NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN MARKTBERICHTEN CULTUURGROND DIENT ZOVEEL MOGELIJK WORDEN GESPAARD DINSDAG 15 MAAKT 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O MIDDELBURG Enny Mols-de Leeuwe declameerde in Middelburg Vrijdagavond trad voor de gezamen lijke personeelsverenigingen in de Middelburgse Schouwburg de voor drachtskunstenares Enny Molsde Leeuwe op. Zij bracht een korte, maar selecte serie voordrachten, waarmee zij de aanwezigen bijzon der wsit te boeien. Reeds in haar beknopte inleiding, waarin zij zich voorstelde „Ik ben een echte Am sterdamse en U moet ine niet kwa lijk nemen, dat ik nu en dan wat chauvinistisch ben in de keuze van mijn repertoire" wist zij het ijs te breken. Geen moment verloor zij daarna het contact met de zaal. Het publiek liet dan ook een dank baar applaus horen na elk der voor drachten, die dank zij de gave mi miek en zuivere dictie, ondersteund door de rake gebaren van de actri ce, stuk voor stuk juweeltjes van declamatiekunst waren. Voor de pauze was het programma inder daad enigszins „chauvinistisch" ge tint, hetgeen echter alleszins aan vaardbaar was. Na de juiste start met ,,'n Rel" van. Mary Dorna, waarmee de actrice haar gehoor verplaatste naar de Amsterdamse binnenstad, waar het soms wat ruw, maar eerlijk toegaat, droeg zij zeer gevoelig „Kliniek" voor, een mees terwerkje van dc onvergetelijke Herman Heijermans. Uitbundig bracht zij „Gerrit, waar woon je?" van Len Verschoot, een kostelijk stukje conversatie tussen enkele verpleegsters en een bijde hand patiëntje. Bijzonder veel succes oogstte zij met „Aanzoek" van Herman Heijermans. Na de pauze verliet men het Am sterdamse toneel voor enkele werk jes van Alphons Daudet (in een ver valing van Pierre Mols) en Ch. A. Cocheret. Natuurlijk ontbrak ook Annie M. G. Schmidt niet op de se lecte lijst van auteurs uit wier werk Ennie Mols—de Leeuwe voordroeg. Een ovationeel applaus was dan ook de beloning van het publiek, dat 'n zeer goed programma kreeg voorge zet. Bespreking in kader van sanering Vlissingsestraat Het gemeentebestuur van Middelburg heeft opnieuw onderhandelingen ge voerd met de groothandel Maljers in het kader van do sanering van de Vlissingsestraat. Reeds in 1956 besloot de raad tot een overeenkomst, waar bij de firma Maljers zou verhuizen naar de Schoorstecnvegerssingel op 'n terrein van de N.V. Polak- Daar de overdracht en de ontruiming van het van de N.V. Polak aan te ko pen terrein door verschillende om standigheden op zich liet wachten, zag de firma Maljers intussen van ver plaatsing van haar bedrijf naar de Schoorsteenvegerssingel af. Niettemin achten B. en W. de over last, die de lossende en ladende auto's in de Vlissingsestraat aan het verkeer veroorzaken van dien aard, dat hier in niet kan worden berust. Na nieu we onderhandelingen werd de volgen de overeenstemming bereikt: De gemeente neemt de bestaande ge bouwen van de firma aan de Vlissing sestraat over voor 40.000; de ge meente draagt aan de firma Maljers i:> eigendom over 3300 vierkante me ter terrein aan Achter de Houttuinen, dat door verplaatsing van de N.V. Al berts vrijgekomen is, voor 23.100; de gemeente bouwt ten behoeve van de firma Maljers een nieuw magazijn met kantoor voor 309.000; de ge meente verstrekt ten behoeve van de financiering van de door de firma Maljers aan de gemeente verschul digde bouwsom een hypothecaire geld lening van 292.000 tegen een rente van 4 pet. met een looptijd van 25 jaar. Het college stelt de gemeenteraad voor om deze onlwerp-besluiten te bekrach tigen. Huisvrouwen beluisterden lezing over verzekeringen Het was slechts een klein aantal huisvrouwen, aangesloten bij de af deling Middelburg van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen, dat maandagmiddag naar de bovenzaal