Bemiddelingspoging-Andriessen in bouwconflict mislukt Kamer veroordeelt houding bouwpatroons KLANKBORD HET LEVEN VAN HET BOEK IN „26 LETTERS JUBILEUMUITGAVE BIJ BOEKENWEEK VRIJDAG 11 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.C.A.B. VERGADERT ZATERDAG IN UTRECHT Kort geding van Bouwbedrijf tegen de staat aanhangig gemaakt De heer W. 3. Andriessen, de nieuwe bemiddelaar in het bomvconfliet, heeft de werknemersbonden in Utrecht gisteren medegedeeld dat zijn po gingen om te komen tot een oplossing van het conflict zijn mislukt. Op verzoek van de katholieke werkgeversvereniging had de heer Andriessen een gesprek gehad met zowel de minister van economische zaken als met de drie hoofdbesturen van de werknemersvakbonden. Do bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletpremie. De ministerraad heeft gisteren over het voorstel Andriessen vergaderd en is tot de conclusie gekomen, dat dit in het kader van haar politiek on aanvaardbaar is. De Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvak-patroonsbond (N. C.A.B.) zal zaterdag in Utrecht een buitengewone vergadering houden ter bespreking van het conflict. De voorzitter en de secretaris van de N.C.A.B. zullen waarschijnlijk niet tot ondertekening van de C.A.O. voor het bouwbedrijf overgaan, voordat de buitengewone algemene vergade ring achter de rug is. Do N.C.A.B. heeft gisteren officieel per aangetekende brief bericht ont vangen van de raad van bestuur bouwbedrijf, dat hij geroyeerd is als lid van deze raad. Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. is van plan, volgen de week schriftelijk protest aan te tekenen tegen dit besluit. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft namens verschillende aanne- mersorganisaties een kort geding aanhangig gemaakt tegen de staat der Nederlanden, tegen het college van rijksbemiddelaars en tegen de leden van dit college persoonlijk. Gevorderd wordt, al dus de mededeling van de raad van bestuur bouwbedrijf, dat de gedaagden niet langer aan de goedkeuring van de CA.O. de voorwaarde verbinden waartegen de aannemers opkomen, namelijk het niet verrekenen op basis van het tussen de aannemers en de opdrachtgevers overeengekomen contract. D Woonruimte (Vervolg van pag. 1) statistisch woningtekort, want daar over waren houtsnijdende opmerkin gen te maken geweest. De debatten zouden dan heel wat meer „feiten materiaal' hebben opgeleverd t uist dezer dagen verscheen in „Eco- nomisch-Stafistïsche Berichten" oen bijzonder instructief arti kel, over het huisvestingsbeleid in Duitsland en in Nederland, waarbij de nonnen van 't statistisch woning tekort aan de orde kwamen. In het artikel geschreven door drs. F. H. J. Essenstam wordt vastgesteld, dat men in Duitsland met een wat stren gere norm werkt en dat men bij toe passing van de Duitse norm in Ne derland een iets hoger statistisch wo ningtekort krijgt dan bij de in Ne derland gebruikte methode. Thans wil men in Duitsland de wo ningverdeling afschaffen in alle ge bieden waar op 31 december 1958 het statistisch woningtekort kleiner was dan 3%. Fast men de Duitse statistiek-nor men toe voor Nederland en hand haaft men de 97% dekking van de woningbehoefte, dan zou voor alle gemeenten in de provincies Gronin gen, Friesland, Zeeland (met uitzon dering van enkele hoofdplaatsen), be nevens in een aantal kleinere ge meenten in Noord-Holland en Utrecht, de woningverdeling opgehe ven kunnen worden. aarmee wil dan volstrekt niet gezegd zijn, dat de Duitse weg naar liberalisatie van bet huis vestingsbeleid ook voor Nederland do meest aangewezene zou zijn. De toestanden in Duitsland en Ne derland op wonïngbeleid verschillen nogal en er zal dus in Nederland een geheel eigen beleid gevoerd moeten worden. Dat geldt in het bijzonder wat de vraag betreft of een 97% dekking van de