PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Plan van Westerse landen voor veilige en vrije wereld ingediend Ferhat Abbas: strijd in Algerije gaat door Taak van de Zeeuwse „dijkbaas" breidt zich verder uit GEEN ENKEL LAND MAG VOLDOENDE WAPENS BEZITTEN OM OORLOG TE VOEREN KONINGIN ZAL ERELIJST VAN GEVALLENEN OVERDRAGEN 202e jaargang - no. 63 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 maart '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300, P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. I tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Vandaag begint ontwapeningsconferentie te Genève Engeland, Amerika, Frankrijk, Canada en Italië hebben aan de Sowjet-Unie en de vier Oosteuropese landen, waarmee zij van daag de onder auspiciën van de Verenigde Naties belegde ont wapeningsconferentie beginnen, een plan voorgelegd voor een progressieve algemene ontwapening, dat beoogt „een veilige, vrije en vreedzame wereld" te verkrijgen waarin geen enkel land voldoende wapens kan bezitten om een oorlog te beginnen. De eerste etappe van dit Westers ontwapeningsplan is het stel len van een onmiddellijke limiet aan de strijdkrachten van alle landen. Tegelijkertijd wordt een internationale ontwapenings- organisatie in het leven geroepen, die toezicht uitoefent op de opslag van de afgevoerde conventionele wapens en inlichtingen dient te ontvangen over de militaire uitgaven. Amerika en Rusland dienen met on middellijke ingang hun strijdkrach ten te verkleinen tot 2,5 miljoen man, terwijl de overige landen hun strijd krachten „tot aanvaardbare minima" inkrimpen. De internationale orga nisatie dient inlichtingen te krijgen over alle lanceringen van ruimte raketten. De tweede stap ïs een verbod op het lanceren van raketten voor massa- vernietiging, en de internationale organisatie moet dan worden inge licht over alle lanceerbases, over alle plaatsen waar raketen en satellieten worden gefabriceerd, en over alle lanceringen, voordat deze plaatsheb ben. Zodra een systeem voor toezicht in werking is worden alle produkties van splijtbaar materiaal verboden, op voorwaarde dat de conventio nele onwapening voortgaat. Een deel van ae splijtbare materialen komt onder internationaal toezicht, voor vreedzame toepassingen, en een uitgebreid waarschuwingssys teem tegen onverhoedse aanvallen dient te worden gesticht. In het tweede stadium van de ontwa pening wordt een nieuwe ontwape ningsconferentie belegd, waarbij dan ook communistisch China en andere militair belanrijke landen worden uitgenodigd, teneinde ook deze lan- Feest Wij moeten proberen een feest te maken voor allemaal en door allemaal. Weken en maanden tevoren dienen alle groepen, verenigingen, clubs en organisaties te worden betrokken in de voorberei ding... dan krijgt het feest iets van een verwachting, iets waar een ieder verlangend naar uitziet". De bovenstaande mooie zinnen zijn ontleend aan een propagandage- schriftje voor het bevrijdingsfeest van 5 mei 1960, maar ze bereikten het Nederlandse volk wel met enige vertraging, namelijk pas half maart en nu kan er van maandenlange voor bereiding geen sprake meer zijn... hoogstens van enige weken. Eerst tegen het eind van februari vermocht onze minister van bin nenlandse zaken aan de gemeen tebesturen mee te delen, dat het rijkspersoneel op 5 mei a.s. vrijaf zou krijgen, dat het bedrijfsleven dit voorbeeld op aandrang' van de re gering zou volgen en een „natio naal comité" een bedrag uit de schat kist zou krijgen om de nodige leiding en stuwing te geven. De minister verzocht aan de ge meentebesturen steun en medewer king bij de herdenking en de