ZELANDICA MICHELIN iPIllik PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 41 10 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN T DINSDAG 15 MAART I960 mii.de kerkgeschiedenis is de vorige eeuw ook I voor onze provincie een bewogen tijdvak ge weest. De begrippen afscheiding en doleantie markeren perioden, waarin vele mensen voor een beslissende keuze stonden. Hoe heeft men met problemen geworsteld, waarbij we alleen maar de schoolkwestie of beter de schoolstrijd willen noemen. Wij denken hierbij aan twee 19e eeuwse predikanten, die jaren lang in Zeeland gewerkt hebben. Het enige wat ze gemeen hadden was waarschijnlijk hun opleiding aan de Utrechtse universiteit. De ene, Johan Justus van Toorenenbergen, werd daar 21 juni 1839 Ingeschreven. Van 18481863 was hij hervormd predi kant te Vlissingen. Dr. G. Ph. Scheers heeft in het Nederlands Archief voor Kerkgeschiedenis (1959, no. 3) over deze figuur een belangrijk opstel geschreven, waaruit blijkt dat hij in de Schelde- stad hard gewerkt heeft. Voor de bouw van een tweede kerk heeft hij bergen werk verzet, die als de Nieuwe Kerk in 1862 in gebruik kon worden genomen. Omdat volgens hem een onderwijzer op de openbare school Christus niet volop kon verkondigen, richtte hij er een „Evangelisch-christelijke bewaarschool" op en een „Christelijke bijzondere school". Over de oprichting van de Vereni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs werd er voortdu rend tussen Van Toorenenbergen en Groen gecorrespondeerd. In 1863 volgde zijn benoeming tot directeur van de Utrechtse Zen dingvereniging. Tot hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zag hij zich in 1879 benoemd, nadat een jaar tevo ren hem het doctoraat honoris causa aan de Utrechtse universiteit was verleend. Als geleerde heeft Van Toorenenbergen naam ge maakt door zijn werk over de Nederlandse Geloofsbelijdenis en zijn Mamix-uitgaven. Zijn levensgang en -houding vertoont een grote mate van stabiliteit, iets wat we niet kunnen zeggen van de andere figuur, die 26 juli 1828 te Utrecht werd ingeschreven. Zijn naam, Huibert Jacobus Budding, is iri Zeeland i.og bekend, al moeten we bij de oudere generaties zijn om iets over de bezielende persoonlijkheid van „vader Budding" te horen. Geboren in 1810 uit welgestelde ouders, werd hij in 1834 predikant te Biggekerke, waar hij tot 1836 heeft gewerkt, toen hij het inzake de kerkleer niet langer in de kerk vinden kon. We zien hem dan als reizend prediker overal in Zeeland opduiken, gesmaad en ver volgd. De goede Natglas kan zijn verontwaardiging hierover niet onderdrukken: „de afgescheidenen werden, met toepassing eener wet uit den tijd der Fransche overheersehing, vervolgd, verjaagd, voor de rechtbanken gesleept, in geldboeten geslagen en als mis dadigers in gevangenissen gegijzeld; handelingen waardoor een onuitwischbaar schandmerk is gestempeld, zowel op de toenmalige staatsregering, als op de kerkbesturen die haar kanhitsten". In 1844 werd Budding predikant bij de Afgescheiden Gemeente van Gro ningen; tot dan toe had hij nog geen vaste woonplaats „zijn eenige vaste rustplaats was de gevangenis geweest" aldus Gun ning, die een uitgebreide blografie over hem heeft geschreven. Zijn karakter was op verandering, worsteling en vervolging ingesteld. Hij steekt in 1848 de oceaan over om na veel omzwervingen in de Verenigde Staten en veel teleurstellingen (korte tijd is hij boer geweest) in 1851 terug te keren. Hij vestigde zich te Goes en stichtte daar een vrije gemeente. „Zoo had hij dan zijn lieve Zee land en Zeeland zijn geliefden leeraar terug" om Gunning te citeren. Hij oefende een magische invloed uit op zijn hoorders en sommigen vereerden hem op schier afgodische wijze. Zijn levensbeschrijvers getuigen allen van hem als een welsprekend volksprediker, man van bevindingen en gebedsverhoring, weldoener der armen. Door nen in zijn oog waren vaccinatie en assurantie. Op 10 november 