van cafe-restaurant „Suisse" was ge komen om te luisteren naar een in leiding van de heer W. D. van Dijk uit Hilversum, die namens de Voor lichtingscommissie uit liet levensver zekeringsbedrijf sprak over het slui ten van levensverzekeringen. „Le vensverzekeringspolissen bestaan er in vele variaties", aldus de heer Van Dijk. in Nederland zijn er bijna 25 miljoen afgesloten, waarmee enorme bedragen zijn gemoeid. Veel meer dan ons nationaal inkomen, dat on geveer 30 miljard bedraagt. Al deze polissen zijn voor het land van geweldige betekenis. Het geld beleggen de maatschappijen onder andere in de bouw van woningen en andere grote projecten. Voorts wees dc Van Dijk erop, dat de maatschap pijen onder de meest strenge con trole van de Levensverzekeringska- mer staan, hetgeen van grote bete kenis is voor de zekerheid van de verzekerden. Na de inleiding bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen, waar van drug gebruik werd gemaakt. Achter elkaar „vuurden" de dames, die zich zeer geïnteresseerd toonden in deze materie, een serie van vra gen op de heer Van Dijk af, die deze uitgebreid beantwoordde. Spreker il lustreerde zijn inleiding voorts aan de hand van enkele voorbeelden uit de praktijk, waarmee hij bij zijn ge hoor het belang van levensvereze- keringen onderstreepte. Tot slot van de middag vertoonde de heer D. P. Cornelisse een tweetal filmpjes, „Kinderogen gluren" waar in hef werk van de Unicef in hetVer- re Oosten werd getoond en „Eiland van vertrouwen", die over de opbouw van Walcheren na de inundatie han delde. Tegoed bij Nutsspaarbanh Middelburg: 16 miljoen Aantal spaarders nam toe tot 14.558 In do maand februari is het inleg gerstegoed bij de Nutsspaarbank te Middelburg de zestien miljoen over schreden. Begin februari bedroeg het tegoed f I5.978.fi 16,60, maar bij het afsluiten der boeken aan het einde van de maand was door een gespaar de som van f 873.576,11 en een opge nomen bedrag van 682.782,04 het tegoed met f 190.794.07 opgelopen tot f 16.169.440.67. In deze maand wer den 96 nieuwe rekeningen geopend en 69 afgesloten, zodat het totaal aan tal spaarders van 14.581 steeg tot 14.558. Aan het kantoor te Middelburg be droeg het tegoed begin februari 13.411.571,61. Ingelegd werd voor 767.732,26 en opgenomen tot een be drag van ƒ596.846,47. Het totaal tegoed aan dit kantoor steeg hiermee met ƒ170.885.79 tot ƒ13.582.457.40 Het aantal rekeninghouders bedroeg aan het begin van deze maand 12.574 Totaal werden 89 nieuwe rekeningen aangegaan en 56 afgesloten, zodat dit kantoor thans 12 607 spaarders telt. Aan het bijkantoor te Oostburg werd ingelegd voor 105.196,95 en opge nomen tot een bedrag van 85.687.68, hetgeen resulteerde in een toeneming van het gespaarde bedrag met ƒ19.509,27 van ƒ2.533.864,48 begin februari tot 2.553.373,75 aan het einde van deze maand. Het aantal rekeninghouders aan dit bijkantoor onderging een kleine teruggang. Ze ven nieuwe spaarders werden inge schreven, terwijl dertien rekeningen werden beëindigd. Het totaal aantal spaarders liep hiermee terug van 1907 tot 1901. Op de zitdag te Oostkapelle werd voor 9.115.94 ingelegd en 1.510 op genomen. Bij het agentschap te Kruiningen werd 'n inleg genoteerd van 646,90, waartegenover een opname staat van 247,89. Het tegoed, dat bij dit agentschap begin februari ƒ33,210,51 bedroeg steeg hierdoor met ƒ399,01 tot ƒ33.609,52. Het aantal rekening houders bleef gehandhaafd op 50. Door een totaal aan inleg van ƒ2.473,19 en een opname van 1.540.72 steeg het tegoed bij het schoolsparen vart ƒ61.120,65 met ƒ932,47 tot ƒ62.053.12. Drie nieuwe spaarders lieten zich inschrijven en achttien rekeningen werden beëin digd. Het aantal spaarders liep hier mee terug van 1483 tot 1466. In Middelburg werden in februari veertien babyboekjes afgegeven en in Oostburg drie. In Middelburg werd hierop een eerste bijstorting gedaan van 118.50 en in Oost burg van 5 Het aantal in omloop zijnde spaar- busjes bedroeg begin februari 1503 Zeventien nieuwe werden er uitgege ven en veertien Ingetrokken, zodat er aan het einde van de maand totaal j 1506 busjes in omloop waren. Bij 262 ledigingen was er een gespaard be- I drag van 8.310,55. V.V.D.