Plan voor sporthal te Goes met belanghebbenden besproken V.V.V. GOES ZAL TONEN DAT VERENIGING NOG BESTAAT Griep? Chefarine „4" doet wonderen Chefarine ,4 VICTOR MATURE IN WESTERN „DWARS DOOR DE HEL" Steradent VOORZITTER ROOSJEN OVER RUMOER ROND OMROEPBESTEL P'&Ü V I NO IA Lb 111 U W S Is! CO Ult ANT WOENSDAG 16 MAART 1960 BELANGSTELLING VIEL TEGEN Aarzelende houding van verenigingen De Goese sportvereniging-en staan nog aarzelend tegenover de door de lieer W. Rejaek in de dinsdagavond in zaal „Flora" belegde vergadering ontvouwde plannen om te komen tot de stichting van een 50 meter lange en 35 meter brede sporthal. Slechts een twintigtal belangstellenden uit sportkringen had gehoor gegeven aan de uitnodiging. Hoewel zij slechts en kele sportverenigingen vertegenwoor digen, waren zij toch representatief v oor de Goesè sportwereld. Een voor stel van de initiatiefnemer om de plannen met enkele vertegenwoordi gers van de Goese sportverenigingen nader uit te werken vond geen ge nade in de ogen van de vergadering. Men kwam dus tijdens deze bijeen komst niet tot de oprichting van een werkgroep. In deze vergadering gaf de heer Re- jack een uitvoerig overzicht van zijn plannen, zoals wij die vorige week in onze krant reeds hebben beschreven. Hij betoogde, dat er drie mogelijk heden zijn om tot de stichting van een sporthal te komen: namelijk het aangaan van een geldlening bij een financieringsmaatschappij met ga rantie van de gemeente, het benodig de geld bijeen te brengen door uit gifte van een aandelenkapitaal of enkele zakenlieden voor de plannen te interesseren. De heer Rejaek deel de mee 'de tekening van de sporthal te zullen opzenden aan de Nederland se Sportfederatie. Na ingewonnen ad vies zou hij zich met het plan tot de verschillende instanties wenden. Sportfederatie In de bespreking, die op de uiteen zetting van de heer Rejaek volgde, werd meer van gedachten gewisseld over de moeilijkheden tussen B. en W. van Goes en de Sportfederatie dan over de plannen om tot de bouw van een sporthal te geraken. Met name de heren A. J. Wijnands, voor zitter van de Goese Sportfederatie, tevens voorzitter van de voetbalver eniging „Goes" en D. A. Huijsse, ambtenaar voor sportaangelegenhe. den van de gemeente Goes, die beiden uitdrukkelijk verklaarden resp. niet namens de federatie en de gemeente tc spreken, gingen nader in op deze reeds enkele maanden slepende af faire. De vergadering was over het alge meen van mening, dat de steun van do gemeente, bij verwezenlijking van de sporthal onontbeerlijk is. Tijdens de discussie bleek, dat het in het voornemen van B. en W. van Goes ligt ccn sportadviesraad in te stel len, waarin naast vertegenwoordigers van de sportverenigingen, ook leden van de gemeenteraad zittiug zullen nemen. Vooralsnog was de vergade ring niet genegen vertegenwoordi gers van de sportverenigingen aan te wijzen, die zitting zouden nemen in de door de heer Rejaek voorge stelde werkgroep. Men wilde het ini tiatief laten overnemen door de te stichten sportadviesraad of de sport federatie. Overigens hadden alle spre kers veel lof voor het door de heer Rejaclc genomen initiatief. Voortzetting actie tegen rendez-vous huizen De Amsterdamse zedenpolitie heelt opnieuw, in opdracht vun de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, arrestaties verricht als voortzetting van de in september begonnen actie tegen de rendez-vous huizen in de hoofdstad. Maandag hebben recher cheurs vijf personen gearresteerd, die ervan worden verdacht gelegen heid te geven tot ontucht in twee huizen in de Spuistraat in de binnen stad. Gearresteerd werden drie vrouwen: de 52-jarige J. M. P. A., de 64-jarige M. B., de 49-jarige