Gezicht op oud-Naarden onder ander werk ontdekt Rook die lekkere ZEVENTIEN PINGUÏNS BUNKERDEN OP DE REDE VAN VLISSINGEN! SAMENWERKING OP N.-GUINEA ZAL WORDEN VERDIEPT REVUE VRIJDAG 11 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'l Stad omringd door hoge muren Bij restauratiewerkzaamheden van historische schilderijen van de hand van Naardense schilders van ongeveer 800 jaar geleden, die deel uitmaken van de inventaris van het Naardense raadhuis, is ge bleken, dat een uit 1670 afkomstig schilderij is overgeschilderd. On der de verf bevindt zich een in teressant werk van een tot nu toe onbekend schilder. Mogelijk heeft men hier te doen met een schilde rij voorstellend de ramp van Naarden in 1572 van een schilder uit die tijd. Het is de weergave van Naarden met tot nu toe onbekende gege vens. Het huidige schilderij, waar onder zich het oude bevindt is ge schilderd in het begin van de 17e eeuw. De restauratie van de schil derijen werden uitgevoerd dooi de Haagse restaurateur de heer Anton Molkenboer te Haarlem overleden Op de leeftijd van 87 jaar is te Haarlem overleden de mozaïek-schil der Anton Molkenboer, die bekend heid genoot in binnen- en buitenland. Hij werd in Leeuwarden geboren en studeerde aan de rijksacademie voor beeldende kunst te Amsterdam, waarna hij zijn studie voortzette in Parijs en New York. Teruggekeerd in ons land was hij onder meer een aantal jaren als lector verbonden aan de rijksacademie voor beeldende kunst te Amsterdam en gaf diverse cursussen. Aanvankelijk maakte Molkenboer méér wandschilderingen, o.a. voor 't Sint-Franciscus gasthuis te Rotter dam en het A.VÜt.O.-gebouw te Am sterdam, en later legde hij zich in 't bijzonder toe op mozaïek. In vele kerken van ons land zijn werken van hem te zien evenals in Amerika, België, Frankrijk en Zweden. In de galerijen van de Stadsschouwburg te Amstei'dam is in 1953 een ruim vijf meter hoog en 2.60 meter breed Gijs- brecht van Aemstel—mozaïek ge plaatst. Het is de bedoeling het mo zaïek later over te brengen naar het nieuwe stadhuis te Amsterdam. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau en de Franse regering benoemde hern in 1950 tot ridder in het legioen van eer als erkenning voor zijn werken in en voor Frankrijk, on der meer het in 1950 te Kapelle gemaakte Franse oorlogsmonu ment. Auto botste tegen boom: beide inzittenden gedood In de nacht van woensdag op don derdag om half twee is een perso nenauto met twee inzittenden, de lie ren W. Voortman (48) uit Nuuspeet en F. Berghuis uit Vierhouten (32) komende uit de richting Utrecht in Amersfoort tegen een boom gebotst. Beiden waren vrijwel op slag dood. De heer Voortman die evenals de heer Berghuis buffetbediende is had een auto gehuurd om naar Rotter- mda te gaan teneinde de wedstrijd Sparta-Glasgow-Rangers te bezoe ken. Hoe het ongeluk precies is ge beurd weet niemand. Met grote kracht is de auto tegen een lantaarn paal gebotst met het gevolg dat het linkervoorwiel afknapte. Daarna draaide de wagen een halve slag om, raakte een boom en kwam tenslotte tegen een andere boom tot stilstand. De beide inzittenden werden uit de \vagen geslingerd. De heer Voort man was op slag dood, de heer Berg huis overleed kort na het ongeluk. De auto, die totaal vernield was, werd bestuurd door de heer Berg huis, die niet in het bezit was van een rijbewijs. Waarom hij chauf feerde zal wel nimmer opgelost worden. Beide inzittenden hadden een fles met drank in de zak, waarvan er één, vermoedelijk door de botsing, gebroken is. De heer Berghuis die gehuwd was, laat een vrouw en elf kinderen achter. In de nacht van woensdag op don derdag is dc 50—jarige drogist A. Theunissen uit Horst met zijn auto op de weg tussen Venlo en Horst te gen een boom gereden en daarbij op slag