woningbehoefte toe laatbaar is. Uit de reacties van de Zeeuwse ge meenteraden wil de heer Essenstam afleiden, dat men die grens te laat zal vinden. Overigens becijfert hij, dat omstreeks midden 1964 ot' maart '1965 al naar gelang men verschil lende berekeningsmethoden toepast 't statistisch woningtekort in Ne derland (met uitzondering van enke le hoofdplaatsen) reeds een half jaar tot het verleden zal behoren en'dat dan het tijdstip voor het beëindigen van de „huurbinding" is aangebro ken. Waaruit dan duidelijk blijkt, dat men er met korrit met liet alleen maar vasthouden aan de woningdistributie. Men moet zich instellen op het ein de van die distributie en de gedachte aanvaarden, dat zij geleidelijk tussen nu en maart 1965' in vrijwel geheel Nederland opgeheven zal worden. VERZAMELAAR. Te Nashville (In de Amerikaanse staat Tennessee), werd postemployé Henry G. Gregory gearresteerd tóen hij zegels van brieven had verwijderd om zo aan zijn verzameling toe te voegen. TE JONG. De zeventienjarige film ster Sabine Sinjen werd bij de pre mière van haar nieuwe 'komische misdaadfilm „No angel Is so pure" toegejuicht door dufzenden vereer ders. Ze moest naar huis voordat de voorstelling begon. De leeftijdsgrens was achttien jaar. Er wordt een dwangsom gevraagd van een miljoen gulden per dag. Za terdagmorgen om tien uur zal de president Van de rechtbank in Den Haag dit kort geding beliandelen. Uitkering De financiering van de uitkeringen aan de duizenden stakende bouwvak kers in ons land, waarmee zaterdag een begin zal worden gemaakt, le vert de vakbonden geen enkele moei lijkheid op. Dïfc heeft de voorzitter van de centrale stakingsleiding in Utrecht, de heer C. Brandsma, giste ren in Utrecht medegedeeld. De vak bonden, zo zei hij, kunnen dit nog weken volhouden en beschikken naast direct liquide middelen over grote kredieten bij tal van banken. Uit verschillende delen van het land wordt de stakingsleiding in Utrecht gerapporteerd, dat werkgevers hun arbeiders van „lamgelegde" objec ten vervoeren naar plaatsen en ste den waar niet gestaakt wordt. Hier tegen zal, volgens de heer Brands ma, streng worden opgetreden en de werknemers wordt te kennen gege ven, dat, zodra men arbeiders ver voert naar plaatsen waar niet ge staakt wordt, onmiddellijk in die plaats de staking ook zal worden af gekondigd. Ontslag Ook worden nu op grote schaal, met name in Rotterdam en Amsterdam, aan de stakende arbeiders ontslagen op staande voet gegeven. De plaatse lijke afdelingen van de drie werkne mersorganisaties hebben de opdracht van hun hoofdbesturen gekregen, te gen deze ontslagen onmiddellijk schriftelijk protest aan té tekenen. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft daarom de volgende publikatie uitgegeven „De raad van bestuur bouwbedrijf heeft met nadruk ter kennis van de leden der aangesloten organisaties gebracht, dat bet verboden is werk nemers in dienst te nemen die wegens deelneming aan de staking zijn ont slagen". Ziekenfonds Werknemers, die betrokken rijn bij de stalling in de bouwvakken genie ten in het algemeen gedurende de periode der staking niet de rechten die voortvlö&ïcn uit de verplichte ver zekering ingevolge het ziekenfond- senbesluit. In verband daarmede die nen rij zich, bijvoorbeeld via de bo de, te wenden tot hun ziekenfonds. Zij kunnen in de gelegenheid worden gesteld zich in enigerlei vorm vrij willig te verzekeren. De ziekenfonds raad heeft deze fondsen over deze mogelijkheid ingelicht. Moclitende bedoelde arbeiders of hun gezinsleden tijdens de staking ziek worden dan kunnen zij zich slechts op eigen kosten of op grond van vrijwillige verzekering van geneeskundige hulp voorzien. (Slot van pag1) (s.g.p.) en Bruins d.), Lankhorst Slot (a.r.p.). Van socialistische kant vestigde men er de aandacht op, dat steeds