viering van deze nationale feestdag en hij wekte in het bijzonder de burgmees ters op met hun gezag en steun ach ter de plaatselijke initiatieven te staan. Dat is nu dus voortreffelijk voor bereid, maar men is wel in tijd nood gekomen. In de luttele we ken, die aan de organisatoren nog resten zal men zich werkelijk moeten haasten. Het nationaal comité verwacht nogal wat van deze feestorganisators. Zij moeten zorgen voor klokgelui en uit steken van de vlaggen 's morgens om 8 uur. Daags tevoren dienen de stra ten versierd te zijn, opdat op de och tend van de vijfde mei muziekver enigingen enz. een wandeling door die versierde straten kunnen doen. Dan moeten er kinderwedstrijden komen, aardigheidjes voor bejaarden, chro nisch zieken, enz. 's Middags sport- demonstraties, volksdansen, een be- vrijdingsspel, een bevrijdingsmaaltijd en 's avonds bevrijdingsvuur, open- luchtdansen enz. Dit zijn nog maar enkele punten uit de grote reeks verwachtingen van het nationale comité. De bedoeling is uiteraard, dat er een keuze wordt gedaan uit die punten en dat ieder dorp en iedere stad of stadswijk feestviert naar de mate van zijn ruime of bescheiden mogelijkheden. En omdat we nog heel weinig heb ben gemerkt van feestvoorbe- reidingen in Nederland en dus ook in Zeeland mag een her haalde aansporing tot spoed niet ont- (Zie slot pag. 3 kol. 1) den te betrekken in de conventionele en kernontwapening. De Russische en Amerikaanse strijdkrachten moe ten in dit stadium zijn teruggebracht tot 2.100.000 man. In het derde stadium wordt de In krimping van de bewapeningen voortgezet, tot niveaus welke vereist worden door de internationale veilig heid. Kernwapens, chemische en bac teriologische wapens, en andere mid delen tot massa vernietiging, worden verboden, en de bestaande voorraden van deze wapens worden verder ver kleind. Er wordt nog meer splijtbaar materiaal voor vreedzame doeleinden fereserveerd. een nieuwe stap naar e uiteindelijke eliminatie van deze wapens. Er worden maatregelen getroffen om te garanderen dat slechts vreedzaam gebruik wordt gemaakt van de we reldruimte, alle voorraden en fabrie ken van militaire projectielen worden geëlimineerd. Er komt internationaal toezicht op de militaire begrotingen, en de stichting van internationale orga nisaties en regelingen voor het be houd van de wereldvrede worden afgerond. Het uiteindelijk doel van de maatre gelen, zo staat in de inleiding tot het Westerse plan, is internationale ont wapening onder effectief internatio naal toezicht, en het stellen van re gels met beliulp waarvan, iu overeen stemming met de beginselen der Ver enigde Naties, geschillen worden op gelost. OP 4 MEI IN DE RIDDERZAAL Lijst wordt geplaatst in hal van Tweede Kamer De plechtigheid ter herdenking van de Nederlandse gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog, die aanvanke lijk jaarlijks, later eens in de vijf jaar door de commissie nationale her denking in de Ridderzaal in Den Haag is gehouden, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen. De com missie en de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zullen een bijeenkomst beleggen waarin konin gin Juliana namens de regering aan de Staten-Generaal de erelijst van gevallenen zal overdragen ter plaat sing in de entreehal van het gebouw van de Tweede Kamer. Onderhoud van Goerion met Adenauer De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer en de Israëlische premier David Ben Goerion hebben maandag in New York voor liet eerst een on derhoud met elkaar gehad. Zij loge ren beiden op het ogenblik in het Waldorf Hotel. Het gesprek heeft twee uur geduurd. Na afloop