Met infrarood is gevechtsbaan Harskamp 's nachts te overzien Deltadienst Zierikzee verhuist naar een nieuw kantoorgebouw nieuw VERRASSENDE AANWIJZINGEN VOOR OEFENENDE MILITAIREN VAN GASTERENS „NIEUW DORP OP NIEUW LAND" IN PREMIÈRE Zuiver als goud! Altijd vers in deze shagbeurs DINSDAG 15 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REACTIES DOEN DENKEN AAN KOMISCHE FILM (Van een onzer verslaggevers.) Nu thans ook de Eerste Kamer liaar goedkeuring aan do defensie begroting heeft gegeven, heeft minister Visser definitief de beschikking over gelden die zijn bestemd om de eenheden van de Kon. Landmacht uit te rusten met infra-rood-apparatuur, waarmee de militairen in staat zullen worden gesteld om zelfs in de zwartste nachten en zonder hulp van enig zichtbaar licht het duister in te kijken. Reeds op dit ogenblik zijn er chauffeurs van de landmacht, die zich met behulp van infra-rood rijkijkers in een aardedonkere nacht, zonder voor het oog zichtbaar verlichte wagens feilloos metsnelheden van zeventig tot tachtig kilometer per uur over de weg kunnen verplaat sen.. Het ligt in het voornemen om deze rijkijkers waarmee de chauf feur een zeer scherp beeld krijgt op wat zich over een afstand van enkelo honderden meters voor zijn wagen op zijn weg afspeelt, nu op ruime schaal in te voeren in eenheden van de parate strijdkrachten, waardoor in geval van oorlog verplaatsingen en aanvoeren achter een front onder bescherming van de duisternis met grote snelheid zal kunnen geschieden. Voorts ligt het in het voornemen infra-rood-ge- weerkijkers beschikbaar te maken voor infanterie-eenheden, welke bij zondere nachtelijke missies zullen moeten vervullen zonder dat zij door een tegenstander worden opgemerkt. er gaan 's nachts steeds twin tig man tegelijk over de gevechts baan onmiddellijk kunnen waarnemen, om zodra er ook maar een in paniek overeind zou komen, de macninegeweren en de explo sies te blokkeren, teneinde onge lukken uit te sluiten. Om dat te bereiken heeft men in de Hars kamp zijn toevlucht genomen tot het mfra-rode licht en de daarbij behorende kijkers. Als verlicht stadion Uit twee grote schijnwerpers- masten stralen vele schijnwerpers door naar ons gevoel volstrekt lichtdichte filters ongehinderd hun infra-rode stralen over de ge vechtsbaan, die als een stadion is verlicht zonder dat het ongewa pend menselijk oog daar ook maar iets van kan waarnemen. In aardeduister kruipen de solda ten over de oefenbaan. Maar in de waarnemingstorens zitten commandant en assistenten met hun infra-rood-kiikers en zij heb ben een uitzicht alsof zij een licht- wedstrijd in een stadion volgen. Op het beeldscherm van de kij- Actrice Marcelle Chantal in Parijs overleden De Franse filmactrice en zangeres Marcelle Chantal is op 57-jarige leef tijd te Parijs overleden, aldus is zon dag uit de Franse hoofdstad gemeld. Na eerst in de opera en de Opéra Co- mique te Parijs te hebben gezongen, onderbrak zij haar artistieke carrière enige tijd en ging daarna over naar de film. In 1929 draaide haar eerste film „'1 Affaire du Collier de la reine" en in 1950 haar laatste, „Cheri". De lnfra-rood-apparatuur, die thans door de landmacht in sa menwerking met Philips wordt ontwikkeld, berust op de reeds meer dan 150 jaar geleden door sir Frederic Herschel gedane ont dekking, dat er licht is, dat door het menselijk oog niet kan wor den waargenomen, omdat de golf lengte te groot is voor het oog. Iedere normale lichtbron de zon, maar ook gewone koplampen van een auto brengt echter ook dit voor het oog onzichtbare licht voort.. Wanneer men over zo'n lichtbron de autokoplampen bijvoorbeeld een filter aan brengt dat al het zichtbare licht voor 100 procent afschermt, maar dat het infra-rode licht ongehin derd laat passeren, baadt het door de lichtbron beschenen gebied in een zee van licht, hoewel het voor de mens met ongewapend oog aardeduister lijkt. Men is er al weer vele jaren geleden in ge slaagd, dit verschijnsel ook voor de mens