op verlaging van de bouwkosten is aangedrongen en dat thans! blijkt, Sat die verlaging eigenlijk al lang mogelijk geweest zou rijn. De heer Baart informeerde of niet wenselijk is de oprichting van een prijsregulerend bedrijf in de bouw nijverheid, waarin de regering deelneemt. Prof. Oud onderwierp de mogelijk heid van het opleggen van een bin dende loonregeling aan een beschou wing. Hij meende dat zij. weinig zou lassen in het loon- en prijsbeleid van Ie regering, dat er juist op gericht is meer verantwoordelijkheid in han den van het bedrijfsleven te leggen. Misschien kan het nodig blijken, dat dit middel toch wordt toegepast om een eind aan het conflict te maken. Men zal dan moeten constateren, al dus prof. Oud, dat op dit punt de ge differentieerde loonvorming een mis lukking is geworden. De vraag is, of bij het opleggen van een bindende loonregeling doorbere kening kan worden verboden. Wel licht zou het nodig zijn met een spe ciale wettelijke regeling te komen. In zijn slotwoord, dat met enig ap plaus werd onderstreept een zeld zaam verschijnsel in het parlement zei minster De Pous o.a. dat de regering de tegemoetkomingen aan het bouwbedrijf redelijk en verant woord acht. Zij mogen echter, nooit leiden tot overtreding van de spel regels. Het was hem volkomen duide lijk, dat over het algemene voelen van de Kamer niet de minste twijfel kon bestaan. De regering voelt zich daardoor geschraagd, zo merkte hij met voldoening op. Wat zal nu liet toekomstige beleid moeten zijn Moet de regering van machtsmiddelen gebruik ma ken Moet zij een bindende loon regeling opleggen en wat zouden daarvan ae repercussies zijn Goedkeuring voor Kongo-politiek Alle partijen in het Belgische parle ment hebben donderdag, door aan vaarding van een motie ran vertrou wen, de Kongo-politiek van de rege ring goedgekeurd. In de motie, opge steld door de communisten en ge steund door de regering en de socia listische oppositie, wordt eenstem- miug betuigd met de resultaten van de ronde-tafelconferentie en de ver lening van onafliankelijkkeid aan Kongo per 30 juni toegejuicht. De stemming, waarbij slecht» een lid, een liberaal, tegenstemde, werd ge- honden na een debat over het werk van de ronde-tafelconferentie over de toekomst van Kongo. Later werd een motie behandeld, die ging over het regeringsoptreden te gen buitenlandse instanties die ge tracht zouden hebben zich te mengen in de' binnenlandse aangelegenheden van Kongo. De Kamer van Volks, vertegenwoordigers keurde ook de ze .motie met algemene stemmen gped enprees :de vastberadenheid van-dé régëöng-op-flit'puhV Het gaat primair om een sociaal conflict, aldus antwoordde de be windsman op deze vragen. Hij voelde de verantwoordelijkheid zwaar op zich drukken, temeer daar het hem niet gelukt was de besturen van de werkgeversorganisaties te overtui gen. Hij hoopte dat dit alsnog zal gelukken, vooral na het debat, dat nu in de Kamer gevoerd is. Het zon on juist zijn, zo stelde hij in het licht, als hij dan nu dreigementen gebruik te. Hij hoopte, dat hij geen dwang middelen nodig zou hebben en dat als nog spoedig een oplossing zal wor den gevonden. In geen geval zal de regering nog concessies doen. Weer overlevenden in Agadir gevonden In Agadir zijn weer acht mensen gevonden die de aardbeving hebben overleefd. Zij werden aangetroffen in het mohammedaanse district van de stad. De acht overlevenden zijn zeer zwak. Er zijn vier kinderen bij. In de afgelopen drie dagen 2ijn nu'in to taal dertien mensen levend onder het puin vandaan gehaald. Medische functionarissen hebben woensdagavond verklaard dat het gevaar voor epidemieën door de strenge ontsmettingsmaatregelen nu schijnt te zijn geweken. Piloot na beschieting Soekarno's paleis in arrest De vlieger van de Mig-jager van de Indonesische luchtmacht die, nabij Bandoeng een noodlanding maakte en daarna werd gearresteerd zal voor een verhoor worden overge bracht naa.r Djakarta. Zijn naam werd opgegeven als tweede luitenant Daniël Maukar, afkomstig van Me- nade; hij is 28 jaar. Naar verluidt zou hij bij de landing, waarbij het vliegtuig beschadigd werd, niet zijn gewond. Maukar was een van de eerste zes Indonesische vlie.gers, die hun opleiding voor het vliegers, die hun opleiding voor het hebben gekregen. Schorsing voor secretaris van St. Odiliënberg (Van een correspondent) De raad van de gemeente St.