1870 komt te Goes het einde. In zijn overlijdensakte wordt als zijn beroep „leeraar" opgegeven, een herder en leraar met singuliere gaven. mmmÊmmmsêmÊmmmmmmEmmmmmmmmmmmmmm met gestabiliseerd loopvlak VOLMAAKTE VEILIGHEID VEEL MEER KILOMETERS BUITENGEWOON SOEPEL De Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch Nederlandse automobilisten leggen hun veiligheid in vertrouwde handen 60-3.98-H AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Koerswinst 16 pet. voor Philips BEURSOVERZICIIT. De aandelen Philips lagen maandagmid dag zeer vast in de markt door vraag van het publiek. De door de beurs met spanning tegemoet geziene jaarcijfers, alsmede het jaardividend over 1959 van hét Philipsconcern. zijn gepubliceerd en ter beurze met enthousiasme ontvangen. Dit kwam duidelijk in de koers van de gewone en de preferente aandelen Phi lips naar voren. Het concern stelt een totaal dividend over 1959 voor van 16 pet. (14 pet.) op.de gewone aandelen en van 8 pet. (7.6 pet.) op de preferente aan delen. Evenals het vorig jaar zal een bo nus in gewone aandelen, ten laste van de agioreserve, (belastingvrij) worden uit gekeerd van 5 pet. en van 1 pot. op de preferente aandelen. Van de dividenden werd reeds G pet. Interimdividend be taalbaar gesteld. Philips had een record jaar met een omzet van boven de vier miljard gulden en een 44 pet. hogere nettowinst. Vooral dit laatste spreekt voor de beurs do duidelijkste taal. Een en ander overtrof de verwachtingen van de beurs, vandaar dan ook de niet onbe langrijke koerswinst voor de Philipspa- KERKNIEUWS NED. HERV. KEEK Beroepen te Hedel J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Kampen (Ver. van Vrijz. Hervorm den) J. W. Schaap te Oldehove. GEEEFOKMEEEDE KEEKEN Bedankt voor 's-Gravezande (vac. L. J. Boeijinga) N. Korenhoff te Appin- gedam. Bedankt voor Zqftermeer H. C. Appelo te 's-Gravenhage-Loosdui- nen. Beroepbaar: de classis Gronin-, gen heeft na gehouden samenspre- king ds. F. A. de Boeft, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Helpman beroepbaar verklaard. CHE. GEREFORMEERDE KEEKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen H. van Leeuwen te Arnhem en D. Slag boom te 's-Gravenzande. BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Groningen .Zuid S. Zijlstra te Eindhoven. GEEEFOKMEEEDE GEMEENTEN Beroepen te Passaik (U.S.A.) A. Vergunst te Rotterdam. Aangeno men naar Moerkapelle C. Molenaar te Leiden. volgens de Amerikaanse republikeinse senator Kenneth Keating heeft de Sow- 3et-Unie honderd grote raketbases aan haar westelijke grenzen. Hij zei dit ln programma voor de New Yorkse tele visiestations. De senator noemde niet zijn bron. geen vuur of vlam, i dus veilig. pieren. Bij een prijs van 780 bedroeg de koerswinst circa 10 pet., vergeleken met de vorige slotkoers. De preferente aan delen werden vast geadviseerd. De han del was niet groot en kwam hoofdzake lijk van de zijde van het publiek. De arbitrage wilde liever wachten om te zien hoe Wallstreet maandagavond op dc Philipscijfers zou reageren. Unilevers op 736 circa 4 punten hoger evenals A.K.U.'s op 441. Kon. Olies circa een halve gul den hoger op f 149.20. Scheepvaarten zeer kalm met koersen die merendeels beneden de vorige slot- prijzen kwamen te liggen. Het gepubli ceerde jaarverslag van de Holland-Ame- rlka Lijn had niet bepaald een gunstige Invloed op de koersen van de scheep vaartaandelen. Cultures vast voor Dell als nawerking op het gepubliceerde jaarver slag. Amsterdam Rubbers prijshoudend na een hogere opening en H.V.A.'s on veranderd. Staatsfondsen goed prijshou dend zonder meer. De omzet ln de 4Vi pet; nieuwste lening Bank voor Neder- landsche Gemeenten 1960 van vrijdag j.l. bedroeg voor de eerste verhandeldag nominaal f 296.000; Maandag werd de koers geadviseerd op 98% (98ft). In de lo kale sector werden aandelen Vereenlgde Bliikfabrieken iets hoger geadviseerd op het gepubliceerde jaarverslag. Nedap kreeg een hogere adviesprijs als nawer king op de dividendhervatting Aande len Udenhout steenfabrieken iets lager op de dividendverlaging van 8 tot 7 pet. en aandelen van Gelder papier een paar 9613 96ft 16014 160 gb. 245 245% 437 441% punten hoger op de dividendverhoging van 10 tot 12 pet. Prolongatie 3% procent. 