zichtbaar te maken, door gebruik te maken van speciale kijkers, waarin een elektronen- veld de infra-rode straling omzet in golflengten die wel binnen het waarnemingsvermogen van de mens vallen. Deze apparatuur hebben de Amerikanen zowel als Duitsers reeds in de laatste We reldoorlog gebruikt. De Ameri kanen hebben reeds bij hun strijd om Saipan en Okinawa aan hun sluipschutters éen zogenaamde sniperscoop, een infraroodkijker ter beschikking gesteld, waarmee zij de verbijsterende Japanners in stikdonkere nacht feilloos op de korrel konden nemen. Niet min der dan 30 procent van de Japan se verliezen op die eilanden wer den op die wijze toegebracht. De Duitsers, die ermee experimen teerden, waren er zover mee ge vorderd, dat zij in de strijd met de Russen eens in een enkele nacht bij de Plattensee 69 Russische tanks buiten gevecht konden stel len. Inmiddels is deze toepassing van infra-rood techniek aanmer kelijk minder snel gevorderd dan die van vele andere wapens. Maar langzamerhand drong wel tot de westelijke inlichtingenap paraten door dat de Russen in Duitsland zeer belangrijke gege vens hadden vermeesterd, die hen in staat hebben gesteld infra-rode apparatuur op grote schaal in de Sowjetstrijdkrachten in te voeren. Met het oog daarop heeft nu ook de Nederlandse legerleiding be sloten om tot ontwikkeling en aanschaffing van deze apparatuur over te gaan en de constructie van Nederlandse infra-rood rijkijkers is een eerste stap in deze richting geweest. Vuurdoop in duisternis Vorige week hebben wij deze apa- ratuur op nogal verrassende wij- De drie weken oude prins Naruhito, zoon van kroonprins Akihito en prin ses Misjiko, heeft zijn debuut ge maakt voor de camera's van de Ja panse pers. De gelegenheid deed zich voor, toen moeder en kind het privé- ziekenhuis verlieten om naar het pa leis terug te keren. Foto: prinses Misjiko met de kleine prins Naruhito en een verpleegster in de hofauto. kers zagen wij het veld in licht groene tekening tot in de fijnste to gebruik gezien, namelijk bij getgto '^Vitaal'- zogenaamde gevechtsbaan in Kijxer eenter neten zaanen, staai den we met blinde ogen in een zwarte nacht. Niemand zou daar bewapende soldaten vermoeden, die zwetend in de winterkou lang zaam maar zeker „tijgerend" over de grond naar voren schoven, on der het oorverdovend kabaal van de machinegeweren en de ont- Sloffende springladingen. Van jd tot tijd echter stopte plotse ling al dat oorlogsgedruis. Op do zogenaamde gevechtsbaan in het infanterieschietkamp Hars kamp. Op deze gevechtsbaan krijgt iedere militair al sinds jaren zijn vuurdoop bij de uitvoering van een opdracht om in de le gendarische tijgersluipgang 'n stuk terrein te overschrijden, waarover een drietal mitrail leurs op een hoogte van iets meer dan een meter met gro te snelheid scherpe munitie jaagt. Bovendien ontploffen er in talrijke aangelegde spring- putten onophoudelijk zware explosieven en bij dat alles komt dan nog dat de militai ren een paar ongemakkelijke hindernissen moeten nemen hetzelfde ogenblik snerpte de stem van de commandant door de donkere nacht met het vermaan: „nummer drie blijf plat op je buik. En nummer vijftien daar ginds bij die punt ook. Niet krui pen. Toe nu nummer drie". Als we dan weer door de infra roodkijker op het scherm ke ken, kon men het gelaat zien van de verbijsterende nummer drie die ginds in het donkere veld wanhopig om zich heen keek, hoe ter wereld de com mandant hem dat ene ogen blik waarin hij van schuiven tot kruipen was overgegaan, had kunnen betrappen. Het was een spel dat bijna aan een komische film deed denken. Kon hij weten dat hij baadde in licht, dat hij en zijn mak kers alleen niet konden zien? Leden van de sectie adviezen we tenschappelijk onderzoek van de generale staf, die deze apparatuur voor de landmacht hebben ont worpen, verklaarden ons dat er de laatste tijd in Nederland grote vorderingen zijn gemaakt met de toepassing van infra-rood licht. Zij noemden het een bijzonder be langrijk