-Odilien- berg heeft de 58-jarige gemeente secretaris J. van den Bel, die tevens gemeenteontvanger is, in zijn functie :géschorst. Vorïge week is de ge meentesecretaris, verdacht van vals heid in geschrifte, op last van de of ficier van justitie bij de rechtbank te Roermond gearresteerd. Maandag is de aangehoudene op last van de of ficier in het Huis van Bewaring op gesloten. Een van de aantrekkélijke -program mapunten op de donderdag in Goes gehouden kaderdag van de Bond van Plattelandsvrouwen, vormde een door de leden van Schouwen-Duivéland verzorgde modeshow van eigen ge maakte modellen. (Foto P.Z.C.). Treedt minister Oberlander af? In gezaghebbende leringen te Bonn is donderdagavond vernomen dat do Westduitse minister voor vluchtelin genzaken, Theodor Oberlander, deze week, nog voordat bondskanselier dr. Adenauer naar do Verenigde Sta ten vertrekt, zal aftreden in verband met de fellé kritiek die uit bijna alle lagen van de Westduitse politiek, en ook uit het buitenland, is geuit op zijn politiek verleden. Oberlander is lid geweest van de „Brandenburger Division", én heeft een verantwoordelijke functie ge had in een onderdeel van deze divi sie, het „Batajon Naehtigall". Deze eenheid zou in'Lemberg een groot aantal Joden en Russen hebben ver moord. Ook is Oberlander lid ge weest van de N.S.D.A.P. Een woordvoerder van het West duits ministerie van vluchtelingenza ken verklaarde, toen men hem om commentaar op het bericht vroeg, dat het hele bericht „een vuil ge rucht" was en wierp toen kwaadge- worden, de telefoon op de haak. Hans Globke, dr. Adenauers staats, secretaris die men eveneens fel heeft bekritiseerd om een opvallend nazi verleden, is niet opgenomen in het gezelschap dat dr. Adenauer zal ver gezellen tijdens zijn reis naar de Verenigde Staten. Globke heeft in dertijd de Neurenbergse rassenwet ten mede-opgesteld en daarom zal hij zaterdag, als dr. Adenauer naar Amerika en vandaar naar Japan vertrekt, in Bonn achterblijven. Volgens bet observatorium van Bo ehum zal de derde Spoetnik die de Rus sen op J5 mei 1353 in een baan om de aarde brachten, omstreeks 20 maart in de dampkring terugkeren. De zenders van de satelliet werken nog steeds. Gezien de omvang van .de kunstmaan mag men verwachten, dat de terugkeer in de dampkring waarneembaar zal zijn. IN HET ZILVER VAN 26 MAART TOT 2 APRIL Televisie geen ernstige concurrent A Een aparte research-commissio van de befaamde Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, wil een antwoord proberen to vinden op de'vraag, waarom er mensen zijn die niet lezen. Aan do haml van feiten en cijfers kan nog nergens ter we reld een antwoord op die vraag worden gegeven. Vandaar dat de commissie met de lange naam cr vrij veel geld aan wil spenderen, om dit antwoord te. vinden. Dit vertelde de heer Chr. Lecf- lang tijdens een persconferen tie te Amsterdam, ter inleiding van dc jubileumboekenweek, die de commissie voor de 25ste keer organiseert, van 26 niaart- 2 april a.s. Gelijk de eerste keer in 1932 en daarna bijna alje volgende jaren, is er weer een boekenweek-geschenk voor wie 5 gulden of meer bij hun boe- li enhandelaar besteden, te we- ten de uit 24 inzendingen be kroonde novelle, de „Zalen man". Het publiek mag er weer dc schrijver of