M. L. M. H. en de 37-jarige man P. P. en zijn 36- jarige echtgenote D. P.B. De arres tanten die opgesloten zijn op het hoofdbureau van politie zullen ver moedelijk donderdag voor de officier van justitie worden geleid. Ook Schnelder- vullingen voor elke ballpoint. STIFT „ZE GAAN ONS VOORBIJ" Zonnemaire kan dit jaar starten met scholenbouw Woonruimfewet dient ook hier gehandhaafd De scholenbouwplannen van Zonne maire zijn nu zover gevorderd, dat ze dit jaar de verwezenlijking zo on geveer nabij zullen zijn. Op enkele details na is het gehele bestek ge reed. Het wachten is nog op enkele goedkeuringen en dan kan de beno digde grond bouwrijp worden ge maakt. Deze mededeling deed burge meester J. L. van Leeuwen dinsdag avond aan de raad over de gang van zaken op dit punt. Binnen een uur tijds heeft de raad zich door een nog vrij lijvige agenda heengewerkt, waarvan de punten op een enkele uitzondering na vlot onder de hamer van de voorzitter doorgin gen. Naast een aantal formele aan gelegenheden hechtten de heren on der meer hun goedkeuring aan een voorstel van B. en W. de minister ervan in kennis te stellen, dat Zonne maire de woonruimtewet 1947 nog graag gehandhaafd wil zien. De heer L. C. Braber (p.v.d.a.) te kende bij dit onderdeel van de agen da nog aan, dat de woonruimtecom missie in deze gemeente veel nuttig werk heeft gedaan en ook in de naas te toekomst bij hulp aan woningzoe- kenden en ontruiming van krotwonin- gen nog niet kan worden gemist. Zes jaar gevangenis voor doodslag „Blonde Marie" De rechtbank in Den Haag hoeft gis termorgen de 27-jarige schilder Adri- anus S. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering I wegens doodslag op de 47-jarige j vrouw van lichte zeden Marie van E., i die bekend stond onder de naam j „Blonde Marie", en diefstal van sie raden en andere goederen van deze vrouw. De rechtbank bepaalde dat de gestolen voorwerpen aan de erfge namen van de vrouw zullen worden teruggegeven. De schilder heeft in de nacht van 30 december 1958 de vrouw in haar woning aan de Nieuwe Haven ge wurgd. Daarvoor had hij de hele avond in een har gezeten. Hij ging naar „Blonde Marie" om een geld kwestie te regelen. Hij meende iets \an haar te vorderen te hebben. Bij een woordenwisseling over het geld die toen ontstond werd hij zeer kwaad. Hij sloeg de vrouw in het ge zicht en kneep daarna haar keel dicht. Enige van de gestolen sieraden gaf hij de volgende dag als verjaars cadeau aan zijn vrouw. De officier van justitie had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voor arrest en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Taptoe Delft in 1961 wellicht naar Goes „Ze gaan ons voorbij" was de kreet, die de vertegenwoordigers van de Goese botellerie dinsdag slaakten in de vergadering van de plaatselijke V.V.V En deze kreegt was wel ty perend voor wat in do vergadering werd besproken en voor wat de gan se stad als toeristencentrum nog be tekent. Maar do V.V.V. van Goes gaat er iets aan doen. „Men moet zien dat we iets organiseren en dat we als vereniging nog bestaan", al dus drukte de penningmeester, de heer M. Haasdonk liet uit. Naast het gebruikelijke fruitcorso staan een bloesemrit, een grote pro paganda in .Zeeland Vakantieland", en voor 1961 zelfs een taptoe op het programma. Het plan voor de taptoe bevindt zich nog in voorbereidend sta dium, maar de V.V.V. zal alles doen om dezelfde orkesten in de zelfde galauitrusting als gebrui kelijk bij de Taptoe Delft naar Goes te krijgen. Men heeft ge zocht naar een tweede evene ment naast het jaarlijkse fruit corso, dat de attractie van Goes zou moeten vergroten. De keus viel op een taptoe. De hotellerie van Goes klaagt, dat een ïeder