wapen in een strijd te gen een vijand die er ook nice is uitgerust. Er wordt nu hard ge werkt aan een definitieve oplos sing voor de ontwikkeling van een infra-rood sniperscoop die op de geweren van infanteristen kan worden gemonteerd en spoedig zullen de eerste ervan in voldoen de aantallen beschikbaar zijn. zonder zich te mogen verhef- anijk leter wa veld ligt. fen tot het gevaarlijk van een meter waar het kogel- Deze oefening die met veiligheids maatregelen is omkleed zodra zich een militair in het veld ver heft kunnen met een enkele hand greep alle vuren worden geblok keerd kon tot voor kort alleen bij daglicht worden uitgevoerd. Het is namelijk onmogelijk deze veiligheidsmaatregelen te effectu eren zonder dat de oefeningsleider en zijn medewerkers een zeer hel der zicht hebben op iedere man die in het veld is. Sedert enkele maanden wordt de gevechtsbaan oefening echter ook in de donker ste nachten, ja zelfs tijdens mist, gehouden waardoor de manschap pen ook vertrouwd kunnen wor den met taken, die zij in oorlogs tijd 's nachts hebben uit te voe ren. Om dat te bereiken was het nodig, dat de oefeningsleiders ook in de nacht een haarfijn zicht hielden op de gevechtsbaan, dat zij elke beweging van iedere man Proces tegen dr. Finch in Los Angeles vastgelopen In Los Angeles is een opzienbarend Sroces tegen een 42-jarige chirurg, r. Bernard Finch en zijn 23-jarige minnares Carole Tregoff, beschul digd van samenzwering om de echt genote van dr. Finch te vermoorden, vastgelopen. De jury die uit zeven mannen en vijf vrouwen bestond, is er na acht dagen beraadslagen niet in geslaagd tot een uitspraak te ko men. Het hoge gerechtshof van Cali- fornië zal nu de datum voor een nieuw proces moeten vaststellen. Dr. Finch heeft verklaard, dat zijn vrouw om het leven is gekomen bij een worsteling in hun woning in Los Angeles. Zijn vrouw, met wie hij ..een bestand" had gesloten voor hij een verhouding aanknoopte met mej. Tregoff, had liem tijdens een ruzie met een revolver gedreigd en tijdens een worsteling die ontstond toen hij haar het vuurwapen wilde afnemen, was het dodelijke schot afgegaan. De openbare aanklager uitte de be schuldiging dat dr. Finch zijn vrouw in de rug had doodgeschoten toen zii Erobeerde te vluchten. Mei. Tregoff eeft getuigd dat zij van ae worste ling om de revolver getuige was ge weest, doch dat zij verschrikt was voor het schot werd ge- SUGGESTIEVE DOCUMENTAIRE Dynamisch beeld van Nagele's ontstaan en groei (Van onze Haagse redactie) Zaterdag heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, de heer Van Aartsen, in Den Haag de film „Een nieuw dorp op nieuw land", in opdracht van het departe ment van volkshuisvesting en bouw nijverheid, vervaardigd door de ci neast Louis van Gasteren, ten doop gehouden. Deze film brengt op sug gestieve wijze in beeld hoe in de wijdheid van de Noordoostpolder een nieuw dorp, Nagele, is gebouwd, ge heel volgens de inzichten van een groep moderne architecten en stede- bouwkundigen. Het neerzetten van een dorp op drooggelegde zeebodem eerst op papier, dan in werkelijkheid, het ge ven van een naam aan zo'n dorp in feite eerst maar een inventarisatie lijst met zoveel inwoners, zoveel hui zen, winkels enz., zelfs met een be graafplaats waarvan het aantal vier kante meters al berekend is voordat de eerste inwoners van het dorp nog zelfs bekend was, de aspecten van die wetenschappelijke planning wa ren bepalend voor het scenario van de film „Een nieuw dorp op nieuw land". Behalve dus het project van de Zui derzeewerken, waarvan de Noord oostpolder een onderdeel vormt, worat het fascinerende element van een nieuw functionerende mensenge meenschap getoond, een gemeen schap zonder onderlinge binding be halve dan het nieuwe land, waarvan het bewonen in meest volledige zin een gezamenlijk doel wordt. Behalve documentaire opnamen van de bouw, de verhuizingen, de opening van een school en van een winkel, het aansteken van de lantarens, het eerste doktersbe zoek