De avonturen van Stikkeltje en Bruunke Woensdag 16 maart a.s. Firma Van Dronkelaar-Buyze SCHAKERS CHR. KWEEKSCHOOL IN BREDA UITGESCHAKELD BIJ HOLLAND-AMERIKA LIJN VERMINDERDE BRUT0-WINST „EVEN KIJKEN" TE ZUIDZANDE. DINSDAG 15 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DOOR EINDHOVENS LYCEUM VAS-team deed uitspraak in Zeeuws kampioenschap Het schaakteam van de Middelburg se chr. kweekschool heeft als school kampioen na spannende strijd werden de kwekelingen dat de kleuren in het Zuidnederlandse kam pioenschap verdedigd. Zonder succes echter, want de Brabantse kampioen, het Lorentzlyceum uit Eindhoven, versloeg de Zeeuwen met 4>/2-4>/2. De overmacht van de lyceïsten is overigens niet zo groot geweest als uit de cijfers verondersteld zou wor den. Weliswaar vonden de Middel burgse kwekelingen onder meer de drie best geplaatsten bij de Brabant se jeugdschaakkampioenen tegen over zich. maar de Zeeuwse jeugd kampioen Jan Goedhart kreeg remi se aangeboden, terwijl Adrie Ver spoor aan bord 2 ongetwijfeld beter stond. Goedhart meende echter, dat hij be ter stond, maar in tijdnood gekomen kon hij de juiste winstvoortzetting niet vinden. Verspoor ontwikkelde een moeilijke combinatie met veel offers, die hem echter evenmin de winst bracht. Alleen Dick Bolier bracht het aan bord 4 tot winst na een goede partij te hebben gespeeld De gedetailleerde uitslagen van deze in Breda gespeelde wedstrijden zijn: Jan Goedhart (chr. kweekschool)- Chris van Bockel (Lorentzlyceum) 0-1; Adrie Verspoor-Rolf Niemeijer 0-1; Kees Jonkheer-Jaap Meijer 0-1; Dick Bolier-Dick Endels 1-0; Gerrit de Graag-Kees van Zaanen 0-1; J. Stefan-A. Aamoudse V2-V2. Daar de Brabantse kampioenen ook van het Limburgs team gewonnen hebben, mogen zij uitkomen op de nationale kampioenschappen. De chr. kweekschool is overigens niet zonder meer Zeeuwse kam pioen geworden. Daarvoor is zelfs de bemideling nodig ge weest van het kampioensteam van Nederland, het Amsterdamse V.A.S De laatste wedstrijd in het Zeeuwse toernooi tussen de rJi.b. s. uit Vlissingen en de chr. h.b.s. Middelburg was namelijk voorlo pig in een 3-2 voorsprong voor de Middelburgers geëindigd. En re mise zou voor hen voldoende zijn om de kampioensvlag te hijsen. Bij Roermondia arbiter opnieuw gemolesteerd Voor de tweede maal in korte tijd is te Roermond bij de voetbalvereni ging Roermondia een scheidsrechter gemolesteerd. Voor hetzelfde feit is de vorige week een speler van deze vereniging geschorst voor een perio de van 25 jaar. Het gebeurde ditmaal tijdens de zon dagmiddag gespeelde wedstrijd Roer mondia IH—Swift IV. Vijf minuten voor de rust kende de scheidsrechter, de heer Dedrog uit St.-Joost-Echt, aan de bezoekende vereniging een strafschop toe wegens trappen naar een tegenstander door de Roermon- dia-achterspeler H. van der Beek. De speler werd door de scheidsrech ter uit het veld gestuurd, maar hij weigerde te gaan. De scheidsrechter staakte daarop de wedstrijd en liep van het veld. Plotseling werd hij door de speler Van der Beek van achteren aange vallen en zodanig in zijn gezicht ge slagen, dat hij een hevig bloedende wonde aan de mond opliep. De scheidsrechter deed bij de Roer- mondse gemeentepolitie aangifte van mishandeling. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniHiiiiiiiiiiü De wandelwedstrijd j dwars door Engeland De 37-jarige Engelse maga- M zijnbediende James Musgrave heeft de wandelwedstrijd over 1600 km, van het ene eind van Groot-Brittannië naar het an- dere, gewonnen en daarmee duizend pond verdiend. In alle vroegte kwam hij zon- dagochtend in Lands End aan. n Het beginpunt was in John O'Groats in Schotland. H De wedstrijd is georganiseerd door Billy Butlin, exploitant van vakantiekampen. Musgrave, die vroeger gevaren heeft, deed er 15 dagen en iets meer dan 14 uur over. Hij werd op 6 km gevolgd door de 26-jarige marathonloper John Grundy, die de tweede prijs ee van 500 pond won. m Voor de vrouwelijke deelne- mers zijn er ook prijzen van ee 1000 en 500 pond. De vrouwe- ee H lijke koploper, mevrouw Beryl Handle, is ver achter bij haar mannelijke collega's. H „Ik voel me afschuwelijk. In drie dagen heb ik niet behoor. iiik geslapen", zei Musgrave s bij aankomst. Toch zou hli als het moest nog veel langer kun- nen lopen. Zijn kennissen had- den hem uitgelachen toen hij ee zich voor de wedstrijd opgaf. H Musgrave, die ongetrouwd is, ee heeft tijdens zijn lange wande- ling normaal voedsel gebruikt. Hij knabbelde zoetigheid onder het lopen en stak er af en toe een sigaret bij op. Er hebben zich 700 deelnemers H voor de wedstrijd opgegeven. H Honderden zijn al uitgevallen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii Na arbritage wer dde laatste par tij gewonnen gegeven, voor Vlis singen, hetgeen protesten ople verde van de Middelburgers. Nog maals arbritage en thans zag men do remise voor de Middel burgers. Nu protesten van de Vlissingers. Tot slot hebben zich de tien spelers van het eerste V-A.S.-team over de partij gebogen en deze matadoren kwamen tot de beslissing, dat de Vlissingse speler gewonnen stond. De uitslag werd dus 3-3, en het kam pioenschap was voor de kwekelin gen. Limburgse voetballer 25 jaar geschorst De SO-jarige speler M. H. F. van de voetbalvereniging „Roermon dia" uit Roermond is door de strafcommissie van de afdeling Limburg van de K.N.VJS. wegens en trappen en slaan van de scheidsrechter in de wedstrijd Roermondia-S.V.V.M. geschorst voor de duur van 25 jaar, terwijl hem bovendien tot 1 januari 1962 de toegang tot alle voetbalterrei nen is ontzegd. Dit is de zwaarste straf, door ge noemde strafcommissie uitgespro ken. Enkele weken geleden heeft de heer G. A. Lucassen voorzitter van de strafcommissie zich in verband met de onrustbarende stijging van het aantal strafza ken in de afdeling Limburg en de toenemende spelverruwing zich met een ernstige waarschuwing tot de aangesloten verenigingen gericht. Wereldrecord schoolslag van Wiltrud Urselmann In het 50 meter-bad te Züriqh ver beterde het 18-jarige Duitse zwem- stertje Wiltrud Urselmann zaterdag avond het wereldrecord op de 100 meter schoolslag met een tijd van 1 min. 19.1 sec. Het oude record stond sedert 12 sep tember 1958 (Leipzig) met 1 min. 19.6 sec. op naam van de Oostduitse Karin Beyer. Uiteraard betekende deze prestatie eveneens een nieuw Europees record. Inschrijving voor Rome Vierentachtig landen hebben tot dusverre ingeschreven voor de Olym pische Spelen, die in augustus en september in Rome worden gehou den. Slechts twee landen (El Salva dor en Nicaragua) zullen definitief niet deelnemen. Deze gegevens wer den zaterdagavond door het organi satiecomité in Rome bekend ge maakt. Van de resterende elf landen, die zijn aangesloten bij het I.O.C., werd nog geen bericht ontvangen. Deze landen zijn: Albanië, Costa Rica, de Dominicaanse Republiek, Brits West.Indië, Haïti, Honduras, Malakka, Paraguay, Soedan, Syrië en Vietnam. Damkampioenschap Bergen op Zoom De uitslagen van de eerste wedstrij den om het damkampioenschap van Bergen op Zoom welke in paviljoen 2 van de Stichting „Vrederust" wer den gehouden hebben de volgende uitslagen opgeleverd: In de hoofdklas: H. BrouwerJ. H. Blank 20; C. SuurlandA. Holle- stelle 11. Ie klas: J. de KrakerG. Blommers 20; J. de LongteW. Roeleveld 20; P. MeestersJ. Korevaar 2 0; H. Blok—F. de Laat 2—0; G. FrankenH. Timmermans 20. 