PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PIONIER V IN BAAN OM ZON Staking bouwvakken wordt uitgebreid Moeilijke keuze: zoet water of landbouwgrond I WEEKEND MET I LENTEWEER MET SIGNAAL VAN JODRELLBANK (ENGELAND) LOSGEMAAKT VAN LAATSTETHORTRAP 202e jaargang no. 61 Dagblad, uitgave van de firma Provinoiale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagier. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 700 p. kw.; fr p. p. 725 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 mrt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per min. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus. Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm cel 2094 Kunstplaneet van 40 kg met twee zenders De Verenigde Staten hebben vrijdag met succes een satelliet in een baan om de zon gelanceerd. Deze „kunstmatige planeet" van veertig kg, genaamd „Pionier Vijf", zal een weg tussen de banen van de aarde en Venus om de zon volgen. De baan om de zon zou in 311 dagen .worden afgelegd. De lancering geschiedde van Cape Canaveral alle drie de trappen van de 27 meter lange Thor-Able-raket werkten goed. Van de geweldige Britse radiotelescoop van Jodrell Bank werd gebruik gemaakt om de Amerikaanse satelliet op haar lange tocht om de zon op weg te helpen. Prof. A. C. B. Lovell, de directeur van de installatie van Jodrell Bank, deelde aan de pers mee dat door een signaal van Jodrell Bank de satelliet van de laatste trap werd losgemaakt. Eveneens door een signaal van Jodrell Bank wordt de kleine vijf Watts-zender, die automa tisch iri werking was gesteld toen de schoepen van de satelliet opengingen, telkens in- en uitgeschakeld. ing d gegevens over straling, magnetisme en micrometeoren van een afstand tót tachtig miljoen kilometer naar de aarde zal zenden. Naar deskundigen hopen zal hij dat tientallen jaren doen. In de aluminium houder bevindt zich behalve de zender van vijf Watt een van 150 Watt voor uitzendingen uit de ruimte op afstanden tot 80 miljoen kilometer van de aarde. De krachtige zender is nog niet in wer king gesteld. Deze zal niet gebruikt worden voordat de „Pionier V" 1,6 miljoen kilometer of nog verder van de aarde verwijderd is. Krachtigste ruimtezender De zender is naar men meent de krachtigste die ooit diep de ruimte ingezonden is, ongeveer dertig maal krachtiger dan de zendevs die de Verenigde Staten tot nu toe hebben gebruikt. De vijf schoepen zullen de zonnestralen in elektrici teit omzetten om de zender te la den. Kort na de lancering werd bekendgemaakt dat minstens een en waarschijnlijk alle schoepen zich volgens plan openden. Eens met lichtsnelheid? De radio-experimenten op lange af stand zijn ten dele bedoeld om nieu we metingen van astronomische af standen voor toekomstige ruimterei zen te verstrekken. Wat de meting van magnetisme betreft werd mee gedeeld dat men van de „Pionier V" P.Z.C. zaterdagnummer M „Tieners, een kwalijke noc- M mer" is ditmaal liet onderwerp f§ van onze jeugdpagina „Tussen dertien en twintig" (pag. 7). Verder in dit 20 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: f; Stemmen uit de kerken (pag. 3); Radio- en T.V.-rubriek (pag. 9); Letterkundige kro- niek en kunst (pag. 13); „Uw pagina, mevrouw" (pag. 15); H Feuilleton en boekbespreking n (pag. 17); Kinderkrant en puz- zeirubriek op pag. 19. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïfl Prijsverlaging voor enkele walsprodukten In het raam van het prijsbeleid van de overheid vindt dezer dagen, naar de algemene vereniging voor de Ijzerhandel in Den Haag meldt, een prijsverlaging plaats van enkele wal- serijprodiikten hij levering iiit voor raad door de groothandel hier te lan de. inlichtingen hoopt te verkrijgen over de magnetische velden in de ruimte, die bij geen enkel hemellichaam be horen en dus ook niet daarvan kun nen afhangen en die, naar het schijnt, als zeestromingen in de oceanen, in de ruimte „stromen". De Amerikanen hopen dat de mens eens en wel dank zij elektriciteit, opgewekt met behulp van deze „on afhankelijke magnetische velden met de snelheid van het licht zal kunnen reizen. De tweede Russische „Loenik" heeft de eerste gegevens verstrekt over de ze magnetische velden. Vier maanden contact Deskundigen zeiden te hopen dat via Jodrell Bank vier maanden contact met de „Pionier" zou kun nen worden onderhouden. Daarna zou de „planeet" haar reis rond de zon buiten bereik van de luister- Sosten op aarde voortzetten en et is nog niet bekend wanneer zij dicht genoeg bij de aarde zal komen om weer gehoord te kun nen worden. Verdere gegevens De snelheid van de „Pionier V" is berekend op ongeveer 39.680 km per uur. De baan om de zon zou in 311 dagen worden afgelegd. De kortste afstand tot de zon zal volgens de be rekeningen 119.520 km zijn en dit punt zal in ongeveer 151 dagen be reikt worden. De huidige baan neigt naar die van de planeet Venus. „Pio nier V" zal 29 miljoen kilometer dich ter bij de zon komen dan de baan van de aarde. Eenmaal in een baan rond de zon zal de minimumafstand van de aarde naar schatting 74,4 mil joen kilometer en de maximumaf stand 297 kilometer bedragen. De satelliet seint elk uur gedurende vijftien minuten signalen uit. De kos ten van de „Pionier V" worden ge schat op twaalf tot veertig miljoen dollar. Gisteravond om 10 uur was de „kunstplaneet" op 90.000 km af stand van de aarde. HET ZAL HARD TEGEN HARD GAAN Van Tilburg voor een bindende De Nederlandse vereniging voor land aanwinning heeft vrijdag in Utrecht een bijeenkomst gehouden, gewijd aan de Deltarneren. Fotoir. P. Santema (links), hoofd van de afdeling ivaterhuishouding van de Deltadienst van het ministe rie van verkeer en waterstaat, en ir. W. C. Visser, adj.-directeur van het instituut voor cultuurtechniek en waterhuishouding bij de grote kaart, waarop de Deltawerken zijn gepro jecteerd. loonregeling De staking in de bouwvakken zal volgende week worden uit gebreid met nog een aantal plaatsen en steden. Ook zal een aantal grote wegenbouwobjec- ten die tot nu toe met rust zijn gelaten in de actie worden ge trokken. Dit is gisteren van de landelijke stakingsleiding te Utrecht vernomen. In een radiorede heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris van liet. N.V. V., gisteravond gezegd minister De Pous niet de hoop te willen ontnemen dat door overleg alsnog een oplossing mogelijk is, hoewel hij zelf die oplos sing niet ziet. „Maar als binnen en kele dagen niet blijkt dat die hoop gerechtvaardigd is, dan zal van de regering geëist mogen worden dat zé ingrijpt. Dan zal de regering een bindende loonregeling op basis van de nieuwe C.A.O. moeten opleggen, gecombineerd met een prijsbeschik- king, opdat doorberekening niet ge schiedt. Een dergelijke maatregel is goed beschouwd in strijd met het voeren van de vrijere loonpolitiek, maar het algemeen belang vereist dit ingrijpen". „In het andere geval", zo besloot de heer Van Tilburg, „lijkt het ons de moeite waard, te overwe gen de regering te verzoeken onze stakingskassen te subsidiëren. Im mers wij voeren nu de strijd om het prijsbeleid van de regering overeind te houden". Lange strijd De landelijke stakingsleiding- heeft laten weten te verwachten dat het in dit conflict nu hard tegen hard zal gaan. Nu de gehele Tweede Kamer zich achter het regeringsbeleid inzake de ze kwestie heeft geschaard, is er vol gens