Verruiming prijsbeheersing van landbouwgronden gewenst Zeeuwse rundveebezetting met ca. 97.000 stuks groter dan ooit P.Z.C. s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 MAART 1960 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. VERGADERDE Vergelingsziekte steekt in Zeeland reeds nu de kop weer op lil de maandag gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is uitvoerig van gedachten gewisseld over de prijsbeheersing van de landbouwgrond. De vergadering was van mening, dat er in Nederland onder het huidige stelsel langzamerhand grote verschillen in prijs zijn ontstaan van grond, die voor verschillende doel einden bestemd is. Hieruit ontstaan naar de meeting van het dagelijks bestuur moeilijkheden en onbillijkheden. Hoewel <ifl discussie over dit vraagstuk een aanloop is van de behandeling van een uitermate gecom pliceerd vraagstuk, sprak het bestuur reeds thans als zijn oordeel uit, dat een zekere verruiming van de prijsbeheersing door de omstandigheden noodzakelijk lijkt. De heer J. B. Becu deelde in deze door ir. M. A. Geuze gepresideerde vergadering mee, dat er een vaste invoerheffing op maïs is vastgesteld van 2 per 100 kg. Daarnaast komt er een variabele heffing op gerst, haver en rogge, welke gebaseerd wordt op een prijs van 27 per 100 kg voor de gerst. Er bestaat alle kans dat de areaal heffing ten behoeve van de kwekers vergoeding gesteld wordt op ƒ1,25 per ha. Ten aanzien van de brouwgerst zal er op korte termijn een bespreking met de brouwers worden gehouden. Daarna zal beslist worden of er een regeling mogelijk zal zijn of dat er teruggegrepen zal worden op de re geling van het Produktschap, welke verleden jaar heeft gegolden. Naar aanleiding van een schrijven van de secretaris van de Provinciale Raad voor de Landbouwvoorlichting en van het door het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité gehouden congres ter bespreking van het rap port van decomm issie Landbouwkre diet. constateerde het bestuur dat er op het gebied van de mogelijkheden tot kredietverlening, welke er bij de boerenleenbanken aanwezig zijn, meer voorlichting wenselijk is en dat hier mede een taak ligt voor de voorlichtingsdienst en voor de stands organisaties. Er worden in genoemd rapport en kele aanbevelingen gedaan tot ver ruiming van deze mogelijkheden. De ze gaan o.a. in de richting van het pandregisterreeht en meer blanco krediet. Zolang deze aanbevelingen niet zijn uitgewerkt en opgevolgd, hetgeen ten aanzien van het eerste tevens verband houdt met de wijzi ging van het burgerlijk wetboek, is er aan een commissie, ingesteld door de Raad voor de Landbouwvoorlich ting, die de mogelijkheid tot voor lichting over deze zaak zou moeten bestuderen, geen behoefte. Wel ligt er een werkterrein voor een dergelijke commissie in het uit werken van een aantal standaard- financieringsschema's. Deze zou den dan gebruikt kunnen worden als voorlichtingsmateriaal, o.a. bij het onderwijs op de landbouwscho len. In een dergelijkecommissie zou den de standsorganisaties en hun boekhoudbureaus vertegen woord igd zijn. Voederkuilen De provinciale stekbietenverordening biedt aan Gedeputeerde Staten van Zeeland de mogelijkheid een verbod uit te vaardigen tot het houden van voederbietenkuilen in de open lucht na een bepaalde datum. Overleg dient dan te worden gepleegd met de rijks- landbouwconsulerit van het betref fende gebied en met de georganiseer de landbouw. Op de