VELPO PREDlKBEURTExN OOK ARNEMUIDEN KAN NIET BUITEN WOONRUIMTEWET WALCHEREN Suède staat charmant en zit heerlijk ¥)ota ran cle\/en. MARKTBERICHTEN ZATERDAG 12 MAAKT 1Ö60 PROVIN O I A LR ft ri w tl k, COURANT PRIORITEIT VOOR RIOLERING K. J. Steketee benoemd tot tijdelijk wethouder Op :1e vrijdagavond gehouden verga dering, die geleid werd door de waar nemend burgemeester van Arnemui- den, wethouder C. van Hemert, heeft de raad zich tegen afschaffing van de Woonruïmtewet verklaard. Aange zien de woningnood in Arnemuiden nog abnormaal groot is er staan nog 69 woningzoekenden ingeschre ven, het aantal krotwoningen be draagt 60, terwijl er bovendien nog 54 samenwoningen zijn is men van mening, dat het voor Arnemuiden be slist ontoelaatbaar is, wanneer de Woonruïmtewet wordt afgeschaft. Toen dit punt aan de orde kwam wees het raadslid G. Siereveld (g.b.) er nog op, dat de huiseigenaren bij het verhuren van woningen z.i. vaak te eigenmachtig optreden en zich niet storen aan B. en W. Gezien het begrotingstekort van 22.500 werd op voorstel van B. en W. besloten een aanvraag in te die nen voor een subjectieve verhoging der algemene uitkering. Een van de ze belangrijke werken is het sluit stuk der riolering, dat in vrij werk 150.000 gaat kosten. Dit punt was reeds eerder op de avond bij de behandeling van de in gezonden stukken ter sprake geko men. Van Gedep. Staten was name lijk een afschrift van een brief aan het Coördinatie College voor open bare werken ontvangen, waarin Ged. Staten met klem verzoeken de uit voering van dit werk mogelijk te ma ken in D-A.C.W.-verband. Hierbij werd echter gesproken over winter werkloosheid. Het raadslid J. Allaart (p.v.d.a.) voerde aan, dat do winter juist voorbij is, zodat het werk weer een tijd moet wachten. Besloten werd op het belang van dit werk te wijzen en om de hoogste prioriteit bij de verwezenlijking te verzoeken. In verband met de ziekte van wet houder J. Siereveld werd de heer K. J. Steketee (a.r.) tot tijdelijk wet houder benoemd. Deense oesterschelpen naar Yerseke Te Yerseke arriveerde de Nedei-land- se kustvaarder „Wuta" uit Delfzijl met een lading oesterschelpen uit De nemarken, bestemd als grondstof voor een der gritfabrieken te Yerseke. Brand in stroklamp Dezer dagen werd Heinkenszand op geschrikt door het loeien van de brandweersirene Er bleek namelijk brand te zijn in een stroklamp bij de heer M. C. Rijk aan de Westdijk, wel ke op het erf achter de schuur stond. Door het vlugge optreden van de brandweer en tevens daar de wind goed diende, kon erger worden voor komen. De brand was ontstaan door dat het zoontje van de heer R. met lucifers hal gespeeld. Ondanks dit al les bedraagt de schade toch nog on geveer 300. Verkeersexamen op de Bevelandse scholen Op 77 lagere scholen op Noord- en Zuid-Beveland hebben donderdag 1650 leerlingen het theoretisch gedeelte van het verkeersexamen afgelegd. Deze examens staan onder auspiciën van de afdeling De Bevelanden van het Verbond voor Veilig Verkeer. In Goes brachten B. en W. een bezoek aan verschillende scholen. Waterschap Tholen vergadert 16 maart Woensdag a.s. wordt in het Holland Huis te Scherpenisse de algemene vergadering van het waterschap Tho len gehouden. In deze vergadering wordt de begroting werken dienst 1960 aangeboden. C.J.B.T.B.-afdeling in St.