2e klas: A. WillemseP. de Looy 02: J. van DijkK. Terstege 02; C. OppenneerJ. v. d. Gieze 02; W. TimmerA. Triouw 20. Nog geen oplossing in bestuurscrisis D.O.S. Tijdens de buitengewone algemene vergadering van D.O.S. op vrijdag 26 februari was het de tot op dat moment in D.O.S.-kringen volkomen onbekende heer O. J. Köhnen die een motie van wantrouwen tegen het be stuur op de voorzitter na in diende. Deze motie werd weliswaar met 150 stemmen voor en 155 tegen verworpen, maai- gezien de geringe meerderheid besloot het bestuur toen toch af te treden. Nadien heeft de heer Köhnen, die de scherven had gemaakt, gemeend mede te moeten werken aan het herstel van die aan gerichte schade, daarbij op de voor grond stellend dat hii zelf geen be stuursfunctie nastreefde. Na enkele gesprekken met de oppositiegroep zegde deze groep de neer Köhnen alle medewerking toe en verzocht men hem als Informateur contact te leggen met vertegenwoordigers van de overige groeperingen met name van die van het oude bestuur. „Daar heb ik", zo deelde de heer Köhnen tijdens een persconferentie mede, „niet het minste gehoor gevonden. Daar wordt het persoonlijk belang boven het groepsbelang gesteld. Voorstellen om met een gezamenlijke kandidatenlijst uit te komen, waarin alle groeperingen zijn vertegenwoor digd werden verworpen. HOOG EN LAAG WATER 16 maart Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzeo Wemeldinge nap 3.43 2.26 4.13 2.40 4.58 2.46 5.21 1.50 -f nap 16.07 2.30 16.37 2.44 17.29 2.55 17.54 .1.63 nap 10.22 2.35 10.51 2.51 11.29 2.65 11.03 1.80 nap 22.26 2.05 22.57 2.21 23.34 2.35 23.13 l.E 5.49 1.78 18.11 1.92 11.18 2.09 23.27 1.79 32. Als Bruunke weer uit de boom is, hoort hij een gonzendgeluidje, er gens in de struiken. Wat zou dat zijn „Even kijken, wat het is" zegt Stikkeltje... Daar zit een grote bij, ze is in een spinneweb vastgeraakt. Gelukkig is de spin niet thuis. „Wacht maar even,f zegt Stikkeltje en maakt dan voorzichtig de bij uit het spinneweb los. Nu zien ze, dat het een bijzondere bij is, met een klein gouden kroontje: een bijenkoningin. „Wel bedankt" gonst ze „en als je ooit mijn hulp nodig hebt, roep je maar „Honnie", want zo heet ik en zo noemen mijn vrienden mij". En statig vliegt ze weg... JAARVERSLAG OVER 19S9 Wel groter aandeel in het transatlantische passagiersverkeer De N.V. Ncderlandsch-Amerlkaan- 0 stoomvaart-maatschappij „Hol land Amerika Lijn" te Rotterdam heeft over 1939, blijkens het verslag, een voordelig saldo exploitatiereke- ning geboekt van 20.5 min. tegen 29.0 min. het voorgaande jaar. Voorts was de opbrengst van inte rest en effecten 4.4 min. (nage noeg onveranderd) en van deelne mingen 742.594 (v.j. 936.612). De winst op effecten beliep 89.687 510.926). Op de verkoop van het s.s. „Duivendijk" werd een boek winst gemaakt van 697.256. Na aftrek van pensioenvoorzieningen ad 2-9 min. 3.1 min.), afschrijvin gen op de vloot ad 7.3 min. 7.0 min.), afschrijvingen op etablisse menten ad 276.820 (onveranderd), afschrijvingen op deelnemingen ad 2.2 min. 670.312) en reservering voor afschrijvingen ad 9.6 min. 18.1 min.) resteert als netto winst ruim 4.1 min. 5.7 min.). Voor gesteld wordt een van acht tot zes procent verlaagd dividend De resultaten van het vrachtbedrijf bleven wederom bij die van het vo rige jaar ten achter. De in de goede jaren sterk uitgebreide wereldkoop- vaardijvloot bleek te groot voor de behoefte. Door de onbevredigende si tuatie in de wilde vaart zochten ver schillende trampreders emplooi In de lijnvaart, waardoor in het vaargebied van de H.A.L. nieuwe outsiders