gedood. Hét slachtoffer laat vijf kinderen achter. Wapensmokkel ontdekt in Zuid-België In samenwerking met de Italiaanse en Franse politie zijn de Belgische autoriteiten woensdag op het spoor gekomen van een organisatie, die ten behoeve van de Algerijnse opstande lingen handvuurwapens in Italië aan kocht. De Belgische politie heeft vijf arrestaties verricht, onder wie enke le Italianen. De wapens werden uit Italië, waar dc vuurwapens zonder formaliteiten konden worden gekocht, per auto naar België gesmokkeld. De Alge rijnse activiteit in België, waarover enkele maanden geleden al berichten in de Belgische pers verschenen, zijn donderdag verder in de belangstelling komen te staan door de moord op een Algerijnse student in Brussel. Hij werd bij het verlaten van zijn woning in Elsene neergeschoten. Aangenomen wordt, dat het een wraakneming is van het Algerijnse Bevrijdingsfront, omdat hij zou heb ben geweigerd contril: 1 ganisatie te betalen. N. van Bohemen. Men heeft advies gevraagd aan de rijksinspecteur van roerende mo numenten de heer D. F. van Lun- singh-Scheurleer, die advies gaf het oude schilderij bloot te leggen. De burgemeester van Naarden de heer N. Cramer gaf een nadere toelichting op. de vondst. Bij het restaureren in 1949 van het raadhuis heeft men een aantal oude schilderijen gevonden, die men ter restauratie heeft gege ven. Het werk, waar liet thans om gaat dateert vermoedelijk van 1601. Het is thans voor een kwart ontdaan van een korrelige verf laag en men heeft reeds nu een detaillering gekregen van onbe kende bijzonderheden van een van de oudste vestingwerken van ons land. Het blijkt namelijk dat Naarden in vroeger jaren omge ven was door vaste hoge muren in verband met wijngaarden. Een verhaal, dat men wel eens eerder bad gehoord, maar waarvan men nooit de waarheid heeft kunnen achterhalen. Thans is dit verhaal bevestigd door het blootleggen van dit originele schilderij. Er kwamen op dit schilderij drie mo lens en een ruiterfiguur te voor schijn, maar men kan nu nog niet zeggen of deze molens de naam ontleend hebben aan het huidige fort Oud Molen. Men heeft nu voor het eerst een door een tijdgenoot vervaardigd beeld gekregen van de uitmoording van Naarden door de Spanjaarden. Het schilderij moet vervaardigd zijn in 1617, zestien jaar nadat men begonnen was met de bouw van het huidige raadhuis. De gemeente heeft thans opdracht gegeven het schilderij te ontdoen van de huidige schildering. Plan van 5 westelijke landen voor ontwapening De vijf westelijke landen zullen ge zamenlijk een ontwapeningsplan in dienen op de conferentie van oost en west, die dinsdag in Genève begint. Dit is gisteren door een woordvoer der van de Navo meegedeeld. De vijf westelijke landen zijn Ameri ka, Frankrijk, Engeland, Italië en Canada. De Navo-woordvoerder noemde het plan „serieus en vrij van propaganda". De inhoud wordt voor- opig geheim gehouden. In de omgeving van de Navo wordt gezegd dat het plan een compromis CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zwaar is tussen het Britse plan voor een ontwapening in fasen, het Franse plan om voorrang aan kernontwape ning te geven en de standpunten van Amerika, Canada en Italië, zoals die kenbaar zijn gemaakt op de in ja nuari te Washington gehouden con ferentie van deskundigen. Het westelijke plan is donderdag aan de Navo-raad overhandigd door de Amerikaan Frederick Eaton. De vertegenwoordigers in de raad zullen verslag aan hun re geringen uitbrengen en zaterdag weer bijeenkomen. Men verwacht niet, dat de Navo-raad een be sluit over het westelijke ontwa peningsplan zal nemen. Het is echter gebruikelijk, dat de raad op de hoogte wordt gesteld. 