen. De dertien jury's zul len zich "bevinden in Wenen, Ko penhagen, Brussel, Parijs, Frank fort. Rome. Luxemburg, Monte Carlo, Bussum, Oslo, Stockholm, Zürich en in het Broadcoasting House te Londen. Teddy Scholten zal op uitnodiging van de BBC aan de winnende vocalist (e) een prijs uitreiken. The Royal Festival Hall is het nieuwste concertgebouw in Lon den. Het is gebouwd aan de zui delijke oever van de Theems. In dit uitstekend ingerichte gebouw- worden regelmatig concerten, bal letuitvoeringen, films en lezingen Dertien kandidaten Voor het songfestival zijn vijf vrouwelijke en acht mannelijke kandidaten namelijk: Jacqueline Boyer (Frankrijk) met „Tom Pollibi". Sim Malmqvist (Zweden) met „Alle andra far varandre". Katy Bodtger (Denemarken) met „It was a lovely time". Anita Traversi (Zwitserland) met „Heaven and earth". Nora Brockstedt (Noorwegen) met „Voi Voi". Fred Leclerc (België) met „Mon amour pour toi". Werner Hass (Duitsland) met „Bonne nuit ma chérie". Bryan Johnson (Engeland) met „Looking high". Renato Rascal (Italië) met „Romantica". Camilio Felgen (Luxemburg) met „As long as you are here". Frangois Deguelt (Monaco) met „Ce soir". Harry Winter (Oostenrijk) met „"Sou fascinated me". Rudl Carell (Nederland) met „Wat een geluk". SDI MALMQVIST ..een van de vier dames.. .iet werd op 6 mei 1951 geopend en is voorzien van de modernste snufjes op akoestisch gebied. Het resultaat is, dat de bezoekers (er zijn 3500 zitplaatsen) overal het geluid goed kunnen ontvangen. Bovendien zijn de zitplaatsen zodanig gerangschikt dat men steeds een goed zicht op het po dium heeft. Ook de loges, die een geheel eigen karakter hebben, zijn op de juiste afstand van de muren geplaatst, zodat men een goed zicht op de spelers heeft. De dertien t.v.-commentators zullen ieder een loge toegewezen krijgen om elke rechtstreekse uitzending van hun praatje te kunnen voor zien. The Royal Festival Hall, dat ge bouwd is nabij de beroemde Red Lion Brewery en niet ver van de plaats waar eens The Globe Theatre stond, is het centrum geworden niet alleen van muziek, maar ook van ballet. Hoewel dit gebouw niet bestemd is voor re gelmatige toneeluitvoeringen, kan men er toch toneelstukken bren gen. Het podium kan namelijk veranderd worden in een toneel. Aan dit concertgebouw zijn ook een restaurant en een bar ver bonden. Er is ook een danszaal waar na afloop van het Songfesti val de genodigden zullen samen komen. Platenprogramma voor „Doe open" een succes Voor do notie „Doe open van do Nederlandse Jeugd" voor de jeugd in de vluchtelingenkampen draait do VARA aangevraagde granio- foonplaten in het programma „Tijd voor teenagers" op de vrij dagmiddagen. De Jongelieden kunnen platen aanvragen op briefkaarten, dio beplakt moeten worden met extra postzegels ten hate van de actie» Dc vijf platen, die aldus het meeste geld opbrengen, worden ten gehore gebracht. De twee vorige uitzendingen hebben reeds meer dan twaalfhonderd gulden opgebracht. De vorige week was er een aanvraag voor Louis Davids' liedje „Weet je nog wel oudje?" Dit plaatje werd aan gevraagd in een aangetekende brief met honderd gulden voor de actie. re viertallen elkaar op een onge- DAniD F KI TV P I IRPtFK bruikelijko manier ontmofiten. C/N I .V.-KUDKlcr\ Deze uitzending zal „2 x 4 geeft acht" Voor de twee maal zal, In de te levisieuitzending van de VARA op woensdagavond 23 maart het programma „2 x 4 geeft acht" worden uitgezonden. Dat is een programma, waarin twee militai- - 5 een onge- ontmoeten. geschieden vanuit een vliegbasis, waarbij de vliegdienst en cle gronddienst te gen elkaar in het strijdperk zul len treden. Aan dit programma zullen o.m. meewerken Jany Bron. Marcel Thielemans en The Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman. Geen T.V.