zei Adenauer er zeker van te zijn, dat het Duitse volk en de Duitse regering ervan overtuigd zijn, dat de wederzijdse samenwer king met en de steun voor Israël ook in de toekomst vruchten zal dragen. Ben Goerion herinnerde aan wat hij vorige zomer in het parlement had gezegd, nl. dat het Duitsland van vandaag niet het Duitsland van gis teren is. Na zijn ontmoeting met Adenauer was hij overtuigd van de juistheid van zijn oordeel. De sjah en keizerin Farah zijn weer in Teheran teruggekeerd na een offi cieel bezoek aan Pakistan en het zui den van hun land. Toen het, keizerlijk paar op het vlieg veld aankwam, moest keizerin Farah haar hoedje vasthouden om het niet <i de wind prijs te geven. In opdracht van de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen zijn deg egevens voor de erelijst sinds 1945 door het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie verzameld met me dewerking van talrijke officiële in stellingen en particulieren. Op deze erelijst zijn familienaam en voorna men, plaats en datum van geboorte, beroep of militaire rang en plaats en datum van overlijden of sneuvelen vermeld van alle Nederlandse staats burgers van wie bekend is dat zij als lid van de strijdkrachten of opvaren de van de koopvaardij dan wel door deelneming aan het verzet in Neder land of Nederlands-Indië tijdens de Tweede Wereldoorlog het leven heb ben verloren. Het betreft hier bijna 18.000 personen. De erelijst is in de afgelopen jaren gecalligrafeerd dooi de zusters Benedictinessen van de Onze Lieve Vrouw Abdij te Ooster hout. Zij zal in de entreehal van het Tweede-Kamergebouw worden ge plaatst in een gedenktafel, ontwor pen door de architect Aldo van Eyck. Onmiddellijk aansluitend aan de bijeenkomst in de Ridderzaal zal de erelijst naar deze entreehal wor den overgebracht. De plechtigheid in de Ridderzaal, die om 14.30 uur een aanvang neemt, en het over brengen van de erelijst naar het Tweede-Kamergebouw zullen door radio en televisie worden uitgezon den. Kroesjtsjew 23 mrt naar Frankrijk Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie zal nu op 23 maart zijn bezoek aan Frankrijk be ginnen, zo ïs maandagmiddag door Tass bekendgemaakt. Kroesjtsjew had zijn bezoek we gens griep moeten uitstellen, oorspronkelijk zou het dinsdag 15 maart zijn begonnen. Het be zoek zal thans tot 3 april duren. Het Russische bezoek aan Frankrijk is' dus met drie dagen bekort. Twee dagen na Kroesjtsjews bezoek ver trekt premier De Gaulle naar Enge land. Het is nog niet bekend in hoeverre het plan van Kroesjtsjews reis door Frankrijk wordt gewijzigd. Het aan vankelijke plan voorzag in negen da gen reizen door de provincie. Men is het er thans vrijwel over eens dat Kroesjtsjew niet „diplomatiek" ziek is. Eerste kievitsei gevonden De 13-jarige Gerrie Reinerink in Tubbergen heeft gisteren het M H eerste kievitsei gevonden. De burgemeester van Tubbergen, H de heer G. B. P. Kolenbrander, heeft het ei aan de koningin H aangeboden. Premier Macmlllan van Groot-Brittan- nië zal, vergezeld van zijn echtgenote, op uitnodiging van de Noorse regering in de komende zomer een bezoek aan Noorwegen brengen. Terwijl er nog steeds mensen van onder de puinhopen in Agadir wor den gehaaldbestudeert kroonprins Moulay Hassan van Marokko plan nen voor de bouw van een nieuw Agadir. Tevoren heeft de prins de leiding gehad bij de reddingsopera ties. Sowjet-Unie verklaart oude passen weer geldig Sow jet-autoriteiten hebben de Ame rikaanse, de Britse en de Franse mi litaire missie bij het hoofdkwartier van het Sowjet-leger in Oost-Duits- Iand maandag meegedeeld dat de pas sen van de leden van de missies