THE SPOTLIGHTS wilden vandaag niet naar kantoor Matthdas-Passion MORGEN oren, 310V» en.... scArijven „DE GROTE VIER VAN HET KLAVIER" VOOR N.C.R.V. AUDREY HEPBURNINGETOGEN EN BOEIENDE „ZUSTER LUC" WITTE KRUIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De uitzending van de televisie be gint het weekeind met een repor tage van de dameshockeywed strijd tussen Engeland-Duitsland. Deze rechtstreekse reportage uit begint Er waren eens drie schoolvrien dinnen, die dikwijls samen naar de radio luisterden. Het bleef niet bij luisteren, de meisjes gingen ook zelf zingen. Vele plannen wer den er gemaakt, die voor een groot gedeelte ook in werkelijk heid werden omgezet. Het zag er eerst niet naar uit, want nadat ze eindexamen hadden gedaan gin- Ëen ze werken op kantoor. >at beviel hen niet best. Zodra ze dan ook vrij waren studeerden ze geen handelscorrespondentie in Engels, Frans of in een andere taal, maar ze namen lessen in muziek en show en ze leerden Engelse, Duitse en ook Neder landse liedjes. Eens moest de dag komen dat zij als beroeps door ons land zouden trekken; voor de radio zouden optreden en mis schien ook wel voor de televisie. In 1958 waagden zij de grote stap. De aanleiding was het succes dat zij hadden na een uitvoering in de K.R.O.-rubriek de „Spring plank". En nu staan ze vrijwel elke avond— op de planken. Ze hebben zich zelf de naam van Spotlights ge geven en maken deel uit van het cabaretgezelschap Benny Vreden. De drie meisjes ondervinden veel waardering. Woensdag 16 maart kan men nen horen voor de ra dio. Dan zingen zij met begelei ding van het ensemble „Favorita" onder leiding van Jan Goris3cn. Er is reeds van hen een grammo foonplaat verschenen en er zijn onderhandelingen gaande over 'n optreden voor de televisie in Keu len. De drie meisjes hebben overi gens een groot programma, zij willen optreden voor militairen en ze willen ook naar het buitenland. Dat laatste zal misschien reeds deze zomer gebeuren. Ze houden overigens niet alleen van zingen, maar ook van alles dat maar enigszins met show heeft te ma ken. Voor de stereofonische uitzending van de Matthaus passion uit Naarden zullen beide zenders wor den ingeschakeld met als gevolg dat men over de beide Nederland se zenders op die avond niet an ders zal kunnen luisteren. Deze uitzending wordt mogelijk ge maakt door samenwerking van de A.V.R.O. en N.C.R.V. Geen T.V. in Z.-Afrika Premier Verwoerd van Zuid-Afri- ka heeft verklaard dat zijn re gering van mening is dat de te levisie buiten Zuid-Afrika moet worden gehouden tot er een mo gelijkheid is om eventuele nadelen van de t.v. te overwinnen. Hij zei in de Volksraad rapporten in de Verenigde Staten hebben aange- toond dat gezinnen verslaafd raakten aan de televisie. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK begint Adrie van Oorschot met zijn nieuwe serie, de avonturen van Liang Wangtsjang Tsjong. De avonduitzending begint met een telerecording van het optre den van de Duitse pianist Peter Kreuder. Om 20.40 uur worden de kijkers aangesloten met Treslong in Hillegom, vanwaar uit de KJR. O. een amusementsprogramma uitzendt. Dit programma wordt overgenomen door de Vlaamse te levisie. Een belangrijk onderdeel ervan is het kiezen van Miss Bril. Willeke Alberti, het dochtertje van de Italiaanse zanger Alberti, zal een liedje zingen en verder kan men luisteren naar Wico Tor- riani, Barvel Wachholz, Corrie Brokken, Ans en Jaap Daniels, The New-Orleans Syncopators, het Meteoorkwartet Los Solteros Lies en Jan Daniels en tango-or kest Malando. De K.R.O. zendt op deze zaterdag avond het tweede gedeelte van „God aan de grens" uit. Om 22.40 uur kan men luisteren naar ge sprekken over muziek door jon geren. Als gespreksleiders treden op Manus Willemsen en Bert Roe- Iofs. Zondag begint de I.K.O.R. om 17 uur met een reportage uit de so ciëteit De Laurenskelder te Rot terdam, onder de titel „Zo zijn onze manieren". Deze reportage wordt gevolgd door een jeugd dienst uit de St. Laurenskerk. De A.V.R.O. laat Fons Radema kers iets vertellen over zijn werk. Hij is thans druk bezig met de opname van zijn tweede speelfilm. In van A tot' Z wordt aandacht besteed aan de Selvera's Co- lea Serban, de Albert Seweltzer- fanclub, en wordt uitgelegd wat men in Japan onder show ver staat. Er wordt verteld