-reportages uit Brits parlement Premier Macmillan heeft In het Britse parlement gezegd dat de Engelse regering niet van plau is voorstellen te doen met betrek king tot het maken van televisie- reportages uit het parlement. Hij zei, dat de regering ver schillende vormen van uitzendin gen van dc debatten had bestu deerd maar dat technische en fi nanciële bezwaren de doorslag hadden gegeven. Het zou moge lijk zijn om uit filmopnamen kor te programma's samen te stellen over de procedure in het Huis, maar dat de technische facilitei ten die daarvoor waren vereist enige ongemakken voor de leden zouden meebrengen. Bovendien zou het redigeren van die films moeilijkheden veroorzaken. Mac millan zei dat het geen steun nodig heeft om een radicale afwijking van de traditie te rechtvaardigen. Interview met Britse dix-jockey Chris Howland Chris Howland, de Britse „Disc- jockey" van de Westduitse radio te Keulen en bovendien spelleider van een televisiespel in Engeland, zal te horen zijn in de uitzending van de VARA voor de teenagers Tijd voor teenagers op vrijdag middag 18 maart. Werner Kohn heeft een Interview met hem. Televisiefilms over detective-verhalen van Agatha Christie Metro Goldwin Mayer heeft een con tract gesloten met dc bekende schrijfster van detectieve-verhalen Agatha Christie. Van een groot aan tal van haar boeken zullen televisie- f:,nis worden gemaakt. Agath Ctn.stie zou hiervoor een bedrag van ongeveer 10 miljoen gulden krijgen, wat haar tot de rijkste schrijfster •an de wereld zou maken. Debuut van A. Koolmees met „Een stuk brood" Anton J. Koolmees zal met het hoorspel „Een stuk brood" zijn debuut maken. Dit hoorspel zal door de VARA worden uitgezon den op 23 maart. De regisseur van het hoorspel, S. de Vnes jr., oordeelt over dit werk van een man, die nog nooit eerder iets ge schreven had, dat het uitstekend van sfeer is. In „Een stuk brood" wordt de verhouding tussen Indo nesië en Nederland zowel van Indonesisch als van Nedeiiands oogpunt uit bekeken. Koolmees, die thans ambtenaar in Enschede is, heeft destijds als vrijwilliger gediend in Indonesië. In het stuk zal een Indonesische kapitein worden gespeeld door Johan Walhaiu, die in Indonesië gebo ren is en een Indonesische ser geant zal worden gespeeld door Winny Wowor, die zelf Indone siër is. Jam-session De VARA zal op woensdagavond 23 maart een jam-session uitzen den. Men hoort dan Theo Loe- vendie, altsax, Toon van Vliet, tenorsax, Ado Broodboom, trom pet, Karei Roberti, die nxellofoon speelt dat is een soort hoorn Misja Mengelberg, piano, Arend Nijenhuis bas, en Cees See, drums. T.V.-verslag van wedstrijd Glasgow Rangers - Sparta De voetbalelftallen Glasgow Rangers en Sparta zullen vandaag in Glasgow eeu wedstrijd spe len om een plaats iu de halve finale voor de Europese voetbal beker. Morgen zal men 's avonds van 10.10 tot 10.25 een verflimd verslag kunnen zien op de televi sie. Bep Bakhuis zal het commen taar geven. AAAAAWWVWWVWWWWN yen Clt sctvnjven VANDAAG Televisie In studio B. de kunstrubriek van de N.C.R.V.-televisie zal van avond aandacht worden geschon ken aan de vrije expressie van de jeugd in tekening en muziek. Vervolgens worden onder de titel „Het Teven begint bij veertig" luchtige bespiegelingen gehouden over ae vier kruisjes als mijlpaal naar ideeën van Wolf Kielich met medewerking van prof. dr. H. K. van de Graaf, Godfried Bomans, Hetty Blok, Fenny Kelk en Jan Bronk. Pi Scheffer laat in Pas Geperst o.a. Ria Verda met Ad- dio Amore, de pianist-componist Enrico Neckheim en The Blue Diamonds optreden. Voor de dag sluiting in gemeenschap staan do camera's opgesteld ln het pro testants militair tehuis te Zeist. De overdenking zal worden ver richt door de vader van het te huis, de heer G. G. Gussekloo. De Vlaamse televisie is op het scherm met het programma voor de vrouw „Penelope". NETTY ROSENFELD omroepster RITA REIJS ......jazz Radio Het VARA-radio-programma van vandaag is gewijd aan de vrouw. Grepen uit „Voor do vrouw zijn: de vrouw als componiste (20.05 uur; de vrouw beschreven in drie een akters (20.20 uur); de vrouw bezongen in cabaret liedjes (21.05 uur); de vrouw als jazz-zangeres (Rita Reys, 21.30 uur); de vrouw als vrouw in het ga reel (21.45 uur); de vrouw als deelhebster aan de wereldgeschiedenis (22.05 uur); de vrouw als psychische verschij ning (23.00 uur). Dc vrouw zal derhalve -van vele zijden worden belicht. Of daar mee het raadsel van de vrouw wordt opgelost is een vraag. De N.C.R.V. zendt vanuit Haar lem de eerste passièstondo uit. Voorganger is ds. ter Stcege (20 