aan hen voorbijgaat. Gas ten, die op Walcheren met de hoogtij dagen nergens meer terecht konden, zouden vandaar uit zelfs naar Bra bant of andere delen van Zeeland zijn doorgestuurd, terwijl de Goese hotel eigenaars met lege kamers bleven zitten. Men hoopt dit in de toekomst Achttienjarige pianist wint Chopinconcours De 18-jarigo pianist Maurizio Pollini uit Milaan"heert het zesde internatio nale chopinconcours te Warschau ge wonnen. Aan de wedstrijd die om de vijf jaar wordt gehouden, namen dit maal 78 jonge pianisten uit bijna dertig landen deel. De 20-jarige Russische Irina Zarat- 8akaja kreeg de tweede prijs en de speciale prijzen die waren uitge loofd voor de beste vertolkingen van Chopins polonaises en mazurka's. De 23-jarige Tania Asjot-Haroetoe- nian uit Teheran, die voor de tweede maal aan het concours deelnam, kreeg de derde prijs. De 23-jarige Li-Min Sjan uit Communistisch Chi na, de 22-jarige Russische Zinaida Ignatcva en haar 18-jarige landge note Valeiy Kastielski kregen resp. de vierde, vijfde en zesde prijs. te kunnen ondervangen door het plaatsen van een bord met de hotel namen bij het kantoor van de A.M.Z., en in de nieuwe telefoongidsen het nummer te vermelden, waarop inlich tingen over accommodatie kunnen worden verkregen. De penningmeester deed de suggestie om in de bloesemtijd samen met de V.V.V.'s van buurgemeenten een massale wandeltocht te organiseren, waardoor uit het gehele land men sen zouden kunnen worden aange trokken. De minimum-contributies van de vereniging zouden worden verhoogd. Bij de gemeente werd een verzoek om subsidieverhogirig inge diend. Accommodatie In zijn openingswoord had de voor zitter, mr. J. F. G. Schlingemann nogmaals het gebrek aan voldoende hotelaccommodatie van Goes aange stipt. Hij meende dat Goes, als ver zorgingscentrum van het Zuidbeve- landse Zandkreek-recreatiegebied, toeristisch gezien een goede toe komst tegemoet zou kunnen gaan. De voorzitter wees er voorts met klem op, dat de subsidie voor de V.V.V. niet alleen van de zijde der overheid moet komen. „Ook het be drijfsleven moet iets doeu," zo ineen- de hij. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid. In de plaats van de heer S. Verwer, die onlangs aftrad, werd de heer L. Rippe gekozen. De he ren H. K. Michaelis, burgemeester van Goes en G. Diender werden op de twee plaatsen gekozen, waarmee het bestuur werd uitgebreid. Na af loop kregen de leden enkele interes sante films tc zien. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Elk table! Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de govoeligslo maag, want die wordt teschormd door hel bestanddeel Chofaroi. 20 Ubl. 10.80. Voordelige gerintverpakfclnglOO tabl, 13.60 Ontslag werkmeester nietig verklaard Geen evenredigheid tussen straf en gepleegde overtreding Het ambtenarengerecht tc Middel burg heeft het ontslag van J. G. uit Middelburg als werkmeester van de stichting Beschuttende Werkplaatsen op Walcheren te Middelburg nietig verklaard. Per 1 september 1959 was de werk meester ongevraagd eervol ontslag verleend uit zijn functie, waartoe een weigering van de werkmeester om een opdracht van de bedrijfsleider F. S. uit te voeren de aanleiding vorm de. Deze had dit met het dagelijks bestuur der stichting opgenomen, het geen resulteerde in net ontslag van G. Hiertegen was de werkmeester in be roep gekomen bij het ambtenarenge recht, die zijn zaak op 18 februari be handelde. Een bode der stichting had hier nog verklaard, dat de werkmees ter zich vaak op laatdunkende wijze uitliet over de bedrijfsleider. Voorts zou hij ook minder nette uitdrukkin gen hebben gebezigd aan het adres van de voorzitter en de secretaris dei- stichting. De