-afdeling hield ledenvergadering De afdeling Middelburg der V.V.D. hield in het Nederlands Koffiehuis een ledenvergadering. De heer B. A. Hesselink werd als voorzitter herko zen. Uitvoerig werden do activiteiten van het bestuur gedurende het afgelopen jaar aan de leden uiteengezet. Voorts werd een overzicht gegeven van de belangrijkste Middelburgse proble men, die op het ogenblik leven bij het college van B. en W. en de raads leden. Zo werden onder meer besproken de dubbelstad, de onderwijsnota, in het bijzonder inzake het openbaar onder wijs, kapi taalwerken, de sanering van do binnenstad, financiële proble men, gymnastieklokalen en de sport accommodatie. Uitvoerig werd ge- giroken over het gymnasium, r werd besloten, dat alle leden in het vervolg regelmatig op de hoogte worden gesteld van de activiteiten van het bestuur en de raadsleden. De avond kenmerkte zich door een leven dige discussie. De heer Hesselink sloot de vergadering. Krediet voor verbetering van Nijverheidsweg Daar de Nijverheidsweg op het groot- industrieterrein te Middelburg te smal is voor het dagelijks er overheen rij dende zware vrachtverkeer vragen B. en W- aan de raad een krediet van 20.700 voor dc verbetering cr van. Voor de verbreding en de afwatering van de weg is een bedrag van 15.000 geraamd, en voor de aanleg van brandkranen 500. Tevens wil het college een bedrag van 5200 beste den voor het aanbrengen van openba re verlichting aan de Nijverheidsweg. Krediet voor werkzaam heden bij volkstelling in mei B. en W. van Middelburg verzoeken de raad een krediet van 7500 te wil len voteren voor de werkzaamheden, die zijn verbonden aan de volkstel ling, d'ie op 31 mei a.s. wordt gehou den. Het aantal tellers, dat het cen traal bureau voor de statistiek voor Middelburg heeft geschat, bedraagt 80, te „recruteren" uit personeel van de verschillende overheidsdiensten. In tegenstelling tot de laatste volks telling moet thans aan de tellers een vergoeding gegeven worden en wel van 12,50 per dag, terwijl er op gerekend dient te worden, dat elke teller 4 dagen bezig is. Wanneer men rekent met 22.420 inwo ners voor Middelburg, zal het rijk een vergoeding voor deze volkstelling ver lenen van 7622,80, waaruit alle kos ten bestreden moeten worden, onder meer 50V» tot dekking van de uitke ring kan de tellers. Aangezien het nu reeds noodzakelijk is enkele bestel lingen te doen in verband met, een voordelige aanbieding van het aan te schaffen materiaal, vragen B. en W. liet krediet van 7500. Voorzieningen (f 7750) voor stedelijk gymnasium B- en W. van Middelburg stellen de raad voor ora voor het treffen van voorzieningen in het stedelijk gymna sium een krediet van 7750 beschik baar 1.0 stellen. Deze voorzieningen betreffen meubilering van de leraars- on rectorskamer en leermiddelen. Bejaarden maken tochtje naar Oisterwijkse vennen Maandagmiddag hebben de leden van de leisvereniging vnn bejaarden te Middelburg in de „Gouden Poorte" besloten op 14 juni een uitstapje te maken naar de Oisterwijkse vennen. Tilburg en Den Bosch. De leden hadden keus uit vier uit stapjes waaronder 'u tocht naar Slot Loevestein, maar de uiteindelijke keus viel op de Oisterwijkse vennen. Ook moesten de leden deze middag een nieuw bestuur kiezen. Dit thans als volgt samengesteld: voor zitter de heer G. do Kok, secretaris L, Rijnhout en penningmeesteresse mevr. J. Wielemaker. Collecte Dc te Middelburg gehouden collecte