11 mrt. 14 mrt. Nederland 1959 (4V.) 9711 gb. 97% NederlSnd 1951 (3%) 91% 94 b. Nederland 1348 (3%) 86 86% Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 pet. Woningbouwlening '57 108% 108% Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Ned. Handelmtj. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabrlek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Bllllton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber HoUand Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. MU. Nederland K.N.S.M. Ver. H.V.K. MIJ. N.V. Dell Mij. Bank van Ned. Gem. 4% 95A Bank van Ned. Gem. 5-1953 101'; Van Berkels Patent 275 gb. 274 gl. Albert Heijn 352% 355 b, Centraio Suiker 292 294 748% 750 gl. 390 gb. 394 763 778% 731% 734 gb. 213 210 gb. 417 416 151.20 151.50 145% 144 171 171 169% 167 154 154 gb. 172.60 gb. 174.20 Suggesties prof. Muntendam over ziekenfonds gekritiseerd Tijdens de viering; van liet eeuwfeest van liet ziekenfonds D.O.Z., zaterdag middag; te Deventer, liebben zowel de voorzitter van de O.B.O.Z., het Ka^- merlid C. J. van Lïenden als de N.V. V.-vertegemvoordiger, de heer J- Landsman, ernstige kritiek geoefend op de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. J. Mun tendam, die onlangs in Assen had ge suggereerd, dat liet wel nuttig en goed zou kunnen zijn, indien fonds verzekerden zelf een aandeel zouden moeten betalen in de kosten van me dische en pharmaceutische verzor ging. Onverbloemd en scherp werd hier tegenover gesteld, dat zulks een aantasting en ondermijning zou bete kenen van het grote goed der sociale zekerheid op het stuk der volksge zondheid. Het gevaar, dat ziekenfonds weer „ziekenvonnis" zou worden, moet koste wat kost worden voorko men. De voorzitter van het jubilerende D. O.Z., dr. H. Couvert, noemde het zie kenfondsspreekuur bij de artsen een anachronisme, dat niet langer toelaat baar is. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10-53—10.58%, New Vork 3.77rj—3.77jV, montreal 3.96%—3.97, Parijs 86.84'/:—86.89%. Brussel 7.5G7» 7-56=14, Frankfort 90.43%—90.48%. Stockholm 72.79%—'72.84'.':, Zllrich 86.99—87.04, Milaan 60.72%—60.77%, Kopenhagen 54.6754.72, Oslo 52,79%—52.84%, Wénen 1450%- 14-51%, Lissabon 13.1818.19%. VVVWVVVVVVVVVVV^*NAAA*V Kon. Mij. De Schelde N.E Intern. Nickel American Motors Anaconda Baltimore en Ohio Bethlehem Steel General Motors Kennecott New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. PREMIELENINGEN, Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1957 .Utrecht 1952 Amsterdam 1956 I Amsterdam 1956 II Amsterdam 1958 III Amsterdam '33 (C. en A.) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 Zuid-Huiland 1957 1428. „Zal ik het meteen óók eens in horizontale vlucht proberen Buck?" vroeg piloot Storm terwijl hij het gas wegnam en de duikremkleppen opendruk- te. Nog steeds stormde de aarde op hem toe, doch langzaam maar zeker haal de Arend de door de snel heid geblokkeerde knuppel naar zich toe. Nog enkele seconden van onzekerheid, terwijl de Rapier in een onwezenlijke stilte door de wolkenflaren stortte... se conden, die beslisten over leven en dood. Toen richtte de lange spitse neus zich geleidelijk op en in een wijde bocht kwam de machine weer hori zontaal. De vuurproef was doorstaan en de machine had zich uitstekend gehouden. Ook het nieuwe anti-G-pak had zijn waarde be wezen, .want Arend had geen moment de na delige invloed van de middelpuntvliedende kracht ondervonden. „Allright bud", kwam eindelijk Bucks antwoord. „Als je 't nu hori zontaal wilt proberen, ga je gang. Maar geef ons vijf minuten de tijd om de lucht vrij te maken". 