ver schenen. Hierdoor werd het vrach- tenpeil gedrukt. In westelijke rich ting bleef het ladingaanbod nog be vredigend. In oostelijke richting ver toonde het vervoer een vrij belang rijke achteruitgang. De maatschappij slaagde er in het aandeel in het totale transatlantische passagiersverkeer per schip te ver hogen. Dit neemt niet weg dat het aantal vervoerde passagiers iets ach teruitliep. Een daling van het emi- grantenvervoer naar Canada speelde hierbij een belangrijke rol. Gehoopt wordt dat, nu in 1960 het s.s. „Rot terdam" het gehele jaar in dienst zal zijn, de positie van de HA.L, in het Atlantische passagiersvervoer verder zal worden verstevigd. Het cruise- bedrijf was dooreengenomen bevre digend, hoewel ook hier de steeds sterker wordende concurrentie zich doet gevoelen. Dat de bruto winst bij die over 1958 achter bleef acht de directie teleur stellend, doch wel te verwachten. Niet alleen het lage vrachtenpeil, maar ook de wederom gestegen kos ten speelden hierbij een rol. Over de vooruitzichten zegt de direc tie onder meer: Na een lange periode van voorspoed zijn de tijden voor de scheepvaart in het algemeen en voor de H.A.L. in het bijzonder minder gunstig. Dit was te verwachten en de maatschap- Uitloting premielening Rotterdam 1952 Bij de gistermorgen pp het Rotter dams stadhuis gehouden uitloting van 500 obligaties van de tweede 2 premielening Rotterdam 1952, groot 10.000.000 is nummer 173.485 uitge loot met 50.000. De nummers 178.974 en 196.746 zijn ieder aflosbaar met 10.000, De nummers 193.390, 199.337 184.246, 181.836, 112.029, 101.450, 144.278, 170.048, 180.056 en 190.063 zijn elk aflosbaar met 1000. De nummers 169.988, 100.610, 150.407, 162.093 en 185.633 zijn uitgeloot met 500. Voorts werden 482 nummers losbaar gesteld met 150 ieder. LEZERS SCHRIJVEN Aan de „zes van Beveland" Tussen 13 en 20 Met grote belangstelling heb ik zestigerjullie mening gelezen over de benaming „tieners". (Inder daad „een kwalijke noemer", mijnheer de redacteur kinderen van 13, 14 en 15 tezamen met jonge dames en heren tot 20). Twee dingen zijn mij bijzonder opge vallen le. Geen van de zes geeft voorkeur te kennen voor de benaming „teen agers". 2e. Anke Duvekot vindt het leuk een Nederlands woord te hebben in „tiener", en is er trots op, dat we „de Engelse klanken weer niet na- gekrabbeld hebben". Hulde aan de jeugd van Beveland, die L.ermee veel Nederlanders een lesje geeft Hulde, Koos, Dries en Dirk, Anke, Hannie en Willie (...of tóch Willy Dat Is Zeeland op z'n best Middelburg, Opa. pij zal thans de vruchten plukken van de sedert 1945 gevolgde conser vatieve afschrijvings- en dividendpo litiek. De liquiditeit stelt de directie staat, zodra zij de tijd daartoe ekomen acht, schepen te verwerven egen veel lagere prijzen dan die van mge jaren geleden. Dit neemt niet weg dat, zolang het vrachtenpeil ge drukt blijft aoor de veel te grote wereldvloot en er nog steeds te wei nig schepen worden gesloopt, met matige resultaten van de vrachtsche pen rekening moet worden gehouden. Het passagiersbedrijf ondervindt een steeds sterker wordende con currentie van de luchtvaart. Het zwaarst wordt de maatschap pij echter getroffen door een nog steeds met grote snelheid stijgend kostenpeil. Niet alleen in Amerika doch ook in Nederland gaan de loon- en salarisuitgaven omhoog. Het zonder ophouden stijgen van het kostenpeil in de Amerikaanse havens vervult de directie even eens met zorg. Naar schatting is met deze verhoging 5 a 6 min. gemoeid. In hoeverre een voldoen de compensatie in een verhoging van de tarieven zal kunnen wor den verkregen, is een open vraag. In de E.E.G. ziet de directie