schrijfster van raden. Volgens jury-lid Emmy van Lok horst is het een fascinerend ver haal, typisch voor deze tijd. De oplage van het geschenk is 175.000 exemplaren, weer 18.000 meer dan vorig jaar. Het feest Het vijfde lustrum van de boe kenweek was aanleiding „het feest" als onderwerp te kiezen voor de gedichtenbundel, die jaar lijks, vooral voor de jeugd maar niet alleen voor de jeugd- wordt uitgegeven. Dit twaalfde doeltje in de muzereeks is de bun del van. Gerrit Borgers, „De Mu ze Viert Feest"( oplage 48.000, exemplaren). Als speciaal jubileumboek ver schijnt onder de titel „26 Let ters", een levensbeschrijving vun het boek, waarin tevens over het leven niet boeken wordt geschre ven. Het bevat honderden foto's cn; tekeningen, vele citaten en een levendige tekst. Ehlert WiLlems verzorgde de samenstelling. De traditionele boekengids, die na 22 maart overal bij de, boekenwin kels lo krijgen is, zal dit keer een oplage hebben van 450.000 exem plaren. Voor de beste kritiek van een dag- of weekblad over boe ken van literaire waarde stelt de commissie in samenwerking met de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde dit jaar voor het eerst een prijs van duizend gulden beschikbaar. Op 30 maart zal in Amsterdam voor de eerste maal de uitreiking geschieden. Volgens de heer Leef lang die dit jaar voor het laatst het voorzit terschap van de commissie waar neemt, is de belangstelling van de Nederlander voor liet boek nog steeds zeer bevredigend. Ondanks de vele concurrentie die het boek wordt aangedaan, is in 1959 weer 7 procent meer omgezet dan in 195S. Het pocketboek heeft hierbij een belangrijke plaats veroverd. Als klein geschenk, bij feestdagen en Sint-Nicolaas niet zelden in de pla.'its van snoep en snuisterij en is het zeer populair gewor den. Merkwaardig genoeg heeft het goede literaire boek, als pocket boek, zijn plaats ook gekregen. De- belangstelling er voor bleek gróter dan- verwacht. Zoals de •moderne gTataofoon-techniek De Amsterdamse kunstenaar Met ten Koornstra werkt in zijn ate lier koortsachtig aan de illustra ties voor het boekenbal 1960, dat 25 maart in het Concertgebouw zal worden gehouden. dc verkoop van grammofoon platen heeft gestimuleerd, sti muleren de pocketboeken de be langstelling voor het goede es say, de poëzie en dergelijke. Toch is intussen ook. de - belang stelling voor de gewone boeken met lrpnen- band en harde kaft toegenomen. Voor liet grote dure boek is er nog meer vraag dan vroeger. Sinds de opkomst van het Nederlandse pocketboek heeft de verkoop van het buitenlandse een duw gekregen. Vrees dat de televisie het lezen tot een zeld zaam voorkomend verschijnsel zou maken heeft de heer Leeflang niet. In-1959 steeg de boekenpro- duktie aanmerkelijk en versche nen voor het eerst meer dan 8000 nieuwe uitgaven op de Neder landse markt. Ook Amerika het televisieland bij uitnemend heid had met 14.876 nieuwe uit gaven een topjaar. Het Wereldgebeuren Rambouillet Harold Macmillan denkt misschien bij zijn verblijf op Rambouillet in het komende weekeinde nog wel eens terug aan de dag dat hij zich tijdens dc Eerste Wereldoor- jog jn een heel wat minder gerief lijke omgeving in Frankrijk bevond: in een granaattrechter. Om zijn pijn en angst t.e verdrijven las de gewon de luitenant Macmillan toen hardop Aeschylos. Misschien heeft Macmil lan, eigenaar van een grote uitge verij en boekenvriend, zich voor de reis naar president De Gaulle nog eens verdiept in de rijke historie van het conferenticslot, waar- Frans I overleed, waar Lodewijk YIV, XV, en XVI vaak met hun hofhouding ver bleven en waar Karei X in 1830 af stand deed van de troon. Misschien zullen ook Maemillans bezoeken het daaropvolgende week aansluitende van de Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew als „historische gebeur