ASPRO DE ZEEUWSE VARKENSHANDEL LAAT SOMBER GELUID HOREN WALCHEREN ZUID-BEVELAND SAMENWERKING COÖPERATIES IN L.C.C. GEDURENDE 1959 VRIJDAG 11 MAART 1060 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O JAARVERSLAG IN MINEUR Moeilijk om zelfs droge boterham te verdienen Het afgelopen jaar is voor de Zeeuw se varkenshandel een tijd van zéér grote zorgen geweest. De varkens- en biggenhandel levert geen bestaan meer op. Deze conclusie is vervat in het jaarverslag van de afdeling Zee land van do Nederlandse Bond van Varkenshandelaren, die zaterdag in hotel „Hof van Holland" te Tholen haar provinciale jaarvergadering houdt. In het in mineur gestelde jaar verslag wordt gewag gemaakt van het feit dat de fokkerij niet lonend roeer zou zijn. „Er dreigt, wanneer op de huidige weg wordt voortgegaan, een toestand te ontstaan, waarin de gemiddelde en kleine handelaar door de groothandel, de vleesverwerkende industrie en de coöperatie onder de voèt zal worden gelopen", aldus het verslag. De secretaris-penningmeester van de ig, de heer N. de Kundel, meent >og tijd ties, die zich zo ijverig niet de belan- afdeling, c dat het hoog jenbehartiging van de varkenshandel Dezlgliouden", duidelijk wordt ge maakt, dat het roer om moet. „Thans zit de varkenshandel in de hoek waar de klappen vallen", zo concludeert hij. Het bestuur van de afdeling verwon dert zich er tevens over, dat de jeugd wordt opgewekt om cursussen te vol gen teneinde zich in de varkenshandel te bekwapien, terwijl er geen droge boterham in deze branche te verdie nen is. „De vestigingswet voor de var kenshandel, waarvan een sanerendo werking zal kunnen uitgaan, bevindt zich nog steeds in 'n „ijskast", con- stateerd de heer De Kunder, die de hoop koestert, dat de toestanden zich in de tokomst zullen wijzigen, zodat jonge mensen do varkenshandel weer gerust als hun beroep kunnen kiezen. Het ledental bedroeg op 31 decem ber 1959 niet meer dan 138, het aantal erkende handelaren, dat Lezing voor „Onze Vloot" in „Britannia" Vlissingen Oud-gezagvoerder sprak over ontwikkeling der scheepvaart Voor de afdeling Zeeland van d Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" heeft oud-gezagvoer der P. Verhoog donderdagavond in „Britannia» te Vlissingen verteld over kaapvaarders en clippers, vi kingschepen en vaartuigen uit de oudste tijden. De heer Verhoog, die als kapitein op schepen van de Holland-Amerikalijn heeft gevaren, hield een boeiende le zing onder de titel „De ontwikkeling van onze scheepvaart vanaf de vroegste tijden tot heden", waarin hij aan de hand van verscheidene historische gegevens trachtte aan te tonen, dat er reeds eeuwen voor on ze jaartelling scheepvaart bestond. Spreker haalde in zijn betoog de re sultaten van recente archeologische onderzoekingen aan. Onder meer meende hij te mogen concluderen, dat de enorme steenbrokken, die bij Stonehenge in de „Salisbury plains''' in Zuid-Engeland worden aangetrof fen en die daar door mensenhan den op elkaar zijn gestapeld, eeuwen voor Christus over zee uit de bergen van Wales moeten zijn aangevoerd. Voorts noemde de heer Verhoog de berichten van klassieke schrijvers en historici, die met de vroegste scheep vaart verband houden. Spreker gaf een uiteenzetting van de ontwikke ling van de scheepsbouw en hij gaf boeiende bijzonderheden over de Itar- veelbouw in de landen om de Mid dellandse Zee en de ovemaadse bouw in noordelijker streken. Later waren de kaapvaart en nog weer later de slavenhandel in zwang. De heer Verhoog vertelde ook enke le wetenswaardigheden, die