werkmeester had dit echter ontkend. In zijn uitspraak had het ambtena rengerecht overwogen, dat er geen evenredigheid bestond tussen de door de stichting opgelegde straf en de gepleegde overtreding. Reisbeperkingen voor Russen opgeheven De voor de Sowjet-Russfsche militaire missie bij het Britse hoofdkwartier te München-Gladbaeh, in West-Duits. land, ingestelde reisbeperking is op geheven. Dit geldt ook voor de Rus sische militaire missies bij het Franse hoofdkwartier te Baden-Baden, en bij het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg. FILMS IN ZEELAND „Opstandig Afrika", bizar produkt van Orson Welles Electro (Middelburg) vertoont deze week de western „Dwars door de hel", waarin Victor Ma ture zijn mannetje staat. De titel van deze film luidt „Escort West". De geschiedenis speelt zich af in 1865 in de staat Neva da. De noordelijken en zuidelij ken hebben do strijdbijl begra ven, maar alles is nog niet ver geten en vergeven, hetgeen jlijkt wanneer ex-kapitein Ben Lassiter (Mature) der zuidelij ken een aantal cavaleristen ont moet. Beide groepen hebben hetzelfde doel, maar reizen af zonderlijk verder. De tocht gaat door gebied, dat be woond wordt door indianen, die de Amerikanen weinig vriendelijk ge zind zijn. De cavaleristen moeten dat aan de lijve ondervinden en van hun expeditie blijven slechts twee vrouwen (Elaine Stewart en Faith Domerque) over. Ben Lassiter spoort hen op en ontfermt zich over hen. Het is het begin van een reeks hel dendaden van Lassiter, die zich hardnekkig verzet tegen de indianen, die ook zijn groepje willen elimineren. De opnamen voor deze spannende en klassieke western werden ge maakt in de fraaie San Fernando- vallei en natuurlijk in cinemascope. „Dc scliat der Watusi", het ver volg op „De mijnen van koning Salomo", bespraken we reeds eerder. George Montgomery en Taina Elg spelen de hoofdrollen in een verhaal, dat speelt in de hier opnieuw fraai gefilmde jungle van Midden-Afrika. De deelnemers aan de safari wor den behalve door gevaren van de natuur ook door een agres sieve negerstam bedreigd en al deze dreiging bij elkaar geeft de film een dosis exotische span ning, die weer getemperd wordt door het zonnige van de kleu rige opnamen. Te zien in Grand (Goes). Albambra (Vlissingen) prolongeert „The Nun's Story". Audrey Hep burn geeft een goede uitbeelding van „Zuster Luc", de non, die zich terugtrékt uit het kloosterleven, wanneer dit niet meev strookt met de gedachten, die haar bezig hou den. ..Gangstervijand no. 1", Luxor (Vlis singen) is van Amerikaanse ma kelij. Het is een film van het soort, dat de Amerikaanse samen leving niet op haar gunstigst voor- N/6UW WBICTTEN v°0! HET I nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis Steradent reinigt en desinfecteert TONIGEN VA.H "W KUNSTGEBIT AFDELING ZEELAND N.C.R.V. Dinsdagmiddag beeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Koosjen op de ledenvergadering van de provinciale afdeling Zeeland der N.C.R.V. in het „Nederlands Koffiehuis" te Middelburg een warm pleidooi gehouden voor het huidige omroepbestel. „Tegen de omroeporganisaties en dc N.C.R.V. in 't bijzonder wordt een campagne ontketend, aldus mr. Roosjen die het rumoer rond het N.C.R.V.