gel dig zullen zijn in hun oude vorm, al dus heeft het Oostduitse persbureau A.D.N.. gemeld. Zoals gemeld, hadden de westelijke mogendheden geprotesteerd tegen nieuwe, onlangs uitgegeven passen waarin Oost-Duitsland stond aange geven als de „Duitse Democratische Republiek" en volgens welke de leden van de missies geaccrediteerd waren bij het ministerie van binnenlandse zaken van Oost-Duitsland. Generaal Voronow verklaarde in zijn boodschap aan de drie militai re missies dat de Sowjet-Unie de gewraakte passen intrekt omdat de regering geen verslechtering wenst van de betrekkingen tusen de gro te staten, vooral met de Parijse topconferentie in het vooruitzicht. Veertienjarige jongen stak de heide aan in Apeldoorn Drie hectaren heide zijn zondagmid dag verwoest, nadat de 14-.iarige H. Z. uit Apeldoorn een heidestruikje langs de grindweg Hoog-Soeren en Assel had aangestoken. De jeugdige brandstichter is opgesloten in het bu reau van politie. Tegen hem Is proces verbaal opgemaakt. Deze eerste heidebrand van dit sei zoen in de gemeente Apeldoorn werd ontdekt door een automobilist. Hij zag een groepje jongens de hei oplopen en een van hen de hei aansteken, waarna allen verdwenen In de rich ting Hoog-Söeren. De automobilist zette de achtervol- fing in en pakte de dader in Hoog- oeren. „DEUR GESLOTEN VOOR ONDERHANDELINGEN" Verklaring na bezoek van De Gaulle Ferliat Abbas, de premier van de „Algerijnse voorlopige regering", heeft maandag te Tunis in een radio toespraak verklaard, dat de Franse president generaal De Gaulle de „deur heeft gesloten voor onderhan delingen en vrede in Algerije". Hij voegde hieraan toe dat de opstan delingen thans de strijd zouden voortzetten, totdat Algerije onafhan kelijk zou zijn. Abbas' verklaring komt negen dagen nadat president De Gaulle zijn (mi litaire) bezoek aan Algerije beëin digde. De president zei bij die gele genheid niet veel hoop meer te neb ben dat de Algerijnse opstandelingen zijn aanbod voor een „vrede der dap peren" zouden aanvaarden. Hij drong er daarom bij de Franse troepen op aan met de wapens een overwinning te bevechten. Abbas vervolgde: „In de verklaring MET POLDERCONCENTRATIE EN HERVERKAVELING Binnenbeheer vraagt steeds meer aandacht HET ZEEUWSE WATER SCHAPSWEZEN heeft de Iaat- ste jaren een bijna revolutionai re ontwikkeling doorgemaakt, die in meer dan één opzicht in grijpende veranderingen heeft gebracht. Met de concentratie van pol ders en waterschappen en de uitvoering van de lierverkave- lingswerken, hebben de Zeeuw se waterschapstechnici er een belangrijke en omvangrijke taak bijgekregen. Niet langer meer zijn zij alleen de „dijk baas", de man, die letterlijk pal staat op de zeeweringen en al zijn zorgen en tijd aan het dïjk- heheer besteedt. Waren de tech nische waterschapsambtenaren vroeger vrijwel alleen belast met liet bmtenbelieer, thans krijgen zij meer en meer te maken met het binnenbeheer. Zo langza merhand beginnen zij ook des kundige te worden op agrarisch en cultuur-technisch gebied Met de heer J. A. A. Mol uit Veere, voorzitter van de Bond van Techni sche Waterschapsambtenaren in Zee land hebben wij een gesprek gehad over de veranderingen in het water- schapsbestel en de nieuwe taak van de technici. Zolang er polders en wa terschappen zijn, zolang ook zijn er mensen, die het beheer daarvan voe ren. Dè besturen hebben zich in liet algemeen laten bijstaan door een des kundige, die er zorg voor moest dra gen, dat de zeedijk tegen de woe dende aanvallen van de zee bestand zou zijn. In vele kleine polders en waterschappen was het vaak ook de dijkgraaf, bijgestaan door een kan tonnier, die dit