ten bate van „Het J-Ioogeland'" Uitvoering „De Volksstem" Dc arbeiderszangvereniging „De Volksstem" gaf zaterdag in het „Schuttershof" te Middelburg een gezellige avond voor haar leden, waarbij het cabaretgezelschap „Leuk op Last" van Wim de Graaf optrad. Het werd een geslaagd optreden. Het politiek getinte openingsnummer „Europa wordt wakker" bracht met een de goede stemming bij het pu bliek. Vervolgeus werd „Een dramatisch afscheid" op de planken gebracht waarna de „Politieke vuilnisman" een aardig liedje zong. Het laatste nummer voor de pauze „De verwaarloosde maagd" werd vlot ongevoerd en oogstte veel succes. Na de pauze gingen de leden van „Leuk op Last" in het zelfde vlotte tempo door. „O kom er eens kijken" vormde het humoristische openings nummer van het tweede programma gedeelte. Van de daarna opgevoerde nummers viel vooral het exclusief optreden van „Maria de graaf van Callas" in de smaak. „Coëxistentie" vormde een goed slot nummer van dit zeer geslaagde pro gramma. De leden van „De Volksstem" bleven daarna nog enige tijd gezellig bij een. met medewerking van het dans. orkest JanGroenewoud. een bedrag groot f bracht. heeft 545,05 opge- SEROOSKERKE IW.) Christelijke metaalbewerkers belegden ledenvergadering Dezer dagen hield dé Christelijke Metaalbewerkersbond, afd, Seroos- kerke (W.) een ledenvergadering in het jeugdgebouw van de gerefor meerde kerk onder leiding van de voorzitter, de heer J. A. Kurz. Door het vertrek van de secretaris, de heer H. Boone, werd in zijn plaats geko zen de heer J. Dekker. Penningmees ter van deze afdeling is de heer Js. Polderman. Door het uitbreiden van het ledental, dat thans 32 bedraagt, werd besloten het bestuur uit te brei den tot 5 leden, waardoor de heren J. A. van Haveren en C. Schout als bestuurslid werden gekozen. Het hoofdbestuurslid, de heer Lodder, hield een leerzame bespreking over de nieuwe C.A.O. (b) die handelt over de werktijdverkorting. De op komst van de leden was gering. AAGTEKERKE Ouderavond Vrijdagavond werd te Aagtekerke in de school der Geref. Gemeente de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitter, ouderling J. Melse, opende deze samenkomst en gaf een kort overzicht van het afgelopen jaar. Hierna hield het hoofd der school, de heer A. van Bochove, een inleiding over „De toekomst van ons en van onze kinderen". Spreker behandelde in deze inleiding uitvoerig de keuze van het verdere onderwijs. Zijns in ziens behoort hierbij bijzondere aan dacht geschonken te worden aan het technisch onderwijs omdat, naar menselijke berekening, hierin grote toekomstmogelijkheden schuilen in verband met de uitbreiding van de industrie in ons land. In de pauze was or gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. Na de pauze sprak de onderwijzer, de heer J. de Jager over „De kleu ter". ZOUTELANDE Chr. Hist, kiesvereniging Vrijdagavond vergaderde de Chr. Hist. Kiesvereniging te Zoutelandc onder voorzitterschap van de heer J. Jonker. Het aftredende bestuurslid, dc heer P. Leynse, werd herkozen. Wethou der P. Leynse gaf hierna een over zicht van hot gemeentebeleid'gedu rende 1959, waarop enige bespreking volgde. VUSSINGEN Dixieland in „Delta" Dixielandklaukcn vulden zaterdag- j avond restaurant „Delta", waar „Les Rats de Saint Gemmin" voor een uit gesproken danspubliek een concert gaven. Dit optreden, onder auspiciën van de Walcherse Jazz Society, was in zoverre geslaagd, dat een talrijk publiek gelegenheid kreeg een dans je te maken op perfecte muziek. De sfeer, die anders de samenkomsten van de \V. J. S. kenmerkt, was dit maal echter ver te zoeken. De Roosendaalse musici, gewend om in grote zalen te spelen, bleken in deze intieme omgeving niet bil mach te contact met de zaal te verkrijgen. Zij musiceerden gaat'. Te gaaf eigen lijk en ongevoelig. De