enz. is in de film gebruik gemaakt van truc-opnamen onder andere van een maquette. Hierop is duidelijk te zien de betekenis van de groepen bomen, die het dorp Nagele omsluiten en die nu nog niet hoger zijn uitgegroeid dan enkele meters. Ondanks het feit dat Van Gasteren als object had een groeiend dorp dat in verloop van geruime tijd werd op gebouwd, is het hem gelukt in eer half uur tijds een boeiend en dyna misch beeld van Nagele te geven. J -J i i I vi hi lis a[!L\a voetbalclub-emblemen! EMEIJER GARANDEERT DE KWALITEIT! Ned. Middenstandsbank stelt dividend op 7 pet. Zonder discussie zijn in de gisteren gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Amsterdam de jaarstukken over 1959 goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op zeven procent. Voorts gingen aandeelhouders volle dig akkoord met een door het be stuur voorgestelde wijziging van de statuten, waarbij o.a. liet gewone maatschappelijke kapitaal verdub beld wordt tot .50 min. en de om wisseling van aandelen in onderaan delen en omgekeerd vereenvoudigd wordt. Met waarderende woorden werd per 1 september a.s. ontslag verleend aan de heer Th. A. Hoenderkamp, lid der directie, wegens gezondheidsredenen. De heer G. J. Schras, eveneens lid der directie, werd tot directeur her benoemd voor de periode van 1 sep tember tot en met 31 december a.s. Op laatstgenoemde datum zal deze directeur veertig jaar aan de bank verbonden zijn. Voor een periode van vijf jaar, eveneens met ingang van 1 september a.s., werden drie ad junct-directeuren. de heren mr. B. A. J. M. van Hellenberg Hubar, J. Mod derkolk en mr. C. Stehouwer, tot nieuw directielid benoemd. Ver der werden dr. W. L. Groeneveld Meyer en prof. dr. F. L. van Muis winkel bij acclamatie tot commissa ris herbenoemd. In de vacature, ont staan door het aftreden van prof. dr. M. J. H. Smeets, werd voorzien door de benoeming tot commissaris van mr. F. J. H. Bachg. RUIMTEPROBLEEM VOOR WATERSTAATSMENSEN OPGELOST Semi-permanent gebouw kan met een vleugel worden uitgebreid IN HET TOEKOMSTIGE „HART" van de Deltadienst-Zuid, in de schaduw van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee is de laatste maanden bijzonder vlot tekening gekomen in het nieuwe dienstgebouw. De water loopkundige afdeling voor het Zeeuwse district en Goeree-Overflakkee zal dan ook nog slechts één tot anderhalve maand in het historische gebouw aan het Havenplein moeten zitten. De nieuwe behuizing voor de „advi seurs" van de uitvoerende Deltadienst betekent een enorme verbetering. Aan de voorlopig speciaal voor de dienst aangelegde weg, die aansluit op de Gustav Adolfweg zullen ir. J. J. Elzerman en zijn personeel eind April een semi-permanent dienstgebouw betrekken, dat bijzonder geriefe lijk en efficiënt is Ingericht. Zij zullen daar bovendien gezelschap krijgen van een K.N.M.I.-teum van zes man uit de Bilt, dat in het vervolg al of niet gunstig „Delta-weer" zal voorspellen. Het nieuwe „appartement" voor de in Zierikzee gestationeerde Delta- afdeling is op uitbreiding gebouwd. Dat is ook duidelijk aan de vorrn van het geheel te zien! Momenteel staat er een hoofdgebouw, waarin het administratieve korps onder gebracht en een linkervleugel, waarin de „rcsearch-afdeling" haar dagelijks werk zal verrich ten. afdeling Drie-ellandenplan en Afdam ming Brouwershavensegat. dat dan naar Zierikzee komt. te herbergen. Voor deze waterstaatsmensen zal dan ook in Zierikzee woongelegenheid moeten komen Een punt, dat mo menteel diepgaand overleer vereist. In oktober van het vorig jaar werd aan de toekomstige parallel weg van rondroute Zierikzee-No- belpoort-De Tol de eerste spa in de grond gestoken voor het nieu we dienstgebouw. Bij het optrek ken van het geheel werd het prin cipe van systeembouw toegepast. De wanden bestaan onder meer uit platen, waarin asbest is ver werkt. Alle vertrekken bevinden zich op de begane grond. Wel een verschil met het huidige kantoor, waar men het meer in de hoogte zocht en derhalve veel