-Philipsland opgericht In St. Philipsland is een afdeling van de C.J.B.T.B. opgericht. In de op richtingsvergadering onder leiding van de heer L. Mol werd een bestuur fekozen, bestaande uit de heren J. uteijn, voorzitter; J. Mol. secretaris en P. de Ruijter, penningmeester. Zeventien personen gaven zich op als lid. De vergadering werd namens het provinciaal afdelingsbestuur van de C.J,B,T.B. bijgewoond door de heer A. de Feijter uit Cadzand. De heer A. Beerens vierde 25-jarig jubileum Vrijdag vierde de heer A. Beerens te Yerseke zijn 25-jarlg jubileum als agent-ïnca'sseerder bij de N.V. Rotterdamse Verzekerings Socië teit. In hotel „De Ocsterbeurs" hield de jubilaris een druk bezochte receptie. Namens de verzekeringsmaatschap pij was aanwezig de heer T. Visser, directeur van het bijkantoor Breda, die de jubilaris dank bracht voor zijn grote plichtsbetrachting en ac tiviteit. De heer J. van Steenis, Inspecteur van het rayon Zeeland bood de jubi laris een fraaie stoel aan. De heer Steenis bracht daarbij de gelukwen sen over van de Zeeuwse agenten. De heer Beerens mocht een groot aantal bloemstukken in ontvangst nemen. Collecte De in Wemeldinge gehouden collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" heeft 243,56 opgebracht. De collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. heeft te Krab- bendijke 250,opgebracht. De huts-aan-huis collecte ten bate van het N.V.V. t.b.c. fonds „Zonne straal" te Amsterdam heeft te Cad zand opgebracht 121.42. Met algemene stemmen besloot de raad niet meer mee te werken aan de totstandkoming van de brochure van Walcheren. Op een vorige verga dering had men besloten twee cent Ser inwoner bij te dragen. Aangezien fiddelburg en Vlissingen besloten hebben niet mee te doen, had het college voorgesteld de bijdrage te verhogen tot vijf cent per inwoner, hetgeen voor Arnemuiden een bijdra- Ee betekent van totaal rond 140. >e raad vond dit echter te duur wor den. Zonder veel op- of aanmerkingen werd besloten 20 procent bij te dra gen in de kosten van aansluiting van enkele percelen in de omgeving van Kleverskerke op het elektriciteitsnet en 10 procent voor de aansluiting op het waterleidingnet. Deze percelen vallen in het ruilverkavelingsgebied „Kleverskerke". Een voorstel oirT zes woningwetwo ningen te laten bouwen door de ver eniging „Woningverbetering" vond bij het raadslid Allaart bezwaren. Ge zien de mogelijkheid, dat de Woon- ruimtewet afgeschaft wordt, leek het hem raadszaam, dat de gemeente het met de woningvereniging zo regelt, dat B. en W. ook bij afschaffing van de wet zeggenschap over de toewij zing van deze woningen heeft. Verder ging de raad na enige discus sie akkoord met de vaststelling van een nieuwe legesverordening. Voorts werd besloten aan de mossel- pellerij L. Mieras uit Yerseke de grond waarop het bedrijf in Arne muiden staat, te verkopen. Hierbij werd nog meegedeeld, dat er bij de firma plannen bestaan tot uitbrei ding, waardoor het aantal werkne mers opgevoerd zou kunnen worden tot 50. Voorts ging de raad akkoord in het uitbreidingsplan grond voor de bouw van acht particuliere woningen aan de firma De Hamer in optie uit te geven. (Advertentie) Dob het zelf met van Ceta-Beyer Poortvliet is tegen opheffing Woonruimtewet De raad van Poortvliet heeft zich zoals gemeld in zijn jongste ver gadering na breedvoerige besprekin gen uitgesproken tegen de buitenwer- kingstelling van de woonruimtewet 1947. Besloten werd, het uitbreidingsplan te wijzigen zodat de bouw van enkele bungalows mogelijk wordt. Naar aanleiding van een vorstel van de P.Z.E.M. om