betrekking hadden op Zeeland. In Vlissingen bij voorbeeld hoorden eens een groot aantal kaapvaarders thuis met een bemanning van 3500 koppen. In Mid delburg werden eens negerslaven „aan de markt gebracht". Ze zouden verkocht zijn, wanneer de toenmali ge burgemeestér van Middelburg er geen stokje voor had gestoken. De heer Verhoog illustreerde zijn causerie met lichtbeelden. Onder meer vertoonde hij afbeeldingen van clippers, fluitschepen, kraken, bar. ken, galjoenen en vele andere soor ten zeilschepen. Na de pauze waren de aanwezigen in de gelegenheid om vragen te stel len. De voorzitter van de afdeling Zeeland van „Onze Vloot", de heer A. Schout, sprak een openings- en slot woord en deelde mede, dat er contact is gelegd met de directie van de maatschappij „Zeeland" over een tochtje met een van de schepen van deze maatschappij. Voorstellingen voor actie „Doe-open" in Middelburg In het kader van de „Doe open"-actia worden zaterdagmiddag in de Bur gerzaal van het Middelburgse stad huis twee kindervoorstellingen gego» ven. Het programma, dat verzorgd wordt door de jeugdorganisaties, om vat onder andere het optreden van een goochelaar en de opvoering van toneelstukjes. Het geheel zal worden opgeluisterd door wat feestelijke klanken, s Avonds is er een uitvoe ring voor. volwassenen. Voorafgaande «aan de eerste kinder voorstelling en de avonduitvoering maakt de Middelburgse Padvinders band eon mars door hot centrum van de stad. Hiervoor is de volgende voute uitge stippeld start rond 13.45 uur van de St.-Jorisstraat, via Balans naar Kor te Burg, Groenmarkt, Lange Burg, Lange Delft, Segeersstraat, Houtkaai St.-Janstraat, Zusterstraat, Graven straat, Markt tot voor het stadhuis. De muzikale rondwandeling vooraf gaande aan de avonduitvoering is als volgt: start rond 19.45 uur op de Markt voor het stadhuis, Vlasmarkt, Beddewijkstraat, Lange Viele, Markt, Lange Burg, Onder de Toren, Reiger- straat, Lange Delft, Markt tot stad huis. i niet aangesloten is, bedroeg op die datum 30.. Tengevolge van deze teruggang en van het stijgen der kosten moest de contributie voor 1960 worden verhoogd. De secretaris-penningmeester van de afdeling Zeeland oefent in zijn ver slag kritiek uit op de begrotingen van het Bedrijfschap voor de Handel in Vee en van de Bond van Varkens handelaren. Ondanks de stijging van de kosten willen beide instanties in samenwerking met de Nederlandse Bond van Veehandelaren in Den Haag een kantoor kopen. De plannen voor een fusie met de Ne derlandse Bond van Veehandelaren wijst het afdelingsbestuur af in het belang van een juiste behartiging van de belangen der varkenshandel. Het bestuur stelt daarbij de paardenhan del als voorbeeld. Een reorganisatie van „de top" en bezuiniging zijn in de eerste plaats gewenst. Voorts gaat het verslag dieper In op liet reeds enige jaren bestaande con flict tussen de voorzitter en de overi ge bestuursleden. Deze moeilijkheden vinden volgens het verslag hun oor zaak in het iegenmachtige optreden van do voorzitter, die beslissingen nam, zonder dat deze door het bestuur werden ondersteund. Het bestuur van de afdeling weigert dan ook de ver antwoordelijkheid te dragen voor han delingen of uitlatingen van de voor zitter inzake bondsaangelegenheden. Advertentie; 2aspros -en UtfocCivedi fit! I.K.O.S.