ruimte verloren ging aan gan gen en trappen. Het ruimteprobleem voor de - waterloopkundige afdeling Zierikzee op de hoek van het haven plan en liet Vrijepoortjc behoort bin nenkort dus volkomen tot het verle den. Ook de waterstaatsmensen, die in de komende jaren uit Goes, Den Haag en Hellevoetsluis naar Zierik zee komen, zullen deze zo vaak bij komstige moeilijkheid op Schouvveu- Duiveland al bij voorbaat opgelost zien. Verschil van inzicht over bestaan van motie-Lucas Het is opgevallen, dat de motie, welke dr. Lucas (k.v.p.) in de Tweede-Ka mervergadering van donderdag 10 maart heeft ingediend, uitsprekende dat de beraadslagingen over net wets ontwerp tot wijziging van de grond belasting dienden te worden geschorst totdat de Kamer kennis heeft kunnen nemen van de voornemens der rege ring met betrekking tot de belasting druk, nog niet in druk is verschenen en dus ook niet is rondgedeeld. De regering heeft later inderdaad schorsing der beraadslaging gevraagd en verkregen, maar met een geheel ander doel, namelijk naar minister Zijlstra zeide om nader beraad in het kabinet mogelijk te maken nu de- motie was ingediend. Kamervoorzitter zeide va;i mening te zijn, dat de motie-Lucas in de ijs kast kan worden gezet. De meningen of deze motie nu nog bestaat, blijken verdeeld. Het reglement der Kamer geeft hier geen uitkomst. Zou de me ning dat de motie verdwenen is gaan overheersen, dan ral de heer Lucas haar bij hervatting der beraadslagin gen opnieuw moeten indienen, tenzij een dergelijke motie overbodig zou worden doordat de regering wijzigin gen zou voorstellen, als in de motie bedoeld. De dood op de weg De 24-jarige beroepsmilitair C. de Jong is gisteren om het leven ge komen tengevolge van het feit dat hij met zijn motorfiets even buiten de bebouwde kom van Leerdam in een bocht tegen een boom reed. Hij werd eerst naar het ziekenhuis te Leerdam en later naar een Utrechts zieken huis overgebracht. Daar is hij aan zijn verwondingen overleden. Op de rijksweg Harlingen-Franeker is gisteren een personenauto tegen een boom gereden. De achttienjarige H. J .Hoogland uit Harlingen werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis te Harlingen overleed. De auto werd be stuurd door de dertigjarige vertegen woordiger H. C. Westra uit Harlin gen. Deze werd levensgevaarlijk ge wond en is in het ziekenhuis te Har lingen opgenomen. Hoogland was leerling van de zee vaartschool en liftte met de heer Westra naar Groningen. Op de Arnhemse weg in de bocht bij de Koppelenburg is een ongeluk ge beurd, waarbij de 22-jarige A. C. Eg- gink uit Brummen het leven heeft verloren. Eggink kwam met zijn auto uit de richting Brummen. Hij moet in een bocht geslipt zijn, waarna hij te gen een paal botste en over de kop sloeg'. De wagen kwam boven op een uit Arnhem naderende personenauto terecht. De bestuurder van deze wa gen werd niet ernistg gewond. Eg gink was op slag dood. De Deltadienst Zierikzee zal binnen één tot anderhalve maand de schil derachtige behuizing aan het Haven plein verlaten en haar intrek nemen in onderstaand semi-permanent dienstgebouw, dat in snel tempo nabij het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis werd opgetrokken. Ook een K.N.M.I.- team zal er worden gehuisvest om van nabij het „Deltaweer" te voor spellen. (Foto P.Z.C Eovendien hebben de meteorologen i daar in de uiterste punt van het ge- bouw een plaatsje gekregen, van- waar zij een goed uitzicht hebben op dc verschillende instrumenten, die op j een naastgelegen terrein zijn ge- plaatst. De op het ogenblik nog wat 1 vreemde „architectuur" van het dienstgebouw kan over enkele jaren „in een handomdraai" symmetrisch gemaakt worden. Voorlopig heeft de rond zestig man tellende waterloop kundige afdeling deze kantoorruimte nog niet nodig. Woongelegenheid fOver enkele jaren wordt dat evenwel anders. Dan zal er nog minstens een derde deel bijkomen de rechter vleugel om het personeel van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7