wat de tegenstellingen en overeenkom sten zijn tussen de media toneel en televisie. Ook kan men het een en ander horen over Johan Strauss de wal- zenkoning. Ed van der Elsken geeft de vijfde aflevering van Zie de wereld, met Ed en Gerda van der Elsken. En tot slot Sport in beeld. De radio biedt het normale re cept. Bij de A.V.R.O. o.a. „Anna Karenina" en met de .Franse slag" bij de K.R.O. begint men 'n nieuwe serie detective namelijk „Zaakwaarnemers". Om 21 uur kan men luisteren naar enige his torische opnamen uit de jaren 19251930 onder de titel Bel Canto. De Selvera's in van A tot Z A\*\\»V\*N\AAAAA»VWV\iVVV\ Schrootaffaire op T.V. Vijf leden van het Europese parle ment hebben gisteravond in een tele visie-uitzending gesproken over fei ten en achtergronden van de schroot- kwestie. Journalisten gaven in de zelfde uitzending informaties over schroot en wat daarmee samenhangt. De heer mr. W. F. Lichtenauer, Europees parlementslid en lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., zei, er in eigen kring steeds op te hebben aangedrongen, dat deze zaak tot de bodem toe zal worden onderzocht. Van de heer mr. P. A. Blaisse, Euro pees parlementslid en lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., werd een verklaring voorgelezen, waarin hij zei dat het vast staat, dat frau duleuze handelingen zijn gepleegd met schroot. De heer mr. J. de Wilde, Europees parlementslid en lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D., zette uiteen, dat Europa vrij is naar een groter geheel te groeien. „Bij de Ko len- en Staalgemeenschap is de ge dachte van de supra-nationaliteit het sterkst doorgevoerd. Afbraak van de autoriteit van die gemeenschap en onder haar verantwoordelijkheid valt de schrootaffaire is daarom een hoogst ernstige zaak. De neren G. M. Nederhorst en jhr. mr. M. van der Goes van Naters, Europese parlementsleden en leden van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A., bepleitten dat er volledige klaarheid moet komen in de schroot- kwestie en dat do werkelijke schul digen gestraft moeten worden. Overigens behandelde Pier Tania tij dens deze uitzending op uitvoerige wijze de publikaties welke over deze kwestie in de dagbladen zijn versche nen. De uitzending was teleurstellend In die zin, dat men hiervoor het me dium televisie had ingeschakeld. Voor dit soort „hoorspel", dat be stond uit een reeks van interviews, had men beter de radio kunnen ge bruiken. De N.C.R.V. zal zaterdag 19 maart in het Amstelhotel te Am sterdam een gesprek opnemen tussen Arthur Rubinstein, Nikita. Magaloff, Robert Casadesus en Rudolf Firkusny. Dit wat men toch wel een historische uitzen ding mag noemen van een ge- sprék dat door vier grote pianis ten wordt gehouden, lean men be luisteren op maandag 21 maart. In verband met him muzikale ver plichtingen was het niet mogelijk, de vier grootmeesters in een rechtstreekse uitzending met el kaar en met de gespreksleider Herman Felderhof te laten con verseren. Robert Casadesus, die op zater dag 19 maart in Maastricht moet optreden vond de reis naar Am sterdam wel wat al te vermoeiend. Hij zal echter toch aan het ge sprek deelnemen, dit dank zij de technische faciliteiten van de Ne derlandse Radio Unie. Er wordt namelijk een telefoonverbinding tot stand gebracht tussen de stu dio Regionale Omroep Zuid en het Amstelhotel. -ARTHUR RUBINSTEIN, die in 1889 in Warschau werd geboren, speelde op elf-jarige leeftijd in tX inrtc 1. UJJ Serlijn. In 1906 vertrok hij naai de Verenigde Staten. In heel de wereld gaf hij concerten en met name zijn vertolkingen van Cho pin, Beethoven, Branms en Liszt nebben hem tot een der meest be wonderende kunstenaars van on- zo tijd gemaakt. NIKITA MAGALOFF werd in 1912 te St.