-examens rijkskweekschool Bij de examens aan de rijkskweek school te Middelburg, afgenomen door het „Interkerkelijk Overleg in Schoolzaken" (IKOS) ter verkrij ging van het testimonium gods dienstonderwijzer (es), slaagden de volgende personen: A. Damman te Middelburg, mej. M. Dieleman te Hontenisse, mej. M. M. Freeve te Goes, mej. G. J. Geljon te Middel burg, H. P. J. Keukelaar te Wilhel- minadorp, J. J. Korstanje te Goes, W. H. Korteweg te Vlissingen, mej. J. A. Maat te 's-Heer-Hendrikskin- deren, mej. E. W. van der Meer te Zonnemaire, mej. J. J. Sanderse te Vlissingen, mej. W. Spruit te Nieuw- dorp en mej. M. Steur te Middelburg. Afgewezen: 1 kandidaat. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 2 tot en met 8 maart 1960 zijn de volgende gevon den voorwerpen aan het politiebureau te Vlissingen gedeponeerd: diverse rijwielen, sleutels, wanten en kinder- wanten, boei, handschoenen, gym schoenen, kinderfietsje, jongensjas, haarborstels, autobuitenband en zak mes. Aan het bureau zijn de adres sen te verkrijgen waar de volgende voorwerpen zijn te bevragen: kin- derwanties, een paar herensokken, sjaal, kinderringetje, oorbel, heren hoed, sportpakje, babywantje, hals bont, glape handschoenen, zakmes en fietssleuteltje. AAGTEKERKE Feestavond jeugdclubs Dezer dagen werd in een geheel ge vuld „Amicitia" te Aagtekerke een feestavond gehouden van de jeugd club „Van knop tot bloem" onder lei ding van mevr. L. Wisse-de Visser, de meisjesclub „Helpt Elkander" on der leiding van me]. L. Westerbelce, de jongensclub „Excelsior" onder lei ding van de heer S. Wisse en de C.JJVt.V. „Excelsior" onder leiding van de heer P. Birza. Nadat ds. L. H. W. Theunissen de bijeenkomst had geopend, werden achtereenvol- (ije boeren meisjes, een klucht gevarieerd met klompendans, „De dappere" en „Lange vingers" door de jongensclub, humoristische stukjes en „Juffrouw Schaap" door de grote meisjes, een parodie op het schoolleven. Alles viel zeer in de smaak, gezien het langdurig applaus. In de pauze werd een verloting ge houden, waaraan vele aantrekkelijke prijzen waren verbonden. Hierna brachten de leden op zeer verdien stelijke wijze het toneelstuk van A. v.d. Lugt „De verkochte bruid", een toneelstuk in drie bedrijven. Het gri meren was bij de heer Van Keulen uit Middelburg 4n goede handen. Be halve vele afgevaardigden van na burige verenigingen was ook de bur gemeester, de beer J. Geuze, aan wezig. OOSTKAPELLE Jaarvergadering A.R. kiesvereniging De A.-R.-kiesvereniglng „Nederland en Oranje" te Oostkapelle kwam in jaarvergadering bijeen onder lei ding van de heer J. Jobse. Bij de be stuursverkiezing werden de voorzit ter en de heer C. Wondergem herko zen. De secretaris, de heer A. Mal iaars, stelde zich, na 6 jaar deze junctie te hebben vervuld, niet her kiesbaar. In de ontstane vacature zal nader worden voorzien. Hierna volg de een bespreking over de gevoerde ■emeentepolitiek. ingeleid door de .jeer A. Coppoolse, raadslid. Deze verheugde zich over de huidige goe de samenwerking tussen de verschil lende fracties in de raad. Ook wet houder C. Wondergem verstrekte en kele toelichtingen. Verschillende le den betreurden het, dat steeds moer cultuurgrond ten offer valt aan de huidige uitbreidingsplannen. Uitslag verkoping Notaris J. A. Janse de Jonge te Mid delburg heeft te Oostkapelle publiek verkocht het huis en erf aan de Dorpstraat nummer 49 te Oostka pelle, groot 1.15 a. Koper werd de heer S. Hillebrand, smid te Oostkapelle, voor de som van 4725. Door dezelfde notaris werd te Rit- them publiek verkocht het huis en erf aan de Weverstraat nummer 59 te Ritthem, groot 4.50 a. Koper de heer S. Schout te Souburg voor de som van 5650. Noord-Zeeland Commandant Rode-Kruiscolonne bevorderd tot majoor Onlangs werd de commandant van de Rode-Kruiscolonne