tenissen" in de burchthistorie worden geboektstaafd. Het is wel zeker, dat deze visites als onderdelen van het tegenwoordige beraad tussen Oost cn West, dat in de topconferentie van 16 mei (eveneens te Parijs) moet uit monden, niet mogen worden onder schat. Dat Macmillan en De Gaulle elk aar vooraf onder vier ogen spreken, duidt erop dat zijzelf de betekenis van Kroesjtsjews bezoek aan Frankrijk boog aanslaan. Men kan zich voorstellen dat De Gaulle het op prijs stelt, in Macmillan de collega-staatsman te ontmoeten die vorig jaar op het hoogtepunt van de spanning rond Berlijn naar Moskou vloog om er het klimaat rond pre mier en partijleider Nikita S. Kroesj tsjew te verkennen en aan wie de huidige „dooi" mede te. danken is. Macmillan zal De Gaulle kunnen voorbereiden op de in de diplomatie wat ongewone manier waarop de Rus sische premier „op de man af" spreekt. De Gaulle, die pas iets zegt als hij er diep over heeft nagedacht en niet zo snedig als Kroesjtsjew uit de hoek komt zal zich niet al te gauw door de Russische leider gekwetst mogen voelen. Men neemt aan, dat Macmillan, die misschien beducht is voor afsnijding van de weg naar de top, De Gaulle deze kant van de ko mende gebeurtenissen tactisch onder ogen zal brengen.. Maar de nieuwsgierigheid zal niet van één kant komen. Macmil lan zal zelf benieuwd zijn naai de denkbeelden, waaraan De Gaulle bij het komende overleg met Kroesj tsjew uiting denkt te geven. Zal het buitenbeentje in de Navo bereid zijn, in zijn overleg met de leider van bui ten weer voor binnenbeentje te spe len? Wat zal De Gaulle zeggen wan neer Kroesjtsjew hem wijst op het verschil in bewapening van Frank- rijks veiligheid in de historie en nu? In de eerste decennia van deze eeuw sloot Frankrijk bondgenootschappen met Roemenië, de Kleine Entente en met Rusland. De Gaulle zal ongetwijfeld de daar voor in de plaats gekomen as Pa rijs-Bonn op gepaste wijze weten te verdedigen. Maar voor zijn argumen tering kan het goed zijn, te weten hoe argwanend de Russen ten op zichte van Duitsland staan. In Dé Gaulle's openlijke erkenning van de Oder Neisse-linie als toekomstige grens tussen een eventueel herenigd Duitsland en Polen (.,as"-genoot West-Duitsland hult zijn mening hierover in nevelen) zal Kroesjtsjew mischien aanleiding vinden ervan uit te gaan dat ook Frankrijk toch ei genlijk zijn oosterbuur voor de toe komst niet helemaal vertrouwt. (Hoe Macmillan in zijn achterhoofd daar over denkt, is trouwens ook nog een raadsel). Wat Berlijn betreft, stelt De Gaulle zich geheel achter liet Westduitse standpunt. De Gaulle zal ongetwijfeld te horen krijgen of Mae millans gedachten meer in de rich ting gaan van een compromis over deze kwestie. Het vraagstuk dei- ontwapening, dat binnenkort weer het onderwerp van een conferentie in Genève zal zijn, wordt op Ram bouillet zeker niet over het hoofd gezien. Weliswaar werd gisteren be richt, dat de vijf westelijke deelne mers aan de komende conferentie een compromis hebben gesloten, maar hier en daar verdenkt men De Gaulle ervan dat hij als bezitter van de ldeinste kernbommenmacht en van de grootste eerzucht bereid zou zijn om in afwijking van het pla-n-in-fa- sen, eindigend met een atoomontwa pening te pleiten voor de onmiddel lijke afschaffing van 'alle kernwa pens. Hij zou de gevaarlijke rol kun nen ambiëren van „arbiter" tussen Oost en West. Kroesjtsjew zou zo'n ambitie zeker handig weten uit te spelen. Er zijn dus voor Macmillan rede nen te over om met zijn politieke barometer naar Rambouillet te gaan. Over enkele weken komt De Gaulle bij hem op tegenbezoek en zo volgt de ene conferentie op de ande re. Ze zijn zo boeiend, dat er haast geen tijd meer voor Acschvlos over blijft. HAROLD MAUMILLAX «„met barometer'' op stap,™

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5