vraag of van deze mogelijkheid reeds dit jaar ge bruik moet worden gemaakt, was het bestuur van mening dat dit verbod dit jaar, zijnde de eerste maal en ge zien de reeds gevorderde datum, zou moeten ingaan op 1 mei. Het bestuur wees er met nadruk op dat de weersomstandigheden van deze weken de lursontwibkeling ten zeerste hebben begunstigd. Het ge vaar voor de gevreesde vergelings ziekte is dus acuut. Derhalve advi seerde het dagelijks bestuur de land bouwers in Zeeland met klem alle voederbietenkuilen vóór 1 april vrij willig op te ruimen en ook restan ten van levende voederbieten te laten verdwijnen. Schade aan het zo be langrijke gewas suikerbieten kan hierdoor worden voorkomen of ver minderd. De heer C. J. v. d. Werff deed een aantal mededelingen over de onder handelingen over de nieuwe e.a.o. en de lonen. Het landelijk advies is om de lonen in.de akker- en weidebouw met 12 cent per uur te verhogen en ook de basis voor de akkoordtarieven gelijkelijk te verhogen. Dit advies zal in Zeeland worden opgevolgd. Over de bijzondere bepalingen van de c.a.o. zijn nog onderhandelingen gaande. Er is een akkoord bereikt over de tuinbouwlonen. Deze zullen met 13 cent per uur worden werhoogd. Er zal geen middeling van de weeklonen over het gehele jaar komen. Land' en tuinbouwgronden Over do prijzen van land- en tuin bouwgronden hield dr. ir. tV. H. Ubbïnk een korte inleiding. Spre ker behandelde eerst het vraagstuk van de verlaging van de rentevoet voor do prijsbepaling van tuin bouwgronden van 5 naar 3%. Deze verlaging is mede in een urgent stadium gekomen door het pro bleem van de vervangende grond voor de door stadsuitbreiding ver dreven tuinders. Het dagelijks bestuur vroeg zich eveneens af of de sprong van 5 naar 3% niet wat te groot is en daarom wel economisch geheel juist is. Als tweede punt behandelde spreker de vraag of de prijsbeheersing van landbouwgrond gehandhaafd dient te blijven. Er zitten aan deze kwestie heel wat facetten. Voor- en nadelen werden door dr. Ubbink belicht. Het is in de geschiedenis wel gebleken dat bij een volledig vrije prijsvorming van de grond grote piïjsschommelin- gen optreden en dat do gebruikers meestal bij hoge prijzen moeten ko pen en bij lage prijzen moeten ver kopen. Een nadeel van beheerste prijzen is dat deze geen economische functie meer kunnen vervullen, zei hij. Het bestuur herbenoemde als lid van de commissie landbouwhuishoqdon- derwijs mevrouw M. Scheele-v. Hoe ve te Terneuzen en de heer K. de Buck te Oostkapelle. In de commis sies van toezicht van de landbouw- huishoudscholen van Kortgene en Oostkapelle werden benoemd de da mes N. Marcusse-Priesterte Kats en De Buck-Salomé te Grijpskerke en Visser-Matthijsse te Aagtekerke. N.A.C.'s ere-voorzitter Rat Verlegh verdronken Do vermoedens over het dodelijk on geluk, dat zaterdagavond laat over komen zou zijn aan de heer Rat Ver legh, ere-lid- viee-voorzitter en tech nisch leider van NAC en oud-lid van do keuzecommissie van de K.N.V.B. zijn maandag bewaarheid. Even over elf uur 's ochtends is de auto met het stoffelijk overschot van do sinds za terdag vermiste Bredanaar uit het water gehaald van de Kuil, een breed water bij de gemeente Prinsenbeek nabij Breda, Nadat reeds zondag tot het invallen van de duisternis was gedregd, had men maandag de hulp ingeroepen van de vaar- en duikerschool te Go- rinchem. Al spoedig werd de auto met het stoffelijk overschot aange troffen en met een takelwagen op de kant gebracht. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het zie kenhuis. Tragisch is dat de heer Verlegh van daag (dinsdag) in verband met zijn vervroegde pensionering een afscheid door zijn collega's ter gemeentese cretarie was bereid. Een Bredase automobilist, die even voor het ongeval voor de auto reed, die later van de heer Verlegh zou blijken te zijn, zag de auto plotseling naar de kant van.de weg zwenken. Hij dacht dat de bestuurder een daar gelegen parkeerplaats "ging aandoen. Pas zondagmiddag, toen de heer Ver legh niet aanwezig was bij de wed strijd NACSpel. Enschede bracht hij een en ander met elkaar in ver band en waarschuwde hij de politie. Waarschijnlijk is het slachtoffer door een hartverlamming getroffen en is de onbestuurde auto toen door een ligusterhaag gereden, vervolgens over een stuk tertiaire weg om ten slotte in het water terecht te komen. De heer Verlegh, die op 29 maart 64 jaar zou zijn geworden deed in 1912 op zestienjarige leeftijd zijn intrede bij N.A.C., waarin hij tot zijn 35ste jaar als voetballer actief is geweest. In de periode 1920—'27 speelde hij acht maal in het Nederlands elftal. In de Lotsy-tijd werd hij lid van de technische commissie van de K.N.V. B. In 1951 werd hij voorzitter van de keuzecommissie. Nadat een conflict hem had gedwongen af te treden wijdde hij zich geheel aan NA.C., dat hem voor zijn grote verdiensten tot ere-voorzitter benoemde. TOENEMING STERKST INZEEWSCH-VLAANDEREN Varkensstapel nam ook toe: minder paarden, schapen en geiten De rundveehouderij in Zeeland is in het afgelopen jaar in betekenis toe genomen. Een vergelijking van de mei- en decembertellingen met die in 1958 laat een toeneming van de totale Zeeuwse rundveestapel zien van respectievelijk 8 en 6,5 In december j.l. was de rundveebezetting met 97.336 stuks (vorig jaar december 90.831) groter dan ooit tevoren. De uitbreiding was liet sterkst in Zcemvsch-VIaanderen, waar de vee stapel met ongeveer 4500 dieren, dat is 9 toenam. Aldus blijkt uit het jaarverslag over 1959 van de rijksvecteelt- en zuivelvoorliclitingsdienst voor Zeeland. Bekerwedstrijden voor afdelingsvoetbal De bekerwedstrijden in de K.N.V.B.- afdeling Zeeland zullen voor wat be treft de zaterdagclubs beginnen op zaterdag 26 maart I960. Voor de eer ste ronde is het volgende programma vastgesteld: Wissenkerke-Bevelanders. Wemeldin- ge-Kloetingo, Beren-S.V.D., Kapelle- Rillandia II, Wolphaartsdijk-Mevo Kvabbendijke-Tern. Boys, Spui-Zaam- slag, Driewegen-Hoek, Heinkenszand- Arnemuiden II, Meeuwen-Seroosker- ke. V.CJC.-Zeeland Sport VI en Mid delburg V-Veere. De tweede ronde volgt op 9 april, de derde op 23 april. De vierde ronde en de finale zullen zo mogelijk wor den gespeeld op resp. zaterdag 30 april en zaterdag 7 mei. De afdelingsvoetballers beginnen op 27 maart aan hun eerste ronde. Een klein aantal ontmoetingen wordt op 3 april gespeeld. Het programma luidt: S.V.O.W.K.