in de verbindings weg tussen Noordweg en Burg. Van Oeverenstraat, de Wilhelminaweg vier lichtmasten te plaatsen, was de raad van mening dat men met 3 masten kan volstaan. De kosten van 1596, zullen dan 300 lager zijn. Hiertoe werd dan ook besloten. Met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten wordt een geldlening aan- -egaan van 99.000. )e raad besloot B. en W. een kre diet te verlenen van 500 voor de bouw van een schuilhuisje ten behoe ve van de buspassagiers. De gemeenterekening over 1958 werd voorlopig vastgesteld met aan ont vangsten op de gewone dienst van 323.249,45 en uitgaven 321.303,03 zodat het batig saldo 1946,42 be draagt. De ontvangsten op de kapi- taaldienst bedroegen 983.539,14 en de uitgaven waren 1.048.097,64, een na delig slot dus van 64 558,50. Als rapporteur van de commissie tot het nazien van de rekening nodigde de heer Van Ast B. en W. uit, bij de behandeling van de begroting 1961 aandacht te schenken aan de hijdra- gen voor schoolartsendienst, muziek school, bouw- en woningtoezicht, ge meentewerken en schooltandverzo'-- ging. De commissie wilde vooral uit voerig worden ingelicht over de werkzaamheden van de schooltand- verzorging. MIDDELBURG Aantrekkelijke bazaar van vrijzinnige hervormden De Vleeshal van het Middelburgse stadhuis is nadat er het afgelo pen jaar al vele tentoonstellingen in gehouden zijn weer voor een goed doel ter beschikking gesteld. Thans zijn het de leden van de vereniging van vrijzinnige hervormden, die er een groots opgezette bazaar in opge steld hebben, die een bezoek ten vol le waard is. Het idee om deze bazaar, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor de inrichting van het in aan bouw zijnde verenigingsgebouw, aan de Bachten Stene, te houden is niet van vandaag of gisteren. Het is ook niet van het bestuur uitgegaan, zoals dikwijls het geval is maar van de leden zelf. Anderhalf Jaar geleden werd het initiatief er toe genomen en onmiddellijk werd onder leiding van mevrouw Van Houte, de echtge note van de predikant, een damesco mité gevormd, dat de niet gemakke lijke taak op zich nam de zaak goed voor te bereiden. Het resultaat van deze werkzaamhe den is nu te zien in de Vleeshal. En die gedegen voorbereiding is te mer ken. In de afgelopen 18 maanden hebben welhaast alle leden iets in elkaar gezet aan kunstnijverheid- voorwerpen en dergelijke of ge breid, gehaakt, enz. Deze „zelfwerk zaamheid" is opzettelijk gepropa geerd, omdat de vereniging niet „de deuren van de middenstanders wilde platlopen", maar produkten-van- eigen-hand aan de bazaarbezoekers wilde brengen. Vele leden hebben zelfs naarstig stekjes gekweekt, die nu op de bazaar flinke planten zijn gewordenOm te verkoRen. Bo vendien zijn er nog talrijke prijzen bij gekomen, die de middenstand spontaan aanbood. Naast de stands met de produkten- van-eigen-hand zijn er vanzelfspre kend de stands, die op een bazaar nu eenmaal thuis horen. Men kan er schieten, ballen werpen, grabbelen, het rad van avontuur proberen, de bezoekers kunnen een ogenblik ver pozing zoeken in een theeschenkerij. ze kunen soep kopen, wafels die gebakken worden terwijl men wacht kortom, er is van alles te beleven en te kopen op deze bazaar, die van daag (zaterdag) de gehele middag tot 's avonds laat nog geopend is. VLISSINGEN Kleuterschool krijgt naam „Het Mezennest" Binnenkort waarschijnlijk op 1 april begint het onderwijs aan de vijfde openbare kleuterschool in Vlis