musici op het podium en het publiek in de zaal het merendeel was geen kernlid van de W. J. S. bleven twee partijen Dat was jammer, want doorgaans zijn de Society-avonden zeer gezel lig. Musici als Theo Pihl en Henk van Buul weten er altijd wel de juiste stemming in te brengen, maar met oude stijl-ensembles blijkt dat min der goed te gaan. Aan de andere kant zullen de dans- lustigen wellicht weinig gemist heb ben. Soli, die van persoonlijk spel ge tuigden, ontbraken; men hield zich aan een vast ritme en harde klanken. Daar de Walcherse Jazz Society een vereniging is, die uitgaat van het standpunt, dat men „elk wat wils" moet bieden, is zo nu en dan een Dixieland-concert onvermijdelijk. De wat moderner georiënteerde jazz liefhebbers kunnen zich troosten met de gedachte, dat deze grote ensem bles veel geld kosten, zoaat er de vol gende keer wel weer een modern combo op het podium zal staan. Succesvol concert van „Ons Genoegen" Met een geestdriftige en bezielende uitvoering van „Orpheus in de Onder wereld" bewees de Koninklijke Vlis- singse harmonie „Ons Genoegen" za terdagavond tijdens haar concert in „Scheldekwartier" tot voortreffelijke prestaties in staat te zijn. Dat 'het korps, naast enthousiasme, ook over durf beschikt, toonde directeur W. Timmermans door „Noordhollandse paneeltjes" van G. Boedijn op het programma te zetten. Dit wat vreemd in het gehoor liggende stuk, waarin Boedijn een „muzikale schil dering" geeft van de polders, Kenne- merland, het IJselmeer, 't Gooi, en Amsterdam, kwam eveneens goed „uit de verf". In Marcia eroica, door de Vlissingse componist P. de Rooy opgedragen aan de mijnwerkers, kwam vooral de beschaafde klank van „Ons Genoegen" naar voren. In het eerste deel van het programma gaf het jeugdorkest acte de présence. Het optreden van de jeugdige muzi kanten kenmerkte zich door met élan maar ook beschaafd uitgevoerde nummers. Bijzonder veel succes bij het talrijke publiek had de jeugd drumband onder leiding van tam- boer-maitre Jopie Meerman, De voorzitter van „Ons Genoegen" de heer F. Naerebout, opende de avond. Hij richtte een speciaal woord van welkom tot wethouder Ch. J. Gil lissen Verschage en echtgenote en voorts tot de heer Wallenburg, die hij dank bracht voor zijn bereidwil ligheid, de leiding van het korps waar te nemen tijdens de ziekte van de heer Timmersmans, zodat de repeti ties toch doorgang konden vinden. Na afloop van het concert bleef men bijeen voor een dansje op de muziek van „de Flamingo's". aardappelbeurs Rotterdam. 14 maart, fclel-aardappelen 35 mm op' waarts Eigenheimers f 15 00—13 00. Bintje t 14 00—15.00. IJsselster t U 00—12.00. Zandoardappelen 35 mm opwaarts: Noor. derilng f 11 00—12.50; Eibertas f 11.oo- 12.50. Voeraardappelen f 3.504 00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op svagon. schip of auto- Officiële publikaties VUSSINGEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. liet spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op woensdag 1G maart a.s. gaat niet door. Steenbergen-R.C.S. 6-1 Hoewel R.C.S. met 61 heeft verlo ren werd er voor de rust vrij aardig gespeeld en het was aan het uitste kende doelmanswerk van de Steen bergenkeeper te wijten dat de Sou burgers geen succes hadden met hun schoten. Na 10 minuten kreeg Steen bergen een kans die benut werd (1- 0) en na 20 minuten vergrootte hun linksbinnen de voorsprong tot 2-0. Na de rust zakte de R.C.S.-voorhoe- de in elkaar. Geen moment konden de Souburgse aanvallers gevaarlijk worden en hun achterhoede kreeg het mede daardoor bijzonder hard te verduren Na 10 minuten bracht de midvoor de stand op 3-0 terwijl de rechtsbinnen er na 20 minuten 4-0 van maakte. Het werd daarna door de midvoor 5-0 en 6-0 en eerst drie minuten voor het einde kon Hellinga de eer redden (6-1). Ondanks de gro te R.C.S.