-Zonnemaire, Brou- wershaven-Renesse H, Robur-Zierik- zee II, Kruiningen-Patrijzen (3/4), Kwadendamme-Luctor II, 's-Heer Arendskerke li-Volharding (3/4), Uzendijke-Sluiskil, Clinge II-Terneu- zen H, Groede-Breskens II (3/4), Noormannen-Middelb. Boys, Zeeland Sport IH-Middelburg IV (3/4) en Jong Ambon-Walcheren. De tweede ronde is vastgesteld op 10 april. De derde ronde, de vierde en de finale zullen zo mogelijk worden gespeeld op resp. maandag 18 april (2e paas dag), zondag 24 april en zondag 1 mei. Tot onze grote droefheid is heden van ons heen gegaan mijn innig geliefde vrouw en der kinderen zorgzame en onvergetelijke moeder, behuwd- en grootmoeder CORNELIA PIETEENELLA VOGELAAR, geboren Wiskerlce in de ouderdom van 73 jaar en 7 maanden. Kortgene: C. Vogelaar Wolphaartsdijk: H. M, Klompe-Vogelaar C. Klompe Kats: M. H. van der Maas-Vogelaar I. L. J. van der Maas Kortgene: J. J. Vogelaar L. P. Vogelaar-van der Maas Emmeloord: J. O. H. J. Vogelaar S. J. Vogelaar-de Regt Kortgene: M. H. Vogelaar C. J. Vogelaar-Kole Cölijnsplaat: M. van der Weele-Vogelaar L. M. van der Weele en kleinkinderen. Kortgene, 14 maart 1960 Hoofdstraat 17. De teraardebestelling is bepaald op donderdag 17 maart a.s. des namiddags 2 uur. Liever geen bezoek. In dit verslag wordt verder opge merkt, dat de gemiddelde rundvee bezetting in het afgelopen jaar 15.5 stuks per bedrijf bedroeg tegen 14.6 in 1958. Het aantal bedrijven zonder melkvee is ongeveer 900; op de onge veer 5300 melkveehoudersbedrijven zijn gemiddeld 3.6 stuks melkvee aanwezig. De toeneming van dc rundveestapel is vooral toe te schrij ven aan de uitbreiding van de meste- rij. Een toenemend aantal jonge die ren, die hoofdzakelijk uit aankopen zijn verkregen, wordt voor de vk Ëroduktie bestemd. »e melkveestapel handhaafde zich zowel bij de mei- als de decembertel lingen op ongeveer hetzelfde peil. Er traden echter niet onbelangrijke ver schuivingen op: op het kleinere ge mengde bedrijistype, in het bijzonder ook op de gesaneerde bedrijven in de herverkavelingsgebieden, is sprake van enige uitbreiding van de melk veehouderij. Daarentegen neemt de melkveestapel op de grotere akker- bouwbedrijven nog steeds af. De tendens tot toeneming van de melkveehouderij is in het bijzonder aanwezig op Walcheren, Schouwen, Tholen en in de zandstreken van Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de gehe le provincie bedroeg de relatieve te ruggang van de nielkveestapei, die nu nog 20% van de totale bezetting uitmaakt, ongeveer 2%. De verhou ding melkvee tot overig rundvee be draagt 1:4. De varkensstapel nam, afgaande op de wintertellingen, met ongeveer 3000 stuks (14%) toe. Het aantal bedrij- (Herplaatsing wegens misstelling) Heden overleed plotse ling, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde en zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer ABRAHAM BOONE weduwnaar van Maria Kornelia Overbeeke, in de ouderdom van bij na 87 jaar. Borsselc: I. de Muijnck. Ritthom: L. J. Boone. M. Boone-Janse. Nieuw- en St.-Joosland: J. Boone. P. Boone-Verhage. Nunspeet: J. L. Boone. E. Boone-Schelling. Middelburg: M. Boone. A. M. Boone. Nieuw- en St.-Joosland: J. Boone. N. J. Boone- v. d. Weele Vijfhuizen (Haarlemmermeer) P. de Wilde-Boone. M. C. de Wilde. Middelburg: D. Boone. D. Boone-de Regt. Klein- en achterkleinkinderen. Middelburg, 12 mrt. '60. Oude Vlissingseweg 6. Do teraardebestelling zal plaatsvinden D.V. woensdag 16 maart op de algemene begraaf plaats te Middelburg. Vertrek van het sterf huis te 12.15 uur. ven, waar varkens worden gehou den, verminderde met 341. Een en ander wijst op enige uitbreiding en concentratie van de varkenshouderij op het kleinere bedrijf, analoog aan de ontwikkeling van de melkveehou derij. De uitbreiding van de varkens houderij komt het sterkst tot uiting bij de fokzeugen, waar dc toeneming 31% bedroeg. Beneden 10.000 De paardenstapel nam ook in 1959 af, namelijk met 7 tegen 5 