----- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dorpshuis geopend en Churchill- boom geplant in Ouwerkerk BILT Poging tot schikking in kort geding rond bouwconflict mislukt BEZOEK VAN KROESJTSJEW AAN PARIJS UITGESTELD BAL IN KONINKLIJK PALEIS IN STOCKHOLM GROOT SUCCES Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F den Boer Adjunct: W de Pagter. Dagblad, uitgave vaD de Cirma iillllUBUI llll Ba a I VMB «t» fes B IIIIHinRB I ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Hoofdredacteur: W. Leertouwer W W BIB B Kleine advertenties (max. 8 regels) Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok 25 06,11 Psr re3el met een minimum abonnementsprijs s« c.« pe, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f"'™ week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 3 bureau v. d. blad" 25 cent meer. per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hoofdbestuur van N.C.A.B. afgetreden Een poging van de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Wit- sen Elias om de partijen in het kort geding rond het bouwbedrijf bij elkaar te brengen is zaterdag mislukt. Zaterdag kwam in Utrecht de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bomvvakpatroonsbond bijeen. Het hoofdbestuur trad af, toen een voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur, waaraan de ver trouwenskwestie was verbonden, met grote meerderheid van stem men was verworpen. De landelijke stakingsleidïng heeft zaterdag besloten de staking in het bouwbedrijf met ingang van vandaag weer uit te breiden tot Stads kanaal, Assen, Den Helder, Apeldoorn, Bergen op Zoom en Breda. Men is nog bezig met het opstellen van een lijst van de wegenbouwop- jecten die voor „kimlegging" in aanmerking komen. Het kort geding in Den Haag is aan hangig gemaakt door vijf aannemers verenigingen, het Instituut van Aan nemers Grootbedrijf en de N.V. Dura te Rotterdam tegen de staat der Ne derlanden en het college van rijksbe middelaars zowel als tegen de leden van dat college persoonlijk. Geëist werd een verbod om aan de goedkeuring ener nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst de voorwaarde te verbinden dat de daarin overeenge komen loonsverhoging van vijf pro cent niet zal mogen worden doorbere kend in de prijzen van lopende werken op grond van risico-regelingen der bouwcontracten. Regering en rijksbemiddelaars stellen zich op liet standpunt dat tijdens on derhandelingen over en het afsluiten van de C.A.O. voor het bouwbedrijf de voorwaarde van de loonsverhoging op grond van verhoogde produktiviteit en dus zonder doorberekening in de prijzen bekend moet zijn geweest. Na de pleidooien stelde de president aan de landsadvocaat, jhr. mr. G. van dei- Does. de vraag op grond van artikel 19 van de wet op de rechterlijke or- Auto te water: twee mensen verdronken Onder de gemeente Beek en Donk in Noord-Brabant is zondag een bestel auto met drie inzittenden door nog onbekende oorzaak in de Zuid-Wil lemsvaart gereden. Twee mensen kwamen hierbij om het leven. De dei'de wist zich te redden. Helpers die zich te water begaven haalden de heren van Griensven uit Helmond en Smits uit Beek en Donk uit de auto. Zij trachtten met kunstmatige adem haling vergeefs de levensgeesten weer op te wekken. Te O uwer kerk, dichtbij de plaats waar va de ramp van '53 de dijk met caissons werd gesloten, heeft Zeélands commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembrootzaterdagmiddag de Winston Churchill-boom geplant. Links van de commissaris 'de En gelsman F. A. Franks, die destijds als voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging het initiatief nam voor een boomplantactie voor Ou- 1 oerkerk. (Foto P.Z.C.) ganisatie of hij nog zou kunnen be proeven een schikking te verkrijgen. De president zeïde dat deze procedure een eigenaardig juridisch geschil is tussen de werkgevers en de overheid en dat daarbij de werknemers beslo ten hebben tot staking, hetgeen tot een -nationale calamiteit kan leiden voor Nederland. Daarom wilde de president cliënten beiderzijds verzoe ken nogmaals te beproeven tot een schikking te komen. Hij zeide daarbij over de kwestie nog geen oordeel te hebben en (lat