-nederlaag speelde de ach terhoede vooral na rust een goede partij, waardoor een debacle werd voorkomen. Geslaagde uitvoering Oranje Nassau's jeugd De christelijke gymnastiekvereniging ,,Oranje-Nassauy' gaf zaterdagmid dag in het Concertgebouw te Vlissin gen een jeugduitvoering, waarbij meisjes en jongens van zes tot twaalf jaar hun kunnen vertoonden aan een goed bezette zaal. De uitvoering werd geopend met'een opmars van de jeugdleden naar het podium, onder de pittige tonen van de drumband. Weldra stond het po dium vol met keurig in het wit ge klede jongens en meisjes. Bij het geen deze jongste leden daarna ver toonden bleek dat. ze goed waren voorbereid. Voor de pauze werden oefeningen aan de brug, met de bok en op de springmatten afgewisseld door goed uitgevoerde vrije oefenin gen. De meisjes gaven blijk van hun ritmische kwaliteiten. De jongens toonden hun krachten bij een span nend partijtje touwtrekken. Na de pauze werden door de meisjes goede prestaties geleverd, terwijl zij nog eens een origineel spel voor het voetlicht brachten. De komische oefe ning die de jongens daarna met mombakkesen uitvoerden amuseerde het publiek bijzonder. Ook brachten zij op vlotte manier behendigheids oefeningen, en een oefening met de bok op" de planken. De heren van Oranje-Nassau besloten dit optreden met een acrobatisch springnummer. Een indrukwekkende afmars van de jeugd onder leiding van de drumband vormde het sluitstuk van dit geslaag de optreden. Zeelandia-R.K.F.C. 3-0 Het bleek al direct bij het bc-gin dat beide ploegen alles op alles zouden zetten om hun huid zo duur mogelijk te verkopen. De verdiende 3-0 zege is tenslotte terechtgekomen bij een technisch beter spelend Zeelandia, waarbij vooral stopper Van Bruggen zicht verdienstelijk heeft gemaakt door niet alleen de wat de trage R.K. F.C.-midvoor Linders uit te schake- kelen, maar verdedigend heer er meester was over de gehele Bra bantse aanvalslinie. waarin linksbui ten Brooymans veel te weinig schoot. De thuisclub werkte ditmaal de aan vallen veel beter af hetgeen vooral zijn oorzaak vond in het meer aan vallend spel, waardoor heel wat meer kansen voor het vijandelijk doel dan in voorgaande wedstrijden. In de 11e minuut maakte Gutteling zich handig vrij om daarna de bal hard langs de uitgelopen keeper Nui- termans te schieten (1-0), R.K.F.C. bleef ijverig en bijna zorgde van Heyst voor de gelijkmaker toen hij een voorzet van Brooymans hard in kopte, maar met een schitterende redding wist Mondeel de bal tot hoekschop te verwerken. Na de thee was Schotman naar de backplaats verhuisd omdat Verstraa- te door Van Iren moest worden ver vangen. Schotman was de grondleg ger van het tweede doelpunt. Hij bracht de bal keurig op waarna Gut teling er andermaal de laatste hand aanlegde (2-0). De thuisclub ging zich weer op te verdedigend spel toeleggen met het gevolg dat R.K.F. C. gevaarlijk kwam opdringen. Doch ook nu hield de Zeelandia-verdedi- ging het hoofd koel. Ongeveer na 25 minuten werd net vonnis voltrokken. Van Iren kreeg een vrije trap te ne men en hij deed dat zo goed en hard dat Nuistermans het daverende schot pas zag toen het te laat was. Nadien kreeg Van Iren zelf nog een kans de voorsprong te vergroten maar alleen voor de doelman geko men schoot hij naast. MELISKERKE Christelijke Vrouwenbond kwam bijeen De afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond te Meliskerke Vergaderde onder leiding van me vrouw Van Hezen. Als spreker voor deze avond trad ds. Tiemersma uit Yerseke op. Ds. Tie- mersma sprak over het onderwerp „De mens als beelddrager Gods". GRAANBEURS ROTTERDAM. 