Zierikzee, dr. C. M. van Hoorn, na tien jaar als zodanig werkzaam te zijn geweest, bevorderd tot de rang van majoor. Morgenavond (zaterdag) zullen hem tijdens een feestavond van de colon ne in het Ned. herv. verenigingsge bouw de onderscheidingstekenen worden uitgereikt. Oranjevereniging hield ledenvergadering De Oranjevereniging te Oostkapelle hield een algemene 'ledenvergadering in het café van de heer Helmstrijd. Van de 142 aangesloten leden waren er, behalve het bestuur, echter maar 3 aanwezig. De voorzitter, de heer I. Klok noemde dit zeer betreurens waardig en een volkomen gemis van enige activiteit onder de leden. De aftredende bestuursleden, de heren A. Bimmel en K. Melis werden her kozen. De heer H. Hundersmarck stelde zich niet meer herkiesbaar. De voorzitter dankte hem hartelijk voor zijn jarenlange zeer gewaardeerde arbeid voor de Oranjevereniging. In de ontstane vacature zal nader wor den voorzien. VROUWENPOLDER V.U.-avond Het plaatselijk V.U.-comité te Vrou wenpolder belegde dezer dagen een instructieve V.U.-avond in de gere formeerde kerk, In zijn openings woord kon de voorzitter, de heer C. Joziasse, meedelen, dat het aantal begunstigers nu is gestegen tot 77 en het aantal busjeshoudsters tot 40. Hierdoor kan jaarlijks een flink be drag aan de V.U. worden overge dragen. De heer Kalisvaart sprak over „U, voor de V.U.? - De V.U. voor U". Het aantal studenten aan de- Vrije Universiteit bedraagt thans 2663. Hiervan behoren 4S8 tot de Neder lands Hervormde Kerk, 29 tot Chr, Gereformeerde Kerken en 61 tot de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerken. Na de pauze werd de nieuwe V.U.- film vertoond. Ds. J. v. d. Wal sprak een slotwoord. Bedrijfsvoorlichting Noord- Beveland bereikte mijlpaal Thans meer dan 5000 ha aangesloten Tijdens de donderdagavond in Kort- gene gehouden vergadering van de vereniging van bedrijfsvoorlichting op Noord-Beveland deelde de voorzit ter, de heer S.,J. van Langeraad mee, dat de 5000e hectare grond is aange sloten. In totaal bedraagt het werk gebied der vereniging nu 5115 ha. De voorzitter wees erop dat deze mijlpaal bereikt is, mecie dank zij de activiteiten van de heer Hoek stra, rayonassistent. Sedert zijn komst is het aantal aangesloten hec tare met vijftig procent gestegen. Als blijk van waardering bood de voorzitter hem een geschenk aan. Namens de leden werd het woord ge voerd door de heer M. J. van Arent- hals, die de heer Hoekstra dank bracht voor het vele werk dat hij voor de vereniging en dus ook voor de landbouwers heeft gedaan De rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom, verklaarde dat nu vrijwel alle grote bedrijven op Noord-Beve- ,lapd lid zijn van de vereniging. Dit komt slechts in enkele gebieden in Nederland voor. Tijdens de bestuursverkiezing werd dè heer S. J. van Langeraad met gro te meerderheid van stemmen herko zen. als voorzitter. Tenslotte hield ir. F. Coolman uit Wageningen een causerie over zijn reisindrukken uit Rusland, geïllus treerd met kleurendia's. Bouw koelhuis aanbesteed Maandag 7 maart is voor de vei lingvereniging „De Eendracht" te Tholen aanbesteed het bouwen van een koelhuis zonder de koelinstalla ties. Ingeschreven werden door C. B. Bijl en Zoon te Tholen voor 43.015, Ligtendag St.-Philipsland 44.120, Gelijns te Zevenbergen 44.795. D. Burgers, Tholen 45.890 en Jac Vos, Tholen 46.8S5. Na verkregen goed keuring is het werk gegund aan de laagste inschrijver C. B, Bijl en Zoon. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 9-3: African Sky van Casablanca; La Falda van Avonmoubh; Greta van Sas van Gent: Goeree van Kwaad Mechelen; Noord van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 9-3: Madeleine naar Hansweert; Expo naar Shoreham; African Sky naar Stettin; Greta naar Kilmaesimon; La Faida naar Antwerpen; 10-3: Noord naar Foynes. Gepasseerd naar Antwerpen op 9*3: Al- blasserdijk van New York; Haarlem van Hamburg; Tamara van Banias;' Result van Ierland; Rozenburgb van Rotterdam; Kljsbergen van Rotterdam; Trianca van Cork-Gent; Betty Anne S van Rotterdam; Nassauhaven van Rotterdam; Ali Dam- hof van Boulogne; 10-3: IJsel van Le Havre; Alcor van Amsterdam; Lindesin gel van Amsterdam-Gent; Konny M van Vlaardingen; Favoriet van Padmos; Ga belle van zee. Gepasseerd van Antwerpen op 9-3: Senior naar Denemarken; Groningen n. Stavan- ger; Roelof Jan naar Plymonth; Prins Alexander naar Rotterdam; 10-3: Kam- perdijk naar Rotterdam; Oranjefontein naar Amsterdam; Zeevaart naar rede. GOES Lezing voor Z.V.U. Voor de Z.V.U. heeft dr. A. F. J. Portielje woensdagavond in „de Prins van Oranje" te Goes gesproken over het onderwerp: „Omgang met dieren ook met de meest gevaarlijke". De inleider verduidelijkte zijn lezing met enkele fraaie lichtbeelden. Dr. Por tielje wees er in zijn causerie op, dat men om de dieren te leren kennen, moet trachten in direct contact met; hen te komen. Men dient niet bang, doch wel voorzichtig te zijn. Met de meeste gevaarlijke dieren kan men op de duur een goede en betrouw bare verstandhouding bereiken, zo stelde de inleider vast. Grote roofdie ren kunnen als kinderen zo vertrou welijk en toeschietelijk zijn, maar toch moet men op zijn qui vive blij ven, want ze blijven onberekenbaar en daardoor gevaarlijk. Op instruc tieve en ondernoudende wijze belicht te spreker zijn aandachtig beluisterd onderwerp. RILLAND-BATH Bid- en dankdagen in Zeeland voor het gewas De Geref. Kerk van Rilland-Bath heeft de Classis-Tholen gevraagd of het niet mogelijk is landelijk meer eenheid tot stand te brengen inzake de data voor dank- en bidstonden voor het gewas. In verband hiermede heeft de classis besloten zich tot de Particuliere Synode van Zeeland te richten met het verzoek te bevorde ren, dat de jaarlijkse bidstond wordt ifohouden op de laatste woensdag van februari en de dankstond op de laat ste woensdag van november, NIEUWDORP Geitenfokvereniging bijeen Do geitenfokvereniging „Do goede hoop" te Nieuwdorp kwam in jaar vergadering bijeen onder leiding van de voorzitter, de heer J. V. Oosten, in het verenigingsgebouw. Na' het openingswoord volgden de verslagen. Uit het verslag van de penningmees. ter bleek, dat de vereniging een na delig saldo heeft. De aftredende be stuursleden, de heren J. Dekker en M. Riemens werden herkozen. Een volbloed geitje werd geloot door de heer J. Murre, Besloten werd de con tributie te verhogen mot 0.50 per lid. De bolckenhouder nam zijn her benoeming niet aan. Als spreker trad op de heer De Engelsen te Middel burg met het onderwerp „De voeding der geiten". Hierop volgde een leven dige bespreking. Als afgevaardigde voor de P.C. gaf zich op de heer J. Murre. De vereniging telt thans 36 leden. Bonie avond voor„Doe Open" In het kader van de „De Open Sleu telactie" zal zaterdag 12 maart a.s. een bonte avond worden gehouden in het verenigingsgebouw te Nieuw dorp. Het programma vermeldt on- Öer meer muziek door de Sing-Sin- gers, polonaise, modeshow, quiz, etc. JAARVERSLAG Het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid-Westelijk Nederland heeft een zeer goed verzorgd verslag over 1959 