het jaar daarvoor. Voor het eerst is de Zeeuwse paardenstapel met een be zetting van 9940 dieren beneden de 10.000 stuks gedaald. Het aantal paardenbedrijven verminderde met Aan beleerde paarden is een reëel tekort aanwezig, gezien in het licht van de voortschrijdende motorïsatie en mechanisatie op het kleinere landbouwbedrijf, die met zware fi nanciële lasten gepaard gaat. De toe neming van het aantal trekkers en de afneming van het aantal paarden leert, dat gemiddeld 1 span paarden door 1 trekker wordt vervangen. De schapenstapel, die de laatste jaren een sterke uitbreiding heeft onder gaan, kon zich in 1959 niet geheel Turnsters wenden zich tot commissie van beroep De turners Rini de Wolf, Riekje Leibbrand en de heer Gerard Nieuw- poort hebben besloten zich tot de commissie van beroep van het K.N. G.V. te wenden, omclat zij zich in hun eer en goede naam aangetast voelen door de mededelingen, die na mens het K.N.G.V. zijn gedaan tij dens de persconferentie van 12 fe bruari j.l. Na rijp beraad zijn zij tot de conclu sie gekomen, dat zij deze commissie niet mogen passeren en de kwestie binnen de eigen sportkring moeten behandelen. Riekje Leibbrand eu haar turnvrien- din vervullen hiermede de wens van de heer Leibbrand, die deze voor zijn plotseling overlijden op zondag 6 maart j.l. nog bekend kon maken. Aan hun verweer verbinden zij niet de eis opgenomen te worden in de Olympische ploeg, omdat dit geen recht is, maar een gunst, waarover het technisch bondsbestuur van het KN.G.V. beslist. Het Nederlands jeugdvoetbalelftal (spelers tot 23 jaar), dat onder de naam Jong Oranje woensdag a.s. te Sheffield speelt tegen het Engelse jeugdelftal ,is als volgt samengesteld: Doel: Jongbloed (DWS/A); achter: De Groot (Hermes DVS) en Renders (PSV); midden: Haak (ADO), Kraay (DOS) en Muller (Ajax); voor: Swart (Ajax). Henk Groot (Ajax), Janssen (Stormvogels), Prins (Ajax) en Bouwmeester (NAC). Reserves: Borghuis (GVAV) en Heij- nen (VW). Een reserve doelman zal alsnog worden aangewezen, daar Van Heeswijk (Blauw Wit) wegens een blessure de reis niet kan meema ken. handhaven. De meitellingen laten een vermindering met ongeveer 4 zien, hoewel het aantal schapen per be drijf wat toenam. Blijkens de meitel lingen waren er in 1958 totaal .15.695 schapen (waarvan 6804 lammeren) en in 1959 15.024 (6610). De geiten- houderij kon zich ook in 1959 niet handhaven. In het bijzonder de in standhouding van de plaatselijke fokverenigingen en bokhouderijen wordt bierdoor bemoeilijkt; door sa menvoeging van verenigingen kan dit ten dele worden opgevangen. Voorts vermeldt het verslag voor de insiders zeer vele bijzonderheden over de voederpositie en de ontwik keling van de veevoedingsvoorlich ting, de ontwikkeling van het vereni gingsleven, de ontwikkeling in de fokkerij, keuringen en fokveedagen, het afstammingsonderzoek van stie ren. de veeverbetering in de streek- verbeteringsgebieden, de melkwin- ning, de melkhygiëne en de ontwik keling van de melkverwerking. Met grote blijdschap dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje RONALD. J. W. Elderkamp. H. Elderkamp van der Meule. Jan, Jopie, Elma. Vlissingen, 14 maart 1960. Pres. Rooseveltlaan 138. Tijdelijk Ziekenhuis „Bethesda". Algemene kennisgeving. Heden overleed onze lieve man, vader, be huwd- en grootvader, de heer L. W. DE WAARDT, oud-directeur vleeskeu ringsdienst Middelburg-Vlissingen, op de leeftijd van 73 jaar. Domburg J. L. de Waardt Groot. Ottawa E. J. Auer de Waardt. J. Auer. Haarlem W. Loggers de Waardt. W. G. W. Loggers. En kleinkinderen. Domburg, 14 maart '60 Tooropstraat 4. Geen bezoek. Geen bloemen. Geen toespraken. De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 16 maart a.s. om 2 uur, op de algemene begraafplaats te Dom burg. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde zuster JACOMINA VAN DE VISSER, in de ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de familie, F. van de Visser. Wemeldlnge, 14 maart 1960. W. Kanaalweg 35. De begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 17 maart. Ver trek van het sterfhuis om 1 uur. Met droefheid geven wij kennis, dat heden zacht en kalm van ons is heengegaan, onze innig ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder IZABELLA ANTHONIA VAN DER MAAS, geb. HAGE, (wed. van H. VAN DER MAAS), op de leeftijd van ruim 77 jaar. Kruiningen C. J. de Rijkevan der Maas. L. J. de Rijke. Kats: I. L. J. van der Maas. M. H. van der MaasVogelaar. Kortgene: I. H. van Oeveren—de Rijke. J. J. M. van Oeveren. Corric, Marius, Labantje. Kruiningen L. J. de Rijke Jr. Kats H. C. van der Maas. Kees van der Maas. Kortgene, 13 maart 1960. Provincialeweg 1. De teraardebestelling zal plaatsvinden op woens dag 16 maart a.s. op de algemene begraafplaats te Kortgene, des namiddags om 2 uur. Met diepe droefheid geef Ik kennis van het overlijden van mijn lieve mevrouw IZABELLA ANTHONIA VAN DER MAAS, (geboren HAGE), op do leeftijd van ruim 77 jaar. M. Bak. Kortgene, 13 maart '60. Provincialeweg 1. Heden overleed onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader LOUKUS LOUWERSE, in de ouderdom van 93 jaar. Rotterdam J. BlaasLouwerso. Oostkapelle J. Geertse Louwersc. M. Geertse. Middelburg A. Louwerse. J. M. Louwersc Poortvliet. Klein- en achter kleinkinderen. Oostkapelle, 14 maart 1960. Domburgseweg 1. De begrafenis zal plaatsvinden donder dag 17 maart om 12 uur. Heden overleed te Marknesse onze gelief de moeder, groot- en overgrootmoeder, mevr. CHRISTINA DE BREE, weduwe van Pieter Wondergem, eerder weduwe van Pieter de Buck, in de hoge ouderdom van bijna 90 jaar. Cölijnsplaat: W. de Buck Pz. J. C. de Buck Kasse. Marknesse L. Abrahamse— de Bree. A. Abrahamse. Klein -en achter kleinkinderen. Marknesse, 14 maart 1960. De begrafenis zal D.V. plaatshebben vrijdag 18 maart a.s. 's namid dags 2 uur op de alge mene begraafplaats te Veere. Wegens sterfgeval is onze zaak GESLOTEN op woensdag 16 maart. J. NOOM, KLOETINGE. Heden overleed tot on ze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze innig geliefde man, vader en behuwd- vader, de heer JACOBUS PIETER HUBREGTSE, echtgenoot van Grietje A. de Vos, op de leeftijd van ruim 63 jaar. Uzendijke G. A. Hubregtse de Vos. Groningen J. A. Hubregtse. M. E. Hubregtse Verhage. Vlissingen: J. S. Perduyn Hubregtse. I. P. Perduyn. Uzendijke J. P. Hubregtse. Uzendijke, 11 maart 1960. Rodenhoek A 62. De begrafenis zal plaatshebben op heden dinsdag 15 maart, des namiddags om 3 uur te Uzendijke. Heden is van ons heen gegaan zacht en kalm, onze lieve zuster, be huwdzuster en tante CORNELIA PIETERNELLA VOGELAAR geb. Wiskerkc, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Fam. Wiskerkc Kortgene, 14 mrt. 1960. TONICUM NOURY geeft kracht en versterkt de zenuwen! is het meest gelezer. dagblad in Zeeland met bijna 29.000 abonnees

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8