partijen geen van beide op dit moment, zekerheid hebben het geding te winnen. Het is echter zijns inziens wenselijk dat tot een compro mis wordt gekomen. Mr. Van der Does antwoordde hier op, dat mogelijkheid tot schikking ijdevan:" - jegins geringsbeleid. Hij wilde dit echter van de zijde van zijn cliënten be rust op de beginselen van het re- wel bespreken. Naar de mening van mr. Zonderland zijn zijn clienten zeker tot een schikking bereid, zo als steeds is gezegd. De president schorste daarna de zit ting voor onbepaalde tijd. V er klaring Bij de hervatting van de zitting las mr. Van der Goes de volgende verkla ring voor: „Mij is opgedragen het vol gende mede te delen„De regering ziet geen aanleiding op het voorstel van de president in te gaan. Zij verwijst naar de verklaring, die in de Tweede. Ka mer donderdag bij monde van minis ter De Pous is afgelegd". De president bepaalde nadat hierop de re- en duplieken waren gehou den, daarna vo.orlopig het vonnis op a.s. woensdag 16 maart. Ontslagen In Utrecht had het hoofdbestuur van de N.C.A.B. de ledenvergadering voorgesteld 0111 de eens gegeven be reidverklaring de C.A.O. met de werknemersorganisaties af te sluiten na te komen. Het was evenwel gewenst de onderte kening nog op te schorten voor nader overleg wanneer de vakbonden dit uitstel zouden willen verlenen._ Dit voorstel werd verworpen met 177 te gen 106 stemmen. Dit betekende te vens dat het hoofdbestuur aftrad. Tijdens een gehouden bespreking tussen de hoofdbesturen van de drie werknemersorganisaties in het bouwbedrijf en het aftredende hoofdbestuur van de N.C.A.B. heb ben de vakbonden de bestuursleden van deze werkgeversorganisatie ontslagen van nun belofte de C.A.O. te ondertekenen. RUSSISCHE PREMIER HEEFT GRIEP Overleg over nieuwe datum Premier Kroesjtsjew heeft zijn be zoek aan Frankrijk moeten uitstel len, omdat hij griep heeft. Dit is zon dagochtend door radio-Moskou be kendgemaakt en door het Franse ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. Kroesjtsjew werd op 15 maart ïn Parijs verwacht. Vele waar nemers in Parijs noemen de ziekte van Kroesjtsjew een diplomatieke ziekte en algemeen wordt aangeno men dat er verschil van mening was over het vastgestelde programma. Er wordt reeds overleg over een nieuwe datum voor Kroesjtsjews be zoek gepleegd. Mogelijk zal het be zoek van de oorspronkelijke 14 da gen moeten worden bekort tot negen dagen met het oog op de verdere verplichtingen van president De Gaulle. Kroesjtsjews reis door de pro vincies zou grotendeels moeten ver vallen. Het grootste deel van het be zoek zou men nu voor een reeks be sprekingen van Kroesjtsjew met pre sident De Gaülle willen reserveren. Mogelijk wordt reeds vandaag een nieuwe datum voor Kroesjtsjew be kendgemaakt. De Sowjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradov^, heeft zaterdagavond de Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, op de hoogte gebracht van de ziekte van de premier. President De Gaulle heeft aan Kroesjtsjew zijn beste wensen voor een spoedig herstel gezonden. Dit is de groepsfoto, welke za terdagavond tijdens het hofbal in Stockholm werd gemaakt. Op de eerste rij in 'het midden gastheer koning Gustaaf Adolf van Zweden en zijn gemalin. Op dezelfde rij, tweede van links, H.K.H. Prinses Beatrixop de middelste rij, derde van links, 11. K.H. Prinses Irene. (A.N.P.-telefoto). Macmillan bracht bezoek aan De Gaulle De Franse president, generaal De Gaulle, en de Britse minister-presi dent, Macmillan, hebben in het week einde in generaal De Gaulles kasteel te Rambouiliet, vijftig kilometer ten zuidwesten van Parijs, gesproken over internationale problemen. De Frause minister-president, Debré, nam zondagmiddag aan de gedacli- temvisseling deel. 