-programma van zondag 27 december j.I. in herinnering bracht. De N.d.R.V. wilde toen het eigen programma niet verzetten voor een Duitse uitzending van „die Fledermaus", het geen toen aanleiding gaf tot veel kritiek. „Wij zijn toen onder zware druk gezet", zei voorzitter Roosjen, „maar wij hebben néé gezegd, om dat de N.C.R.V. het karakter van de zondag ook tot uitdrukking wil brengen in haar programma's. En bet programma van die zondag was afgestemd op het kerstfeest en de jaarwisseling". Nederland verstevigd wordt, betoog de de heer Roosjen. Deze had er aan het begin van zijn rede op gewezen, dat er oog veel wanbegrip bestaat in eigen kring voor de christelijke activiteiten, het geen hij weet aan onbekendheid met het verleden. Voorzitter Roosjen zag hierin een grote taak door de men sen hierop te wijzen. Eerder op de middag had ds. E. Durkstra als voorzitter van de pro vinciale afdeling Zeeland ook de ten dens tot een nationale omroep in zijn openingswoord ter sprake gebracht. Ds. Durkstra vond, dat men dank baar moest zijn. dat er een omroep met de bijbel in Nederland bestaat. „Als christenen kunnen wij nooit staan achter het verlangen voor een algemene omroep", zei ds. Durkstra, die er op wees, dat de N.CJLV. nog een grote strijd wacht. Voorzitter Durkstra vond, dat men als Zeeuwen tegen het hoofdbestuur moest zeggen: „Ga door, door goed en kwaad gerucht heen. Wij staan achter U". Ook wijdde ds. Durkstra enkele „In eigen Kring uestaat ilug ivCi W UaiUtgtAjJ Vei»w-v „v. ..vofejen, uat Luiiu> uo noeiuie ecu ureekijzoi winen zetten in net Huidi ge oniiocpncstei, dat nij verdedigde als een uuick besten In dit vernand wees spreker op de uitlating van een Engelse preuikunt, die juist veel waardering toonde over de veischei- denneid van leiigicuze programma's die er gegeven weiden. Een kostelijk bezit noemde mr. Roosjen de omroep met de bijbel en bestreed ten felste, dat de N.C.R.V. ook commerciële be langen zou bezitten. „Dc tegenstand in deze tijd stemt ons allerminst tot moedeloosheid, indien de lust om te vechten, er maar is", aldus mr. Roosjen. Deze toonde zich overtuigd, dat deze lust om te vech ten zal blijven als men begrijpt om welke grote belangen het gaat. Daar om is het zo belangrijk, dat de posi tie van de omroep met de bijbel in waarderende woorden aan de heer Joh. Verburg uit Kamperland, die de N.C.R.V. is ontvallen. Voorts deelde hij mee. dat de afdeling Zeeland thans 1S551 leden telt. hetgeen in vergelijking tot het afgelopen jaar een vooruitgang betekent van 275. De huishoudelijTte zaken, die de agen da voor deze middag vermeldde, wa ren vlug afgehandeld. Het belang rijkste punt vormde de bespreking van de omroep en de verenigingsbe- langen. De vragen, die uit de verga dering kwamen werden alle uitvoe rig behandeld door mr. A. H. van de Veen, de directeur van de om roep. Zo kwamen onder meer de verdeling der zendtijd en cle uitbrei ding van de zenduren ter sprake. Een belangrijk punt van bespre king vormde nog de commerciële t.v., waartegen mr. Van dei- Veen zich kantte. De adverteerder bepaalt clan de Inhoud van 't pro gramma, zodat godsdienstige en educatieve programma's wel niet aan bod komen. Ook tegen reclame in cle t.v. waarbij de adverteerder geen zeg genschap over de programma's heeft had mr. Van der Veen bezwaren, omdat hij hierin een begin zag naar algehele reclame. Verkiezing Bij de. bestuursverkiezing werden de aftredende leden van het algemeen bestuur, ds. J. Fokkema. Ede, drs. C. P. Hazenbosch, Den Dolder, J. M. de Morréc, Driebergen, mr. A. B. Roosjen te Amsterdam en ds. W. F. ten Rouwelaar te Middelburg bij ac clamatie herkozen. Dit gebeurde te vens bij de aftredende leden van de provinciale commissie, de heren S. Caljouvv te Middelburg en E. van der Zee uit Goes. Ook de aftredende le den uit de Verenigingsraad, J Alle- wijn Jzn. Middelburg, P. J. Goossen. Oostburg en A. de Poorte Middelburg werden bij acclamatie herbenoemd, In de vacature door het overlijden van de heer Joh. Verburg uit Kam perland werd de heer W. G. Potappel uit Zierikzee gekozen. stelt. De vervaardigers hebben hun uiterste best gedaan een zo groot mogelijk