99 Bestemming: Antwerpse dierentuin ALS DEFTIGE, zich van hun waardigheid be wuste notabelen in jac quet, stapten zeventien pinguïns donderdagmor gen parmantig op het dek van het Deense .stoomschip „Erilia Dan" rond, dat op de rede van Vlissingen lag te wach ten om naar Antwerpen door te varen, 's Mor gens werd een grote boe- veelheid vis aan boord gebracht, zodat de die ren gelegenheid hadden nog eens extra te „bun keren" om in de beste conditie op hun plaats van bestemming te arri veren. De vogels waren afkomstig van de Zuid- Sool en bestemd voor de ierentuin in Antwerpen. In het kader van het geofisisch jaar namelijk had de Antwerpse die rentuin in 1957 reeds de eerste expeditie, die een Belgische bijdrage lever de aan het Zuidpool-on- derzoek, verzocht om als „biologisch deel" van de onderzoekingen een aan tal pinguïns mee te bren gen naar België. De groep ging in het Zuid poolgebied echter „te hooi en te. gras" op de pinguinjacht, er niet aan denkend dat pin guïns „huiselijke" vogels zijn, die in gToepen bij elkaar leven. Het gevolg was, dat een aantal van elkaar vreemde vogels werden ingescheept op de Deense „Polarliav", die niet aan elkaar kon den wennen en stierven. Met slechts één overle vende Zuidpoolbewoner arriveerde men in Bel gië Toen in november 1958 de tweede expeditie on der leiding van de heer Bastin vertrok, ging men bij de pinguinjacht bedachtzamer te werk. Nu ving men een Empe- reur-familie pinguïns, die aan boord van de „Erika Dan" werd ge bracht samen met een jonge zeerob. De „pinguinfamilïe" kon goed met elkaar overweg en in Vlis singen waren giste ren nog 17 van de 20 ingescheepte vogels in leven. Slechts één vogel is door ziekte gestorven. De beide andere zijn in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. ver dronken, toen het zeil, dat het door de expeditie gemaakt „zwembassin" aan dele omgaf, was ge scheurd. De vogels raakten toen in de scheur verstrikt, zo dat het water hen overspoelde. De expeditie is met het resultaat bijzonder te vreden, omdat het de eerste maal is, dat een zo grote groep pinguins behouden werd vervoerd. Het vervoer van de zeld zame lading was echter niet eenvoudig. Afgezien van de moeilijkheden, die de „Erika Dan" zélf ondervond bij het ver trek uit het ijs, moest men in de tropische stre ken de ruimte van het dek waar de vogels zich ophouden, met zeildoe ken overspannen om de dieren te beschermen te gen de brandende zon nestralen En om de bijzondere „passagiers" fit en fris te houden, zet men er vier-, vijf- soms zesmaal daags de waterslang- op De expeditie wordt van middag (vrijdag) in Antwerpen verwacht. Zaterdagmorgen moet de groep onderzoekers in Brussel zijn voor de ce remonie, die de terug keer luister zal bijzet ten. In verband met de gun stige weersomstandighe den, arriveerde de „Eri ka Dan" een dag eerder, dan gepland was voor de rede van Vlissingen. Vanmorgen is het schip aan do laatste étappe begonnen. Australisch-Nederlands overleg in Hollandia beëindigd De Nederlands-Australische confe rentie over samenwerking in Nieuw- Guinea, die van 3 tot en met 9 maart, te Hollandia werd gehouden is woensdag geëindigd. Het was de eerste conferentie van deze soort, welke in een der beide delen van Nieuw-Guïnea zelf gehou den is. Ter conferentie werd nagegaan, op welke wijze de reeds bestaande samenwerking kan worden ver diept. Dit onderzoek heeft tot de opstelling van een aantal aanbe velingen, gericht op meer specifie ke en praktische maatregelen be treffende de samenwerking op ge bied van bestuur, economische ontwikkeling, onderwijs, volksge zondheid, verbindingen en. bevol kingszaken. Met betrekking tot deze onderwer pen heeft de conferentie de mo- Bebe houdt van Charrier Een Parijse rechtbank heeft donder dag bepaald dat er geen aanleiding is direct te beslissen of een maat schappij die „Charrier mineraal