werk voor zijn reke ning nam. Ieder pionierde zowat op zijn eigen wijze en var, enige unifor miteit in het dijlcbeheer was geen sprake. Eén punt in de uitvoering hadden ze echter allen gemeen. Men was er van overtuigd, dat het op re gelmatige tijden verrichten van oeverpeilir was. Ook zigheden nog een belangrijke taak van de waterschapstecnnici. Ongeveer een eeuw geleden is men er toe overgaan waterschapsambte naren te benoemen. Het begon bij de grotere polders en waterschappen en langzamerhand hebben de kleinere dit voorbeeld gevolgd. De man ging meestal ver van de bewoonde wereld wonen, in een afgelegen woning aan de zeedijk, waar hij zich met hart en ziel aan zijn taak kon wijden. Omstreeks 1900 hebben deze ambte naren zich aaneengesloten in de Bond van Technische waterschapsambte naren. De vele problemen, die het dïjkbeheer en polderbestuur met zich meebrachten, waren in vrijwel alle gebieden verschillend en door het uitwisselen van gegevens en door on derlinge stndie wilde men wat een heid scheppen onder de waterschaps- teelinici. Veranderingen De veranderingen in het Zeeuwse wa- terschapsbestel zijn na de Tweede Wereldoorlog in snel tempo gekomen. Natuurlijk was ook voor de oorlog deze „wetenschap" reeds ver gevor derd, maar zij had toen nog met die omvang aangenomen van thans. Van zeer ingrijpende aard zijn geweest de herverkavelingswerken en de concen tratie van polder en waterschappen. De heer Mol, die al vele jaren in het „vak" zit, gaf als zijn mening te ken nen, dat de concentratie van polders beslist nodig was. De waterschaps- (Zie slot pag. 2 kol. 2) van generaal De Gaulle kwam de oude Koloniale opvatting weer naar voren. Wij hebben het beginsel van zelfbe schikking als basis voor een oplos sing van het Algerijnse vraagstuk aanvaard. Het is echter noodzakelijk te verzekeren, dat op eerlijke en wei gemeente wijze aan dit beginsel uit voering wordt gegeven. Na de jongste veiklaringen van pre sident De Gaulle is het duidelijk, dat de Franse regering de uitspraak van het Algerijnse volk vreest. En daar om poogt de generaal het begrip zelf beschikking uit te hollen en probeert dus de Algerijnse opstandelingenlei der Ferhat Abbas. De Algerijnse opstandelingenleider besloot: „De vooruitzichten voor het intreden van vrede in Algerije zijn verminderd. Maar het is van nu af aan duidelijk, waar de verantwoorde lijkheid ligt voor een voortzetting van de strijd. En ook de wereld weet dit. En wat ons, het volk van Algerije en zijn regering betreft, wij zullen de nationale bevrijdingsoorlog voortzet ten, totdat onze onafhankelijkheid is bereikt. Het kolonialisme laat ons geen andere uitweg", aldus Ferhat Abbas. Waarnemers in Tunis beschouwen de toespraak van Ferhat Abbas als de afsluiting van een periode, waarin ge zocht werd naar een vreedzame op lossing van het Algerijnse vraag stuk. Deze periode begon verleden maand, toen de Algerijnse opstande lingenleider een radiotoespraak hield, waarin hij de Fransen in Algerije uitnodigde mede te werken aan de opbouw van een nieuwe Algerijnse republiek. Prinsessen teruggekeerd De prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren om twee uur op Soesterberg geland. Zij hebben de vlucht van Stockholm naar huis gemaakt met de regerings-Dakota. In Stockholm hebben zij zaterdagavond het hofbal bijgewoond. VERWACHT... Geldig tot hedenavond ZACHT WEER Aanvankelijk zonnige perioden, maar in de middag meer bewolking en ook hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en oost. Zacht weer. ZON EN MAAN 16 maart Zon op 6.53 onder 18.46 Maan op 22.48 onder 8.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1