aantal misdaden in een verhaal te passen om dat daarna in filmtaal om te zetten, waarbij zo nu en dan krasse „uitdrukkin gen" worden gebezigd. De hoofd rollen worden vervuld door een aantal minder bekende Hollywood- „grootheden." DONDERDAGCYCLUS. „Opstandig Afrika" is een van de meest bizarre produkten van Orson Welles, die op dat gebied een klinkende naam heeft. Het is het verhaal van een enigs zins eigenaardige Fransman, die er vrij vreemde ideeën op na houdt. Onder meer meent hij, dat alle olifanten beschermd moeten worden, want de olifant ziet hij als het symbool van de vrijheid. Een bizar gezelschap trekt zich tenslotte onder zijn leiding te rug in het oerwoud van Afrika. Orson Welles speelt natuurlijk de hoofdrol en voorts ziet men Juliette Greco en Trevor Howard bij de „olifantenbeweging." Te zien in Electro (Middelburg). De vrolijke komedie „Les Girls" van George Cukor. waarin zeven Cole Porter-melodieën zijn verwerkt komt op het doek van Grand (Goes). De kort geleden overleden Kay Kendall is de belangrijkste van de „Girls", tot wie verder nog Mitzi Gaynor en Tainc Elg behoren. Ge ne Kelly is de mannelijke tegen speler van dit illustere drietal. Het toneel is Parijs. Minister Cals tien jaar bewindsman Het is gisteren 10 jaar geleden, dat mr. J. M. L. Th. Cals betrokken werd hij de leiding van het departement van onderwijs, kunsten en weten schappen. Van 15 maart 1950 tot'2 september 1952 was hij als staatsse cretaris van O., K. en W. in het bij zonder belast met de zorg voor de zaken op het terrein van 03. de vor ming huiten schoolverband, de kun sten en de radio. Hij werd het hoofd van het departe ment van onderwijs, kunsten en we tenschappen toen hij in -september 1952 pror. Rutten opvolgde als minis ter van O., K. en W. Ter herinnering aan deze 10-jarige ambtsperiode hébben de hoofdambte naren van O., K. en W. gisteren in een bijeenkomst met mlnsiter Cals in diens werkkamer hem een handge kleurde kopergravure uit 1730 met een oorkonde aangeboden. Dc secretaris-generaal dr. J. H. Wes- selings voerde daarbij namens alle ambtenaren het woord. De echtgeno te van minister Cals en de heide staatssecretarissen van O., K. en W„ de heren Stubenrouch en Scholten, waren mede aanwezig bij deze huldi ging in de intieme kring van het de partement. „Vestigingsregeling in tuinbouw noodzakelijk" De drie centrale landbouworganisaties (K.N.L.C., K.N.B.T.B. en C.B.T.B.) hebben de minister van landbouw en visserij gevraagd in overweging te ne men, zodanige wettelijke voorzienin gen te treffen dat voor do verschillen de sectoren in dc tuinbouw vcstigings- regelingen in het loven geroepen kun nen worden, die tegemoet komen aan de omstandigheden in die sectoren. Zoals hekend is loopt de huidige er kenningsregeling voor de tuinbouw, gehanteerd door de produktschappen voor groenten cn fruit en voor sierge wassen. eind 1961 af. De Sociaal-Eco nomische Raad heeft de minister ge adviseerd, niet over te gaan tot n-t stellen van vestigingseisen voor land en tuinbouw. De drie centrale landbouworganisa ties menen echter, dat een vestigings regeling in de tuinbouw thans met ge mist kan worden. Zij voeren daarvoor in hun brief aan de minister de volgen de overwegingen aan: Dat de tuinbouw zich in grote lijnen heeft weten staande te houden zonder overheidsgaranties, is alleen mogelijk geweest door een stelsel van regelin gen, waarvan de erkenningseisen een onmisbaar onderdeel uitmaken. Zou den de erkenningseisen thans komen te vervallen, dan zou dit hele stelsel op losse schroeven komen te staan, wat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor deNederlandse tuinbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10