gepubliceerd, waarin bovendien is opgenomen een geïllustreerde geschiedenis van het coöperatiewezen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, samengesteld door drs. J. Dijkgraaf, de se cretaris-penningmeester van het L.C.C. Sinds de stichting van het L.C.C. heeft dit zich een aparte plaats ïn de agrarische wereld veroverd. In zijn inleiding op het jaarverslag komt de voorzitter, ir. M. A. Geuze, dan ook tot de volgende conclusie: „De tijd verzoeken en tasten in het prille begin ligt nu kennelijk definitief achter ons en 't bezïnnings- en activeringswerk, dat ons centrum kenmerkt, heeft niet alleen vaste voet in het agrarische zuidwesten des lands gekregen, het is er eigenlijk niet meer uit weg te denken". Bezinning op regionale en internationale problemen Het verslagjaar bracht voor het Cen trum bijzonder veel drukte met zich mee, maar door een verdere sprei ding der werkzaamheden, wist men in 1959 tot goede resultaten te ko men. De Euromarkt-ontwikkeling en het v -aagstuk van de belastinghef fing zijn enkele van de vele zaken, die thans de aandacht vragen Een ander probleem is de kadervorming voor de coöperaties. De meningen lo pen daarover uiteen en ook binnen de organisatie komt het vraagstuk re gelmatig aan de orde. Men is het er echter óver eens dat het toekomstige coöperatiekader goed toegerust zal moeten zijn. Jeugdnatuurwacht in Hulst geïnstalleerd „Overleg met de jeugd" Ook in Hulst is nu 'n afdeling van de Jeugdnatuurwacht opgericht. De in stallatie van een zestigtal toekomsti ge natuurbesehermertjes vond plaats tijdens een officiële plechtigheid in het stadhuis waar burgemeester A. L. S. Lockefeer, die voor deze gelegen heid zijn ambtsketen had omgehangen als eerste de kleine Marleen Baart het insigne van de vereniging op de borst speldde. De voorzitter van de afdeling Hulst van de Jeugdnatuui*wachl wethouder P. H. L. Picavet, zei dat de toestand van bloemen en plan- ten in de gemeente, het gemeente bestuur vaak zorg hebben gebaard. De oprichting van de jeugdnatuur wacht leek hem de meest goede oplossing. „Niet door geweld, maar door overleg met de jeugd zal het vernielen van de beplanting kun> nen worden tegengegaan", zc meende hij. Ópperwachtmeester der rijkspolitie, de heer G. F. C. Vennix, bood zijn ge lukwensen aan en sprak er zijn vreug de over uit, dat zich zoveel kinderen voor het lidmaatschap hebben opge geven. Hij hoopte dat de liefdé voor de natuur bij de kinderen hierdoor zou worden aangewakkerd, en dat zij bloem en plant in bescherming zul len nemen. Burgemeester Lockefeer had de spo ren van de vernielzucht van de jeugd in zijn gemeente wel eens aangetrof fen, zo zei hij. „Ik houd wel van de ?d, maar niet van hun verniel- ht", merkte hij op. Hij spoorde de jongeren aan gedichten van Guido Gezelle te lezen om iets van de liefde voor de natuur te kunnen voelen. Hij feliciteerde het comité van oprichting met. het bereikte resultaat. Daarna reikte hij het eerste insigne met oor konde uit aan Marleén Baart uit St. Jansteen. De heer C. H. Voorhoeve uit Voor burg, directeur van de stichting „Natuur en Jeugd", wees de jongens en meisjes er op, dat ze niet alleen lid van de afdeling Hulst zijn. maar deel uitmaken van een grote lande lijke vereniging van jeugdnatuur- wachters, die nu al 81.000 leden telt. Hij drukte hen op het hart een goed voorbeeld te geven, vooral nu,ze door 't dragen van 't insigne „aan'de weg timmeren". Hij zei dat hij tijdens een rondwandeling door Hulst getroffen was door de fraaie beplanting die de stad rijk is. Hij hoopte