singen. Nog steeds echter heeft deze kleuterschool aan de Koestraat geen naam. Na overleg met de hoofdleid ster stellen B. en W. aan de raad voor de naam „Het Mezennest" aap deze school te geven. „Les Rats de St. Germain" spelen vanavond in Delta In het „trefpunt" van de Walcherse Jazz Society, restaurant „Delta" in Vlissingen treedt vanavond (zater dag) een dixielandband op. Echter niet het aangekondigde orkest, want de „Syncopators" uit Dordrecht zijn op het laatste moment verhinderd naar Vlissingen te komen. Het be stuur heeft echter toch nog een an dere combinatie kunnen contracte ren, namelijk „Les Rats de Saint Germain" uit Roosendaal. „Les Rats" zijn in deze contreien geen onbekenden en zij verwierven reeds een zekere aanhang in Zeeland, die zaterdag ongetwijfeld de gelegen heid zaï aangrijpen om dit uitste kend musicerende orkest te horen. Zoals gebruikelijk begint het optre den van de Brabantse musici met' een concert, waarna zij tot besluit het „bal na" zullen opluisteren. WESTKAPELLE Vrouwenvereniging bijeen Dezer dagen belegde de hervormde vrouwenvereniging „In dienst der Kerk" te Westkapelle haar vereni gingsavond in de predikantskamer onder leiding van de presidente, me. vrouw A. OosthoekKruit. Het on derwerp dat werd behandeld luidde: „Wat God gaf... en wat geven wij?" Na de pauze werd met aandacht ge luisterd naar „Maria de Apostel moeder", een deel uit het boek „Vrouwen uit de Heilige Schrift" van dr. A. Kuiper. Tenslotte zong men enkele liederen. Zes nieuwe leden werden ingeschreven. De volgende verenigingsavond zal worden gehou den op 5 april. Collecte In Westkapelle was de opbrengst van de collecte voor de t.b.c.-bestrij- ding „Draagt elkanders lasten" 168.14. I BIGGEKERKE Vergadering C.V.O. Dezer dagen hield de vereniging voor C.V.O. te Biggekerke haar ledenver gadering in de school. De voorzitter opende de avond met gebed en het lezen van een gedeelte uit Filippen- zen. De penningmeester en de secre taris lazen nun notulen voor. Er was één ingekomen stuk, nl. van de heer J. J. Jacobsen die bedankte als lid van de vereniging. Als nieuwe leden werden voorgesteld de heren A. Lampert en A. Louwerse. De he ren Jacobse en Van Maldegem wer den herkozen tot penningmeester en secretaris. In de twee vacatures werd voorzien door het kiezen van de heren A. v. Keulen en Joh. Caljé. Door ziekte van de heer v. Oordt, hoofd der school, verviel diens cau serie. De belangstelling was gering. J. Aarnoudse benoemd tot wethouder van Oud-Vossemeer Woonruimtewet kan nog niet worden gemist Do raad van Oud-Vossemeer heeft in zijn vergadering van vrijdagmorgen een nieuwe wethouder benoemd. Van wethouder A. M. van Engelen was nnmelijk een schrijven binnengeko men, waarin hij mededeelde, ontslag te nemen. In zijn plaats werd tot wethouder benoemd de beer J. Aar noudse Az. (s.g.), die 4 stemmen kreeg. Op de heer C. P. Timmerman (k.v.p.), werden drie stemmen uit gebracht. De raad meende, in overeenstem ming met de zienswijze van B. en W., dat de Woonruimtewet 1947 nog piet kan worden gemist. Wet houder Van Drie! (c!n.) wees op de onvoldoende toewijzing van drie nieuwe woningen voor 1960 en de noodzakelijkheid tot krotop ruiming. Een regulerende functie van de overheid kan volgens de raad nog niet worden gemist. Voor meubilair, stoffering, kachels en verlichtingsapparatuur van de nieuwe r.