'V-mier Macmillan en zijn echtgeno te' hebben zondagmiddag Rambouiliet verlaten op weg naar Parijs, korte tijd later gevolgd door president De Gaulle en diens echtgenote. Van gezaghebbende zijde te Parijs is vernomen dat president De Gaulle en premier Macmillan hebben gespro ken over alle onderwerpen die waar schijnlijk ter sprake zullen komen op de topconferentie. De gesprekken zijn nuttig geweest en hebben zich in een vriendschappelijke en intieme sfeer afgespeeld. Naar verluidt, Is gesproken over Berlijn en Duitsland, ontwapening en daarbij misschien ook over kern wapens de Frans-Britse betrek kingen en de jongste ontwikkelingen in Afrika. GEEN VERLOVINGEN BEKENDGEMAAKT Gasten dansten voornamelijk op Zuidamerikaanse muziek Het grootste bal in het konink lijk paleis te Stockholm in 25 jaar is een groot succes gewor den. Maar de Zweedse pers is zeer ontstemd over het feit dat het koninklijk huis alle publici teit zoveel mogelijk had verme den. Er waren 250 buitenlandse en Zweedse gasten, onder wje huwbare prinsen en prinsessen uit Europa, die door koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden voor een sou per met bal waren uitgenodigd. Zij amuseerden zich dusdanig dat zij het orkest van vier man ver zochten nog een half uur langer te spelen. Noch tijdens het souper noch tij dens het bal werd een verloving bekendgemaakt zoals de pers en vele Zweden hadden gehoopt. De speculaties over een verloving tussen prinses Desirée van Zwe den met kroonprins Constantijn van Griekenland werden niet ver wezenlijkt. De kroonprins had zelfs Desirée niet als zijn tafeldame, maar haar zuster Birgitta. Prinses Desirée zat naast prins Maximiliaan van Beieren. Prinses Beatrix was tafeldame van ex-koning Simeon van Bul- „BUITENLANDSE PERS" WAS TE GAST Jhr. De Casembroot: houding bevolking mooiste monument voor rampslachtoffers ZO WOEST als het water van de Oosterschelde in de ramp nacht was, zo kalm lag de zeearm zaterdagmiddag onder de voorjaarszon. De machtige caissons in de dijk bij Ouwerkerk, in het rimpelloze watervlak weerspiegeld, schenen daar doelloos in het kleilichaam te zitten Achter die dijk, vlakbij het sluitgat, plantte Zeelands commis saris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Winston Churchill boom, de eerste van honderveertig populieren een geschenk van de Buitenlandse Persvereniging die daar de „Caissonweg" en de „Buitenlandse Persweg" zullen omzomen. Hij roemde de voortreffelijke wijze, waarop de gemeente is herbouwd. Jhr. De Casembroot was vooral ge troffen door de mentaliteit van de bevolking van het bij de ramp zo zwaar beproefde Ouwerkerk. „Daar mee liebt U het mooiste monument opgericht voor hen die ons bij de ramp ontvallen zijn" zo zei hij. Verheugd was jhr. De Casembroot ook, dat de vertegenwoordigers van de buitenlandse pers die na de boomplanting de openingsplechtig heid meemaakten konden zien, hoe de gelden zijn besteed. Zo konden zij in ogenschouw nemen, hoe achter een fraai tvapgeveltje een dorpshuis is gesitueerd, met een naar moderne trant ingericht interieur. In de ruime hal onthulde mevr. S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, een foto van haar echtgenoot Uit dankbaarheid heeft men in Ouwerkerk die weg zo genoemd Ook wel, maar niet zozeer 0111 die honderdveertig populieren. Veel meer om het werk, dat de leden van de buitenlandse persvereniging met hun onvermoeide voorlichting over de omvang van de ramp in buitenlandse bladen en periodieken voor Ouwerkerk en voor geheel Schouwen hebben gedaan. Dankzij hun werk konden er, zoals jhr. De Casembroot in een toespraak zei, verenigingsgebouwen, huizen, scholen en wijkgebouwen met finan ciële steun uit het buitenland op Schouwen worden gebouwd. Dankzij hun werk kon Zeelands commissaris deze middag in Ouwerkerk een nieuw dorpshuis openen, tot stand gekomen met steun van de stichting Herstel Zuid-West NederlandDe hele be volking was verzameld op de door de eeuwen heen goed bewaard gebleven Dorpsring, toen jhr. De Casembroot vóór het nieuwe dorpshuis zijn ope ningstoespraak hield en de veer kracht en het doorzettingsvermogen van de Ouwerkerkers prees. 