45 "4 46% 44% 46 80% 81 14 14 60 61% 64 64 20% 21% 79% 80% 0 9% 82% 82% 80 80% 79% 79'/* 82 82 85% 85% 85 1. 96 94% 85% 83% 84 91 91% 90% '89 V. 96% 79 79 82% 83% «3% 93% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 10-3 11-3 14-3 Intern, concerns 484.35 480.23 484.89 Industrie 242.39 242.47 242 97 Scheepvaart 156.08 153.24 151.93 Banken 182.45' 180.98 181.47 Cultures enz. 139.92 138.91 139-36 Algemeen 331.21 323.76 331.00 FEUILLETON deur s\oud op een mer. Door BERKELEY GRAY 22 ..Ik ben helemaal alleen in huis, ik heb de bedienden vanavond wegge stuurd." ue bedienden weggestuurd? Belachelijk! Er konden geen bedien den zijn, want je zou pas over een maand van je huwelijksreis terug komen." „Dat is zo," zei Miles, „Ik heb de telefoon ook niet opgenomen, Con quest. Ik was niet thuis. Om half een was ik halverwege Ellerby Mews." „Het is gemakkelijk genoeg na te gaan, wat er gebeurd is," zei Con quest plenzend. „Iemand die wist, dat liet meisje alleen thuis was, is naar «Ie flat van je vrouw gegaan. Hij haal de haar over jou op te bellen om te zeggen, dat Valerie zojuist van Hawk's Cross was geaiTiveerd en je te vragen of je direct wilde komen." „Preciee. Dat zei ze tenminste." ..Die iemand die onbekende moet iemand geweest zijn die het meisje kende en die zij niet verdacht. Ze moet hem zo volkomen vertrouwd hebben dat ze geen ogenblik aarzelde je de valse boodschap door te geven. Jij haal.de natuurlijk onmiddellijk je auto te voorschijn en reed er heen. Op het ogenblik, dat Elsie de hoorn op hing, of tenminste nadgt ze de onbe kende verteld had, dat je beloofd had direct te komen, werd ze van achteren aangevallen en op brute wijze ver moord. En de moordenaar maakte van zijn daad een minutieuze herhaling van de moord op Barbara Maris. Hij deed dit opzettelijk zelfs tot het openlaten van de voordeur toe." Joy volgde Norman's betoog vol spanning. „Het is blijkbaar karakte ristiek voor die onbekende persoon om deuren half open te laten," zeize. „Hij liet Barbara Marris' deur ook half open niet? Dat zei u toch, Mr. Hayward?" Verdraaid u hebt gelijk," herinnerde Miles zich met schrik. „Ook de voordeur van Ellerby Mews nummer 6 liet hij half open staan, zoals u dat dan ook aantrof toen u daar aankwam. Hij was ook half ppen, toen Norman kwam." „Ik moet hem zelf open gelaten heb ben," zei Miles. „Ik hoop dat u niet denkt „U vas natuurlijk half verdoofd door wat u gezien had en onbewust liet u de toestand, zoals u die had aange troffen," zei Joy. „Hier was de situa tie net zo. Toen Norman en ik hier kwamen, vonden wij ook hier de voor deur half open. De moordenaar kan niet langer dan een paar minuten weg geweest zijn, nadat hij zich in de bad kamer gewassen had." „Die half open deuren." zei Con quest nadenkend. „Ja, .kleine Pixie dat is 'n idee. Je ziet Hayward, dat toen jij naar Ellerby Mews ging, de moordenaar op weg was naar Hamp- stead. Hij wist, dat je hier niet zou zijn - en dat hij het huis leeg zou vinden...' „Maar ik hf laten staan, dc rede. „Ik heb ook geen moment gedacht, dat je dat gedaan zou hebben. Maar het is voor een man gemakkelijk ge noeg om een leeg huis binnen te drin gen - vooral een huis als dit, dat he lemaal vrij staat, met veel bomen er om heen. Als we de ramen aan de achterkant zorgvuldig controleren, zullen we best ontdekken, dat er één geforceerd is. Deze man zat natuur lijk onder het bloed - dat moet wel, na een dergelijke vreselijke moord. Hij droeg waarschijnlijk 'n regenjas over z'n bezoedelde kleren en hij ging naar dit huis, omdat hij wist dat het leeg zou zijn en dat hij zich veilig wassen kon. Bovendien overwoog hij, hoe hij jou bij deze zaak kon betrekken." „Die duivel!" „Dat is hij, en wat nog erger is: hij is slim en vindingrijk," zei Con quest grimmig. .Het is heel best mo gelijk, dat hij met opzet zijn zakdoek in Elsie's bloed doopte, zodat het wa ter in je wastafel flink rood zou wor den." „Afschuwelijk!' fluisterde