-k. kleuterschool werd f 7782,16 beschikbaar gesteld. Met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten zal een driemaands kasgeld lening van f 125.000 worden aange- faan tegen een rente van 3% ijna 21 m2 grond ging tegen een prijs van f 6.per m2 over in ei gendom van de heer J. L. Rijstenbil voor uitbreiding van zijn café aan de Veerstraat. De heer P. J. Droogers bedankte voor zijn benoeming tot be stuurslid van het Fonds Huijssen van Kattendijke. In zijn plaats benoem de de raad de heer A. C. Lindhout. De raad kende een subsidie toe van f 600 aan Oud-Vossemeers muziek vereniging, van f 100 aan de gymna stiekvereniging „Spido" van f 0,05 per aanwezig boek voor de drie plaatselijke bibliotheken, van f 50 a f 60 voor de commissie vooi huishou delijke voorlichting ten plattelande, van f 25 voor de vereniging voor r.-k. gezinsvoogdij en patronage. Tijdens de rondvraag pleitte de heer P. A. W. Mees (k.v.p.) voor een op lossing van de voor het verkeer zo lastige hoek Molenstraat-Onder de molen. Woningtelling in Axel: totaal 2219 Te Axel werd onlangs van gemeente wege een „woningtelling" gehouden. Hieruit bleek dat Axel een totaal van 2219 woningen telt, waarvan er 1707 in de bebouwde kom en 512 in de buitenwijken zijn gelegen. (Advertentie) Een mooi suède jasje is altijd elegant en tevens sportief, 't Is licht en luchtig maar houdt u warm doordat het winddicht is. Echt iets voor nu! Onze nieuwe, uiterst modieuze collectie, munt uit door een keur van aantrekkelijke, vlotte modellen en zeer mooie kleuren. TILBURG Heuvelstraat 44 -Tel. 04250-23900 BREDA: Eindstraat 14 - Tel. 01600-31086 ZOUTELANDE Gemeente-avond De leden van de Hervormde Kerk te Zoutelande, hielden hun gebruikelijke gemeenteavond in „Middendorp" on- dei' leiding van de plaatselijke pre dikant Ds. J. van Dullemen. Deze hield een inleiding over het on derwerp „Gebedsgenezing" waarop een drukke bespreking volgde. Na de pauze werden allerlei vragen beant woord, die betrekking hadden op het kerkelijk leven. ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: dokter J. de la Hayze, Seisdam 22, Middelburg, tel. 4305; Vlissingen: dok ter G. J. M. de Greef. Julianalaan 63, tel. 2121; Serooskerke, Veere en Oostkapelle, flokter G. Schep, Dorpsstraat 46. Seroos kerke, tel. 01189-212; Westkapelle, Zoutelan de en Koudekerke: dokter H. Frima, Zoute lande, Duinweg 59, tel. 01186-282. Apotheek Middelburg: apotheek W. K. van Humnielen, Markt 69, tel. 2134; Vlissingen: apotheek D. H. van de Kleine Mulder, tel. 2730, Singel 9. AMSTERDAMSE AARDAPPEL- TERMIJNMARKT 11*3. De totale dagomzet op de heden ge houden aardappeltermljnmarkt beliep 234 contracten. Prijzen Consumptie-sector- Furore april 13,80, Alpha april 13.00. 12,70. 12,50, Bintje 35 april 18.00. 18.10. 18,20 18.30, 18.40, 18.30. 18.00, 17.90. Bintje 45 april 21,50, 21,70, 22,00, 21.50. Het weekto- taal bedroeg 1718 gedane zaken. EIERVEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 10 maart. Aanvoer 107.000 st. Sortering 1 soort 00 75-en op 17.10; 0 70-75 11.10—11.50; 1 65-70 10 2010.30 2 60-65 9.50—9 70. 3 55- 60 9.10—9.40, 4 50-55 8-50—9.10, 5 45-50 8.30— 8.40, 6 40-45 7.60, alles per 100 St. In «e week van 28 februari tot en met 5 maart is in de haven van Breskens aangevoerd 42 kg bot; 62 kg schar; 7 kg tong; 307 kabeljauw; ll kg wijting; 1575 kg export garnalen. Walcheren ZATERDAG 12 MAART Adventisten. Vlissingen S.15 ds. Smit 10.15 Bijbelstudie. Middelburg 10 Bijbelstudie, 11 ds. Smit. Interkerkelijk Avondgebed. Vlissin gen (Engelse kerk) 7.308 uur. Evang. op G.G. Arnemuiden 7.30 cis. Grisnigt. ZONDAG 13 MAART Ned. Herv. Kerk Aagtekerke 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. De Boer. Arne muiden 10 en 2.30 ds. Verwey. Big gekerke 10 ds. Odé, 2.45 ds. Odé (Intr.). Domburg 10 ds. Dijckmces- ter, 7 ds. Kok. Gapinge 10 ds. De Boer. Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wa genaar. Kleverskerke 2 dhr. Alle- wijnse. Koudekerke 10 dr. Hoffman, 2.30 geen dienst, 7 ds. Durkstra Vliss. str. 't Zandt 10 ds. Durkstra, 10.15 jeugdk. 7 ds. Hoffman. Melis- kerke 10 ds. v. Duyne. Middelburg. Nieuwe Kerk 9 ds. v. Woerden, 10.30 ds. Enker, 7 ds. Dijckmeester (O.D.) Engglse Kerk 10 wika Ten Zijthoff. Koorkerk 10 ds. v. Houte. Nieuw- en St.-Joosland 10 ds. Nennie 2.30 ds. Haarlem. Souburg 9.30-en 11 ds. Haitjema, 7 ds. v. Duyne. Oostka pelle 10 ds. Richard. 7 ds. Rothfusz (jeugdd.) Ritthem 10 ds. v. Haar lem, 7 ds. Nennie. Serooskerke 10 ds. v. d. Wind. 2.30 ds. v. Vliet. Veere 10 dhr. Allewijnso. Vlissingen. St. Jacobskerk 10 ds. Rothfusz. 5 ds. Kwast. Engelse Kerk 9.30 Kerk voor jongeren. Johanneskerk 9.30 ds. Kloosterman, 7 dsa Kwast. Haven dorp 10 ds. Kwast. Vrouwenpolder 2 ds. Theunissen, Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. De Boer. (jeugdd.) Zoutelande 9,30 ds. v. Dul lemen, 7 ds. Wapenaar (jeugdd.)., Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2,30 ds. v. Strien. Domburg 10 ds. v. d. Bom, 2.S0 leesd. Gapinge 9.30 en 2 ds. Van Til. Grijpskerke 10 en 2.30 drs. Vlaardingerbroek. Koudekerke 9.30 en 2.30 drs. Elshout. Melisker- ke 9.30 ds. Heesen. 2.30 ds. Ytsma. Middelburg, Hofpieinlcerk 9.30 ds. Ytsma, 2.30 en 5 ds. Boonstra. Noor- derkerk 9.30 ds. Boonstra, 5 ds. Yts ma. Gasthuis kerk 7.30 ds Ytsma. Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld. Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Deenik. Serooskerke 9.30 ds. Plug, 2.30 drs. Verschoor. St. Lau rens 10 en 2.30 drs. Van Ulden. Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 drs. Verschoor. Vrouwen polder 10 en 2.30 ds. v. d. Wal. West kapelle 9.30 Jeesd., 2.30 ds. Bom. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 9.30 ds. Douma. Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 ds. v. Beveren. Vlissingen 4.30 ds. Douma. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd. Meliskerke 9.30, 2 en 6,30 leesd. Mid delburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Hage. Oostkapelle 10 en 2.30 leesd. Vlissin gen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Westka pelle 9.30, 2 en 6 leesd. Zoutelande 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 leesd. 3 ds. Drechsler. Vlissingen 9.30 en 5 ds. Drechsler. Ver. van Vrij/.. Herv. en Renionstr. Kring. Middelburg 10 ds. v. Houte, Vlissingen 10.45 ds. Van Beek. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.30 ds. Kastelijn. Vlissingen 9 ds. Kaste- lijn. Doopsg. Genu Middelburg 10.30 mej. clr. Bakker. Vlissingen 10 ds. De Boer. Hersteld. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersg.) 10 en 4.30 dienst. Hersteld Apost. Zendingsk. Vlissin gen (Kasteelstr.) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil sk. 7.30 Verloss. sk. Vlissingen 10 Heil. sk. Evang op G.G. Vlissingen (Kazerne Willem 3) 10 en 5 ds. Grisnigt. A. J. Kaland sprak voor C.H.U. Statenkring Sluis „Wal verwacht Zeeland van deze regering" Dinsdagavond vergaderd de Sta tenkring Sluis van de C.H.U. in „De Eenhoorn" te Oostburg. Daar de heer van der Waal ziek was, naip de heer A. J. Kaland, wethouder van Middelburg en lid der Provinciale Staten zijn plaats in als spreker. Zijn onderwerp was „Wat verwacht Zee land van deze regering?" Zeeland be vindt zich in een uitzonderlijke po sitie. Voortdurend worden wij be dreigd. Wij leven niet veilig. Grote kapitalen worden aan de defensie be steed. Maar voor de veiligheid van Zeeland moet ook gezorgd worden. De afstand binnen de provincie is zeer moeilijk te overbruggen. Zee land blijft in verschillende opzich ten in ontwikkeling achter. Wij mqe- ten in de gestegen welvaart meer aandeel hebben. Hoe moeilijk is het ib.v. om onze kinderen hoger onder wijs te geven. Dit op korte termijn te veranderen zal moeilijk zijn. Maar wij moeten bij de regering voortdu rend „op de trom slaan". Het is een verkeerde instelling van de Zeeu wen, om te berusten in de toestand, waarin zij zich bevinden, aldus de heer Kaland, die in dit verband wees op het voorbeeld van de Friezen. Door hun actie zal de Lauwerszee spoedig dicht zijn. Wij zijn afhanke lijk van wat de regering ter beschik king heeft en wat de wensen zijn van de andere delen van het land. Om de prioriteit gaat het. Wie 't hardst roept, krijgt die prioriteit. Mensen, die alleen interesse hebben voor het „Eurorapportplan" vragen soms: „wat willen die Zeeuwen toch met hun Sloeplan, is dit geen ver splintering van krachten"? wij moe ten ons niet laten overbluffen. Trou wens door de Zeeuwse zaak te die nen, wordt onze gehele nationale eco nomie gediend. Werklozen, zoals we die helaas nog te veel in Zeeland vin den, kosten veel aan de nationale eco nomie. Wij moeten in Zeeland naar industrialisatie toe. De landbouw, hoe belangrijk zij ook is, kan de overtollige krachten niet meer op vangen; wij hebben in onze wateren een natuurlijke rijkdom. Maar deze is niet voldoende benut. Vlissingen en Middelburg zijn in vergelijking met andere gebieden nog te klein. Een groot achterland ligt nog braak. Het rijk moet hierbij helpen. Wij moeten niet te veel roepen om belastingver laging. Als wij te veel om belasting verlaging roepen, verliezen wij op de duur het reent om aan de regering grote kapitalen te vragen, om de no dige voorzieningen te treffen. Als christelijk-historischen moeten wij eisen, dat deze regering een beleid zal volgen, dat Christus waardig is en een waarachtige sociale gerechtig heid, aldus spreker. De heer Kaland toonde zich bij de aangename discus sie, die op zijn rede volgde, een te genstander van het buiten werking stellen van de woningruimtewet. Ook zeide hij, dat (om afgelegen boerde rijen van licht en water te voorzien) het niet billijk is, dat de tarieven voor elektrische stroom en water in heel Zeeland omhoog zouden gaan. omdat dit de arbeider in de stad en ook in de industrie onnodig zou tref fen. De mensen op afgelegen boerde rijen moeten wel geholpen worden maar niet door verhoging van tarie ven. Plannen, om de Westerschelde te kanaliseren, vond de heer Kaland te moeilijk om te bespreken. De tij delijk voorzitter van de Statenkring de heer D. Dekker dankte de heer Kaland voor zijn duidelijke rede. COÖPERATIEVE VEILINGVERENIGING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 11 maart i960. Fruit: Winston H I en II 65-75, 85; 55-65, 73; K grof 65-69; Golden De. llcious H I en II 70-75, 90-92; 65-70. 86-89; K grof 47-77; Goudrenette H I en II 65-75, 73; K grof 70; Appels kroet 28-30: St. Re- my H I en II 75-85. 