uur). (Advertentie) N „MET ZINGEN EN SPELEN" Belangrijk werk van dr. J. L. Klink en vele anderen Wie voorleest uit de bij „Het We reldvenster" te Baarn verschenen Bijbel voor de kinderen", raalct evenzeer als de jeugdige toehoorders in de ban van de verhalen, die hij misschien al vele malen op telkens andere manier kreeg voorgedragen, maar die hier wel op een bijzondere boeiende wijze worden weergegeven. De schrijfster, dr. J. L. Klink, re monstrants predikante te Haarlem, is erin geslaagd om het relaas uit de „grotemensenbijbeW getröiixo en op theologisch zeer verantwoorde wijze volgend, te vertalenin proza van deze tijd, en wel zodanig dat met vermijding van de tale Kanaans aan het oude Kanaan meer recht wordt gedaan dan in menige andere kinder bijbel. Niet alleen de directheid van ile verteltrant treft, maar ook het on derbreken van de neerbuigendheid van een volwassene die „kinderlijk" probeert te doen. Daar komt nog bij dat tussen de regels door soms ver rassende samenhangen worden aan duid waarbij men merkt, dat de schrijfster de jeugdige lezers (en eventueel do voorlezers) wil wijzen op het verbindende element dat dit alles heilsgeschiedenis is: „het gaat er in deze verhalen over", zo schrijft zij in haar voorwoord, „dat de men sen het heil ontvangen, dat hun le ven „heel" wordt, omdat God met hen handelt". Moderne illustraties Officieel is deze kinderbijbel bestemd voor de jeugd van negen jaar en ou der, maar het experiment met het voorlezen aan ongeveer zesjarigen leidde eveneens tot ademloos luiste ren. De illustraties van Piet Klaasse dragen in niet geringe mate ertoe bij, dat de aandacht ook van deze kleintjes gevangen gehouden wordt. Klaassens tekeningen in moderne stijl zijn in volkomen harmonie met de tekst: de „le- September in Sussex Het aardige verhaal van Annie Winkler-Vonk over de belevenissen van enkele jonge mensen in Sussex heeft een tweede druk beleefd. Het heette eerst „Vijftien dagen" maar bij de tweede druk „September in Sussex" Uitgever Ploegsma, Amster dam. vendige onstuimigheid van de bij- hel" bruist de kijker van de ge- illustreerde pagina's tegemoet. Oecumenisch Maar bij bet gesproken woord en getekend beeld blijft het niet, want tussen de hoofdstukken in vindt men liederen en verzen, met muziek erbij en een aantal spelen waarin de jon gelui de geschiedenissen zelf kunnen beleven. Sommige van die spelen zijn misschien nog wat te hoog gegrepen voor de negenjarigen, maar oudere kinderen zullen er des te meer vol doening van hebben. De liederen en vrezen stonden onder redactie van dr. J. W. Schulte Nordholt; de redac teur voor de spelen was ds. C. M. de Vries. Dat de opzet breder dan oecu menisch was, blijkt uit de opgave van medewerkers voor deze onderde len, onder wie dichters en componis ten zijn niet alleen van diverse pro testantse richtingen, maar ook vooms-katholieke. Deze medewerkers zijn: Jan van Biezen. Mies Bouhuys, Guillaume van der Graft, Okke Ja ger, Ted Logeman, Gerrit en Tera de Marez Oyens, Frits Mehrtens, Mi chel van der Plas, Anne Schulte Nordholt, J. W. Schulte Nordholt, Herman Strategier, Arent Westera en Jan Wit. Wie kennis genomen heeft van het thans verschenen eerste deel, „Het Oude Testament", ziet ongetwijfeld met belangstelling uit naar het dit jaar te verwachten tweede deel. Behalve voor de kinderen, is het aan bevelenswaardige lectuur voor oude ren die menen, dat hun kennis te kortschiet op het terrein van deze „eerbiedwaardige geschiedenissen, die Michel Angelo en Rembrandt be zield hebben". DONDERDAG 17 MAART. HILVERSUM 402 m 74G ltc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. VRO: 7.00 Nws. 7-10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 I>agopenlng. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9-40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.30 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Promenade-ork- 12.00 Metropole-ork., koor en solist. 12.30 Land. en tulnbouw- meded. 12.33 Mctropole-orlc, koor en so list (verv.) 32.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13-55 Beursber. 14.00 Ba riton en plano. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.05 Anna Karenina, hoorspel. 