Joy huive rend. „Hij moet inderdaad een duivel zijn Hela, wacht eens even!" voeg de zij er aan toe. „Hoe zit dat met die sportwagen, die we pijlsnel van Ellerby Mews zagen wegrijden?" „Vergeet dat maar rustig," ant woordde Norman. „Dat was loos alarm. Dat kan de man niet geweest zijn. De tijd klopt niet. Elsie's moor denaar was allang weg toen wij daar kwamen. En óf hij een duivel is Maar ja: duivels, m'n liefste, kunnen een heel onschuldig uiterlijk hebben. Stel je heus maar niet voor, dat het een soort Mr. Hyde is, met bloeddoor lopen ogen en een kwijlende mond. Toen hij hier alleen in dit huis was, ging de telefoon. Dat was ik." „Waarom zou hij hem opgenomen hebben?" .vroeg Miles verwonderd „Hij was een indringer en iedereen veronderstelde dat het huis leeg was. Waarom liet hij die telefoon niet gaan?" Conquest grinnikte. „Omdat hij een sukkel is," zei hij prompt. „Omdat hij de beroemde vergissing van alle moor denaars gemaakt heeft. Tenminste, volgens de beste dedectiveverhalen. Maar in het werkelijke leven maken de meeste moordenaars inderdaad ook fouten. Ik zeg de meeste. Dege nen, die dat niet doen, komen nooit onder verdenking en er zullen er op het ogenblik heel wat vrij rondlopen. Ja, onze onbekende vriend maakte wel een grote fout, toen hij de telefoon op nam!" „Geloof je, dat het werkelijk een was?" vroeg Miles. „Ja. Als hij jjjd had gehad om het voor en het tegen te overwegen, zou hij de telefoon zelfs met geen lange vaarboom hebben aangeraakt. Maar het gerinkel zal hem wel bang ge maakt hebben; het heeft natuurlijk schel geklonken ln het lege huis. Mis schien was hij bang, dat de buren het zouden horen en zonder dat hij de tijd had er over na te denken, slechts met de wens het geluid te doen ophouden, is hij deze kamer binnengegaan en heeft de hoorn opgenomen. Hij deed gehaast - tot hij mijn naam hoorde - en toen stemde hij erin toe mij te ontvangen." „Denk je, dat die naam hem iets zei?" „Dat weet ik niet. Misschien wel. En dat is wel een aardige gedachte. Ja, ik ben geneigd te geloven, dat mijn naam neni inderdaad iets zei. Er was geen reden, waarom de be ruchte bandiet Conquest ook niet bij de misdaad betrokken zou kunnen worden. Onze vriend liet de voordeur voor het gemak half open, zodat ik zonder moeite binnen kon komen om het bloederige water in de wasta fel te vinden. Ik heb zo'n idee, dat zijn gedachten een beetje verward waren. In elk geval beging hij de fout de telefoon op te nemen en voor hij vertrok haalde hij bepaald een stom me streek uit, die bewijst dat zijn hersens niet helemaal goed werkten". „Stomme streek?" vroeg Miles niel- begrijpend. „Ik weet, wat je bedoelt!" zei Joy snel. „Het adres op deze blocnote. Kijk!" Miles staarde naar de letters en zei; „Dat heb ik niet geschreven. Waar om zou ik dat gedaan hebben. Ik ken Valerie's adres goed genoeg „Het was voor mij bedoeld", zei Con quest. „De" vent wist, dat ik zou ko men hij wist, dat ik de voordeur open en het huis leeg zou vinden en hij dacht, dat het wel goed zou zijn mij een aanwijzing te geven, die me naar Ellerby Mews zou doen gaan. Hij wilde mij er bij betrekken. Wat dan ook gebeurd is". „Je bedoelt, dat hij opzettelijk Va lerie's adres op de blocnote schreef, zodat je er heen zou gaan en het lijk zou vinden?" „Ja. Het leek hem misschien beter, dat ik het lijk zou vinden dan iemand anders, daar het voor mij erg moei lijk zdu zijn een explicatie te geven". „Maar ik dacht, dat het dc bedoeling van de moordenaar was, mij to laten arresteren voor de misdaad?" zei Miles, die er hoe langer hoe minder van begreep. „Hij hééft Elsie opzet telijk op dezelfde manier vermoord als ik destijds Barbara Marris wat in de richting van Robert Archer zou wijzen. En op het moment, dat Ik ge arresteerd zou worden of heel spoe dig daarna zou men ontdekken, dat ik Robert Archer ben. Waarom wil hij jou er dan bij betrekken?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12