38-39. Groenten: Glassla I 18-21; Grassla C II 7. 10; Snijsia en dipisel 21-1.01; Veldsla glas 1,21-1,86; Andijvie glas 91-1,12: Spinazie glas 1,12-1,16; Rabarber 91-96: Radijs bos 36-41; Witlof 42-66: Prei 41-82: Uien 7-17: Rode kool 46-53; Savoiekool 20-51; Boere- kool 26-59; Spruiten ongeseb. 47-89; Sprui ten, gesch. 60-84; Breekpeen 30-38. V.V.Z.B. GOES 11 maart 1960. Groenten per kg. Spruiten afw. 48—75, Witlof AI 70—74, AU 56-67, BI 60, BU 44, afw. 44—57, stek 18—35 Groene sav. kool 51—54; Prei I 77—85. Uien 15— 17, Kroten 24, Peen 23—29. Veldsla 1,50— 2,30; Spinazie 96—1.01, Aardappelen afw. 7. SIN T-AN N ALAND II maart: Drielingen 8,52; Uien. middel 16,97; Pickles 8,50; Aardappelen furore, 13,03-13,39. Aanvoer 10 ton. GROENTEN EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM 11 maart I960. Rode kool 43—58-, Witte kool 20—30, Savoiekool 50—57; Gele kool 41—51; Kroten 28; Waspeen 1456; Prei 31—84: Spruiten 20—135: Witlof 26—58; Boere kool 9—44; Radijs 16—25; Raapstelen 15—16; Spi nazie 1,18—1,21; Rabarber 46—56; Saïnte Remy 33—37; Jonathan 75—58; Golden De licious 81. VEILING ZU1DHOLL. EILANDEN. 10 maart. Andijvie 77—82, spruiten I A 81 —1.11, II A 46—82, I B 82—1.11, II B 33— 55, witlof I A 65—78, II A 53—71. I B 60— 68, n B 43—62, veldsla 1.70—2.10, spinazie I 76—86, II 64—74, waspeen II A 25—26, peen C 29—39, boerenkool 18—12. alles per kg.; radijs 28—32, per bos; sjalotten 23—29, prei 1 A 81—1.30, II A 81—95, I B 76—91, rode kool I A 50—60. U A 39—46, gele kool I A 4552, II A 4041, groene kool II A 54, uien geschild 10—22, c 17— 27, D 27—30, alles per kg.; sla 7—20. per stuk; stoofsla 39-43, per kg.; selderij 6— 12, per bos; peterselie 20. per bos; Jona than klas I 75—84, II 62-77. Winston I 68 —91, U 70—86, Laxton Superb. I 801.04, n 63—77. Golden Delicious I 79—96, II 72—1.04, Goudrenette I 71—78. II 65—78, Conference II 76—44. St. Remy I 42—44. n 42. ZUID-BEVELAND ES Rode-Kruisactie Naar de plaats" Agadir, die door een aardbeving werd verwoest, is door het Nederlandsche Roode Kruis vrij veel bloedplasma verzonden, waardoor de voorraden in Nederland zodanig zijn geslonken, dat aanvulling daarvan zeer noodzakelijk is. In verband hier mede heeft het Rode-Kruisafde- lingsbestuui te Goes besloten op zeer korte termijn, nl. op 4 april a.s. een bloedplasma-avond te organiseren. Er wordt intussen reeds een cam pagne gevoerd. Uitgesloten zijn zij, die reeds als donor bij de bloedtrans fusiedienst zijn ingeschreven. Het is de bedoeling, dat de predikanten, en geestelijken van de r.-k.-kerk, op a.s. zondag tijdens de dienst deze actie van het Rode Kruis onder de aan dacht brengen. HEINKENSZAND Ouderavond chr. school Ir de christelijke school te Heinkens zand werd dezer dagen de jaarlijkse ouderavond geouden onder leiding van de heer J. Mc-nibroek, voorzitter van de schoolvereniging. Tijdens deze bijeenkomst sprak mevrouw M. Ver- schoor-v.d. Vlis over „Het boek voor ons kind". Het hoofd der school, de lieer J. de Jonge, vertoonde enkele filmpjes uit Suriname, waarna mej. Dikkenberg een gedeelte voorlas uit het boek over „Jan Post, de verzets strijder". De belangstelling voor deze avond was bijzonder groot. RILLAND-BATH Benoeming organist In de vacature van de heer J. v. d. Maas als organist der kerk van de Gereformeerde Gemeente te Rilland- Bath werd de heer J. Slinger te Ril land-Ba til benoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15