15.40 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 13.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Voor de kleuters. 1905 Gcvar. progr. 2000 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Radio-Phllharm. ork. en sol, (In de pauze: 20.45—21.05: De Europese eco nomische Integratie, gesprek). 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.40 Bezoek premier Krocsjtsjew aan Frankrijk. 22.55 Sportact. 23.05 Nieuwe gram. HILVERSUM IX. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 143)0—21.00 NCRV. KRO: 7AO Nws. 7J5 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 0.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10,30 Morgendienst, KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 1228 Gram. 12.50 Act 13.00 Nws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avondrust, hoorspel. 15.00 Orgelspel. 1520 Gram. 16.00 Ver kenningen in de bijbel. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gevar. muz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gevar.muz. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, praatje. 19-15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken parade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsport- uitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelconc. 23-30 Gram. 2335—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA.. NTS: 20.00 Journaal en eeroverzicht. VAR-A: 20.20 Pol. praatje. 20.30 Cabaret. 21.00 Vuile handen „Les mains sales", toneelstuk. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de Jeugd. 19.50 Nws. 20-00 Progr. t.g.v. St-Patrick's Day. 20.30 Film. 2150 Confrontatie met de levende kunst. 22.20 Nws. en journaal. FRANS-BELG. T.V. PROGRAMMA. 16.00—16.30 Rep. wielerwedstr. Parijs— Nice. 17.00—18.00 Voor de jeugd. 19.00 Progr. voor de oudere kijkers. 20.00 Journaal. 20.35 Télé-Match. 21.35 Filmkron. Daarna: journaal. Na de uittocht van de Israëlieten uit Egypte door de rietzee, zong Mozes met zijn volk het lied van de bevrij ding. Toen nam Mirjam de tamboe rijn in haar hand en alle vrouwen gingen achter haar aan met tamboe rijnen en dansten en zongen het re frein". Tekening van Piet Klaasse uit „Bijbel voor de kinderen". „De angst in de scala", Italiaanse novelle „De angst in de scala" is de titel van een vertaling van een van Dino Buz- zati's novellen, uitgegeven bij J. Heij- nig Tsz. te Zaandijk. En in deze titel ligt eigenlijk de gehele inhoud van het verhaal opgesloten. Het is een grote satire, opgebouwd rondom een gerucht over een machtsgreep van een revolutionaire partij in de Ita liaanse stad Milaan. Het gerucht dringt binnen door de deuren van een bekend theater, waai de upper-ten van de stad is verza meld voor een première. De steeds hardnekkiger verhalen en de aanwij zingen, die in de richting van een op stand zouden wijzen, brengen in ae scala als het ware een paniek te weeg. Niemand durft het gebouw te verlaten. Ook in de gelederen van de theater-bezoekers beginnen zich enkele groepjes te vormen èn „ver wijt de pot de ketel", dat hij met de revolutionairen heult. Meesterlijk drijft Buzzati zijn novelle naar een climax om dan op de laatste bladzij den het „loos-alarm" met enkele fijne Ëennestieken uit te tekenen, 'e vertaling van dit werkje is van Herman van den BeTgh en het ont werp van de stofomslag van Betty van Linden van den HeuveL Nieuwe avonturen van Ernstjan en Snabbeltje Van de hand van Jaap ter Haar za gen bij de uitgeverij Van Holke- nia en Warendorff N.V. te Am sterdam een drietal boekjes met verdere avonturen van „Ernstjan en Snabbeltje" het licht. Evenals in de vorige boekjes over het jongetje Ernstjan en zijn eend Snabbeltje, wel bekend van de N.C-R.V.-radiouitzendingen, be leeft dit tweetal ook nu weer al lerlei avonturen. De respectieve titels zijn „Eendestreken", „Uit en thuis" en „Aan de wandel". Het bandontwerp is van Van Looy. (Advertentie) Maak korte metten met Uw brandend maagzuur, Eén of twee Eennies - gesmolten op Uw tong en alle- overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit: met Rennies blust U afdoend, in een wip, onopvallend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15