dat de kinde ren die goed zullen beschermen. Afdeling Middelburg Slechthorenden vierde veertigjarig jubileum Feest met speciaal tintje voor vijf oude leden Donderdagavond heeft de afdeling Middelburg van de vereniging tot be vordering der belangen van slechtho renden in café „De Vriendschap" niet een feestelijke bijeenkomst liet 40- jarig bestaan herdacht. Hoe liet de vereniging in deze 40 jaren is ver gaan, liet de secretaris L. van Wal lenburg horen in een uitgebreid en vaak geestig overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen sinds 1920. De feestelijke bijeenkomst werd ge opend door de presidente, mevrouw S. G. StamHarting. Hierna was het de beurt aan secretaris Van Wal lenburg, die memoreerde hoe op 28 februari 1920 de „eerste steen" voor de vereniging werd gelegd. Sinds ja ren telt de afdeling rond 60 a 70 le den en enkele donateurs en donatri ces. De heer Wallenburg noemde de Mid delburgse vereniging een bloeiende afdeling, waar kracht van uitgaat. Dit is eigenlijk al van het begin af geweest. Reeds vrij spoedig na de oprichting organiseerde de afdeling Middelburg een tentoonstelling die bijna 200 opbracht, enkele jaren later boekte men met een bazaar eep winst van rond 500 en in 1927 bracht een poppententoonstelling meer dan 1500 op, wat de vereni ging financiële armslag gaf. De secretaris kwam tot de conclusie, dat vroeger meer gedaan werd aan liplezen. Dat hierin een teruggang is gekomen schreef hij toe aan de verbeterde gehoorapparaten. Uit oude vergeelde notulen was hom verder gebleken, dat de afdeling voor de Tweede Wereldoorlog zelfs een eigon bureau had om werkloze slechthorenden aan een baan te hel pen. De belangstelling hiervoor was echter zo gering, dat dit al gauw verdween. Tegelijk met de vereniging herdach ten zes dames, dat zij vanaf de op richting al lid waren. Voor vijf van hen mej. Harthoorn kon de fees telijke herdenking niet bijwonen kreeg deze avond een speciaal tintje. Do dames Deinse, Unger, Bak, Geer vliet, en Outermans kregen uit han den vu« de voorzitster voor hun lan ge lidmaatschap een herinnering aan geboden. Van de afdeling Vlissingon had de jubilerende vereniging bloemen ont vangen. Namens de afdeling de Be- velanden bracht mevrouw J. M. H. F. FrankenVan Ewijk gelukwensen over, die zij vergezeld deed gaan van een doos bonbons. Verder werd het woord gevoerd door de directeur van het verenigingsbureau van de lande lijke or,-- jgj lijko organisatie, de heer R. Geer- lings. Het verdere programma voor deze avond vermeldde het optreden van een goochelaar en een voor drachtskunstenaar. Enkele leden van het muziekgezelschap „Melodia" luis terden het geheel met wat feestelijke klanken op. Het L.C.C. had intensieve bemoei enis met de Zeeuwse Coöperatie ve Aan- en Verkoopvereniging in Goes. De afwikkeling had een gunstig verloop en de voorberei dingen voor een definitieve reor ganisatie in het kader van de C. V.V. „West-Nederland" beginnen op gang te komen. De streefda tum is 1 januari 1961. Het maandblad „De Bron" werd op hoger niveau gebracht en heeft thans een oplaag van ongeveer elfduizend exemplaren. De belangstelling voor de zes kader cursussen van de standsorganisaties, die in Axel, Zierikzee, Kortgene, Ou- delande, Oostburg en Scherpenisse werden gegeven, was goed en er werd intensief van gedachten gewis seld. Ook de eigen cursussen en discussie bijeenkomsten ondervonden grote be langstelling. Wat de voorlichting betreft kan wor den geconstateerd, dat men vooral de leerlingen van scholen door middel van lezingen, dia- en