de stakingsleiding geen andere mogelijkheid voor de wergevers dan de voorwaarden te aanvaarden die de regering aan de afsluiting van de collectieve arbeidsovereenkomst heeft verbonden. Gezien de beslistheid van de werkgeversorganisaties verwach ten de drie werknemersorganisaties dat de strijd van lange duur zal worden. Tot de plaatsen en steden waar mee het stakingsgebied maandag wordt uitgebreid behoren Assen, Stadskanaal, Den Helder, Hel mond, Breda, Bergen op Zoom, Venlo en Apeldoorn. Gisteren breidde de actie zich reeds uit tot Weert. In Helmond werken heiers van het „lamgelegde" bouwpro ject van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht. Van dag tot dag zal de stakingslei ding van maandag af de koers bepa len en het wordt niet onmogelijk ge acht, dat het aantal plaatsen en stre ken waar gestaakt zal moeten wor den aanzienlijk zal toenemen. Bovendien zullen vandaag instructies (Zie slot pag. 3 kol. 4) De prinsessen Beatrix en Irene zijn vrijdagmorgen per vliegtuig van Schiphol naar Stockholm vertrokken, waar zij het grote galabal zullen bij- wonen. Voor Starfighter wordt hier een miljard besteed Over de in Nederland te besteden bedragen die gemoeid zullen zijn met «ie gezamenlijke aanschaf en produktie van de Lockheed F I04g „S-'nrfigliter" voor de luchtmachten van de Duitse Bondsrepubliek, Bel gië en Nederland, heeft de lucht machtvoorlichtingsdienst het volgen de bekendgemaakt; Het Nederlandse aandeel in de order van de Bondsrepubliek voor deze vliegtuigen zal voor onze vliegtuig industrie ongeveer 400 miljoen gul den, voor onze elektronische indus trie ongeveer 135 miljoen gulden en voor andere bij het project betrokken industrieën in ons land ongeveer 205 miljoen gulden bedragen; totaal ongeveer 740 miljoen gulden. Hierzij zullen nog de volgende glo bale bedragen komen voor de eerste eigen order van de Nederlandse luchtmacht ten getale van vijftig toestellen: de vliegtuigindustrie 150 miljoen gulden, de elektronische in dustrie zestig miljoen gulden en de overige industrieën in Nederland ne gentig miljoen gulden, totaal 300 miljoen gulden. Dit bedrag zag ho ger worden naarmate meer vliegtui gen voor de Nederlandse luchtmacht besteld zullen worden. Knaapje overreden Op het kruispunt Axelsestraat-Julia- nastraat te Terneuzen kwam het don derdag tot een aanrijding tussen een bestelauto, bestuurd door A. J„ en een bromfietser bestuurd door J. D. De aanrijding ontstond doordat de automobilist geen voorrang verleen de aan de bromfietsberijder die op de Axelsestraat reed, terwijl de auto uit de Julianastraat kwam. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Meisje in lift bekneld Het zestienjarige meisje R. N. is gis teren te Amsterdam, toen zij op de derde verdieping van het gebouw van de lettergieterij ^Amsterdam" in de personenlift wilde stappen, be kneld geraakt tussen de bodem van de lift en de bovenkant van de in gang. Het meisje was op slag dood. De liftdeur stond open en normaal behoort de lift dan op de etage te blijven. Door onbekende oorzaak ech ter gingde lift omhoog. In Tsjang, een stad ln het Afrikaanse Jaoenda. ziln ne?en bandieten terechtge steld. die In .februari op heterdaad bi] een moordpartij op vrouwen en kinderen waren betrapt. ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniii H (Van onze weerkundige medewerker) M Er kan in een week veel ge- beuren, ook met het weer. In het begin van de week bevon- den wij ons nog in een koude oostelijke luchtstroming, maar =E deze moest gauw verdwijnen, doordat zachtere luchtmassa's het overwicht kregen. Zo kon de temperatuur vrijdagmiddag H in het zuid-oosten van ons land alweer tot dertien graden Cel- sius stijgen. Bij Ierland ligt jF een zwakke depressie, die in M betekenis afneemt, zodat wij tijdens het weekend overwe- M gend droog weer mogen ver- wachten. De koude lucht, met Fe ee lichte vorst en enige sneeuw- val, wordt nu voor de laatste h maal in de richting van Skan- Fe dinavië gedreven.. Een zwakke, meer naar het zuiden draaien- |1 de wind zal tijdens het week- p end nog iets zachtere lucht uit Frankrijk aanvoeren, waarin p de temperatuur, ook in Zee- p land, tot ongeveer 12 a 14 gra- eee den Celsius kan stijgen. p Dit zijn voor midden-maart p boven-riormale temperaturen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer redacteuren) Tijdens de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning (N.V.L.) is gediscussieerd over de vraag wat belangrijker is: zoet water of land. Het is een kwestie, die vooral in Zeeland de aandacht trekt, omdat na afsluiting van de zeegaten, in sommige geval len gekozen zal moeten worden tussen een hoeveelheid zoet wa ter en een hoeveelheid land bouwgrond. Men is er echter gisteren niet uitgekomen, want dit bleek zonneklaar: de studie over de toekomst van de Zeeuw se binnenmeren is zo omvang rijk en kent zovele facetten, dat het nog jaren zal duren voordat hier een definitief antwoord kan worden gegeven. Een wetenschappelijk hoofdambte naar van de Noordoostpolderwerken, dr. ir. B. Verhoeven, kwam tot de conclusie dat het Deltaplan weinig verandering brengt in de inpolde ringskansen. Ook zonder dat plan zouden die kansen uiterst gering zijn A)\VV\<VVVVVVVV\<VVVVVVVV\A Congres over het „Zeeuwse Meer" VWWWVWVWVW*V\*\*W geweest. Het gebied van de Ooster- schelde kent namelijk sinds de Sloe- dam en de Kreekrakdam werden aangelegd, slechts weinig opslibbing, namelijk 2 tot 5 mm per jaar, tegen 4 centimeter in de Westerschelde. Rond de Westerschelde werd gedu rende de laatste veertig jaar drie maal zoveel land bedijkt als in het gehele gebied dat achter de afsluit- dammen zal komen te liggen, name lijk 5100 ha tegen 1500 ha in het ge bied van de Oosterschelde. Na de uitvoering van het Deltaplan komt door het wegvallen van de eb- en vloedbeweging al het land dat tot boven de hoogste stand van het Zeeuwse Meer reikt, dat wil zeggen, tot boven 0,5 meter plus NA.JP., droog te liggen. Het kan dan met betrekkelijk geringe kosten in cul tuur worden gebracht, Landwinst In totaal komt daardoor ruim 10.500 ha beschikbaar, dat wil zeg gen, een halve Wieringermeerpolder. Dr. Verhoeven gaf van deze 10.500 ha de volgende specificatie: 1800 ha in het Noord-Sloe en de Zandbreek, 2600 ha in de Oosterschelde, 700 ha in de Eendracht (noordelijk gedeel te), 1150 ha in de Grevelingeu, 1300 ha in Keeten, Mastgat en Zijpe en 2850 ha in het Haringvliet. Dertig procent daarvan is zonder meer voor landbouw geschikt (de kleilaag bedraagt meer dan tachtig centimeter), vijfenveertig procent is geschikt voor bouwland or grasland en vijfentwintigJ- voor bos geschikl Deze specificatie is echter op grond van landbouwkundige normen tot (Zie slot pag. 2 kol. 5) KORTE PREDIKATIE „DE ZEEF VAN SATAN". ,J5imon, Simon, zie de satan heeft verlangd ulieden te zif ten als de tarwe". Lukas 22 SI. Leven is een hoogst verantwoorde lijke zaak. Er is niemand die gaat rijden in een auto zonder remmen, maar hoevelen gaan ongeremd door het leven. Wees voorzichtig met uw leven, maar ook met het leven van anderen. Eigen-liefde wordt in Gods Woord in één adem genoemd met naasten-liefde. Ons oordeel over an- derer leven is vaak grenzeloos op pervlakkig en wreed. We gaan af op wat we zien en horen. We gunnen ons geen tijd en moeite door te drin gen tot de verborgen levensgronden. We stappen met beslikte