water" produceert, een reclame campagne moet beëindigen zoals de filmster Brigitte Bardot en haar echtgenoot Jacques Charrier hadden geëist. De maatschappij had reclameborden en advertenties geplaatst met het opschrift „Houdt bebe van Char rier?". Brigitte, die in januari het leven schonk aan een zoon, en haar echtgenoot eisten van de maatschappij schadevergoeding. Hun advocaten hadden betoogd dat de leuze een onrechtmatig gebruik was van de bijnaam van Brigitte (B.B.) en van de naam van Char rier. Door het vraagteken achter deze spreuk werd de liefde van Brigitte voor haar echtgenoot in twijfel getrokken, zeiden zij. De rechter verklaarde echter te heb ben opgemerkt dat het vraagte ken achter de leuze verdwenen is en dat men een baby ziet die een fles mineraalwater omklemt. Der halve was het niet urgent te be slissen of de publiciteitscampag ne moet worden gestaakt. Gezegd werd dat het filmechtpaar de zaak voor een andere gerechtelijke in stantie opnieuw "aanhangig zou kunnen maken. Brigitte Bardot heeft inmiddels een meningsverschil met haar regis seur en haar man. Een oude vriend van Brigitte is er de oor zaak van. B.B. wenst Jean-Louis Trintignant als tegenspeler in haar nieuwe film „La veritê". Re gisseur Henri Clouzot geeft de voorkeur aan Samy Frey. Vrienden hebben vertéld dat Char rier iets tegen Trintignant heeft, die B.B. het hof heeft gemaakt voor haar huwelijk en die de rol van haar echtgenoot speelde in haar eerste succesfilm. Clouzot heeft aan de pers verteld dat Frey heel geschikt voor de rol zou zijn. Maar B.B. verklaarde zeer beslist „Ik geef de voorkeur aan Trintignant". Tenslotte zeide Clou zot dat hij Trintignant misschien ook maar een proef zou laten af leggen. Hij zou dat dan doen als de verstuikte enkel van deze ac teur genezen is. gelijkheden bestudeerd van fre quentere wederzijdse bezoeken van langere duur door ambtena ren. Bij de vorming van gezamenlijke stu diegroepen, de uitwisseling van on derwijzers en leerlingen, alsmede de verbreiding van de kennis van de En gelse taal. zal de wederzijdse erva ringen en kennis worden benut.. Ernstig werd onder goen gezien, op welke wijze inheemsen in toenemen de mate in de praktische uitwerking van de samenwerking kunnen wor den ingeschakeld. Van weerszijden werden gegevens verstrekt ten aanzien van de metho den en ervaringen op het gebied van de politieke ontwikkeling van de in heemse bevolking van beide gebieds delen en tevens aanbeveling gedaan tot voortzetting van de uitwisseling van hierop betrekking hebbende ge gevens. Honderd stuks vee in vuur omgekomen Te Lollum in Friesland is woensdag avond omstreeks 10 uur door onbe kende oorzaak de boerderij, bewoond door de 80-jarige veehouder J. Tulle ner en diens zoon en dochter, tot de grond toe afgebrand. Bij deze brand kwamen meer dan 100 stuks vee in de vlammen om: 60 koeien, 40 scha pen, een stier, twee paarden en een aantal hokkelingen en wat kleinvee. Het vuur greep zo snel om zich heen dat aan redding van het vee niet te denken viel. Slechts enkele koeien en een paard konden tijdig naar bui ten worden gebracht. De brandweer uit Witmarssum bestreed het vuur met zes stralen. Tot diep in de nacht heeft het blussingswerk geduurd. De heer Tullener was tegen brand verzekerd. De boerderij was eigen dom van de heer J. ten Kate te Hil versum. (Advertentie/ Dat een baby zonder mond- maag verbinding wordt geboren, komt - gelukkig - maar héél zelden voor. Méér, dat moderne chirurgen dan nog in staat zijn, voor zulk een, ten hongerdood gedoemd kindje een goed func tionerende slokdarm te produ ceren, dè.t grenst wel aan het wonderbaarlijke! U kunt hier van getuige zijn, De volgende week in: EEN BLAD WAAR PIT IN ZIT RJ. P-oatbve Am

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7