filmvoorstellin gen en excursies, een inzicht wist te geven in de werkzaamheden op coö peratief gebied. De boerenleenbank te Goes was een evenement, waarop men met voldoe ning terugziet. Voorts memoreert men in het jaarverslag de medewer king aan de Z.L.M,-tentoonstelling te Aardenburg en het waardevolle con tact met de Nationale Coöperatieve Raad. Aan het slot van het verslag wordt nog eens de nadruk gelegd op de doelstellingen van het L.C.C., name lijk de ontwikkeling van de coöpera tieve activiteiten in het gewest te stimuleren en te leiden, waarbij vor ming en voorlichting op de voor grond staan. Men gaat daarbij uit van de stelling, dat de coöperaties elkaar in de toekomst nog meer no dig zullen hebben. Daarbij wordt niet alleen aan de nationale en interna tionale concentratie gedacht, maar ook aan de invloeden die van de ver wezenlijking der Deltawerken zullen uitgaan. Raad IJzendijke wenst handhaving Woonruimtewet De raad van IJzendijke besloot in zijn woensdagavond gehouden ver gadering aan de minister van maatschappelijk werk te adviseren dat de woonruimtewet voor deze gemeente dient te worden gehand haafd. Op voorstel van B. en W. werd de r.-k. woningbouwvereniging te Kloosterzande machtiging verleend de enige voor 1960 aan IJzendijke toegewezen woningwetwoningen te doen bouwen naast de bestaande zes woningen aan het Doel Bastion. Financiële medewerking zal worden vèrleend aan de uitvoering van het z.g. 100 plan van de waterlei dingmij. De uitvoering van het eer ste gedeelte vergt gedurende 30 ja ren een bedrag van 3060. Voor aansluiting op 't elektriciteits net van het perceel Clarapolder C 16 werd een bijdrage van 200 in de kosten veileend. De r.-k. lagere jongensschool krijgt financiële medewerking voor de aan schaf van een nieuwe verwarming. Van het waterschap het Vrije van Sluis werd de eigendom en het ón- derhoud van een gedeelte van de z.g. Schapenmenne. ovqr een leng te van plm. 245 m overgenomen. Voorts werden nog enkele begro tingswijzigingen goedgekeurd. Benoeming De kerkeraad van wijkgemeente I van de hervormde gemeente te Mid delburg heeft de heer A. Cysouw tot diaken benoemd. Marktberichten MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Eierveiling S B.E.. Aanvoer 590.560 stuks. Handel flauw. Notering: eieren van 55 tot 60 gram f 8,60—9.20 Idem van 60— 65 gram f 9.20—9 70. eendeëieren van 63— 73 gram f 8.81—10.20, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barne- veld—Ede. Aanvoer 450.112 stuks. Handel flauw, notering: eieren van 50—55 gram f 8 02—8.G1. Idem van 55—60 gram f 7.80— 9.34, idem van 60—65 gram f 9.36—9.78. idem van 65—70 gram f 9 86—10.51. Alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.600,000 stuks. Han del gedurende de hele markt kalm No tering: eieren van 58 -66 gram f 9.25— 10.25. Algemene prijs f 9 65 per 100 stuks. Kiloprijs f 1.57, Basis 6H'a gram. VISMIJN VEERE. 10 maart. Aangevoerd: 700 kg exportgar- nal en2.01—4.18; 221 kg schar 33—43; 21 kg bot 1618; 30 kg schol 2335; 3 kg tong 2.54—2.69; 3 kg rog 47: 34 kg ongesorteer de vis 18—35: 33 kg wijting 34—40; 74 kg doorgedraaide vis. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 10 maart. Uien 40-55 16 10—16, 55-70 18.150 -18.160, Drielingen 8.83. Plcklers 8. Stek 3.05 Aanvoer 1714 ton. Aardappelen Pu- rore 12.78—9.13, drielingen 5. Aanvoer 7 ton in de graanbeurs. Tanve 31—S2.50. Gerst 2527. Haver 24—25. Kleine erwten 35—39. Schokkers 37—11. Bruine bonen 120—140. Koolzaad 38—45. Maanzaad 110— 120.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3