klompen het levenshuis van de ander binnen. Kent U de verborgen gronden van een vastgelopen mens, die in rade loosheid zijn toevlucht zoekt in on geoorloofde wegen? Hoe is ons oordeel over Petrus f Af gaande op wat we zien zeggen we: een lafaard, een grootspreker, een onbetrouwbaar mens, die Jezus schandelijk verloochent. Dat zien we toch! Ja, maar wat toe niet zien is de duistere macht die Petrus stuiot. De satan, die deze vurige discipel van Jezus-in zijn zeef werpt. Een ieder, die zichzelf kent, zal zijn vernietigend oordeel over Petrus ma tigen, xoanneer ontdekt wordt, dat achter ons aller even de onzichtbare, maar niettemin reële macht staat van de satan. De satan heeft niet een éénpersoons zeef voor Petrus al leen. De gehele wereld kan en komt er in. Jongeren en ouderen, rijken en armen. De satan heeft Ulieden zeer begeerd te ziften als de tarwe. Hoe vaak vindt ons de avond, waajin we moeten zeggen: Here Jezus, vie heb ben U verloochend, toen in handel en wandel ons de. moed. ontbrak uw naam te belijden voor de mensen. Het is ontzettend, maar ons leven lang zal de satan ojis begeren te ziften als de tarwe. Zelfs in ons ster vensuur zal hij zich niet ontzien tot- ons te komen met zijn geweldige zeef. Was de satan er alleen, dan zon ons niets anders overbijven, dan elkaar toe te roepen: ween over Uzelf en over uw kinderen. Maar nu komt een andere reële macht naar voren. Over Petrus koé- Jielt zich in die donkere nacht de iefde van Jezus. „Ik heb voor U gebeden dat uw geloof niet zal be zwijken". Het ziften en woeden van de satan heeft een grens, en deze grens is Jezus. Waardoor het waar is: tegen satans vrees'lijk woeden, zijt ge veilig in Zijn hoede. Jezus' liefdemacht is de redding voor Petrus, ook de reading voor U. Leven is een verantwoordelijke zaak. In elk leven gaat het om de beslissende keuze. In élk leven vraagt Jezus: bekeert U tot mij, ik bid ook voor U. Haamstede. L. Boer. Soekarno: aanslag was verraderlijke daad President Soekarno van Indonesië noemde in een bekendmaking de aan slag door de piloot van de Mig straaljager op het paleis te Djakar ta, een verraderlijke daad. Zijn ver trouwen in de luchtmacht was cr echter niet door geschokt. „De lucht macht is een instelling waarop ik trots ben", aldus Soekarno, die voorts meedeelde, dat de commandant van het wapen, luchtmaarschalk Soerya- darma, hem had gezegd bereid te zijn, ontzetting uit zijn functie of een an dere straf te zullen aanvaarden. De president had hem echter verzocht, op zijn post te blijven, omdat voor de aanslag slechts één man aanspra kelijk kan worden gesteld. Scheur in de aarde van 7200 kilometer Volgens de geologen van de Colum- bia-Universiteit in New York is er onder de Atlantische en Indische Oceaan een scheur in de aarde met een lengte van 72Q0 kilometer cn een breedte die varieert van twee tot dertig kilometer. De geologen kwa men enkele jaren geleden aan de hand van verschijnselen bij aardbe vingen reeds tot de conclusie dat er zulk een scheur moest zijn en deze veronderstelling is nu bevestigd door middel van peilingen. De scheur loopt van het noorden van de Atlantische Oceaan naar de zuid punt van Afrika, waar hij overgaat in die van de Indische Oceaan. Voorts komen er aftakkingen voor naar de Arabische zee, de Zuidpool, Nieuw- Zeeland en in de richting van de Stille Oceaan. VERWACHT. Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN. Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind. Iets zachter dan gisteren. ZON EN MAAN 13 maart Zon op 7.00 onder 18.40 Maan op 19.05 onder 7.00 14 maart Zon op 6.57 onder 18.42 Maan op 20.18 onder 7.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1