14 maart Officieuze noteringen per 100 Kg. Tarwe, franco per schip op vochtcon. ditle. levering deze wees tot f 33 50 schov vrij, Voedergranen maalgerst. naar Kwa liteit. tot f 28.25; klppegerst. Idem tot l 27.25; haven, ongepunte op monster, tot i 2575, peulvruchten franco Rotterdam: groene erwten, op monster, tot f 37.50; schokkers, Idem tot f 39 00. bruine bonen, boerenschoon op monster, tot f U8.ó0. VISMIJN VEERE Exportgarnalen 738 Kg 276—337. Schar 72 kg 44—64. Wijting 13 kg 45-60. Tong 17 kg 139-396 Rog 17" kg 35-^51 Wulk 1 kg 39. Kabeljauw 3 kg 61. Ongesorteerde vla 39 kg 55-65. VEILING GOES Groenten, Per bos: Peterselie 12. Per kg: Witlof A 1 68—69. A IJ 50—59. B II 41—42. afw 27—31, stek 19—22 Groene sav kool 44. afw 17—19 Prei I 80 II 55—6G Uien 13. Veldsla 140—160. Rabarber 73—80 ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer ln totaal 2002 Vette koelen en ossen 1203: varkens 799 Vette koelen le kw aoo-330. 2e kw 280— 300, 3e kw 255—280; varkens (lev gew.) le 'kw 150. 2e kw. 148, 3e kw. 146. alles ln centen per kg. Vette koelen aanvoer even ruimer, han del redelijk, prijzen lste kwaliteit iets stijver, verde: onveranderd, enkele pri ma's boven notenng; varkens (lev. gew.) aanyoer korter, handel tamelijk, prijzen iets stijver, zware varkens van f 1.40—1.42 per kg. VEILING BERGEN OP ZOOM 14 maart: Rodekool 46—59 Wittekool 21— 26. Gelekool 44—48. Savoole kool 24—31. Kroten 24—32. Prei 49—81 Spruiten 20—91. Witlof 13—49 Raapstelen 12—15 Radijs 15—24 Spinazie 94—120 Boerenkool 20—25. Jonathan 71—33. Golden Delicious 80. AARDAPPELTERMIJN'MARKT ROTTERDAM Furore april 1 contr. 14. Alpha april 2 contr. 12.90. g contr. 13. 1 contr. 12 60 en 7 contr. 12.70. Bintje 35 maart 1 contr. 16.70. 2 contr. 17,00. aprl) 10 contr 1780, 17 contr. 17.60, 8 contr. 1750, 1 contr. 17.70. 1 contr. 17.80, 10 contr. 18.00. 11 contr. 10.10, 135 contr. 18.30, 26 contr 18.20 en 25 contr 18,40. Bintje 45 mm april 24 contr. 22.00, 5 contr. 22 10 en 2 contr. 22.30 Dagomzet 295 contracten. VLASMARKT ROTTERDAM 14 maart. Waterroot vlas: lage soorten van 1.45 tot 1,65, middensoorten van 1.70 tot 2,05, best vlas van 2.10 tot 2,50. Dauw- root vlas: lage soorten van 1,20 tot 1,40, middensoorten van 1,45 tot 1,60, best vlas van 1.65 tot 1,80. Breekvlas: van 0,85 tot 1,45 naar gelang van kwaliteit en bewer king Gezwingelde lokken van 0,60 tot 1.00 Het aanbod van waterroot vlas bleef vrijwel onveranderd, de meeste partijen waren wederom ln de middensoorten ter. wijl het restant van lagere kwaliteit was. Er was voor alle soorten genoeg belang stelling om de produktie geheel van de hand te doen. de prijzen waren voor de middensoorten wat vaster, overige kwa liteiten werden tegen onveranderde note ringen verhandeld. Het aanbod van bete re soorten blijft beperkt tot enkele par tijen uit oude voorraden. De weinige aangeboden partijen Dauw- rootvlas werden tegen dezelfde noterin gen als vorige week verkocht- Breekvlas blijft weinig aangeboden, de prijzen blijven onveranderd Gezwingelde lokken zijn nog steeds weinig gevraagd, de prijzen bleven ongewtjzlgd. De eerste partijen voorjaarsroot kwamen aan de markt en werden alle verkocht, de kwa liteit Is zeer matig De uitzaai van de oogst 1960 is ln de zuidelijke provincies en ln Holland ln volle gang, ln de Zui derzeepolders en het Noorden wordt over enkele weken met het zaaien begonnen. LANDBOUWSCHAP OVER DELTAGEBIED: Plan Zuid-Sloe moet voorrang hebben Er zijn reeds verschillende plannen opgesteld voor do ruimtelijke orde ning van zuidwestelijk Nederland, mede ia verband met do Deltawer ken. Uiteraard zal bij de uitvoering van deze plannen veel cultuurgrond verloren gaan en zullen tal van agra riërs van hun bedrijven moeten wij ken. Het Landbouwschap aanvaardt deze gang van zaken echter als een nood zakelijkheid, gezien de grote ontwik kelingsmogelijkheden van het Delta gebied en liet nut hiervan voor ge heel Nederland, Wel dringt het er op aan dat zo mo gelijk voor