voor het bedrijf in de eerste jaren slechts nadelen. Zij vertrouwt dat de rege ring de belangen van de Nederland se internationale handel, de Neder- landse havens en de nationale scheep vaart niet uit het oog zal verliezen. Hogere winst en dividend bij de N.V. Philips Commissarissen en raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken hebben meegedeeld, dat in het boekjaar 1959 de omzet van de ven nootschap en de United States Philips Trust 4182 miljoen (vorig jaar 3595 miljoen) bedraagt. Het bedrijfsresultaat bedraagt 740 min. (v.j. 557 min.). Na aftrek van de overige baten en lasten van per saldo 14 mlu., de belasting ten be drage van 367 min. en 8 min. min derheidsbelang derden, bedraagt de netto winst 351 min (v.j. 244 min.). Van deze netto winst wordt 217 min. (v.j. 142 min.) in het bedrijf gehou den. Aan de algemene vergaderiing van aandeelhouders, te houden op 31 maart a.s., zal worden voorgesteld om over het boekjaar 1959 een di vidend uit te keren van 16 pet. (v.j. 14 pet.) op dc gewone aandelen en 8 pet. (v.j. 7,6 pet.) op de prefe rente aandelen. Daar op 5 januari 1960 reeds een interim-dividend van 6 pet. op de gewone en prefe rente aandelen betaalbaar werd ge steld, bedraagt het slotdividend 10 pet op de gewone aandelen en 2 pet. op de preferente aandelen. Daarenboven zullen commissarissen en raad van bestuur de algemene ver gadering van aandeelhouders voor stellen over te gaan tot het verstrek ken van een bonus in gewone aande len van 5 pet. aan de houders van ge wone aandelen en van 1 pet. aan hou ders van preferente aandelen, ten laste van de agio, vrij van inkomsten belasting. De nieuwe aandelen zullen delen in de resultaten van 1960 en vol gende boekjaren. Arbeidstij denveror dening landbouwschap goedgekeurd De staatssecretaris van sociale zaken heeft, in overeenstemming met de mi nister van landbouw en visserij, de arbeids- en rusttijdenverordening van het Landbouwschap goedgekeurd. Dit houdt in, dat de arbeids- en rust tijden in deze bedrijfstak per 1 mei a.s voor het eerst publiekrechtelijk, dat wil zeggen krachtens een verorde ning van het Landbouwschap, zijn ge regeld. De verordening werd door het bestuur van het Landbouwschap vast gesteld in zijn vergadering van 17 fe bruari, op advies van zijn hoofdafde ling sociale zaken. Het is de eerste verordening van het Landbouwschap op sociaal terrein. Nieuwe directeur Delftse volksmuziekschool Aangezien de directrice, mevrouw C. Bos-Seffer om gezondheidsrede nen ontslag heeft gevraagd, hetgeen haar is verleend, is tot directeur van de Delftse volksmuziekschool be noemd de musicus Pierre van Hau- we. De heer Van Hauwe heeft be kendheid verworven als dirigent van het Delfts Madrigaal koor. Hij zal terzijde worden gestaan door me vrouw B. Nijenhuis-Smit als admi nistratief directrice en de heer Leen 't Hart, die onder meer directeur is van de beiaardschool te Amersfoort en stadsbeiaardier van Delft, als mu zikaal adviseur. zal de dag zijn dat ivij onze nieuwe fabriek en toonzaal in gebruik kunnen nemen. Nu kunt U „ZELANDRO" meubelen zien in nog veel grotere keuze dan voorheen. Het „ZELANDRO" meubel heeft alreeds een zeer grote bekendheid. Het „ZELANDRO" meubel is af. Het „ZELANDRO" meubel staat aan de spits. Het „ZELANDRO" meubel brengt blijdschap in uw woning. Het „ZELANDRO" meubel is een produkt van jarenlang vakmanschap. Het „ZELANDRO" meubel wordt gebracht in een juiste vormgeving en kleurentoepassing. Het „ZELANDRO" meubel wordt door heel Zeeland franco geleverd. „ZELANDRO" meubelen staan in toonkamer. ZUIDZANDE - Tel. 526, Oostburg. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9