1 gedenkplaat, waarop met dank aan de stichting Herstel Zuid-West- Nederland de openingsdatum in her innering wordt gehouden. Voordien hadden autoriteiten, leden van de „Buitenlandse Pers" en be langstellenden zich rond da boom planting aan de dijkvoet ge schaard. Een spektaculaire plaats... Nadat jhr. De Casembroot de Win ston Churchill-boom had geplant, me moreerde hij het sympathieke initia tief van de Engelsman H. G. Franks in 1954 toen voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging om ieder lid een bijdrage te laten stor ten voor een Ouwerkerks bomen- plantfonds. Het erelid van de vereni ging, de Britse ex-oorlogsleider en ex-journalist sir Winston Churchill was de eerste, die de gevraagde bij drage stortte. De cheque, die sir Win ston Churchill zond, werd deze mid dag ingelijst Ouwerkerks burgemees ter, de heer J. Romeyn aangeboden. Een bijzonder geslaagde wandversie- ring voor het nieuwe dorpshuis, zoals deze verzekerde De tweede boom werd geplant door initiatiefnemer H. G. Franks, die daarbij werd geassisteerd door de heer H. G. Kersting, eveneens ex- voorzitter van de Buitenlandse Pers vereniging. De heer Friso Endt, bestuurslid van deze vereniging, had de boomplant- plechtigheid met een-kort woord ge opend. Direct daarop werd het woord gevoerd door de heer Franks, die onthulde, hoe sir Winston Churchill bij de start van de actie binnen twee dagen had gereageerd en hoe hij thans schriftelijk weer van zijn be langstelling: voor dit gebeuren blijk had gegeven. Mevrouw De Casem broot bood hij een rhododendron aan „dan kan de commissaris thuis dit werk voortzetten" en de echt genote van Ouwerkerks burgemees ter, mevrouw Romeyn mocht een zelfde fraaie plant van mevrouw Aase M. Fraijenhofen Jarlum in ont vangst nemen. Haar echtgenoot werd Ouwerkerk geboren; zelf is zij (Zie slot pag. 2 kol. 5) garije en prinses Irene was geze ten naast de zijde van graaf Ber- til Bernadotte van Zweden. Voor de vorstelijke gasten de bal zaal betraden kon men het schit terendste halssnoer zien om de hals van prinses Beatrix, die ge kleed was in een avondjapon van witte duchesse, bestikt met pa rels en steentjes; prinses Alexan dra van Kent had een prachtige japon van rose kant aan, even eens bestikt met glinsterende steentjes. Prinses Astrid van Noorwegen was gehuld in een wolk van licht blauwe tule, op de heupen ver sierd met zilveren blaadjes, ter wijl prinses Margrethe van Dene marken gekleed was in een wit zijde japon met een rozet en ge borduurde margrietjes op de heup. Een uur voor de aanvang van het bal werd een groepsfoto gemaakt van de vorstelijke genodigden. Voor de foto hadden 27 koningen, koninginnen, prinsen en prinses sen zich gegroepeerd rondom het Zweedse vorstenpaar. Toen dit gebeurd was arriveerden de Zweedse gasten en begon te gen half negen het feest met champagne-cocktails. De balzaal was rijkelijk met bloemen ver sierd. De dansmuziek, hoofdzake lijk Zuidamerikaanse muziek, werd verzorgd door een orkestje van vier man onder leiding van Arvid Sundin, die reeds vaker op koninklijke partijtjes is opgetre den. Te half elf begaven de genodig den zich naar de Karei de elfde zaal voor het souper. Daar wer den zij verdeeld over een aantal tafels met een Zweedse prinses aan het hoofd van elke tafel. De oudere generatie soupeerde in een afzonderlijk vertrek, waar de Zweedse koning gewoonlijk kabi netsvergaderingen presideert. In dit vertrek zat koningin Frederi- ka van Griekenland naast koning Gustaaf Adolf, koningin' Louise naast'prins Ffiedrich van Sach- sen-Coburg-Gotha, een broer van prinses Sibylla, de moeder van de drie Zweedse prinsessen. In de Karei de elfde-zaal nam prinses Margaretha van Zweden de honneurs waar aan de zijde van kroonprins Harald van Noor wegen. Prinses Beatrix, prinses Irene en -•rinses Alexandra van Kent heb- >en zondagochtend een wandeling gemaakt door de winkelstraten van het besneeuwde Stockholm. b< Pionier V op ongeveer 581.000 km van de aarde Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft zondag bekend gemaakt dat de kunstplaneet „pio nier V" zondag om achttien uur Ne derlandse tijd ongeveer op 581.000 kilometer afstand van de aarde was. De snelheid was toen 9500 kilometer per uur. VERWACHT. Geldig tot hedenavond Aanvankelijk weinig, maar later meer bewolking. Wemig of geen re gen. Zacht weer. Overwegend matige wind tussen zuidoost en oost. ZON EN MAAN 15 maart Zon op 6.55 onder 18.44 Maan op 21.33 onder 7.54 Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2. Zierlkzee. red tel 2425 adrri tel. 2094. STAKING WORDT VANDAAG WEER UITGEBREID

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1