niet-landbouwkundige doeleinden alleen de slechtere gron den zullen worden gebruikt, ook van het land dat door dc Deltawerken blijvend boven water zal komen. Voorts zal bij de plannen de regeling moeten worden getroffen, dat de wij kende agrariërs elders .onder meer door inschakeling van domeingron den op het oude land en in de IJsel- meerpolders waarbij ook verkrij ging in eigendom mogelijk moet zijn hun beroep kunnen voortzetten. Mede op grond van de overweging dat het gebruik van goede grond bij de uitvoering van da plannen moet worden beperkt, staat het Land bouwschap een spreiding van in dustrievestiging voor over geschikte plaatsen in het hele Deltagebied met inachtneming van regionale concen tratie. Dg ontwikkeling van westelijk Noord-Brabant vraagt om een spoedi ge bouw van een brug over het Ha ringvliet ten behoeve van de Bene- luxweg. Wat betreft de uitbreiding van de havens en industrieterreinen van de Rijnmond en het vestigen van nieu we wooncentra is het Landbouw schap van oordeel, dat de sprong naar het Haringvliet niet moet wor den gemaakt. Rozenburg en de Maasvlakte dienen tot het uiterste te worden benut. Als uiulere hoofdplaatsen voor ves tiging in het kader van industrie- spreiding denkt het Landbouwschap aan het Zuid-Sloe en het Kreekrak. Het gereedmaken van het Zuid-Sloe lot haven- en industrieterrein zal voorrang moeten hebben. Bij het Kreekrakplan moet vooral aan de Brabantse zandgrond worden gedacht. Een nadere Informatie over de ontwikkeling der omstandigheden welke de definitieve vorm van het betreffende plan zullen bepalen, is echter nog nodig. Jubileumjaarvergadering N.V.V. bestuurdersbond C. Hoek uit Goes sprak over bouwstaking „Als de aannemers in de bouw nijverheid hnlsstarrig blijven in hun houding en de regering grijpt niet in. dan is de mogelijkheid zeker niet uitgesloten, dat de drie vakcentrales besluiten om na woensdag a.s. de bouwnijverheid in geheel Nederland nlat te gooien," aldus de heer C. Hoek uit Goes, die maandagavond namens het verbondsbestuur van 't N.V.V. het woord voerde op de iubileumvergadering van de N.V.V.- hestuurdersbond te Terneuzen. „Over deze aangelegenheid zul len de bedoelde vakcentrales zich nog beraden na de uitspraak van de pre sident van de Haagse rechtbank in zake het kort geding, aanhangig ge maakt door de aannemersverenigin gen". Over de situatie in Zeeland zei de heer Hoek nog. dat het stakingspa rool in de vier betrokken plaatsen volgens de aanwijzingen is opge volgd. Op een vraag van één der aanwezigen, waarom de ongeorgani seerde stakers uitkeringen ontvan gen van het N.V.V.. antwoordde de heer Hoek, dat dit probleem hier niet zozeer knelt, omdat hier 95% der stakers georganiseerd is. Maar juist het feit, dat in geheel Nederland slechts -39% van de bouwvakarbei ders georganiseerd is, heeft een uit kering. ook aan de ongeorganiseer den noodzakelijk gemaakt, omdat laatstgenoemden anders door loon derving gedwongen zouden zijn aan het werk te blijven. Op een vraag betreffende het pen delen naar Rotterdam zei de heer Hoek. dat het N.V.V. op 23 april a.s. over dit onderwerp een vergadering zal beleggen waarop het lid van GS. de heer M. J. van Poelje, de toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen zal bespre ken. Over de werkloosheid in Zeemvsch- Vlaanderen zei spreker, dat het ge registreerde percentage van IVi on gunstig afsteekt tegen het landelijk gemiddelde van 1%%. Met een een voudig rekensommetje toonde de heer Hoek aan, dat de 20%. die de bijna 1400 Zeeuws-Vlaamse werklo zen aan inkomen moeten derven, een bedrag uitmaakt van 1.000.000 per jaar. die niet alleen de werklozen, maar ook de middenstand wordt ont houden. Verder pleitte spreker voor afscliaffjng van de gemeente-classi ficatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3