-Petersburg geboren. Toen hij amper drie jaar was gaf hij blijk van muzikale aanleg. Vooral Prokofieff, die een huis vriend van de familie Magaloff was, heeft hem aangespoord zich verder in de muziek-beoefening te bekwamen. Tijdens de Russische revolutie kwam hij in Finland te recht. Daar hij heeft gestudeerd onder A. Siloti, een begaafd leer ling van Liszt. Magaloff ontwilt- kelde zich tot een groot vertolker van Chopin. Sinds 1949 is hij lei der van de meester-klasse aan het Conservatorium van Genève. RUDOLF FIRKUSNY is een Tsjech. Hij werd geboren in 1912 in Napaledja. Ook zijn muzikale talenten kwamen reeds op drie jarige leeftijd aan de dag. Zes jaar oud werd hij leerling van het conservatorium te Brno. Zijn vorderingen waren zo verrassend dat hij als tien-jarige jon gen als een concert gaf met de Filharmonisch Orkest van Praag. ROBERT CASADESUS werd in 1899 in Parijs geboren. Hij ont ving zijn muzikale opleiding aan het Conservatorium Nationale in zijn geboortestad en behaalde reeds in 1913 de eerste prijs voor piano in de klasse van Louis Die- mer en in 1919 de le prijs voor harmonie in die van Xavier Le- roux. In ons land concerteerde hij met de Amsterdamse en Haagse oi'kesten. De titel, waaronder het gesprek met de vier kunstenaars zal wor den opgevoerd luidt: De grote vier van het klavier. De uitzen ding, die door de Wereldomroep wordt overgenomen heeft op later tijdstip plaats namelijk 31.30 tot 22.00 uur. Theo Mann-Boawmeester- rïng uitgereikt aan Caro van Eyck In de Stadsschouwburg te Amster dam heeft de minister van onderwijs, kansten en wetenschappen, mr. J. M. L, Th. Cals, gisteravond de „mevrouw Theo Mann-Bouwmeesterring" uitge reikt aan de actrice Caro van Eyck. De uitreiking geschiedde na de voor stelling van het toneelstuk „Little foxes" („De kleine vossen"). De mi nister zeide er tegelijk drie toneel- kunstenaressen mee te eren: me vrouw Theo Mann-Bouwmeester, me vrouw, Else Maohs en mevrouw Ca ro van Eyck, wie hij toewenste dat het haar als draagster van het ere teken, gegeven mag zijn nog vele to neelgestalten tot boeind leven voor het publiek te bezielen. Er aan herinnerend, dat het weinig gescheeld heeft of de Theo Mann Bouwmeesterring was helemaal niet uitgereikt maar zoals de Iffland- ring indertijd met de acteur Alexan der Moissi in het graf is gedaald aan zijn hoge bestemming onttrok ken, zei minister Cals dat het huldi gingscomité, dat de ring in 1911 aan mevrouw Mann-Bouwmeester had aangeboden, ongetwijfeld uitsluitend aan actrices heeft gedacht als toe komstige draagsters van de ring. Ge lukkig heeft het goede inzicht van alle betrokkenen daarin ook gezege vierd, aldus de minister. Sprekend over een aantal grote vrou wenrollen, die Caro van Eyck in haar toneelloopbaan heeft gespeeld, haalde minister Cals beroemd geworden woorden van Iffland aan: ,JDr is geen middel om voornaamheid, uitdruk kingskracht en diepte te verkrijgen. Zonder zelf edele gevoelens te heb ben, is liet niet mogelijk edele perso nen gestalte te geven". De minister zeide er van overtuigd te zijn, hier het geheim van mevrouw Van Eyck's knust te hebben aangeraakt. Ter verbetering van het Euezkanaal zal de Verenigde Arabische Republiek in de komende vijf Jaren 38.32 miljoen Egyptische ponden uittrekken. Het hoge planbureau te Cairo wil het kanaal uitdiepen, verbreden en beter accommoderen. Onze verbouwing is bijna ten einde. Wij vorderen hard met de inrichting van de 3000 uitgezochte ioonïtamer» die ons nieuwe gebouw telt Reeds zijn vele van de nieuwe modellen uitgestald. Wie slagen wil kijkt bij van Reeuwijk. Bij aankoop van 1 500.- worden op verloor» 2 dagretour» vergoed. Binnenweg Tel. 111670 FILMS IN ZEELAND „Moordend lood" is zeer aparte western Ook de kerkelijke pers heeft na het nitbrengen van „The non's story" aandacht aan deze film besteed. Vooral in rooms-ka- tholieke kring bleken de menin gen verdeeld. Was de manier, waarop hier het kloosterleven werd voorgesteld wel juist Was de kritiek, welke de rol prent ongetwijfeld bevat, ge rechtvaardigd? Niet in alle ge vallen was het antwoord op die vragen bevestigend, maar over 't algemeen kreeg „Zuster Luc", zoals de Nederlandse titel luidt, goede kritieken. De geschiedenis van Zuster Luc is ontleend aan de roman „The nun's story" van Kathryn Hulme. Een jong Belgisch meisje verlaat het ou derlijk huis in Brugge om in een klooster te gaan. Zij doet dit tegen de zin van haar vader, die niets be- grimt van de beslissing van zijn dochter. Audrey Hepburn is een zeer ingetogen zuster Luc, die overtuigd van haar roeping, haar intrede doet in het klooster waar moeder Emmanuel (dame Edith Evans) leiding geeft. Regisseur Fred Zinneman heeft het delicate onderwerp met voorzichtig heid aangepakt en zeer fijngevoelig uitgewerkt. De enige sensationele op namen, indien men in dit verband van sensationeel mag spreken, zijn die uit de Belgische Kongo. Deze exotische beelden van het oerwoud geven het gebeuren een zeer reële achtergrond, die overeenkomt met de sfeer van het corresponderende deel der roman. De Britse acteur Peter Audrey Hepburn speelt de titelrol in The Nun's Story" .Finch speelt in deze episode de rol van een kundig en ongelovig chi rurg. Het contact tussen deze chi rurg en zuster Luc leidt tot een gees telijk steekspel, waarin Zuster Luc haar religieuze overtuiging moedig verdedigt. Dit conflict, dat overigens alleen de religie betreft, is voor het ver loop van het verhaal van grote betekenis. Zuster Luc's overtui ging blijkt er cit en des te groter is daardoor de kracht van de cli max, die gevormd wordt door het vertrek van de non uit het kloos ter. Oorlogsfilm „Zij vochten als helden", Grand (Goes) is een oorlogsfilm van het genre, waarin tamelijk veel strijd- beelden zijn verwerkt. Robert Tay lor en George Murphy vervullen de voornaamste rollen in deze film, die niets bijzonders zou zijn, wanneer er door het oorlogsverhaal geen moord geschiedenis zou zijn geweven. De moordenaar bekent, wanneer hij tij dens gevechten dodelijk gewond wordt en het is deze bekentenis, die de film enige inhoud geeft. „Die glücklichste Fran der Welt" Electro (Middelburg) doet den ken aan de Weense operettes. De film roept de vergulde sfeer op van het artiestenleven, waarin muziek, wijn en vrolijkheid een voorname plaats innemen. Een van deze artiesten is de muziek studente Kathrin in wie we Cate- rina Valente herkennen. Muziek en dans beheersen dus dit vro lijke werk van Karl Anton en Kurt Feltz, waarin behalve de cosmopolitische hoofdrolspeelster ook nog Peter Alexander, Silvio Francesco en Rudolf Vogel op treden. Schouwburg (Middelburg) vertoont een epos van Tarznn met Denny Mil ler in de titelrol. „Tarzan de aap mens" speelt zich zoals gebruikelijk af in de Afrikaanse jungle, waar de strijd om het bestaan hard en mee- S.E.R.-advies gevraagd De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft aan de Sociaal-Economische Raad advies ge vraagd over de uitvoering van de Arbeidswet 1919 naar aanleiding van de werktijdverkorting in het bijzon der voor jeugdigen, en in verband met overwerk. De S.E.R. heeft deze adviesaanvraag in handen gesteld van zijn Commissie Arbeidswetge ving. De staatssecretaris herinnert in zijn verzoek om advies aan de door de S.E.R. in zijn advies over de arbeids tijdverkorting genoemde mogelijk heid van een werktijdregeling met een dagmaximum van negen uur. Bij de realisering van werktijdver korting, zoals deze thans aan de orde is op bedrijfstakniveau binnen het ka der van collectieve arbeidsovereen komsten, doet zich, naar de staats secretaris verder meedeelt, de vraag voor of een werktijdverlenging tot normaal negen uur per dag waar voor een vergunning ingevolge de Arbeidswet 1919 nodig is voor jeugdige personen aanvaardbaar is. Tegen een verlenging van de dage lijkse arbeidstijd voor jeugdigen pleit, naaf de staatssecretaris meedeelt, de steeds meer ingang vindende gedach- tengang dat het noodzakelijk is re kening te houden met de bijzondere eisen van ontwikkeling en ontplooi ing die de leeftijd aan hen stelt. Een tweede vraagstuk is of bij in voering van werktijdverkorting bin nen het raam van een vijfdaagse werkweek voor het verrichten van overwerk de zaterdag moet worden ingeschakeld, zulks teneinde te lange werktijden op de andere werkdagen te voorkomen. dogenloos is. Joanna Barnes speelt de rol van Jane, de jongedame, die zich in het oerwoud en aan de zijde van Tarzan zo goed thuisvoelt. In Luxor (Vlissingen) wordt een spannende western gedraaid met Audie Murphy in de hoofdrol. „Schiet of sterf" is de vriendelij ke titel van deze film, waarin het ook inderdaad zeer onvriendelijk „Moordend Lood", de rolprent, die zondagmiddag in Grand (Goes) ge draaid wordt, is van hetzelfde laken een pak. Alleen is er een belangrijk verschil. Het verhaal wijkt enigs zins af van het gemiddelde patroon der westerns. Er is zelfs sprake van een zekere realiteit, die men in deze films niet vaak kan constateren. Glenn Ford ziet men als een zeer menselijke scherpschutter, die aan het slot van de „story" op erappi" wijze de lier aan de wilgen Ir DE Echte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 19